WK AAN GROTE SUS ZEEBRUGGE GESTOPT: DORPEN VERZAKKEN WERKGEVERS FEL TEGEN Landmacht gaat anti-autoritair kader vormen Hartpatiënten dreigen met 'harde acties' WD V indaag Stroom storing legt Zeeuwse bedrijven stil Juan Peron op weg naar Argentinië Zondag tegen Be'gië Henk Wery toegevoegd aan selectie Prijzen en lonen in 1973 veel hoger Sergeant wordt op proef „meneer" MAAR 3% SCHRIJFT MET LINKERHAND Lading uien op straat wilt tide inflatie helpen bestrijden P P P K P R PP PT ^P Vermeldmg: Brieven onder nummer, of Adrec Centraal akkoord weer op losse schroeven Toegegeven Prijsstop Verkiezingen Explosie in ziekenhuis TV-uifzending PSP Kruidendokter TV-oproep en tien mille beloning Hartchirurgie in Eindhoven Z.-Vlaanderen in het duister Goesenaar op rijksweg 58 verongelukt Advertentieprijs: per mm 16 cent; rrummuni «I m g^K g g B| pap pi pip 1 per advertentie f exclusief 4% B.T.W. P P^P K M Mt P P I S H iffc af Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- p S BJP P B a M P„ Kï,fa il IK S advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér Pp p^B p p pP HB PB p p ?m%M 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. ^P p p Hm |^Lhb pa jS bureau van dit blad. 50 verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. 26e Jaargang j^0 gogo Voor het maaDdagnummer: vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem Directeur- Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Temeuzen, tel. (01150)—79 20 Abonnementsprijs m.i.v. l-7-'72: 18,80 per kwartaal; 6,36 per maand. Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114111 t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat, 16, Breda WOENSDAG 15 NOVEMBER 1972 DEZE WEEK AL PRIJS MAATREGEL (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet-Biesheuvel zal vrijdag be sluiten tot een prijsmaatregel. Op die manier wil het nog twee weken zetelende kabinet voorkomen, dat de prijzen verder uit de hand zullen lopen en dat daardoor het cen traal akkoord tussen werkgevers en werknemers op losse schroeven komt te staan. Er komt geen prijsstop, waarom PvdA-fractieleider drs. Joop den üyl heeft gevraagd. Er komt een prijscalculatiebeschikking, waarin onder meer wordt vastgesteld dat de groei van de win sten zullen worden bevroren. Elke prijsverhoging zal worden onderzocht. Zoals bekend bestaat er reeds een prijsmeldings- plicht, die eind vorige maand is ingegaan. Er kwamen volgens het ministerie van economische zaken gedurende de eerste tien dagen van die meldingsplicht al 76 prijsverhogingen binnen. De werkgeversorganisaties hebben zich bij monde van VNO-voorzitter drs- S.C. Bak kenist fel gekeerd tegen deze plannen van het kabinet-Bies heuvel. De werkgevers zijn de afgelopen dagen tweemaal bij de regering „op het matje" geroepen. Hen is toen meege deeld, dat de regering een prijsmaatregel overweegt. De reactie van de werkgevers is ongewoon fel. Op deze manier wordt namelijk het centraal akkoord ondermijnd. „Het (Van onze correspondent). GOES In de nacht van maandag op dinsdag is op rijksweg 58 tussen Goes en Amemuiden de 52-jarige Abra ham de Kubber, afkomstig uit Goes, dodelijk veronge lukt. De auto waarin het slacht offer reed, is vermoedelijk geslipt en in de sloot naiast de weg tereohtgekomen. De man is uit de auto geslingerd en onder zijn aiuto in de sloot terechtgekomen, waar men hem dinsdagmorgen levenloos om 7.20 uur vond. De auto was geheel vernield. komt helemaal op losse schroeven te staan." Aangezien het nauwelijks meer twijfel lijdt diat de prij zen dfit jaar niet met de ge raamde 7 a 7,5 procent zuilen stijgen (het was medio okto ber al 7,2 pet), maar met 8,5 tot zelfs 9 procent, zal de prijsstijging volgend jaar ze ker ook uitgaan boven de 5,75 procent die als