„IK BEN LINKS, MAAR STA WAT HUIVERIG TEGENOVER VEEL ONDERWIJSPROTEST" in gesprek met: drag en Waarom de Belgen nog klompen IK HEB GEEN VER BEEL DING" Ontevredenheid over democratisering in de krijgsmacht Een jonge onderwijzeres Hartpatiëntenveremging gaat met minister praten Pien, de vaste vriendin van Hans Wiegel: binnenland buitenland Omkeerbaar Neven Verliefd Winkeltje 'n Ver loofde geeft fnverloofde legeett 1 strijk-vrij! viledan Tafelkleed Tijd nog niet rijp voor zelf beschikking Namidië Jaarvergadering St.-Martinus Storm trof glastuinbouw catastrofaal Bende in Zuid-Limburg opgerold Citroen van 3,3 kg P Zaterdag 18 november 1972 „Fijn dat u even hebt wil len wachten. Had nog wat met een moeder te bespre ken. Daarom kon ik niet pre cies om vier uur weggaan uit school". Ze kijkt me aan, als ze dit zegt en als ze begrip ontmoet, glimlacht ze opge lucht. Zet in het kleine keu kentje van het flatje water op het gas. „Zal thee zetten. Dat drink ik altijd ais ik na school thuiskom Wilt u ook thee, of wat anders?" Nog even bedrijvigheid in de royale zitkamer. Dan gaat ze langzaam zitten in een gemakkelijke stoel. De slan ke benen nonchalant over elk aar. Steekt een sigaret op. „Ik ben 25. Sta nu al weer vier jaar voor de klas. Steeds de eerste of de tweede. Ik houd van de kinderen en van het werk. Heb al op de lage re school steeds gezegd dat ik juf wilde worden. Ik heb dit beroep bewust gekozen. Ben noooit gestruikeld en heb me ook toen ik de peda gogische academie bezocht al helemaal op de school inge steld". Grijze ogen kijken naar buiten, het plantsoen in, te genover het flatgebouw. „Weet u, ik kom uit een arbeidersgezin. Het was daar heel wat dat ik onderwijze res mocht worden. Vader heeft dat doorgezet. Moeder was er niet zo voor. Dat is toch niets voor ons arbeiders mensen, ehfet ze eens ge zegd. Nu is ze blij en mag mijn jongere broer ook gaan studeren. Ik kom uit het noorden. Ben toch wel wat vervreemd van thuis. Kan wat moeilijk met ze praten. Hoewel, vader is een heel verstandige man. Hij staat kritisch tegenover allerlei maatschappelijke verschijn selen zonder alles af te bre ken. Ik heb dat ook wel". Ze wijst naar een plank in de goedgevulde boekenkast. „Kijk. allemaal vaklitera tuur. kunt u zeggen. Over onderwijs, onderwijsvernieu wing, methodiek, pedagogiek, psychologie. Ik wil bijblij ven. Maar ik heb eigenlijk nooit zo sterk geloofd in dat evangelie van de vernieu wing. Op de academie al niet. Heb dat nooit duidelijk uitgesproken Dan zou ik niet in zijn geweest. Had me moeilijkheden kunnen bezor gen. Dat wilde ik niet. Ik wilde zo gauw mogelijk klaar zijn en voor de klas komen..." Ze aarzelt even. Neemt dan een besluit. „Nee, ik ben geen pionierster. Ik ben ook niet iemand die over allerlei theorieën geweldige strijd zal leveren. Ik ben niet dap per. Natuurlijk dient er in ons onderwijs, ik kan alleen over de basisschool oordelen, steeds veranderd te worden. Gewoon, omdat er voortdu rend in onze samenleving zo veel verandert. Je moet met je onderwijs oppassen dat je bij blijft. Maar die vier jaar voor de klas hebben mij wel geleerd dat het onzin is te beweren dat de redding van ons onderwijs uitsluitend in vernieuwing zou zitten. Heel andere factoren spelen daar bij ook een niet te onder schatten rol". Ze zegt te hopen dat er nog eens een tijd komt dat kinderen uit alle milieus op hun eigen niveaus gelijke mogelijkheden krijgen. „Ik