OORLOG AAN DE SIGARET Uitnodiging voor Moskou Vandaag WINST AKZO IETS HOGER Centrale meldkamer voor ongelukken met gevaarlijke stoffen Paspoort broer kruidendokter in Nijmegen gevonden HEEMKUNDIGE KRING DREIGT BELGISCH RIOOL AF TE SLUITEN Verse vis voor dode kreek „VERKENNEND OVERLEG TROEPENVERMINDERING" Geen of dure rozijnen in de kerststollen ONTVOERD MEISJE VEILIG TERUG centrale verwarming Extra „kersttreinen" voor gastarbeiders Vrouw uit Hulst verongelukt Tv-uitzending interland nog onzeker Derde kwartaal INGEWIKKELD Willy Brandt bedreigd •1 ilU I ri1 'ii i il Spoedoverleg burgemeesters Zelzate en Sas van Gent -Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Lejjendekker Redactie- en administratie-adres: NieawBtraat 9, Temeuzen, tel. (01150)—7830 Abonnementsprijs mi.v. l-7-'72: 18,80 per kwartaal; 6,36 per maand. Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114111 t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Raigentraat 16, Breda VRIJE ZEEUW VRIJDAG 17 NOVEMBER 1972 26e Jaargang No. 9010 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. ïGeine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnumiuer: vrijdag tot VJn. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De oorlog is verklaard aan de sigaret. Aanduiding van het teer- en nicotinegehalte op een si garettenpakje zal verplicht worden. De reclame voor sigaretten wordt aan banden gelegd. Met name geldt dit voor de televi sie. Het verband tussen roken en sportiviteit, zoals dat nu veelal in reclames gebeurt, zal taboe worden. Jongeren zullen, vooral op scholen, worden gewaarschuwd voor de gevaren die kleven aan het roken. Aanbevelingen van deze aard worden aan de minister van door een interdepartementale werkgroep. Te verwachten valt dat het rapport binnen een maand gepubliceerd zal worden. Onafhankelijk hiervan heeft zich gisteren de Stichting In formatieve Etikettering Neder land IEN (dat is samengesteld uit consumentenorganisaties en bedrijfsleven) tot de minister van Volksgezondheid gewent om aan te dringen op een be paling inzake het verplicht vermelden van teer- en nicoti negehalte op de sigarettenpak jes. De heer Berends, di recteur van het IEN, keer de zich tegen het initiatief van een kleine sigarettenfabri- kant, de heer A. Ravelli uit Dordrecht, die een nieuw siga rettenmerk op de markt heeft gebracht, Memmor genaamd (afkorting van Memento Mori: gedenk te sterven). Op het pakje is een groot doodshoofd met een geknakte roos in de mond aangebracht- De heer Berends: „Dit is, naar onze mening, niet een positie ve bijdrage om de roker te wijzen op het gevaar van het roken. Dit is, naar onze me ning, een vrij goedkope com merciële grap. Het apelleert aan een bepaald snobisme. Wij verwachten dat het ook bij jeugdigen enigszins aan zal slaan. Maar het heeft niets te maken met eerlijke, objectieve en fei telijke voorlichting". In afwachting van de publika- tie van het rapport van de in terdepartementale werkgroep (waarin vertegenwoordigers van de ministeries van Volks gezondheid, CRM, Justitie, E- conomische Zaken en Sociale Zaken zitting hadden), kon een woordvoerder van Volks gezondheid gisteren niets meedelen over de stand van zaken ten aanzien van de maatregelen die zullen worden genomen om rookgewoontes te bestrijden. Zijn enige commen taar was: „Inderdaad mag niet verwacht worden dat er géén maatregelen genomen zullen worden om het roken tegen te gaan. Daarvoor is men zich bij Volksgezondheid tezeer be wust van de gevaren van het roken". Van onze redactie binnenland UTRECHT. Er is een alarmtoestand in de bakkerswe reld ontstaan. Contracten met rozijnenleveranciers worden niet nagekomen. De rozijnenprijzen stijgen met het uur. Ver schepingen vinden niet plaats. Afladers gaan failliet of slui ten, de vier grote Nederlandse rozijnimporteurs weten geen raad, de afnemers staan op hun stuk. Resultaat waarschijn lijk: geen rozijnen in het kerstbrood of .heel dure, zo blijkt uit het vakblad „Bakkerswereld". Oorzaak van de „rozijnenoorlog" is een internationale prij zenslag, waardoor onze voornaamste leverancier (Turkije) niet meer tegen de contractprijzen levert. De vier grote im porteurs hebben 10.000 ton rozijnen besteld tegen oude