Weer oratorium in Hulster Basiliek KLINKENDE NAMEN ONDER UITVOERENDEN winterpot VLAAMSE TELEVISIE TRAKTEERT JONGEREN OP POP VAN ALLURE RUIM TWEE TON TEKORT OP ONDERWIJS Nieuwe voorstellen voor ophalen van Axels bedrijfsvuil Voordelig en lekker eten? Spanning terug door zege Clitex Sport In kader van uitzending over Hulst r Veenman X7€7 HULST HET ADRES Kritiek op rijk van gemeente Axel stad streek GewoonPapier-kopieën kunnen wel mooi zijn. Zie de Veenman Repro 1. NCB-vrouwen Graauw op excursie WAARDERING voordelig uit met NS Wanbetalers krijgen geen water SCHIETING IN HULST Postzegelclub treedt toe tot fiond „Even kijken" Zuidzande uitgebreid BEDRIJFSVOLLEYBAL Tweede klasse LEZING OVER GEOLOGIE SCHIETINGEN Bijbelcursus Woensdag 15 november 1972 2 (Van een onzer verslaggevers) AXEL B. en w. van Axel vinden de door het rijk be schikbaar gestelde vergoedin gen voor het onderwijs ontoe reikend. Het tekort op de on derwijsuitgaven van de ge meente Axel wordt als gevolg daarvan voor het komende jaar geraamd op 222.000 gul den. Dit blijkt uit de aanbie dingsbrief bij de begroting voor het komende jaar. Uit deze aanbiedingsbrief blijkt, dat nog verscheidene onderwijsprojecten op uitvoe ring wachten, zoals de stich ting van een tweeklassige pro testants-christelijke kleuter school in plan Oost, de uit breiding met een lokaal van de r.-k. kleuterschool De Ze vensprong en de bouw van een gymnastieklokaal bij de christelijk nationale school aan de Burchtlaan. Waarschijnlijk zal ook de openbare lagere school opnieuw met een lokaal uitgebreid moeten worden. Al deze voorzieningen zijn vol gens b. en w. afhankelijk van het verkrijgen van de be nodigde urgentieverklaringen en het beschikbaar komen van financierings- en dekkings middelen. Ook aan het voort gezet onderwijs wordt aan dacht besteed in de aanbie- dingsbr ef. Daarin spreekt het Axelse college er zijn hoop over uit, dat het komende jaar een aanvang gemaakt kan worden met de bouw van de nieuwe mavo-school. De plan nen daartoe liggen al enkele maanden kant on klaar te wachten. Dat desondanks met de bouw nog geen begin is gemaakt, is een gevolg van de door het rijk ingevoerde tem porisering van de investerin gen voor de scholenbouw. Een ander belangrijk punt in de aanbiedingsbrief bCreft een aantal voorzieninge» op spor tief gebied. „Wij blijven de hoogste prioriteit geven aan de aanleg van een openlucht zwembad en de bouw van een sporthal", aldus b. en w., die daarbij de verwachting uit spreken, dat in hot begrotings jaar 1973 de middelen be schikbaar zullen komen om al thans het openluchtzwembad te realiseren. De verenigingen in de gemeente Axel zullen het komende ja. r. blijkens de aanbiedingsbrief, nog steeds rekening moeten houden met een selectief subsididie-beleid. B. en w. zijn evenwel van mening dat het niet zo moet zijn, dat verenigingen wegens gebrek aan financiële midde len worden beperkt in hun entwikkeling. Het college vindt wel, dat subsidie-genie tende verenigingen hun eigen inkomsten tot een redelijk peil dienen op te trekken. Uitgebreide arndacht wordt in de aanbiedingsbrief ook be steed aan de gemeentelijke belastingen, die evenals vorig jaar drastisch opgetrokken moeten worden. In de brief zegt het college nog niet te willen overgaan tot de invoe ring van een zogenaamde on- roerend-goedbelasüng. Dit k een belasting, die in de plaats zou moeten komen van onder meer de grond-, personele, vermakelijkheids-, straat- en rioolbelasting. Voor de ge meente Axel levert de invoe ring een nadelig verschil van ruim 12000 gulden op. „Omdat er geen overeenstemming be staat omtrent de interpretatie van het begrip „waarde in het economisch verkeer" en wij ten aanzien van de opbrengst volledig in het duister tasten, hebben wij terzake nog geen voorstellen gedaan, te meer omdat de huidige toestand tot uiterlijk 31 december 1978 be stendigd kan blijven", aldus luidt de visie van b. en w. (ADVERTENTIE) een onderneming van Bührmann-Tetterode