Zaterdagbijiage van 18 november 1972 |ke helft van de speelgoedhandel in Nederland heeft in één maand plaats: de maand voor Sinterklaas. We kopen dan met zijn allen 1 voor een slordige honderd miljoen gulden aan f; speelgoed. Op tweeduizend verkooppunten ligt 1 het allemaal hoog opgetast: van een Meccanodoos 1 voor f 1185,- tot het treiterblokje van 75 cent. 1 Hoe vindt U de weg door de imm Geboden Spellen Wanproduktie vrij uit De twaalf geboden van Sinterklaas MiniiiiiiininiiiiiiiillllliiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiumimiiiiinillllllllllllllllllimiillllllllllHllll)lllllllllllll)llllll!lnlUl ïïmiiimmiiiiiiiiiuinmiimiuiiimmiiuumiimiimmmmmiiiiimimiimiiiiiiiiHiiiiiiiiiiimmmnimiiiii 1) Speelgoed moet de fantasie van het kind ooi doen de ruimte laten. 2) Hoe meer mogelijkheden het speelgoed geeft, des te beter. (Blokken kunnen een auto zijn of de boter hammen voor de beer) 'S3B3fgg -w; IWhpa 3) Speelgoed moet begrijpelijk voor een kind zijn. (Aangepast aan de leefwereld van het kind). 4) De grootte van het speelgoed moet aansluiten bij de leeftijd van het kind. (Grotere bouwstenen voor het kleine kind). 5) Denk aan de hoeveelheid die nodig is. (Met een paar bouwsteentjes begin je weinig). S) Het materiaal is van groot belang: hout en textiel voor het jonge kind. 7) Het speelgoed moet tegen een stootje kunnen. S) Vorm en kleur zijn belangrijk. Voor een kleuter: eenvoudige vormen en elementaire kleuren. 9) Het speelgoed moet zo in elkaar zitten, dat het kind het begrijpt. 10) Absoluut veilig speelgoed bestaat niet, maar de veiligheid van het speelgoed moet wel aangepast zijn aan de leeftijd. 11) De prijs moet in verhouding staan tot de levens duur. 12) De leeftijd van het kind is uitgangspunt. CHAOS IN SPEELGOEDLAND Over de hele wereld zijn er zo'n 400.000 verschillende stuk jes speelgoed, alleen in ons land zijn er ongeveer 100.000 artikelen te vin den. Vooral in de grote warenhuizen en in de 350 speciaalzaken kunt u al gauw uit 20.000 mogelijk heden kiezen. Er is einde loos veel uitstekend speel goed, er is ook veel troep. Om het nóg moeilijker te maken: uitstekend speelgoed hoelt helemaal niet uitstekend te zijn voor uw kind. Eén van de belangrijkste uitgangspun ten om de weg te kunnen vin den door de chaos in speel- goedland is: de leeftijd van het kind, waarvoor het bestemd is. Te moeilijk speelgoed kan een enorme belasting voor het "WWIW*"1»" kind zijn, te simpel speelgoed vormt geen uitdaging meer. Het is daarom zeer te waar deren als de winkel op dit ge bied informatie geeft. Een lichtend voorbeeld is de Bijen korf: er is niet alleen een aparte shop „Kleuterland" waar het speelgoed voor de kinderen van 1 tot 6 jaar per leeftijd bijeen is gebracht, in de uitvoerige catalogus staat bovendien bij elk stuk speel goed de leeftijd aangegeven. Een groep speciaalzaken ver dient dezelfde lof: met symbo len is in de catalogus aange geven voor welke leeftijds groep het stuk speelgoed be doeld is. In de folder van de Ra vensburger spelen wordt de leeftijd ook steeds vermeld, ai is men wat royaal met aandui dingen als: van 4 tot 99 jaar. Dit soort informatie vooraf is vooral zo belangrijk, omdat U in de meeste winkels nau welijks een goed advies kunt verwachten. Daar zijn we trouwens zelf wel schuld aan, want we bestormen allemaal in dezelfde korte periode de speelgoedwinkels. Zuinig het er aan toe is en niet op een datum waarop een stram me bisschop na verhalen dat hij met zijn paard over de da ken pleegt te rijden, plotseling weer ons land verlaat. vindt op deze pagina de twaalf geboden van Sinterklaas. Voor nogal wat ouders en vooral voor vaders schijnt het moei lijk te zijn, om er steeds aan te denken dat het -.