Toestand Rijnders redelijk Fit-verklaring is nog geen garantie HOE KON RIJNDERS EEN HARTAANVAL KRïJGEN veroveraar nieuwe stp Brokamp nu alleen aan de leiding „CRUYFF SPEELT IN NEDERLANDS ELFTAL" Blin is „blind" Voorlopig geen beslissing over de Winterspelen NI. cyclo cross in Tilburg Zeven dagen Mallorca... en't kost u geen peseta! PELATTI-PBOGERS GODFRIED BOMANS s rt EDDY PG- TROFEE Op naar Mallorca met eminent IsÖÏÏfia1 Postbus 25 Dinsdag 14 november 1972 PO -i 13 wmmÊÊmmÊÊBmmmi (Van onze sportredactie) BRUGGE De toe stand van Nico Rijnders, na een hartinfarct tij dens de wedstrijd FC Brugge-FC Luik opgeno men in het Minnewater ziekenhuis te Brugge, is naar omstandigheden re delijk. De met de behandeling belaste geneesheer ver telde maandagochtend: „De toestand van Rijn ders is goed te noemen. Wanneer hij in dit zie kenhuis onder behande ling blijft, zal het zeker nog een aantal weken duren voor hij zover her steld is dat het mogelijk wordt hem naar huis te laten gaan. Nico Rijnders, die momenteel buiten levensgevaar is. (Van onze sportredactie) NIJi.IEGEin Hoe is het mogelijk dat de 25-jarige voetballer Nico Rijnders in de eerste minuten van de wedstrijd Brugge-FC Luik een hartaanval kreeg? Hij was pas 2 maanden geleden grondig medisch onderzocht en had volgens zijn arts geen enkele lichamelijke afwijking. Het antwoord op deze vraag is even ontmoedigend als dui delijk: iedereen kan een hart aanval krijgen, ook al is hij of zij voor 100% gezond. De Nijmeegse chirurg prof. dr. P. Kuypers laat daarover geen twijfel bestaan. Hij zegt: „Er zijn niet altijd aanwijzingen die van te voren duiden op het gevaar van een hartaan- - val. Het eerste teken dat er iets mis is kan zijn dat de desbetreffende persoon al dood op de grond ligt". Een hartaanvalzoals Nico Rijnders heeft gehad en die per jaar honderdduizend mensen treft wordt veroor zaakt door een plotselinge stagnatie in de bloedvaten die het hart van zuurstof voor zien. Hierdoor krijgt het hart gedurende een korte tijd geen zuurstof en kan dan niet wer ken. Volgens de schaarse be richten uit het Minnewater ziekenhuis in Brugge is Nico Rijnders gedurende 20 minu ten klinisch dood geweest. Dat betekent dat zijn hart gedurende die tijd niet heeft geklopt. In veel gevallen leidt een dergelijke aanval tot een min of meer ernstige vorm van invaliditeit. Wat precies de oorzaak van de hartaanval van Nico Rijn ders is geweest is moeilijk te zeggen. Prof. dr. P. Kuypers „Zonder de persoonlijke ge gevens van die man kan ik daar geen zinnig woord over zeggen". In het Minnewater ziekenhuis te Brugge worden deze persoonlijke gegevens zorgvuldig bewaakt. •Het is- theoretisch mogelijk dat een klap tegen het borst been de bloedtoevoer naar het hart kan stagneren, maar het is niet waarschijnlijk dat zo'n klap bij Nico Rijnders de hartaanval heeft veroor zaakt. De FC Brugge-voetbal- ler had al vaker last gehad van duizelingen en. is waar schijnlijk niet zo gezond ge weest als men dacht. In krin gen van sportartsen hoopt men dat dit ongeluk de me dische keuring van sport mensen zal intensiveren. (ADVERTENTIE) HERINNERINGEN AAN 5de druk Het boek voor alle lezers van deze bekende en ge liefde schrijver. Samengesteld onder redac tie van Michel van der Plas. Met 39 medewerkers, on der wie de broers en zuster van Godfried Bomans, Si mon Cammiggetl, Harry Mulisch, Adriaan Roland Holst, Victor E. van Fries land e.a. Met fragmenten uit God fried Bomans' mooiste werk, een biografische ka lender en een uitvoerige bibliografie. Vele foto's schetsen, por tretten, afbeeldingen van brieven, documenten en curiosa enz. 304 blz. In fraaie band f 17,50. Met gratis losse foto van Godfried Bomans. Bij elke boekhandel (voor zover de voorraad strekt). LEO CANJELS: IS VERSCHRIKKELIJK (ADVERTENTIE) (Van een oner verslaggevers) BRUGGE Brugge, gistermorgen. In stadion „De Klok ke" voert de gierende wind