N.V. Rotterdam 010-13 4980 Amsterdam 020-248565 Eindhoven 040-6 25 58 Groningen 050-132955 Hengelo 05400-185 65 (Van een onzer verslaggevers) AXEL Naar aanleiding van de kritiek, die van de zijde van de middenstand een aantal maanden geleden kwam op de aan slagen voor het ophalen van het bedrijfsvuil, zullen er met be trekking tot de tarieven nieuwe voorstellen worden gedaan. Voor b. en w. van Axel zijn de vele reclames aanleiding ge weest om de zaak opnieuw te bekijken. Zoals bekend wordt het ophalen van vuil in de kern Axel op 1 januari overgedragen aan de intercommunale ophaal dienst voor huisvuil. Gevraagd is om nog voor januari met voorstellen te komen, die in de vorm van een verordening in de raad behandeld kunnen worden. De meeste middenstanders vonden de aanslagen zoals ze die aanvankelijk hadden veel te hoog in vergelijking met de hoeveelheden aangeboden vuil. Bij de gemeente hebben ze tegen deze gang van zaken protest aangetekend. Een en ander is gistermiddag op de wekelijkse persconferentie aan de orde geweest. Daarop is ook het volgende nog meegedeeld De raad zal binnenkort moe ten beslissen over een nieuwe verordening betreffende krot- opruiming en doorstroming. Aan de gemeenteraad zal tij dens de begrotingsbehandeling een voorstel worden gedaan om de Nederlandse blindenbond alsnog subsidie te geven. Een eerder gedaan verzoek werd op advies door b. en w. afge wezen. In het feit, dat zes in woners van Axel van de dien sten van de bond profiteren hebben b. en w. genoeg aanlei ding gezien om op de zaak te rug te komen. (Van onze correspondent) GRAAUW. De katholieke vrouwenorganisatie van de NCB, afdeling Graauw, zal dinsdag 21 november een ex cursie houden naar de veiling van Terneuzen. Gedeputeerde Staten hebben toestemming gegeven voor de uitvoering vau drie riolerings projecten in Axel. Het betreft Margrette, de Emmastraat en de kern Axe*. Het gaat om een bedrag van in totaal een mil joen gulden. De Axelse jaarmarkt bestaat dit jaar 400 jaar en zal daarom deze keer een extra feestelijk tintje krijgen. De markt wordt op 14 december gehouden. De woonrujmtecommissie in Axel bestaat 25 jaar en daarom zal de vergadering van 27 no vember bij uitzondering voor genodigden een keer openbaar zijn. Er worden enkele mensen gehuldigd. B. en w. van Axel zullen staatssecretaris mr. Schelfhout vandaag (woensdag) tijdens zijn bezoek aan Axel wijzen op de problemen van de mavo- school. Zoals bekend zijn de nieuwbouwplannen van deze school wegens bezuinigingen uitgesteld. (Van een onzer verslaggevers) HULST Concert liefhebbers komen de volgende maand in Hulst weer volop aan hun trek ken. In de basiliek wordt op 9 december „The Mes siah" van Handel uitge voerd door het Geweste lijk Orkest voor Zuid- Holland en het Residen tiekoor. Solisten zijn Anette de Ia Bije (sopraan), Ma rianne Dieleman (alt), Chris van Woerkom (te nor), Robert Holl (bas) en Tijn van Eyk (clave- cimbel). Het geheel staat onder leiding van de Hulster mu sicus en dirigent Jo Ivens. De organisatie is in handen van de „Stichting Mattheus Passion", die in maart van dit jaar in dezelfde Hulster basiliek ook een geslaagde uitvoering verzorgde van de „Johannes Passion". Om ook voor mensen buiten Zeeuwsch-Vlaanderen een be- zoek aan het komende concert aantrekkelijk te maken, heeft de plaatselijke vereniging voor vreemdelingenverkeer weer voor speciale arrangementen gezorgd. Dat wil zeggen, dat bezoekers van veraf een toe gangskaart kunnen kopen, ge combineerd met logies. Ze be talen daarvoor een bedrag van 25 gulden en krijgen dan een plaats op de eerste rang, een hotelkamer met ontbijt en bo vendien nog een excursie door Hulst. Normale toegangsprijzen voor „The Messiah" bedragen 10,50, 9, 7,50 en 5 gulden. Er zijn voorverkoopadressen in Hulst, Axel, Terneuzen en Oostburg en de centrale verkoop heeft plaats via het adres Lyceum straat 9 in Hulst. De organi satie van „The Messiah" kan voor een belangrijk deel mo gelijk worden gemaakt, dank