Keizers en koningen in de strijd Euroth a Ier aIs consumptiebon zeeuws Leen Oele weg van strips Spoedig stichting voor landbouwmuseum SLUISE BURGEMEESTER: d'Oranjebloem met blijspel voor voetlicht UITSLAG SCHIETINGEN (IN OVEZANDE) „WEST-ZEEUWSEH-VLAANDEREN PROMOTION" Koningschieting voor jeugd in Ovezande Zeldzaam Naam Oplossing 's-Gravenpolder Heel ander transport ZOEK DE VERSCHILLEN (Vail een onzer verslaggevers) SLUIS De Sluisse rederijkerskamer ,,'dO- ranjebloem", geeft op vrijdag 24 en zaterdag 25 november in café-res taurant ,,De Korenbeurs" de traditionele najaar- sopvoering. De werken de leden hebben hier voor het blijspel in drie bedrijven „Tot weder dienst bereid" van Piet Mossinkhoff in studie genomen. Aan de medewerking bij de herdenking van de 100e sterfdag van de operichter van „d'Oran jebloem", de Sluisse grondlegger van het groot woordenboek der Nederlandse taal, J. H. van Dale, hebben de re derijkers een nieuwe re gisseur overgehouden. Deze belangrijke taak wordt hans vervuld door de heer G. J- van Oir- schot. De rederijkerskamer sukkelde al enige tijd met een regisseurspro bleem na de ontslagna me van de heer Th. Henderikse. Het bestuur van „d'Oranjebloem" is dan ook zeer verheugd dat de heer Van Oir- schot bereid is gevonden tijdelijk de kamer uit deze impasse te willen helpen. Opgemerkt werd nog dat beide avonden in „De Korenbeurs" beslo ten worden met het ge bruikelijke bal na, dit maal verzorgd door het duo „Jut en Jul". (Van onze correspondent) OVEZANDE De Neder landse Bond van Wipsehutters hield zijn jaarlijkse kampioen- schieting voor keizers en ko ningen van de bond. Aanwezig waren 4 keizers en 1" konin gen die over drie ronden naar de grote vogel schoten. Het was Jac. Doene, keizer, van Victoria uit Kwadendamme die in de 2de ronde de vogel afschoot, en in d» atste ron de was het P. Sfeketee van Diana uit Yerseke die de vo gel velde- Na een kamping van 11 ronden was het P. Steketee die de vogel vol trof en voor 1972-73 kampioen is. Door de vice-voorzitter van de bond, M- J. Allemekinders, werd aan de overwinnaar een beker uitgereikt ter herinne ring aan dit kampioenschap Hierna werd door de hand boogvereniging „Zeelandia' een schieting gegeven op de beide liggende wippen, waar aan 63 schutters deelnamen. Hoofdvogel J. Joosse van Juli ana uit Oudelande, 1ste zijvo ge) J. v. d. Walle van Een dracht uit Vlissingen, 2de zij - vogel A Meeusen van Soe Nostra uit Ovezande, 1ste bo- venkal Sj. v. Eykeren van Vrije Schutters uit 's-Heeren- hoek, 2de bovenkal Bas. de Jonge van Spes Nostra uit Ove zande, 1ste onderkal H. Koens van Spes Nostra uit Ovezande, 2de onderkal G- Geys van So ranus uit Heinkenszand, beide laatsten bij loting. 1ste klep C. D. Raas van Vooruitgang uit Kwadendamme, 2de klep J Joosse van Juliana uit Oude lande, 3de klep Leo de Jonge van ADLM uit Kwadendam me. Meeste kleine vogels, A. v. Loo van Vooruitgang uit Kwadendamme, acht vogels. Uitslag tweede wip: 1ste hoofdvogel C. v. d- Plasse van Diana uit Yerseke, 2de hoofd- vogel Bas. de Jonge van Spes Nostra uit Ovezande bij lo ting. 1ste zijvogel A. Tange van Jacoba van Beieren uit Goes, 2de zijvogel C. Voet van Hos uit 's-Heerenhoek, 3de zijvogel A- Meeusen van Spes Nostra uit Ovezande, 4de zij vogel Ko Traas van Eensge zindheid uit 's Heerenhoek, 1ste kal H. A. Bakker van Victoria uit Kwadendamme 2de kal P. ^oene van Victoria uit Kwadf mme, 3de kal P- 'rerheyke Zorgvliet uit EUewoutsd.ik 4de kal L. Ver- muë van Sues Nostra uit Ove zande. Meeste kleine vogels: A. v. Zunderen van Spes No stra uit Ovezande, vier vogels- De vliegende vogelprijs was voor W. Voet van Soranus uit Heinkenszand. 