De bazen doen net of je van hen bent in gesprek met: „Pienrinkelt de kassa voor wonderkind HANS WIEGEL nederland waarheen? Parij zenaars vluchtten auto uit E*10 EEN JONGE ARBEIDER Chinezen vinden gaaf lijk van 21 eeuwen terug voor de slanke lijn katholieke volkspartij lijst 2 frans andriessen Rcvolverheld liep politie in de armen binnenland buitenland 12 MENSELIJK WOLKJES KANKEREN Accent Opgebrand Klopt Grootste verkeersopstopping had ramp kunnen worden SPECIAAL-SINAS tijdelijk van J0& voor Motoren stop Claustrofolie kennismaking etc. Overvaller koclit tip over geldtransport paplap oor uw pon Kerksluiting Staking verlamt scheepvaart op Belgische Maas Passagiers gekaapt vliegtuig thuis Dinsdag 14 november 1972 (Van een onzer verslaggevers) BREDA „En dan wordt er gezegd, dat onze looneisen te hoog zijn en dat wij op die manier de economie naar de donder helpen- Onze sociale toestanden zijn te duur, zeg gen ze ook. Maar dat wordt allemaal gezegd door mensen met wie je maar niet over hun salaris moet praten. Dan zeg gen ze, dat zij ook zo veel meer verantwoordelijkheid dragen. Nou, dat wil ik dan ook wel. En dat meen ik, hoor: daar ga je juist aan ka pot, dat ze je niet vertrouwen en je geen verantwoordelijk heid geven. Althans bij ons op de fabriek niet". „Nou, ik kanker echt niet altijd, hoor- Daar gaat het niet om. Ik ken een knaap, die werkt hier al vijfentwintig jaar, geloof ik. Die zegt dat ie elke morgen als hij z'n overal aantrekt het gevoel heeft, dat ie „in de galeien" moet. Dat deden ze vroeger met gevan genen. Galeiboeven weet je wel. Nou, zo voelt hij zich. En als er mensen de iabriek ko men bezichtigen, dan wordt ie helemaal schichtig: een aap in Artis, die zo komen bekijken". ,Ik niet. Ik vind dat wel leuk als er mensen komen kijken. Dan moet je natuurlijk wel wat tegen ze kunnen zeggen. Als alleen een van de bazen uitleg geeft en jij mag er al leen maar bijzitten, dan voel je je net een stuk machine, die gewoon moet doordraai en." „Menselijk? Ja, mijn baas zal ik maar zeggen, mijn di recte baas, weet je wel, da's een joviale kerel. Die heeft het niet zo hoog in het hoofd- En daar praat ik ook wel mee. Ik ben nou achttien en werk nou al drie jaar bij hem. Maar de fabriek zelf? Het lijkt alle maal heel menselijk, vind ik. Bij ons tenminste. Maar als je nou ziet bij sommige andere bedrijven..- Dan ben je toch wel klaar met al je mooie menselijkheid. Dan kun je het beter hebben zoals in Ameri ka. Daar zijn ze keihard. Van de ene dag op de andere zet ten ze je daar op straat. Nou ja, ze kankeren er misschien ook wel over, maar bij ons doen de bazen d'r zo huichel achtig bij. Alsof het ze wer kelijk ene rotmoer kan sche len of Jan de arbeider op straat komt te staan. Het gaat zo'n bedrijf hier toch ook al leen maar om de centen. Maar ze doen hier net (ik bedoel hier overal in Nederland) als of het ze om de mensen gaat. Kijk, ik geloof dat wel van de een of andere directeur. Maar ja, ook bij hem is het uitein delijk: wat het zwaarst is moet het zwaarst wegen. En de economie weegt het zwaar ste, hoor. Zo is ons kapitalisti sche systeem nou eenmaal- Maar dan moeten ze niet zo menselijk doen, want dat is een verdomde leugen." „Dat zie je nou ook aan die ministers. Eerst beloven ze dat werkende jongeren zo gauw mogelijk allemaal tot him achttiende jaar een paar dagen per week naar school mogen. Maar d'r komen wolkjes aan hun kapitalistische hemel en tjoep, de jonge arbeider mag