frietenzakken over de banken. Onder een bleek zonnetje wijst de Nederlandse wielrenner Daan Holst die in Brugge woont, de plaats, op het voor- veld aan, waar Nico Rijnders zondagmiddag tijdens de wed strijd BruggeLuik getroffen door een hartinfarct voor over viel en roerloos bleef liggen. Holst, die alles zag ge beuren, is nog duidelijk onder de indruk. „Ik ben blij dat Nico nog leeft en dat zijn toestand vooruitgaat". (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Willy Bro kamp heeft alleen de leiding genomen in de strijd om de Eddy Pieters Graafland-tro fee, die georganiseerd wordt door de redactie van Studio Sport. De MVV'er behaalde afgelopen zondag in de wed strijd tegen FC Groningen ne gen punten en is nu gekomen op een totaal van 104 punten. NEC-speler Jan Peters kwam maar tot zes punten, hetgeen ongetwijfeld te maken heeft gehad met een black-out, als gevolg waarvan Haarlem ge lijk kon komen. Jan Peters en Dick Schneider delen de tweede plaats met 101 punten. De stand aan de kop van de Eddy PG-trofee luidt als volgt: 1. Brokamp (MVV) 104 pun ten; 2. en 3. Schneider (Feyenoord) en Jan Peters (NEC) 101 pun ten; 4. en 5. Van Hanegem (Feyen oord) en Pahlplatz (FC Twente), 100 punten; 6. en 7. Miihren (Ajax) en v.d. Roer (Excelsior), 99 pun ten; 8. en 9. Mansveld (FC Den Haag) en Bosveld (Sparta), 98 punten; 10. en 11. Krol (Ajax) en v.d Val (FC Twente), 97 punten; Middaguur. Café „De Klok ke" tegenover het stadion. Ei gendom van Jan Boonen de voormalige doelman van de SV en het nationale elftal. In het stamineeke staat de radio aan. In zijn commentaar na het nieuws verklaarde de be kende Belgische sportarts Claes dat de infarct mogelijk door een infectie veroorzaakt is. „Dat komt vaker voor bij een zware inspanning" aldus Claes „Sport blijft echter on danks dit ongevlat goed voor het hart". Twee uur. Bezoekuur In het Minnewaterziekenhuis. Dokter Eggus, de behandelende ge neesheer, laat onder geen be ding bezoekers in de kamer van Rijnders. Hij wil niet meedelen of Rijnders ooit nog aan sport zal kunnen doen er. of hij blijvend letsel zal over houden. Eggus: „Ik ben de hartspecialist niet, maar als ik advies zou moeten uitbrengen zou ik sport in competitiever band afraden. Hier wil ik het bij laten. Goedendag heren". Drie uur. Sint Andries- Brugge- Ten huize van Leo Camjels, die zegt: „Nico had een harde bail tegen zijn maag gehad even voor hij neerviel. Ik dacht eerst dat Nico daar om even giinig liggen. Dat ge beurt wel vaker, maar hij lag zo doodstdl...-Het was ver schrikkelijk. Ik had zoiets nog nooit meegemaakt. En dan ook nog Nico, mijn beste kracht. Nico die alles voor zijn sport doet. Na de wedstrijd was hij het die me vaak 's avonds laat nog belde om bepaalde .mo menten uit de wedstrijd te bespreken. Ik heb nu nog maar één hoop, dat hij blijft leven., vooral voor zijn vrouw. Zij is vijf maanden in ver wachting en heeft een ver schrikkelijke nacht doorge maakt." Stilte. Canjels spreekt er liever niet meer over. Dan zegt hij geïrriteerd: „Het was natuurlijk begrijpelijk dat er spelers die na verloop van tijd wisten dat Nico in een zuur stoftent in coma lag niet zo best speelden. Maar ze kregen het toch nog voor elkaar om de wedstrijd te winnen. Wat denk je dat het publiek doet? Ze- uiten hun ongenoegen over het matige spel- Wat heb ik me daaraan geërgerd." Half vier. Voor de deur van Canjels nuis stopt een taxi- Ans Rijn ders komt binnen. Vanaf acht uuir gistermorgen had zij in het ziekenhuis gewaakt. Net zolang totdat zij wist dat Nico aan de beterende hand was. ïlaar gezicht zit vol rode ze nuwvlekken en ha-ar haar zit door de war. Ze is net terug uit het ziekenhuis waar ze een paar minuutjes haar man mocht spreken. Zij zegt met een wrange glimlach: „Ik ben zo blij dat ik hem mocht zien en even met hem mocht praten. „Ans Rijnders voelt zich niet op haar gemak. Ze trekt zich te rug met mevrouw Canjels. 