EENZAMEN MOETEN DREMPELVREES PROBEREN TE OVERWINNEN Kamerleden: die man hoort niet in een inrichting thuis Cas v.d. Mortel wil opening van Kruidendokter m IN BALLINGSCHAP NA ONTVLUCHTING Internationaal anti-dumping verdrag heeft winstpunten binnenland buitenland KOM OVER DE BRUG van mens tot mens FIETS WEG PAKJESAVOND Afgevoerd Oplichting Psychopaat Injecties pantalons Bestelwagen Geen raad de panty die benen mooier maakt Donderdag 16 november 1972 a - Een tijdje geleden behan delden wij het probleem eenzaamheid van weduwen en weduwnaars. Niet alleen deze groep mensen kampt echter met dit probleem. Zo ontvingen wij van een schuldloos gescheiden man een brief, waarin hij zegt erg eenzaim te zijn. Hij vraagt ons oj er niet een vereniging van eenzamen bestaat. Bij navraag bleek ons dat een dergelijke vereniging niet bestaat. Iemand, die contact wil net anderen kan zich onder andere wel wenden tot eeyi Weduwen- en Weduw- ndarsopnd, tot de Nederland se Vrpgezellenbond, of wan nier net om een ouder ie- mandigaat, tot het Open Be- jaardjnwerk. Voir bejaarden, weduwen en beduwnaars hoeft het contact met anderen dus geen problemen op te leve- ren.JVoor degenen, die geen wedfiwe of weduwnaar zijn zal een vereniging, speciaal voor deze laatste groep, ook niet altijd de ideale oplossing zijn. Blijft over de Vrijgezel len-bond. Deze heeft verschil lende afdelingen in Neder land. In Zeeland en Noord- Brabant is allen in Breda een dergelijke afdeling. De vereniging brengi een blad uit, komt op voor de belan gen van ongehuwden en or ganiseert regelmatig ontspan ningsavonden- Gescheiden mensen kunnen geen lid worden, maar wel donateur. Ze krijgen dan het blad, de programma's en kunnen ge woon deelnemen aan de ont spanningsavonden. Dit zijn natuurlijk niet de enige vere nigingen. die eenzamen in contact brengen met anderen. Er zijn nog enorm veel ande re mogelijkheden, die echter voor iedere plaats verschil lend zijn. De sociale dienst van iedere gemeente kan hierover alle inlichtingen verschaffen. Het grootste probleem is vaakdat velen deze eerste stap niet durven zetten, maar zich terugtrekken in hun schulp. Willen deze mensen worden geholpen dan is het toch noodzakelijk zich over hun angst heen te zetten. ln de tioeede helft van de volgende week zal een wat merkwaardige boot door Bra bant varen en het begin pan de week daarop doorkruist datzelfde vaartuig de Zeeuw se wateren, Kom over de Brug" staat met grote letterr op die boot en binnen vindt men een technisch knap ge construeerde drieschermen- dia-bioscoov. een comvleet tnformatïe-boekenvnnkeltfe en een koffiebar. De boot zo.l een hele dag, namelij k op donderdag 23 novemberaan leggen in Oosterhout, zater dag de 25ste in Zierikzee, maandag de 27e in Middel burg en dinsaag de 28e no vember in Kortgene. Die boot vormt een onder deel van de actie „Kom ove ae Brug 1972" een groot scheepse poging van prak ken alle christe^'^e kerke' 'n Nederland om 50 miljoen gulden bij elkaar te kr'igcn voor de kerken en hun werk overzee, in de arme landen. Dat geld moet op 15 decem ber "s avonds hui$-':an-huis worden opgehaald - althans bij allen die bij een van de kerken staan ingeschreven. Tot aan- die 15e december moet er veel voorbereidend werk worden verrichtorga- nisa orisch natuurlijk (denk ■Veeï. maar aan de ongeveer GïO.OOO mannen en vrouwen Ie nodig zijn om iti een avond dal geld op te halen), maar misschien meer nog mentaal. Dat laatste kost meer tijd, maar het gaat toch om een beetje verandering van instelling van de chris ten. op wie een beroep wordt gedaan. Want zo'n actie, hoe groot en massaal ook van opzet, kan en mag nooit doel op zichzelf worden. 