maxiimium in het centraal akkoord was vastgelegd Verwacht wordt dat daar oo kweer zo'n 1,5 a 2 procent bovenop zal komen, zodiat in 1973 de prijzen zeker met 7 procent omhoog zullen saam. Een en ander is gisteren he kend gewonden uit de verga dering van de Stichting van de Arbeid (werkgevers en werknemers) waarin prof. C. van den Beid. directeur van het Centraal Planbureau, heeft toegegeven dat de recente prijsstijgingen en de hoger uitvallende invoerprijzen d'e voorspellingen van het Cen traal Planbureau hebben door kruist. De hoger uitkomende prijs stijgingen zullen echter ook betekenen dat de loonstijging voor volgend jaar, in het cen traal akkoord op 11 procent gesteld, wel tot 13 procent zal uitlopen. Voordat het centraal akkoord is ondertekend, is het derhalve alweer verouderd. De loonjcommisslies van de drie vakcentrales vergaderen vandaag. De vakbeweging zou een dusdanige prijsmaatregel willen, dat de maximale toorn en prijsstijgingen uit het cen traal aik'koord ndiet hoeven te worden gewijzigd. Eerder deze week hebben de vakcentrales zich echter al verzet tegen een complete prijsstop. De Consu mentenbond daarentegen wil, mét de linkse oppositie in de Tweede Kamer wel een prijs stop. De bond vraagt nu een „absolute prijsstop, met een terugwerkende kracht van minstens anderhalve maand, gevolgd door strenge prijsbe- heeraing"- Voorzitter Sake v.d. Ploeg van de Agrarische en voe- diingsbedriifsbond NW is te gen een prijsstop, „omdat daar een loonstop op volgt, en daar hebben wij geen behoefte aan". De werkgeversorganisatie maken zich bijzonder boos over de „paniekerige" uitlatin gen van kamerleden en politi ci: ministers en vakbondsbe stuurders. Volgens hen gaat het centraal akkoord uit van een vrije loon- en prijsvor ming en uit dien hoofde zat de regering van dat akkoord af moeten blijven. Komt er toch een prijsmaatregel, dan grijpt het kabinet in, in de vrije prijspolitiek en dat is voor de werkgevers onaanvaardbaar. Tenslotte menen beide werkgeversorganisaties dat niet zij in de eerste plaats verantwoordelijk zijn voor de sterk gestegen prijzen. Slechts 44 procent van alle artikelen die de prijsindex voor de kos ten van het levensonderhoud bepalen, behoort tot de pro- duktje van de leden van VNO -n NCW (Zie ook pagina 11) ZEIST (ANP) Frantisek Fadrhonc heeft zeventien spe lers geselecteerd voor de wed strijd tegen België, die zondag avond 19 november in Ant werpen wordt gespeeld. De Feyenoorder Henk Wery is toegevoegd aan de groep spe lers, die de bondscoach uitno digde voor de ontmoeting met de Noren op 1 november in Rotterdam. De zeventien kandidaten waaruit het elftal voor de eer ste wedstrijd tegen de Belgen voor hét toernooi om het we- relkampioenschap voetbal 1974 zal woraen geformeerd zijn: Johann Cruyff, Barry Hulshoff, Pist Keizer, Ruud Krol, Gerrie Muehren, Johan Neeskens. en Wim Suurbier (allen Ajax), Wim van Hane- gem, Wim Jansen, Theo de Jongh, Dick Schneider, Henk Wery (allen Feyenoord), Theo Pahlplatz, Piet Schrijvers (beiden FC Twente), Willy Brokamp (MW), Aad Mans veld (FC Den Haag) en Jan van Beveren (PSV). ROTTERDAM (ANP). In het Sint-Claraziekenhuis in Rotterdam-Zuid heeft zich gis terochtend een ontploffing voorgedaan in het ketelhuis van de verwarming. Er vielen geen gewonden. (Van onzo correspondent) ZEEBRUGGE Het werk aan de grote 125.003-.ons zee sluis in Zeebrugge in Bs gié is vri.wel ges'op). In de bouwDut, waar volgens de oor- spronke'ijke plannen op di nomen' zo'n 730 man ar.n he werk hadden moeien zijn werken er een dertigtal, die -ich voornamelijk bezig hou- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De Konink lijke Landmacht gaat volgend jaar maart een proef nemen met anti-autoritair kader. Daar voor worden momenteel aan gepaste lessen gegeven aan vaandrigs en sergeanten. Het door het ministerie „nog. al ingrijpend" genoemde pro ject, heet „Verbetering Oplei ding a.s. Reserve-Officieren en Kader". Doel is „een beter en vooral praktischer dienstplich tig leider aan het legerkorps af te leveren". De nieuwe aanpak wordt met een klein deel van de lichting '72-5 uitgeprobeerd. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie „gaat er een gigantisch brok mentaliteitsombuiging achter schuil". De vaandrigs en sergeanten worden opgeleid in een sfeer, die velen volgens het ministe rie zonder aarzelen a-militair zullen noemen. Een sfeer, den met wat onderhouds werk. Oorzaak van deze ernstige stagnatie is da bij het droo lompen van ds bouwput uit de verre omtrek water uit de ;ronü wordt weggezogen, soms ;ot op twee kilometer afstand Ooorpompen za". catastrofale gevolgen hebben voor do wo- n'ngen in Helst en Zeehrugge. Reeds nu verionen verscheide ne hulzen scharen. Oorzaak ".Tul dit alles is de samenstelling van do onder grond waarmee, bij het aan vangen van de werken, kenne" lijk onvol'oende rekening is jehoirlsn. De plaats waar de zeesluis is gebouwd is een oud schorrengcb'e:-. De ondergrond bestaat er uit zand, klei en turf, die elkaar op de meest willekeurige manier afwisse len. Vooral de turfiagen, die erg waterdoortalend zijn, fun geren als ondergrondse kana len waardcor het water bij he bemalen van de bouwput tol op grote afstand wordt wegge zogen. Verzakkingen zijn daar van het gevolg. Enige tijd geleden dacht men een oplossing gevonden te hebben door het uitgepompte water op enige afstand weer in de bodem te laten dringen. Dat middel heeft echter ge laaid- Men hoopt nu na de winter een oplossing voor het probleem gevonden te hebben, maar inmiddels zijn er van de 120 man die tot dusverre in de bouwput werkzaam waren al 90 ontslagen. (ADVERTENTIES) woensdag 18.40-18.50 uur STEMSTEM LINKS STEM PSP In het kader van de ZAVO Winkelweken brengt St.- Nicolaas met zijn zwarte pieten op zaterdag ,18 no vember a.s. 's namiddags om half drie een bezoek aan Zaamslag, om een rondrit te maken door het dorp, gezeten in een open koets. De Sint wordt voorafge gaan door de plaatselijke harmonie „De Volharding" en door het Majorettenpe- loton Terneuzen. De jeugd zal een traktatie ontvangen. St.-Nicolaas verwacht een grote belangstelling, zoals dit in Zaamslag ieder jaar weer het geval is. Zijn be zoek valt samen met het begin van de ZAVO Win kelweken. Door b(j de deelnemende winkeliers te kopen maakt men een goede kans zeer aantrek kelijke geldprijzen te win nen, terwijl iedere koper direkt voordeel behaalt door de zegelaktie. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Slechts drie procent van de Nederlanders schrijft met de linkerhand, ter wijl minstens 12 procent van nature linkshandig is. Deze cijfeirs komen naar voren uit een representatieve steek proef onder 1.132 personen, ge houden door hot Nipo (Neder lands instituut voor de publie ke opinée). Het aantal personen, dat links handig schrijft, is gelijk ver deeld over mannen en vrou wen. 3en grote verschuiving komt naar voren bij splitsing naar eeftijd. In de groep personen tot 25 jaar schrijft niet minder dan 12 procent met de linker- iand (hieruit is het cijfer af- jeleid diat minstens 12 procent ran de Nederlanders van natu re linkshandig is); in de groep ussen 25 en 35 jaar schrijft nog 4 procent linkshandig, en n de leeftijdsgroepen daarbo ven slechts één proeent. 