met gaan praten Havanna 2 dagen Amsterdam f45.- ACTIECOMITé IN BEROEP V oor keursactie KVP-jongeren voor Zelissen Premiepercentages sociale verzekeringen per 1 jan. '73 AR-werkgroep: stel marihuana en hasj legaal beschikbaar Vredesoverleg maandag hervat Douane ontdekt 200 kg hasj NEDERLANDERS IN LUXEMBURG ORGANISEREN VERKIEZINGEN eTelF Bond Militairen distantieert zich van WDM CUBA WIL OPTREDEN TEGEN VLIEGTUIGKAPINGEN Waar blijft protest? Schijnheilig binnenland buitenland Oudste Rus (167) maakt het goed Demonstratie CBS tegen overplaatsing mediae. inhdlepj Bluyssen: Lcimbertuskerk moet dicht NOODWETJE VAN LIER: „GEEN VERKIEZINGS STUNT" Dioc. Pastorale Raad roept op tot stemmen Schollen (CHU) wijst nieuw tarief o.b. af Van der Louw voor gekozen staatshoofd Doden op campus universiteit voordelig uit met NS ël Zaterdag 18 november 1972 DEN HAAG (ANP). Er moet spoedig ruim te komen voor een legaal experiment met het beschikbaar stellen van cannabisprodukten (de drugs hasjiesj en marihuana). Zolang het niet zover is, dient het gebruik van deze drugs als een overtreding en niet als een misdrijf te worden gezien. Dit heeft een werkgroep van de adviesraad van De Kuyperstichting, het weten, schappelijk centrum van de Anti-Revolutionaire Partij, bepleit in een nota onder de titel „touw trekken om hennep De groep oordeelt, dat geëxperimenteerd zou kunnen worden door middel van een staats monopolie voor de verkoop van de cannabis produkten. De produkten dienen van goede kwa liteit te zijn, en tegen een redelijke prijs te worden aangeboden. Voor de afzet van deze drugs zou er een beperkt aantal verkooppunten moeten komen. Verkocht kan alleen worden aan geregistreerde kopers van zestien jaar en ouder. Zij kunnen per vastgestelde periode een be paalde maximum-hoeveelheid kopen. De werkgroep bepleit voorts: een verant woord gebruik van genotmiddelen te bevorde ren door voorlichting en vorming, de reclame voor alcohol- en tabaksgebruik terug te dringen en het beleid te verscherpen inzake de illegale handel in gevaarlijke drugs, inclusief de psycho, farmaca. De werkgroep stond onder leiding van W. M. van Andel, commissaris van politie in Den Haag en chef van het bureau zeden, en kinderpolitie. aWHIWWMBMMBBMMMBBWBWBmtBBaWBiBBMiaiMWIMIMWIIIIIillWillllllllllillllliailHliCHilllUilHlIHin Gewichten mmammmmmommmmmmmmm (Copydight De StemHet Parool.) commentaar Het aantal werkloze academici in Nederland is opvallend groot. Dat is bekend. Toch schijnt het een openbaring te zijn dat er, als je op het ogenblik als ondernemer wetenschap pelijk gevormde medewerkers vraagt, zoveel werkloze acade mici elkaar op de stoep staan te verdringen. De aanhoudende werkloosheid in deze groep duidt er op, dat het Nederlandse bedrijfsleven op het ogenblik pas op de plaats maakt. De economische bedrijvigheid in landen als Amerika en Japan moge dan weer toenemen. De Nederlandse ondernemers kijken de kat nog uit de boom en wagen zich kennelijk nog niet aan nieuwe activiteiten. Hebben zij gelijk? Of laten sommigen zich wat al te snel be ïnvloeden door de malaise-sfeer, dat gevoel van onzekerheid, dat op het ogenblik eigenlijk het klimaat in heel Nederland ver ziekt? Wij zijn geneigd die vraag bevestigend te beantwoor den met de aantekening, dat je des te sneller ondersteboven raakt van veranderingen, die zich in de maatschappij voltrek ken, naarmate je je in het verleden minder met die maat schappij-ontwikkeling hebt beziggehouden. En er zijn nogal wat ondernemers, die zich daar weinig aan gelegen hebben laten liggen. Dit neemt intussen niet weg, dat de