Kapitein pikt twee vissers op Oosterschelde op THIEU AKKOORD MET BESTAND KERK IN GESTEL BEZET Kruidendokter nog spoorloos Toestand van Nico Rijnders iets beter TERREUR VAN WEGPIRATEN IN FRIES DORP Uit protest tegen voorgenomen sluiting Spoedig ondertekening Pachman deze week naar Nederland AUTO GEVONDEN Vierling in Amsterdam MAN (33) DOOD GESTOKEN KLOKKEN Belgische (70) verongelukt in Westdorpe CLAUSULES Amerikaans gezin zwierf moordend rond Uitslagen Gestaakt Opnieuw bombrief in Londen Directeur- Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, teL (01150)—79 20 Abonnementsprijs m.i.v. l-7-'72: 18,80 per kwartaal; 6,36 per maand. Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114111 t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda VRIJE ZEEUW MAANDAG 13 NOVEMBER 1972 26e Jaargang No. 9006 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adre» bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot van. 11 uur. Voor het maandagnumiuer: vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) BRUINISSE Kapitein J. Otte uit Bruinisse, die enkele jaren geleden al eens een Bel gische onderscheiding kreeg voor het redden van mensen, heeft zaterdagavond opnieuw een tweetal Belgen gered. De heer Otte voer met zijn schip „De Stad Zierikzee" van de TRM op de Oosterschelde tussen Zierikzee en Colijns- plaat, nadat hij zijn passa giers in Burgsluis had afgele verd, naar Zierikzee terug, toen hij in het duister een licht zag zwaaien. Het was buiig weer en er stond nogal wat deining. Naderbij gekomen bleken het een tweetal Belgische sportvissers te zijn. De 25- jarige L. Manpey en zijn vriend uit Bornhem bij Ant werpen, die in Colijnsplaat een bootje hadden gehuurd en daarmee waren gaan vissen- Zij hadden motorpech gekre gen en konden de wal niet meer bereiken. Niemand had hen opgemerkt en er was ook niemand meer op het donkere water zodat beiden geluk heb ben gehad dat „De Stad Zie rikzee" nog voorbijvoer (Van onze redactie buitenland) SAIGON Vóór 20 november zal de bestandsovereen komst worden getekend, die voorlopig een eind zal maken aan de oorlog in Vietnam. De Zuidvietnamese president Thieu heelt dit weekeinde ingestemd met de voorwaarden. mee- kerk bezet (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Sinds gistermiddag 12.00 uur houden parochianen de St.-Lambertuskerk aan de Hoogstraat in de Eindhovense stadswijk Gestel bezet, uit protest tegen de sluiting van het uit 1910 daterende kerkgebouw en de op heffing van de meer dan zeven eeuwen oude parochie. De bezettende gelovigen willen voorkomen, dat het in nog zeer gave staat verkerende gebouw onder de slopershamer komt en tevens het bisdom tot een gesprek dwingen. Tijdens die laatste eucharis- ttevieniinig vam half twaalf was de kerk tot de laatste plaats bezet. Br werd geen predikatie gehouden tijdens de dienst, noch werd enige mededeling gedaan over de sluiting. De afgefotpen twee zondagen wa ren die gelovigen als één man de kerk uitgelopen na mede delingen over de opheffing van de parochie en de sluiting van de kerk. Bij het verlaten van het kerkgebouw gisteren kregen de parochianen een stencil in de hand gedrukt van leden van het door school hoofd Verdook geleide actieco mité tot behoud van de St- (Van onze redactie binnenland) WEERT Op de Nieuwe Markt in Weert is in de nacht van zaterdag op zondag bij esn vechtpartij de 33-jarige in Weert wonende Marokkaan Ahmed Hatimi bij een vecht partij met enkele messteken doodgestoken. De vermoedelijke dader, de 17-jarige W.W. uitx Weert, heeft korf na het gebeuren de politie ingelicht. Hij heeft in middels een bekentenis afge legd. en zal vandaag aan de officier van justitie in Roer mond worden voorgeleid. De vechtpartij is ontstaan in een café in de Molenstraat en daarna voortgezet op de Markt. Oorzaak van de moei lijkheden was het feit, dat beide mannen naar de gunst dongen van een meisje dat ze goed kenden. Toen de dader het slachtof fer na de vechtpartij in elkaar zag zakken, heeft hij de poli tie gebeld. Toen deze arriveer de, heeft hij zich ter beschik