HOEVEEL SCHOOLGELD GAAT U BETALEN Bleek-roze anjers voor Willem jr. iq/ inederland Au waarheen? MARK REUVER VOLGT ALTING OP BIJ IDOC Klop Klop niemand jarig? Inwoners Rotterdamse deelgemeenten vandaag naar stembus O Citizen. Voor hetzelfde geld beter bij de tijd. lavona Haar- problemen? Boerenzoon wordt kort gehouden VOOR WIE INKOMEN Meiboom Postzegels Ontevreden Ecuador brengt VS-schepen op Aanhouding voor beroving vrouw na uitzitten straf in gevangenis binnenland buitenland 239- 'nMinistergeeft z'n eegastrijk-vrij! i/iledan Tafelkleed Eis van twee jaar wegens inbraken Bevoegdheden Conflict droog en dor haar? slap en fijn haar? vet haar? herstel van uw haar? haar vlug uit model? 1 behandeling f 0,85 papier oor uw pen Ploegwedstrijden Woensdag 15 november 1972 (Van onze onderwijs- redacteur) DEN HAAG Gisteren heeft ook de Eerste Kamer de verho ging van het schoolgeld goed gekeurd. Hoeveel schoolgeld gaat u nu betalen? Het antwoord op die simpele vraag is bepaald niet eenvou dig en het ministerie van On derwijs werkt dan ook aan een massaal voorlichtingsplan. Via tv-spots en advertenties in kranten zal de aandacht wor den gevestigd op een brochure, die in miljoenvoud zal worden aangemaakt. Daarmee moet wel haast worden gemaakt, want de ho gere tarieven gelden al voor het schooljaar 1972-'73. Begin volgend jaar kunt u een aan slag verwachten. Na al het geharrewar over wel of geen schoolgeld voor de kinderen in de leerplichtige leeftijd, is de eerste vraag: voor wie moet er nou betaald worden. De lagere school en üe eerste drie leerjaren van het voortgezet onderwijs val len buiten de heffing. U be taalt voor kinderen die volle dig dagonderwijs volgen: 1) Vanaf de vierde klas van het lager beroepsonderwijs (l.ea.o., 1-d.s, l.h.n.o., l.t.s- en lager land- en tuinbouw- onderwijs). 2) Vanaf de vierde klas van vormen van algemeen voortgezet onderwijs en voorbereidend wetenschap pelijk onderwijs (m.av.o., h.a.v.o., atheneum en gym nasium). 3) Vanaf het eerste leerjaar van alle scholen voor mid delbaar en hoger beroeps onderwijs (zoals m.t.s., op leidingsscholen voor kleu terleidsters, sociale acade mie, h.e a.o. enz). Voor het kleuteronderwijs, avondonderwijs en weten schappelijk onderwijs gelden aparte regelingen. Hoeveel U moet gaan betalen hangt af van uw inkomen en vermogen èn van het aantal kinderen dat dagonderwijs volgt- De laagste inkomens zijn vrijgesteld van het beta len van schoolgeld, men begint te betalen bij een belastbaar inkomen van 12.240 en één fiscaal kind (dat is een kind, dat meetelt bij het bepalen van de hoogte van de belasting; een jongen of meisje van 16 jaar of ouder, die onderwijs volgt, tellen voor twee fiscale kinderen; studeert het kind buitenshuis aan een universi teit dan geldt het voor drie fis cale kinderen). Bij twee fisca le kinderen begint U te betalen bij een belastbaar inkomen van 13.320; bij drie bij 14.520, bij vier bij 15.600. Het laagste bedrag waarvoor U aangeslagen kunt worden is 54,-, het hoogste 500. Dat laatste bedrag be taalt U bij een belastbaar jaar inkomen van 44.160 als U één fiscaal kind hebt; van ƒ45.120 bij twee fiscale kinderen; van 46.200 bij drie fiscale kinde ren en van 47.160 bij vier fis cale kinderen. Er zijn drie mogelijkheden om reductie te krijgen: 1 Als er meerdere kinderen schoolgeldplichtig zijn. 2) Als er kinderen aan een universiteit of hogeschool studeren. 