weet uit eigen ervaring, hoe veel kinderen uit arbeiders gezinnen al tekort komen als ze de eerste klas binnen komen. Daaraan moeten we iets doen. Ik probeer dat wel in m'n klas, maar het is lap werk. Ik zou er uren over kunnen praten. Ik ben voor dat soort vernieuwingen. Maar niet voor steeds maar andere methodieken. Je kunt van mensen (en kinderen) met een geringe intelligentie nu eenmaal geen knapperds maken. En om iets te berei ken, op welk gebied ook, moet een mens bereid zijn te werken, zich te concentreren. Vandaar dat ik wat huiverig sta tegenover heel wat on derwijsprotest. Het komt me te vaak voort uit de opvat ting dat als alles in ons on derwijs is vernieuwd, men niet meer hoeft te studeren, te werken. Dat dan al het verschil in intelligentie zou zijn verdwenen". Ze maakt een berustend gebaar. „Vindt u het vreemd dat een jonge onderwijzeres dit zegt? Het lijkt immers zo anders dan wat uit allerlei acties van jongere onderwijs krachten blijkt. Nou, ik kan u wel zeggen dat heel wat van mijn jonge collega's er langzamerhand zo over den ken. Ze willen gewoon onder wijzeres of onderwijzer zijn. Ze zijn moe van al dat ge- harrerwar. Het is niet waar dat alles in ons onderwijs verouderd en fout is. Er zit heel veel goeds in". Ze is lid van een politieke partij. „Dat heb ik van thuis meegekregen. Ik ben links. Hoewel, ik stel me wel onaf hankelijk op in allerlei za ken. Ik geloof, bijvoorbeeld, eerlijk dat er in ons land geen enkele politieke partij is die ons uit de huidige moeilijkheden kan helpen. Ik geloof dat die voortkomen uit onze verouderde maat schappelijke en bestuurs structuur. En uit onze af schuwelijke overbevolking. Als de partij waarvan ik lid ben, zegt - ze zit in de oppo sitie - wel een oplossing te hebben, twijfel ik sterk. Zeg dat ook op de bijeenkomsten. Dat valt wel eens niet zo lekker. Maar mag ik..?" Liefhebberijen? „Ja, ik heb een autootje. Ga er vaak op uit. De natuur in. Heb er wel eens over gedacht nog plantkunde te gaan studeren. Ik lees ook veel. Over kunst, politiek. godsdienst. Ga graag naar een goed concert. Hou ook van moderne mu ziek en van toneel. Ik ben echt geen kniesoor! Nee, televisie trekt me niet. Soms kijk ik wel. Voor al naar natuurfilms. Sport? Ja, Ik tennis. Naar wedstrij den kijken doe ik niet. Ook niet als ze door de teevee worden uitgezonden. Ik vind al die mensen er omheen ir ritant. Het gaat vaak niet meer om de sport, maar om het geld, om het lawaai. Ik geloof niet in sporthelden". Ze heeft vrienden en vriendinnen. „Niet zoveel. Wel goede. We zijn veelvul dig bij elkaar. Doen veel sa men. Maar ik heb er nooit toe kunnen komen een vrien din in dit flatje in te nemen. Ik moet alleen kunnen zijn. Moet stil klaar kunnen ko men met dingen die me be zighouden. Nee, handwerken doe ik bijna niet. Komt mis schien nog wel als ik wat ouder word". Ze zegt zich met haar ei gen toekomst nog niet zo sterk te hebben beziggehou den. „Misschien trouw ik wel eens, misschien blijf ik bij het onderwijs en worde een pinnige grijze onderwijzeres. Ik ben 25. Heb plezier in m'n werk. Verdien behoor lijk. Kan me heel wat ver oorloven. Weet u, na elke vakantie vind ik het steeds weer heerlijk opnieuw te kunnen beginnen. De kinderen komen me dan tegemoet, vertellen hun nieuwtjes. Soms ga ik ouders bezoeken als er iets niet gaat met hun zoontje of dochtertje. Meestal wordt ik fijn ontvangen en vaak los sen we samen zo'n pro