's-HEERENHOEK De handboogvereniging „Vrije Schutters" gaf bij de heer B. Rentmeester een schieting op de liggende wippen, van 13 verenigingen waren 62 schut ters aanwezig. Uitslag van de eerste wip. Hoofdvogel: Janus v. d. Dries van Eensgezindheid uit 's- Heerenhoek 1ste zijvogel A. Boonman van Vrije Schutters uit 's-Heerenhoek, 2de zijvogel C. Westdorp van Eensgezind heid uit 's-Heerenhoek, 1ste bo venkal A. Boonman van Vrije Schutters uit 's-Heerenhoek, 2de bovenkal C. de Winter van Vios uit 's-Heerenhoek, 1ste on derkal K. v. Steenbergen van Willem Teil uit Ovezande, 2de onderkal C Boonman van Vrije Schutters uit 's-Heeren hoek, 1ste klep J. F. de Rijke van Edele Handboog uit Oude lande, 2de klep L. Vermuë van Spes Nostra uit Ovezande, 3de klep A. Clarijs van A.D-L.M. uit Kwadendamme. Meeste kleine vogels: P. Pan- tus van Zeelandia uit Ovezan de, zeven vogels- De vliegende vogelprijzen waren voor 1ste A. Hoondert van Spes Nostra uit Ovezande, 2de P. Pantus van Zeelandia uit Ovezande. Uitslag van de tweede wip. lste hoofdvogel Sj- v. Eykeren van Vrije Schutters uit 's- Heerenhoek, 2de hoofdvogel J. v. d. Walle van Eendracht uit Vlissingen, lste zijvogel Janus v. d. Dries 2 van Eensgezind heid uit 's-Heerenhoek, 2de zij vogel P. Pantus van Zeelan dia uit Ovezande, 3de zij-vogel Bas- v. d. Dries van Eensge zindheid uit 's -Heerenhoek, 4de zijvogel M- Nijsten van Vrije Schutters uit 's-Heeren- hoek ,1ste kal Jer. Vette van Concordia uit 's-Heerenhoek, 2de kal H. v. d. Dries van Concordia uit 's-Heerenhoek, 3de kal M. Nijsten van Vrije Schutters uit 's-Heerenhoek, 4de kal E- Engels van Een dracht uit Vlissingen. Meeste kleine vogels: Johny Boonman van Vios uit 's-Heerenhoek, acht vogels. De vliegende vo gelprijzen waren voor, lste H. v. d. Dries van Concordia uit 's-Heerenhoek, 2de P. Rijk van Vios uit 's-Heerenhoek. (Van een onzer verslaggevers) CADZAND Speciaal ter gelegenheid van het weekein de dat voor een aantal journa listen in Cadzand wordt geor ganiseerd heeft „West Zeeuwsch-Vlaanderen Promo tion" een speciale consumptie bon ontworpen. Het is een „eu rethaler", met daarop een af beelding van de veerpont in Breskens en de grensovergang bij Sint-Anna ter Muiden. Voor dit weekeinde hebben sich op dit moment 26 gega digden gemeld, waaronder ertegenwoordigers van de va- lerlandse pers en verschillen de buitenlandse persagent schappen. Zij worden onderge bracht in Cadzandse hotels Een aantal kamers is geheel gratis door de hoteliers be schikbaar gesteld. Tijdens een kleine bijeenkomst in Cadzand gisteren werd meegedeeld dat .-nor de deelnemers de gele genheid zal bestaan een vaar tocht met de Breskens 14 te maken. Van de zijde van de Oostburgse winkeliersvereni ging, campinghouders en andc- e middenstanders zijn inmid dels bijdragen toegezegd. De organisatie heeft zich in middels tot de drie West- eeuwsch-Viaamse gemeente besturen gewend met een ver zoek voor subsidie van dit weekeinde. Gevraagd is 1000 gulden per gemeente. Het da gelijks bestuur van de Streek- VVV West-Zeeuwsch-Vlaande- ren zal vanavond tijdens zijn vergadering het project van VVest-Zeeuwsch-Vlaanderen promotion bespreken. De twaalfjarige Leen Oele uit Terneuzen weet al wat hij later wil worden. Zeker, meer van zijn leef tijdgenoten weten je dat ook te vertellen, maar na verloop