'Die vijf-, tig miljoen dan? Akkoord. Maar 7iiet in de zin van: zo, dat hebben wij eens mooi geleverd, dat zit erop. Het zit er nooit op, zeker niet voor christenen. Een groot aantal medechristenen in de arme landen zijn met dat geld een beetje uit de brand. Maar nodig is veel meer dan 50 miljoenVeel meer dan geld. Je bent zelf nodig, als mens. leder mens is nodig om de wereld beter te ma ken, of hij nu officieelchris ten is of niet officieel of helemaal niet. Alleenchris tenen belijden zoveel, laten ze het dan ook waarmaken. Dat bedoelt „Kom over de 3rug'' uiteindelijk. Er zijn mensen, waarvan je je afvraagt of ze zich wel in de verste verte bewust zijn van wal ze doen. Neem nu zo'n geval als waarover de heer A. Gija uit de Brus selstraat 516 in Breda ons schrijft. „Ik beloofde mijn zoontje als hij goed leerde en door zijn mavo-examen kwam een fiets. De jongen heeft zich hier maanden voor ingespannen en met spanning en vreugde de dagen geteld dat zijn vurige wens in ver vulling zou gaan. Hij haalde het examen en hij kreeg zijn fiets, waarvoor ik lang heb gespaard. Nu twee maanden 'ater is de jiets gestolen. We zijn allemaal erg bedroefd. Mijn zoon had de fiets op slot beneden laten staan om thuis - wij wonen op een flat ier-hoog - de sleutel te ha len voor het berghok, waar hij de fiets zou wegbergen. Toen hij. terug kwam was de fiets weg. We zijn zwaar ge dupeerd - de fiets kost 185 gulden. Wij zouden degene, die de fiets heeft meegeno men willen vragen zich nog eens te bedenken". Tot zover de brief. Het zal duidelijk zijn, dat de redactie van Van Mens tot Mens zich achter deze vraag stelt. Nog even een herinnering aan het initiatief van een klas in een Westbrabantse gemeente. De leerlingen van die klas leggen elke week een paar kwartjes op zij om daarvan met Sinterklaas een pakje te kopen voor iemand, waarvan zij weten, dat hij of zij op Sinterklaas-avond al leen zit. Goed idee dat veel navolging verdient. En het zijn niet alleen oude mensen, die alleen zijn. Denk bijvoor beeld maar eens aan buiten landse gastarbeiders. REDACTIE VAN MENS TOT MENS DEN HAAG D'66-Ka- meriid Imkamp heeft als lid van de kamercommissie voor Justitie met de zaak Van de Mortel te maken gehad. Ilij is nog steeds bereid om een bemiddelende rol te spelen in het vastgelopen conflict dat Van de Mortel heeft met „de samenleving". De heer Imkamp is ervan overtuigd dat mr. Van dc Mortel heel goed bij zinnen is. „Hij is alleen eigenzin nig", maar daar heeft hij recht op om dat te zijn", aldus de heer Imkamp die het rapport van professor Kloek betitelt als „onweten schappelijk in presentatie en archaïsch van uitgangspun ten". Volgens het kamerlid wordt mr. Van de Mortel on recht aangedaan als men hem toevertrouwt aan een psychi ater die niet het vertrouwen van de patiënt heeft. Mejuffrouw G. Cornelissen (KVP), eveneens lid van de kamercommissie van Justitie en van huis uit psychiatrisch geschoold maatschappelijk werkster is genuanceerd in haar oordeel over de zaak Van de Mortel. Maar één ding staat ook voor haar vast: „Ik ben evvan over tuigd dat de heer Van de Mor tel niet in een psychiatri sche inrichting thuishoort". Als kamercommissie, aldus