werkgelegenheid in Zuidwest-Nederland in een aantal sectoren werkelijk reden tot zorg geeft. In Zeeland bijvoorbeeld lijkt de economische ont wikkeling nagenoeg tot stilstand te zijn gekomen. De verwach ting, dat nieuwe industriële bedrijvigheid het patroon van een vergrijzende bevolking zou doorbreken, heeft plaats gemaakt voor de vrees, dat de ondernemende jonge Zeeuw net zoals vroeger alleen buiten zijn provincie een goed bestaan kan opbouwen. In West-Brabant, waar de industriële ontwikkeling al even zeer stagneert, kampen bedrijfstakken als de schoen- en leder en de textielindustrie met grote moeilijkheden. Hier is een stille „sanering" aan de gang in een dusdanig tempo, dat er, als de regering alles op z"n beloop laat, binnen korte tijd de liquidatie is te verwachten van industrieën, die vanouds aan tienduizenden werk hebben verschaft. Waar blijft hier het protest? Waar blijft hier de gecoördi neerde aanpak van werkgelegenheid en industrialisatie? Van liberale zijde wordt in een rapport (van de Telder-stich- ting) aandacht gevraagd voor het probleem van het mis bruik maken van sociale wetten. Ligt hier een groot probleem? Wie zijn oor te luisteren legt bij gewestelijke arbeidsbureaus krijgt te horen, dat er inderdaad groepjes (jonge) mensen zijn, die liever lui dan moe zijn en als beroeps-werklozen parasie teren op de gemeenschap. Verontrustend groot schijnt die groep echter niet te zijn. Nog steeds is het zo, dat de doorsnee Neder lander liever werkt voor zijn brood dan er de hand voor op te houden. Toch gonst het van verhalen over werkschuwe lieden, waar onder zich dan ook veel aankomende kunstenaars zouden be vinden. Waar komen die geruchten dan vandaan? Naar onze mening wordt het beeld van de werkelijkheid vertekend, door dat negatieve aspecten vlugger opvallen en sneller irriteren dan positieve. Tegenover één lanterfanter staan minstens tien mensen, die dagelijks in touw zijn, maar daar spreekt niemand over. Hiermee wil natuurlijk niet gezegd zijn, dat er dan maar berust moet worden in het feit, dat een bepaalde groep mis bruik maakt van sociale voorzieningen, die door de rest van Nederland met hard werken in stand worden gehouden. Be twijfeld mag echter worden of scherpere controle alleen hier een afdoende remedie zal kunnen zijn. We hebben hier namelijk te maken met een tekort aan ge voel voor persoonlijke verantwoordelijkheid, met een gemis aan solidariteit en burgerzin, dat zich werkelijk niet tot één groep beperkt. Bepaalde manipulaties in de grote zakenwereld, belastingfraude e.d. liggen in hetzelfde vlak van een veranderd normbesef. Misschien zijn wij wel allen toe aan een mentaliteitsverande' ring. In ieder geval is het schijnheilig slechts één categorie als „zondaar" aan te wijzen. MOSKOU. (AFP), De oudste Rus, de 167-jarige Chirali Misli mow uit Azerbeidsjan, is goed hersteld van een longontsteking en voelt zich weer helemaal de oude. Dr. Ramazam Alikichiew, een gerontoloog van reputatie, zocht de man op in zijn op 2000 meter hoogte gelegen dorp en constateerde dat de grijsaard bruist van levenslust en dat hü zijn bergwandelingen heeft hervat. De dokter onderzocht Mislimow grondig en deelde mee dat zijn longen schoon waren, zijn hart goed functioneerde en zijn pols slag normaal was. In Azerbeidsjan zijn 84 op 10.000 inwoners meer dan een eeuw oud. y.s. WASHINGTON (AFP) De Verenigde Staten zyn bereid direct met de Cubaanse regering onder handelingen te beginnen over het vraagstuk van de vliegtuigkapingen. Dit heeft het ministerie van bui tenlandse zaken in Washington bekendgemaakt. Cu ba had in