Hoe Wimpie z'n gouden I toetert je toch kreeg II Ook katholieke „burgerwacht" in Ulster MONETAIRE UNIE Nü: GANG NAAR CANOSSA peilingen WIJSNEUS, PIM EN DE DRAAK DOMINEE Kennedy dichter bij Nixon dan George McGovern CLOWNTJE MET EEN RARE NEUS V.N.-COMMISSIE ROEPT OP TOT STEUN AAN BEVRIJDINGSBEWEGING VOLGENS GALLUP: STROOM BOMBRIEVEN NAAR ENGELAND kleine stem De oorlog Plof Woensdag 15 november 1972 i Vorige week hebben jul- 1 lie in De Kleine Stem het begin kunnen lezen van het verhaal: Hoe Wimpie zijn gouden toetertje toch kreeg. Zoals je misschien nog weet, is Wimpie een jongetje met pikzwarte lange haren. En hij wil graag een gouden trompet hebben. Anders mag hij niet meespelen in de har monie. Tenminste, dat heeft de koster gezegd. Die denkt natuurlijk; ,dat jo chie komt nooit aan een gouden trompet. Maar Wimpie weet wel wat: Hij vraagt het gewoon aan Sin terklaas. De wijze raad van de kos ter zette Wimpie aan liet denken. Hij dacht zelfs heel diep na. Midden op het kerk plein bleef hij staan om nog dieper na te denken. Een he leboel bedenksels dwarrelden door zijn bol. Hij dacht: Hoe ziet een gouden toetertje er eigenlijk uit. De mannen van de harmonie spelen allemaal op een zilveren. En hij dacht: Zou Sinterklaas wel zo'n toetertje hebben. En: Zou ik zo'n toetertje kunnen krijgen? Binnen in het hoofd van Wimpie draaiden alle be denksels door elkaar. Hij kon ze niet eens meer uit elkaar houden. Nog nooit van zijn leven had luie Wimpie zoveel tegelijk in zijn hoofd gehad. Nogal wiedes, dat hij niet meer wist, waar hij het eerst aan moet denken. Doodmoe werd hij er van. Een beetje verdrietig hield hij op. Zo ging het niet. Maar Wimpie was een slimpieper. Hij kreeg opeens een ideetje. Weet je wat? Hij kon best even langs de sla gerij van dikke oom Joop Bartelmans lopen. Die spePl- de in de harmonie. Op een echte toeter. Dat wist Wim pie, omdat hij eens stiekum had gekeken toen de harmo nieën het zaaltje achter het café oefende. Wimpie herin nerde zich nog hoe de dikke slager op het puntje van zijn stoel met een heel dik, rood hoofd zat te blazen. Zijn ogen rolden bijna over zijn wangen: zo hard zat oom Joop te blazen. En zijn dikke buik leek nog dikker dan anders. Ja, oom Joop was nu de man die hem helpen kon. Opgewekt stapte Wimpde even later de slagerij binnen. „Dag oom Joop", zei hij. „Ha Wimpie", zei de slager, „wat kom je vandaag halen?" „Niets oom Joop" zei Wim pie. „Of eigenlijk toch wel. Ik wil een toetertje. De kos ter zei, dat Sinterklaas mis- schien..een gouden moet het wezen. Anders mag ik niet meedoen. U hebt een zilve ren. U hebt een echte, zo'n grote. Toen dacht ik.." De woorden rolden uit Wimpies miond. Hij was bang er een te vergeten. Het waren er ook zo veel. Oom Joop keek over het hoofd van Wimpie naar een koeiedij. Hij lachte, maar hij lachte zo, dat Wim pie het niet zien kon. Hij wist precies wat Wimpie wilde vertellen, want Wim pies vader had hem het hele verhaal van de toeter ver teld. Hij snapte alleen niet wat de koster er mee te maken bad. „Wimpie, kom jij eens mee naar de kamer", zei oom Joop, de slager. „We gaan er even bij zitten en dan vertel jij me precies wat de koster en Sinterklaas met het toe tertje te maken hebben". Om Wimpie op zijn gemak te stelten, nam de slager een stukje worst mee. „Zo", zei 0 Misha v. d. Ven uit Rijen maakte deze tekening bij