mej. Cornelissen, kunnen we justitiële beslissingen niet inhoudelijk betwisten, maar de commissie heeft wel een onderzoek ingesteld naai de procedures en die zijn correct bevonden. Volgens mej. Cornelissen heeft ook de heer Van dc Mortel zelf bepaalde beroepsmogelijkhe den ongebruikt gelaten. „Er blijven aan deze zaak voor mij toch vragen kleven- Vervelende vragen zoals: Is er inderdaad sprake van be paalde beïnvloedingen of gaat het om een steeds inge wikkelder net van proble men dat een dwarsligger over zichzelf heeft afgeroe pen"? Voor mej. Cornelissen. die mr. Van de Mortel herhaal delijk ook tijdens zijn „ballingschap" heeft be zocht moet er een oplossing gevonden worden voor dit vastgelopen probleem waar van niet alleen Van de Mor tel het slachtoffer is maar zeker ook zijn vrouw en vier kinüerep. Het ministerie van Justitie is uiterst sober in zijn com ai entaar: „Alle vragen die dc minister over deze zaak be reiken zijn beantwoord". Dc woordvoerder van het mi nisterie geeft toe dat de zaak nu muurvast zit en antwoord op de vraag of de heer Van de Mortel, als hij zou terug keren in Nederland, weer opgepakt zal worden om naar een psychiatrische in richting te worden gebracht: ..Dat ligt wel in de rede ja". Voor het overige onthoudt het ministerie zich van com mentaar. V W.K. Wordt de Tilburgse ad vocaat mr. Cas v. d. Mortel (55) door duistere politie ke machten belaagd, mach ten zó invloedrijk dat zij de justitie en de psychiatrie naar hun hand kunnen zet ten? Dat klinkt ongeloof lijk, maar tegenover mij aan een cafétafel met mar meren blad, ergens in het buitenland zit een man die dat zonder een spoor van emotie, koel en nuchter maar met klem beweert. Het is mr. Cas van de Mor tel zelf, op 28 juli ontsnapt uit de Rijkspsychiatrische Inrichting in Eindhoven en sindsdien levend als bai ling!, compleet met schuil naam, in een buitenlands hotel. Hij zegt: „Ik heb nooit een blad v»or de mond genomen. Ik ben altijd iemand geweest die voor zijn overtuiging uit kwam. Daar houdt men niet van. Zeker niet als het men sen betreft die van veel din gen Op de hoogte zijn, men sen die achter de schermen kunten kijken". COS van de Mortel blijft vechten voor zijn zaak. Hij leg) nu contacten met de fractievoorzitters van de Til- bufgse gemeenteraad. „Die weten eigenlijk niet precies wat er aan de hand is. Ik wil hqi uitvoerig informeren en h^n dwingen de consequen ties te trekken uit wat zij htren. Dat betekent óf ope ning van zaken eisen óf mij verwijderen uit de raad. Ik ben daar immers nog steeds lid van". Een andere weg zoekt hij via de komende Kamerver kiezingen. Hij 'staat op de lijst van Koekoek. Ook pro beert hij het hoofdbestuur van de KVP in beweging te krijgen. Het gaat immers ook om mensen ais de ministers Van Agt en Stuyt. Cas van de Mortel stelt hen uiteinde lijk verantwoordelijk voor wat er mef hem is gebeurd. Wat er precies is gebeurd in de afgelopen jaren is een ingewikkeld verhaal, dat deels verscholen ligt onder een sillier van „ambtsge heim er „beroepscode". 