een communiqué een voorstel voor overleg gedaan. Het officiële antwoord van minister van buitenlandse za ken Rogers zal via de Zwit serse ambassadeur in Was hington ter kennis van de Cu baanse autoriteiten worden ge bracht. Amerika en Cuba onderhou den geen diplomatieke betrek kingen. Zwitserland behartigt de Amerikaanse belangen in Cuba. Uit het feit dat minister Rogers zelf op de Cubaanse uitnodiging reageert, kan men afleiden hoe belangrijk de Amerikaanse regering het vindt dat zo snel mogelijk een oplossing van het kapingspro bleem wordt gevonden, aldus de woordvoerder van het State Departement. Hij zei, dat de (Van onze redactie buitenland) PARIJS. Het geheime vre desoverleg tussen de Verenigde Staten en Noord-Vietnam wordt maandag in Parijs hervat. Dit heeft het Witte Huis gis teren bekendgemaakt. Henry Kissinger reist morgen naar de Franse hoofdstad. Hij heeft gisteren overleg gepleegd met president Nixon. Le Due Tho, de onderhandelaar van Noord-Vietnam, arriveerde gis teren reeds in Parijs, na onder weg besprekingen gevoerd te hebben in Peking en Moskou. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Ongeveer 200 personeelsleden van het CBS hebben gistermiddag gedemon streerd bij het Catshuis. Daar vergaderde de ministerraad. Het CBS-personeel protes teerde tegen het feit, dat mi nister Langman het plan had het CBS zonder enige vorm van overleg over te plaatsen naar Limburg. V.S. geen bezwaar hebben te gen rechtstreekse contacten met Havanna, als dit tot spoe diger resultaten leidt. Sinds 1961 zijn ongeveer 145 vliegtuigen gekaapt en naar Cuba gedwongen, van Jumbo- straalvliegtuigen tot Cessna's. Daarvan kwamen er uit de V.S. alleen al 72, de rest uit bijna alle andere landen van het westelijk halfrond waaron der twee uit de Nederlandse Antillen. Dit jaar zijn tot dusver ne gen vliegtuigen gedwongen naar Havanna te vliegen. Hoewel Cuba aarzelt linkse politieke vluchtelingen uit Noord-Amerika en Latijns Amerika terug te sturen om dat er voor velen van hen geen andere weg open blijft, heeft de Cubaanse regering blijkbaar besloten ten koste van zijn beeld van revolutkr nair land tegen vliegtuigka pingen op te gaan treden. Het onderhandelt al met Mexico en Canada over bilate rale overeenkomsten over deze zaak. (ADVERTENTIE) geeft een koel en opgelucht gevoel Bij apotheker en drogist ROTTERDAM (ANP) De douane in Rotterdam heeft gisteren een partij van ver moedelijk 200 kilogram uit Ka- ratsji (Pakistan) afkomstige hasjiesj onderschept en in be slag genomen. De hasj zat verborgen in wanden, bodem en deksel van ongeveer 40 kisten waarvan de planken uitgehold waren. De kisten zijn uit Pakistan aange voerd door het Oostduitse schip „Lausitz". De douane vermoedt dat de man voor wie de zending be stemd was in Amsterdam in hechtenis bevindt in verband met de omvangrijke hasj-smok- kel op Schiphol begin deze maand. (Van onze correspondent) EINDHOVEN Mgr. Bluyssen, bisschop van Den Bosch hand haaft zijn besluit dat de Eindhovense Sint Lambertuskerk dicht moet. In zijn gisteren uitgegeven verklaring noemt de bisschop het sluiten van de Lambertuskerk een groot offer dat om wille van het geheel, de districtsparochie Gestel-Zuid, gebracht moet worden. Het actiecomité, dat streeft naar het behoud van de Lamber tuskerk, heeft besloten op de beslissing van bisschop Bluyssen in beroep te gaan bij de paus. De bezetting van de kerk is gis teren opgeheven „uit respect voor het bisschopsambt". Het actie- mité ziet ook af van het houden van liturgische diensten tegen de wil van de bisschop in. Het actiecomité zal, zo wordt