Oostburgse raad krijgt zeeuws sportnota Reconstructies in Oostburg Filmer De Blok „bewaart" mooie plekjes Raadsleden vragen snellere informatie BESTEMMING VOOR EX-GEMEENTEHUIS Hontenisse neemt deel aan brandweerkring FILMS IN ZEELAND stad streek De Veerhoek ontvangt 100.000ste Raadslid: geen vertrouwen in industrialisatie Ontdekking ZOEK DE VERSCHILLEN Boeiend Oplossing Vrijdag 10 november 1972 eindredactie bas augustijn (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De eerstvolgende vergadering krijgen de leden van de raad Oostburg de sportnota aangeboden. Van de zijde van de raad was al een paar keer geïnformeerd naar deze nota. De nota is nu in concept gereed en moet alleen nog gedrukt worden. Dit deelde gistermorgen burgemeester A. Schipper mee tijdens een persbij eenkomst op het gemeentehuis. Zowel de burgemeester als sportwet houder G. A. Claeijs toonden zich verheugd diajt die nota ein delijk kom worden aangebo den. „Br iis heel wat werk aan voorafgegaan", aüdius de heer In die sportnota is eem in ventarisatie gemaakt van de beschikbare accommodaties en ziijn de wensen neergelegd die vooral op de onlangs gehouden hearings met sportvertegem- woordiigers in de dilverse woonkernen naar voren wer den gebracht. Bij die gelegenheden zei de heer Ciaeajs veel waarde te hechten aam de inspraak van de sportverenigingen. In dit verband wees hij op de plan- (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Het Oost burgse overdekte bad De Veerhoek zal nog deze maand zijn 100.000ste bezoeker sedert de opening kunnen verwelko men. Dit zei gisterochtend wet houder G. A. Claeijs. „Wij zijn daar erg tevreden mee, want dat betekent dat we in 12 maanden dit aantal gehaald hebben". Het gemiddeld aantal bezoe kers thans is weer op hetzelf de peil als vorig jaar. „Er ward weieens gezegd dat de belangstelling wait zou tanen als de nieuwigheid van een overdekt bad eraf zou zijn. Maar het blijkt dat het béd nog steeds een grote aantrek kingskracht uitoefent. Aldus die heer Claeijs. De lOO.OOftsite bezoek(st)er zal met enig feestelijk vertoon onltihaalM worden. „Wat precies gaat gebeuren blijft nog even een verrassing," werd gister ochtend gezegd. nem voor uitbreiding van de accommodatie in Oostburg, waarvoor de raad onlangs een krediet van 20 mille voteerde. „Met vertegenwoordigers van gemeente, Heidemjj. en sport verenigingen hebben wij toen rond de tafel gezeten en zijn in de toen bestaande plannen mede onder aandrang van de sportmensen veranderin gen aangebracht. Momenteel beraadt men zich over het ge wenste voetbalveld in Cad- zand. Over de plannen voor een nieuwe sportaccommodatie in Bresfcens konden nog geen de finitieve mededelingen worden gedaan. Zoails bekend zou voor de aanleg van een nieuwe veerhaven in Breskens rijks waterstaat het huidige sport veld in Breskens willen ko pen. „Onderhandelingen hiero ver zijn nog gaande", aldus wethouder J. Barendregt. Op de vraag of de voorgenomen vaste oeververbinding de plannen niet doorkruist, omdat de dan vrij kamende djubbel- deksboiten middels een ver bouwing van de huidige veer- ftiiken gebruik kunnen maken van de huidige veerhaven, zei burgemeester Schipper dat van de zijde van rijkswater staat geadviseerd was rustig door te gaan met de grondver werving voor het nieuwe sportterrein. „Van een ander plan met betrekking tot de veerhaven is officieel nog niets bekend", aldus burge meester Schipper. Meegedeeld werd nog dat het veld in Schoondijke dloor de K.N.V.B. is gekeurd en ge- sohilkt bevonden voor het spe len van campetirtdewedsitrijden. Dit in tegenstelling tot geruch ten dat het veld af gekeurd zou zijn. (Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE De raads leden Collot d'Escury en P. Mangnus hebben b. en w. tij dens de raadsvergadering ver zocht, voortaan eerder of an- deits gelijktijdig met de pers op de hoogte gebracht te wor den van bepaalde gemeentelij ke stukken. De bezwaren van de raads leden richtten zich tegen het feit, dat ze het nieuws uit de aanbiedingsbrief bij de begro ting van 1973 hadden moeten vernemen uit de krant. Eerst een dag daarna zouden ze de stukken zelf ontvangen heb ben. Zo kon het gebeuren dat de heer Mangnus in de krant had gelezen, dat de gemeente lijke belastingen voor het ko mende jaar verhoogd dienen te worden, zonder dat hij daarvan als raadslid op de hoogte was. Burgemees er Somers ant woordde daarop: „Het gaat hier gewoon om stukken, waarvan we vinden, dat alle ingezetenen van de gemeente ervan op de hoogte gebracht moeten worden." Dat nu juist die kranten ze eerder in hun bezit hadden dan de raadsle den was volgens zijn betoog een toevallige