bleempje op. Dat bevredigt me allemaal nog opperbest. Nee, ik voel me zelden een zaam. Daarvoor heb ik te veel te doen. te veel ont spanningsmogelijkheden ook". JACQUES LEVIJ (Van onze correspondent in Brussel) De wind is intussen om, het getij gekeerd en de bakens verzet. Maar wij volgen de zaak chronologisch op de voet en beginnen dus met de onzalige tijd, waarin Belgen zich nog breuken lach ten om de moppen over pannelikkende en krententellende schraalhanzige Hollanders ,die ze toch al niet te best konden pruimen. Over het verschijnsel der anti- Hollandse mop te België, 142 jaar na de tiendaagse veld tocht, dienen vooraf vier op merkingen te worden gemaakt: Ten eerste waren de moppen voor het merendeel niet origineel, doch slechts variaties (I en II) op de moppen over Schotten, die zoals bekend opgestapeld lig gen in de koelhuizen van de Engelse Midlands; Ten tweede culeerden slechts in Vlaande- pen geen gemeengoed der Bel gische bevolking, want zij cir culeerden slechts in Vlaande ren en daar dan nog alleen in bepaalde betere kringen en selectere kroegen. Ten derde drong de mare van de rage der Hollandse moppen in Bel gië slechts vaag door tot het slachtofferland, alwaar men er zich vanuit een waarschijnlijk voornamelijk op Cruyff en A- rie Groenevelt stoelend meer- waardigheidsgevoel weinig aan gelegen liet liggen. Ten vierde waren de Belgische aanwak- keraars van de anti-Hollandse mop, ofschoon niet vrij van voorbarig leedvermaak, toch te goeder trouw, maar wel schul dig onbekend met de uitwer king van hun actie in de min der kritische kring der fooien ontvangers, een kring, die in België ontzagelijk groot maar niet rond is, want waarbinnen zich ook gebochelde hofmaar schalken bevinden. Nu wil het geval, dat het pro ces omkeerbaar is gebleken. Want ofschoon nooit iemand zal achterhalen waar en wan neer het hoe begonnen is, fac tum blijft, dat de anti-Belgi sche mop in Nederland welig bloeit en dat de Belgen dat minder leuk vinden dan de Nederlanders toen zij aan de beurt waren. Te verklaren, want met Cruyff en Arie Groe nevelt ben je iemand, met Goethals en Achiel van Acker blijf je nergens. De anti-Belgische mop uit Hol land komt trouwens ook har der aan. De Belgen scholden ons, ja soms op kwetsende wijze, voor pannenschrapende hangkasten, die de vrekkerig- heid bereids als Oranjebaby mondjesmaat met de moeder melk mee naar binnen zogen. Maar wat zegt de Hollandse mens nu door middel van de mop van zijn Belgische broe der Hij schildert hem af als zottekop, als vervaarlijk stuk onbenul, als ganzegat, botmuil, schellevis, botoor, blinde put ter en lomperik. En dat is stuk voor stuk al erger dan alles wat er op z'n mops van de Nederlanders werd gezegd. Men kan met de beste wil van de wereld niet volhouden dat een en ander in goede aarde valt bij de Belgen, die toch al geplaagd zitten met een nade rende regeringscrisis. Maar ook hier geldt weer het woord, dat de anti-mop het land der slachtoffers slechts rakelings beroert. Ik heb na dagenlange zwerftochten door Vlaande- renland niet één anti-Belgi sche, maar wel nog zestien la te anti-Hollandse moppen ver teerd. Ook de anti-Belgen-mop mist veelal orginialiteit. Zij is na melijk van oorsprong Duits en gericht tegen de inderdaad wat lompe bewoners van Slees wijk-Holstein die nog altijd klompen dragen om te voorko men, dat ze zich bij het gra zen in de tenen bijten. Voelt u hem Het zal je gezegd