meegedeeld, wel waakzaam blij ven om te voorkomen dat met de afbraak van de kerk begonnen zou worden vóór uitsluitsel is gegeven op het bij de paus inge stelde beroep. (Van onze correspondent) DEN BOSCH Onder het motto „Brabanders geef Piet een tien op lijst 2" zijn de KVP-jongeren in de kring Brabant een voorkeursactie begonnen voor Piet Zelissen uit Oss. Met zijn tiende plaats op de KVP-kandida- tenlijst wordt de heer Zelis sen verkiesbaar geacht, maar de jongeren willen hiermee uiting geven aan het grote belang dat zij zien in een jongeren-vertegenwoordi ger uit Brabant in de Twee de Kamer. Piet Zelissen zou op de Brabantse lijst de negende plaats hebben bezet, ware het niet dat het partijbestuur hem van plaats liet verwisse len met mej. G. Cornelisse. Er is in Brabant een uitge breid comité v«n aanbeveling gevormd, waarin naast KVP- bestuurderen ook verschil lende Brabantse burgemees ters, wethouders, hoofden van provinciale instellingen en organisaties zitting heb ben genomen. Ook op landelijk niveau is een actie gestart voor het stemmen op jongeren. Hierin is ook de kandidatuur Zelis sen opgenomen. Dr. P. G. J. Zelissen werd in 1941 in Lage-Zwaluwe ge boren. In 1967 vestigde hij zich in Oss, waar hij leraar Duits was aan het Titus Brandsma-lyceum. De huidi ge zittingsperiode van de Tweede Kamer was voor hem de eerste. Zijn belang stelling gaat vooral uit naar het onderwijs en de werken de jongeren. De kring Brabant ziet in Piet Zelissen, vanwege zijn herkomst, mede een verte genwoordiger van Westbra bantse belangen. STRAATSBURG (ANP) Uit protest tegen het feit dat Nederlanders in het bui tenland niet kunnen deelne men aan verkiezingen, heeft een aantal Nederlanders in Luxemburg besloten op 29 november zelf, uiteraard niet rechtsgeldige, verkiezingen te organiseren. De 800 a 900 stemgerech tigde Nederlanders voor het grootste deel ambtenaren bij Europese instellingen en geëmigreerde boeren is door een comité van voorbe reiding een stembiljet toege zonden, dat aan een notaris moet worden geretourneerd. Na de laatste postbestelling, tegen vijf a zes uur 's mid dags, zullen de enveloppen in aanwezigheid van de nota ris worden geopend en de stemmen geteld. - Doel van de actie is te bewijzen dat de Nederlan ders in Luxemburg niet al leen belangstelling hebben voor verkiezingen en het stemrecht zouden willen uit oefenen, maar ook dat dit niet noodzakelijkerwijs be perkt hoeft te blijven tot ambtenaren. (Het wetsont werp dat in 1966 werd inge diend en door de Eerste Ka mer is verworpen beoogde diplomaten en ambtenaren bij internationale organisa ties stemrecht te geven)! DEN HAAG (ANP) De PvdA-Kamerleden Van Lier en Dolman wijzen de sugge stie van de hand, als zou hun „noodwetje" zijn ingediend mede met het oog op de verkiezingen. In de gisteren verschenen memorie van ant woord spreken beide kamer leden deze suggestie tegen. Het „noodwetje" beoogt de groep weduwen, met een of meer kinderen beneden de achttien jaar en die vrijwel uitsluitend een uitkering aww ontvangen, vrij te stel len van de belastingplicht. Verwerping van dit initia tief-voorstel betekent dat be trokkenen de mogelijkheid van een fiscaal voordeel in 1973 van enkele honderden guldens niet gehonoreerd zullen zien, aldus beide initi atiefnemers. (Van een onzer verslaggevers) ETTEN-LEUR De Dioce sane Pastorale Raad van het bisdom Breda heeft gister avond met tweederde meer derheid een motie aangeno men, waarin de Raad „alle katholieke christenen van Zeeland en West-Brabant op roept, bij de komende Tweede Kamerverkiezingen op 29 no vember zijn of haar