Heropende school in Koewacht heet voortaan „Eikelaar" OFFICIËLE ONTVANGST BIJ OPENING VAN KOEWACHTSE SCHOOL AXEL HEEFT RIJKSSTEUN NODIG de lekkerste sneki E.I.V. KOMT NIET OPDAGEN ONTHULLING VAN NAAM DOOR STAATSSECRETARIS Volksdansfeest Hava Naguila Damesvolleybal r I leenma stad streek Huren? Leasen? Kopen? Alles kan met de Veenman Repro 1. Intocht van Sinterklaas in Koewacht Westdorpe Koewacht FEESTAVOND DE WEEL TOVAK WINT St.-Jansteen Tweede klasse Donderdag 16 november 1972 (ADVERTENTIE) een onderneming van Biihrmann-7ectcrode N.V'. Rotterdam 010-13 4980 Amsterdam 020-2435 65 Eindhoven 040-6 25 58 Groningen 050-132955 (Van een onzer verslaggevers) KOEWACHT Als we Henny Backs en Jacqueline de Mees ter, beiden leerlingen van de lagere school in Koewacht, moeten geloven, komt er sinds de modernisering van het onderwijs in de geschiedenisboekjes van de Koewachtse school eigenlijk nog maar één concreet jaartal voor: „1 april 1970 gemeentelijke her indeling: Axel pikt Koewacht, Overslag en Zuiddorpe in". In werkelijkheid zal de histo rische informatie wel niet zo beperkt zijn, maar Jacqueline en Henny legden gistermiddag het accent op dit bijzondere jaartal tijdens een officiële ont vangst van genodigden ter ge legenheid van de officiële her opening van de vernieuwde school. De beide meisjes stalen daarbij de show door een bij zonder aardig schetsje op te voeren, waarbij ze een indruk gaven van hoe het er vroeger op de lagere school toeging en hoe het tegenwoordig is. Dat de voorstelling van zaken duidelijk en succesvol was, bleek uit het feit, dat tal van de aanwezigen iets uit hun vroegere schooltijd meenden terug te kennen. Het schetsje van de twee leerlingetjes kwam zeer welkom op een moment, dat een lange reeks van spre kers hun waardering had uit gesproken over de nieuwe school. De openingsbijeenkomst had plaats in de aula, waar on der meer staatssecretaris mr. C. E. Schelfhout van Onderwijs sprak. Hij ging onder meer nog in op een aantal onderwijspro blemen, waaronder ook het- punt van de eigen identiteit. „De vragen van eigen iden titeit liggen in Nederland niet gemakkelijk. Ik ben blij dat u de katholiciteit als motief hebt blijven houden voor uw peda gogisch handelen", aldus de staatssecretaris tot het bestuur. „Ik blijf diep overtuigd van de waarde van katholieke scho len". Hij sprak zijn waardering uit voor de vasthoudendheid, waarmee het bestuur van de school de afgelopen maanden te werk is gegaan. In het kader van de steeds verdergaande kostenstijging in het onderwijs vroeg de staatssecretaris zich af of deze niet noopt tot ingrij pende veranderingen in het schoolwezen. Da-heer Schelfhout kreeg van het schoolbestuur een boekje- mét de geschiedenis van Axe' geschreven door D. J. Oggel, aangeboden en een tinnen bord van de oude gemeente Koe wacht. Burgemeester M. K. van Dijke legde in zijn toe spraak veel belangstelling aan de dag voor de zelfwerkzaam heid van enkele ouders, die een aantal klussen aan de school belangeloos hebben opgeknapt. Hij wees erop, dat de Koe wachtse school de gemeente elk jaar 25.000 gulden kost. „Maar", aldus de burgemeester, „inves teren in de jeugd is een goede, investering. Het moet alleen wel betaalbaar blijven". Een warm pleidooi hield hij voor de aanleg van een vaste oeververbinding, waarmee Zeeuwsch-Vlaanderen uit zijn isolement gehaald kan worden. „Het ontbreken van die oever verbinding is een vorm van discriminatie, waar een eind aan moet komen. Ook als u straks ais staatssecretaris niet terugkomt, zult u vanuit uw positie daaraan toch nog veel kunnen doen", zo zei de bur gemeester tot de heer Schelf hout. Achtereenvolgens werd nog gesproken door het hoofd dei- school de heer R. Lammens, na mens het oudercomité door B. de Brouwer, architect Schonis uit Sas van Gent, hoofdaanne mer H. Mangnus, namens het personeel door J. Smeets en tot slot door de heren Hendrikx en P. Lansu, respectievelijk als voorzitter van de K.O.V. Zeeuwsch-Vlaanderen en de hoofdenkring Zuid, Het school bestuur heeft gistermiddag di verse cadeaus aangeboden ge kregen, waaronder een beeldje gemaakt door pastoor G. Baert