BARRO WINT HONDE- STRIJD Intocht van Sinterklaas Gemeente laat Nieuw-Namen uitsterven Minister Langman: oeververbinding op prioriteitenlijst V eiligheidsrapport kerncentrale zoek VERENIGINGEN: Bosplan verdween uit ruilverkaveling IN REDE VOOR WD TE VLISSINGEN inhaler^ stad streek Brandweerauto kon niet door drukte in Hulst Weer inbraak in levensschool Confrontatie CNV-NW- NKV TILANUS NAAR ZEELAND Boekje voor jonge kiezers J. Berger spreekt in Vlissingen Chauffeur kreeg hartaanval Aanbestedingen GEMEENTE HERPLANT 141 BOMEN Pogingen tot autodiefstal INTENTIE Maandag 13 november 1972 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Door nog niet opgehelderde oorzaken is het nieuwe veiligheidsrapport over de kernenergiecentrale te Borssele, dat vanaf vrijdag jl. op het gemeentehuis van Bors sele ter inzage had moeten liggen, niet op de plaats van bestemming aangekomen. Men heeft de stellige verwachting, dat het rapport waarin men lezen kan welke veiligheidsei sen er door het ministerie van volksgezondheid en milieuhy giëne aan de kerncentrale worden gesteld, vandaag bo ven water zal komen. Het is, zo wordt voorlopig aangeno men, ergens tussen Den Haag en het gemeentehuis van Bor- sele in de verzending blijven steken. Er bestaat veel belang stelling voor het rapport, voor al bij de Ver. Milieuhygiëne Zeeland, die vorige week heeft laten weten bezorgd te zijn over de bedrijfsveiligheid van de centrale. De vereniging wenste zelfs, dat een onafhan kelijke en deskundige com missie de kerncentrale op vei ligheidsaspecten zou bestude ren, alvorens de installaties in werking worden gesteld. (Van een onzer verslaggevers) HULST De Hulster brandweer is zaterdagmiddag even in actie moeten komen voor een dreigende brand in het gebouw van een sexrine- ma aan de Frons vain Waes- berghestr. Bij het leggen van een linioieumvloer ontstond plotseling een steekvlam als gevolg van het feit, dat de lijm in aanraking kwaim met vuur- De brand kom met enke le emmers water worden ge blust. Voor de zekerheid heb ben vier brandweerlieden de zaak later gecontroleerd. Van wege de enorme drukte in de stad was het niet mogelijk met oen brandweerwagen üit te rukken. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Vrijdag nacht werd voor de zoveelste keer ingebroken in de levens school aan de Walstraat te Terneuzen. De dieven kwamen binnen via een gebroken raam. Van de donkere kamer werd de deur uit de hengsels ge licht, maar er kon nog niet worden medegedeeld of er iets gestolen werd- Hoogwater Morgen, dinsdag 14 november Bergen op Zoom 8.38 en 21.15 Hansweert 7.55 en 20.40 Terneuzen 7.28 en 20.12 Vlissingen 7.02 en 19.43 Wemeldinge 8.28 en 21.05 Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het KNMI op zondag om 18 uur: Van tijd tot tijd regen of re genbuien en ongeveer normale temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over NedeTland. Voor dinsdag: aantal uren zon; 0 tot 4; min. temp: van onge veer normaal tot 3 graden bo ven normaal; max. temp: om streeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent; kans op een geheel droog etmaal: 20 pro cent- Voor woensdag: aamtal uren zon: 0 tot 4; min. temp: om streeks normaal; max. temp van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN „Het zal ronduit „ja" worden voor het idee van een federatie van vakbonden", zei de heer C. Pinxteren, districtsbestuurder van het CNV, tijdens een eer ste „confrontatie-bijeenkomst van CNV, NKV en NVV in Vlissingen. Het CNV, zo zette de heer Pinxteren uiteen, heeft welis waar nog geen definitieve be slissing genomen over samen werking met NKV en NVV, maar het overgrote deel van de