weer blijven doorwerken. Dat zie je toch altijd, jongen- En eerlijk, weet je, ik ben niet zo'n maatschappijvernieuwer. Ik zit wel bij de KWJ (de beweging voor werkende jon geren) en ik wil ook wel dat die hele rottroep bij ons hele maal verandert en ik weet ook wel zo'n beetje hoe ik dat zou willen, maar ik denk eerst aan iets anders. We moeten eerst aantonen, dat het hier een hui chelachtige troep is. Dat we met z'n allen slachtoffer zijn van de harde centen die we zelf allemaal willen verdienen. Maar dan zul je moeten toege ven, dat wij, arbeiders, het eerste slachtoffer zijn. Wij verdienen de minste centjes. En dan zeggen juist degenen die het meeste plukken van die harde centen-maatschappij, dat wij niet al te hard achter de centen mogen jagen. Mooie jongens, hè!" „Ik ben inderdaad niet op m'n achterhoofd gevallen. Ik weet best dat ik wat meer weet dan de meeste jonge ar beiders. Ik heb op de Levens school gezeten, ik zit bij de KWJ en ik heb ook nog leren lezen. Ik wil je wel vertellen: een broer van me, twee jaar ouder dan ik, zit op de univer siteit en we praten veel met elkaar. Vandaar misschien. Ik wil trouwens niet met hem ruilen. Ik ben een goed vak man al ben ik nog lang niet uitgeleerd- Maar alleen je vak kennen, daar schiet je weinig mee op. Dat zouden ze wel willen. Hard werken en dom blijven. Ik wil wel wat meer weten van de positie van de arbeider in onze maatschappij. Ik wil erg graag weten, wie in onze maatschappij nou eigen lijk de macht hebben- Dat klinkt sommigen verschrikke lijk revolutionair In de oren. Zoiets als bij een dokter, die stomverbaasd is als je in het ziekenhuis ligt en je zegt, dat je precies wil weten wat je nou eigenlijk hebt. Die dokto ren doen net alsof de patiën ten van hen zijn. En de mees te patiënten vinden dat nog goed ook. Lekker gemakke lijk, weet je wel. Maar de patiënt is de baas over z'n eigen lichaam". „En zo is het in de maat schappij ook: de bazen doen net alsof je van hen bent. En de meeste werknemers laten het er rustig bij zitten. Een beetje stiekem kankerend. Maar ze verdommen het, er iets aan te doen. Dat durven ze ook niet, want ze zijn dom gehouden en daardoor denken ze dat ze het niet kunnen. En dan schreeuwen ze een beetje om loonsverhoging. En dat krijgen ze dan met veel pijn en moeite. En dan denken ze, dat ze het gewonnen hebben Ik zal je zeggen: bij elke loonsverhoging denk ik: we hebben weer een stukje verlo ren. Ze slaan er je ogen mee dicht voor de dingen waar het eigenlijk om gaat. Maar dat is natuurlijk wel een beetje moeilijker". JAN HÜSKEN (Van een onzer verslaggevers) Het succes begint bij zelf kennis. Achter in de feest zaal van Kunstmin in Dord recht. Half onderkomen quasi-barok, scheuren in het pleisterwerk, lampen van de meest uiteenlopende origine. Vijf VVD-propagandisten leg gen de laatste hand aan de in formatiestand, met boekjes, de krantjes de stickers, de luci fersdoosjes. Als de eensten om halfach binnenkomen schie ten ze over hun donkere pak ken haastig fel-gele overalls aan, met het WD-embleem in zwart op de rug. De partij die óók voor de ge wone man werkt. Een van de vijf rookt een pijp. Een ander haalt er even later ook een te voorschijn,' zegt: „Nee, twee pijpen is te veel, staat zo sno bistisch", en steekt hem weer weg. Het succes begint bdj zelfken nis. Om acht uur is de zaal prop vol, om tien over acht puilt de zaal uit. Vijfhonderd zitplaat sen, zeker tweehonderd men sen staan en