De Stem/De Vrije Zeeuw Carnaval is losgebarsten NKV besprak federatie vakcentrales stad streek in zeeland Trossen van duwboot braken in storm Twee gewonden bij botsingen Kriekeputrallv St.-Jansteen Sint-Jankeen Hulst Nieuw-Namen Kloosterzande Maandag 13 november 1972 2 o o C7 BERGEN OP ZOOM Luxor 20 uur: Jane Eyre 14 j. Roxy 20 uur: Ben Hur a.l. Hal Stadhuis, Grote Markt, tentoonstelling van de maand van Marcel Cocka (t.m. 30 nov). Van 9-12.30 en van 13-30-17.30 uur. Markiezenhof, gemeentemuseum, expositie Beelden binnen, collectie klei nere plastieken (t.m. 19 nov). Dag. van 14-17 uur. GOES Grand 20 uur: De inbre ker 14 j. HULST Bioscoopgebouw 20 uur: Mash gives a damn 18 j. Boekh. Van Geyt, Steen- straat 20, expositie Kleine maatjees (t.m. 3 dec.). Werkd- van 9-12 en van 13-18 uur., zond. van 14-17 uur- Stadhuis, expositie Emmy de Klerk-Hon-teleze, wandkle den en schilderijen (t.m. 23 november). Werk.d. van 8.30- 12.30 en 13.30-17-30 uur, zat. en zon. van 14-18 uur. KOEWACHT (B) J. de Guchteneire 15 uur: J ubileumschieting. MIDDELBURG City 20 uur: Puppet on a chain 14 j- Galerie Papaver, Kinder dijk, expositie Frans Erkelens met schilderijen en tekeningen (t.m. 24 nov.). Open di. t.m. zat. van 14-20 uur- OOSTBURG Ledel Theater 20 uur: Blue Movie 18 j. ROTTERDAM St. Laurenskerk 20.15 uur: Orgelconcert door Ewald Kooiman, organist te Amster dam en Gert Oost, organist te AmsteLveen. SAS VAN GENT Galerie de Uilenspiegel, Westkade 71, toto-expositie, Erik Ossewaarde (t.m. 30 nov-). TERNEUZEN Luxor 20 uur: Opmars der paria's a.l. VLISSINGEN Alhambra 20 uur: Mijn tante is een sexbom 18 j. (Van onze correspondent) WEMELDINGE Zaterdag raakte de Belgische duwboot Schelde 1 met drie duwbak ken ter hoogte van Stavenisse op de Oosterschelde tengevol ge van de storm in moeilijk heden. De trossen van de duwbakken, waarvan er twee geladen waren, braken. Dit noopte de Schelde een bak op kop te nemen en aan zowel bakboord als stuurboordzijde een andere bak. Met het bij zonder slechte weer en de ho ge golfslag was het niet moge lijk de schepen veilig de ha ven van Wemeldinge binnen te brengen. Door de kapitein van de Schelde werd dan ook dringend om assistentie ge vraagd. Direct voeren uit de sleepboten van W. Muller Sleepdienst, te weten de Cobie M-, de Nieuwland en de Anjo. De bakken werden overgeno men. Zondag om vier uur 's middags konden zowel de sleepboot als de bakken veilig de haven van Wemeldinge binnenvaren. ANTWERPEN Kon. Ned Schouwburg 20 uur: „Plotseling thuis" van Francis Dubridge. Sportpaleis, de nieuwe Wie ner Eisrevue IJscarrousel, t.m- 19 nov. Di, wo.dond, vrind en zat. om 20 uur. Zaterdagen en feestdag 15 november ook om 15 uur. Op ma. geen voorstel ling. Kon. Museum van Schone Kunsten, expositie Jos Hen- drickx (t-m. 24 nov.). ASSENEDE (B) Galerie Margaretha de Boe- vé, expositie van Sigi Zahn (t.m. 19 nov). BRUGGE Stadsschouwburg 20 uur: „De laatste wals", operette van Oscar Strauss, in Neder landse versie door de Kon. Opera Gent. GENT Kon. Opera 20.15 uur: Theater en cultuur „Pourquoi t'as fait ca?" (Ph. Avron). Kon. Ned Schouwburg 20 uur: „Bomma", toneelspel van Eddy Asselbergs (Van een onzer verslaggevers) KOEWACHT Bromfiets bestuurder A. van P. uit Koe wacht is dit weekend ernstig gewond, toen hij met zijn brommer in botsing kwam met een landbouwtrekker, be stuurd door V. N. uit Heikant. Van P. is per ambulance naar het ziekenhuis in Hulst over gebracht. Op de weg Zuiddorpe naar Koewacht raakte R. G. uit Koewacht zaterdag met zijn personenauto in een slip. De auto kwam tot stilstand tegen een boom. De bestuurder werd licht gewond. (Van een onzer verslaggevers) CLINGE In Clinge had de Kriekeputrally plaats over een afstand van