ons verhaal over Wimpie en zijn gouden toetertje. hij, „hier heb je een gezond snoepje. Als je dat opeet, krijg je net zo'n dikke buik als ik. Ha,ha, en vertel nu maar op." Wimpie vertelde en vertel de. Hij vergat het stukje w-orst op te eten. En oom Joop, die al weer op het puntje van zijn stoel zat, luisterde geduldig. Hij was een grote kindervriend. Hij vond het helemaal niet leuk, dat de koster Wimpie zo maar iets had verteld. O nee. Hij werd zelfs een beetje boos op de koster. Een grote man mag een kleine jongen niet plagen. Dat dacht de slager, terwijl Wimpie ver telde. Toen Wimpie was uit gepraat, keek hij met zijn grote bruine ogen vol ver wachting naar het vriendelij ke gezicht tegenover hem. „Ik denk, dat ik je kan helpen", zei hij, „Maar eet eerst je stukje worst op. Je maakt er warempel gehakt van." Gulzig kauwde en slikte Wimpie het vlees naar bin nen. Hij kreeg er een rood hoofd van, want zijn mamma bad hem geleerd netjes te eten. Dat wist hij best. Maar stel je nu eens voor dat oom Joop vergat wat hij wou ver tellen. Daarom at Wimpie een keer niet netjes. Al gauw keek hij weer naar de slager. Nieuwsgierig naar de oplossing van zijn pro bleem. (wordt vervolgd) O, de oorlog is er nog De soldaten zijn gemeen De angst gaat door merg en been Alle mensen gaan zo dood En de anderen zijn in nood. Ze vechten om hun teven Zouden de legers zich over geven'? Nee1 Jolanda Boom Etten-Leur 11 jaar Een clowntje met een rare neus. Heb je hetm gezien? 't Is heus. Hij danst en springt en doet zo raar en toah kijkt iedereen er maar. We vinden hem geweldig leuk En in zijn hoed daar zit een deuk. zijn schoenen die zijn ook niet klein Zijn broek is van een oud gordijn. Zo maakt hij heel veel kin deren blij met zijn grappenmakerij Annemieke Kil Ossendrecht 7 jaar 0 Denk niet dat er alleen maar een mode is in gewone kle ren. Ieder iaar ziin er ook heel nieuwe pyama's te koop. Een ren. Ieder jaar zijn er fJ, daarvan zie je op deze foto een voorbeeld. eindredactie rieja van Aart (Van onze correspondent) LONDEN Naast bijna 100.000 Noordierse protestanten die zicht steeds meer op semi-militaire wijze hebben georganiseerd, verhoogt een soortgelijke ontwikkeling onder de katholieken de Britse bezorgdheid. Er zijn in Belfast en Londonderry rond 20.000 katholieken die in het Britse leger hebben gediend als dienst plichtige (tijdens de wereldoorlog) of als beroepssoldaten. Zij onderhouden contact in een losse organisatie en voornamelijk sinds vorig jaar zijn sommige van hen nu en dan actief geweest in de wijken waar de katholieken zich het meest bedreigd voelden. Het is thans zover dat duizen den leden rudimentaire unifor men gaan aanschaffen om eve nals de protestantse UDA op onmiddellijk herkenbare wijze te kunnen optreden. Per man zullen zij uit eigen zak onge veer 30 gulden voor hun para militaire kleding besteden. In tegenstelling tot de nume riek veel sterkere UDA wil de katholieke bond slechts een ongewapende ert uitsluitend defensieve burgerwacht vor men. Het enige doel is volgens hun woordvoerder Liam De vlin de verhoging van de waakzaamheid. „Met onmid dellijke ingang zijn 8000 van onze leden beschikbaar om groepsgewijs te gaan patrouil leren", heeft dit bestuurslid van de Catholic Exservice- meni's Association meegedeeld. „Wij geloven", zo vervolgde hij, „dat die vorige week ge pleegde