hangen, zitten op de rand van het podium. De meerderheid ziet er typisch li beraal uit, maar er zijn ook opvallend veel jongeren. Do zijnen tienermeisjes. zakken? Het gebaar waarmee hij die bril afneemt en bij de reconstructie met een koket gebaar de zijharen („modern maar toch beschaafd") over de veren strijkt? Tien minuten Ja- ter is het allemaal duidelijk. Want Hans Wiegel bespeelt de zaal als een vertrouwde viool, tovert speels met alle trucjes die sprekers sinds Demosthe nes hebben ontdekt. Hij veegt de vloer aan met Den Uyl en de PvdA, met Groenevelt, besluit de cynische tirade met de opmerking dat dit alles „niets ten nadele Van de persoonlijke integriteit van de heren zegt", wisselt een be kakte variatie op zijn van huis uit Amsterdamse accent („de Rijksrezjerzje") frequent af met volkse kreten („we motte toch maar blijfe"), maakt er een gewoonte van snel gespro ken conclusies op lage toon ge scandeerd te herhalen („dat stop willen stop wij stop ook stop na stop 1972 stop niet"). De timing van een cabaretier. De pluimen zijn voor de HANS WIEGEL. doorrookt en verstikkend, ik durf mijn jasje niet uit te trek. ken en klamp me vast aan An- driessen die de VVD een voortdurend gebrek aan warmte verwijt), graait Wiegel nonchalant de stapel schrifte lijke vragen van de tafel, rept zich naar de microfoon en be gint in adembenemend tempo te antwoorden. Soms met grap. jes, dan weer met slogans die zo snel de zaal worden inge- slingerd dat het antwoorden lijken. „Wat wij van het milieu vin den? Wij staan een geïnte greerd beleid voor met een in ternationale brede aanpak". weg, en besluit op tedere toon met de opmerking dat hij dan wel niet meer tot de jeugd be hoort, maar niettemin op een gelukkig huwelijk hoopt. „Pien" rinkelt de kassa en de zaal Is te klein. De techniek bij de handelbaar der vragen is nog meestelijker. Geen seconde bedenktijd het antwoord is er nog voor de vraag is afgemaakt. Gekozen minister-president? „Tegen, en ik zal u zeggen waarom. De heer Luns, bekend donateur van de KVP zou een goede kans maken". Kiesdrempel. „Tégen. En ik zal u zeggen waarom. Ik moet er niet aan denken dat mensen als Bakker en Jongeling uit de kamer zouden verdwijnen en dat er KVP'ers en PvdA'ers voor in de plaats zouden komen, 't Is d'r toch al zo saai". „Trudeau-effect" stelt de pers tafel vast, en dat blijkt bij een kleine enquête te kloppen. Voor Van Riel zouden ze niet gekomen zijn, maar wonder kind Hans Wiegel, da's andere koek. Verloofd met Pien of niet verloofd met Pien. Om twaalf over acht staat Wiegel achter de microfoon, en ik vraag me af waarin het appeal van deze 31-jarige schuilt Vijf jaar in de „grote politiek" en onbetwist leider van een partij waarin per tra ditie oude en al dan niet wijze mannen de scepter hebben ge zwaaid. De wat te dikke lippen, het wat te rode gezicht? De mops neus, waarop de bril voortdu rend de indruk maakt af te hoofdmoot van de aanhang. „Onder de zelfstandigen zitten de besten onder ons volk zij zijn de ruggegraat van onze maatschappij". Na drie van die complimenten maakt de zaal geen bezwaar tegen een tirade over de sociale bewogenheid en de bijzondere bezorgdheid van de VVD voor de zwakken in de samenleving. Vooral de dames lijken in de ban, lachen te vaak ook als er niets leuks wordt betoogd. Een enkeling tracht zich staande te houden. „Zijn handjes zijn te klein en lijken me te klam" zegt een meisje, als Wiegel in de pauze op enkele meters af stand