VO^KCGEZONDHEIDSRAAD VOLGT EXPERIMENT IN MIDDELBURG NAUWLETTEND: „Toekomst voor gezondheids centra" ElO Kamerlid vraagt spaar De Poel Creativiteit zonder subsidie DS '70: inflatie is het grote spook VIJFMAANDEN VOOR OVERVAL OP POMPSTA TION Gesprek over Panamees vrachtschip voor de slanke lijn Plannen voor tweede brug in Vlissingen 'Kom over de brug' schip vaart door Z.\V.-Nederland stad streek s SPECIAAL-SINAS tijdelijk van 10e voor Koud weer 'n Vriend geeft z'n vriendin strijk-vr ij! viledan Tafelkleed v Vrijdag 17 november 1972 y (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Zeeuwse bevolkingsagglomeraties, voorzover zij niet kleiner zijn dan vijfduizend zielen, en niet groter dan vijftienduizend zielen, komen in principe in aanmerking als vestigingsplaats voor gezondheidscentra, In dichtbevolkte woonwijken, doch ook in plattelands gemeenten en grotere kernen, zullen de gezondheidscentra een versterking gaan betekenen van de gezondheidszorg- thuis. In Middelburg wordt momenteel al geprobeerd een wijkgezondheidscentrum in de stadswijk Zuid van de grond te krijgen. De Provinciale Raad voor de Volksgezondheid volgt het Middelburgse experiment met sympathie en interesse. Dit experiment kan namelijk de (ADVERTENTIE) Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om 18 uur: Koud weer met vooral aan vankelijk buien. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land: Voor zaterdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min. temp: om streeks normaal, max. temp: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 1 tot 5; min. temp: van onge veer normaal tot 5 graden on der normaal; max. temp: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 pro cent. waterstanden Konstanz 305 plus 8, Rhein- felden 305 -39, Straatsburg 448 plus 22, Plittersdorf 581 plus 75, Maxau 623 plus 101, Plochingen 203 -60, Mannheim 400 plus 136, Steinbach 146 -6, Mainz 322 plus 87, Bingen 198 plus 75, Kaub 216 plus 74. Trier 392 plus 40, Koblenz 222 plus 52, Keulen 149 plus 37, Ruhrort 281 plus 23, Lobith 888 plus 28. Pannerdense kop 866 plus 28, Nijmegen 688 plus 31, IJsselkop 836 plus 30, Eefde IJssel 352 plus 12, De venter 235 plus 11 Monsin 5480 pl. 20, Borgharen 3930 -12, Belfeld 1118 -22, Grave ben de sluis 511 -4. nodige ervaring verschaffen die bij de stichting van soort gelijke centra, elders in de provincie, van pas kan ko men. De Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zeeland ziet een duidelijke toekomst voor de gezondheid scenitra- Hoewel deze centra er van plaats tot plaats zeer verschil lend kunnen uitzien, hebben zij toch dit met elkaar ge meen, dat twee tot zes huis artsen, twee tot zes wijkver pleegsters, een of meer fysio therapeuten, een vroedvrouw en een of meer tandartsen sa men een team gaan vormen dat in een begrensd gebied de gezondheidszorg op een zo breed mogelijk vlak aan pakt. De voordelen spreken feite lijk voor zichzelf, aldus de Provinciale Raad voor de V olksgezondheid. Ziekenhuisopname kan veelal voorkomen worden, als de zogenaamde „thuisverple ging" wordt verbeterd. Door het werken in een team krijgen de medische en maatschappelijke werksters zicht op de patiënt in zijn totaliteit. Veel lichamelijke ziekten zijn te herleiden tot maatschappelijke moeilijkhe den. De huisarts in zijn huidi ge functie, komt die maat schappelijke factoren veel moeilijker op het spoor, dan bij voorbeeld de maatschappe lijke werker. Vooral de huisartsen stre ven zelf al naar de vorming van „groepspraktijken" waar door zij hun tijd veel efficiën ter kunnen besteden, en meer aandacht aan hun patiënten kunnen geven. In een gezondheidscentrum vindt de patiënt alle „werk vormen" die voor hem van 'belang zijn. als