prij zen, maar de contracten worden niet uitgevoerd. Er is nog vrijwel geen rozijn naar Nederland verscheept, waardoor de importeurs weer in de moeilijkheden zijn gekomen vanwege hun verplichtingen tegenover de bakkers van kerststollen en kerstbroden. Er zijn bakkers die tegen elke prijs rozijnen willen hebben. „Na Kerstmis zien we wel weer," redeneren ze volgens „Bakkerswereld". STAD EN STREEK (n Axel knutselt men zonder subsidie. Pagina 3 Eeuwenoud Zaamslag heeft jeugdige midden stand. Pagina 4 „Leeuwtjes" deden dag lang waar ze zin in Pagina 5 BINNEN- EN BUITENLAND Lang militair haar mag nog in dit kabinet. Pagina 17 KUNST EN CULTUUR Orgie van geweld in de film Deliverance. Pagina 19 FINANCIEEL Automaten in opmars Pagina 13 SPORT Raymond Goethals „De Belgen zijn geen domme voetballers". Pagina 21 RADIO EN TELEVISIE Kijkers speuren mee naar Pedro. Pagina 25 (Van onze rtv-redactie) HILVERSUM De Belgi sche voetbalbond en de NOS zijn nog steeds niet tot over eenstemming gekomen over de uitzending van een recht streekse televisiereportage van de zöndag in Antwerpen te spelen voetbalwedstrijd België - Nederland. Volgens de NOS vraagt de Belgische voetbalbond een dermate hoog bedrag, dat voor de NOS iedere basis voor ver dere onderhandelingen ont breekt. De Belgische voetbal bond zou voor de uitzending een bedrag van ongeveer f 80.000,- vragen. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL De westelijke geallieerden hebben de landen van het Sovjetblok gisteren uitgenodigd voor verkennend overleg over wederzijdse troepen- vermindering in Centraal-Europa op 31 januari aan staande. NAVO-kringen verklaarden dat de Sovjet-Unie al njet de datum heeft ingestemd in besprekingen die in Moskou zijn gevoerd met president Nixons speciale adviseur Henry Kissinger. De plaats van het overleg is nog niet bekend, maar zal naar verwachting liggen in Zwitserland. Men denkt aan Geneve of Lausanne. Tijdens het Moskou-overleg van Kissinger stemde het Kremlin met bsprekingen over wederzijdse en evenwichtige troepenvermindering in janua- (Van onze redactie binnenland) ARNHEM —De nettowhist van Akzo is in het derde kwartaal van 1972 ten opzich te van dezelfde periode van 1971 gestegen van f 38,7 min. tot f 39,1 min. In de eerste negen maanden van 1972 be droeg de nettowinst daarmee f 133,1 min tegen f 139,3 min in dezelfde periode van 1971, al dus Akzo. Het bedrijfsresultaat daalde in het derde kwartaal ten op zichte van dezelfde periode van 1971 van f 145,0 min tot f 130,3 min. In de eerste negen maanden bedroeg dit daarmee f 431,2 min. (v.j. f 438.6 min.). De iets hogere nettowinst in het derde kwartaal betekent per aandeel van f 20,- een winst van f 1.44 (v.j. f 1.43) en in de eerste negen maanden 'n winst van f 4,92 (v.j. f 5.15). De omzet heeft in heit laatste kwartaal f 1896,3 min bedra gen (v, j. f 1938,9 min), waar mee het totaal in de eerste negen maanden uitkomt op f 5967,3 min (v. j. f 5971,2 min). ri in, in ruil voor aftastend overleg over een Europese veiligheidsconferentie volgen de week in Helsinki. Dit over leg begint komende woens dag. Toch blijven de Navoleiders onbewimpeld sceptisch. Secre taris-generaal Luns, zei tegen een Duitse interviewer dat de Sovjet-Unie zich niet heeft vastgelegd op enige concrete toezeggingen op een conferen tie over wederzijdise en even wichtige troepenvermindering- Leden van zijn staf gaven als hun privémening dat de Rus sen meer dan waarschijnlijk zullen weigeren in te stemmen met een formule die hen door de bank genomen op gelijke voet zou brengen met de wes telijke troepen in Europa. De Sovjet-Unie heeft nu een overwicht in het gebied. Niettemin is de uitnodiging van de regeringen van de Be- nelux-landen, W.