op het podium zijn pilsje pakt, „maar verder is hij het helemaal". Maar het moet nog beginnen, eigenlijk. Als iedereen weer op zijn plaats zit (de atmosfeer is Applaus. Ik zwéér het u. „Indoctrinatie op de scholen? (stemverheffing:) Ik ben niet voor kritische leraren, maar voor kritische leerlingen". Een ijzersterke, het applaus wordt een ovatie. Maar de beste wijn wordt voor het laatst bewaard, als de vra genstellers mondeling aan de beurt komen en de af en toe opduikende gedachte aan een voorgebakken show moet wor den prijsgegeven. Een grijze man komt naar de microfoon en begint een verward betoog, waarin hij beurtelings de ze gen van de Here over het hu welijk van de jeugd afsmeekt en de relatie tussen inflatie- bestrijding en sociaal contract in een geheel nieuw daglicht stelt. Wiegel heeft er geen se conde moeite mee, geeft een economisch verhandelingetje De zaal is wild. Het meisje voor me kijkt niet meer naar Wiegels handen, alleen naar zijn gezicht. Kennedy, Tru- deau, Van Mierlo? Misschien toch eerder opgebrand. Want de gezichten achter de be stuurstafel betrekken als Wie gel, opgezweept door zijn suc ces, uiiroept met betrekking tot de komende formatie: „Als IK wezenlijke punten van MIJN beleid moet laten vallen dan ga IK de oppositie in. Pien en het Nederlandse volk zijn be dezen gewaarschuwd, Als de zaal leegstroomt mie zert de regen nog steeds over somber Dordrecht. „En toch" zegt een nauwelijks kiesgerechtigde jongen buiten tegen een dito meisje, „en toch is het een zak". Ze kijkt hem aan met een blik vol verach ting, draait zich om en neemt het andere pad naar de straat. (ADVERTENTIE) iill Schitterend nieuws: De winterschilder is terug. Hij brengt weer een fikse premie mee. UUUUlh <t Want als u nu de winterschilder Iaat komen, verdient u weer vijftien gulden. Per man! Per dag! Pik in Het Bedrijfschap Schildersbedrijf verleent die premie voor binnenwerkzaamheden van tenminste mandagen. Uw schilder weet er alles van. sswSs Mi PARIJS (UPI) Chinese archeologen hebben in een her metisch afgesloten kist die be graven lag onder verschillende lagen hout en klei. het perfect geconserveerde lijk gevonden van een prinses die 21 eeuwen geleden leefde. Het lichaam was geplaatst in een kist die gevuld was met een roodachtige vloeistof. Het was omhuld met zes kledingstukken van verschil lende prachtige kleuren. Dit is gebleken uit een film die op I de Chinese ambassade in Pa rijs aan verslaggevers werd getoond. Het lichaam is van de echt genote van een machtige prins die leefde onder de Han-dy- nastie, ongeveer 200 jaar vóór Christus. De ongeveer 50-jari- ge prinses lag in haar kist onder een meer dan 60 meter hoge heuvel. Door de vele lagen hout en klei kon er geen lucht in de kist binnendringen en op de film was te zien dat de huid van het lichaam nog volledig elastisch was. De kist bevatte ook nog verscheidene vazen en dozen met geschenken, zoals drie complete serviezen van gevernist hout en prachtig ge sneden jade, en stenen en bronzen beelden. (Van onze correspondents PARIJS De Franse kran ten zijn nog niet uitgepraat over de meest gigantische ver keersopstopping die Parijs ooit gekend heeft en die vrijdaga vond en -nacht nagenoegd de hele hoofdstad verstopt heeft en een ramp van onafzienbare afmetingen tengevolge gehad zou kunnen hebben. Vrijdagavond 10 november bleek het verkeer niet alleen het wekelijkse hoogtepunt van elke vrijdag bereikt te hebben maar in de late