0 Canjels: „Nico gaat gelukkig goed vooruit. (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) DEN HAAG Er zullen vreemde dingen moeten gebeu ren wil Johan Cruyff zondagavond in het „Bosuil-stadion" van Deurne niet met het Nederlands elftal tegen België spelen. De Ajax-ster, die zondagmiddag op de tribune van het Zuiderpark de strijd FC Den HaagAjax volgde, heeft nog altijd hinder van zijn enkelblessure, die hij opliep in de Europa cupwedstrijd tegen CSKA Sofia, „maar", zegt trai ner Kovacs „ik ben er zeker van dat Johan zondag met het Nederlands elftal kan spelen. Wij hebben bewust geen risi co met Johan genomen om hem voldoende van zijn blessure te laten genezen. Zaterdagmorgen heeft Cruyff zelfs nog licht bij ons getraind. Pas enkele urén voor de strijd heb ik in overleg met dr. Rolink het besluit ge nomen om Johan nog wat rust te geven". Cruyff zal de komende pe riode tweemaal per dag aan zijn enkel geholpen worden. „Hij blijft zodoende tot en met donderdag in Amsterdam en komt pas vrijdag bij de selec- tiegroep van het Nederlands elftal in Zeist". Voor bondscoach Fadrhonc is er zondag een probleem bijge komen. Zal Theo de Jong wel of niet beschikbaar zijn? De Tot 1 december bij Europa's luisterrijkste orgels: Denkt u over een orgel? Dan zijn hier 2 klinkende redenen om onverwijld naar 'n Eminent/Solina orgelhandelaar te stappen. Ten eerste hebt u aan een Eminent of Solina een ongehoord goed instrument. Ten tweede deelt u in de feestelijkheid rond het 50-jarig bestaan van Europa's grootste orgelbouwer. U ontvangt op de koop toe in elk geval een perfekt gehoorzame stereo hoofdtelefoon. En... u maakt een zeldzaam grote kans op een gratis week naar Mallorca met Martinair. Alle gewenste inlichtingen bij uw orgelhandelaar.' Bodegraven Feyenoorder werd tijdens de eerste helft van AZ '67-Feyen- oord op een brancard van het veld gedragen. Aan een botsing met Ruud Suurendonk hield De Jong naast hoofdpijn ook een stevige bloeduitstorting over. Later zei De Jong: „Ik was na die botsing even k.o. Het gaat nu alweer veel beter. Een dagje rust kan echter geen kwaad". Het spelersrapport van de mogelijke selectiegroep ziet er na dit weekeinde als volgt uit Jan van Beveren: Maakte een voortreffelijke indruk te gen FC Amsterdam, stopte in eerste instantie zelfs een pe nalty. Dick Schneider: Fungeerde tegen AZ '67 als voorstopper. Was op die plaats erg betrouw baar. 0 Johan Cruyff Barry Hulshof: Verloor bijna alle kopduels van FC Den Haag-aanvaller Fuglset. Speel de erg geconcentreerd. Aad Mansfeld: Nam teveel risico en verspeelde zodoende vaak de bal. Ruud Krol: Foutloze wed strijd. Theo de Jong: Tot zijn blessure een belangrijke stuwende en ook aanvallende kracht. Johan Neeskens: Raakte ver schillende malen geblesseerd, maar speelde de wedstrijd uit. Enkele foutjes werden door hem op het middenveld ge maakt. Wim van Hanegem: Na het zwakke optreden in Belgrado was Van Hanegem ditmaal weer volkomen in zijn oude en dus goede doen. Theo Pahlplatz: Had het te gen de FC Den Bosch-verdedi ger Van der Ley erg moeilijk. Johan Cruyff: Was toeschou wer bij FC Den Haag-Ajax. Piet Keizer: Bijzonder actief. Heeft zijn topvorm weer bijna te pakken. Piet Schrijvers: Kreeg tegen FC Den Bosch een moeilijk schot te verwerken en deed dat op sublieme wijze. Suurbier: Heeft recht op rentree in het Nederlands elf tal. Niet alleen als verdediger sterk, maar ook als aanvaller gevaarlijk. Wim Jansen: Weer in zijn vertrouwde vorm op het mid denveld. Gerrie Mühren: Speelde een weinig opvallende rol. Arie Haan: De ditmaal zwak ke schakel in de Ajax-ploeg. Willy Brokamp: Scoorde de openingstreffer tegen FC Gro ningen en had een belangrijk aandeel in de beide andere MW-treffers. Nog altijd in topvorm. MüLHEIM (ANP) Jürgen Blin, de oud-Iuropese kampi oen .in het zwaargewicht, komt weer terug in de ring. De slagen van Londen, waar Joe Bugner hem