zij het feit, dat men ten be hoeve van de Johannes Passion inr maart de garantie-subsidies van provincie en gemeente we gens het overweldigende suc ces niet helemaal heeft hoeven op te souperen. Het resultaat van de geweldige inspanningen van toen was onder meer, dat er zelfs vanuit Rotterdam en Zwolle mensen kwamen luis teren en uiteraard mikt men er ook nu weer op, dat dit zo zal zijn. Het stichtingsbestuur heeft inmiddels toestemming gekre gen om de overgebleven sub sidie aan te wenden voor „The Messiah", waarvan het idee voor opvoering afkomstig is van Jo Ivens. Op de lagere technische school in Hulst wordt momenteel hard ge-1 werkt aan de bouw van een1 speciaal podium, dat ook bij volgende uitvoeringen even- j tueei gebruikt zal kunnen I worden, want de stichting wil het niet alleen bij deze „Mes siah" houden. Voorzitter P. Bosch uit Hulst heeft gister morgen tijdens een persconfe rentie zijn waardering uitge sproken over de in Hulst van verschillende zijden ondervon den medewerking. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Vraag naar de Voor slechts m inclusief een heerlijke, Hollandse maaltijd. Bij de meeste stations restaurants. 3 «3 ;ij (Van een onzer verslaggevers; AXEL Twintig inwoenrs van de gemeente Axel lopen de kans om binnenkort zonder wa ter te zitten als ze niet snel in gaan op de eis van de Waterlei dingmij Zeeland om hun ach terstallige waterrekeningen te betalen. De twintig mensen kunnen gerekend worden tot de „slor dige" betalers. De watermij is van plan de percelen, waarin ze wonen op korte termijn af te sluiten als ze niet alsnog snel betalen. Het gemeentebestuur is van dit plan op de hoogte gebracht. VOOR EEN GOEDE BRIL OF UURWERK (Van onze correspondent) HULST Aan de prijs- schieting op de liggende wip in café W. Blommaert te Hulst lamen 52 schutters deel. Er werd geschoten op twee wip- nen. V. de Vos uit Hulst slaag de er in twee zij vogels af te -chieten. De uitslag luidt als volgt: wip 1: de hoogvogel werd geschoten door P. de Koster te Graauwse Paal, de eerste zijvogel door Th. Pau wels t? Axel, de tweede zijvo gel ging naar V. de Vos te Hulst De meeste kleine vo gels. 5 stuks, werden gescho ten door A. de Koek te Hulst; vip 2: de hoogvogel was voor C Herrewegh te Heikant, de eerste zijvogel werd geschoten door P. Bogaer-t te Wijchen, de tweede zij vogel was voor V. de Vos te Hulst. De meeste kleine vogels, 5 stuks, werden geschoten door R. de Koek te Hulst. Zaterdag a.s. om drie uur wordt de volgende schie ting gehouden. Er wordt weer geschoten op twee wippen. AXEL Axelaar U. V. werd gistermiddag op de krui sing van de rijksweg en de Rooseveltlaan, tijdens het on voorzichtig oversteken hier van, aangereden door een per sonenauto, bestuurd door de heer P. W. uit Sluiskil. De bestuurder trachtte door het geven van signalen en krach tig remmen de man nog te ontwijken, hetgeen niet geluk te. V. moest met een gebroken schouder een sleutelbeenbreuk en een hersenschudding per ambulance overgebracht wor den naar het Elisabethzieken- huis te Sluiskil. Ook de auto, die bij deze manoeuvre over de kop sloeg, werd zwaar be schadigd doch de bestuurder kwam met de schrik vrij. (Van onze correspondent) HULST Op de vergade ring van de postzegelvereni ging Het Land van Hulst werd besloten om met de vereniging toe te treden tot de Neder landse Bond van Filatelisten- verenigingen. Er was voor deze vergade ring een groot aantal leden opgekomen, zodat ér een le vendige handel was. Na het officiële gedeelte was er een verlating waarvan de hoofd prijs, de opruiimingsuitgifte 1923 van Nederland met een eafaloguswaarde van f 71,25, gewonnen werd door E. Aars- sen uit Kioosterzande. Op de veiling welke tot slot werd gehouden gingen de on geveer zeventig aangeboden kaveltjes redelijk vr de hand. (Van onze adverteerders) ZUIDZANDE Het meu belhuis „Even kijken" in Zuidzande van de firma Van Dronkelaar, zet vandaag (woensdag) de „vernieuwde" poorten open. Het reeds be staande