van enige tijd ver andert dat nog wel eens. Voor Leen staat het rots vast hij wil striptekenaar worden en dat is een keuze die niet vandaag of giste ren is ontstaan, maar die hij allang heeft gemaakt. Tekenen is in zijn vrije tijd dan ook zijn liefste bezig heid. En het moet gezegd worden: hij doet het uitstekend ook. Boven in de ouderlijke wo ning aan de Nieuwstraat in Terneuzen is een kamertje gereserveerd, waar Leen zijn spullen bijeen heeft gebracht. Behalve een groot aantal jon gensboeken maar daar gaat het hier eigenlijk niet om staat daar zijn verza meling stripverhalen. Een verzameling, die bestaat uit zo'n kleine 400 exemplaren, de oogst van bijna zes jaar kopen van stripverhalen. De bekende serie van „Suske en Wiske" heeft hij helemaal compleet. Het zijn in totaal zestig boeken. Bovendien heeft Leen ook een aantal zeldzame stripverhalen in zijn bezit. Hij is beslist niet van plan om met het kopen van deze boeken te stoppen en de collectie wordt dan ook steeds maar groter. Leen offert er vrijwel al zijn zak geld aan op en pa en ma dra gen af en toe ook eens wat bij in de kosten. Natuurlijk heeft deze col lectie Leen al heel wat geld gekost. „Kijk", zegt hjj, „deze kostte toendertijd 4,75 en is hier (in Terneuzen red.) niet meer te krijgen". De boeken zijn niet alleen in Terneuzen gekocht. Toen de familie nog varende was zijn er ook heel wat in België gekocht. Te oordelen naar de reeds aan het vergelen zijnde bladzijden moeten dat wel de eerste exemplaren van de col lectie zjjn geweest. Leen heeft stripboeken in zwart-wit en in kleur. Uiteraard zij de laatste duurder. Rondsnuffe lend in de collectie kom je ook heel wat boeken over de bekende t.v.-helden „The Flinitstones" tegen. i Op de buitenzijde van de kaïnerdeur staat de naam „Marsupilami", een door Leen zelf uitgedachte naam, voor het kamertje, waarin hij zijn strips bewaart. Een naam, die hij heeft gekozen uit de serie strips van „Robbedoes en Kwabbernoot", waarvan Leen zegt dat hij daarvan alle tot nog toe uitgegeven boeken bezit en hij er bovendien een verzameling in boekvorm van heeft. „Als er nieuwe strips' uit komen, dan koop ik ze", zo redeneert hij verder, terwijl hij wat gehaast door het ka mertje ijsbeert en af en toe kijkt welke woorden van hem worden genoteerd. „Als ik tenminste geld heb", laat hij er vlug op volgen. En om aan •annul ui uo9}s 'afiuaoisuooips 'afiuojd do UBEUI 'ïEBlCdpUEM '}EI 'jfBZJO^ -qoe 'sj[ur uiooq 'dejipuejq 'daoj;s.iapp;s 'afdouij oqojS -UEEIU '.ICqEipEJsguiUIJEM.IaA eindredactie bas augustijn (Van een onzer verslaggevers) SLUIS/HEILLEBinnen afzienbare tijd zal de stichtingsakte van het Streeklandbouwmuseum West-Zeeuwsch-Vlaanderen worden gepasseerd. Nadien vond nog een gewo ne schieting plaats waarvan hier de uitslag. Hoofdvogel Leo de Jonge van A.D.L.M. uit Kwadendamme, lste zijvogel J. Rijk van Willem Teil uit Ovezande, 2de zijvogel Joh. Rentmeester van Willem Teil uit Ovezande, lste bovenkal Sy de Jonge van A.D.L.M. uit Kwadendamme, 2de bovenkal H. Swiers van Eendracht uit Vlissingen, late onderkal P. de Tonge van Spes Nostra uit Ovezande, 2de onderkal G. Geys van Soranus uit Hein kenszand, bij loting, lste klep R. Vermuë van Victoria uit Kwadendamme, 2de klep G. Geys van Soranus uit Hein kenszand. 