3) Als er kinderen van 15 jaar en ouder in het buitenland op de een of andere school zitten. Als U met behulp van boven staand rijtje aan twee kinderen komt, dan krijgt U 25 procent reductie, bij drie kinderen 40 procent en bij vier of meer kinderen 50 procent. Die re ductie moet wel zelf aan vragen. Bij de rector of direc teur van de school kunt U een gezinsreductieformulier krij gen. Het is zinnig om dat pa pier zo snel mogelijk in te vul len. Wie er niet uit komt kan nadere inlichtingen krijgen bij de inspecteur der directe be lastingen. (Van een onzer verslaggevers) „Willem," moet mevrouw Drees junior gezegd hebben, „Willem, doe nou niet of het niet van je wachtgeld af kan. Let maar eens op, als je nou zo'n lekkere moderne bril met smalle randen neemt, zullen ze aan je voeten liggen." Liefde is mooi. Maar blind. Want al zou driekwart van Nederland op Willems DS'70 stemmen, aan zijn voeten liggen is er niet bij. Daar kunnen alle bruine maat pakken en hippe brillen niets aan veranderen. Als Willem Drees junior (49) het steriele bovenzaaltje van „Hulp en Voorzong" in Naald wijk betreedt, is hij wie hij is en altijd zal blijven. Een ern stige, droge, wat kleurloze man, op wie lange jaren van trouw ambtenaarschap een blijvend stempel hebben ge drukt. "Drees," zeggen insiders, "is een bezetene. Bezeten van de strijd tegen de inflatie. Hij ligt er wakker van." verdraaien en tegen banden trappen. Men is duidelijk niet gecharmeerd van deze mede strijders tegen het gemotori seerde verkeer. Hetgeen weer eens bewijst dat uiterlijke schijn bedriegt. Want de lijsttrekker van DS'70 ziet er uit als een man die hooguit bezeten kan raken van het verzamelen van postzegels uit Nederlands-indië vóór 1924. Om kwart voor acht zijn de lichten aangestoken en heeft een ijverige plaatselijke propa gandiste een vuurrood affiche ontrold en achter het spreek gestoelte opgehangen. De ex ploitant van de zaal heeft blijk gegeven vain fijner politiek in zicht: op ieder tafeltje staat een vaasje met uitermate bleek-roze anjers. In het smalle straatje waaraan „Kunst en Voorzorg" ligt, ver schijnen de eerste belangstel lenden. Ze kijken wat gege neerd moor een paar opgescho ten jongens die luidruchtig converserend autospiegeltjes Tegen achten zitten er een dikke vijftig mensen in het zaaltje. Een publiek dat al even moeilijk plaatsbaar is als de lijsttrekker. Nogal wat jon gemannen. Ernstige, baardige, zware-van-de-weduwe draai ende beooltruiden, maar ook kort getrimde, onberispelijk in het grijze vest stekende pijp rokers. Een paar oudere man nen met doorgroefde gezich ten, die eens om de Meiboom hebben gedanst maar die dooi de groeiende bankrekening de internationale zijn gaan ver warren met de Eurovisiemars. Heel weinig vrouwen. Eén mooi blond meisje, waarvan ik ondanks Germaine Greer en Esther Vilair onmiddellijk aan neem dait slechts een mislukte liefde haar tot deze wanhoops daad kan hebben gedreven. De glimmend gepoetste voor zitter deelt mee dat de op komst kleiner is ctan verwacht, maar daar zal de PvdA-verga- derirag elders i'n Naaldwijk ("is er helemaal niet", zegt de pers tafel) wel iets mee te maken hebben. Het woord is aan de lijsttrek ker. Nauwelijks een gebaar, al leen de gestencilde blaadjes voor hem op de lessenaar wor den af en toe beroerd. Op een kilometer afstand begroet de Noordzee chemisch bruisend Neêrlamds herfstige kust. Op de televisie moet op dit maan dagse tijdstip Eddy Jacks wel een smerig plan hebben uitge broed om zich te wreken op het establishment van Peyton Place, of moet tenminste Betty andermaal hebben gefluisterd dat de diepte van haar harts tocht niet te peilen is. In het bovenzaaltje