aanval, waarbij ver scheidene huizen van katholie ken in Lenadoon (West-Bel fast) in brand werden gesto ken, itiet zou hebben plaatsge vonden als wij eerder op gere gelde wijze waTen gaan optre den." Ook deelde de heer De vlin mee. dat beide vleugels van de IRA instemden met het beslu van dteze voormalige soldaten. Ernstige tegenwerking van de Ulsterse politie en het Britse leger verwacht hij niet. „Hoe kunnen wij ook als illegaal warden beschouwd, terwijl de UDA, die over wapens be schikt, de steun geniet van de Ulsterse politie en het Britse leger?" De snelle overval van vorige week op een groepje huizen aan de lange, omhoog lopende Lenadoon Avenue vond plaats vlakbij een mili taire past en werd door de slachtoffers aan UDA-aanhan- gers uit een ander gedeelte van Belfast toegeschreven. Het bestuur van de UDA heeft de juistheid van dlie beschuldiging ontkend. Inmiddels zet de provisionele afdeling van de IRA de ge weldplegingen voort, hoewel waarschijnlijk minstens ge deeltelijk wegenis de vele ar restaties van de laatste tijd het tempo niet zo hoog is als in de zomer. Gisteren sneuvelde een man, die vorige maand op verdenking van verzetswerk was gegrepen en wegens ge brek aan bewijs in vrijheid was gesteld. Maar twee andere mannen in een gestolen auto waaruit op een militaire pa trouille was gevuurd, konden zich diamk zij de hulp van om wonenden uit de voeten ma ken, tot woede van de solda ten, die de banden, aan flarden hadden geschoten, maar niet op de beide eruit springende mannen konden richten zonder het gevaar vrouwen en kinde ren te raken. Het lagerhuis in Londen de batteerde inmiddels over het onlangs uitgekomen Groen boek van de Britse regering dat ideeën bevat voor de toe komst van Noord-Ierland. Weer zei minister William Whitelaw dat de zaken in het grotere verband van geheel Ierland en van de Europese context moeten worden behan deld. Dit is de nieuwe en niet meer -te veranderen politik die'zal wonden nagestreefd en waardoor het onmogelijk is dat de teugels ooit weer exclusief in de handen van de protestan ten worden gelegd. (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN Er wordt op het ogenblik bijzonder veel haast gemaakt om de EEG aan een monetaire unie te helpen. Maar de tijd is daarvoor nog lang niet rijp. De voorstanders van een snelle verwezenlijking ervan maken een gang naar Canossa. Pas als de economi sche, de monetaire, de sociale, de belastingpolitiek, en nog vele andere maatregelen meer van de EEG-landen op elkaar zijn afgestemd, is de instelling van een monetaire unie ver antwoord. Er zijn nu nog EEG-landen die op hun betalingsbalansen een tekort hebben. Die zijn monetair zwakker dan de overschotlanden. Werkloosheid voor die zwakkere landen kan het gevolg zijn van een ontij dige invoering van een pseudo wisselkoers-unie. „Men is in Europa op de verkeerde weg". Men is be zweken voor de druk van het Europese Groene Front. De aanhangers van de gemeen schappelijke EEG-landbouw- markt eisen vaste wisselkoer sen. Men is ook bezweken voor de al te idealistische Eu ropeanen. Die zien in een mo netaire unie een middel om een politieke unie te verwe zenlijken. Dat stelde dr. H. de Haan gisteren in Groningen. Hij aanvaardde toen het ambt van lector in de algemene economie aan de rijksuniversiteit daar. Hij zette uiteen dat een mo netaire unie twee elementen omvat: een wisselkoers-unie en de volledige inwisselbaar heid van de munteenheden van de EEG-landen onderling. Zo'n wisselkoers-unie houdt in dat alle wisselkoersen tussen de munteenheden van de unie vast zijn. Ze moeten boven dien op ieder moment tegen vaste koersen kunnen worden ingewisseld, ter afdoening van het internationale goederen en kapitaalverkeer. Er ontstaat dan een geïntegreerde EEG- kapitaalmarkt. Maar een volledige wissel koers unie is nog niet moge lijk. Er is binnen de EEG nog geen geïntegreerd economisch en monetair beleid. Er is nog geen gemeenschappelijke goud- en deviezenpot. Er is nog geen gemeenschappelijke centrale EEG bank. Er is dus hoogstens een pseudo wissel koers-unie mogelijk. Maar omdat het economisch beleid binnen de EEG niet ge coördineerd is, zullen onver mijdelijk onevenwichtigheden op de betalingsbalansen blij ven bestaan. Men kan dan de wisselkoersen niet op elkaar aanpassen. Dat geldt trouwens ook voor de beperkingen van het kapitaalsverkeer. Men kan dan slechts evenwicht tussen de betalingsbalansen krijgen door aanpassing van de bin nenlandse bestedingen. De landen met een tekort op die balansen zulten daarvoor de gevolgen niet kunnen ontgaan. Ze zulten echter politiek die extra werkloosheid, die van die situatie het gevolg kan zijn, niet kunnen dragen. Een pseu do wisselkoers-unie zal dan ook geen lang teven beschoren zijn. De EEG-landen moeten die fase van "de pseudo wissel koers-unie overslaan. Ze moe- te waohten tot de tijd rijp is voor een volledige wisselkoers unie. In de huidige situatie waarin op vele gebieden van harmonisatie nog geen sprake is, moet aanpassing van de wisselkoersen voor de Europe se landen mogelijk blijven. In de Kleine Stem vandaag het tweede deel (slot) van het verhaal dat de elfjarige Adiie v. d. Wijngaard 'Ut Breda heeft geschreven. F.en paar weken geleden stond het begin in de Kleine Stem. Daarin stond hoe de twee kabouters Wipneus en Pim een briefje kregen van ho ning Goedhart. Daarmee moesten ze naar baas Bosbes gaan- Er stond iets geheim zinnigs in over een boos bos mannetje. In de toverboeken van baas Bosbes vonden de twee kabouters dat ais ze het boze bosmannetje wilden verslaan, ze de draak Domi nee moesten doden. Ze moes ten een staafje dynamiet in zijn ogen laten ontploffen. Een naar verhaal is het ei genlijk. De volgende morgen gin gen ze al voor dag en dauw op stap. En na een half uurtje lopen zagen ze in de verte al de La Baz-berg liggen- En weer na een half uurtje lo pen, waren ze al in het bos van de berg. Ze zagen een bordje staan en daar stond op: „Over 100 meter ben je bij juffrouw Druiloor". Toen ze 100 met-er gelopen hadden, stonden ze -voor een huisje. „Ik zal wel alleen naar bin nen gaan" zei Pim en hij belde aan. Baas Bosbes en Wipneus verstopten zich en op het zelfde ogenblik deed een vrouwtje de deur open. „Wat kom jij doen, lief ke reltje"?, zei het vrouwtje. „Ik kom eventjes kijken," zei Pim. „Zo, zo, kom maar binnen, ventje". Toen Pim binnen was, zag hij allemaal doosjes met pilletjes en ge kleurd water enzovoort. „Waar ga jij naar toe"?, vroeg het vrouwtje. „Ik ga op zoek naar draak Domi nee," zei Pim, „en dan ga ik hem verslaan met dyna miet. „Maar dat kun je toch niet alleen doen", zei het vrouwtje weer. Ik zal je wel een tovermiddeltje geven, waardoor alles van steen wordt. Dus als je het op de