-eelgoed Dat is een typisch Neder lands verschijnsel. Onze kin deren krijgen op de verjaar dag en op Sinterklaas speel goed en daar moeten ze het dan over het algemeen maar mee doen. We zijn een zuinig volk en speelgoed zien we als luxe. Maar als het dan Sinterklaas is, pakken we ook fors uit. Veel kinderen krijgen dan zoveel, dat ze er nauwe lijks weg mee weten. Als we het advies van de ontwikkelingspsychologen «ouden volgen, gaven we het speelgoed wat meer verspreid. Speelgoed is geen luxe, maar essentieel voor de ontwikke ling van het kind. Een kind zou een bepaald stuk speel goed moeten krijgen, wanneer Tekst: Jos Ahlers Foto's: Jan van Leeuwen We moeten overigens niet al te vervelend over Nederland doen, want dankzij die speel- goedgolf in december zijn onze Kinderen samen met de Britse het best van speelgoed voor zien. Als u toch uw goede geld gaat uitgeven, is het zaak om goed speelgoed te kopen. U voor het kind bestemd is. Dc handel speelt daar ook wel op ir„ want in sommige folders zie je bij de plaatjes van elec- trische treinen geen kind maar wel een vader die ver heerlijkt zit toe te kijken. Er is voor dit verschijnse een historische verklaring Speelgoed is van oorsprong iets voor volwassenen. In 1391 liet de koningin van Engeland voor het eerst noppen uit Frankrijk komen, die haar toonderf hoe de dames aan de andere kant van het water ge kleed gingen. Na een tijdje werden die poppen dan aan andere volwassenen cadeau gegeven. Het lijkt wel alsof die geschiedenis belastend werkt: veel ouders kopen speelgoed dat ze zelf leuk vin den, zonder zich af te vragen wat goed is voor de ontwikke ling van hun kind. Het gaat daarbij vaak om te ingewik kelde cadeaus. Na een paar lagen is het dure geschenk kapot of ligt vergeten in de kast. Vader is boos. Moeder is bedroefd en het kind troost zich met de lappenpop, die al iaren mee naar bed gaat. Wie de overvolle winkel '.iet, zal nauwelijks in de ga ten hebben dat er in wezen erg weinig verandert. Op een schilderij van Pieter Breughel uit 1560 staan 250 kinderen, die aan 84 verschillende spelen meedoen. En wat zien we? De pop, de hoepel, het bellen bla zen, touwtje springen, zaklo- pen, de kaatsebal, de knikkers, de tol en de stelten. Ondanks allerlei nieuwe va rianten blijft Nederland ook in de eerste plaats een spellen- land. Er zijn bijvoorbeeld van Mens-erger-je-niet al zoveel exemplaren verkocht, dat er eigenlijk in elk gezin meerdere aanwezig zouden moeten zijn. Een nieuwe variant naast de steeds luxere uitgaven is dat er een flink aantal spellen in één doos worden samenge bracht. Vooral gemakkelijk om op vakantie mee te nemen. Het is wel zo dat het speel goed zich aanpast. Er verrij zen overal hoge flats, maar in die flats is geen ruimte meer voor omvangrijk speelgoed of voor speelgoed dat veel la waai maakt. Daarom komt er steeds meer klein speelgoed op de markt. Bij een enquête bleek ook dat er naarmate de flat hoger is, minder hamer- spelen worden aangetroffen. Aan de hand van de twaalf geboden is het misschien mo gelijk om ondanks de chaos tot zinnige aankopen te ko men. Als u die regels in de gaten houdt, is het onmogelijk dat u voor wanprodukten be zwijkt. Mijn prijs voor het wanprodukt-van-het-jaar gaat naar een overigens lieve pop, die ik in een warenhuis zag. De pop bleek een open rug getje te hebben, waarin een mini-grammofoonplaat kan worden gelegd. Op die manier b,eek de pop in staat een af grijselijk geluid voort te bren gen, dat bij aandachtig luiste ren een kinderliedje bleek te moeten voorstellen. Prijs 29,95.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 17