wor den. Hoe voindt u deze? Hoeveel Sleeswijk-Holsteiners, maar dat wordt nu: hoeveel Belgen zijn er nodig om éen koe te melken Viertwintig stuks, vier houden elk een uier vast en de twintig anderen bewegen de koe op en neer Waarom vierde België in 1971 zo'n groot feest Omdat het toen 100 jaar geleden was, dat de eerste Belg zich oprichaat en van de gang op vier naar de gang op twee poten over schakelde En waarom hebben de Belgen dan toch 's maandags het ge zicht zo vol met krassen Omdat ze 's zondags met mes en vork eten. Na deze diepgaande beschou wingen rest ons nog de vraag, waarom de Belgen wel schimpscheuterige moppen op ons maken en omgekeerd, maar beide volkeren bijvoor beeld de Noren met rust laten. Dat komt omdat de Noren niet onze buren zijn, omdat zij ons met 90 lieten winnen en om dat wij de Noren niet zo goed kennen en dus makkelijker be minnen. Vlamingen en Nederlanders balen niet alleen van elkaar, ze zijn bovendien neven van mekaar. Ze kennen elkaar door en door en specialiseren zich daarbij op eikaars fouten. In Nederland blijft er op die mander van de Belg niet meer over dan een wat dikke leut- budk op gele schoenen, die in zijn jeugd de hamer van jut op zijn hoofd heeft gekregen met alle gevolgen vand-ien. En voor de Vlamingen resteert er van de Nederlander niet veel meer dan een strontver- waande meerderwaardigheids- kwast, die slechts een ding niet begrijpt: waarom God die voortplanting heeft gewild. Kijk, de verhouding tussen Belgen en Nederlanders kon beter zijn, geheel afgezien van de moppen. Mogelijk echter leggen wij te hoge maatstaven aan. Vriendschap onder volke ren bestaat natuurlijk slechts in speeches van staatslieden en die zich daartoe rekenen. En als we het zo rot vinden, dat Belgen en Nederlanders het niet eens zijn over grenso verschrijdende wegen en kana len, mot hebben over raffina derijen en cyaankali, bene ken we dan toch dat wij Ne derlanders (en zij Belgen) het niet eens onder elkaar eens zijn. Zelfs in dieptepunten is de verhouding tussen België en Nederland nog altijd stuk ken beter dan indertijd die tussen Gronsveild en Borgha ren, de Limburgse dorpjes waar respectievelijk Sint-Aga- tha en Blasius vereerd worden. De verhouding tussen Belgen Nederlanders hoeft om geen enkele reden beter te zijn dan die tussen Tukkers en Zeeu wen. Zouden we daar zover vanaf zijn Dat lachen om die moppen veegt de hemel schoon. En als u mij die in schoon. JAN WINTRAE C KEN (Van een onzer verslaggevers) VENLO „Met iemand als Hans samen op te trekken in deze verkiezingstijd, dat vind ik erg boeiend. Ik weet wel niet veel af van politiek, maar het verbaast mij dat hij overal zoveel mensen aan spreekt", aldus Jacqueline Fre- deriks uit Hoogeveen, de vaste vriendin aan WD-lijsttrek- ker Hans Wiegel- Dat zij vaste omgang heeft met de ambitieuze liberale po liticus, is al enige tijd bekend. „Hans komt al verschillende jaren bij ons thuis, maar het is gelukkig niet eerder opgeval len. Er is een journalist ge weest, die heel lang iets in de gaten had< maar hij wist niet zeker of Hains op mij verliefd was of op mijn oudere zusje. Toen het tenslotte in de open baarheid kwam, vond ik dat eerst wel beroerd, maar nu doet het me eigenlijk niet veel meer", vertelt Jacqueline. Jacqueline („Pien" is haar roepnaam) is 18 jaar, Hans Wiegel is 31. Op de vraag of leeftijdsverschil iets uitmaakt, haalt ze de schouders op. In haar antwoorden blijft