stem uit to brengen". De motie, ingediend door F. Oudejans, perschef van het bisdom, kwam er overigens met één stem meer dan ver eist door. Er waren 33 voor stemmers, 16 tegenstemmers, waaronder bisschop Ernst, en 10 onthoudingen. ALKMAAR (ANP) „Te gen invoering vam een nieuw hoger tarief in de omzetbe lasting, zoals door de PvdA, D'66 en PPR wordt overwo gen, zal ik mij scherp ver zetten", alidus mr. W. Schol ten, staatssecretaris van fi nanciën, op een CH-verkie- zangsbdjeenkornst in Alk maar. Een uitbreiding van het aantal tarieven ie de om zetbelasting zou de midden stand z.i. voor zeer grote ad ministratieve problemen plaatsen. Hij noemde dat on verantwoord. Een dergelijke beslissing zou bovendien ingaan tegen de internationale ontwikke lingen en een harmonisatie van de omzetbelastingen in Benelux of EEG blokkeren, aldus de staatssecretaris. AMERSFOORT (ANP) PvdA-voorzitter André van der Louw vindt dat de Ne derlandse democratie pas echt zelfstandig en volwas sen is als het Nederlandse volk zelf zijn staatshoofd kan kiezen. Hij gaf dit te kennen op een verkiezings bijeenkomst van de progres sieve drie in Amersfoort. „De progressieven kunnen als zij gaan regeren echter niet binnen vier jaar een re publiek in het vooruitzicht stellen", aldus Van der Louw. D'66 voorzitster mevrouw Ruby van der Scheer zei geen bezwaar tegen een ko ningshuis te hebben, als „dit staatsrechtelijk maar machte loos blijft". (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) BATON ROUGE Op de campus van de Southern Uni versity in Baton Rouge in de Amerikaanse staat Louisiana zijn twee zwarte studenten ge dood tijdens een gevecht met de politie om het bezit van een universiteitsgebouw. Studenten en de autoriteiten geven elkaar de schuld van het gebeurde. Gouverneur Edwin Edwards van de staat Louisiana heeft voor Baton Rouge de noodtoe stand afgekondigd en de natio nale garde te hulp geroepen, die 700 man stuurde. Proef de sfeer van uw oude, maar o zo jonge hoofdstad. Volledig verzorgd, dus incl. hotel, maaltijden, reis en tramabonnement: Vertrek dagelijks t/m 30 maart 1973. Alle informatie in de brochure „Toeren met NS" op de stations. van elk station. DEN HAAG (ANP). Per 1 januari 1973 zullen voor de sociale-verzekeringswetten de volgende premiepercentages gelden: AOW (algemene ouderdomswet 10,4% (10,3%) AWW (algemene weduwen, en wezenwet) 1,6% 1,6%) AWBZ (algemene wet bijzondere ziektekosten) 2,6% 2,0%) AKW (algemene kinder bijslagwet 1,8% 1,8%) WAO (wet op de arbeids ongeschiktheidsverzekering) 7,8% 5,4%) ZFW (ziekenfondswet) 8,9% 8,2%) KWL (kinderbijslagwet voor loontrekkenden) 3,2% (3,3%! Werkloosheidsverzekering 1,0% 0,8%) De thans geldende premiepercentages zij- tussen haakjes geplaatst. De helft van de premie van de werkloosheid verzekering komt voor rekening van het rijl een vierde voor rekening van de werkgeve en een vierde voor rekening van de werknemer De premiepercentages voor de wachtgeldver zekering en de ziekengeldverzekering worden per bedrijfstak vastgesteld. Van de wachtgeldpremie komt de helft voor rekening van de werkgever en de helft voor rekening van de werknemer. Van de premie voor de ziekengeldverzekering komt 1% voor rekening van de werknemer en de rest voor rekening van de werkgever (tenzij de werkgever meer dan 1% mag inhouden). De verdeling van de premiestijging voor de w.a.o. over werkgever en werknemer is nog niet bekend. Hierover heeft de staatssecretaris van Sociale Zeken advies gevraagd aan de Sociaal- Economische Raad. De loongrens voor de ziekenfondsverzekering wordt met ingang van 1 januari 1973 verhoogd van 18.000 tot f 20.900. Het maximum premie- lagloon voor deze verzekering zal voor het a?