Herders oefenen als rekruten stad streek TEKST: Gé VAN BERKEL FOTO'S: COR DE BOER SAS VAN GENT „Gewoon lopenjaLangzaam lopen..... jaLoop pas..... ja! Halt! Zitten! Aan de voet, mooi zo!" De commando's van de instructeur schallen over het terrein. Het drillen van een peloton rekru ten? Mis, het africhten van Duitse herdershonden. Er is echter niet zo veel verschil tussen een straffe exercitie in de kazerne en het hou den van gehoorzaamheidsoefeningen met honden. In beide gevallen gaat het er immers om dat de beve len stipt en feilloos worden opge volgd. We maken een training mee van de kringgroep De Wes- terscbelde van de VDH, de Vereniging van eigenaars van Duitse Herdershonden. De Westerschelde is een van de tweeëntwintig kring groepen die er in Nederland zijn en tevens de enige in Zeeuwsch-VIaundercn. In 1969 in Boschkapelle begon nen met acht herders telt de vereniging op het ogenblik vierentwintig honden die voor africhtwedstrjjden in training zijn. „Het is een hobby en zuive re sport tegelijk", zegt voor zitter T. Kalishoek, die er heel wat jaren in deze tak van de hondensport op heeft zitten. „Ons doel is een handbare hond te maken. Of dat lukt hangt in hoofdzaak af van de instelling van de baas of ba zin. Je hebt honden die binnen enkele maanden al heel wat kunnen en er zijjn er die het nooit leren. Nogmaals, dat ligt maar al te vaak meer aan de baas dan aan de bond zelf". De heer Kalishoek traint de groentjes onder de herders, terwijl instructeur Wim ten Hoor de gevorderden onder Zijn hoede heeft. De oefeningen vergen veel Van het geduld en uithou dingsvermogen van de hon- denbegeleiders(sters). Een training van drie uur per mid dag of avond,' onderbroken door een korte rustpauze, is normaal. De mestee honden, die op een terrein in het sport park De Valcke afgericht wor den, reageren prompt en alert op de bevelen van instructeur en begeleider. Een van de herders, luiste rend naar de naam Axel, heeft er vandaag kennelijk weinig zin in. In plaats van op bevel te blijven zitten of liggen loopt hij telkens zijn bazin achterna wat hem op knorrig Axel, wat ben je toch verve lend komt te staan. Instructeur Wim ten Hoor weet yan wanten. Met zijn groep gaat hij door dik en dun. Plassen en modder mo gen geen belemmering zijn voor een goede africhting. En dus marcheert zijn afdeling dwars door de modderbrij als of het een show op een ten toonstelling gold. Ten Hoor: „Het africhten bestaat uit drie onderdelen: speuren, gehoorzamen en pak- werk. Je kunt het aan de hond]en duidelijk zien dat ze er zelf ook plezier in hebben. Ik hoef er eigenlijk nauwe lijks bij te zeggen dat je een hond nooit mag slaan als - ie iets niet goed doet. Bestraf fend toespreken vindt hij al erg genoeg." Een van de spectaculairste oefeningen is het springen over een schutting. Sommige herders hebben het in deze kunst al zo ver gebracht dat ze met gemak een twee meter hoge hindernis nemen. En dan is er natuurlijk ook het pak- werk waarbij een onguur in dividu kan kennis maken met de grommende en tandenblik- kerende duivels die herders ook kunnen zijn. Gelukkig maar dat de boef voor deze gelegenheid niet zijn zondagse pak heeft aangetrokken...

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 22