ze zeer summier omdat ze geen show nummer pleegt te verkopen. T-, Dat zou trouwens aardig vloe- JDreiglirieVeil ken met haar karakter wamt zij maakt de overtuigende in- Pien „Hu heelt al druk van een beleefd Drents meisje zonder sterallures. Daarover zegt ze: „Waarom zou ik mij op de voorgrond drin gen Zo iets ligt mij helemaal niet, ik heb geen verbeelding. Dat ik toevallig de vaste vriendin ben van een man, die nogal in de politieke belang stelling staat, verandert daar niets aan. Ik wil mezelf blij ven, altijd". 0 Pien en haar Hans. Toen waren we natuurlijk nog niet verliefd. Dat is pas een jaar geleden gekomen. In Hans waardeer ik zo geweldig dat hij het durft te zeggen. Hij is zeer bespraakt, misschien ook wel wat ijdel en hij provoceert graag. Als hij anderen uit hun tent kan lokken is hij op z'n best. Ik geloof, dat hij daarom zo bekend geworden is in Ne derland. En ik moet erbij zeg gen dat hij altijd vooral spor tief blijft. Hij zal in een poli tiek duel niemand persoonlijk kwetsen. Hij gebruikt eerlijke middelen." Hoe heeft ze hem leren ken nen „Nou, thuds in Hooge veen waren ze nogal politiek bewust. Mijn moeder was se cretaresse van de VVD-afde- ling. Ik ben nog altijd betrok ken bij het JOVD-werk. Hans en ik kennen elkaar al vijf jaar. Toen ik hem voor het eerst zag, was ik dus dertien- verschil- pende dreigbrieven gehad en telefoontjes van anonieme mensen die hem van kant zou den maken. Er zijn ook bom meldingen geweest in plaatsen waar hij zou spreken. Dan zag je Hans de hele avond omringd door rechercheurs, nadat ze de hele zaal doorzocht hadden. Ik ben dan wel eens bang, maar hij niet. Hij blijft er ijskoud onder. Toch neemt hij zulke situaties wel ernstig." Hans Wiegel houdt vanaf 22 oktober tot aan de verkie zingsdag ruim 30 toespraken in het hele land. Pien: „Wij hebben ons niet verloofd en we zijn het ook niet van plan want het zegt ons niets". achter de schermen besteed In de eerste plaats ligt me dat niet en verder ben ik bezig met een studie om mijn vesti gingsvergunning te halen. Ik wil in Amsterdam een winkel tje openen in wijn en kaas- Ze zijn met de verbouwing bezig. In september volgend jaar wil ik kunnen beginnen. Het wordt beslist geen politiek trefpunt, maar gewoon een gezellige zaak voor iedereen. Ik wil m'n eigen hobby's blijven houden en Hans vindt dat goed". Hoe kijkt zij tegen de politieke activiteiten van haar vriend aan „Van mij heeft hij de volle vrijheid om te doen wat hij wil", is haar antwoord. Volgens Pien zal Hans Wiegel zich beslist niet kandidaat stellen voor een ministerspost na 29 november. „Dat hebben we afgesproken. Hoe zijn ver dere toekomst zal zijn, dat is ook een zaak van hemzelf. Misschien zoekt hij later wel een baan buiten de politieke sfeer, maar dat is op het ogen blik geen punt van discussie tussen ons. Hij zit bij een fijne partij, ik ben helemaal akkoord met alles wat de WD in haar partijprogram heeft staan." Pien: „In het alfgemeen mogen er best meer vrouwen in de politiek zitten. Ik vind vrou wen die zich laten horen vaak heel positief. Van mij mogen ze best Dolle Mina's zijn of Rooie Vrouwen, dat moeten ze zelf weten. Al zie ik van der gelijke stromingen het nut niet zo sterk". (ADVERTENTIE) „Ik doe het heel graag, maar het is echt niet zo dat ik al mijn tijd nu aan politiek werk (Van een onzer verslaggevers) BREDA Minister L. J. M. Stuyt van Volksgezondheid en Milieuhygiëne heeft de