van „Hulp en Voorzorg" raffelt Wilem Drees junior zijn visie op het milieu, het verkeer, de inflatie en de overheidsuitgaven af op de toon van de secretaris van de tennisclub die nou eenmaal reglementair verplicht is de notulen voor te lezen. Schuin achter het spreekgestoelte be gint op gezette tijden de kof fiemachine te snorren. Af en toe laat Willem Drec zijn pa pier in de steek, begint te im proviseren en produceert ge heel tegen de opzet in zinnen ais "de wereLd is inderdaad overvol en wij menen dat wij daaraan moeten meewerken". Zelfs de fraaie blondine rea geert niet. Als er één ding duidelijk wordt dam is het dat er zelfs diiep in Willem Drees geen volksmenner schuilt- Hij laat elke kans om zichzelf op de borat te kloppen liggen, en moet menigeen aan het wanke len brengen met zijn mening dat er im dit land niet genoeg conflictstof is om zeven se rieuze partijen serieus van elk aar te doen verschillen. Willem Drees Jr. zullen stellen. Willem Drees schuift aan, drinkt zijn koffie, en voelt zich hier kennelijk veiliger dan onder zijn West- landse aanhang. Hij zal dade lijk op verzoek meedelen hoe hij denkt over het confessione le afzetten tegen DS'70, al laat hij er geen twijfel over be staan dat alle partijpolitieke gekrakeel hem weinig interes seert. Het eerste applaus van de avond is voor de voorzitter, die meedeelt dat de koffie in de pauze voor eigen rekening is, al was het maar omdat er een groepje D'66'ers in de zaal zit. De perstafel is ontevreden, waot het nieuws is deze avond ver te zoeken. Er worden een paar vragen opgesteld die het toch wel gewenste tweekoloms kopje in het ochtendblad veilig Na de koffie gaat het wat vlot ter. Er komt zo waar een lachje los als de lijsttrekker meedeelt dat de hele crisis onnodig was, omdat de vier best hadden kunnen doorregeren: „Vier. enzeventig zetels en twee middenstanders die altijd te gen elkaar instemmen, dan heb je de helft al. De streekpnoblemiatiek is Wil lems sterkste zijde niet. Een oude Westlander die steun zoekt voor zijn opvatting dat het de zelfstandige tuiinider te moeilijk wordt gemaakt, krijgt een academisch betoog retour, dat zich concentreert op de agrarische problematiek in het Waddengebied en Zuid-Lim burg. De man gaat verward zitten en vraaigt zich de rest van de avond af of hij nou gelijk gekregen heeft of niet. Een D'66'er merkt op dat DS'70 met haar programma geen hond het dak op jaagt omdat iedere andere partij óók voor iinflatiebestrijding en een schoon milieu is. Maar ook hij houdt het vriendelijk door Drees te bemoedigen met „U hebt het helemaal niet zo slecht gedaan als minister, er moet alleen een betere partij voor u worden uitgevonden." Willem Drees glimlacht inge togen. Als er een serieuze discussie dreigt te ontstaan over het rapport van de club van Rome constateert de voorzitter dat het bedtijd is geworden in het Westland. En of men er aan wil denken dat er een schotel tje bij de uitgang staat en dan- weet-u-het-wel- Om' halfelf is het bovenzaaltje van „Hulp en Voorzorg" leeg. Op het schoteltje ligt één briefje van vijf verloren tussen zes guldens. Wat Willem Drees in zijn verdere carrière ook niet zal bereiken, zijn zuiindg- heidsfilosofie is een doorslaand succes. ROME (KNP) Tot secre taris-generaal van het interna tionaal documentatiecentrum in Rome is benoemd de heer Mare Reuver (46 jaar). Tot de benoeming werd besloten tij dens de bestuursvergadering van het IDOC op 26 en 27 oktober. Mare Reuver volgt hiermee dr. Leo Alting von Geusau op, die tien jaar geleden