1962: Mr. van de Mortel wordt lis advocaat geschorst omdat bij tegen de erecode zou hjbben gehandeld. Hij gaf ajs raadslid juridische adviezen aan Tilburgers die door stadsplannen materieel ln het nauw kwamen. Van toen af is mr. Van de Mortel in het defensief. Hij tekent tegen elke uitspraak beroep aan- „Ik legde toen misschien zelf de basis voor het latere oordeel van prof. dr. J. Kloek (psychiatrische obser vatiekliniek Utrecht) dat ik aan „querulanten-waanzin" zou lijden". Mr. Van de Mortel blijft doorgaan met zijn adviseren de praktijken en treedt op als gemachtigde in kanton rechtzaken („daar hoef je niet eens jurist voor te zijn. Dat mag iedereen, behalve ik!"). Dit leidt er toe dat de Tilburger voorgoed wordt af gevoerd van de lijst van ad vocaten en procureurs. Het Hof van discipline bevestigt de uitsluiting. („Maar in dat hof zaten twee mensen die. ook een rol hadden gespeeld bij mijn uitsluiting", aldus mr. Van de Mortel). Cas van de Mortel legt de ze zaak voor aan de kanton rechter in Tilburg en laat als getuigen dagvaarden de pre sident van de Bredase recht bank mr. Schellenbach, bur gemeester Becht van Tilburg, de advocaten die verant woordelijk waren geweest voor de eerste schorsing van Van de Mortel alsmede prof. Van Wijmen van de Tilburg se Economische Hogeschool. (,,Ik wilde blootgelegd zien wat er precies speelde op de achtergrond", aldus mr. Van de Mortel). De kantonrechter staat niet toe dat de vragen van Van de Mortel worden gesteld. 1966: Mr. Van de Mortel die inmiddels heeft gebroken met de KVP wordt op eigen kracht herkozen in de Til burgse raad. Een nieuwe rel is geboren- Hij weigert zich te laten beëdigen alvorens een verklaring te hebben kunnen afleggen De burge meester verlangt dat éérst de eed en dan pas de verklaring wordt afgelegd. Ook in 1966: De moede van mr. Van de Mortel komt te overlijden. Samen met haar heeft hij sinds de dood van zijn vader, oud-burge meester Van de Mortel, het familievermogen naar men zegt een van de grootste in Brabant beheerd. ((„Dat was normaal. Ik ben tenslotte jurist en de andere familieleden hebben andere zaken aan hun hoofd"). Dan begint de Emdhovense advocaat mr. Pastoors een actie tegen Cas van de Mor tel. („Zogenaamd namens mijn familie", zegt Van de Mortel, „maar ik ben er van overtuigd dat ze de familie leden maar wat wijs hebben gemaakt. Het kwam van ho gerhand. Ik moest ka pot!"), Mr. Pastoors vroeg verant woording over het beheer van het familiebezit over de voorgaande zestien jaren en „droeg mij verder op alle beheersactiviteiten verder achterwege te laten". Mr. Van de Martel nam dat niet, „maar de Bredase rechtbank beschikte goedgunstig over het verzoek van de Eindho- vense advocaat. Ik moest en zou verantwoording afleggen. Stok achter de deur: een dwangsom van 1 miljoen gulden. Ik moest het beheer staiken. Stok achter de deur: nog eens een miljoen gulden. Daar kwam dan nog een dwangsom per dag van 10.0ÜU gulden bij". Mr. Van de Mortel negeer de dit vonnis van de Bredase overeenkomsten toe aan het familiebezit. Wat dait met op lichting te maken heeft, weet ik niet". Over de bedrieglijke bank breuk: „De huurders van twee van onze huizen en een kantoor en de Zeeuwse pach ter bleven hun vertrouwen in mij stellen en h,un ver plichtingen bleven ze mij voldoen". Intussen zat Cas van dc Mortel in het Huis van Be waring. „Ik heb daar niet onder geleden. Ik kon best overweg met die mensen daar. Ik kreeg tuinierswerk te doen en daar stak ik wat van op. Ik kreeg zelfs een weekloon. De eerste keer was het f 3,65, herinner ik me, maar toen had ik niet de hele week gewerkt". Mr. Van de Mortel: „Ik heb bijna een jaar in Utrecht gevangen gezeten. Om pre cies te zijn tot 13 april 1972. Ik ben nooit in staat van beschuldiging gesteld en dus nimmer berecht. Men