0 Peron (rechts) op het vliegveld van Rome. Geheel links zijn echtgenote Isabel. (Van onze redactie buitenland! ROME Op weg van zijn ballingsoord Madrid naar zijn vaderland Argentinië is ex-pre sident Juan Peron gisteren in Rome aangekomen. Tegen een verslaggever van de Italiaanse radio en televisie zei Peron dat hij naar zijn va derland terugkeerde als „vre destichter, die het risico van een burgeroorlog moet wegne men", Hij reist vrijdag verder naar Buenos Aires. Peron zei zijn missie te ver vullen te krijgen „op een uiter mate moeilijk ogenblik voor Argentinië". Op de vraag of hij tijdens zijn verblijf van enkele dagen in Rome op bezoek zou gaan bij de Paus, haalde Peron zijn schouders op. Vatikaanse krin gen verklaarden naar aanlei ding hiervan dat Peron de Paus zou kunnen zien op diens wekelijkse algemene audiëntie van woensdag, maar dat een particuliere audiëntie niet zou plaatshebben. De 77-jarige ex-president die in 1955 van de macht in Buenos Aires werd beroofd, was in Rome aangekomen in gezelschap van zijn derde vrouw Isabel. Peron heeft wel een bezoek gebracht aan premier Andreot- ti van Italië. Peron heeft nog een sterke aantrekkingskracht op zijn oude, getrouwe aanhangers. Bovendien leeft nog sterk de herinnering aan zijn knappe vrouw Evita, die de harten van haar landgenoten veroverde en tot hun verbeelding sprak voor dat z(j op 32-jarige leeftijd aan kanker overleed. Ze deed veel voor de armen. waarin discussie en kritiek op de militaire meerdere en op elkaar een vaste plaats heeft. STAD EN STREEK VMZ wil vuil van industrie niet mengen Pagina 3 Sas van Gent verbaasd over eigen f eest vermogen Pagina 5 BINNEN- EN BUITENLAND Zeg maar Frans tegen mr. F. H. J. J. Andriessen Pagina 11 Zes gulden en een briefje van vijf voor DS'70 Pagina 12 SPORT Nico Rijnders gaat vooruit Pagina 13 DE KLEINE STEM Dikke oom Joop Bartelmans heeft een groots idee Pagina 14 VROUW EN MODE Vrouwengroep kan binnen politieke partij (nog) niet worden gemist Pagina 16 (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Vele tien tallen telefoontjes zijn dinsdag avond binnengekomen bij de rijkspolitie te Eindhoven, na dat na het televisie-journaal van acht uur een oproep was gedaan om tips en aanwijzin gen over de verblijfplaats van de voortvluchtige gebroeders Van de Moosdijk uit Casteren. Over die telefoontjes kon nog weinig worden gezegd. Er waren een paar kennelijke grappenmakers bij en van de meer serieuze aanwijzingen kon niet worden gezegd dat ze in een bepaalde richting een geografisch zwaartepunt wezen. Evenmin heeft de beloning van tienduizend gulden, die de n.v. Grenswisselkantoren heeft uitgeloofd om de aanhouding van de kruidendokter en diens broer te bespoedigen, tot nu toe tot resultaat geleid. Wel was er gistermiddag groot alarm in 't Gooi. waar Willem van de Moosdijk tussen Amersfoort en Amsterdam in een blauwe Ford Capri zou zijn gesigna leerd. Om zes uur rukten alle patrouilles weer in: de aanwij zingen berustten andermaal op een misverstand. 0 TERNEUZEN. Op de provincialeweg St.-Annapolder Terhole heeft een Amsterdamse vrachtautochauffeur zijn lading, bestaande uit 72 kisten met uien, verloren. De chauffeur bemerkte zelf het ongeluk, stopte en begon ijlings de op de weg verspreide kisten te verzamelen en weer op te laden. Het verkeer ondervond weinig hinder van dit ongeval. (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Als er over veertien dagen geen concreet antwoord is, dan gaan er har de acties beginnen. Er moet iets gebeuren, nu, anders gaat al het medisch personeel weg". Dat zegt de heer H. S. Fievet, voorzitter van de Ne derlandse Hartpatiëntenvereni ging. Gisteren heeft de vereni ging een brief gestuurd naar de ministers van Volksgezond heid en Wetenschappen over de situatie van de hartchirur- gie in het Eindhovense Bin- nenziekenhuis Hartchirurg dr. P. J. van der Schaar moet weer aan het werk, is het oordeel van fle vereniging. In plaats van de noodzakelijke uithreiding, vindt er een in