bij het begin van het tweede Vati caans Concilie het IDOC op richtte, dat met vele papers, persconferenties en lezingen een belangrijke bijdrage heeft geleverd tot de indormatie en de meningsvorming rond het tweede Vaticaans Concilie. Na afloop van het concilie werd het DOC geïnstitutionaliseerd en kreeg het de naam IDOC. (ADVERTENTIE) Pracht horloge, 21-steens, gegarandeerd waterdicht, gevat in edeistalen kast, automatic, met dag- en datum- aanduiding.Japanse precisie, 'n Trots bezit. Met band. Importeur J. Hert b.v., Leidsepleitr, Amslerdim. Dr. Leo Alting von Geusau geeft tijdens het studiejaar 19721973 gastcolleges aan het Theological Institute in New York en zal zeker nog een jaar daarna voor studiedoel, einden in de Verenigde Staten verblijven. Het IDOC houdt zich op dit ogenblik bezig met een inter nationaal project „The future of the missionary enterprise". Het geeft boekenreeksen uit over de ontwikkeling in kerk en samenleving over de derde wereldproblematiek en ver zorgt een moderne bewerking in het Italiaans van het Nieu we Testament. In Italië en Amerika ver schijnt maandelijks het zoge naamde IDOC-bulletin. Verder publiceert het IDOC een cata logus van belangrijke docu menten op gebied van kerk en maatschappij- Tenslotte wordt een samenwerking van interna tionale documentatiecentra na gestreefd. Het IDOC is ook bezig met een coördinatie van documentatie- en communica tie-centra met betrekking tot de derde wereld. DE IN SPANJE geboren kunstenaar Pablo Picasso Is door de Parijse Sorbonne-uni versiteit tot eredoctor be noemd. (ADVERTENTIE) Klop-Klop is weliswaar een feestelijke gar nering (op toetjes, ijs, vruchten, gebak, koffie, etc.). Maar u hoeft niet te wachten tot er iets te vieren valt. Klop-Klop kunt u rustig vaak ge bruiken. Want het is calorie-arm. En hét klaar maken is in een ogenblik gebeurd. (4 minuten). Het kan niet mislukken. Haal daarom vandaag het pakje Klop-Klop uit uw kast. En trakteer 't gezin. Ook al is er niemand' jarig. 2 zakjes per pakje. P.S. Klop-Klop kan ook fijn worden gemixt dóór veel gerechten. Zie de leuke recepten op elk zakje. 'n ZNZ produkt (Van onze redactie) binnenland) ROTTERDAM (ANP) Ongeveer honderdduizend Rot terdammers hebben deze maand de gelegenheid om twee keer naar de stembus te gaan. Vandaag worden de ver kiezingen voor Rotterdams eerste drie deelgemeenten ge houden en twee weken later volgen de Tweede-Kamerver kiezingen. De honderdduizend, die van de ambtenaren aam de Coolsin- gel in Rotterdam twee oproe- pingskaarten in de bus hebben gekregen, wonen in Hoek van Holland, Hoogvliet en in Rot- terdam-Charlods. Dit zijn de Rotterdamse wijken, die op 1 januari gaan functioneren als Nederlands eerste deelge meenten. De raden van die deelgemeenten warden van daag gekozen. Als de plannen van het Maasstedeldjke gemeentebe stuur doorgaan zal Rotterdam op den duur men hoopt in 1976 zijn „verkaveld" in acht tot tien deelgemeenten, die allen volgens de visie van de Rotterdamse bestuurders een bepaalde, maar beperkte mate van zelfbestuur hebben. De mannen achter het nieuwe wijkbestel hopen, diait het zal leiden tot de gewenst geachte (ADVERTENTIE) St.NicoIaask.ido: een strijkvrij, vlekvrij - Vilcdan tafelkleed, (j O C Daarbij gratis A feestelijke kaarsen, de drogist. Het mooiste StNicolaaskado. M> ARNHEM (ANP) De of ficier van justitie bij de recht bank te Arnhem, mi. F.O. Leusink heeft dinsdag twee jaar jeugdgevangenisstraf ge- eist tegen drie Arnhemmers wegens een serie inbraken. Het drietal was ontvlucht