-Duitsland, Canada de VS en Engeland verstrekt op basis van een vage aanwijzing uit het Kremlin dat op beide confe renties spijkers met koppen zullen worden geslagen. Westduitslands minister van buitenlandse zaken, Wal ter Scheel, heeft donderdag in Bonn tegen de hoge verwach tingen van Oost-West-bespre kingen over troepenreductie gewaarschuwd. Hij zei op een persconferen tie over de aan Rusland, Tsje- choslowakije, Polen en Honga rije gestuurde uitnodiging, dat dergelijke besprekingen „ui termate Ingewikkeld en tech nisch" zouden zijn. „Het is in ons aller belang meer veiligheid voor minder geld te verkrijgen", zei hij, eraan toevoegende dat een conferentie over troepenver mindering op een wijze die geen der partijen in het na deel zou plaatsen", jaren kan duren"- Gevraagd of Frankrijk zou deelnemen, antwoordde Scheel: „Dat land is geen lid van de militaire organisatie van de NAVO". iilÈ Ifliiii (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Het ministerie van Verkeer en Water staat overweegt een centrale meldkamer in te stellen voor hulpverlening bij ongelukken op de weg met het vervoer van gevaarlijke stoffen. Het ministerie voert overleg met andere departementen, maar er zijn nog geen resultaten geboekt. Dit heeft dc directeur-gene raal van Verkeer en Water staat mr. J. Vrij gisteren in Den Haag verklaard op de vergadering van de raad van afgevaardigden van de alge mene verladers- en eigen vervoersorganisaties. Internationale besprekingen om vrachtwagens met gevaar lijke stoffen te voorzien van aanduidingen over de inhoud vorderen „slechts moeizaam", aldus de directeur-generaal. Verwacht wordt dat in de loop van het volgend^ jaar vrachtauto's of tankauto's, die gevaarlijke sitoffen vervoeren, (Van onze redactie buitenland) STUTTGART De politie in Stuttgart is donderdagavond in staat van paraatheid ge bracht naar aanleiding van in lichtingen dat bondskanselier Willy Brandt tijdens een ver kiezingstoespraak in de stad vermoord zou worden. voorzien zullen zijn van een geelgekleurd bord met vier cijfers. Uit de cijfercombinatie kan worden afgeleid welke stof de auto vervoert. Ook kan uit de combinatie de eigen schap van de betreffende stof worden afgeleid. Het getal op het bord komt overeen met het nummer dat een VN-com- missie van deskundigen aan die stof heeft gegeven. Dat heeft het hoofd van de afdeling gevaarlijke stoffen van het ministerie van Ver keer en Waterstaat, mr. H- J. Druijff meegedeeld. Hij was verder van oordeel dat Nederland dat vervoer van gevaarlijke stoffen redelijk on der controle heeft, al wilde hij toegeven, dat gezien de ont wikkeling in de chemische in dustrie het wél eens kan voor komen dat er gevaarlijke stof fen vervoerd worden wqaar- van de overheid geen weet heeft. Internationaal zullen de gevaarlijke stoffen worden in gedeeld op basis van aanbeve lingen van de Verenigde Na ties. Voor heit rail- en wegver voer en de binnenvaart moet dit nog gebeuren. Breda. Ginnekenweg 310 01600-53550 (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN-EINDHOVEN Gisteren is in Nijmegen op straat het paspoort gevonden van de nog steeds voortvluch tige broer Frans van de krui dendokter Willem van de Moos- dijk. Het paspoort lag op de hoek van een straat in de wijk Sint Anna, vlakbij het café Corner House. Een man die daar in zijn auto wilde stap pen, ontdekte het boekje en bracht het naar de politie. Volgens de vrouw van de caféhouder heeft 'n man maan dagavond in de zaak naar zijn jas gezocht die blijkbaar verwisseld was en daarbij gezegd en het paspoort". Voor de politie is het een raad sel hoe de pas in Nijmegen is terecht gekomen: „Het lijkt wel alsof het uit de lucht is komen vallen". Men houdt re kening met de mogelijkheid dat Frans van de Moosdijk de politie op een dwaalspoor heeft willen brengen. Volgens de kruidendokter is zijn broer naar Amsterdam gegaan. Het „verliezen" in Nijmegen kan samenhangen met het feit dat Frans daar bekend is omdat hij in 1969 en 1970 opgenomen is geweest in de Pampekliniek. De rijkspolitie te Bladel heeft gisteren weer de gehele dag met Willem van de Moosdijk ge speurd naar plaatsen waar de rest van de buit verborgen zou kunnen zijn. „Het is teveel om te laten liggen", aldus een van de rechercheurs. Maar men gaat er bij de politie aan twij felen of men in die buurt wel op he+ "oede spoor zit. (Van onze correspondent) PARIJS. De 4-jarige Lau- re Blangojevic die woensdag middag midden in Parijs ont voerd werd, is gistermorgen door de politie bevrijd. Boven dien werden vier leden van de ontvoerdersbende gepakt. Het blijKt dat de 22-jarige broer van de moeder van het ontvoerde meisje, Frangois Lerisson, de ontvoering heeft georganiseerd. De ontvoerders hadden sinds woensdagmiddag herhaaldelijk telefonisch contact gezocht met dte ouders van de kleine Laure. De hoogte van de losprijs be droeg rond 200.000 gulden. De direct ingeschakelde politie kwam de ontvoerders tamelijk snel op het spoor. Alle telefoon gesprekken werden uit één en dezelfde flat gevoerd, die snel geplaatst" kon worden. De politie greep in, toen de ontvoerders gistermorgen het losgeld kwamen ophalen op de tevoren vastgestelde plaats. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Naar schatting een half mil joen gastarbeiders uit West-Duitsland en Ne derland gaan de kerstda gen en oud en nieuw met vakantie in hun vader land doorbrengen. Dit be tekent dat de Duitse spoorwegen weer een krachttoer moeten leve ren, want de trein is het vervoermiddel bij uit stek van de gastarbeiders. AI het reservematerieel hebben de Duitse spoor wegen ingeschakeld om voor 16 december de gast arbeiders met 169 extra- treinen naar Italië, Joe goslavië, Griekenland en Turkije te brengen. De gastarbeiders uit ons land maken gebruik van deze extra-treinen. De NS hebben voor de Spaanse gastarbeiders die de kerst thuis willen doorbrengen twee extra- treinen geformeerd, die op 15 en 16 december uit Rotterdam vertrekken. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Wanneer morgenmiddag nog riool water van Zelzate via de Reigerskil in de Canisvlietkreek bij Westdorpe wordt geloosd zal een actiegroep van de heemkundige kring Sas van Gent en het groencomité uit Zelzate de uitmonding van het riool van Zelzate bij de Reigerskil dichtmetselen. Het gevolg daarvan zal zijn dait het Belgische rioolwater terug zal stromen naar Zelzate en een groot deel van deze gemeente blank zal zetten. Het afsluiten van de riolering zal eventueel zaterdagmiddag ge beuren. De heemkundige kring Sas van Gent wil in samenwer king met het groencomité uit Zelzate daarmee protesteren tegen de mu al maanden du rende vervuiling van het re creatiegebied van de Canis vlietkreek door het rioolwater van Zelzate. De Ca-niisvliet- kreek is eigendom van staats bosbeheer miaar valt onder de watenhuishoudnng van het wa terschap Axeier Ambacht. Verschillende pogingen van Staatsbosbeheer en de Sasse heemkundige kring om de steeds erger wordende veront reiniging van de Canisvliet kreek vanuit Zelzate tegen te gaan zitjn op niets uitgelopen. Staatsbosbeheer heeft het wa terschap een noodoplssing aian de hand gedaan waardoor op korte termijn de Canis vlietkreek van de ondergang kan worden gered. Het rioolwater van Zelzate zou dan over een stelsel van poldersloten worden afge voerdAxeier Ambacht ziet I' /yohter als een verplaatsing vair de moeilijkheden. Het kwaad moet bij de wortel en dat is de gemeente Zelzate worden bestreden, zo rede neert men bij het water schap. Vervdlg op pag. 5) (Van onze correspondent)" BERGEN OP ZOOM In het Lievensberg-ziekenhuis in Bergen op Zoom is gisteren de 52-jarige mej. E. Walboomers uit Hulst overleden aan de ge volgen van een verkeersonge val. Op de Kreekkrakdam remde de auto waarin mej. Walboo mers zat, af. Een achteropko mende wagen, uit Temeuzen, botste daarop op de auto uit Hulst. Een vrachtwagen kon de beide personenwagens niet meer ontwijken en reed ver volgens op de wrakken in, die in een sloot langs de weg werden geduwd. Alle inzit tenden van de personenauto's werden min of meer ernstig gewond. Voor mej. Walboo mers waren de gevolgen fa taal. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. De hengelaarsvereniging „Ontspanning Na Inspanning" te Temeuzen heeft gistermiddag 1500 kilogram voorn en brasem laten uitzetten in de Otheense Kreek en Axeier Spui- kreek, beide viswaters van ONI. Een groot deel van de uitgezette vis is bedoeld om met name de Axelse Spuikreek, die onlangs na een breuk in de afvalwaterleiding van de NSM, van een nieuwe visbevolking te voorzien. In de Otheense Kreek werd uitgezet 500 kilogram voorn en 500 kilogram brasem. In de Axelse Spuikreek werden 250 kilo gram voorn en eenzelfde hoeveelheid brasem te water gelaten. Binnen veertien dagen zullen in de Axelse Kreek nogmaals 25# kg. voorn en 250 kg brasem worden uitgezet om dc visstand op peil te brengen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1