bedri heeft een uit breiding ondergaan. Waar vroeger de expeditie was on dergebracht is nu een nieuwe loonkamer ontstaan, de maga zijnen, zijn vergroot en er is een geheel nieuwe textielafde- ling. De opening geschiedt van daag zonder officieel vertoon. „Wij hebben een kleine 2000 kaarten naar onz» cliënten ge stuurd waarin wij hen op de hoogte brengen van onze uit breiding, vooral meer meubels in de populaire prijsklasse", aldus de heer Van Dronkelaar jr. „Iedereen die komen wil is van harte welkom." (Van onze correspondent) HULST PMC 1 dat nog zonder verliespunten was in de heren eerste klasse van het bedrijfsvolleybal afdeling Hulst, leed tegen Clitex Sport 1 de eerste nederlaag. De kop lopers werden in deze belang rijke ontmoeting door hun zenuwen verraden, terwijl de Clingenaren wellicht hun bes te wedstrijd tot op heden speelden. Clitex Sport dat absoluut moest winnen wilde het nog bij de titelkandidaten blijven behoren, was zowel aanvallend als verdedigend het beste team. Bij PMC speelde men veel te nerveus, waardoor er veel fouten werden gemaakt. Hebben de talrijke toeschou wers geen mooie wedstrijd ge zien, dan werd dit ruimschoots vergoed door het enorm span nend verloop. Vooral de eerste set, welke ruim 40 minuten in beslag nam, verliep zeer ener verend. De set werd nipt door Clitex Sport gewonnen met 1816. Ook in de tweede set leek het Clingse team over de beste papieren te beschikken, maar PMC kreeg op het einde iets meer greep op het spel en besliste deze set met 1215 in zijn voordeel. De derde en te vens beslissende set werd dan een anti-climax, want PMC bracht er werkelijk niets meer van terecht, zodat Clitex Sport gemakkelijk met 1513 won en zo verdiend met 21 win naar werd van deze topwed strijd. Ondanks de nederlaag bleef PMC 1 op de eerste plaats. Nadat het de eerste set met 14—16 had gewonnen tegen Watneys, had Bol Sport ver volgens niets meer in te bren gen tegen een sterkere tegen stander en verloor kansloos met 21. CVC 1 werd op nieuw twee punten rijker, het stuurde Ambulo 2 met een 4 (1 nederlaag terug naar huis. Het tweede Clingse team heeft zich nu wat uit de onderste regionen kunnen losmaken en staat op een zevende plaats met 6 punten uit zeven wed strijden. Voorwaarts 1 speelde een verdienstelijke wedstrijd tegen KPJ 1, maar moest zich 1 met 1—2 zwichten voor een I iets betere tegenstander. PMC 2 heeft de 21 zege op PMC 3 niet cadeau gekre gen, want PMC 3 was blijk baar uit op een eerste zege. De setstanden van deze span nende ontmoeting waren 14 16 15—13 15—7. WC hand haafde zich boven aan de rang- (Van een onzer verslaggevers) HULST De Belgische te levisie wil de komende maand december de vleugels uitslaan tot over de Belgisch-Neder landse grens. Men heeft name lijk Hulst gekozen als onder werp voor twee uitzendingen, die respectievelijk 5 en 7 de cember de lucht ingaan. Dat gebeurt in het kader van een serie, waarin bijzondere aan dacht wordt besteed aan een aantal kleinere plaatsen. Het vaste thema daarbij zijn de toekomstmogelijkheden en ontwikkelingskansen van de plaatelijke jongeren tot 25 jaar. Het is de eerste keer, dat men met dit programma buiten de eigen landsgrenzen gaat. Dat voor de volgende uitzending juist Hulst is gekozen, is te danken aan de goede contac ten van deze gemeente met de aangrenzende Belgische plaat sen. Volgens producer Hilda Verboven zijn veel Hulster ongeren georiënteerd op het nabijgelegen Belgische Sint- Niklaas en omgekeerd- De eerste uitzending op 5 decem ber om half zeven is een op genomen programma. Een re portage team van de BRT heeft de afgelopen dagen op verschillende plaatsen in Hulst, Heikant en Graauw op namen gemaakt om een indruk te geven van hetgeen er in deze gemeente voor de jonge ren zoal te doen is. „Het wordt op de eerste plaats een informatief programma, met daarbij ook wat aandacht voor een lichte kritische noot", al dus het commentaar van Hilda Verboven. In deze uitzending wordt onder meer aandacht besteed