YMZ stelt eisen aan regionale vuilstortplaatsen Geheime nota van prof. Korringa blijft een geheim AXELAAR DOLF SCHOOT (63): DRUMBAND IS MIJN LEVEN Stroom storing U krijgt tot 61% bij -de*.... GESLOTEN CONTAINERS IN GEMEENTEN Souburgse bomen bij bomenbank Zuidlandtheater heetman etad streek 3 waraaMBa—sa MINISTER LARDINOIS VERWARRING Lichte vorst BRESKENS DE POEL Borselese raad onverstaanbaar CONTAINERS RATTEN Vkadotipkadorlpka^ jong zilver nieuwe vormen vanaf 11.50 ,.Ik wil geen subsidie'7 Accordeonist PPR ZET GRATIS BUS IN Hotelier uit Hulst zwaar gewond 111 altijd safe Woensdag 15 november 1972 - (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Minister Lardinois van landbouw en visserij is niet bereid de „geheime" nota-Korrin- ga over de fatale gevolgen van de afsluiting van de Oosterschelde voor de visserij te publiceren. Hij zei dat gisteren in de Eerste Kamer, waar PSP-senator Van Wijk aandrong op openbaarmaking van dit inmiddels uit gelekte stuk. De nota is niet voor publikatie bestemd, maar moet worden gezien als een „interne" notitie, aldus de bewindsman. Van Wijk, die het woord voerde medie namens D'66 en PPR, noemde het niet publ'ice- ren van de niorta een „onwaar dige aantasting vam het open- baan-heidsbeginsel"- De senator verweet de minister, dat pro cessor dr. P. Korringa (direc teur van het rijksinstituut voor visserïjonderzoek in' IJ- muiden) monddood is ge maakt, niet alleen doordat diens nota in de laden van het departement blijft liggen, maar ook doordat hem in een eerder stadium een spreek- en schrijfverbod zou zijn opge legd. Minister Lardinois bestreed dlit, al gaf hij toe, dat van ambtenaren enige terughou dendheid mag worden ver wacht in hun uitlatingenOok wees de bewindsman er op, dat de directeur van het RIVO alle vrijheid heeft een nota uit Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18 uur: Aanvankelijk opklaringen en in de nacht plaatselijk lich te vorst. Later opnieuw neer slag. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 4, min. temp: 0 tot 5 graden onder normaal, max. temp: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog et maal: 60 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 3, min. temp: om streeks normaal, max. temp: omstreeks normaal, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent, kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. te brengen over de betekenis van de Oosterschelde voor de visserij, maar dat het stuk waarom het niu gaat niet voor de openbaarheid is geschre ven, Publikatie van zo'n inter ne notitie zou leiden tot ver warring in het bestuur, aldus de minister, die vond dat pu' blifca-tie van als „interne noti tie" bedoelde stukken zou lei den tot karakterveranderingen van dit soort nota's. Minister Lardinois is met de provincie Zeeland van oordeel dat Breskens bij voorkeur de visserijhaven van zuidwest- 'Nederi-a-nd zou moaten worden. Hij voegde' daafnan echter toe, dat hij niet bij machte is een dergelijke concentratie van de visserij accommodatie dwin gend voor te schrijven. Vlis- simgen, diat er nog steeds alles aan doet om als visserijhaven tegen Breskens te kunnen con curreren, zou daar vrijwillig van moeten afzien, aldus onge veer de redenering van de be windsman. Ook is in de eerste kamer (die de landbouwbegroting goedkeurde) gesproken over de ruilverkaveling ie het na tuurgebied De Poel op Zuid- Beveland. Er werd van socia listische zijde aiamgedrongen op de aankoop van meer „heg- gegronden", teneinde deze te kunnen beschermen. De be windsman zei daartoe geen kans te zien. Het ls al een hele toer op 800 hectare, die voer eigenlijke verkaveling nodig zijn, aan te kopen, aldus Lardinois, die overigens wel bereid was met de betrokken boeren in het gebied „beheers overeenkomsten" te sluiten, opdat de kostbare stukken na tuurschoon niet nodeloos wor den aangetast. Elders in het Laind wordt al met beheerso vereenkomsten geëxperimen teerd en niet