voormiddag al begon men op de verkeersre gelingscentrale van de stede lijke politie ongerust te wor den. Voor 12 uur 's middags was de verkeersdichtheid al 18 procent groter dan andere vrijdagen. Dit was een gevolg van het feit dat zaterdag een officiële feestdag in Frankrijk was (11 november herdenking van de wapenstilstand van 1918) en tal van lieden waren met de auto naar het werk (ADVERTENTIE) sa gekomen om 's avonds meteen voor het lange weekeinde naar buiten te kunnen gaan. Om 18.00 uur was de situa tie totaal uit de hand gelopen. Het was beginnen te regenen en rond 6.500 kruispunten in de stad zaten vast. Op tal van boulevards en avenues zaten de auto's letter lijk van de ene voorgevel tot de andere en er was geen onderscheid meer te bekennen tussen de rijweg en trot toirs. Het enige wat de politie kon doen was met luidsprekers de automobilisten aanmanen htm motoren stop te zetten, omdat zich bij verschillende personen als gevolg van de kolossale wolken uitlaatgassen al vergif tigingsverschijnselen begonnen voor te doen. Ondanks de noodmaatrege len van de brandweer zou het tot een onoverzienbare ramp gekomen zijn als er intussen ergens een ernstige brand in de stad was uitgebroken Tientallen ambulances zaten eveneens In de opstoppingen vast en enkelen zieken zouden daarbij om het leven gekomen zijn, hoewel daarvan geen oc cioiële bevestiging te krijgen was. Op diverse punten van de stad deden zich weer de ver schijnselen voor die twee jaar geleden al de aandacht trok ken: bepaalde automobilisten werden het slachtoffer van ze- nuwtoeyallen, claustrofobie e.d. en vluchtten uit hun au to's weg, daarbij vaak over bumpers spatborden en motor kappen van andere wagens kruipend. De bestuurders van de andere auto's probeerden de vluchtelingen weer te van gen om hen naar hun auto's terug te brengen, omdat een onbeheerde wagen in de massa later als het verkeer eindelijk weer op gang zou komen als een barricade zou werken. Maar de meeste vluchtelingen wisten te ontkomen. Om 23.00 uur was er nauwe lijks enige verbetering in de Bituatie gekomen en toen ruim na middernacht iets beweging in de westelijke en noordelij ke rand van Parijs begon te komen, konden tientallen wa gens niet meer vooruit wegens benzinegebrek of oververhit ting. Volgens een raming van de politie moeten er in de loop van vrijdagavond 2.340.000 op straat geweest zijn. (CONTACTADVERTENTIE)' Castillo, sigaar van zeer goeden huize (Velasques) is brandend van verlangen om kennis te maken met serieuzi HEREN die tegen kleine vergoeding (32 cent) willen genieten van haar flink postuur en ronduit vorstelijk karakter. Doel: oprechte VRIENDSCHAP. Leeftijd onbelangrijk. Reacties worden discreet behandeld door uw eigen sigaren- ^*êÊÊL V® winkelier. DEN HAAG (ANP) De 28- jarige Hagenaar A, B. heeft be kend woensdag in Schevenin- gen de 55-jarige bankbedien de C. J. Sala te hebben over vallen en ontvoerd. Met een tweede overvaller had hij de heer Sala vastgegrepen toen deze met vier zakken met post stukken van de Amro-bank naar een postkantoor liep. Zij ontvoerden hem in een bus je en zetten hem elders in Den Haag weer op straat. B. heeft de politie bekend dat hij voor de tip over het trans port tussen de Amro-bank en het postkantoor f 1500,- had be taald aan een man wiens naam hij niet wil noemen. De 30-jarige Haagse stuca- door W. H. die vrijdag gelijk met B. is aangehouden, ontkent iets met de overval te maken te hebben. Brievan