uit Schoondijke, een uit hout vervaardigd kunstwerk, ge maakt door pastoor Geiilet uit Breskens en een zonnewijzer. De voorzitster van het school bestuur, mevrouw Vermandei, kreeg uit handen van Carl en Catty de Waele bloemen aan geboden. (Van een onzer verslaggevers) (Van onze correspondent^ KOEWACHT De Koe wachtse winkeliersvereniging „Wiveko" verzorgt op 19 no vember de intocht van Sinter klaas in Koewacht. Het ver trek is om 14.30 uur vanaf 't Zand en er wordt daaraan meegewerkt door de fanfare EMM. Na een rondwandeling volgt er in het patronaat een gewel dige ontvangst. Alsof dat nog niet voldoende is. organiseert de Wiveko van 20 november tot en met zaterdag 2 decem ber ook nog een gratis Sint- Nicolaasactie. Alle klanten, die bij Wiveko-winkeliers in Koewacht vijf gulden beste den, krijgen daarvoor een gra tis bon, die kans geeft op een van de veie prijzen. Er zijn alles bij eflkaair voor deze actie meer dan 100 geldprijzen be schikbaar. Demonstratieavond De KVO afd. Westdorpe gaf giste ren in gebouw Concordia een demonstratieavond met mede werking van de firma Rath en Doodeheefver n.v. uit Amster dam. Ook niet-leden zijn wel kom. KOEWACHT De ver nieuwde en gisteren heropen de lagere school van Koewacht zal voortaan „de Eikelaar" he ten. Deze naam is woensdag- middag onthuld door de staatssecretaris voor onderwijs mr. C. E. Schelfhout- Hij deed dit door een gordijn weg te trekken, waardoor de naam op de gevel zichtbaar werd. De naam is als resultaat te voorschijn gekomen uit een wedstrijd, waaraan een groot aantal leerlingen en ouders heeft deelgenomen. De sugge stie van „Eikelaar" werd door vijf verschillende mensen ge- laan. De naam symboliseert Je school (eik) die altijd blijft, maar steeds nieuwe eerlingen (eikels) aflevert. De onthulling had plaats na een officiële bijeenkomst in de aula, waar tal van prominente onderwijsvertegenwoordigers bij aanwezig waren. De plechtigheid sloot, een periode van vier jaar werken aan voorbereiding en realise ring van de uitbreiding af. De vernieuwing en aamassnig heeft een investering van ruim 4 ton gevergd. Dat is 1 ton minder, dan aanvankelijk üe bedoeling van het schoolbe stuur was. De begroting moest met 100.000 gulden worden in gekrompen op last van het Axelse gemeentebestuur. Des ondanks zijn de bouwers en ontwerpeii's er in geslaagd om er een acceptabel en modern schoolgebouw van te ma-ken, dat woensdag ieders bewonde ring kon wegdragen. Een ding ontbreekt er nog aan: dat is een gymlokaal. Het ziet er niet naar uit, dat er dat al snel zal komen, omdat de nodige urgentieverkla-ring nog ontbreekt. Een gymnastieklo kaal staat nu bovenaan het lijstje met verlangens en om die red-en heeft voorzitster mevro-uw Vermandei van het schoolbestuur burgemeester M, K. van Dijke kunnen beloven: „U bent n-og niet van ons af". Met d-e verbouwing heeft de school de beschikking gekre gen over een overblijflokaal annex handen-arbeidruimte, moderne klassen en nog enke le andere voorzieningen. In het kader van de opening is er voor de leerlingen een feest programma samengesteld. De bevolking van Koewacht krijgt de komende dagen nog gelegenheid tot een nadere kennismaking. Schifting Aan de zater- daigschieting hij P. v.d. Steen hebben 66 schutters deelgeno men. De hoge vogel werd ge schoten door W. Audenaerd en de eerste zijvogel was voor R. Clapdorp, beiden uit Koe wacht. De tweede zijvogel was voor L. van Overloop uit Nieuwdorp. De meeste vogels giimgen naar J. de Guchten-eire uit Koewacht, vijf stuks. (Van een onzer verslaggeefsters) AXEL Volgens burge meester M.K. van Dijke van Axel is het absoluut onmoge lijk, dat de gemeente Axel met bezuinigingen en belas tingverhogingen zelf uit de precaire financiële situatie kan komen, waarin men nu ver keert. Een oplosssing voor dit probleem zal alleen met rijks- steun gevonden kunnen wor den, zo meent hij. De heer Van Dijke heeft dit desgevraagd verklaard tijdens de wekelijkse persconferentie. Zoals we eerder al schreven bedraagt het tekort op de be- groting van Axel ruim 8 ton. Als daarbij gerekend wordt, dat nog steeds wordt gewacht op realisatie van