had een betere manier gevonden O Cas van de Mortel. vroeg prof. Kloek in plaats daarvan een gesprek te be leggen waarbij ook hoge ambtenaren van de departe menten van Justitie en Volksgezondheid aanwezig zouden zijn. Daarop werd niet ingegaan. Prof. Kloek stelde wel een gesprek onder vier ogen voor. Dat weigerde ik. Op 20 augustus 1971 kwam prof. Kloek met zijn rapport voor de dag. Het ging vergezeld van het ad vies mij een psychiatrische behandeling van maximaal één jaar, conform artikel 37 van het wetboek van straf recht, te laten ondergaan. Een contra-expertise, waarom ik verzocht, werd niet toegestaan en dat terwijl prof. Kloek bij zijn onder zoek uitsluitend was afge gaan op schriftelijke stuk ken, zoals hij zelf in zijn rapport zegt, „brieven, publi caties, verslagen omtrent pu bliek uitgesproken opvattin gen". De rechtbank had er geen moeite mee en volgde t advies van prof Kloek. Te voren echter wias ik in raad kamer buiten vervolging ge steld inzake de aanklacht ren gebogen over de affaire - Van de Mortel. Velen van hen staan te goeder naam en faam bekend. Er zijn vragen gesteld in het parlement. De vaste Kamercommissie van justitie heeft zich over de zaak gebogen. Minister Van Agt zelf is er door mr. Van de Mortel geen spoor van weest en heeft later vastge steld dat de justitie correct gehandeld heeft. Het is een lang gesprek dat mr. Van de Mortel en ik hebben in dat buitenlandse café. Wij drinken er bittere koffie en mineraalwater bij. Zijn koffie staat telkens koud te wiorden. Na zo'n lang gesprek kan het niemand ontgaan zijn dat mr. Cas van de Mortel geen spoor van schuld bij zichzelf aanwezig acht. De justitie en de psy chiaters zijn de schuldigen want „die hebben zich laten manipuleren door de duistere politieke machten op de ach tergrond". Evenals de advo caten die in 1962 zijn schor sing bewerkstelligden en die hem kwamen ontzetten uit zijn rechten als beheerder van het familiebezit. rechtbank. Hij verontschul digt zich daarvoor: „Er moest gehandeld worden. Je kunt zo'n bezit niet laten liggen omdat er een of andere pro cedure loopt. Er moesten hu ren ontvangen worden en pacht enz". De dwangsommen liepen op tot 3,75 miljoen. Zoveel geld had Cas van de Mortel niet en dus volgde een fail- lissements-aanvrage. Mr. Ja cobs te Breda werd cura tor. 9 juli 1971: Mr. Cas van de Mortel wordt gearresteerd, verdacht van oplichting en bedrieglijke bankbreuk. Via Breda belandt hij nog dezelf de dag in het Huis van Be waring 1 te Utrecht. Over de oplichting: „Ik nad bomen verkocht. Dat kwam zo. Voor de aanleg van de weg Breda - Tilburg had het aanneemingsbedrijf Smallegange grond nodig. Ik sloot een zandwinningscon tract. In Zeeland sloot ik bovendien nog een pachto vereenkomst Natuurlijk kwamen de baten van deze om mij uit het openbare le ven te verwijderen. Ik moest psychopaat worden". Volgens mr. Van de Mortel heeft de Bredase officier van justitie mr. Louët Feisser al in 1970 een psychiater op hem afgestuurd, om hem te bewegen „zich te laten on derzoeken in een Inrichting". Ook mevrouw Van de Mortel zou, volgens haar man, heb ben blootgestaan aan pressie in deze richting. Tenslotte zou ook reehter-commissaris mr. Raaymaikers in Breda een poging hebben gewaagd mr. Van de Mortel zover te krijgen dat hij zich liet on derzoeken. Dit alles ver klaart althans mr. Van de Mortel zelf. In het Huis van Bewaring zocht mr. Van de Mortel zelf contact