BAKKENIST: KABINET DENKT TE VEEL AAN VERKIEZINGEN MILITAIRE VAKBONDEN ZIJN VOOR: Beperkte groetplicht dam schijfjes Le Due Tho op weg naar Parijs Financiering van lokaal bestuur via gewesten STEMBUSQ^ KVP-lijsttrekker kreeg nieuw gezicht esreiH amro-piersonfund' Hartpatiënten noemen Klokkenberg binnenland Pfmfflwifl mediae. inhslsfE DRS. A. v. STUIJVENBERG: Jac. de Jong (DMP) verwerpt zowel Marxisme als „Bakkenisme" DREES JR. WON PRIJS VAN KVP Centraal akkoord „vodje papier" Weer doden g in Ulster WDM DUIDELIJK De Brauw: Achter uw Amro-Pierson Fund staan deAmroBanken Pierson, Heldring Pierson. Vertrouwd idee. 11 13 Woensdag 15 november 19/z (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nog voordat het kabinet-Biesheuvel een definitief besluit heeft geno men over het al dan niet ne men van een prijsmaatregel is V.N.O.-voorzitter drs- S.C. Bakkenist al fors uit z'n slof geschoten. Hij verwijt het ka binet meer een „elektoraal-po- litieke opstelling dan een soci aal-economische". Ook hij vindt dat de prijzen dit jaar nogal fors stijgen, maar nie mand heeft volgens hem be wezen, dat de grote onderne mers daar de schuldigen van zijn. U heeft tot twee keer toe een gesprek gehad met de re gering. Die heeft u een prijs maatregel in het vooruitzicht gesteld. Gelooft u dat die ef fectief zal werken?- Bakkeaiist: „We hebben in derdaad twee keen- een ge sprek op Economische Zaken gehad over de prijsontwikke ling vain die laatste maanden. Ook de vakbonden hebben gisteren in de Stichting van de Arbeid him verontrusting uit gesproken over diie ontwikke ling. Ik maak ernstig bezwaar tegen al dat gepraat over de prijzen. Je kunt het niet op de ondernemers alleen afwente len. Daarom hebben wij bij de regering ook fors van ons af gebeten. Als de prijzen iets stijgen, wordlt er al over een tiende procent gekeuteto, maar de overheid verhoogt haar ei gen prijzen en tarieven met maar liefst 50 procent. Het gaat ons om de inflatiebe- stnjding en niiet om die prijzen alleen. Verwacht u dat de prijzen met een prijsmaatregel heter In de hand gehouden kunnen worden dan bij een vrij prijs beleid? Bakkenist: „Onderzoekingen hebben uitgewezen, dat over bepaalde periodes gerekend er geen verschil is, althans geen groot verschil, tussen tijdvak ken met een vrij prijsbeleid en tijdvakken met een gebon den prijsbeleid. Daarom zien wij d:af effect diat de regering beoogt ook niet zitten. Het is daarom ook buiten kijf, dart de politiek en de verkiezingen er een rol 'bij spelen, ook bij de ministers in het kaibinet"- Denkt u dat het nemen van een prijsmaatregel gevolgen zal hebben voor het volgende week te ondertekenen centraal akkoord? Bakkenist: „Ons antwoord aain de regering, die deze vraag ook heeft gesteld, is ge weest dart wij hiervan nieuwe oomplicaties vrezen, die wel eens het centraal akkoord op losse schroeven kunnen zetten. We hebben daar nog geen de finitief standpunt over geno men, maar we gaan in ieder geval niet onder ieders juk door". Nu de prijzen dit jaar met misschien wel 8,5 tot 9 pro cent stijgen betekent, dat de geraamde 5,75 procent voor volgend jaar zoals dat in het centraal akkoord is vastge legd in gevaar komt. Wat vindt u daarvan? Bakkenist: „Als die prijs verhogingen alle verantwoord zijn, en diaar gaan wilj vanuit, dan is het triest dat die 5,75 procent voor volgend jaar moet worden bijgesteld. Daar zullen we met de vakcentrales nog over moeten praten, want het zou gevolgen kunnen heb' ben voor de geraamde loon stijging volgend jaar van 1) procent. Maar we zullen dat zakelijk moeten bekijken. We willen niet opgejut worden door de pers, Kamerleden, po litieke partijen en ministers, omdat er over twee weken verkiezingen zijn", aldus V.N.O.-voorzitter drs. S.C Bakkenist. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De meer derheid van de militaire vakbonden (officieren- en onderofficierenverenigingen) is voor de invoering van een beperkte groetplicht, die in de plaats komt van de nu al gemeen geldende groetplicht voor minderen tegenover meerderen. De beperkte groetplicht houdt in, dat de mindere al leen nog de militaire groet brengt als er sprake is van een formele gezagsverhouding tussen hem en zijn meerdere. In de praktijk zal dat er op neerkomen, dat er alleen ge groet moet worden indien een mindere zich bij een meerdere (af) meldt. Groeten als men el kaar tegenkomt hoeft volgens de door minister De Koster voorgestelde regeling al niet meer. De beperkte groetplicht is onderwerp van gesprek ge weest in het georganiseerd overleg van de militaire be langenverenigingen. Aan dat overleg neemt de VVDM niet deel. Twee officierenvereni gingen en drie onderofficiers- bonden zijn akkoord gegaan met het plan van de minister. Een officiersbond en twee on derofficiersbonden waren te gen. Het hoofdbestuur van de VVDM gaat donderdagmorgen in Den Haag met minister De Koster praten over een even tuele hervatting van het geor ganiseerd overleg tussen de minister en de WDM. Minister De Koster had dit overleg opgeschort nadat het VVDM-hoofdbestuur op 1 au gustus de „groetweigerdag" had gehouden ondanks het feit dat de bewindsman de vereni ging dat dringend had ontra den. Het gesprek van donder dag is tot stand gekomen dankzij de bemiddeling van de Tweede Kamerleden Wiel- draaijer (PvdA) en Van Eisen (KVP). Het gesprek vindt op verzoek van de minister plaats, zo heeft het WDM- hoofdbestuur dinsdag meege aeeld. Breekpunt voor het hervat ten van het overleg is volgens VVDM-voorzitter .Cees Beem- sterboer voor de vereniging de haardrachtkwestie. De VVDM zal donderdag de minister vra gen, over deze kwestie geen beslissing meer te nemen. De vereniging heeft overigens de indruk dat de politieke partij en het onjuist vinden als de heer De Koster in deze kabi netsperiode nog een beslissing .over de haardracht zou ne men. De VVDM liet onlangs al in een brief aan de Tweede Ka mer weten dat beperking van de vrije haardracht voor de vereniging aanleiding zal zijn, geen prijs meer te stellen op het georganiseerd overleg. 0 De Spaanse schilder Salvador Dali presenteert generaal Franco het schilderij, dat hij maakte van Carmen Martinez Bordiu. de kleindochter van prins Alfonse de Bourbon Dampierre, Spaans ambassadeur in Zweden. Carmen rijdt door witte wolken op het silhouet van een paard, waarin volgens Dali symbolen van Spanje's grandeur in het verleden. (ADVERTENTIE) Dam aardappelsohijfjes zijn. eigenlijk vóórgebakken, gebakken aardappeltjes. Daardoor kunt u straks gegarandeerd knapperige damschijfjes op tafel zetten! Dus...snel in huis halen, tien minuten in de koekepan en smullen maar! een dlepvriesprodukt van PEKING (RTR-DPA) De Noordvietnamese vredesonder- handelaar Le Due Tho heeft in Peking van gedachten ge wisseld met de Chinese pre mier Tsjoe en-Lai. Verwacht wordt dat hij vandaag via Moskou zijn reis naar Parijs zal voortzetten voor een nieu- (ADVERTENTIE) geeft een koel en opgelucht gevoel Bij apotheker en drogist we gespreksronde met de voornaamste adviseur van pre sident Nixon, Henry Kissin ger. Het Witte Huis wilde intus sen geen antwoord geven op devraag wanneer Kissinger zich naar die Framse hoofdstad zal begeven. Kissingers plaatsvervanger, generaal Alexander Hadig, heeft president Nixon in zijn buitenverblijf in Damp David verslag uitgebracht over zijn jongste besprekingen met het Zuidvietnamese staatshoofd Nguyen Van Thieu. Volgens de woordvoerder van het Wit te Huis Ziegler, had Haag in Saigon een „hartelijke en con structieve gedachtenwisseling'" gehad. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH „Wij zijn in Nederland bezig aan een verfijning van de uitkeringsregeling van het rijk aan de gemeenten, die op de duur in zijn eigen complicaties zal vastlopen Wij sleutelen aan een systeem uit een voorbije periode". Deze vaststelling, dinsdag gedaan op de Bossche stads- gewesidag drcud-staatssecre- taris van Binnenlandse Zaken drs. A. van Stuijvenberg, leid de hem tot de conclusie, dat een rationele, functionele, bil lijke verdeling van gelden over veertig of vijftig homoge ne gewesten beter mogelijk is dan over 800 zeer ongelijk soortige gemeenten. „Wij moe ten het geld verde'en over ge bieden die gesneden zijn op de maat van deze tijd, de gewesten", zei hij. Uitgangspunt voor de inlei ding van drs. V-an Stuijven berg was: de financiering van lokale overheidsactiviteiten, bezien in het kader van de gewestvorming. Hijzelf kon digde een „eenzijdig financiële benadering" aan. die naar zijn inzicht tot nu toe in de discus- (Vervolg van pagina 1) De vereniging roept de zie kenfondsen op, aan dat team geen uitkering voor behande ling te doen. Voorzitter Hen driks van de Unie van zieken fondsen en van de centrale van ziekenfondsen in Noord-Bra bant, zei de vraag van de Hart patiëntenvereniging volkomen correct te vinden. „De ziekenfondsen hebben echter niet de bevoegdheid om te oordelen over de medisch- techniische bekwaamheden van het huidige team. In het be lang van iedereen is het nood zakelijk, dat de minister of het staatstoezicht op de volksge zondheid snel een duidelijke uitspraak doet. Voorwaarde voor behandeling is. het ver trouwen van de patiënt in het team. Dat vertrouwen is er kennelijk niet. Als de uitspraak van de overheid komt, zullen wij ons daaraan conformeren. Maar het is wel de hoogste tijd dat én de minister én de lande lijke chirurgenvereniging én de Kon. Maatschappij voor Ge neeskunde een uitspraak doen over het gedrag van de spe cialisten in het Eindhovens Binnenziekenhuis". aldus de heer Hendriks. „Gezien de verziekte sfeer in het Binnenziekenhuis". acht de Hartpatiëntenvereniging het evenmin haalbaar een goed functionerend zelfstandig hart- chirurgisch centrum in dit zie kenhuis onder te brengen Daarna-"- streeft het zieken huisbestuur onder goedkeuring van de minister. De vereniging noemt als an dere en betere mogelijkheden: het Sint-Annadal in Maas tricht, het Sint-Jozefziekenhuis te Eindhoven en vooral de long- kliniek De Klokkenberg te Bre da, waar dr. Van der Schaar al tien jaar lang longoperaties verricht. Mr. De Bekker, direc teur van De Klokkenberg, voelt zich nogal overvalen door deze mededeling. „Daarover heeft men op De Klokkenberg zelfs nog noqit gesproken", zegt hij. Hij gelooft ook niet dat een dergelijk centrum snel te ver wezenlijken valt. „Als de mi nister of de inspectie met een dergelijke vraag zou komen, dan zouden we dat zeker wel in overweging nemen. Het sluit mooi aan bij wat we hier heb ben, maar dat zal wel voor heel wat meer ziekenhuizen gelden." Dr. Van der Schaar zou de opdracht om mee te werken aan een nieuw hartcentrum graag aannemen als aan de voorwaarde kan worden vol daan, dat hij op zeer korte ter mijn weer met zijn team, in clusief de dertig speciaal opge leide verpleegkundigen, kan gaan opereren.. „Eventueel tij delijk in een ander ziekenhuis", aldus de chirurg, die deze voor waarde bepalend acht voor het gaan functioneren van een toe komstig hartteam. Het verpleegkundig team van de chirurgische afdeling van het Binnenziekenhuis heeft gis teren nogmaals verklaard, zich geheel achter dr. Van der Schaar te plaatsen. sies te weinig belichting ge kregen had. De financiering van gewes ten (dus het locale bestuur) door het rijk, zoals dat tot nu toe gebeurt, is erop gericht, aldus de inleider, de gemeen ten te laten voortbestaan zoals ze zijn. Dat kon tot nu toe, doordat er geen schaalproble men waren, maar enkel pro blemen van financiële draag kracht. Die schaalproblemen, dus problemen die niet meer door enbinnen een gemeente op te lossen z-ijn, probeert men op te vangen door vrijwillige samenwerking, of door het tot- standbrengen van een aantal regionale voorzieningen door een centrumgemeente, die daarvoor een hoger bedrag per inwoner uit het gemeentefonds ontvangt. Maar beide oplossingen schieten tekort, aldus drs. Van Stuyvenberg. Gemeenschappe lijke regelingen op basis van vrijwilligheid leiden tot facet- bestuur. Bij het functioneren van een centrumgemeente is de regio van de beslissingen van zo'n gemeente afhanke lijk. Zijn conclusie was dan ook, dat ze beide pleiten voor het scheppen van één bestuursor gaan, dat voor de afweging van belangen in één gebied ver antwoordelijk is. Rijst natuurlijk meteen de vraag van de financiering. Van Stuijvenberg pleitte ervoor, dat de deelnemende gemeen ten een gelijk bedrag per in woner voor gezamenlijke, al gemene taken aan het gewest afdragen Dat kan, doordat al le gemeenten na de ongelijke gemeentefondsuitkeringen on geveer in een gelijke financië le positie zijn. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De freule ging ooit eens op de Dam zitten, Udink zette eens een pruik op en nu bouwt KVP-lijst trekker Andriessen zich vóór de verkiezingen een compleet nieuwe image op. De hoge haarinplant wordt bedekt door een naar voren ge kamde lok. De zware tochtlatten werden geminiseerd tot zeer bescheiden bakkebaardjes. De zware en wat plechtige bril is thuisgelaten naar men fluistert omdat Andriessen contactlenzen draagt, hetgeen ook zijn ooggeknipper zou kunnen verklaren. In plaats van het witte overhemd draagt hij een gekleurd of gestreept shirt, soms zelfs een coltrui. Zelfs zijn naam is veranderd; in plaats van over „mr. F. H. J. J. Andriessen" spreekt de KVP nu over „Frans Andriessen". Wie bracht deze gedaantewisseling tot stand Was het de Haagse public-relationsman M. C. Beauchez, die volgens een van zijn medewerkers privé de KVP bij dit soort zaken advi- SeC,Geen sprake van", zegt KVP-perschef Antoine van den Wildenberg uit Zoetermeer. „Dit is geen verkiezingsgimmick. Andriessen moest al weken naar de kapper. Dat hij er nu leuker uitziet is gewoon meegenomen." En de verdwenen bril dan „Dat is gewoon een leesbril", aldus Van den Wildenberg. „Die heeft hij alleen nodig in de Kamer en op congressen." ken- of platenbon van tien gulden. De inzanding van dr. Drees luidde: Den Uyl is een ideale oppositieleider. Houden zo. Stemt KVP. De wedstrijd wer-d gehou den tijdens de damesbeurs te Den Haag, eind september, begin oktober. Veel partijen haden op deze beurs een po litieke informatiestand. De stand van de KVP stond naast die van DS'70. Damesbeursbezoekers wa ren bij de KVP in de gele genheid een slagzin of leus op te schrijven. Bij wijze van wedstrijd. Een van de infor- matrices van de KVP nodig de dr. Drees, bij het bezoek aan de stand van zijn eigen partij uit, mee te doen. Hij voldeed aan het verzoek. LEIDEN Zelfstandigen en middengroepen zijn ge kant tegen het marxisme van de rode drie, maar zij ver werpen ook het „Bakkenis me" van de VVD. Dit zei het Kamerlid De Jong, lijsttrekker van de De mocratische Middenpartij, dinsdagavond op een verkie zingsbijeenkomst in Leiden. Met het Bakkenisme be doelde hij een nieuwe vorm van quasi-liberalisme. „On der het mom van 't particu lier initiatief en vrije concur rentie wordt het persoonlijk initiatief van de zelfstandige toch door het grootbedrijf on derdrukt en zelfs onmogelijk gemaakt. De WD is haar af komst vergeten en een partij geworden van het salariaat en de grootindustrie", aldus De Jong, die het ontstaan van de DMP mede als een geVolg van deze ontwikkeling in de VVD ziet. De VVD, maar ook de con fessionele partijen verzuimen naar zijn mening te signale ren, dat het grootbedrijf in Nederland bezig is het per soonlijk initiatief te blokke ren en zelfs te vernietigen. ,,Ik noem dit economische moord en misbruik van eco nomische macht". DEN HAAG Dr. W. Drees jr., heeft een prijs in de wacht gesleept bij een KVP-wedstrijd voor het ver zinnen van een slagzin of leus. De prijs was een boe- ERMELO Oud-minister De Brauw (DS'70) vindt het centraal akkoord een vodje papier". „Wij krijgen voor het vierde jaar een loonsom stijging van 12,5 procent en eveneens een sterke prijsstij ging," aldus de DS'70-cam- pagneleider. Hij zei dit op een verkiezingsbijeenkomst in Ermelo. Oud-minister Roolink (AR) vond dat je door termen als een vodje papier te hanteren een tijdbom legt onder