ï 1973 f 68,bedragen. Thans bedraagt dit 61,per dag. Het maximum premie-inkomen voor de volks- erzkeringen wordt per 1 januari 1973 ver- 'oogd van 21.150 tot 24.300. Het maximum premie- en uitkeringsdagloon /oor de andere werknemersverzekeringen is nog niet bekend. Om maar meteen met de deur in uw weekendvrije huis te vallen, de doordraver van de afgelopen week wordt mi nister-voor-nog-tien-dagen Van Veen. Die heeft de hoogste ogen gegooid, dat staat voor mij als een paal boven het droesige politieke vaarwater. Een minister en een minis terie en dat van Onderwijs is bepaald niet klein weten niet dat er een hoogst belang rijk besluit officieel gepubli ceerd is, en weten dat na twee weken nog niet. Ongelooflijk. En als het dan publiek wordt, hup, wordt het geval ingetrok ken. U merkt het, ik kan er niet over uit. Morgen Brandt Barzel z'n billen. Hoop ik persoonlijk. En natuurlijk is er weer on zekerheid, althans gistermid dag toen ik deze tboorden neertikte, over het al dan niet doorgaan van de t.v.'Uitzen ding van de voetbalwedstrijd Nederland - België. Natuurlijk vindt de NOS de prijs die de Belgische voetbalbond vraagt, weer te hoog. Of omgekeerd, natuurlijk vraagt zo'n voetbal bond weer een te hoge prijs- Dat stadion ls natuurlijk nog niet uitverkocht, en degenen die het zekere voor het onze kere willen nemen, moeten eerst nog naar de loketten ge lekt worden. En als hei stadion uitver kocht is, dan komt het zondag avond allemaal natuurlijk toch op de t.v. Het ls een sport op zich geworden. Om NOStalgisch van te worden. „Stem kieskeurig" maant een groep Gooise christenen in een folder waarin zij vragen om progressief te stemmen op 29 nouember. Tja. Het komt mij zo voor, dat het al dan niet progressief stemmen bar weinig tot niets te maken heeft met de vraag of men al dan niet kieskeurig pleegt te stemmen. Kieskeu righeid heeft iets of alles te maken met smaak. En daaro ver valt niet te redetwisten, zegt een oud vaderlandse kreet. Ik vind dus dat Iedereen zo kieskeurig zou moeten stem men. Waarop, nou, dat zult u mij niet horen zeggen. En wie niet weet waarop ik hoop dat u zult stemmen, leest veel te weinig de zin en onzin van ene i* MERIJN. P.S. Prettig weekeinde, na tuurlijk. En dito wedstrijd, morgenavond. DEN HAAG (ANP) De een jaar geleden opgerichte Bond van Verplicht Vrijwil lig en Voormalig Dienende Militairen (BVVVDM) die 8.000 leden telt, onder wie 2.000 dienstplichtigen en 6.000 militairen van het ka der, heeft zich gisteren ge distantieerd van de Vereni ging van Dienstplichtige Mi litairen (VVDM). De bond heeft bezwaren te gen het feit, dat de WDM ac ties voor democratisering van de krijgsmacht voert, terwijl zij bezig is de mentale instel ling van haar leden te onder mijnen. In een verklaring zegt de bond, dat de mate van ken nis en mentale instelling van de leden van de krijgsmacht bepalend is voor de wijze, waarop zij haar taak, namelijk het voorkomen van een oorlog, kan volbrengen. De bond is verder van oor deel, dat het hoofdbestuur van de WDM alleen de wat de bond noemt ideologische be langen behartigt van een klei ne minderheid, die door mid del van manipulatietechnieken kans heeft gezien de leiding van de WDM te veroveren. DE 73-jarige oud-SS'er Anton Ganz is in Memmingen (Wst. Duitsland) tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld we gens het vermoorden van ze ven gevangenen van het con centratiekamp Ebensee in Oos tenrijk.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11