met de psychiater prof. Kloek, „niet om me te laten onderzoeken maar juist om hem te vragen af te zien van een opdracht die hij, naar ik gehoord had, had aanvaard en die inhield dat hij een psychiatrisch rapport over mij zou uitbrengen. Ik wegens oplichting en be drieglijke bankbreuk. Op 13 april ging ik naar de Rijkspsychiatrische inrich ting te Eindhoven". Ook daar zijn merkwaardi ge dingen gebeurd. De Ka merleden mej. Cornelissen KVP, Geurtsen WD, Im kamp D'66 kwamen hem daar bezoeken. Koekoek, ook, maar die mocht niet binnen. Volgens zijn zeggen werd mr. Van de Mortel met injec ties onderworpen aan een sluimerkuur, hoewel mej. Cornelissen van de genees heer-directeur gedaan had weten te krijgen dait overleg zou worden gepleegd met mevrouw Van de Mortel alvo rens daartoe over te gaan. Mr. Van de Mortel kreeg medicamenten die hij niet vertrouwde en - als het enigszins kon - ook niet slik te. Talloze mensen hebben zich in do afgelopen tien ja- Dat alles is - op zijn zachtst gezegd - moeilijk te geloven. Je hoeft bovendien geen psychiater te zijn om mr. Van de Mortel ervan te verdenken een querulant te zijn. Het ontkent dat trou wens zelf ook niet. Hij zegt alleen: „Ik ben niet ziek. Niet geestelijk gestoord. Niet meer dan U." Aan de andere kant: er zijn teveel vragen onbeant woord. En is teveel ambtsge- neim in deze zaak en te wei nig openheid. De zask-Van de Mortel spookt nu al jaren door de Nederlandse pers. Het gaat hier om de rechten van de burger, het publieke vertrouwen in de onafhanke lijkheid en integriteit van de Nederlandse Rechtspraak. Het is daarom een publiek belang dat volledige opening van zaken wordt gegeven over de zaak-Van de Mortel. Dat is ook precies wat de Tilburgse ex-advocaat vraagt. Hij is ervan over tuigd dat opening van zaken alleen al, hem volledig zal schoon wassen. WIM KOCK (Vervolg van pagina 1) Mevrouw mr. A. van der Pias-Kluit, de nieuwe advo caat van de kruidendokter ,lHij was doodsbang voor die negen maanden celstraf die hem wachtten. Door de daaruit voortvloeiende spanning is hij tot die wanhoojisdaad geko men". Mevrouw Van der Plas die even met de kruidendok ter had gesproken, bevestigde dat deze „totaal van de kaart was" en voortdurend zat te huilen zodat er nog geen dui delijk overzicht van de ge beurtenissen sinds vrijdag te krijgen was. Wel is het zowel de advocaat als de politie reeds opgevallen dat de krui dendokter er zeer afkerig van is belastende verklaringen af te leggen ten opzichte van zijn nog voortvluchtige broer. On half tien gistermorgen belde mevrouw Van de Moos- dijk naar de advokaat van haar man, de opvolgster van mr. Van Bake] over wie de kruidendokter sinds zijn laat ste proces (oplichting; vonnis" 9 maanden) minder te spreken was. Mevrouw Van der Plas spoedde zich naar het politie bureau in Bladel waarheen haar cliënt was overgebracht' De politie ontbood ook een arts om de heer Van de Moos- dijk te onderzoeken. Over diens bevindingen werd niets bekend, maar de politie ver wachtte niet dat zij gisteren nog veel zinnige informatie uit de arrestant zou weten los te praten. Zelfs een poging van de kruidendokter om de plaats aan te wijzen waar hij het geld had verborgen mislukte, deels vanwege de gespannen toestand waarin hij verkeerde. Een zoekploeg van de politie heeft het speuren naar het geld overgenomen. De Ves- semse bossen zijn zeer uitge- ADVERTENTIE) OPVALLEND GOED zijn onze Een