plannen voor een sporthal en een zwembad beloopt dit tekort zelfs 1.5 miljoen. Het zou aannemelijk zijn, dat b. en w. in dit kader een soort saneringsplan zouden uitstippelen, waarin aangege ven z-ou worden op wat voor nanier men uit deze problemen zou kunnen geraken. Een dergelijk plan is er niet en het za er volgens burge meester M.K. van Dijke ook niet komen. „We kunnen abso luut niet zelf uit de moeilijk heden komen. Ik stem van ganser harte in met het idee van een saneringsplan, maar zo'n plan zou opgesteld moe ten worden door het kabinet en dan voor een groot aantal gemeenten tegelijkertijd, want de meeste plaatsen zitten met dezelfde problemen als wij- Enkele uitgezonderd, maar dat zijn dan ook witte raven"- Volgens burgemeester Van Dijke zal men er niet aan ontkomen om bij het zoeken van een oplossing een meerja renbegroting in te voeren. „Als je een begroting voor bij voorbeeld vijf jaar hebt, dan kun je bekijken wat je er zelf aan kunt doen en wat het rijk. Dat zou een dierbare wens zijn, als de nieuwe minister zich hier eens v-oor zou willen inspannen". De heer Van Dij ke is van mening, dat ook zijn gemeente niet op deze weg kan verder gaan, dat er snel iets moet gebeuren. „Het is een ouderwetse zaa-k, dat we als gemeentebe stuur nog zitten met een be groting die van jaar tot jaar wordt opgesteld. Het is on denkbaar dat we op eigen kracht dat tekort van 8 ton kunnen wegwerken. Dat zou wel lukken, maar dat gaat dan wel ten koste van het voo-rzie- ningenpeil. We zouden dan voorzieningen krijgen zoals in de middeleeuwen of Axel zou een duurte-eiland wor den", aldus het commentaar. Zoals bekend is Axel ge noodzaakt om ook voor het komende jaar een beroep te doen op een aanvullende bij drage uit het gemeentefonds. Dat is een extra-steun om de ergste financiële nood te leni gen. Die steun wordt alleen na een kritisch onderzoek van de begroting verleend en de be trokken gemeente moet wegen aangeven hoe men in de si tuatie verandering denkt te brengen. Het is eigenlijk een noodmaatregel, wanit er wordt bij het verlenen van de extra uitkering van uitgegaan, dat de financiële situatie na drie jaar weer normaal is. Maar ook die kans is voor Axel, zo blijkt uit het com mentaar van de heer Van Dij ke, erg klein. (Van een onzer verslaggevers) VOGELWAARDE De volksdansgroep Hava Naguila houdt zaterdag 18 november voor de vierde maai het tradi tionele volksdansfeest. Het be gint om 20 uur en wordt ge houden in de grote zaal van het Dorpscentrum. Het eigenlijke volksdansen beginit om 23 uur. Er wordt onder meer een demonstratie gegeven dioor de kindergroep van Hava Naguïla en de tie nergroep- Verder treedt de groep Sneyssens uit het Belgi sche Verghem op. In het pro gramma komen verder een op treden van het orkest van Ha va Naguila voor en van Mari- na Wauters als zangeres. Ook de bezoekers krijgen de kans om onder deskundige leiding' een pasje te wagen. (Van onze correspondent) HULST De hengelsport vereniging „De Weel" zal vrij dag 24 november in hotel Van Oosterom de jaarlijkse feesta vond houden. Naast de leden van de vere niging is de avond ook toegan kelijk voor hun echtgenoten, terwijl ook vrienden en ken nissen mogen deelnemen. Het bestuur verwacht een grote deelname om na de maaltijd weer een-s te kunnen napraten ever het afgelopen vissei- zoen. (Van onze correspondent) KOEWACHT In Koe wacht-Zuid Is in café Netty een topbiljartwedstrijd gehou den tussen Tovak uit Koe wacht en Zondagsvermaak uit St.-Jansteen. Met 12 tegen 10 punten behaalde Tovak de overwinning. Stembureau Voor de ver- kieadng van de leden van de Tweede Kameivder ^taten-ge- neraal zijn drie stemlokalen aangeduid, waarin een stem bureau zitting eal nemen op woensdag 29 november. Als leden van de stembu reaus zullen fungeren: in het verenigingsgebouw te St. Jan steen de heren R. Eeman en W. Everaard en mevrouw M. de Booy Buysrogge. In het Wit-Gele Kruisgebouw te St.