zonder succes, aldus de bewindsman. hoogwater Morgen, donderdag 16 no vember Bergen op Zoom 10.55 en 23.41 Hansweert 10.11 en 23.00 Terneuzen 9.42 en 22.31 Vlissingen 9-16 en 22-00 Wemeldinge 10.45 en 23.31. waterstanden Konstanz 285 pl. 9, Rhein- felden 307 pl. 114, Straatsburg 280 pl. 98, Plittersdorf 350 pl. 44, Maxau 381 pl. 21, Pochin gen 154 pl. 33, Mannheim 187 pl. 22, Steinbach 133 -2. Mainz 203 pl. 22, Bingen 104 pl. 27, Kaub 123 pl. 27, Trier 293 pl. 54, Koblenz 128 pl. 14. Keulen 73 pl. 32, Ruhrort 230 pl. 19, Lobith 831 pl. 23, Pannerdense kop 810 pl. 25, Nijmegen 631 pl. 19, IJsselkop 777 pl. 28, Eefde IJssel 330 pl. 30. Deven ter 210 pl. 30, Monsin 5500 pl. 12. Borgharen 3985 pl 52. Bel- feld 1132 pl. 27, Grave bene den de sluis 503 -9. (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND De verschillende sprekers dn de Borselese gemeenteraad zijn nogal eens moeilijk te ver staan op de publieke tribune. Dat is de conclusie die men mag trekken uit de mini-en quête die tijdens de raadsver gadering van vorige week dinsdag onder de leden van de vrouwenverenigingen, die in het kader van een cursus „po litiek" de vergadering bij woonden, werd gehouden. De dames achten het blij kens hun reacties wenselijk dat er Huidsprekers worden opgehangen om het besproke ne beter verstaanbaar te ma ken op de publieke tribune. Vooral het stemgeluid van het socialistische raadslid I.A. van Royen was. zo vonden de da mes, te zwas. De verkorte toelichting op de raadsagenda. waarbij de ambtelijke taai zoveei moge lijk werd vermeden, vonden de dames erg plezierig Van de 47 re cues waren er 46 posit'et Slechis een dame vond het niet nodig. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De Vere niging Milieuhygiëne Zeeland is nogal ingenomen met het ontwerp van de gemeenschap pelijke regeling vuilnisstort plaats Midden Zeeland, maar zij stelt wel enige eisen ten aanzien van het onderhoud, de ligging en alle bijkomende moeilijkheden. Dit blijkt uit een brief, die de vereniging aan b. en w. van de deelne mende gemeenten heeft ge stuurd. In de brief komt n-a-air voren, dat naar de mening van de V.M.Z. reeds kan worden be gonnen met het aanleggen van een groengordel rond de stort plaats. Over een punt in de ontwerp regeling, spreekt de V.M.Z. haar ongerustheid uit. In de regeling staat, dat particulieren stadsafval en ander afval op de stortplaats kwijt kunnen. De V.M.Z. vindt echter, dat het begrip „ander vuil" nader omschreven dient te worden, om zo te voorkomen, dat in dustrieel vuil ook op de stort plaats geloosd wordt. Che- misch-agressieve- en radio-ac- .tieve afvalstoffen wil de V.M .Z. zeker niet op de vuilnis stortplaats tegenkomen. De V.M.Z. stelt dia-n ook voor, om het z.g. „ander v-uil" voortaan vane en bewijs ver gezeld te laten gaan, Waaruit blijkt dat de afvalstoffen geen gevaar opleveren voord e ge zondheid. Om te voorKomen d-at nu de gemeenschappelijke stortplaat sen gaan verdwijnen, particu lieren bermen en sloten gaan gebruiken om hun vuil kwijt te raken, stelt de V.M.Z. voor «m ln iedere gemeente een aantal gesloten containers te Plaatsen, waarin de inwoners hun exitra-vuil kwijt kun nen. Bij de brief stuurde de V.M.Z. voorts een nota, sa mengesteld door de Werk groep Bodemverontreiniging, waarin enige eisen met be trekking tot de nieuwe stort plaats zijn samengevat. Be langrijk is volgens deze nota, dat het oppervlak van de stortplaats zo klein mogelijk blijft, en dat het vuil steeds samengeperst wordt, om zo te voorkomen, dat ongedierte zich anders in de ontstane openingen gaat vestigen. Bo vendien beperkt men bij sa menpersen het gevaar voor brand. Om te zorgen, dat geen enkele oplosbare stof in aa-nra- ling komt met het oppervlakte of het bodemwater, moet de ondergrond waterdicht worden afgesloten en mogen de zij wanden geen water doorla ten. Het is Dovendien belangrijk, dat het hemelwater, ook wel regen genaamd, zo weinig mo gelijk