Belgisch riviertje weer terug in oude bedding CNV: DRIEKWART VOOR VAKBONDSFEDERATIE JONGEREN NOG KLEUTERS IN POLITIEK Spoor van vernieling door Zeeland Den Uyl dreigt regering: PRIJSSTOP OF DEBAT Acht doden in storm, schade in miljoenen centrale uerujorming Vindaag Veiligheidsrapport PZEM-kerncentrale in Borssele blijft zoek ZEELAND NVV Syrische journalist in Parijs vermoord WARENHUIZEN VEREN VERNIELING Breda, Ginnekenweg 310 01600-53550 (Vano 11 ze redactie buitenland) BRUSSEL Het Belgi sche riviertje de Somme, dat vorige week woensdag bij Rochefort plotseling zijn bed ding verliet om in de bo dem te verdwijnen, volgt zijn oude bedding weer. De Belgische dienst van wegen en bruggen (Waterstaat) is al sinds eind vorige week bezig het gat waarin het ri viertje ondergronds ver dween, te dichten; 80 ton stenen en kiezel waren er voor nodig om het „verdwijn- gat" geheel te dichten. De Zeventig procent van het ri vierwater volgt nu weer de oorspronkelijke loop. De Belgische waterstaat heeft begroot dat er onge veer 1000 ton grond nodig zal. zijn om het „verdwijn- gat" geheel ted ichten. De weg tussen Han sur Les- se en Rochefort, die nabij het verdwijnpunt van het ri viertje ernstig verzakte, is nog steeds niet geheel her steld. Het was op dat punt dat een vrachtwagenchauf feur vorige week het rivier tje plotseling „leeg" zag lopen in een fat in de bodem. De Belgische waterstaats diensten gaan nog voort met het kleuren van het rivier water om te trachten te ach terhalen waar het water van het riviertje ondergronds blijft. Geologen vermoeden dat het riviertje weer aan de oppervlakte gekomen zou zijn op ongeveer zeven kilo meter afstand vanwaar het verdween. Ze veronderstel len dat op grond van wat over de bodem in dat gebied bekend is. De verdwijning van het riviertje verklaren ze door aan te nemen dat in het kalksteen in die streek een breuk is opgetreden. (Van onze parlementaire re dactie). DEN HAAG Een enquête onder CNV-leden heeft uitge wezen dat bijna driekwart van de leden die hun mening gaf, voorstander is van een federa tie van de drie vakcentrales STAD IN STREEK Bij Nieuwdorp evenveel fluor als in Waterwegge bied Pagina 3 Somber rapport over na tuurreservaat Canisvliet Pagina 5 BINNEN- EN BUITENLAND Speurtocht naar kruiden dokter in Spanje Pagina 11 SPORT Toestand Rijnders redelijk Pagina 13 Nel Plu-Bos breekt Zeeuws zwemrecord Pagina 15 NVV, NKV en CNV- In totaal bezochten slechts 4400 CNV- leden de rayonvergaderingen, waar hun mening over een vakbondsfederatie werd ge vraagd. In een eigen commentaar zegt het vertanidsbestuur van het CNV, dat er geen enkele zekerheid bestaat, dat boven genoemde oijfers ook voor de christelijke vakbeweging als geheel gelden. Het verbonds- bestuur plaatst da-armee een duidelijk vraagteken achter de uitslag van de enquête. De le den die de rayonvergaderingen hebben bezocht zijn over het algemeen trouwe, meelevende leden, die opkomen voor de christelijke vakbeweging. Het moet niet uitgesloten worden geacht dat juist die leden de uitslag van de enquête nega tief hebben beïnvloed. Opvallend is dat met name In de drie noordelijke provin cies het verzet tegen de fede ratie het grootst is. In de zuide lijke en westelijke provincies het tegenovergestelde. Zee land bijvoorbeeld stemde in grote lijnen voor de federatie: Goes (55 voor, 10 tegen), Mid delburg (121 tegen 29) en Axel (31 tegen 2). Enkele ar gumenten van tegenstemmers: .Geen federatie, want dat zou de christelijke vakbeweging verder doen afzakken". Directeur- Dr. W. A. J. M. Harkx Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimu» Hoofdredacteur: L. Leijendekker flfffih. WM MM BB Wf MHWI Kgg I I 1 I I per advertentie f 2'40' exclusief 4% aT'W' Redactie- en administratie-adres: BjiSj IS BB K 9 9 KB Sjj tagfj 9 aft