Neder landse Hartpatiëntenvereni- ging uitgenodigd voor een ge sprek op donderdag 23 novem ber. Waarover de minister precies wil praten, heeft hij de vereniging niet laten we ten. Zoals bekend heeft PPR- fractievoorzitter in de Tweedie I .ff. T.J Deze week aankomst in Rio de Janeiro. Haal de gratis 3-D foto op het Shell-station en plak 'm in hét Shell wereldreisalbum. Shan Kamer, dr. Bas de Gaay Fort man, gezegd, dat de Hartpa- tiëntenvereniging als belang hebbende partij gehoord dient te worden bij de oplossing van het hartoomflict in Neder land. Onlangs heeft de vereniging nog een brief naar de minister gezonden, waarin hem ge vraagd wordt vóór de verkie zingen duidelijk stelling te ne men in de zaak Binnenzieken- huis Eindhoven. eD vereniging zal deze zaak tijdens het on derhoud opnieuw aan de orde stellen. De minister zal ook gevraagd worden of naar zijn mening de hartoperaties in het nieuwe Binnenziekenhuis nog wel hervat kurmen worden, aangezien het klimaat danig verpest is. De vereniging heeft in haar brief alternatieven ge noemd voor de vervanging van Eindhoven. Met naine zal de vereniging de minister weer eens wijzen op de haa-tkliniek van het Academisch Zieken huis Utrecht, waar alles kant en klaar staat. De vereniging wil van de minister tijdens het onderhoud concrete ant woorden. (ADVERTENTIE) St.Nicolaaskado: strijkvrij, vlekvrij 'W Viledan tafelkleed. Daarbij gratis feestelijke kaarsen. Van de drogist. Het mooiste StNkolaaskado. (Van onze redactie buitenland) KAAPSTAD De Zuidafri- kaanse eerste minister Vor- ster heeft n.a.v. vragen met betrekking tot de kwestie Na mibië verklaard dat dit nog niet het juiste stadium is om over te gaan tot een bespre king over zelfbeschikking en onafhankelijkheid van dat lanid. De inwoners moeten eerst meer bestuurlijke en po litieke ervaring opdoen. Dit kan worden bereikt op regio nale basis, aldus Vorster. Hij is bereid een adviesraad in te stellen, samengesteld uit ver tegenwoordigers van de diver se regio's, regionale regeringen of autoriteiten. Vorster wil de verantwoordelijkheid voor dit gebied persoonlijk op zich ne men, d.w.z. los van de minis teries die er nu verantwoorde lijk voor zijn. Vorster heeft verklaard dat restricties op bewegingsvrijheid voor een groot deel voortspruiten uit de noodzaak toestromingscontrole te moeten uitoefenen- die in het belang van alle inwoners van het gebied is- Hij zal de mogelijkheid bestuderen van het opheffen van restricties, zonder dat de toestromings controle geschaad wordt. De premier heeft er voorts op ge wezen dat liij het er mee eens is dat er legale politieke acti viteit, met inbegrip van vrij heid van meningsuiting en vrijheid van vergadering dient te zijn. DE Afrikaanse lidstaten van de Veiligheidsraad hebben een ontwerpresolutie ingediend voor een wapenembargo tegen Portugal. (Van onze redactie binnenland) St.-Martinus, de katholieke vereniging van militaire ambtenaren beneden de rang van tweede luitenant, is erg teleurgesteld over de ont wikkeling van de vermaat schappelijking en democra tisering in de krijgsmacht. Dit zei de voorzitter van de ze vereniging, de heer H. J. J. Hoogenhoom, gisteren in Utrecht op de verenigings jaarvergadering van St.- Martinus. Teleurgesteld omdat enerzijds de mentaliteit van vele gezags dragers in het leger een polari satieproces oproept. Anderzijds omdat de overheid zelf een stuurgroep maatschappelijke in. vloeden in de krijgsmacht op richt, maar tegelijkertijd te wei nig rekening houdt met de maatschappelijke invloeden van die krijgsmacht," aldus de heer Hoogenhoom. De voorzitter van St.