Wilfried van Moer weet een ding zeker: Onze trainer is SPELERS MET VEEL ROUTINE „HARD SPEL IS MOGELIJK SFEERTJE IS BEPALEND sport Let. Machteloos Eervol Stampers 13 HBvëffifeèf 1#2 De interland België Nederland, jarenlang een derby die de moeite van het spelen niet meer waard was, staat ineens in het teken van de be langstelling. Terecht want het feit dat voor beide teams de kwalifica tie voor de eindronden van het wereldkampioen schap in dit duel moet worden waargemaakt, heeft iedereen weer en thousiast gemaakt. Het is bekend. Nederland is zwaar favoriet. Toch is iedereen er eveneens van overtuigd dat het een flink stuk kan schelen of België wel of niet op Wil- fried van Moer kan reke- 0 Hoewel Van Moer niet vaak scoort, mag hij niet uit het oog worden verloren. Hij kan toch zeer gevaarlijk zijn. nen. De begenadigde Standard-Luikspeler die lange tijd geblesseerd is geweest, werkt hard aan een come-back. Onze spe ciale verslaggever PETER VAN PUTTEN ging naar Tongeren om te kijken hoe het met Wilfried nu werkelijk is gesteld. „TAKTISCH IS BELGIË ZEKER EVEN GOED" (Van onze speciale verslaggever.) TONGEREN - Op het smalle afgetrainde kopje van Wilfried van Moer verschijnt plotseling een grijns. „Natuurlijk. Ne derland is zwaar favoriet in het komend treffen met de Belgen. Maar wij hebben één voordeel. On ze trainer is beter. Daar om acht ik ons nationale elftal beslist niet kans loos. De in een riant ap partement aan de 25e Oogstlaan in Tongeren wonende vedette meent Hij vindt Raymond Goet- hals een kerel uit duizenden. „Wat die man op tactisch gebied allemaal klaar stoomt is ongelooflijk. Hij hoeft een elftal maar één keer te zien spelen en hij vertelt alle bij zonderheden van de spelers, ziet waar het gevaar schuilt en ontdekt tevens de moge lijkheden. Neen, wat er ook gebeurt, op tactisch gebied zal België het niet verliezen" Uitermate belangrijk voor onze zuiderburen zal zijn ol Van Moer die tot nu toe 17 keer in het nationale elftal is gekozen, er tegen oranje zal zijn. De 27-jarige Van Moer: „In de loop van de week ga ik eens praten met de heer Goet- hals. Ik heb cén voordeel. Ge durende de gedwongen stilstand ben ik niet in gewicht aange komen- Ik weeg nog altijd de 68 kilo's en dat is mijn red ding- Hoewel ik weinig wed strijden heb gemaakt heb ik wel getraind. Daarom kwam ik in de laatste duels geen lucht te kort. Wel waren zijn spieren in de rust stijf gewor den. Maar dat is normaal. Als ik zondag voldoende vertrou wen heb, dan speel ik gewoon mee". Op de vraag of de vorm niet beslissend moet zijn wanneer een eventuele opstelling van hem in de ploeg van de „rode duivels" ter sprake komt, rea geert hij met: „Ach, wat is vorm? Voor jnij is het gewoon een kwestie van vertrouwen. Als dat er is, kun je alles aan". De in 1968 voor de toen malige recordsom van 450.090 gulden door Standard van Antwerp FC overgenomen in ternational weet waarover hij spreekt. Meer dan welke spe- fWb ook heeft hij met zijn ge- Raaide acties uitgevoerd met zijn op smalle enkeltjes Van Moer is dikwijls het doelwit van verdedigers. Hier wordt hij gepakt door Inter.speler Bertini. Het kwam Van Moer op een flinke blessure te staan. steunende korte beentjes vijandelijke defensies ontred- erd. Zo zeer zelfs dat hij regel matig het doelwit is van de categorie spelers die in België met beenstampers" wordt aangeduid. Het heeft zijn in stelling echter niet veranderd Hij blijft sterk aan de bal en is niet bereid het leder eerder af te spelen dan