krimping van de mogelijkhe den plaats. In haar brief aan de minis ters, tevens verzonnen aan on- aer meer de inspecteur volks gezondheid Noord-Brabant en aan de ziekenfondsen, wijst de vereniging ais verantwoorde lijken in het Eindhovense con flict aan: algemeen chirurg dr. Q Eijsbouts de vier aan het zelfde Binmenziekenhuis ver bonden cardiologen, bestuur en directie van het ziekenhuis en het bestuur van de medi sche staf. „Deze mensen hebben zich niet ontzien om, gedreven door prestigezucht geldzucht, onbe kwaamheid en-of zwakheid, de meest laag-bij-de-grondse methoden te baat té nemen om het conflict in hun voordeel te beslissen", aldus de brief. Het hoofdbestuur van de vereniging zegt van oordeel te zijn dat het door dr. Eijsbouts voorgestelde hartchirurgische team in het Uinnenziqkenhuis, zonder dr. Van der Schaar, maar met diens vroegere as sistent dr. Y. Masshour, „door onvoldoende vakkennis en be kwaamheid en door gebrek aan de juiste mentaliteit, vol strekt niet in staat is om ver antwoorde cardiochirurgische hulp aan hartpatiënten te bie den''. n (Vervolg op pagina 11) (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN-MIDDEL- BURG Door kortsluitingen in de PZEM-netten hebben de inwoners van Zeeuwsch- Vlaanderen en diverse grote Zeeuwse bedrijven, zoals on der meer Hoechst en Péchiney in de nacht van maandag op dinsdag en ook nog gisteroch tend enkele keren, zonder stroom gezeten. Dit had tot gevolg dat bij Hoechst en Pé chiney tijdelijk met de pro- duktie moest worden gestopt- In Zeeuwsch-Vlaanderen konden Dow Chemical en de Nederlandse Stikstofmaat schappij door gebruik te ma ken van de eigen energieeen- trales zonder veel problemen door blijven draaien. Tijdens die stroomloze perio den was geheel Zeeuwsch- Vlaanderen in het duister ge huld. Doordat ook de elektri sche klokken en wekkers wa ren blijven stilstaan, kwamen gisteren veeL mensen te laat op hun werk. De kortsluitingen in de PZEM-netten zijn naar alle waarschijnlijkheid de naweeën van de storm, die ook Zeeland maandag teisterde. Toen heeft zich namelijk een grote hoe veelheid zout afgezet op de isolatoren van bovengrondse hoogspanningslijnen en over- spanmdngsafleiders, schakelaars en transformatoren in open- luchtstations. Door deze zoutlagen ontston den vonkontladingen (die zich manifesteerden in knetterende geluiden en vuurverschijnse- ien op de isolatoren) en om 2.46 uur 's nachts werd door een kortsluiting zelfs de 150 kv-voeding van de conventio nele PZEM-centrale te Borsse- le uitgeschakeld. Omdat de conventionele centrale op dat moment i.v.m een onder houdsbeurt niet in bedrijf was, had dit geen verdere ge volgen voor de stroomvoorzie ning. Op hetzelfde ommetn ning. Op hetzelfde moment echter werden ook de twee 150 kv-verbindingen van Bors- sele naar Zeeuwsch-Vlaande ren uitgeschakeld, zodat dit gebied stroomloos werd. On- ierzocht wordt nu of er een verband gelegd moet worden ussen het uitschakelen van deze twee 150 kv-verbindin gen en het uitschakelen van de starttransformator van de conventionele centrale in Boirssele. De PZEM is meteen n actie gekomen en ongeveer een half uur later kreeg Zeeuwsch-VJaanderen weer stroom. Geleidelijk aan gingen ook de NSM. Air Products en Dow chemical weer stroom van de PZEM afnemen en rond vier uur kon de eerste oven van Hoechst weer gaan werken. In verband met de ipanningsd-'lmg waren de ovens van Hoechst namelijk om kwart voor drie stilge zet. (Vervolg op pagina 3). PAUS PAULUS de zesde heeft drie bisschoppen uit de Sovjetrepublieken Letland en Litouwen in audiëntie ontvan gen. (ADVERTENTIE) ans Wiegel Hou het dan op de VVD. De aanhouder winL VVD Koninginnegracht 57, 's Gravenhage

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1