knock out sloeg en hem de Europese titel ont nam, zijn vergeten. Vijf weken geleden maakten Jürgen Blin en zijn manager Fritz Wiene bekend de boks- sport te verlaten. „Nooit meer", vertelde de 29-jarige zwaargewicht uit Hamburg, „stap ik als professional meer binnen de touwen". Blin leek geluisterd te hebban naar het advies van de deskundigen, die hem aanrieden: stop, voor het te laat is. Blm immers had met 821.465 mark en 50 pfen nig in 46 gevechten meer ver diend dat hij als bokser met beperkte kwaliteiten had mo gen verwachten aan het begin van zijn loopbaan. Fritz Wiene legde er nog een schepje boven op: „Ik wil Jürgen niet als aambeeld door het land laten reizen". Het verstand is snel k.o. ge gaan. Fritz Wiene had al be kend gemaakt verder te zullen gaan. Hij gebruikte Max Schmelino als alibi, want de oud-wereldkampioen had hem verteld verrast te zijn toen hij van het afscheid van de mana ger hoorde. Jürgen Blin zal in ieder ge val ziijn terugkeer nog even uitstellen. Het jaar 1972 is voor hem om belastingtechni sche redenen niet interessant, maar de illusie in zijn loop baan aan beurzen meer dan 1.000.000 mark te incasseren, heeft Blin al doen uitroepen: In 1973 kom ik terug". Waarom nog langer kaal blijven terwijl er een IWÊÈÊgeweldig goede en eerlijke oplossing is voor Uw haarproblemen? Pelatti brengt nu beren toupets, die volgens een geheel nieuw principe en met nieuwe materialen zijn vervaardigd. Deze nieuwe toupets zijn zó natuurgetrouw én zó kleurecht, dat niemand ziet. dat U 'n toupet draagt. Het enige dat opvalt is een jonger, sympathiek uiterlijk. Veroveraar of niet... laat U eens vrijblijvend en des- kundig voorlichter Snor een Pelatti-speciaiist. Vraag naar model SAFARI van Carl Brehmer Haarhuis v uui g mode en kwaliteit LÖJU Breda Ginnekenweg 43 tel. 01600-32288 DUBLIN (ANP) Lord Killanin, de voorzitter van hel Internationaal Olympisch Co mité, heeft in Dublin medege deeld dat een beslissing waar de Olympische Winterspelen 1976 zullen worden gehouden, niet voor februari van het vol gend jaar kan worden ver wacht. „Dan wordt de eerste vergadering van het IOC ge houden en ik verwacht niet eerder een beslissing", zei hij. Killanin voegde er nog aan toe: „Officieel hebben wij nog geen bericht uit Denver ont vangen. Mogelijk dat wij maan dag iets meer weten". Maan dag vergadert de IOC-presi- dent in Lausanne met drie le- dan van het comité. Lord Killanin antwoordde op een vraag wat hij dacht van de opmerking van zijn voorganger Avery Brundage, dat de Winterspelen maar moesten worden geschrapt: „Dat is een mening die hij steeds tot uitdrukking heeft gebracht. Ik heb geen persoon lijke mening. We zullen deze situatie bespreken". Er zijn mensen die de Winterspelen ten koste van alles willen handhaven, er zijn ook men sen die ertegen zijn. De alge mene mening is echter dat dc Winterspelen behoren door te gaan. Maar het is nu een zaak geworden van het IOC". Inmiddels hebben na het te rugtrekken van Denver reeds verschillende steden hun kan didatuur gesteld. Bekend was reeds dat Grenoble en Van couver zich hadden aange meld. Nu hebben ook St. Mo- ritz, Cortina en Tampere (Fin land) zich bij het IOC aange diend als eventuele organisa tors voor de Winterspelen 1976. DEN HAAG (ANP) De Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) heeft de organisatie van de wed strijden om het nationale kam pioenschap cyclocross (veld rijden) voor aspiranten, nieu welingen, amateurs en profs toegewezen aan de RKTWC Pijnenburg te Tilburg, die met 2500 gulden dc hoogste in schrijver was. Het kampioenschap zal wor den gehouden op het parkoers de Beekse Bergen (4 februa ri)- Het Nederlandse kampioen schap op de weg voor aspiran ten, nieuwelingen en vetera nen gaat naar het wielercomi» té Mill (Limburg), dat garant staat voor 3750 gulden. De da tum is nog niet bekend-

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 13