draak gooit, dan wordt hij van steen. En dan kun je hem gemakkelijk laten ont ploffen"- „Dan al vast heel hartelijk bedankt", zei Pim- „Zeg, kom eens kijken", zei het vrouwtje en ze liet Pim een ronde glazen bol zien. Toen heit vrouwtje een paar vreemde woorden had gezegd, werd de bol wit en toen kon je precies zien wat er in het paleis van koning Goedhart gebeurde. Ze zagen dat de koning nog steeds aan het vergaderen was. Toen het vrouwtje weer wat vreemde wo_orden had gezegd, zag je precies wat het boze bos mannetje deed. Hij had nu een horloge en een fiets van een oude haas afgepakt. Na een kwartiertje geke ken te hebben, deed het vrouwtje de bol uit. Nu ging ze allerlei gekleurd water en pilletjes bij elkaar doen, deed het mengsel in een doosje en gaf het aan Pim. Pim bedantke het vrouwtje en ging weg. Toen hij buiten was, ston den Bosbes en Wipneus al op hem te wachten. Pim vertel de alles en daarna gingen ze naar de La Baz-berg. Einde lijk na een uur lopen, waren ze er- Ze zagen alle twaalf draken op een rij liggen- Voorop lag Dominee. Wip neus kreeg het doosje van Pim en gooide voorzichtig wat korreltjes op de draak. Maar draak Dominee sprong naar voren en at baas Bosbes op. Vlug gooide Wipneus alle korreltjes op de draak en meteen viel de draak in slaap- Pim kon het koffertje met dynamiet niet vinden, want dat had baas Bosbes en die zat in de draak- Dus ging Pim naar het huisje van Bos bes en Wipneus bleef bij de stenen Dominee. Na drie da gen kwam Pim met ander dynamiet terug. Voorzichtig legde Wipneus het stukje dy namiet op de ogen van de draak en Pim deed er een wollen draadje aan. Daarna staken ze het aan en na een minuut....plof, boem, rikke- tikketik. Een heleboel stuk ken steen vlogen in het rond en na een minuut waren alle draken dood. En midden heel veel stenen stond Bosbes met het koffertje. Wipneus en Pim vertelden alles aan Baas Bosbes, wat ze de laatste da gen zo hadden beleefd- Daar na gingen ze naar huis. En toen ze thuis kwamen, was het hek weg en voor het huisje lag het dode bosman netje. Adrie v. d. Wijngaard Breda 11 jaar Verenigde Naties (AFP) De beheerschapscommissie van de Verenigde Naties heeft in een resolutie verklaard dat de bevrijdingsbewegingen in An gola, Mozambique en Guinee- Bissao erkend dienen te wor den als de ware vertegenwoor digers van de volkeren van deze gebieden. De resolutie is aangenomen met 103 stemmen voor, vijf tegen en elf onthoudingen. De commissie beveelt de lidstaten van de V.N. en de V.N--orga- nen aan voortaan direct in contact te treden met de be vrijdingsbewegingen wanneer zij zich bezighouden met kwesties aangaande de Portu gese koloniën in Afrika. Aan de regeringen en VN-instan ties is gevraagd alle morele en materiële steun, die nodig is voor voortzetting van de strijd, te geven aan de v-olke ren van Angola, Mozambique en Guinee-Bissao, met name aan dat deel van de bevolking dat reeds in bevrijde gebieden woont. De commissie moet be ginnen met de bevrijdingsbe wegingen en vraagt alle rege ringen met name die van de NAVO-landen, hun militaire hulp aan Portugal stop te zet ten. Engeland, de Verenigde Sta ten, Brazilië, Costa Rica en Spanje stemden tegen de reso lutie en een aantal westerse en Latijns-Amerikaanse landen onthielden zich van sbemming. Deze landen hebben gezegd dat zij zich ongerust maken over de juridische