CNV-leden in zuid-west- Nederland, blijkt positief te genover het denkbeeld te Het verwijt dat het CNV de boot heeft willen afhouden, kon de heer Pinxteren weer leggen door te wijzen op het voornemen van het CNV om te komen tot „een eerlijke fe deratie". De voorbereiding van ingrijpende structuurverande ringen vergt nu eenmaal tijd, zei hij. Zeventig jaar vak bondsgeschiedenis zet men niet in een oogwenk opzij. (ADVERTENTIE) mediae, geeft een koel en opgelucht gevoel Bij apotheker en drogist (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Vrijdag zal de lijsttrekker van de CHU, drs. A. D. W. Tilanus een bezoek brengen aan de ka merkring Zeeland, 's Avonds houdt hij een toespraak op een verkiezingsbijeenkomst van de CHU in hotel Britannia te Vlissingeii. Daaraan vooraf vindt een gesprek met een aantal Zeeuwse Uniegenoten plaats. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Evenals bij de vorige Kamerverkiezingen heeft het gemeentebestuur van Vlissmgen aan de jongeren van 18 jaar en ouder, die in november voor het eerst naar de stembus gaan een informa tief en leesbaar boekje ter be schikking gesteld. Het is geti teld „Kiezen en delen". In overzichtelijke vorm wordt de nieuwe keizer in dit boekje de informatie geboden die hij no dig heeft ten eerste aan de weet te komen dat verkie zingen dienen om de democra tie in stand te houden en voorts: te ontdekken, welke richtingen er zoal in de vader landse politiek aanwezig zijn en wait zij nastreven. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Volgens de minister van Eco nomische Zaken, drs. Langman, zal het project voor de bouw van een vaste oeververbinding over de Westerschelde zeker meespelen bij de prioriteiten stelling, waarvoor het nieuwe kabinet na 29 novem ber komt te staan. De bewindsman sprak in hef weekend in Vlissmgen een verkiezingsbijeenkomst van de WD toe. Het belangrijkste deel van zijn rede was gewijd aan voorlichting over de situa tie op financieel en econo misch gebied. Hij verwees -in zijn rede naar de prognoses, die aangeven dat in 1973 de produktie in ons land met 5 procent zal stijgen, terwijl een groei van de investeringen tot 10 procent wordt verwacht. Het totale beeld is, aldus de heer Langman, beslist niet on gunstig. Teleurstellend is wel, dat de inflatie niet is terug gedrongen in het tempo dat gewenst en verwacht werd. Sprekend over de positie van Zeeland in het vaderland se economische landschap, zei drs. Langman dat deze provin cie niet tot de economisch zwakste gebieden in ons land moet worden gerekend. „Als ik in een nieuw kabinet terugkeren, dan zou ik streven naar van de geling voor klaarde hij. Dat punt zou pas aan de orde kunnen komen als de ontwik keling in Zeeland op- lange termijn niet zou doorzetten, terwijl elders in den lande wel een opleving zou worden geconstateerd. Over de politie ke constellatie bij de komende verkiezingen - en vooral daar na - zei minister Langman, dat een gesprek met DS70 over de vorming van een meerderheids regering moeilijk en tijdro vend zou gaan worden. Over het grote probleem van de in flatie merkt drs. Langman op, dat men de taak en de macht van de overheid op dit gebied niet moet overschatten. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De enige ver kiezingsbijeenkomst, die de meest besproken politieke groepering in Nederland, na melijk DS'70 in Zeeland zal houden vindt plaats op 16 no vember. In hotel Delta te Vlis singen zal de heer J. Berger, voorzitter van DS'70 een be langstellende schare toespre ken, aanvang half acht. (Van een onzer verslaggevers) GOES De bestuurder van een personenauto, de heer J. M. P. uit Ovezande, kreeg zondag om twee uur op de Kloetingseweg een hartaanval, waardoor hij op een gepar keerd staande auto reed, en vervolgens tegen een boom tot stilstand kwam. De heer P. moest direct per ambulance naar het St-Jbhannazieken- huis worden gebracht. HULST-KLOOSTERZAN- DE In de gemeenten Hulst en Hontenisse zijn twee be trekkelijk belangrijke projec ten aanbesteed. In hef geval ging het om de om Hulsf en in het geval betrof het de reconstuc- tie van de tertiaire weg tussen Vogelwaarde en Klooeterzan- de. Voor de weg in Kloosterzan- de was de firma J.D. Jansen uit Middelburg met 1.186.400 geiden de laagste inschrijver. De werkzaamheden waren door de gemeente begroot op 1.230.000 gulden, zodat er sprake is van een meevaller tje. Bij de rondweg om Hulst was het Hulster aannemersbe drijf Hol de laagste met een bedrag van 872.000 gulden- Ook dit bedrag is onder de begroting gebleven. „DS'70 heeft een bijna mys tiek geloof in de rol die overheid ban spelen", aldus heer Langman, „maar bij infl-atiebestrijding is innige menwerking tussen de over heid en het noodzakelijk". (Van onze correspondent) CLINGE De heer A Weemaes uit Clinge is afgelo pen weekend als winnaar van het clubkampioenschap van de politiehondenvereniging „Saef- tinge" uit de bus gekomen. Hfj slaagde daarin, samen met zijn hond „Barro". „We hebben nu voor de vierde keer om dit clubkampi- oenschap gestreden en nog steeds blijkt het een erg moei lijke opgave te zijn. Het is beslist een moeilijke taak om de dieren af te richten en ze op hef juiste ogenblik goed te laten handelen. Mogelijk spe len ook de zenuwen van de eigenaar een grote rol", aldus de voorzitter van de politie hondenclub. Ook de keurmees ters A. Sweers uit Breda en P. Meizen uit Halsteren waren afgelopen weekend vol lof over de prestaties van de hon den. De heer Sweers: „De le den van de club Saeftinge zijn volwaardige hondengeleiders. Het africhten van de honden geschiedt in een vlot tempo en er heerst in de club een zeer grote sportiviteit"- Hoewel hij vol lof was over pakwerker J. Christianen uit Bosschenhoofd, zei hij het te betreuren, dat er in Zeeland geen enkele pakwerker is. Hij sprak de hoop uit, dat dit in de toekomst zal veranderen- Zoals bekend hebben pakwer- kers de taak om de honden op verscheidene punten te contro leren, waarbij ze de kans op flinke beten lopen. Ze worden daartegen beschermd door dikke pakken, waaraan ze hun naam van „pakwerker" ontle nen. De heer Sweers heeft ook het bestuur van Saeftinge ge prezen voor de voortreffelijke organisatie. De uitslag: bij de jonge honden: 1 P- Ferket uit Clinge met Racky, hij kreeg 78,5 punten; 2 M. van Hermon uit Axel met Mira 78,5; 3 A. van Waterschoot uit Hulst met Robby 75; 4 Th. van Troost uit Clinge met Ivan 71 punten De prijzen van de oudere honden: 1 A. Weemaes uit Clinge met Barro. Gehoorzaamheid 65 punten, stelwerk 175, alge meen appel 9,5 voorbrengen 9,5 totaal 259 punten (beker plus wisselbeker); 2 J. Wisse uit Hoek met Nero (beker) 259,5; 3 C. Valcke uit St.- Jansteen met Amor (beker) 225 en tot slot J. Delforge uit Clinge met Donah (beker)- Hij kreeg tofaal 140,5 pun ten. 0 De aankomst van de Sint te Breskens. (Van onze correspondent) I BRESKENS Zaterdag middag heeft St. Nicolaas in zijn intocht te Breskens ge zegd, dat Breskens als belang rijkste haven van Zeeland de visserij moet behouden en ze ker geconcentreerd moet wor den in deze plaats. Burgemeester A. Schipper van Oosfburg was bij de in tocht vain St- Nicolaas met vijf Pieten in de handelshaven aanwezig, alsmede diens echt genote en wethouder J. Ver gouwe en diens echtgenote. Met de Breskens 14 kwam het