- Jansteen: R. van Acker, R. Martinet en P. Prince en in het verenigingsgebouw te Hei kant J.A. Blommaert, P. Ste vens en G. Reyns. In Absdale is geen stembureau meer ge vestigd en de kiezers zijn op geroepen om in het vereni gingsgebouw in Heikant hun stem uit te brengen. Actie De middenstand heeft evenals vorig jaar ook nu weer een Sint-N-icolaasak- tie op touw gezet. In totaal nemen daar dertien winkeliers uit verschillende branches aan deel. Er worden bij aankopen bij deze winkeliers St.-Nico- i-aas actie-zegels ter beschik king gesteld. De actie duurt tot 5 december. Er zijn meer dan vijftig prijzen, waaronder een draagbare tv en een diep vries-kast. De opbrengst komt ten goede van de Nederlandse blindenbibliotheek. (ADVERTENTIE) KOEWACHT Honderd vijfenzeventig bejaarden hebben woensdag m Koewacht deelgenomen, aan een door de bejaarden-bond georganiseerde gezinsdag. De activiteiten wer den ingeleid met een eucharis tieviering iin de parochiekerk, waarna er in het patronaatsge bouw een koffietafel werd aangeboden. In zijn openingswoord sprak voorzitter H. Suy zijn tevredenheid uit over de grote belangstelling en de goede verstandhouding onder de Koewachtse bejaarden. Na de koffie werd er een gratis ver loting gehouden van eigenge maakte werkstukken, vervaar digd door de bejaardenhand- werkclub. Woensdagmiddag hebben alle leden tijdens een gezellige bijeenkomst een kaartje kunnen leggen en wer- de er enkele tractaties aange boden. De gezinsdag werd rond vijf uur afgesloten. Miljoenen Nederlanders hebben al kennisgemaakt met Shoestring, het kleine zusje van de gewon* friet.Overheerlijk bij 't eten in plaats van aard» appelen. Lekker warm als snek bij "n borreL Gemakkelijk en snel te bereiden: in de frituuij of zónder olie of vet in de oven. een nieuw dlepvriesprodukt van VOORGEBAKKEN In 't zakje mat da ra da tuit CHIPS (Van onze correspondent) HULST EIV liet in de dames eerste klasse van de bedrijfsvolleybalcompetitie af deling Hulst onnodig twee vrijwel zekere winstpunten verloren gaan. De speelsters kwamen voor de wedstrijd te gen KPJ te laat op het veld, met het gevolg dat KPJ regle mentair tot winnaar werd verklaard met 40. CUtex Sport liet Doordouwers zoals verwacht geen schijn van kans én stuurde zijn tegenstander met een 40 nederlaag terug naar huis. Het Clingse team staat nu door het domme puntenverlies van EIV, afgetekend en onge slagen boven aan de ranglijst met een comfortabele voor sprong v-an vier punten op EIV en Morres 1. De overige teams tellen reeds zeven en meer punten achterstand. Ma vo 1 behaalde een normale 3 0 overwinning op PVH, doch zo heel gemakkelijk is deze zege niet tot stand gekomen. Het gemeenteteam gaf zich niet zo vlug gewonnen en kan op een goede wedstrijd terug kijken. De setstanden waren 15—11 15—13 15—11. Ook Watneys 1 leverde tegen het sterke Morres 1 een uitsteken de prestatie en bezorgde zijn gereputeerde tegenstander verschillende bange momen ten. Het won de eerste set mei 1215, maar via 1510 en 156 setoverwinningen wis ten de Morres-dames de wed strijd in hun voordeel te be slissen. Het topduel in deze klasse tussen Olmulo en Lybeert- Verstraeten eindigde met een 13 overwinning voor het tieam uit Kapellebrug. Beide teams speelden een goede partij die voor de vrij talrijke toe schouwers aangenaam was om te volgen. De ontmoeting ver liep gelijkopgaand, want beide concurrenten waren volledig aan elkaar gewaagd. Na twee sets luidde de stand 11, waarna Lybeert net de derde en vierde set won en daarmee verdiend winnaar werd van dpze spannende strijd. Dank zij deze zege staat Lybeert-Ver- straeten nu met een punt voorsprong op Olmulo en Ra cing Daf alleen op kop. Hek- kesl-uitster Morres 2 speelde tegen Voorwaarts zijn beste <vedstrijd tot heden, maar kon het tegen een iets betere te genstander toch niet bolwer ken wat in een 13 nederlaag resulteerde. Mavo 3 zegevierde migszins verrassend maar daarom niet minder verdiend, met 21 tegen Watneys 2. Ly- beert-Verstraeten had weinig problemen met CVC en ver sloeg de Clingse dames met 0—4. GVC moest alleen in de eerste set even opletten voor een wel erg zwak acterend Mavo 2. dat in toaal nog slechts drie sets in totaal nog slechts drie punten wist te maken. De Mavo-dames werden met van het veld gespeeld.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2