het ware in een huis bijeen. hoogwater Morgen, zaterdag 18 novem ber .Bergen op Zoom 0.51 en 13.12, Hansweert 006 en 12.28, Terneuzen 11.55, Vlissingen 11.27, Wemeldinge 0.41 en 13.02- (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Het socialis tische Tweede-Kamerlid P.A. Koels heeft een dringend be roep gedaan op de regering het natuurgebied „De Poel" in de ruilverkaveling in de zak van Zuid-Beveland „voor mens en dier te sparen". Hij vraagt de ministers Lardinois (landbouw) en Udink (Volks huisvesting en ruimtelijke ordening) de reeds in uitvoe ring genomen ruilverkaveling opnieuw te bezien. Er is de laatste tijd veel verzet aangetekend tegen het „opofferen" van „De Poel" aan de ruilverkaveling de zak van Zuid-Beveland. Het is een uniek stukje natuurgebied waar vooral de ganzen hun „thuis" vinden. Het gaat hier volgens de heer Roels slechts om ongeveer 200 hectare land, in vergelijking met de totale oppervlakte van de ruilverka veling te verwaarlozen. Het PvdA-kamerlid doet niet alleen een „ernstig" be roep op de bewindslieden „De Poel" te sparen, hij doet ze ook een mogelijke oplossing aan de hand. Het is volgens hem denkbaar dat de eigena ren van de 200 hectare natuur gebied bewogen worden tot een andere regeling dan de bestaande. Als zij de financi ële schade van de overheid ver goed kunnen krij'gen omdat hun produktie door het weg vallen van de verkaveling in ieder geval niet verbetert zullen de meeste eigenaren wel met een wijziging ak koord kunnen gaan. (Van- een onzer verslaggevers AXEL - Élke dinsdagavond en zaterdagmorgen komt de leegstaande oudé sbhocf Sn de Bastionstraat in Axel een beetje tot leven. Dat is ais deelnemers aan de creatieve yorming er in een van de lokalen al hun overtollige energie kunnen botvieren op schilderen, boetseren en meer van dit soort knutselvormen. en deelneemsters zijn er het bewijs van, dat er elke week toch wel hard wordt gewerkt in de lege school aan de Bas tionstraat. Leider van de creatieve vor ming is de heer C. Hoorman. Hij is technisch tekenaar van beroep en dat heeft erg weinig gemeen met de kunstvormen, die in de Bastionstraat worden beoefend. Een aantal jaren ge leden zette hij de creatieve vorming te zamen met een on derwijzer op poten. De heer Hoorman vertelt vol enthou siasme over deze vorm van vrijetijdsbesteding, waarvoor van de zijde van de jongeren wel een redelijke belangstelling bestaat, maar waarbij de inte resse van de ouderen wat ach ter blijft. Elke zaterdagmorgen geven er meestal tussen de tien en twintig kinderen van 6 tot 13 jaar acte de présence, maar dinsdagavond zijn het over het algemeen niet meer dan hoog uit acht. „Ja, ik zou er nog best wat ouderen bij willen heb ben", verzucht de heer Hoor man, die er overigens niets voor voelt om de creatieve vor ming erg professioneel aan te pakken omdat dan de sponta niteit verdwijnt. ,Ik heb geen behoefte aan een meer grondige aanpak, want dan krijg je teveel vin gers in de pap. Subsidie wil ik ook niet. Ik vind dat wel aardig, maar als je subsidie krijgt, dan moet je alle mogelijke rotreke- ningetjes overleggen en ik' ben geen boekhouder. Ik hou ge woon niet van al die vingers in de pap". Ook zonder subsi die functioneert de creatieve vorming van de heer Hoorman wel aardig. Alle deelnemers betalen hun bijdragen en kunnen vervol gens hun gang gaan. Alles op het gebied van creatieve ont. plooiing is toegestaan. „Het kan bij ons gebeuren, dat de ene zit te schilderen, terwijl een ander aan een lino werkt of bezig is met emailleren". De plannen om tot een der gelijke creatieve club te ko men bestonden al erg lang, toen uiteindelijk het initiatief werd genomen, daarna zijn we naar een oude school verhuisd en nu zitten we in een ander gammel gebouw", aldus het betoog van de heer Hoorman, die alles bij elkaar wekelijks toch nogal wat vrije tijd in zijn hobby steekt. Het resultaat mag er dan ook zijn: de fraaiste werkstukken van deelnemers (ADVERTENTIE) St.NicoIaaskado: een strijkvrij, vlckvrij a - Viledan tafelkleed. ',V*V Daarbij gratis 'feestelijke kaarsen Van de drogist. St.Ni. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Als het mi nisterie van economische zaken alsnog besluit om de gemeente Vlissingen een douceurtje te geven uit de zogenaamde in- frastructuurpot, dan zal de Scheldestad hopelijk in de loop van 1975 kunnen beschikken over een tweede brug over het Kanaal door Walcheren. Burgemeester dr. Th. Wes terhout is optimistisch over de vooruitzichten. Hoewel de in frastructuur althans vooi Zeeland op 31 december aanstaande wordt dichtge draaid, hoopt hij op de invloed die GS van Zeeland op Den Haag hebben. Het provinciaal bestuur zelf heeft al een bij drage van een miljoen gulden in de bouwkosten van de twee de kanaalbrug toegezegd. GS hebben bovendien kortgeleden eigener beweging al een brief naar economische zaken ge stuurd, waarin zij de tweede kanaalbrug te Vlissingen als een infrastructuurwerk van ho ge Zeeuwse prioriteit hebben omschreven. Vorig jaar werden de plan nen die Vlissingen had om een tweede oeververbinding over het Kanaal door Walcheren te leggen in de ijskast gezet. Dat gebeurde vooral omdat ver keer en waterstaat speelt op de troefkaart van een veel brede re oeververbinding, nabij Abeele, welke verbinding zou worden opgenomen in de zo genaamde dammenroute. Het bewuste project wordt echter pas tegen de jaren '80 actueel en zolang kan en wil Vlissingen niet wachten. Immers, de hui dige kanaalbrug ter hoogte van de keersluit bereikt reeds vol gend jaar zijn maximum capa citeit op de spitsuren, terwijl de „Kippebrug" tussen West en Oost-Souburg een steeds ge vaarlijker wordende flessenhals gaat vormen voor het kanaal kruisende verkeer. Vlissingen hecht zo sterk aan een tweede kanaalbrug zo zei drs. Westerhout ons gisteren omdat die de voornaamste schakel moet worden in het woon-werkverkeer tussen het Industriegebied Vlissingen-Oost en de woonwijken aan de wes telijke oever van het kanaal, op het grondgebied van de ge meente Vlissin~- (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT-VLISSIN GEN „Kom over de brug" is behalve de naam van de hulpactie van praktisch alle Nederlandse kerken voor de kerken overzee, ook de naam van een motorschip, dat als varend onderdeel van de actie, in de komende week Zuid west Nederland zal aandoen. Definitief is nu komen vast te staan dat het schip op don derdag 23 november de gehele dag in Oosterhout zal liggen (en niet in Dongen, zoals aan vankelijk in de bedoeling lag. Oosterhout is gekozen omdat die plaats iets verder West- Brabant in ligt en het schip in dit deel van Brabant geen an dere haven meer zal aan doen). Het schip komt in Ooster hout te liggen aan de gemeen telijke Loswal in het Wilhel- minakanaal (bij het pompsta tion aldaar). Op zaterdag 25 november ligt het schip in Zierikzee, zondag 26 november in Vlis singen (Bellamypark), maan dag de 27ste in Middelburg (aan de Loskade) en op dins dag de 28ste in Kortgene (Landbouwhaven Van 's morgens tien tot 's avonds tien uur is het schip voor iedereen vrij en gratis toegankelijk. Op elk vol uur begint een voorstelling van een werkelijk unieke drie- schermen-dia-presentatie „Mensen, mensen medemen sen" getiteld, die informatie geeft over de problemen in de derde wereld en de kerken daar. In het resterende halfuur is er gelegenheid tot praten met de twee gastheren op de boot, een katholieke missiona ris en een