gezelschap bij de vismijn, waar een officiële ontvangst in de hal van deze miljn plaats vond. Veel kinderen met ouders alsmede de muzieikve „Uit het Volk voor bet Voi en E.M.M. waren in de viehal aanwezig. De burgemeester ging nog in op het miniatuur- zwembad met 'n gedicht dat hij vorig jaar van de Sint heeft gekregen. Thans is men in Breskens zover gevorderd dat een begin met het toeristisch zwembad gemaaikt is. Sdlnt Nicolaas zei hierna ver heugd te zijn over de grote belangstelling. Ook was hij blij diat de realisering van het zwembad nu zover gevorderd is. De vele kinderen werden onder het zingen van Sinten- klaiasliedjes getnacteend op pe- perbollen en een zuurstok. Hierna wachtte een uitgebrei de rondgang door de kern Breskens. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De plant soenendienst van de gemeente Vlissingen is de vorige week begonnen met het herplanten van 141 door vandalisme ge sneuvelde bomen in de Bad huisstraat en de Scheldestraat. Als nieuwe boomsoort is de iep gekozen, een snelgroeiende boom die in hoge mate tegen klimaatinvloeden bestand is. Om nieuw vandalisme tegen te gaan zijn bovendien bomen van een wat grotere maat ge kozen. Men hoopt de werk zaamheden (morgen) dinsdag te kunnen beëindigen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Zaterdaga vond om negen uur werd de Terneuzense gemeentepolitie gewaarschuwd dat zes jongelui probeerden in de Korte Kerk straat een auto te stelen. Bij onderzoek bleek dat de bedra ding was verbroken om de auto zonder contactsleutel te starten. Even later speelde zich hetzelfde af op de Markt- Op aanwijzingen kon de poli tie een ongeveer 16-jarige jon gen uit Vlissingen aanhouden. Zijn vijf kameraden, eveneens afkomstig uit Vlissingen, meldden zich vrijwillig. Zij verklaarden niets met het ge val te maken te hebben (hoe wel een van hen duidelijk herkend werd) en de politie moest hen wegens gebrek aan bewijs vrij laten. (Van een onzer verslaggevers) NIEUW-NAMEN De gezamenlijke verenigingen van Nieuw- Namen zijn de mening toegedaan, dat het beleid van het gemeen tebestuur er op gericht is, op korte termijn Nieuw-Namen te laten uitsterven c.q. onleefbaar te maken. Zo staat het in een aan het gemeentebestuur aangeboden petitie en op dat standpunt staan ook de heren A. de Deckere, H. Vercauteren, C. Weemaes en J. Blommaert, allen uit Nieuw-Namen. Zij hebben als vertegen woordigers van enkele van de betrekken verenigingen aan de pera een toelichting gegeven over de achtergronden van de petitie, waaruit een diepge worteld ongenoegen over de huidige gang van zaken spreekt. Vooral het ontbreken van woningbouwactiviteiten zit de bevolking van dit dorp hoog- „De woningbouwvereni ging was bereid in Nieuw- Namen te bauwen", vertelt de middenstander C. Weemaes, „maar men kreeg van de ge meente geen toestemming. Particulier bauwen kan hier niet, want er is nauwelijks grond. Ja, bij het voetbalveld ligt een strook, maar die heeft een bestemming zowel als speelterrein voor de kinderen als bouwgrond en oefenter- rein"- Ook de heer Vercauteren zegt de intenties van de ge meente niet goed te kunnen volgen. „Ze praten maar over de industrie bij Antwerpen, maar ze vergeten, dat als die zich verder ontwikkelt en dichter bij de grens komt Nieuw-Namen helemaal on leefbaar wordt". Ook met de hoge grondprijzen is men het bepaald niet eens, vooral niet, omdat men weet, dat het ook anders zou kunnen, aldus het betoog. Gevreesd wordt, dat het dorp nog verder zal verou deren als er niet snel maatre- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De met spanning verbeide stemming over de ruilverkaveling Ka- pelie-Wemeldinge, zal plaats vinden op donderdag 7 decem ber, in „de Vroone" te Kapel- le. GS van Zeeland, die be voegd zijn om een datum voor de stemming vast te stellen, hebben alle belanghebbenden per aangetekende brief van de komende stemming op de hoogte gesteld. De bijeen komst bestaat uit twee delen. 