king van de justitie gesteld. (Van onze redactie buitenland) PRAAG. Ludek Pach man, de Tsjeehoslowaakse schaakgrootmeester en aan hanger van de voormalige par tijleider Alexander Dubcek, zijn vrouw en zijn schoonmoe der hebber, zaterdag de uit reisdocumenten ontvangen waarop zij reeds een week wachtten- Zij zijn vam plan donderdag uit Praag naar Nederland te vertrekken. Pachman komt per auto. Hij zal eerst nog voor zaken twee dagen in West-Duitslamd doorbrengen. De schaakgrootmeester werd In mei vam dit jaar o. m. wegens staatsvijamdige activi teit tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld. Om gezond heidsredenen lieten de autori teiten hem echter vrij. Laonbertuskerk, waarin gedeeld werd dait de vanaf dait moment was. In het ernaast gelegen ge meenschapshuis konden uit sluitend mannelijke parochia nen zich opgeven om de kerk bij toerbeurt te bezetten. On der leiding vam kantoorbedien de G. van de Beng, dlie in zijn vrije tijd de hobby van histo ricus beoefent, en de geschie denis van de meer dan 700 jaar oude parochie heeft nage plozen, zal een ploeg van ten~ minste vijf man dag en nacht de kerk bezet houden. Om de sfeer van het Gods huis geen geweld aan te doen, zullen die bezetters niet in de kerk, maar in de sacristie sla pen. Vrouwen mogen niet meedoen aan de bezetting- Wel zullen de vrouwen zor gen, diat het de bezetters aan niets ontbreekt. Ook mensen uit de directe omgeving van het kerkgebouw hebben aan geboden de bezetters van het nodige voedsel te voorzien. Een uur na de aanvang van de bezetting hadden al ruim 150 mannen zich opgegeven. De bezetters hebben tot taak toe te zien, dat niemand het kerkgebouw betreedt. Ook niet de leden van het kerkbe stuur. Wanneer een poging zal worden gedaan het interieur van de kerk te slopen, zullen de bezetters de kerkklokken lulden, hetgeen het sein moet zijn voor alle parochianen om massaal naar de kerk te ko men en dit te verhinderen. Vanavond zal het kerkbe stuur van Gestel bijeenkomen om zich te beraden over een eventueel te nemen maatre gel. <Van onze correspondent) WESTDORPE Zondagmid dag om half vijf ontstond te Westdorpe op de kruising Pro- vincialeweg-Bernhardstraat een aanrijding waarbij de 70- jarige Belgische mevrouw L. M. Semeese afkomstig uit St.- Amandsberg ter plaatse is overleden. Het onigeluk onitstomd door- dait de bestuurster van een Belgische personenauto, mevr- E. V.-B. uit Oostakker op de kruising geen voorrang ver leende aan een personenauto, bestuurd door E. L. P. uit Philippine. Bij de aanrijdin; waarbij beide personenauto's geheel werden vernield werd mevr. Semeese gedood. De Belgische bestuurster B. moest met zware verwondingen wor den overgebracht naar het St. Vineentiusziekenhuis te Gent. Elders in ons land kwamen zeker nog 15 mensen in het drukke verkeer om het le vert De bezetters van de St.-Lambertuskerk houden rekening met een bezetting die wel enige tijd kan duren. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN-APEL- DOORN Zondagavond was er nog steeds geen spoor van de voortvluchtige kruidendok ter Willem van de Moosdijk en zijn broer Frans gevonden. De rijkspolitie te Bladel neemt aan dat het tweetal na de spectaculaire overval vrij dagmorgen op de bankbedien de van de Grenswisselkanto ren met de één en een kwart miljoen gulden naar het bui tenland is ontkomen. Zaterdagmorgen is wel de paarse Oldsmobile waarin de gebroeders Van de Moosdijk zijn gevlucht door jagers in de bossen bij Vessem gevonden, hooguit tien minuten rijden van de woning van de krui dendokter in Casteren. De wa gen was gekeerd op een dood lopend pad en zo de struiken ingedraaid dat hij van de weg af niet te zien was. Zestig meter verderop werd ook de rubber hamer teruggevonden waarmee de bankbediende werd neergeslagen. Zaterdagmiddag werd op de Veluwe groot alarm geslagen omdat een Apeldoornse pomp bediende meende de kruiden dokter in een lichtblauwe Ford Cortina te hebben her kend. Er werden wegen afge zet, vijf politiewagens reden als razenden rond en er werd zelfs een vliegtuig ingescha keld. Maar 