3de klep P. de Jon ge van Spes Nostra uit Ove zande. Meeste kleine vogels J. Bijk van Willem Teil uit Ove zande, zes vogels. De vliegen de vogelprijs was voo r H. Swiers van Eendracht uit Vlis- amgen. „Gewacht wordt nog op de aanwijzing van vertegen woordigers in het bestuur van de stichting door ver schillende verenigingen," al dus burgemeester mr. H. P. L. van den Beid van Sluis, die door de gemeenteraad als afgevaardigde van Sluis is aangewezen. In het stichtingsbestuur zul len o.m. vertegenwoordigers worden opgenomen van ge meenten, heemkundige kring, standsorganisaties en vrouwen verenigingen. Burgemeester Van den Beid is enthousiast over het aanbod van dierenarts W. Colsen uit Hulst die nu een landbouw museum in Hulst niet van de grond kan komen zijn om vangrijke collectie landbouw werktuigen aan het nieuwe museum wil afstaan. Naar zijn mening moeten nogal wat oude landbouw- 0 De boerderij te Heille, waar in het Landbouwmuseum ge vestigd wordt. werktuigen te vinden zijn langs de z.g. zandkant van Zeeuwsch- Vlaanderen. Ik word hierover regelmatig benaderd als de stichting in het westen straks een feit is, zal ik die mensen beslist verwijzen naar Heille, aldus de heer Colsen. „Ik ben ook gebeld door mensen die mij vroegen waarom ik mijn col lectie wil afstaan aan een mu seum in het land van Cadzand, maar ik zeg dan: het blijft in ieder geval in Zeeuwsch- Vlaanderen en dat is het be langrijkste." Dammen Uitslagen onder linge damwedstrij den van de damclub 's-Grawenpolder: M. Boogert - N. Tramper 02, N. eDe Winiter - R- Nijsse 11, C. Polderman - Chr. van Over- beeke 02, C. Schrijver - S. Baerends 02, J. Blom - H.M. Slabbekoorn 20, J. Veerhoek - Iz. op 't Hof 1—1, J.K. Versluis - A. Krijger 02. Schaken: J. v.d. Does - J- Riemijnse 10. (Van onze correspondent) OVEZANDE Onder lei ding van P. Koens, bondsbe- stuurslid en oefenmeester voor de jeugd, kwamen de jonge schutters bijeen bij W. de Ruyter om een koning voor 1972-'73 uit hun midden te krijgen. In de eerste van de tien tè schieten ronden geluk te het L. Hoondert de vogel vol te treffen, in de vijfde ronde was het R. Vermuë van Victoria uit Kwadendamme, die dat huzarenstukje ook uit haalde, en in de tiende en laatste ronde was het T. de Jonge van Soranus die de gro te vogel afschoot, drie van de 24 jeugdschuttertjes kwamen dus in kamping, en het was René Vermuë die in de vijfde ronde de vogel liet vallen en voor het winterseizoen koning op de liggende wip werd. 9 Leen Oele laat zijn enorme collectie zien. 9 Voor de oplossing zie elders in deze rubriek. geld te komen heeft hij een plannetje bedacht. Het is zijn bedoeling om jes en ook wel aan andere kinderen zijn stripverhalen te gaan uitlenen. „Tgen een vergoeding natuurlijk. Voor sommige strips vijftien cent, voor andere twintig cent, dat is toch niet teveel Hij ver duidelijkt dan „Als ze een strip moeten kopen, dan kost die heel wat centen en meest al wordt die dan maar een' keer gelezen. Als ze bij mij komen kost het veel minder. Ik ga het toch maar eens proberen en ik hoop dat ik met dat uitlenen er geen kwijtraak". CEES DE ZEEUW MiuA® c&rris ferwijl overal in Zeeland de wegen nog volop getekend worden door het transport van de suikerbieten, was er in de buurt van Zuiddorpe een dezer dage sprake van een heel ander transport. Frank Verbist, Paul de Munck, Luc Verket en zijn broer Jo had den het plan opgevat om een zandbak bij een van de vrien den thuis te maken. In de hoop waarschijnlijk op nog een paar zonnige dagen voor de winter. Met alle transport middelen die hun ten dienste stonden, en dat Waren er nog al wat, voerden ze zand aan van een naburig dijkje.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9