wenselijk is. De laatste paar jaar is hem dat overigens duur komen te staan. „In ruim één jaar tijd heh ik d-rie ernstige blessures op gelopen. In Schotland probeer de ik een bal te spelen die te ver weg was en scheurden en kele spieren in mijn dijbeen gewoon af- 'Ik heb twee maan den stilgelegen en acht duels gemist- En toen kwam die in terland tegen Italië toen ik door Bertini werd neerge- maaid- Mijn rechterkuitbeen was gebroken, was ik weer 'n tijd uit beeld. Daarna kreeg ik een stamp in Las Palmas Prompt begon ik te vroeg te spelen en moest ik weer rus ten. Bovendien bleek toen dat zich te veel kalk rond de breukplaats verzamelde. Dat moest met bestralingen wor den tegengegaan, m-aar nu is alles weer in orda"- Merkwaardig genoeg vindt Van Moer zijn langdurige non activiteit voor zijn club ver velender dan voor het nationa le elftel. „Het heeft mij wel veel geld gekost, maar voor de jongens van Standard was het nog erger. Door mijn afwezig heid werd het vertrouwen steeds minder. Standard heeft het de laatste tijd dan ook slecht gedaan". Thans is ech ter het ogenblik aangebroken waarop aan het eerherstel moet worden gewerkt. België moet winnen van Nederland en is dat vast van plan. Deze opmerking van Wilfried van Moer kan een waarschuwing zijn: „Laat uw mensen hel niet te licht opvatten. Wij wil len ook naar München. En in het verleden heeft België meer dan eens aangetoond over een uitstekende formatie te beschikken. Een elftal dat nog altijd uit dezelfde spelers bestaat". P. v. P. (Van onze speciale verslaggever) TONGEREN Het Belgische elftal dat tegen Nederland in het veld komt, wordt uiteraard pas kort voor de wedstrijd be kendgemaakt. Veel verrassingen zullen zich in de formatie van Goethals echter niet voordoen. Daarvoor zijn de spelers te be kend en hebben zij te veel routine. Ook al door het deelnemen aan de eindstTijd om de wereldtitelvoetbal in Mexico. Dc selectie van Goethals omvat de vclgende spelers: doelman Christi-an Piot (25 jaar. 21 keer international), reserve-doelman Luc Sanders (27 jaair, zeven keer reserve). George Heylens (31 ja-ar en 65 keer international), Erwin van den Daele (27 jaar en 16 in terlands op zijn naam), Jean Thissen (centrale verdediger 26 ja-ar en 28 keer opgesteld). Leon Dolmans (overbuurman vam Van Moer, 27 jaar en negen keer uitverkoren), Gil bert van Binst (zes keer re serve geweest), Van Moer (27 interlands!, Jean Dockx (met zijn 31 jaren een van de oud jes en mogelijk de aangewe zen man om Cruyff te bewa ken. Speelde 25 keer in het A- elftail), Jam Verheyem (28 jaar 20 keer gekozen), Ma-urico Martens (25 jaar en zes caps), Pol van Himst (29-jaar en in 70 duels gelouterd). Leon Sem- meling (vaste keus. vechter van allure, 32 jaar oud en evemzovele keren gekozen). Johnny Thio (28 jaar 18 caps), Raoul Lambert razendsnelle 28-jarige .spits, 18 interlands op zijn naam), Odilon Polleu- nis (cijfers 29 en 20) en Jac ques Teugels (26 jaar en drie interlands). (Van onze speciale verslaggever) TONGEREN Wilfried van Moer, de speler die België in de eindronden van het wereldkampioen schap voetbal moet brengen zou ondanks deze eervolle opdracht er wel iets voor over hebben als hij elders zou kunnen voetballen. „Hier in België," zegt hij theatraal, „lopen wij ten minste tien jaar achter. In Nederland is alles veel be ter geregeld. Neem bv. on transfersysteem. PSV heeft belangstelling voor mij ge had, maar Roger Petit van Standard vroeg niet minder dan vijftien miljoen Belgi sche franken. Dat