zestig kilome ter. Er werd in twee catego rieën gereden: gevorderden in de A-klas en beginnelingen in de B-klas. In Idas A waren twintij» deelnemers en in B zeventien. De uitslag was als volgt: Klas A: 1. P. de Hoorn 308, 2. A. Nieuwenhuizen 320 strafpunten, 3. J. Oudenaerd 330, 4. K. Donze 430, 5. P. Rodrigo 433, 6. J. Bochten 437, 7. P. Thuyn 470, 8. J. de Maagd 517, 9. G. de Smit 528, 10. A. Bocht 550; B-klas: 1. J. van Puyvelde 442 strafpunten, t. G. Moens 494, 3. J. Verlinde 570, 4. D, Jaspers 612, 6. J. v. d. Vijver 660, 6. A. Weemaes 611, 7. G. Heye 621, 8. R. de Weduwe 673, 9. W. Colsens 674, 10. P. P. Steyaert 679. Bovendien was er in elke ca tegorie nog een poedelprijs. In klas A was die voor A. Boog- aert met 1144 strafpunten, in klas B. voor L. de Theye met 944 strafpunten, Badmintonclub De leden vain de badmintonclub Steen hebben een nieuw bestuur ge kozen, dart er als vojgrt uitziet: voorzitter W. Weemaes, secre taris: H. van Dorsselaer, pen ningmeester: A. R. de Kind, bestuursleden: mevrouw M. de Potter-Van Looy en M. van Hecke-Bours- De badminton club zal haar oefenwedstrijden blijven houden in het gymnas tieklokaal. Editie Zeeland RAYONKANTOREN. TERNEUZEN' Nieuwstraat 9, tel 01150 7920 (4 lijnen); HULST: Steenstraat 14, tel. 01140-3751 (3 lijnen); GOES- Klokstraat 1, tel 01100 8030 (3 lijnen). KANTOORUREN: maandag trtn vrijdag 8 15-12.30 en 13 30- 17 00 uur. HULPKANTOOR OOSTBURG: voor aanname advertenties en abonnementen: Boekhandel Pie- ters. Brouwerijstraat 4. tel 01170-2791. BUITEN KANTOORUREN: ADVERTENTIE-EXPLOITATIE: Breda: maandag Vtd vrijdag 19 00 -2) 00 uur, tel. 01600 -22341; zaterdag 9 00 - 12 00 uur, tel 01600 49900; zondag 20.00 22.00 uur, tel 01600 22341. BEZORGKLACHTEN: Zeeuwsch-Vlaanderen: tel. 01140 - 3751 of 01150 - 6297; Midden- Zeeland- 01100 - 4944. HUIS AANSLUITINGEN: REDACTIE: chef Zeeuwse redactie: S C. Augustijn, kantoor Nieuwstraat 9 Terneuzen tel 01150 - 7920 privé tel 01150 5745: algemeen re dacteur Zeeland A F Koopman kantoor Kromme Weele 4 Mid delburg, tel 01180 7764 privé tel. 01180 7438; redacteur Mid den-Zeeland B Jansen kantoor Klokstraat 1, Goes. tel 01100 8030: redacteur te Terneuzen en Kanaalzone G van Berkel. kan toor Nieuwstraat 9, Terneuzen tel 01150 7920 privé tel 01150- 4866 redacteur O Z.-Vlaanderen A Verlind, kantoor Steenstr 14, Hulst tel 01140 - 3751 privé tel 01140-3103: redacteur W.Z.- Vlaanderen. R van der Helm. Kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. 01150-7920. privé tel 01150- 4865; sportredactie Zeeland: R. van Deursen tel 01155 1367. FOTOJOURNALIST ZEELAND; C. J de Boer. Trumanlaan 10. Axel, teL 01155 - 2237. ABONNEMENTEN-EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland: P. Kontnga, teL 01150 - 6297. ADVERTENTIE-EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland: C. Menu, tel. 01100 - 4316. M Hulst: Dansen op muziek van de boerenkapel. (Van onze correspondenten) CL1NGE/HULST/ KLOOSTERZANDE In Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen is het carnavalsfeest voor het komende jaar ingewijd met een groot aantal daverende elfde-van-de-elfde bals. De belangrijkste activiteiten speelden zich af in de vanouds beken de carnavalscentra Sint Jansteen, Hulst, Kloosterzande en Clin ge. Het carnavalscommité in Clinge slaagde er zaterdag avond zelfs in om het elfde van-de-elfde festijn te combi neren met nog een andere feestelijke gebeurtenis: name lijk de komende intocht van Sinterklaas. Hoewel de goed heilig man officieel eigenlijk nog niet is gearriveerd in de gemeente Hulst, gaf hij met zijn aanwezigheid op het car navalsbal in Clinge een ge waardeerd voorproefje van de dingen, die op dit gebied spoe dig gaan komen. Sinterklaas werd