met het vuil in aianra- aing komt, om zo te voorko men, dat in het water aanwe zige afvalstoffen, b.v. van in dustrieën, het verteringsproces beïnvloeden. Het is daarom noodzakelijk, dat het water als rioolwater behandeld wordt, waarvoor speciale voorzienin gen getroffen zullen moeten worden. Volgens de nota is het voorts van belang, dat het aantal ratten en vliegen in de omgeving, voordurend in de gaten wordt gehouden, en dat men de aanwezigheid van de ze ongewenste gasten, be strijdt. Als laatste punt voert de V.M.Z. aan, dat men om onregelmatige stortingen te voorkomen, de vuilnisophaal diensten moet reorganiseren. Er moet gezorgd worden, dat de afvoer van het vuil gelijke tred houdt met de produktie ervan. (ADVERTENTIE) sieraden van deze tijd edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g./.a. lijnbaan 92 tel. 116670 oostzced'jk 155 rolterdam (Van een onzer verslaggevers) AXEL „Als we hier repe teren, dan moet mijn buurman de slager tegen zijn klanten zeggen: bel over een uur maar terug want ik kan je niet verstaan. En de buurvrouw hierboven? Die gaat elke keer maar wandelen, want in d'r huis schommelen al haar lam pen". Dolf Schoot uit Axel is met zijn 63 jaar niet alleen een van de oudste tamboer-maitres maar ongetwijfeld ook een van de meest actieve- Hij zegt zelf, dat hij 80 uur per week werkt, daarbij ook zijn werk voor zijn vishandel gerekend. Waarschijnlijk, dat hem dat jong houdt, want je zou h'em beslist geen 63 jaar geven. Vier keer per week is hij te vinden in een kleine garage naast zijn vishandel. Daar re peteren namelijk de 32 leden van de drumband Axel, die wijd en zijd bekend is en waarvan Dolf Schoot aan het hoofd staat. Uit het enthousi asme, waarmee hij over het korps praat blijkt wel, dat hij nog lang niet van zins is om er het bijltje bij neer te leg gen. De drumband is zijn lust en zijn leven, zijn belangrijk ste hobby en hij steekt er dan ook heel wat geld in. Subsidie wil Dolf Schoot niet. „Ik kijk wel uit", licht hij zijn motie ven toe, „Ik wil tegenover niemand verplichtingen hebben. Ook tegenover de gemeente niet". Medelijden hoeft overi gens niemand met hem te hebben want op het vaste jaarprogramma van de band komen zo'n 30 buitenlandse reizen voor en dat de drum band in het „buitenland" een zeer geliefde gast is moge blijken uit het feit, dat vlot 1200 gulden reisgeld zonder dralen wordt vergoed. Het succes schuilt in het repertoire van de band- Het bestaat uit vlotte moderne nummers, die met dito danspasjes door de leden van de groep worden begeleid. Dolf Schoot kan het goed vinden met zijn jeugdige leden, maar hij eist wel een kadaver-discipline bij het lo pen. Die discipline-zucht heeft hij overgehouden van zijn 14- jaar durende loopbaan bij de marine. Daarnaast is hij al zo'n veertig jaar accordeonist en heeft hij iets te maken gehad met dansmuziek-lessen- „En dat breng je gewoon op de jongens over", vertelt Dolf Schoot, hoewel hij in zijn groep ook heel wat meisjes telt. Muziekliefhebbers die de Axelse drumband eens aan het werk willen zien kunnen ko mend weekend in Hulst te recht. Daar luistert de band op 19 november de intocht van de Sint muzikaal op. Ze zijn van plan om er een complete show van te maken, zoals ze dat trouwens meestal doen. (Vervolg van pagina 1) Om vier uur dinsdagochtend leek de toestand normaal, maar om zeven uur ontstond er weer een kortsluiting. Om dat uiteraard aan de overspan ningsafleiders van de start transformator van de conventi onele centrale in Borssele ge werkt moest worden, werd de 150 kv-verhinding naar deze centrale vrijgeschakeld en ge aara. Toen dit gedaan werd viel de stroomvoorziening naar Zeeuwsch-Vlaamderen, naar Hoechst en Péehiney volledig uit. Hoe dit mogelijk is ge weest is voor de technici van de PZEM een vraagteken. Ver moed wordt dat bij zonsop komst de ochtendnevel het zout heeft natgemaakt, waar door weer kortsluitingen kon den ontstaan. Rond half acht