aan een jeugdgroep uit Hei kant, maar daarnaast zullen vermoedelijk ook beelden te zien zijn van het elfde-van-de-| elfde bal, zoals dat afgelopen weekend in „De Koning van' Engeland" gehouden is. Deze1 eerste uitzending is zwart-wit- en heeft plaats in het kader van het ook in Nederland zeer bekende „Tienerklan ken". De tweede uitzending biedt ook voor de jongeren in de omgeving van Hulst wel aar dige perspectieven, want deze bestaat voornamelijk uit een pop-avond van allure, die rechtstreeks wordt uitgezon den- Op het programma komt een niet mis te verstaan aantal van zeer bekende Belgische, Nederlandse en Engelse orkes ten voor. Om enkele namen te noemen „New Inspiration" uit België, Harley Quinne uit En geland, The Cats, Don Rosen- baum, beide uit Nederland, Kincade (Engeland) en Lieu tenant Pigeon en Marian No ble, eveneens uit Nederland. Waarschijnlijk doet oo-k Rocco Tanata mee en de Two man sound". Het meest attractieve van dit alles is, dat de toegang geheel gratis is en er zo'n 1500 bezoekers binnen kunnen. Kaarten voor deze pop-avond zijn gratis te verkrijgen bij de directie van sporthal „Der. Dullaert" van waaruit de uit zending wordt verzorgd en bij de heer Hollaardt in de Oude Polderstraat 5. Volgens Hilda Verboven is het de bedoeling van dit pop-concert om de jongeren uit de omgeving van Hulst gewoon wat aan te bie den. Er wordt uiteraard een grote belangstelling verwacht Het pop-gebeuren in de Hul ster sporthal is op 7 december vanaf half zeven in het pro gramma „Tienerklanken" op de beeldbuis te volgen. In kleur- lijst via een ruime 30 over winning op Ambulo 3 dat al leen in de derde set de man nen van de volleybalvereni ging Cecilia enigzins kon be dreigen. PVH was te zwak om voor Voorwaarts 2 een ernsti ge bedreiging te vormen. Het gemeente-team moest een 0—4 nederlaag incasseren. Janseni- us tegen KPJ 2 werd een wedstrijd tussen twee gelijk waardige teams die verbeten voor de winstpunten hebben gestreden, zoals blijkt uit de setstanden 1715 915 15 17. Het was tenslotte KPJ 2 dat toch wel verdiend met 1 2 aan de winst bleef. Voor PMC 2 werd het een goede week, want ook zijn tweede wedstrijd, ditmaal tegen GVC, eindigde voor de PTT-Milock- combinatie op een royale 40 zege. (Van onze correspondent) HULST Prof. F. van Rummelen houdt vrijdag om 20 uur de eerste voordracht van het seizoen voor de leden van de oudheidkundige kring „De vier ambachten" en overi ge belangstellenden in hotel International te Hulst. Prof. Van Rummelen, die de leiding heeft bij de produktie van een nieuwe geologische kaart van Nederland en bij het daaraan voorafgaande veldwerk, zal een en ander vertellen over zijn werkzaam heden in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. De voordracht zal worden toegelicht met een film over dit werk. (Van onze correspondent) KOEWACHT Aan de zondagschieting, georganiseerd door de schuttermaatschappij Nooit Gedacht bij Alb. Kind, namen 51 schutters deel. De hoogvogel werd geschoten door J. Martens. Beide zijvogels waren voor A de Caluwe en K. van Bo ven. De meeste kleine vogels voor A. Kind, allen uit Koe wacht. Aan de zondagschieting in café De Sportvrienden bij J. de Guchteneire namen 60 schutters deel. De hoge vogel was voor Rob Saman. De eer- Te zijvogel voor A. v. d. Sijpt, beiden uit Koewacht. De tweede zijvogel ging naar V. de Schepper uit Moerbeke in België De meeste kleine vo gels werden geschoten door E. van Damme uit Koewacht. (Van onze correspondent) HULST Deken A. Blom- merde uit Middelburg verzorgt momenteel een bijbelcursus in Hulst. De cursus wordt steeds o» maandagavond om half acht gegeven in het maristen- ftlooster. Ieder die daarvoor belang stelling heeft kan zich bij de oijbelcursus aansluiten. Men San zich opgeven bij kapelaan I v d. Heijden, telefoon >1140-2130. examens Geslaagd te 's-Gravenhage voor het voorlopig diploma scheepswerktuigkundige: P.C. van Zweeden Kloetiruge.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2