ftlsfrisAis/raftenl: razend lekken..* I Verspilling en conflicten in ziekenhuizen fel bekritiseerd [#ilPfc K48 OVERWERK VERZEKERINGSMAATSCHAPPIJEN Werkgevers en ondernemers vragen regering: \VJ OProject van Vonhoff dure verkiezingsstunt JONGELING: WE EXPORTEREN DE INFLATIE P.v.d.A. GEEFT VOORRANG AAN HERSTEL OÜDE WIJKEN Japan wil export weer beperken Ouders gestrafte YVDM-leden schrijven premier ^"v^ÏAGcVERS Piano- akkoord bender Kerstvakantie voor alle ambtenaren in Utrecht Vlag en wimpel CENTRAAL ZIEKENFONDS: EIGEN VLAG MINISTERS binnenland buitenland AFWACHTEN TWEEDE KAMER Xj^&d^/lietkennann Vlieg nu 7,5voordeliger! Verzetsstrijder Piet Kramer overleden Min. Van Veen zit zonder adviseurs Sinterklaas geeft alle moeders strijk-vrij! ï/iledan Tafelkleed cUwc^Ukr~alkf'cBeSte k§uze 1 VARKENSFILET 1 500gram Qw fjSSSSÏEP® BOLDEN SPRUITJES DELICIOUS 500gram 69 ^jr2ktoi»« kettnerSCduwaer ww,i„.>,uay 16 november 1V/2 17 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het zal nog wel enkele weken duren voor de verzekeringsmaatschappijen een overzicht hebhen van de schade welke deze week door de storm werd aangericht in Nederland. Het Bureau Voor lichting Schadeverzekering in Den Haag spreekt echter nu reeds over een „zeer groot be drag, dat vele tientallen mil joenen zal bedragen". Een woordvoerder van het bureau zei te hopen nog voor het einde van deze maand een behoorlijk inzicht van de totale schade te kunnen hebben. De verzekeringsmaatschappijen werken, volgens hem, op volle toeren vanaf het moment dat de eerste daken zich van de huizen losscheurden. „De maat schappijen hebhen vooral voor dit soort dringende zaken on middellijk al hun experts inge zet. Verder werd veel perso neel aan de telefoon gezet om de binnenstromende meldingen te verwerken in korte notities. Kleinere zaken zullen wat lan ger moeten wachten. Voor een schade van een paar honderd gulden hoeft men niet eens een expert te verwachten", aldus het Bureau Voorlichting. Men wijst erop hoe gecom pliceerd de zaken liggen. Tal van verschillende sectoren brand, glas, inboedel, transport, auto, ziekte- en ongevalkosten etc. etc. zijn erbij betrokken. Veel maatschappijen hebben part-time personeel ingezet om de lawine van meldingen te verwerken. UTRECHT (ANP) Alle diensten van de provincie Utrecht zullen op 27, 28 en 29 december gesloten zijn. De 567 ambtenaren van de provincie krijgen op vrijdag 22 de cember vrij en hoeven pas op dinsdag 2 januari 1973 weer aan het werk. De vrije dagen moeten worden verrekend met de verlofdagen of worden ingehaald door overwerk- uren. Aan het daartoe strekkende besluit van Gedeputeerde Staten is een enquête onder het personeel voorafgegaan. Meer dan de helft van de ambtenaren bleek voor de kerst vakantie al verlofdag te hebben gereserveerd. Zeker 40 procent wilde van de overwerkregeling gebruik maken. Enkele buitenfunctionarissen van waterstaat, zoals bij voorbeeld brugwachters, zullen uiteraard normaal moeten werken. BLIJF VAN PRIJZEN AF (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Baad van Bestuur in Arbeidszaken (samenwerkende centrale organisaties van werkgevers en ondernemers) heeft nogmaals een dringend beroep gedaan op het kabinet het concept-centrale akkoord niet in gevaar te brengen door nieuwe prijsmaatregelen te nemen. De raad deed dit woensdagavond aan het einde van het 's mid dags begonnen overleg. De raad had tevoren die middag nog een gesprek gehad met minister Langman van Eco nomische Zaken. Een zgn. prijsstop heeft de werkgeversdelegatie in het on derhoud dat zij zaterdag jl. met minister Langman heeft gehad, als onaanvaardbaar af gewezen- De raad van bestuur in ar beidszaken heeft gisteren te vens vastgesteld dat een zg. prijscalculatiebeschikking (waar het kabinet blijkbaar ook aan denkt) een duidelijke ingreep is in de prijsparagraaf van het concept-centrale ak koord. Die ingreep zal zo dui- commentaar Het verlengde rompkabinet- Biesheuvel heeft op de valreep voor een blijvend aan denken gezorgd. Wanneer la tere generaties ruim baan moe ten maken voor ruisende glan- zend-zwarte limousines