uitgebreide collectie in modellen en kwaliteiten in prachtige RUITEN en uni-kleuren Breda-Tilburg Goes ^Roosendaal^iddelburg^^ DEN HAAG (ANP) De deze week in Londen afgeslo ten internationale anti-dum ping overeenkomst vertoont vergeleken bij het recente re gionale Oslo-verdrag over het bemoeilijken van het lozen van afvalstoffen in zee belang rijke winstpunten. Op een woensdag te Den Haag gehouden persconferen tie heeft drs. R. J. van Schaik, leider van de Nederlandse de legatie naar de Londense con ferentie, gezegd het heel be langrijk te vinden, dat er nu een wereldwijd verdrag tot stand gekomen is. Hij noemde de internationale overeen komst, dooi' een tachtigtal lan den waaronder Nederland ge tekend, een soort aankleding van het Oslo-verdrag- strekt zodat de politie niet bang is voor een „goldrush" van de kant van het pu bliek. Ook nog niet duidelijk IS wat de gebroeders Van de Moosdijk allemaal precies hebben gedaan sinds die be wuste vrijdagmorgen. Vast staat dat zij zich bediend heb ben van een Fiat-bestelwagen, afkomstig uit Breda. Deze wa gen is later in de bossen van Casteren verborgen en door een onbekende weer naar Eindhoven gebracht. Maandag heeft de kruidendokter met die auto zijn broer naar Am sterdam gebracht en is zelf naar Eindhoven gegaan waar hij een beroep deed op zijn vriend, de latere tipgever, en hem om onderdak verzocht. Van maandag op dinsdag sliep van de Moosdijk daar en ook dinsdag bleef hij er de hele dag. De tipgever heeft later tegenover de politie verklaard dat hij bang was voor maatre gelen van de kant van de jusitie tegen hem als uit zou komen dait hij de kruidendok ter onderdak had verleend. De officier vari justitie mr. H. Hullem-an zei hierover: „We moeten dat nog uitzoe ken. De wet praat van verber gen, niet van herbergen". Overigens is ook al vast ko men te staan dat de 2 alarm acties in Gelderland en Het Gooi voor niets zijn geweest. De kruidendokter was daar niet, noch zijn broer. Hij is ook niet in het buitenland ge weest volgens de politie. Hoewel na de tv-oproep van dinsdagavond de tips bij tien tallen binnenkwamen bij de rijkspolitie had dé tip waarom het tenslotte draaide merk waardig genoeg niets met de tv-oproep te maken- Op de vraag of je zou kun nen zéggen dat de kruiden dokter zich min of meer vrij willig lieeft aangegeven door naar huis terug te keren, zei de officier van justitie: „In elk geval kun je stellen dat hij daardoor de arrestatie heeft uitgelokt". Volgens adju dant Spanjers heeft de heer Van de Moosdijk „geen raad meer geweten met zichzelf". Hij toonde bij zijn aanhou ding ook spijt te hebben van hetgeen hij vrijdagmorgen had gedaan. Op de vraag of hij het is geweest die de bankemployé De Lange op het hoofd heeft geslagen is nog geen antwoord gekomen. De heer De Lange is intus sen nog niet nader verhoord door de politie. Een van zijn chefs zei gisteren wel dat het voor de hand lag dat de heer De Lange eerdaags een uitno diging van het hoofdkantoor zal krijgen om het allemaal in Amsterdam eens te komen verklaren. Gisteren bleek ook dat De Lange toch wel wat meer is geweest dan alleen maar een „zakelijke relatie". Hij was wel degelijk ook een huis vriend van de kruidendokter. Mr. Hulleman verklaarde overigens dat de justitie het er voorlopig nog op houdt dat de heer De Lange „erin gelopen is"- (ADVERTENTIE) (in de lila verpakking)

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 19