't mocht niet baten. Twee uur later werd de alarmfase vervangen door de normale waakzaamheid. AMSTERDAM (ANP) De 26-jarige mevrouw C.J. Snoek- Bakker uit Zaandam heeft zaterdagmiddag in het Wil- heiminagasthuis in Amsterdam een vierling gekregen. De vierling bestaat uit de jongen Tim. oudste en klein ste, en de meisjes Tanja, Ivan- ka en Sacha. De kinderen kwamen in precies één uur tijd ter werld. Het echtpaar had nog geen andere kinde ren. Dat is volgens welinge lichte kringen de bood schap, die de afgezant van president Nixon, generaal Alexander Haig, mee terug brengt van zijn gesprekken met president Thieu van de afgelopen dagen. Haig zou Thieu er van hebben over tuigd dat het akkoord met Noord-Vietnam niet zal leiden tot een inferieure positie van Zuid-Vietnam. Thieu zou hier door tot zijn soepeler houding zijn gekomen. Henry Kissinger, de speciale adviseur van president Nixon vliegt wellicht eind komende week al naar Parijs ter afron ding van de gesprekken met zijn Noordvietnamese gespreks partner Le Doek-Tho. De New York Times wist gisteren te melden dat de Ver enigde Staten besloten hebben het akkoord met Hanoi te te kenen als dit „eervol" wordt geacht ook als Saigon Ame rika niet volgt. Washington zou er evenwel op rekenen dat Thieu niet het risico wil lopen de steun van de Verenigde Staten te verliezen. Het akkoord van negen pun ten dat tussen Hanoi en Was hington bereikt is, blijkt een aantal geheime clausules te hebben, waarvan de inhoud geleidelijk begint door te sij pelen. Deze bevatten regelingen van militaire kwesties, zoals gelijktijdige vermindering van zowel Noord- als Zuid-vietna- mese troepen, voor geleidelij ke terugtrekking over een nog niet vastgestelde periode van de Noordvietnamese strijd krachten en voor de politieke voorbereiding van algemene verkiezingen en vorming van een nieuwe regering in Sai gon. (Van onze correspondent) SANTA BARBARA (Cali- fornië) De Amerikaanse politie heeft een heel gezin verhoord dat door het westen en midden-westen van de V.S. heeft gezworven en daar vol gens de politie een afschrik wekkend spoor van ontvoe ringen, verkrachtingen en moorden heeft achtergelaten. Het bestaat uit vader, moe der zoon, dochter, schoonzoon en wordt verhoord inzake ten minste 22 moorden. De verdachte bleken er een gewoonte van te hebben ge maakt, jonge verkoopsters te ontvoeren, te verkrachten en te vermoorden. De lijken zijn op eenzame plaatsen en woes tijnen en open vlakten gevon den. 0 Nico Rijnders werd per brancard voorzichtig het veld afgedragen. strijd tussen GSBW 4 - Jong Brabant 2 in Tilburg pas seerde de 49-jarige Pierre Seebregts van GSBW een te genstander, viel en bleef dood liggen. (Van onze sportredactie) BREDA-BRITGGE —'Nico Rijnders, de Bredase 'voet baljongen die via NAC, Go Ahead, en Ajax bij de FC Brugge terechtkwam, heeft de laatste wedstrijd in zijn roemrijke carriëre gespeeld. De harde middenvelder met de geweldige actieradius stortte gistermiddag tijdens de wedstrijd FC Brugge-FC Luik na twaalf minuten spe len plotseling in elkaar. De scheidsrechter liet nog twee minuten doorspelen alvorens hij de verzorger de kans gaf des Nederlander te benade ren. Ijlings te hulp geroepen doktoren konden vervolgens constateren dat Nico Rijn ders. die tijdens de wereld kampioenschappen voetbal in Mexico voor onze krante- koloms verzorgde, door een hartinfarct was getroffen. Weggedragen naar de cata comben van het stadion ble ken zelfs de laatste levens kansen te zijn verdwenen. Later werd bekend gemaakt dat Nico Rijnders twintig minuten klinisch dood is ge weest. Na lange tijd in de medi sche behandelkamer van het stadion van Brugge te heb ben gelegen werd het risico verantwoord geacht Nico Rijnders naar het Minnewa terziekenhuis in St. Andries, een voorstadje van Brugge te vervoeren. De voetbalster is inmiddels weer bij kennis De behandelend geneesheer zei gisteravond om tien uur dat het directe levensgevaar geweken was. De hoop is dat hij er door zijn sterke gestel bovenop komt". Nico Rijnders is geen on bekende in het