uit de rijkswerkinrichting te Amersfoort. Op 25 augustus betrapte de politie de drie op heterdaad bij een inbraak in een boetiek op Presikhaaf in Arnhem. Zij hadden zich daar juist in nieuwe spijkerpakkle ding gestoken. Tijdens het verhoor bleek het trio te hebben deelgeno men aan nog een groot aantal inbraken in de maamd augus tus, in verschillende oombina- ties. Soms gebeurde dat met de hulp van andere jeugdige delinquenten, die nog voor de kinderrechter moeten terecht staan. QUITO (RTR) i De marine van Ecuador heeft in de afge lopen 48 uur zeven Ameri kaanse vissersboten en een Canadese opgebracht wegens illegaal vissen in de Ecuadori- aanse wateren- Een van de Amerikaanse schepen is in middels vrijgegeven nadat de schipper een vergunning had getoond. De andere vaartuigen wor den vastgehouden in de haven van Salinas. Volgens een offi ciële verklaring zullen de schippers worden berecht en beboet. Ecuador heeft evenals tien andere Latij ns-Amerikaanse landen zijn territoriale wate ren uitgebreid tot 200 mijl uit de kust, maar verscheidene grote landen, waaronder Ame rika, erkennen slechts een 12- mijlszone. bestuurlijke decentralisatie en tot meer inspraak van de wijkbevolking in de wijkpro- blematiek. Het is de bedoeling dart de deelgemeenten zich zo kunnen ontwikkelen dat zij op den duur als zelfstandige eenheid kunnen worden ingepast im het stadsgewest, dat Rotter dam en het openbaar lichaam Rijnmond willen gaan vormen. Zij krijgen de beschikking over een eigen secretarie en een eigien ambtelijk apparaat, gecontroleerd door de deeigen- meenteraad. De deelgemeenten krijgen, zo is het ruim om schreven een bestuurlijke en adviserende taak. B- en w. van Rotterdam zul len bevoegdheden overdragen, die onder andere te maken hebben met de politieverorde ning, de wagenverkeerswet, de woonruimtewet, de dierenbe. schermingswet, de hinderwet en de wet op de kansspelen. De deelgemeente kuninen vol gens het nieuwe wijkbestel beslissingen nemen over het gebruik van allerlei gemeente lijke voorzieningen en zij kun nen wijkactiviteiten stimule ren met subsidies. Belangrijk is in het nieuwe wijkbestel ook de adviserende bevoegdheid van de deelge meenten. Het centrale apparaat aan de Coolsingel mag niet zonder motivering afwijken van ad viezen, die de deelgemeenten over tal van zaken geven. Nog vóór de drie eerste deelgemeenten van de grond zijn is er overigens al een venij nig conflict over het nieuwe wijkbestel gaande tussen de gemeente Rotterdam en Pro vinciaJe Staten. G.S. wiillen dat Rotterdam geen nieuwe deetgemeentera- den gaat instellen of daar zelfs voorbereidingen voor gaat treffen, ails niet eerst overeen stemming is bereikt over de financiële gevolgen. Het Is vandaag voor de eer ste keer, dat ook 18- tot 21 jarigen aan de verkiezingen kunnen meedoen. Opvallend is, dat in geen van de drie deel gemeenten DS '70 aan de ver kiezingen meedoet. Een be stuurder van de afdeling Rot terdam van deze partij ver klaarde eerder: „Wij concen treren ons liever op de Twee de-Kamerverkieri-- en. (ADVERTENTIE) Lavona-crèmebehandeling Flakon voor 2-3 behandelingen f2,00 Voordeelflakon voor 10 behandelingen f5,25 Lavona-haarhersteller Flakon voor 3-4 behandelingen f2,05 Voordeelflakon voor lObehandelingen f6,50 Lavona tegen vet haar Flakon voor 2 behandelingen f2,45 Voordeelflakon voor lObehandelingen f6,95 Lavona-snelkuur met extra- verstevigende werking voor herstel van alle haarsoorten. Flakon voor 3-4 behandelingen f 2,40 Voordeelflakon voor lObehandelingen f6,95 