reformatorische zendeling, in de koffiebar aan boord. Bovendien is er een comple te „scheepsboekhandel", een informatiecentrum met litera tuur over arme landen en het werk van de kerken daar. Ook wordt aan boord infor matie verstrekt over de hulp die de Nederlandse kerken het hele jaar door al geven aan missie en zending. Hieruit wordt zonder meer duidelijk dat de 50 miljoen gulden die in de actie „Kom over de brug" pa 15 december zullen worden AgevGaögd echt '"„een. schep er bovenop" zijn. Een schep, die zo zal iedere bezoeker van de boot na af loop begrijpen de moeite waard is. Het gaat hierbij alleen, om het verstrekken van informa tie, niet om geld. Bijdragen kan men liever niet op de boot kwijt, maar op 15 decern ber, wanneer in het hele land zo'n kwart miljoen medewer kers 's avonds langs de deuren komen. De heer Lolke Osinga uit Breda, die zelf drie weken als gastheer op de boot heeft ge fungeerd (namens de Ned. hervormde zending), zegt met name over de dia-projectie op het schip: „Ik heb er nog nie mand teleurgesteld uit zien komen. Overdonderend is zo wel de noodkreet uit die arme landen zoals die daarin over komt, als de technisch ver bluffende manier (op drie schermen tegelijk b.v.) waar op dat gebeurt". (ADVERTENTIE) In het kader van de ZAVO Winkelweken brengt St.- Nicolaas met zjjn zwarte pieten op zaterdag 18 no vember a.s. 's namiddags om half drie een bezoek aan Zaamslag, om een rondrit te maken door het dorp, gezeten in een open koets. De Sint wordt voorafge gaan door de* plaatselijke harmonie „De Volharding" en door het Majorettenpe- loton Terneuzen. De jeugd zal een traktatie ontvangen. St.-Nicolaas verwacht een grote belangstelling, zoals dit in Zaamslag ieder jaar weer het geval is. Zijn be zoek valt samen met het begin van de ZAVO Win kelweken. Door bij de deelnemende winkeliers te kopen maakt men een goede kans zeer aantrek kelijke geldprijzen te win nen, terwijl iedere koper direkt voordeel behaalt door de zegelaktie. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Daadwer kelijke bestrijding van de in flatie is de grote leuze waar mee DS'70 de door twee mi nisters van deze partij te weeggebrachte Kamerverkie zingen ingaat. Bestrijding van deze inflatie, op een ogenblik dat de regering nog enige vat op de situatie in het jaar 1973 had. was ook de voornaamste leden voor de breuk tussen de ministers Drees en De Brauw en de rest van het kabinet in juli van dit jaar. „Vorig jaar is een flink deel van de overheidsuitgaven voor collectieve voorzieningen op gevreten door de prijsstijgin gen. Wat zegt °ns een begro tingsbedrag van 40 miljard vooi- 1973 als wij er nu niet zeker van kunnen zijn wat wij voor die 40 miljard metter daad kunnen, kopen"? Zo vraagt de voorzitter van DS'70 de heer J. Berger zich af. Dat bedrag., zegt niets,, .meent hij, als de Toon- en prijspolitiek in. het bewuste begrotingsjaar ge voerd gaan worden, onbekend blijven. En dat was in juli het gevail zo zei hij Gisteravond sprak hij voor een aandachtig publiek in ho tel Delta te Vissingen. Zich duidelijk tot de zaak beper kend en personen buiten schot latend (alleen Wiegel werd door hem een ingehuurde kortverbander genoemd) zei de heer Berger dat DS'70 al leen aan een volgende vijf partijenregering wil deelne men als er op het punt van de inflatiebestrijding tot een dui delijke en moedige koers wordt besloten. „Op dat punt is met ons geen enkele verge lijk mogelijk", liet hij de Vlis- singers weten. Hij schetste de ernst van de situatie van dit moment: „geen malaise, maar een volledige crisis"!, zo zei hij. „Wees er maar trots op, dat het front van het centraal akkoord een loonstijging van 12 a 12% procent kan worden voorzien terwijl de prijzen met 8% zuilen stijgen". Het grote voorbeeld voor de heer Berger op het gebied van de inflatiebestrijding is, zoals bleek de Finse president Kekbonen die kans heeft ge zien om een inflatie in zijn land van 7%% in korte tijd terug te dringen tot het aan vaardbaar percentage van 3. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De poli tierechter in Middelburg heeft gistermorgen twee overvallers op een pompstation aan rijks weg 58 veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf, waarvan een maand voorwaar delijk en twee jaar proeftijd. De overval dateert van drie jaar terug. Op 16 november 1969 overvielen W. v.d. M., 24 jaar, uit Hansweert en D.J.Z. '22 jaar, uit Goes de benzine- pomphouder en diens verloof de. De mannen hadden een bi vakmuts over hun hoofd ge trokken en een rode zakdoek 'voor de mond gebonden, zodat ze niet herkend zouden wor den. De overvallers meenden dat de stationshouder alleen op de pomp aanwezig was. maar zij merkten tijdens de overval de aanwezigheid van de verloofde op. Met een hou ten hamer bewerkten zij de pomphouder. Toen dat .niet hielp werd hij tegen de grond geslagen en geschopt. Het meisje weid met een mes be dreigd nadat zij de politie wil de bellen. De totale buit zou slechts f 140 hebben bedragen. De pomphouder meende f 900 in kas te hebben op het mo ment van de overval. Maar,de twee mannen bleven bij die 1 140. De officier van justitie zei in zijn requisitoir deze overval een van de ernstigste misdrijven te vinden. Het feit dat zij pas drie jaar na' de verval dank zij scherpe op lettendheid van de .politie, ge grepen konden worden, niet zou mogen betekenen dat de zaak voor de rechtbank ook verjaard of minder ernstig zou zijn geworden. De officier meende dat de twee mannen met zes maanden gevngenis- straf onvoorwaardelijk pas send gestraft zouden zijn. De verdediger van de twee ver dachten, mevr. Janssen-van Oosten vroeg de politierechter toch uiterste clementie te be trachten. Deze mannen hebben drie jaar lang in grote span ning geleefd. En zij betreuren hun misdaad heel erg. Boven- 'dien zijn ze niet meer met de politie in aanraking geweest in die drie jaar. De politie rechter, mr. P van Empel. i'roeg de mannen: „Hebt u er vel eens aan gedacht hoe de slachtoffers de overval beleefd hebben". Daar hadden de twee nannen ge"n antwoord op Mr. van Empel zei het spijtig te vindén dat deze overal door jongens uit Zeeland was on dernomen. Vroeger konden we a.tijd zeggen dat „doen ze van hier niet" Het is jammer te moeten merken dat daar nu ook verandering in is geko men. De politierechter vermin derde de straf met een maand en maakte er vijf maanden van, waarvan een maand voorwaar delijk en twee iaar proef tijd (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Vandaag vindt in Terneuzen een gesprek plaats tussen alle belangheb benden van het aan de ketting gelegde Panamese vrachtschip Mutci. Zoals bekend is uit dit schip maandagmiddag onder douanetoezicht een lading van elf miljoen sigaretten van boord gehaald. Hierop is onder meer beslag gi-.legd door de Terneuzense firma August de Meyer n.v. en de bank I.P.P.A. uit Antwerpen pep. Bij het gesprek zal ook een vertegenwoordiger aanwe, zig zijn van de rederij van da Mutci. De Antwerpse bank heeft voor de transactie verkoop en vervoer van sigaretten uit België naar Beiroet in Libanon een zogenaamd documentair krediet verstrekt. Als onder pand werden de cognossemen ten van de lading afgestaan. Wat met de inbeslaggenomen sigaretten gaat gebeuren is nog niet bekend. „Er wordt er niet een vertransporteerd voor de gehele zaak in het reine is", aldus een woordvoerder van August de Meyer.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3