zullen zij onmiddellijk weten: „Daar gaat een minister". Want het wagenpark der bewindslieden zal herkenbaar zijn aan een vlag met zeven banen, twee keer de nationale driekleur met een extra streepje wit er tussen. Vergissingen met dood gewone betalers van de mo torrijtuigenbelasting, de ben- zine-accijns en de parkeerhef- fingen zullen dan uitgesloten zijn. Het siert minister-president Biesheuvel en zijn ambtgeno ten dat ze temidden van de hoog opgaande zeeën van be grotingsgaten, inflatie, werk loosheid, ruimtelijke ordening milieuhygiëne, volkshuisves ting, collegegelden, vorming van de werkende jeugd, de zin voor decorum, zelfs en de tail, niet hebben verloren. Wat kan zo'n dundoekje nou hele maal kosten op een tekort van drie miljard en wat krijg je er niet aan goodwill voor terug? Zingen de kinderen niet al van hun prilste kleuterschooljaren het aloude: „Ministers vlag, je bent mijn glorie"? Onze na tionale trots is immers even onvergankelijk als onze over volle klassen. Het kabinet steekt, voor het verdwijnt, de vlag uit. Op 29 november zullen we wel zien of het ook met vlag en wimpel is geslaagd. delijk zijn, zo meent de raad verder, dat van een vrijwillige overeenkomst nagenoeg niet meer zal kunnen worden ge sproken. De raaid is van oordeel dat een calcuiatiebeschnikkiiinig (die allerlei verbodsbepalingen en sancties bevat) de grens tus sen een in vrijwilligheid aan vaarde controle op de prijzen (door middel van de op 2 november j.l. in werking getre den en in het concept-akkoord vermelde prijsmeldingsbe- schikking) en een gedwongen prijsbeleid-oude stijl ruim schoots overschrijdt. Een calculatdebeschikkinig is naar de meniing van de raad een paamdemiddel dat de hui dige situatie niet rechtvaar digt. De rarl van bestuur in ar beidszaken wacht nu af wat het kabinet zal besluiten. Het is hem in het onderhoud woensdagmiddag met minister Lamigman niiet gebleken of, en zo ja wat, het kabinet zal heeft besloten. Als dat kabinetsbesluit (het kabinet beraadslaagde gisteren over deze zaak) bekend wordt zal de raad voor nader beraad opnieuw bijeenkomen en dan zijn definitieve standpunt be palen. De raad heeft woensdag avond ook de vakbeweging van het resultaat van het overleg op de hoogte ge bracht. Het is inmiddels vrijwel ze ker, dat de demissionaire Tweede Kamer de volgende week nog eenmaal voor de verkiezingen bijeen zal komen om te praten over het prijsbe leid vain de regering. De Partij van de Arbeid en D'66 zullen daartoe het initiatief nemen. De oproepingsbrieven liggen voor verzending gereed. Offi cieel zal nog worden gewacht op een antwoord van minister president Biesheuvel en minis ter Langman van Economische Zaken op schriftelijke vragen van oppositieleider Den Uyl (PvdA) en drs. De Goede (D'66). De twee oppositiepartijen willen de Kamer tegen de vol gende week dinsdag bijeen roepen. Het is de bedoeling, dat daags daarna het centraal akkoord wordt gesloten over het verloop van lonen en prij zen in het komende jaar. Door aan de vooravond daarvan een parlementair debat te houden hoopt de oppositie regering en bedrijfsleven onder druk te kunnen zetten voor het nemen van straffere prijsmaatregelen dan het kabinet thans van plan schijnt te zijn. 0 Roger Moore, ex-Saint en ex-Versierder, is de nieuwe James Bond. Hij speelt samen met de lieftallige Jane Seymbur in de film „Live and let die" van Jan Fleming. De rolprent speelt zich af op het tropische Jamaica en in de jazz-kelders van New Orleans (ADVERTENTIE) Ja, proef die heerlijke smaak van VS Riedel Sinas, Cassis, Cerise, Citroen of welke smaak ook. Enga extra w\ voordelig op vakantie via het Riedel/Neckermann vakantieplan. W) U krijgt 7,5% korting op alle Neckermann reizen binnen Europa en Noord-Afrika. Verdere informatie vindt u op het rugetiket van alle Riedel Mn flessen. w (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De specialist in een ziekenhuis treedt daar op als zelfstandig ondernemer. Daaraan moet een eind komen. Specialisten moeten in een ziekenhuis in dienstverband werken. Er is dan veel minder kans op conflicten zoals die zich in