's Morgens 10 uur zal er des gewenst nadere voorlichting worden verschaft. Tegen een uur verwacht men tot stem ming te kunnen overgaan. Er wordt nog gestemd volgens de „oude" procedure, die inhoudt dat degenen die niet aan de stemming deelnemen, worden geacht te hebben voorge stemd. Het is noodzakelijk dat de belanghebbenden uit het „blok" in persoon verschijnen. Zij kunnen ook een gemach tigde sturen. Niemand kan echter als gemachtigde van meer dan een grondgebruiker optreden. De stemming is geheim, evenals bij verkiezingen voor politieke colleges. Als gevolg van enkele bezwaren, zijn er enkele wijzigingen aange bracht in het voorlopige plan van wegen en waterlopen, als mede in het landschapsplan. Zo is op enkele plaatsen de blokgrens wat verlegd, waar door de Plasweg als „te hand haven weg" is opgenomen. Het landschapsplan ziet er voorlopig zo uit, dat het bos- complex ten kosten van Ka- pelie er niet meer op voor komt. Voor het deel van het blok dat tot de gemeente Ka- pelle behoort, zal tijdens de uitvoering van de ruilverkave ling het landschapsplan nader worden geconcretiseerd. De bedoeling is, in het betrokken deel van het blok beplantings elementen aan te brengen, tot een gezamenlijke oppervlakte van maximaal 40 hectare. Het aanvankelijk ingetekende bos- complex van 40 hectare, ten oosten van de kern Kapelle, is daarmee van de kaart. gelen worden genomen. De heer Weemaes wijst er op, dat er de laatste jaren al heel wat middenstanders zijn vertrokken. „Iedere midden stander is er huiverig voor om met deze onzekerheid nog uit te breiden", zegt hij. Henk Vercauteren: „Er moet vooral bouwgelcgen heid komen, om Nieuw-Namen zelf te laten bouwen. Er is echt voldoende interesse. Zelfs vanuit Kiel- drecht. Maar de mogelijkhe den ontbreken en daar wordt straks de middenstand de du pe van, want er trekken steeds meer mensen weg"- Ook de heer Blommaert is van mening, dat Nieuw-Na men, zoals hij zegt, „met een kluitje in het riet wordt ge stuurd". Het dorp ziet tal van jonge mensen naar Hulst ver dwijnen. „Geen wonder", vindt de heer Weemaes, „daar vinden ze hun bedje gespreid- Ze hebben er binnen de kort ste keren een woning". En dan het gemeenschapshuis: daar zijn de laatste woorden ook nog niet over gezegd. De heer Vercauteren is van mening; dat de problemen rond dit ge bouw het best aangepakt kun nen worden in gezamenlijk overleg met de school en het open bejaardenwerk. Aan het bestaande gebouw zou een zaal van 20 bij 12 meter gebouwd moeten wor den die dienst kan doen als gymzaal- Daarmee zou het ge meenschapscentrum in ieder geval weer aan de elementaire eisen voldoen. „Wij willen er in ieder geval zelf wel aan meewerken om dit te berei ken", aldus Henk Vercauteren. Ook het Baalhoekkanaal is in de jongste petitie, vernoemd. Daarover staat te lezen: „Wij zijn van mening, dat het ge meentebestuur niet de belan gen behartigt van de mensen wonende in het bedreigde ge bied van het Baalhoekka naal". Men vindt, dat de gemeente zich vooral te weinig bekom mert om de mensen, die als gevolg van het Baalhoekka naal werkloos zullen worden. Henk Vercauteren tot dot: „We hebben veel liever, dat de gemeente hier de meest noodzakelijke voorzieningen treft, dan dat men hier en daar bij wijze van dorpsver fraaiing wat bosjes plant".

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3