vergezeld door verschil lende zwarte pieten, die de be zoekers van het feest in het gemeenschapshuis Malpertuus, rijkelijk voorzagen van snoep. De feestelijkheden in Clinge werden muzikaal omlijst door de „Butterflies'" uit Sas van Gent. Later op de avond arri veerden de boerenkapel en het majorettenkorps, die beide de feestvreugde aardig verhoog den. Sint Nioola-as deed zijn intrede om elf uur. De hoge gast stelde op de eerste plaats de prins en de raad van elf voor aan de aanwezige „Krie- keputters". Daarna sprak de voorzitter van de carnavals stichting Jos Seghers, de aan wezigen toe. Het was de eer ste feestavond van de cama- valsstichting in dit jaar. Op 23 december volgt de tweede avond. Voorzitter Seghers heeft een dringend beroep op alle jonge mensen gedaan om alles in het werk te stellen van de komen de festiviteiten een succes te maken. Tijdens de feestavond lr. Clinge heeft prins Carnaval onderscheidingen uitgereikt aan al degenen, die gedurende vijf jaar aan de camavalsfesti- viteiten hebben deelgeno men. Nadat de Steense prins car naval met de raad van elf, vergezeld door de Hamse car navalsvereniging „de Wuitens" zaterdagavond door de Steense harmonie „St.-Jan" in café De Kroon werden afgehaald en daarna via café Sport op het prinsen-bal in het verenigings gebouw terechtkwamen, steeg de gezelligheid daar ten top. Dat was voor een belangrijk deel ook wel aan de drukte te danken. De muzikale omlijs ting in St.-Jansteen werd ver zorgd door het orkest van Frans Bonne. Om elf minuten over elf werd de Steense prins (Karei van Hecke) en de nar (Theo v. d. Veeken) en de volledige raad van elf aan de aanwezigen voorgesteld. Luid applaus van de zaal en een toespraak met het uitrei ken van een onderscheiding en een geschenk door de Hamse prins, was bet gevolg. De Steense prins dankte op de hem bekend- w jze en reikte tegelijkertijd en decoratie uit aan de l commenta tor Wirn H :s. Het was een on-dersc g in ,.de or de van de nse rat". De eerste earn, geluiden heb ben tot in de kleine uurtjes geklonken. Groot feest was het zaterdag avond ook in het Hulster car- navalshoofdkwartiev „De Ko ning van Engeland", bij deze gelegenheid omgedoopt in het „VossenV.oDe goede sfeer kwam er tegen een uur of tien in en. de spanning steeg tegen elf uur- ten top. Om elf over elf deed de nieuwe prins zijn intrede, gezeten op een groot vat bier en aan het oog ont trokken door een (vossemas- ker. De onthulling volgde op het toneel en da-ar bleek ach ter de vossesnuit Toon 1 schuil te gaan, alias Toon Biesbroeck. Ook de voorgaan de twee jarên heeft hij in Hulst de rol van carnavals prins vex-vuld en om die re den werd hij zaterdagavond uitgeroepen tot „keizer" o-nder luide aanmoedigingen vanuit de zaal. Naarmate het la-ter werd, stroomde het „Vossenhol" steeds verder vol en tegen middernacht was wel duide lijk, dat ook Hulst het feesten nog niet is verleerd. Aan de carnavalsbal in het „Vossen hol" werd meegewerkt door verschillende orkesten, waar onder uiteraard de Hulster boerenkapel. Ook de dansma riekes waren traditiegetrouw present. Onder de bezoekers was ook een zij het niet in carna- valskledij gestoken film ploeg van de Belgische radio en televisie. Ze maakte opna men voor een programma, dat over enkele weken in het ka der een uitzending vanuit Hulst, uitgezonden zal worden.. Verder bood het Hulster Vos senhol dit weekend het beken de beeld van een hossende, uitgelaten menigte een vloed van pils en een onnoemelijke grote hoeveelheid lol. Ook Nieuw - Namen bleef niet achter. De raad van elf ging rond zeven uur, voorafge gaan door de muziekmij „De Schelde'* en de drumband, naar café R. Thi-lleman. De avond begon met een grote tombola ten bate van