voor deze rubriek moefan met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c,q. strekking. Ik heb de uitzending op te levisie gezien en het artikel in „De Stem" gelezen, naar aan leiding van de kerksluiting in Eindhoven. Levendig kan ik me voorstellen dat zo'n maat regel pijn veroorzaakt. Dat zegt echter niet dat je de lief de voor zo'n gebouw, boven die van de levende gemeen schap (de mensen) moet stellen, waaronder, als ik het goed be grijp ook een bisschop be hoort, die beslist niet voor zijn privé-genoegen zo'n besluit neemt. Het is tegenwoordig wel erg. Hier wordt een rel ontketend, omdat een uitnodi ging voor een feest uitbleef, daar omdat een priester huwt, elders loopt de kerk leeg als de pastoor een ongewenst be sluit meedeelt, en nu weer de „bezetting" van een kerk. Je ziet op het laatst geen verschil meer, tussen kerk en fabriek. Het kerkgebouw moet ons te dierbaar zijn voor dit soort rebellie, dat bovendien niets oplost. BREDA MEVR. M. ELZAS-GROOT BRUSSEL (ANP) Sinds gisterochtend ligt het scheep vaartverkeer op de Belgische Maas tussen Visé en Hastières volledig stil. Er kan geen schip meer varen als gevolg van een staking van de sluiswachters en stuwdambewakers van de Maas. De in totaal 175 stakers be sloten tot deze actie om kracht bij te zetten aan hun eis tot verbetering van de gevaren- premie, de nachtprestatierege- ling en hun pensioenregeling. De stakingsactie is algemen. Voor Nederland heeft de sta king weinig gevolgen. De scheepvaart uit België via de Maas naar Rotterdam heeft weinig te betekenen. MIAMI (Reuter) De 27 passagiers en vier beman ningsleden van het lijnvlieg- tuig vam de Amerikaanse Sou thern Airways dat in het week einde werd' gekaapt, zijn uit de Cubaanse hoofdstad Havan na in Miami in Florida aange komen. (ADVERTENTIE) UTRECHT (ANP) Praktisch onder het oog van de beman ning van een surveillancewagen heeft de 26-jarige Utrechter Van K. in dolle drift getracht zijn 25-jarige stadgenoot Van den IJ. neer te schieten. Van K. was boos geworden op Van den IJ. toen die in een café in de Utrechtse binnenstad bij wijze van grapje een bar kruk onder Van K's ega wegtrok toen ze wilde gaan zitten. Van K., die de grappenmaker niet kende, liet het er niet bij zit ten, haalde een revolver uit zijn auto en wachtte Van den IJ. op straat op. Toen deze even later naar buiten kwamhet was inmiddels sluitingstijd moest hij meteen rennen voor zijn leven. De met de revolver zwaaiende Van K. en Van den IJ. werden echter opgemerkt door de bemanning van een juist passerende surveillancewagen. Van K. loste nog twee schoten die echter geen doel troffen. Daarna bekoelde zijn drift bij de aanblik van de twee met getrokken revolvers op hem afkomende agenten. Zijn revolver, waar nog zes patronen in zaten. 181 patronen die in Van K.'s auto werden gevonden en een stiletto werden in beslag genomen. Verantwoordelijkheid „nee", zei de man. „Ik doe niet mee. dat iaat ik aanl anderen over". „Jammer", zei ik terug. „Want daar vecht ik nu juistl tegen. Ik loop me het vuur uit de sloffen om ieder-| een te prikkelen wel mee te doen. De politiek kan niet alles. U moet ook wat doen. U hebt ook uw verantwoordelijk heid. In uw gezin. In uw om geving. In uw werk. Loop niet weg. Draag die verant- woordelijkheid. Neem deel aan het bouwen van uw ei gen toekomst". de man zweeg. Ik hoop op 29 november ant woord van hem te krijgen. s

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 12