gevolgen van de er kenning van de bevrijdingsbe wegingen als de vertegenwoor digers van de volkeren in de Portugese koloniën- Portugal en Zuid-Afrika boycotten zit tingen van de beheerschaps commissie, omdat deze enige tijd geleden al de status van waarnemer toekende aan de Afrikaanse bevrijdingsbewe gingen. PRINCETON Als senator Edward M. Kennedy president Richard Nixons tegenstander was geweest in plaats van se nator George McGovern, dan zou de afstand in stemmen tussen beiden aanzienlijk klei ner zijn geweest. Dit is geble ken uit een enquête van het instituut Gallup, uitgevoerd enkele dagen voor de presi dentsverkiezingen. Volgens de enquête zouden veel Amerikanen die niets in McGovern zagen en voor Nixon stemden, de democraten zijn trouw gebleven als Ken nedy de tegenkandidaat van de president zou zijn geweest. Gallup voorspelde dat Nixon 59 procent der uitgebrachte stemmen op zich zou vereni gen, tegen McGovern 36. Zou Kennedy de democratische kandidaat zijn geweest, dan zou de verhouding 5243 zijn geweest. Kennedy zou van de stemgerechtigde Amerikanen onder de dertig jaar 55 pro cent der stemmen hebben ge kregen, tegen Nixon maar 41, aldus de Galhip-enquête. Met McGovern als tegenkandidaat zou ook in deze oategorie kie zers Nixon zegevieren. Onder de stemgerechtigde arbeiders zou Kennedy volgens Gallup met 53 procent tegen 41 pro cent op Nixon hebben voorge legen, maar tegen Mc Governs 44 procent zou de president winnen met 49 procent. Onder de katholieke kiezers zou een democratische kandidaat Ken nedy president Nixon met 53 tegen 43 geklopt hebben, ter wijl Nixon met McGovern als tegenkandidaat naar de voor spelling van Gallup met 59 tegen 37 het vertrouwen van de katholieken zou krijgen. LONDEN (Reuter - UPI - AFP) De Britse politie heeft de 20ste bombrief on schadelijk gemaakt van een reeks, die de laatste tijd uit India zijn verstuurd naar Joodse zaken en zakenlieden in Engeland. Deze 20ste bom brief was geadresseerd aan een auto-firma in Londen waarvan de eigenaar een Jood is. De politie is nog zo'n 80 brieven aan het onderzoe ken. Scotland Yard gaat na of de berichten juist zijn dat sommi ge Joodse zakenlieden een ei gen methode hebben bedacht om de post te behandelen: ze zouden op verdachte envelop pen hun eigen adres doorstre pen, daar het adres van een Arabische diplomatieke missie voor in de plaats schrijven en ze dan eenvoudig in de dichtst bijzijnde brievenbus dloen. De nieuwe stroom bombrieven, begon vrijdag in Engeland bin nen te komen. Behalve een Joodse directeur die verwon dingen opliep zijn er geen slachtoffers- In het lagerhuis zei minister van binnenlandse zaken Robert Cairr dat de re gering met grote ernst te werk zal gaan wanneer er aanwij zingen zijn dat diplomaten of ambassades hulp of steun ver lenen aan dit soort activiteit. Hoewel de Palestijnse gueril- la-beweging Zwarte Septem ber door veten verantwoorde lijk is gesteld voor de bom brieven schreef het blad Vrij Palestina een uitgave van de Palestijnse bevrijdingsorgani satie, dat noch deze organisa tie, noch Zwarte September de bombrieven hebben verstuurd. Volgens de Britse autori teiten zijn niet alleen in Enge land bombrieven ontvangen uit India, maar ook in de Ver- enigdie Staten, Canada, Zwit serland, Denemarken, Frank rijk, Chili en Jamaica.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 14