-Marti nus meent verder dat bij de problemen rond het militaire straf- en procesrecht, tuchtrecht en groetplicht de overheid fun. damentele uitgangspunten in neemt, waarbij zij te weinig re kening houdt met de adviezen van de militaire belangenver enigingen. Zij worden niet of te laat bij de ontwikkelingen betrokken. De heer Hoogenboom is van mening dat de polarisatie in de krijgsmacht vooral te wijten is aan een starre mentaliteit bij tot laag. Hij bepleitte de nood zaak van vakbonden binnen de krijgsmacht. ■- - Hoogenboom was allerminst te spreken over het feit dat er in het algemeen sprake is van een stilstand en zelfs een terug, gang in de materiële en imma teriële positie van de militaire ambtenaren. I.v.m. de ophan den zijnde reorganisatie in de krijgsmacht ziet de heer Hoo genboom personeelsoverplaat- singen op grote schaal opdagen. Tenslotte constateerde Hoo genboom dat de ontwikkeling van de overlegorganen uiterst mceizaam verloopt. DEN HAAG (ANP) Nooit eerder heeft de glastuinbouw in Nederland zo veel schade ge leden als de schade die de storm van afgelopen maandag heeft aangericht. Zij mag „zon der overdrijving catastrofaal worden genoemd", aldus het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland. Aangenomen wordt dat over het gehele land van elke twee glasbedrijven er één glasschade heeft De schade is opgelopen tot 4,3 miljoen, zo deelt de N.V. Ha- gelunie in Den Haag, waarbij 85 procent van de glasverzeke ringen van bedrijven is onder gebracht, mede. Er zijn al 3000 schadeclaims binnengekomen. De storm heeft alleen al in Friesland aan landbouwbe drijfsgebouwen een schade aan gericht van S 30 miljoen. Dit bedrag is genoemd door de Friese CBTB-voorzitter, de heer T. Tolman, tijdens de vergader- inng van zijn organisatiedienst. het militair personeel van hoog MAASTRICHT (ANP) De rijkspolitie in Maastricht heeft een bende van drie Ne derlanders en vier Duitsers aangehouden, die ervan wor den verdacht in de laatste twee jaren voor 1 a 1,5 mil joen gulden bij elkaar te heb ben gestolen. De bende pleegde, opere rend in wisselende groepjes van twee of drie man, die meestal gewapend waren, on geveer zestig inbraken, roof overvallen en diefstallen. Zij opereerden in Heerlen, waar tweemaal het fi iaal van een bandenfabriek werd leegge haald en enkele vrachtauto's (waarde f 100.000) werden meegenomen. In Hoensbroek werden een schoenenmagazijn leeggehaald (buit f 20.000). Enkele brandkasten gekraakt en drank uit pakhuizen gesto len. Bij elkaar werden onge veer dertig personenauto's en vijftien vrachtauto's gestolen. In enkele gevallen werden de auto's uit showrooms gestolen, soms van de oplegger ge haald. Bij een roofoverval in het plaatsje Titz bij Jelich in Duitsland stookten de overval lers een vuurtje onder de voe ten van een 74-jarige man, omdat hij niet wilde zeggen w;aar zijn geld was. Toen dat niet hielp, kreeg hij een klap op het hoofd met de kolf van een pistool. MESSINA (AFP) Op een zuidvruchtenplantage in de omgeving van Messina op Si cilië heeft men een citroen geplukt van 3,3 kg. De unieke vrucht is tentoongesteld in de eetkamer van de eigenaar. Talloze nieuwsgierigen rijn al een iojkje gaan nemen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 13