is natuur lijk te veel en er gebeurde verder niets. Nou ja, dat is tot daaraan toe. Maar ik ben van die situatie niet beter gewor den. Op geen enkele ma nier komt in mijn salaris tot uiting dat de club mij nu veel meer waard vindt dan in 1968 toen ik voor 450.000 gulden van Ant werp ben overgenomen. En toch ben ik sinds die ver andering van club nog twee maal voetballer van het jaar geworden". Deze zaken gaan voor Van Moer langzamerhand zwaar wegen. „Ik ben nu inmiddels bijna 28 jaar. Als ik nog een paar jaar in het buiteland wil meedraaien dan moet ik eigenlijk na afloop van dit seizoen bij Standard weg. Maar wie is er bereid zoveel geld voor mij neer te leggen- Het is jammer, maar als speler ben je volmaakt machte loos- Er is hier niets gere geld" Tegen deze achtergrond is het ook eigenlijk verras send dat de Belgische spe lers bij winst op Oranje ook In aanmerking komen voor een fikse premie. „Zeker is dat nog niet", aldus deze vader van twee dochtertjes. „Er is nog steeds niets offi cieels. Dat verwondert me met want het is hier in België allemaalHet is te gek om los te lopen dat de spelers het initiatief hebben moeten nemen om over een passende beloning le praten. Het is toch dui- delijk dat je als de zaak verloren dreigt te gaan eer der bereid ben iets te for- cerren als er goed geld kan worden verdiend. Dat je de kop niet snel laat hangen Nederland heeft door het optreden van spelers als Cruyff en Keizer een voor sprong. Die jongens zijn te recht zakelijk. Dat ont- I Van Moer luisterend naar het volkslied. Zondag zal dat hoogstwaarschijnlijk voor de 28ste keer het geval zijn. breekt er hier behoorlijk aan. Neem nu het feit dat wij in Antwerpen moeten spelen. Dat is te gek om los te lopen. België heeft in stadion de Bosuil zeker twintig procent minder kans. Maar toch wordt er door de hoge heren gewoon vastgesteld dat het veld van Luik niet geschikt is". Wie van Moer op deze manier hoort praten, zou verwachten dat hij met weinig vertrouwen de der by tegen Nederland tege moet ziet- Toch is dat ech ter wel anders- „In Neder land wordt voornamelijk voor het geld in het natio nale elftal gespeeld. Daar wordt dc club als het be langrijkste beschouwd omdat die de werkgever is. Hier in België is het spelen in het A-elftal nog altijd een eervolle zaak. Waarschijn lijk ook omdat we in het recente verleden spreken de resultaten hebben ge boekt. 22 tegen Engeland op Wembley, overwinnin gen op landen als Spanje, Portugal, Italië en ga maar door. Er is in de nationale ploeg een speciaal s-feertje. Dat valt mij altijd weer op als de spelers samen ko men. Het is het werk van Goethals. Werkelijk een fantastische kerel" Uit waardering voor het werk van deze coach zijn de Belgen zich altijd weer bereid zich geheel leeg te spelen; hun bijnaam van rode duivels waar te ma ken. Desnoods door er hard tegenaan te gaan. Een fac tor waaraan Oranje niet mag voorbijgaan. ,Hard spelen? Ach, het is niet on mogelijk. Maar vlak de Ne derlanders niet uit. Daar lopen ook aardige stam pers rond". Een van de hardere spelers wiens naam hem bekend is, heet Johan Neeskens- „Ja, die zal ik in Antwerpen waar schijnlijk wel weer ont moeten- Twee jaar geleden heb ik met Standard een vriendenwedstrijd gespeeld tegen Ajax- Toen heb ik hem leren kennen. Het is een goeie jongen. Trouwens dat heeft hij met Ajax wel bewezen. Bang ben ik ech ter niet. Daarvoor heb ik al te veel stampen gekre gen". P.v.P.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 12