het georganiseerd overleg. Het akkoord is immers tot stand gekomen na uiterst zorgvul dig overleg, aldus mr. Rool- vink. Zijn opponent De Brauw vroeg zich af hoe hard die afspraak dan wel was Geen enkele bond zal in haar eisen op basis van deze af spraak handelen, omdat men niet weet wat voorzittei Groenevelt van de Industrie bond NW gaat doen", z meende de DS'70-leider. Parijs, die droom van een stad, lichtstad vol charme en cultuur en artistiekelingen en verliefde mensen, dat Parijs kun je voor mij op je buik schrijven. Sinds vrijdag j. 1. Hebt u het gelezen? Het sim pele je it dat er zaterdag iets nationaals gevierd moest wor den, leidde de dag ervoor tot een ongekende massale conges tie van het hele centrum van Parijs. •tr Stel u eens voor: bijna twee ëneenhalf miljoen auto's waren er vrijdagmiddag en -avond in de Parijse straten „op de been", schat de politie. Alleen omdat men per auto meteen na het werk het nationaal te vieren weekeinde in wilde duiken. Enfin, er stonden tegen de avond zo ontstellend veel au to's zo verschrikkelijk dicht op elkaar gepakt, dat een aan tal mensen halfgek van angst het op hun zenuwen kregen en hun auto uitvluchtten. Over alles heen. Dat staat zo maar even in de krant. Een opmerkelijk aardig nieuwtje? Een curieus geval? Welnee. Dtt wat een zwakke vooraf schaduwing van de dingen die zonder enige twijfel komen gaan. Dacht u dat er in ons land onder dat stel zenuwzieke jak keraars, dat automobilisten heet, zoiets niet zou gebeuren? Natuurlijk denkt u dat, al thans de meesten onder u. Natuurlijk denkt u, dat het zo'n vaart allemaal niet zal lopen Natuurlijk denkt u bijna al lemaal dat het allemaal best goed zal gaan als u maar iets meer verdient, als u maar pro motie maakt, dat grotere huis kunt kopen, die nieuwe auto, die verre vakantie... Daar draait het toch alle maal om. Waar je ook kijkt. En het is al jaren aan de gang. Met een Club van Rome als suf en doodgepraat geweten, a!s alibi. Hoeveel mensen hebben het ai niet op hun zenuwen gekre gen. Daarvoor hoef je niet per se gillend je auto uit te ren nen. Praktisch iedereen kent in zijn eigen omgeving wel iemand die „er onder door" dreigt te gaan, of gaat, of is gegaan. Daarom vind ik dat jongst leden vrijdagavond volgeprop te Parijs een waarschuwing, dat het misschien nog niet te laat is. Daarbij vergeleken was dat windje van begin deze week Inderdaad een storm in een glas water. Proost. MERIJN BELFAST (RTR) Een jonge Britse soldaat en een katholieke burger zijn in een ziekenhuis in Belfast overle- cen aan schotwonden die zij in de nacht hadden opgelopen. Hiermee is het aantal doden als gevolg van ruim drie jaar geweld in Noord-Ierland ge stegen tot 630. De militair werd in een huis getroffen toen een onbekende door een fuit naar binnen schoot. De burger kwam om I door schoten die iemand uit een passerende auto afvuur de. Extra steun van het rijk zal daarnaast in de opbouwperio- de nog nodig zijn, omdat in die tijd wel het apparaat van net gewest moet worden opge bouwd, maar de deelnemende gemeenten nog niet van be sparingen in mankracht en ta ken profiteren. In de uiteindelijke situaiie zijn, aldus de inleider, op ba sis van de huidige financiële verhouding rijk-gemeenten wel enkele mogelijkheden voor de financiering van de gewesten (uitsluitend door de gemeenten, uitsluitend door het rijk, of een combinatie van beide), maar die wees hij van de hand. Hij pleitte voor een primai re toedeling van de rijksgel- den aan de gewesten, die daarmee dan ook de primaire organen van plaatselijk be stuur worden. Voor de duide lijk gemeentelijke taken, die na de totstandkoming van de gewesten nog overblijven en die niet zover meer uit elkaar zullen liggen, moeten de ge meenten dan een vast bedrag per inwoner ontvangen, hetzij van het rijk, hetzij van de gewesten. (ADVERTENTIE) solide vermogensbeheer *Het huisfonds van de Amsterdam-Rotterdam Bank en Pierson, Heldring Pierson. i

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11