carnaval. Om elf over elf werd ook hier de nieuwe prins bekendge maakt. Het was P. de Decke- re, die werd uitgeroepen tot prins Mol den vierde. De nieu we raad van elf bestaat "it de heren J. Lockefeer, Fr, Kindt, J Blommaert, J. de Loos, G. Pollet, H. Vercauteren, Th. van Roeyen, R. Blommaert, J. Matthijssen, J. van Eek, Fl. Kmdt en politie-agent C. van P.oeyen. Ook in Nieuw-Na-men duurden de feestelijkheden tot diep nn de nacht. Prins Wannes den eerste van Kloosterzande is zaterdag avond in de politiewagen van het carnavalscomité, begeleid met veel flitsend licht en een regen van confetti binnenge haald. Spectaculair was die in tocht in ieder geval wel. De politiewagen kwam binnenge reden tot aan de bar toe. Het was het begin van een bijzon der gezellige avond, die even als i-n alle andere plaatsen tot in de kleine uurtjes duur de. Nadat Wannes 1 zijn intre de had gedaan beklom hij het podium om aan de carnavals- veldwachter een oorkonde met onderscheiding te overhandi gen. Vervolgens bood de prins de raad vam elf een glas wijn aan en daarmee was de kop van de avond. Over belangstelling hebben de Kloorianen niet te klagen gehad. Oe Krokodilbar, waarin alles zich afspeelde was na-genoeg tot op de laatste plaats bezet. Kort na zijn aan komst kreeg de prins zijn «teek en scepter overhandigd. 0 Kloosterzande: Presentatie prins en raad van elf. 0 Sas van Gent: De nieuwe prins carnaval in de Vlaanderen.hal. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Tijdens de districtsvergadering van het NKV, in hotel Rotterdam te Terneuzen, heeft verbondsbestuurder F. van Bakel een inleiding gehouden over de identiteit van het NKV in de komende federatie van de drie vakcentrales. De heer Van Bakel merkte in het begin ervan op, dat dit de eerste directe discussie was met het oog op de voorgenomen federatie vorming in de gewesten en de plaatselijke centrales. Hij deelde voorts mede dat per 1 januari 1973 zal worden gestart met de samenstelling van een federatiebestuur, ge kozen uit de drie vakcentra4es en de voorzitters van de daar bij aangesloten bonden. De op merking of dit bestuur dan niet te veel leden zou omvat ten, weerlegde hij door te wij zen op de steeds verdergaande fusies, zodat er na verloop van een klein aantal jaren slechts enkele bonden zullen overblij ven. De lieer Van Bakel belichtte vervolgens de taken van de federatie, zoals die in het ac tieprogramma 1971-1975 zijn neergelegd en waarin o. m. sociale problematiek, woning bouw loonbeleid e. d. zijn op genomen. Meer direct in ver band met het bewaren van de eigen identiteit zei de heer Van Bakel dat de besluitvor ming in federatief verband zo danig za-1 zijn geregeld dat bij principiële meningsverschillen, waarin een van de partners een andere mening is toege daan, dit door de eigen vak centrale zal kunnen worden teruggenomen ter oplossing /olgens eigen inzicht. Duide lijk wees spreker erop dat de eigen beginselen, voor wat het NKV betreft, (vanuit geloof en kerk) in geen geval behoe ven te worden prijsgegeven en hij wees daarbij op de vor ming die reeds tot stand is gekomen van de commissie geloof en vakbeweging. Het vroegere instituut van de geestelijke adviseur wil men beslist niet meer terug, ook kardinaal Alfrink met. Tijdens voorafgaande verga dering, onder voorzitterschap va-n districtsbestuurder S. Stroek (Rotterdam) behandel de deze in zijn openingswoord voornamelijk de steeds slech ter wordende werkgelegenheid In Zeeuwsch-Vlaanderen en herinnerde aan de contacten die men reeds met het Belgi sche ACV (in Nieuw-Namen) heeft gehad en in het begin van 1973 nog zal hebben. De beer Stroek pleitte voor een spoedig aanpak van de werk zaamheden voor een vaste oe ververbinding, omdat hij in het zoeken van werk door de Zeeuwsch-Vlamingen in Bel gië (Scheldeoever) weinig heil zag. Aan het einde van de bijeenkomst werd dan ook be sloten in een brief aan de minister op spoed aan te drin gen, voor wat de Westerschei detunnel betreft. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Op een grandioze manier heeft het car navalsvolk van de Betekoppen-stad Sas van Gent zijn nieuwe vorst, prins Dzjon de eerste, ingehaald. Toegejuicht door meer dan tweeduizend volgelingen nam de heerser over het carnavals tijdperk 1972/1973 de scepter over van zijn voorganger Nozemius de elfde, die elf jaar aan een stuk aan het Sasse bewind is ge weest. Do installatie van prins Dzjon de eerste was het on verbiddelijke hoogtepunt 'van een even luidruchtig als spec taculair prinsenbal in de nieu we Viaanderenhal in het voor malige Tex-schelde-complex. De immense en fraai versierde zaal lijkt speciaal gebouwd voor dit soort massale evene menten. De hossende en dei nende feestvierders vulden de hal tot in alle hoeken van het gebouw, waar een „straat" van tapkasten constant vol in be drijf was om de duizenden niet op een droogje te zet ten. De heer J. van Haperen di recteur van de Holdingmaat schappij de Vlaanderen, wreef zich vergenoegd de handen over de geweldige opkomst van het Betekoppenvolk en de bevriende leden van Belgische carnavalsverenigingen. Sas van Gent toonde zijn reputatie van uitbundigste carnavalsstad in Zeeland ten volle waardig. Het prinsenbal was een aan eenschakeling van lol en leut, die tot diep in de kleine uur tjes reikte. Nadat het orkest de Actif club met het zangeresje Cindy voor de warming up had ge zorgd werd het Nozemiustijd- perk officieel door de raad van elf voor afgesloten vei- klaard, waarbij de afgetreden prins met veel alaafs dank werd gebracht voor zijn elfja rig bewind. Het majoretten korps The Arno's gaf met me dewerking van de drumband van Scouting Sas van Gent, en de Boerenkapel de Betestekers een uitstekende show weg. Daarna vond de plechtige installatie plaats van groot vorst Willem, die deze eer dankte aan het feit, dat hij als Nozemius, alias Wim Remery, zoveel voor de Betekopstad heeft gedaan. Een primeur voor het Zeeuwse carnavals wezen was de installatie van de prins van het Sasse jeugd carnaval, Rebèr de eerste, in het burgerlijk leven Rob Ver moet. Tot zijn adjudant werd be noemd Don Pedro. Ook de in stallatie van de Sasse jeugd raad kreeg de daverende in stemming van de stampvolle zaal. Jeugdprins en jeugdraad za gen er geen been in om in antieke autootjes de hal binnen te rijden en een ererondje te draaien. De presentatie van de nieuwe prins van de Betekop pen vond op bijzonder origine le wijze plaats. Een grote kist, die op een vorkheftruck werd binnengebracht bleek namelijk de prinselijke surprise te be vatten. Dzjon gaat op gewone dagen als Johnny Mijnsberg door het leven. Als Pliessie Goor, een histo rische carnavalsfiguur in Sas van Gent, heeft hij eerder met veel waardigheid het gezag in Betekopstad gehandhaafd. Prins Dzjon dankte niet in het minst onder de indruk voor het in hem gestelde vertrouwen. Hij beloofde het Sasse carnavals top nog hogere toppen van zot heid te brengen. Waarnemend burgemeester W. Colsen, die de gelukwen sen van het gemeentebestuur overbracht, zei grote verwach tingen te hebben van de stich ter van de Dzjon-dynastie. De burgemeester van Aalst (B) hoopte, dat Sas van Gent zo rot zal mogen worden als zijn gemeente in carnav-aistijd. Daarna was er genoeg gepraat en zette de Erremenie van „lol en leut" in voor de grote polo naise. De Actif club zorgde er daarna voor dat de dansvloer slechts sporadisch onbezet bleef.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2