ilgiL Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- Nieuwstraat 9, Temeuzen, tel. (01150)—79 20 Bfi B" SL. M fe' ip Jf M fW M advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel meer SB SB Mm SHB pS BI sir hIm 23 cent' Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Abonnementsprijs N7-72: 9 9 9 IV 9^V 9 9 9 K 9 9 9 9 ^9 Vermelding: Brieven onder nummer, of Adrei L^fn^eT20^n\6'36Permaand- WW H J fa H bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Gironummer 1114111 DINSDAG 26e Jaaraan« t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, tg NOVEMBER 1079 No 9007 T,7°or maal>dagnuiniuer: vri.idag tot van. Reigerstraat 16, Breda 1 iNUVumoan, xa'2 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De jongeren weten over het algemeen min der van politiek dan de gemid delde Nederlander. Ook weet vijftig procent van de jongeren nog niet wat ze op 29 novem ber (de dag van de Tweede- Kamerverkiezingen) gaan doen Aldus de twee belangrijkste conclusies, die te trekken zijn uit een opinie-onderzoek van KRO's Brandpunt, waarvan de resultaten gisteravond in een extra-televisie-uitzending be kend zijn gemaakt. Ook blijkt uit deze enquête, dat van de jongeren die kenne lijk al wel weten op welke par tij ze gaan stemmen, de helft zijn stem zal geven aan een van de drie linkse partijen (PvdA, D"S6 en PPR). Gemiddeld ha len deze partijen (althans bij de door Brandpunt ondervraag de kiezers) veertig procent. Er zijn voor deze enquête 825 jongeren ondervraagd van 18 lot 2214 jaar en 1077 „gemid delde kiezers", dat wil zeggen van achttien jaar en ouder. Dat de jongeren minder van de politiek afweten dan de ge middelde kiezer blijkt onder meer uit het feit, dat door de bank genomen dertig procent van de kiezers geen oordeel heeft over het kabinet-Biesheu vel, maar dat onder de jongeren dit percentage beduidend hoger is, namelijk vijftig. Nog duidelijker spreken de cijfers als het gaat om de be kendheid van de lijstaanvoer ders van de partijen. Den Uyl (PvdA) is bij 33 procent van de kiezers onbekend, maar onder de jongeren kent bijna de helft (49 procent) hem niet. KVP- lijsttrekker Andriessen is bij 70 procent van de Nederlandse kiezers een onbekende figuur, van de jongeren kent 83 pro cent hem niet. Tilanus van de CHU geniet de twijfelachtige eer de onbekendste lijsttrekker te zijn: 81 procent kent hem niet en bij de jongeren is hij zelfs vrijwel geheel onbekend (93 procent). Opmerkelijk is, dat er tussen jongeren en de gemiddelde kie zers weinig verschil in opvat ting bestaat over zaken, die Ne derland de komendejaren bij voorrang zou kunnen nastre ven. De enquêteurs schotelden de ondervraagden tien „issues' voor, waarvan er vijf gelijk werden beoordeeld. Daaronder: het zorgen voor een sterke de fensie en het handhaven van de hoge mate van economisch' groei. Twee van de tien na te stre ven zaken vinden de jongeren belangrijker dan de gemiddelde Nederlandse kiezers, al zijn de verschillen niet hoog. Dat zijn: ontwikkelingshulp en natuur bescherming. Minder belangrijk dan de gemiddelde kiezer vin den de jongeren de inflatiebe- strijding. De onzekerheid bij de jonge ren over hun gedrag op 29 no- /ember (al of niet stemmen) dijkt tenslotte uit de volgende cijfers. Gemiddeld weet acht procent van de kiezers nog niet of men gaat stemmen, maar van de jongeren is 19 procent ar nog niet zeker van. Gemid deld weet 23 procent nog niet op welke partij men stemt. Ook hiermee zijn de jongeren nog onzekerder van hun zaak want onder hen weet 29 procent het niet. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG -Als de regering-Biesheuvel vóór 17 no vember geen algemene prijsstop zal afkondigen, overwegen de fracties van P.v.d.A. en D '66 de Tweede Kamer volgen de week te laten bijeenroepen, zodat ook het parlement zich kan uitspreken over het prijsbeleid. Premier Biesheuvel en minister Langman van Economische Zaken hebben tot vrijdag de tijd. Komt er dan geen prijsmaat regel, dan moet de Kamer volgens de linkse partijen volgende week dinsdag in een speciale zitting bijeenkomen. De Tweede Kamer vergadert niet meer, aangezien op 29 no vember verkiezingen worden gehouden voor een nieuwe Twee de Kamer. Terwijl PvdA-fr,actieleider Den Uyl en D '66 Kamerlid De Goede via Kamervragen dé eis voor een prijsstop op tafel legden, vergaderde de rege ring over de ontwikkenng van de prijzen. Over eventuele concrete re sultaten is niets bekend ge worden. (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND/MIDDEL- BURG Het officiële, herzie ne veiligheidsrapport over de kerncentrale van de n.v. PZEM in Borssele, is ook gisteren niet boven water gekomen. De laat ste hoop is, zo deelde de burge meester van Borssele, de heer G. M. van Waes ons mee, dat het rapport in de pak- ketpost verzeild is geraakt, die later dan de normale poststuk ken op het gemeentehuis wordt bezorgd. Deze veronderstelling is lo gisch, aangezien het veilig heidsrapport uit drie dikke boeken bestaat. „Ik heb op het hoogste niveau in Den Haag bezwaar gemaakt tegen de vreemde gang van zaken, dat het ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne de tervisielegging van het rap port in de pers aankondigt, ter wijl het stuk zelf blijkbaar ge makkelijk zoek kan raken", al dus de heer van Waes. Niettemin ligt sedert gisteren een exemplaar van het veilig heidsrapport gedurende drie weken op het gemeentehuis van Borsele te Heinkenszand ter in zage. „Dit exemplaar is ons welwillend ter beschikking ge steld door de n.v. PZEM die een duplicaat van het officiële rapport in zijn bezit had", al dus burgemeester van Waes. Wjj hebben gisteren het nieu we veiligheidsrapport kunnen inzien. Wij doen onze lezers daarvan verslag op pag. 3. PARIJS (AFP) Een jour nalist uit Syrië is maandag morgen im zijn Paiijse woning door drie mainnen met automa tische geweren om het leven gebracht. De identiteit van het slachtoffer is nog niet bekend- De moordeniaaii's zijn ont snapt. Waarnemend voorzitter Arie de Boon van het NVV heeft op de verbandsvergadering in Utrecht een zeer felle aanval gedaan op de werkgevers. Als de prijsstijgingen even hoog blijven als de afgelopen maand, komt het centraal ak koord over matiging helemaal in de lucht te hangen. „Als dat zo doorgaat komt er hele maal niets terecht van de in- flaitiebestrijding" aldus De Boon. De recente prijsstijgingen noemde hij „rampzalig". De Boon heeft de indruk dat de ondernemers zich nu al veilig proberen te stelen. Omdat de prijzen volgend jaar immers maximum vijf procent mogen stijgen. De Boon acht het niet uitge sloten dat de prijzen dit jaar totaal met 8.5 tot 9 procent zullen stijgen. „Wij zullen ons in dat geval ernstig moe ten beraden over de conse quenties daarvan voor het cen traal akkoord". De waarne mend NW-voorzitter deelde daarmee op de zogenaamde openbreek-olausule in de ca o's. Zodra het centraal akkoord tussen werkgeversorganisaties en vakcentrales zal zijn onder-1 tekend, kunnen de consumen ten bij alle vakbondsbureaus eventuele prijsstijgingen mel den. Die stijgingen zullen door de vakbondsbestuurders dan worden doorgegeven aan de zg. begeleidingscomissie. die is opgericht om de prijsmel- dingsbeschikking van min. Langman te effectueren. Deze commissie bestaat uit vertegenwoordigers van werk gevers en werknemers. Er zul len in totaal enkele honderden van dergelijke bureau's wor den gevestigd. De vakcentrales overwegen de grote warenhui zen in de steden te verzoeken een dergelijk bureau ruimte te geven in hun winkels. 9 De ballontent van het zwembad in Graauw moest er ook aan geloven. 