verschillende zieken huizen hebben voorgedaan. Dat is de mening van de heer J. Hendriks, directeur van het Centraal Ziekenfonds in Til burg. In een interview in .,Ruim Zichit", een uitgave van het NKV, betekent handhaving van de bestaande situatie vol gens de heer Hendriks dat persoonlijke en zakelijke ge schillen tot grote omvang kun nen uitgroeien en dat de pa tiënt daarvan de dupe wordt. Het is, aldus de heer Hen driks, in het belang van de patiënt dat de organisatie structuur van het ziekenhuis gewijzigd wordt. Ziekenhuis besturen moeten z.i. breder worden samengesteld. In het bestuur zouden naar het in zicht van d)e heer Hendriks vertegenwoordigers van o.a, ge meenteraden, vakbonden, zie kenfondsen en het ziekenhuis personeel zitting moeten heb ben. „De ziekenfondsen zullen daarbij optreden als vertegen woordigers van de patiënten dus de rol van consumenten organisatie spelen", aldus de heer Hendriks. De directeur van het Cen traal Ziekenfonds, die vorige week dinsdag naar aanleiding van de geweldig stijgende kosten van de ziekenzorg aan drong op een bouwstop voor ziekenhuizen in Nederland, vindt dat de kosten van de ziekenzorg onder meer ge drukt kunnen worden door een verschuiving van het accent van de gezondheidszorg Van binnen de ziekenhuizen naar buiten. Zo blijkt in de gezond, heidszorg dat het aanbod de LEEUWARDEN (ANP De Nederlandse verzetsstrijder Piet Kramer om. leider van de overval op de strafge vangenis in Leeuwarden in december 1944 is op 64- jarige leeftijd in Dokkum overleden. Piet Kramer werkelijke naam: Piet Oberman was in de oorlog sabotageleider in Friesland. Hij was het brein en de uitvoerder van een van de meest spectaculaire ver zetsdaden in de tweede wereld oorlog: de bevrijding van 51 politieke gevangenen uit de gevangenis in Leeuwarden op 8 december 1944. De verzetsdaad is verfilmd in de Nederlandse produktie „De Overval". Rob de Vries reeds overleden speelde de rol van Piet Kramer. DEN HAAG (ANP) Ko ningin Juliana heeft haar goedkeuring verleend aan de invoering van eén onderschei- dingsvlag voor alle ministers, behalve de bewindsman van defensie omdat hij reeds een „eigen" vlag heeft. De nieuwe ministersvlag is wit met aan de boven- en onderzijde rood-wit-blauwe banen en op het witte deel de Nederlandse leeuw. waag bepaalt. De heer Hen driks neemt Zeeuwsch-Vlaan- deren als voorbeeld. Er zijn daar veel ziekenhuisbedden. Het gevolg is dat het aantal opnamen (12 per 100 inwo ners) veel hoger is dan het lan delijk gemiddelde (9,5 per 100 inwoners). „We zijn nu op een punt aangeland", aldus de heer Hendriks „dat de consu ment dït soort dingen niet meer zal pikken. Als de me dische wereld zelf niet in staat is tot normering te ko men zullen anderen, zoals bij voorbeeld de ziekenfondsen, deze taak moeten overne- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Alle belang rijke externe adviseurs voor de coördinatie van de nieuw bouw van de academische zie kenhuizen in Amsterdam, Utrecht en Leiden, die minis ter Van Veen speciaal had aangetrokken, hebben nu ont slag genomen. De laatste in de rij in begin november: luitenant-generaal B. van der Veen, de eerste medewerker van dir. ir. Tromp die drie weken geleden ontslag nam omdat de minister zijn adviezen naast zich neer legde, de. Ht conflict bestaat, zoals eerder gepubliceerd is, hierin, dat de minister niet wil toe staan dat de ziekenhuizen in Utrecht en Leiden goedkoper gebouwd worden. Volgens de gewezen adviseurs is dit zeer wel mogelijk. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT „De heer Vonhoff is met overheidsgel den een dure verkiezings stunt aan het pleegen". Al dus de reactie van het Wer kende Jongeren Overleg op de brief van waarin staatsse cretaris Vonhoff van CRM vo rige week heeft aangekon digd dat hij in maximaal veertig rayons tijdelijk soci aal-culturele projekten wil steunen voor de opvang van jeugdige werklozen. Het WJO vindt dat ent aanbod erop neerkomt dat de heer Vornhoff met geld van Sociale Zaken dat bedoeld is om de werkloosheid te be strijden voor zes maanden veertig werkloze jeugdlei ders aan het werk helpt „die notabene door zijn eigen wanbeleid op CRM werkloos zijn geworden". Het voorgestelde projekt is een schoolvoorbeeld van ver spilling van overheidsgelden, aldus de organisaties van werkende jongeren. Het is volgens hen totaal onmoge lijk om in zes maanden een kracht aan te nemen, een project voor te bereiden, je in te leven in de specifieke problemen van de werkloze jongeren en het project dan ook nog uit te voeren, zeker niet als daarvoor maximaal f 150,- per week mag worden uitgegeven. Bovendien is het volgens het WJO een fictie om te veronderstellen dat men op die manier werkloze jongeren bij elkaar kan krij gen, nog afgezien van het feit dat er zo een nieuw subcultuurtje dreigt te ont staan. Voor een meer fundamen tele aanpak van de jeugd werkloosheid die de drie or ganisaties van werkende jon geren het kabinet Biesheuvel in juni hebben aangeboden. Daarin is onder andere voor gesteld de onderwijsvoorzie ningen voor werkende jonge ren in streken met grote werkloosheid te stimuleren, onder meer door versnelde oprichting van fulltime ütreekcentra, extra facilitei ten te bieden aan instituten voor vorming en opleiding en om het faseringsschema voor de partiele leerplicht ver sneld in te voeren. UTRECHT „In onze po litiek zit de onoprechtheid steeds meer ingebakken. Men belooft zaken waarvan men weet dat men ze niet waar kan maken. Je kan dan ook eigenlijk niet verwach ten dat er van infldtiebestrij- ding nog iets terechtkomt als het kabinet Biesheuvel na een oorlogsverklaring aan de inflatie intussen de tarieven van overheidsbedrij ven blijft verhogen. Het is ergens ook wel te begrijpen dat de werknemersorganisa ties niet tot matiging bereid zijn nadat de politieke par tijen tijdens de verkiezingen een soort strooiavond hebben aangekondigd". Aldus GPV-lijsttrekker en Tweede Kamer-lid P. Jonge ling woensdag op een lunch- bij eenkomst in Utrecht van de maatschappij voor nijver heid en handel. De heer Jongeling vond het „te gemakkelijk" steeds maar het buitenland de schuld van de inflatie te ge ven. Nederland is zo langza merhand op dit gebied kop loper geworden van de in dustrielanden. Wij importe ren geen inflatie meer, wij exporteren' ROTTERDAM Tweede Kamerlid dr. Jans H. Lam berts van de PvdA, bestuurs lid Hans Kombrink en Ted HOppener van het afdelings bestuur Crooswijk-Kralingen in Rotterdam zijn woensdag in de oude wijken een cam pagne begonnen, die tot aan de verkiezingen zal duren. Zij willen hiermee tot uit drukking brengen, dat de PvdA in Rotterdam de hoog ste prioriteit toekent aan cfe oude vernieuwing van de wijken in de Maasstad. De heer Lamberts zed woensdagmiddag, dat het on verantwoord was dat in de 88.000 woningen in Rotter dams oude wijken nog kin deren worden opgevoed. Slo pen is volgens hem niet de oplossing. De huizen zullen moeten worden verbeterd. Bij onvermijdelijke sloop dient direct begonnen te worden met betaalbare nieuwbouw. (ADVERTENTIE) St/Nicolaaskado: j een strijkvrij, vlekvrij Vilcdan tafelkleed* .(jü* Daarbij gratis x feestelijke kaarsen. Van de drogist. Het mooiste StNicolaaskado. DE 21-jarige Jan Cuperus In Marum, met zijn vader eige naar van een grafzerkenbe- drijf, is woensdagochtend bij het lossen van granietplaten om het leven gekomen. (Van onze redactie buiten land). TOKIO Japan zal waar schijnlijk binnenkort tot grootscheepse exportbeperking overgaan ten einde een tweede revaluatie van de yen te voor komen. Dait heeft Toshio Nishiwaki, een hooggeplaatst functionaris bij het ministerie van handel, woensdag tijdens een perscon ferentie bekendgemaakt. Om te beginnen geldt vanaf vol gende maand een regeling voor de uitvoer van negentien gevoelige prodiukten. Men wil bereiken dat het overschot pp de Japanse handelsbalans op jaarbasis met ongeveer 1 miljard dollar vermindert. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM De ouders van tien dienstplichtige militairen van de prinses Margrietkazerne te Wezep, die onlangs door de krijgsraad te Arnhem werden veroordeeld tot zes weken, res pectievelijk twee maanden ge vangenisstraf wegens een door hen georganiseerde sit-down- staking, hebben een open brief geschreven aan premier Bies heuvel en minister van Justitie Van Agt. De ouders vragen de bewindslieden deze zaak, die naar hun mening volkomen scheef is getrokken, tot zijn juiste proporties terug te bren gen. De ouders schrijven onder meer dat zij vinden dat de mi litairen (VVDM-bestuursleden) niet juist gehandeld hadden. Maar zij tekenen ook grote be zwaren aan tegen de handel wijze van de dienstdoende offi cieren. Deze wisten namelijk dat het motief tot de staking was weggevallen, maar verzwe gen dit. „Indien hier al gespro ken moet worden van een mis drijf, dan hebben de verant woordelijke officieren bewust nagelaten dit te voorkomen, want de middelen daartoe had den ze in handen". De ouders zetten zich ook fel af tegen een uitspraak van de president van de krijgsraad: „Wij protesteren fel tegen het feit dat elke poging om demo cratische réchten te verkrijgen, wordt uitgelegd als „rellen veroorzaken". Waarom is daar bij van de zijde van de leger leiding zo weinig vertrouwen en overleg mogelijk?", zo vra gen de ouders zich af. (ADVERTENTIE) 1 van de lende Magt/mun» ARDENNER BOTERHAMWORST 150 gram BOERENMETWORST 100 gma III) I M.«niie:n^n.oort>.hoiKtao U vindt alle andere VIVO-aanbiedingen op pagina 2en3 van Uw damesblad We zitten in de verkiezings strijd. Waar of niet? Maar veel bijzonders merk je er ei genlijk niet van. De partijen hebben te weinig in kas om er een spektakel van te kunnen maken en de politici praten eigenlijk alleen maar over el kaar en heel weinig over de belangrijke zaken, de zg- „he te hangijzers". En wat vindt u van KVP- favoriet An rir lessen. Vrolijke Frans. De Roomse blijheid krijgen ze er maar niet af. En die lok, hebt u hem gezien? Eigenlijk een beetje kleine tok, als u het mij vraagt. Het is meer een lokkertje. En waar blijft Joop z'n kan didaat-kabinet nou? In de schaduw van de olmen? En hoe zou het met Anne Vondeling zijn? Misschien van de week toch van het strand gewaaid? Nee, de prijzen dat is het waar we ons in dit land nu veel drukker over maken. Niet over de opbrengst van die verhoogde prijzen, zoals: De winststijging van een maar al te bekende gloeilam penfabriek in het zuiden des lands en wijde omgeving: 170% in een jaar waarin het er toch zo slecht voorgestaan heeft, was het niet? Zo'n bedrijf loopt niet meer op rolletjes, maar op batterijt- ïes. Maar als die batterijen wer kelijk zo lang meegaan, waar verdienen ze het dan op. Morgen staat Argentinië te juichen op het tweede Pe- ron. Ook gelezen over dat anti- autoritaire kader dat ze bij de Landmacht gaan opleiden? Op proef, hoor, is er bij gezegd. En dat doet mij toch bijten» proesten. Een overtuigender bewijs, dat men van democratisering r-iets begrijpt, is er nauwelijks te vinden. Op proef betekent immers: als het ons bevalt gaan we ermee door, maar be valt het ons niet, dan stoppen we ermee. Dan wordt de „me neer" weer sergeant, met stre pen, waar-ie op staat. Democratisering is iets dat groeit, in de mensen zelf. En is het gegroeid dan ben je gewoon een stuk democrati scher in denken en optreden. Zoiets kun je niet even op proef uitproberen. Onder de vlag van democra tie wordt gewoon geprobeerd of dat anti-autoritaire mis schien niet efficiënter werkt, zonder dat velen dat overigens zelf in de gaten hebben. De koster heeft de klok ho ren luiden maar zal nooit we ten waar de klepel hangt. Toch is dit een leuk land- Maar pas op voor de nachtvorst MERIJN (ADVERTENTIE) „Een piano? Daar ko men wij niet aan toe". Mag Bender-K&D voor zichtig veronderstellen dat mensen die zoiets zeggen, de prijs van een piano mis schien een tikje verkeerd taxeren? Voor nog geen 3100 gulden namelijk hebt u al een piano van een kwaliteit waar Bender-K&D volledig achter kan staan. En dan niet van een merk want keus hebt u bij ons in over vloed (wij voeren minstens 11 merken). Het moet dus wel vreemd lopen, wilt u na een rustig en bijzonder infor matief gesprek niet tot een akkoord komen. deskundig in klank Breda: Van Coothp!einl2

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 17