Lavona-haarversteviger. Flakon voor 2-3 behandelingen f 1,50 Voordeelflakon voor lObehandelingen f3,75 Verkrijgbaar In 2 soorten. Normaal: vc maal haar. Bleu: voor i néleerd haar. is een Wella-produkt Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden. Slecht» bij hoge uit* zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met Inhoud. c.q. strekking. Ploegen om het wereldkam pioenschap kan een kunst zijn. Maar voor mij is het een Jan Klaassenspel. Zo ook de we reldkampioenschappen van 1973, die in Ierland gehouden worden. Volgens miij is het mogelijk om in 1973 een ploeg te ontwerpen, die zijn weerga niet kent, waar ook ter we reld. De vorm van het rister zou dan altijd doordacht en volledig uitgebalanceerd moe ten zijn. De algemeen gebrui kelijke ploegen, met 30 cm snijbreedten zijn hier een voorbeeld van. Waarom moet er bij ploegwedstrijden met deze ploegen zo geploegd wor den, dat 10 cm blijft vastzitten om een schuine boden te kun nen ploegen. Waarom mogen derg. uitgevoerde ploegen wel bij de nationale ploegwedstrij den gebruikt worden en zijn andere ploegen verboden. BREDA, A. Ch. Broekmans. DEN HAAG (ANP) Veel jonge boeren hebben voordat ze zelfstandig werden op va ders bedrijf meegewerkt, docR karig was hun loon. Met niet meer dan de kost, inwoning en zakgeld moest zich in Noord- Brabant 48, in Gelderland 43, in Friesland 26 procent van deze f. oep tevreden stellen. Een loon dat overeen kwam met een landarbeidersloon vol gens cao kreeg in Noord-Bra bant slechts 3, in Gelderland 5, In Friesland 22 procent. Het Lamd-bouw-Econom-isch Instituut heeft bdj een onder zoek naai' de vermogensvor ming voor en tijdens de be- drijfsovernerrming door jonige landbouwers dieze gegevens gevonden. De financiële middelen die de jonge boer voor de bedrijfs- overneming in handen krijgt komen In hoofdzaak uit eigen arbeid, schenkingen en erfe nissen. In Friesland vindt 90, in Gelderland 88 en in Noord- Brabant 61 procent van de jonge boeren het, vooral met het oog op de vermogensvor ming, noodzakelijk of wense lijk dat medewerkende zoons loon ontvangen. Van de beginnende zelfstan dige boeren heeft in Noord- Bnabant 73, in Gelderland 48, in Friesland 40 procent voor de overneming op het ouder lijk bedrijf meegewerkt. HAARLEMMERMEER (ANP) De politie van Haarlemmermeer heeft drie Amsterdammers aangehouden wegens beroving van een 71- jarige vrouw. Toen zij vorige week op haar fiets reed, hebben de mannen haar tasje gepakt. Het zijn de 23-jarige straatmaker P. van E. en zijn 30-jarige maat, de schilder J.B. Een 42- jarige autospurter werd ook gezocht. Hij kende de vrouw en kan de tip voor de bero ving hebben gegeven. ARNHEM (ANP) Twee jonge Tsjechen ontsnapt uit het vreemdelingenlegioen wachten in het huis van bewa ring in Arnhem op een beslis sing over hun verzoek om een tijdelijke verblijfsvergun ning. Ze zijn dinsdag door de rechtbank voor een reeks dief stallen veroordeeld tot drie maanden en zestien dagen ge vangenis, een straf gelijk aan het voorarrest, maar moeten in het huis van bewaring blijven ter beschikking van de vreemdelingendienst. De twee Tsjechen, 21 en 19 jaar, waren zonder middelen van bestaan via België in ons land gekomen, maar durfden zich niet bij een instantie te melden uit vrees voor uitleve ring. Ze maekten zich schuldig aan diefstallen van levensmid delen, rookartikelen en gordij nen. om als dekens te gebrui ken Na een reeks autodief stallen zijn ze door de politie in Apeldoorn aangehouden.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 12