0 Stewardessen van de in het weekeinde gekaapte DC-9 zijn gisteren uit Cuba in de Ver enigde Staten teruggekeerd, evenals de meeste passagiers- Drie passagiers zijn gewond in Havanna achtergebleven. De kapers hadden het toestel zo als bekend 32 uur in be dwang gehouden. Ze zijn in Ha vanna gearresteerd. VOOR HET EERST sinds acht acht jaar is het Vatikaan er weer in geslaagd toestemming te krijgen van de Russische re gering om een bisschop in Let land te. benoemen. (ADVERTENTIE) Ingewaaide paviljoenen kon men overal aantrejjen. Tot overmaat van ramp van de Zeeuwen waren gisteroch. tend als gevolg van het storm achtige weer de veerdiensten over de Westerschelde ge stremd. Pas rond halftien gin gen op het traject Vlissingen Breskens gisterochtend de veer boten weer wat normaal varen, op het traject Kruiningen Perkpolder was men pas tegen halftwaalf zo ver. Rond halftien werd gister ochtend de veerdienst Anna JacobapolderZijpe weer her vat. De loodsdienst op de Wes terschelde is praktisch de hele dag gestaakt geweest. De lood sen op de uitgaande boten stap ten niet in Vlissingen uit en voeren mee naar rustiger ha vens. Gisteren kwamen overi gens maar weinig schepen de Westerschelde binnen. (Vervolg op pagina 3.) (Van onze verslaggevers en correspondenten) TERNEUZEN/BERGEN OP ZOOM/HANK/BREDA Een storm met onge kende kracht is maandagmorgen vroeg over West-Europa geraasd. Balans52 doden, waarvan acht in Nederland, een ongekend aantal gewonden en vele tien tallen miljoenen gulden schade. Wat betreft Nederland ontstond geweldige schade in de Rotterdamse haven waar zes kranen omsloegen en een mammoet tanker op drift ging. Voor de kust liepen drie schepen aan de grond. De spoor wegen hadden te kampen met aanzienlijke vertraging. De veren in Zeeland waren langdurig gestremd. In Zuidwest-Nederland werd een aantal mensen gewond, on der wie drie leerlingen van de Zeevaartschool in Vlissingen. P. van L. uit Axel, W. uit Eind hoven en H. S. uit Bergen op Zoom werden ernstig gewond, toen de auto waarin zij zaten in Zeeland van de weg werd ge blazen. In Zeeland zonken sche pen, gingen ballonhallen aan flarden; in Bergen op Zoom werd de gevel van een drukke rij weggeblazen; in Hank stort te een deel van een boerderij in, in Breda werd de (ent van het circus Reusz vernield. De storm liet door het hele delta-gebied een spoor na van verwoeste schuren, omgeknak- te televisiemasten on uit de grond gerukte bomen. De hevige najaarsstorm, die in de nacht van zondag op maan dag en ook nog maandagochtend Zeeland teisterde, heeft in deze provincie voor een schade van minstens enkele miljoenen gul dens gezorgd. Gisterochtend bleek dat de hevige rukwin den een spoor van vernielingen hadden achtergelaten. Iin Graauw moest de opblaas bare hal van het instructiebad eraan geloven, eveneens in Graauw werd de hangar van de firma Van de Velde met de grond gelijkgemaakt, in Ter- neuzen werd de reusachtige bal. lonloods van het expeditiebe drijf Aug. de Meijer aan flar den gescheurd, op de camping Eldorado in Nieuwvliet werden enkele caravans gekraakt, in Zierikzee zakte de ballonhal van de N.V. Zelandia een fabriek van bakkerijgrondstof fen als pudding in elkaar en Werden daarna de bakkerij grondstoffen door de wind door Zierikzee verspreid, schepen werden her en der losgeslagen met als gevolg dat sommige er van zonken, t.v.-masten moes ten het ontgelden, hier en daar werden bomen uit de grond ge rukt en bovendien bleven er nadat gisteren de storm wat was geluwd in de Zeeuwse straten heel wat kapotte dak pannen en beschadigde auto's achter. Globaal werd gisteren door insiders de door de storm ver oorzaakte schade geraamd op enkele miljoenen. Of dat een reële schatting was kon echter niet worden gezegd, om dat men nog nauwelijks aan het inventariseren van de schade was toegekomen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1