kreeg Zeeuwsch-Vlaanderen via de twee 50 kv-verbindin- een van Goes naar Westdorpe vreer stroom. In de loop van de ochtend konden ook de be drijven in Zeeuwsch-Vlaande ren en Péehiney en Hoechst geleidelijk aan weer stroom van ae PZEM betrekken. Overigens bleek tot over maat van ramp in de ochtend uren dat ook een overspan ningsafleider in de 150 kv- verbin<jing Borssele-Westdorpe nabij de waterkruising in El- Icwoutsdiik was bezweken. Gistermiddag was men echter weer zover dat de stroomvoor ziening van Zeeuwsch-Vlaan deren normaal te noemen wac Om in die tussenliggende peri ode overbelasting van de 50 kv-kabels tussen Goes en Westdorpe tegen te gaan zijn gistermiddag de heetwaterre- jervoirs in Zeeuwsch-Vlaande ren met ingeschakeld. De PZEM is gisteren begon nen aan een uitgebreid onder zoek van de problemen en zal de kamende weken de handen vol hebben om de zaak te herstellen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De PPR zal donderdag in de Zeeuwse hoofdstad laten zien hoe serieus zij een van haar kenmerkende programmapunten, gratis openbaar vervoer in de steden, meent. Tussen half twee en half zes zal er een gratis pendeldienst rijden tus sen de stadswijken Dau- wendaele en Magistraat- wijk en de binnenstad, waar dan de weekmarkt wordt gehouden- De PPR heeft voor 1 een middag een autobus meit 22 zitplaatsen van de N.V. Streekvervoer Walcheren afgehuurd. De passagiers rijden die ene dag op kosten van het verkiezingsfonds van de PPR. Uiteraard is het de bedoeling dat irr een toekomst waarin werke lijk gratis openbaar ver voer wordt geboden, de belastingbetalers" samen voor de gratis autobus- diensten zorgen. (Van een onzeir verslaggevers) MIDDELBURG De bo men, die in verband met de aanleg van een nieuwe weg- kruising te West-Souburg nog moeten worden gerooid, zijn door Provinciale Waterstaat opgegeven aan de „Bomen- bank" te Slicdreclit. Dit hebben G.S. van Zee land de heren W. Don (PvdA), C. Th. van Waterschoot en J- van Roodenburg (D'66) mee gedeeld. Deze drie leden van Provinciale Staten hadden G.S. naar aanleiding van een publikatie in De Stem van 9 oktober, over het rooien van bomen langs de Nieuwe Vlis- singseweg, vragen gesteld. De Statenleden hadden het college gevraagd, bij de Provinciale Waterstaat aan te dringen op zolang mogelijk uitstel van het verder rooien van bomen en de mogelijkheden tot verplaat sing van de bomen in de pro vincie te onderzoeken. G.S. hebben daarop geant woord: „Slechts in dringende omstandigheden wordt ten be hoeve van de verkeersveilig heid of bij wegverbetering tot hst rooien van bomen overge gaan". Overigens zal dezer dagen een begin worden gemaakt met het planten van 146 iepen op de brede berm van het reeds verbeterde gedeelte van de provinciale weg Souburg - Vlissingen. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) HULST— De Hulster hotel eigenaar E.W. is in de nacht van maandag op dinsdag wij ernstig gewond geraakt bij een ongeluk op de oude weg van Antwerpen naar St.-Ni- klaas. Hij kwam met zijn auto in botsing met een eJectrici- tertspaal. Het brandweerkorps van Beveren heeft ongeveer een uur nodig gehad om de man te bevrijden. Over de oorzaak is nog niets bekend. De hear W. zou niet in dia-eet levensgevaar verkeren. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De PvdA, D'66 en PPR houden op woensdagavond 15 november een verkiezingsbijeenkomst in het Zuidlandtheater in Ter- neuzen. De sprekers zijn de heren Th. van Lier, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, M. van Huiten. lid Eerste Ka mer voor de PPR, K. Schou ten, lid Provinciale Staten voor D'66 en J. Stenvert (PvdA), lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland. In de middag wordt door de „pro gressieve drie" op de markt in Terneuzen een politieke kraam opgericht. Opzoek naarh°9e rente? De postspaarbank is altijd vlak bij woning of werk, want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3