Minnenwa- terhospitaal. Enkele weken geleden heeft hij er een grondig onderzoek ondergaan in verband met het feit dat hij last had van duizelin gen. Hij heeft er verschillende wedstrijden voor de Belgi sche competitie door gemist. Aanvankelijk werd gedacht dat er sprake was var, een verwaarloosde hersenschud ding opgelopen in de Europa Cup finale op Wembly tussen Ajax en Panatinaikos. Recent was echter medegedeeld dat de ex-Ajacied in een uitste kende conditie verkeerde en kerngezond was. Op onze vraag of er enig verband be stond tussen de indertijd ge constateerde duizelingen en de hartaderbreuk van giste ren, kon geen antwoord wor den gegeven. Een van de art sen vertelde: „Dat zal pas later kunnen worden gecon stateerd". Overigens was Nico Rijn ders niet de enige voetballer die gisteren een hartaanval kreeg. Tijdens een voorwed- De resultaten van het be taalde voetbal in Nederland zijn: Eredivisie: Go Ahead Eagles - FC Utrecht 34; FC Amsterdam - PSV 11; Haarlem - NEC 1—1; AZ - Fcyenoord 02; MVV - FC Groningen 30; Sparta - NAC 20; Excelsior - Tel star 11; FC Den Haag - Ajax 01; FC Den Bosch - FC Twente 0—2. Eerste divisie: Heracles - PEC Zwolle 16; Fortuna VI - Roda JC 1I; De Vole- wijekers - De Graafschap 22; FC Tilburg - Wagenin- gen 11; Veendam - SC Cambuur 21; Heerenveen - Volendam 10; Vitesse - FC VVV 4—0; FC Dordrecht - Fortuna SC 0—0, HVC - SVV 00; Eindhoven - Hei- mond Sport 11. Er hebben zich tijdens de wedstrijden weer de nodige „grappen en grollen" voorge- dan. In de vierde klasse B district Zuid 1 tussen Tho- lense Boys en Kapelie kwam de voor de rust weggestuur de Kapellespeler Schipper terug toen de arbiter Tholen- se Boys een strafschop toe kende. Hij sprong boven op arbiter Van Ginneken die de strijd daarop staakte. Ook de wedstrijd Caesar - SC Irene is niet uitgespeeld. De aanvoerder van SC Irene wilde scheidsrechter Paters uit Geleen te lijf. De aan voerder werd uiteraard naar de kleedkamers verwezen. Daarop verlieten de andere spelers van Irene eveneens het veld en moest de strijd worden gestaakt. (voor meer nieuws zie onze sportpagina's) DE SOWJETRUSSISCHE par tijleider, Leonid Breznjew, zal eind november met een partij en regeringsdelegatie een offi cieel vriendschapsbezoek aan Hongarije brengen. 0 De auto van de ontsnapte kruidendokter werd in de bossen teruggevonden. (Van onze correspondent)- LEEUWARDEN Terwijl orthopedisten in het Leeuwar der Diaconessenhuis zich in spannen een afgereden voet van een tweejarig jongetje weer aan het been te naaien, speurt de rijkspolitie verbeten naar de dronken automobilis ten die dit weekeinde het Friesje dorpje Zwaagwestein- de zo onveilig hebben gemaakt dat behalve dat kind nog drie inwoners met gebroken benen in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Deze verkeersterreur begon al zaterdagavond toen twee fietsende meisjes van zestien en zeventien jaar door een woesteling werden aangere den. De meisjes liepen een dubbele beenbreuk op, de au tomobilist ontkwam. Zondag middag reed een vierentwin tigjarige stratenmaker uit Zwaagwesteinde in het dorp in een groepje fietsers, waar onder de vader van het ge noemde jongetje- Het kind zat voorop de fiets. De man werd van de weg geveegd, liep ook een dubbele beenbreuk op, het jongetje verloor een voet. Die miste men pas na aankomst in het ziekenhuis, maar de rijkspolitie vond dat lichaams deel later in de berm van de weg terug. De inmiddels gearresteerde stratenmaker, bekende nog in de politie-auto, maar sprong er al rijdende uit. Zijn vrijheid was van korte duur. Nadat de politie een paar keer gescho ten had, kon hij opnieuw wor den gepakt. Teruggekeerd in Zwaagwesteinde kon de poli tie voor de derde keer achter een wegpiraat aan, die een paar geparkeerde auto's zwaar had beschadigd. LONDEN (AFP) In een postkantoor in het centrum van Londen is opnieuw een bombrief aangetroffen de veertiende sinds vrijdagoch tend. De bombrief is volgens Scotland Yard in een lege ga rage bij het postkantoor tot ontploffing gebracht.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1