samenloop van omstandigheden. „Ze zijn echt tegelijkertijd gepost." De heer Menu: „Ik vind het toch wel een bezwaar, dat wij van ingezetenen te horen krij gen: „He, wat hebben jullie nou weer gedaan", terwijl we zelf nog van niks weten. Ik zou het ook wel prettiger vin den als we de stukken wat eerder kregen." Wethouder P. Everaert in antwoord op dit debat: „Is dat nou zo'n be zwaar". (Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE Het Hon- tenisser raadslid K. Collot d'Es cury heeft er weinig vertrou wen in, dat Ossenisse gespaard zal blijven voor de indus trie. Hij heeft zijn bezorgd heid daarover gisteravond la ten blijken in de raadsverga dering. De heer Collot merkte op het van eminent belang te vinden om in dit stadium over de problemen raid het Baal- hoekikanaal te praten. Hij wil niet wachten tot de studies, die op diilt moment worden in gesteld, fclaair zijn, omdat het dan te laat kan zijn. Op dit punt verschilt hij van mening met burgemeester mr. M. So mers, die eerder verklaarde eerst de uitslag van die stu dies te willen afwachten, alvo rens te reageren. De heer Collot verwees naar de jongste publikaties rond het standpunt van de Nederlandse regering, die geen industrie laings het Baalhoekkanaal zou willen. De heer Collot wees er op over deze informatie ook uit hoofde van andere functies te beschikken. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Het voorma lige gemeentehuis in Hoofd plaat heeft eindelijk een nieu we bestemming gekregen. Vanaf de herindeling in 1970 werd nog sporadisch gebruik gemaakt van dit plaatselijke centrum, maar sinds enige tijd vinden er weer activiteiten plaats. De Hoofdplaatse bejaarden hebben in de raadzaal van dit voormalige gemeentehuis een prettig en comfortabel onder dak gevaniden voor hun bij eenkomsten. Ook de plaatselijke afdeling van het Wit-Gele Kruis wilde enige tijd geleden een deel van het gemeentehuis in ge bruik gaiain namen. Tijdens on derhandelingen met het Oost burgse gemeentebestuur liet het Wit-Gele Kruis echter zijn oog vallen op het leegkomende diepvriesgebouwtje in Hoofd plaat. Wethouder G. A. Claeijs deelde gistermorgen tijdens een persbijeenkomst op het Oostburgse gemeentehuis mee dat inmiddels ook de instuif in Hoofdplaat zich kandidaat ge steld heeft voor ruimte in het oude gemeentehuis. „Momen teel zit deze ruim 30 leden tellende itasituif in het oude parochiehuis, maar als men hier uit gaat wil men natuur lijk graag een andere ruimte tot zijn beschikking krijgen", aldus de heer Claeijs. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Nog deze maand wil rijkswaterstaat de recon structie van het Raadhuisplein in Oostburg aanbesteden, gelijk tijdig met de verbetering die men wil aanbrengen aan de traverse, vanaf de Zandstraat tot de oprit. Met dit karwei zal 18 weken gemoeid zijn. Rijkswaterstaat wil dit werk in een keer uitvoeren en het Oostburgse college zag nogal wait problemen vooral op het gebied van de verkeersomlei- ding. Wethouder J. Barendregt verheugd dot die wegverbe- terimig een feit wordt zei rijkswaterstaat te hebben voorgesteld het zware verkeer, vooral 40-tonners met zand die dagelijks door Oostburg dave ren, om te leiden via het kruispunt Breskens Groede, lichting Sluis. Het college heeft bij rijks waterstaat sterk aangedrongen op de aanleg van een be schermde voetgangersover- eteekplaats (v.o.p.) nabij het kruispunt Melkweg-Schoon- diijkseweg- „Rijkswaterstaat is echter van mening dat de situ atie ter plaatse door aanleg van een v.o.p- alleen maar ge vaarlijker kan warden", aldus burgemeester Schipper. Tijdens het gesprek dat het college vorige week gevoeld heeft met rijkswaterstaat zijn ook de wensen van de bewo ners langs de Niieuwsfraat ter sprake gekomen. Deze bewo- nes hadden er in een brief op aangedrongen de bestaande klirtkerverhardaing in de Niieuwstraot te vervangen door asfalt, omdat veel hinder wordt ondervonden van het zware verkeer. „Rijkswaterstaat zei dat dit niet uitvoerbaar was", aldius de heer Barendregt, „omdat te veel leidingen in de straat lig gen en het asfalt iedere keer opengebroken zou moeten worden voor reparatie of con trole". Bovendien is rijkswa terstaat van mening dat, een fraai geasfalteerde weg uitno digt tot snel rijdien". Burgemeester Sahipper had rijkswaterstaat nog gevraagd maar de plannen voor een rondweg rond Oostburg, „Mij is gezegd de eerstkomende tien jaar hier nog maar niet op te rekenen", alxlus de b ur- gemeester. (Van een onzer verslaggevers) industiegebieden toch groter HONTENISSE De ge meenteraad van Hontenisse heeft besloten om mee te doen aan de gemeenschappelijke re geling regionale brandweer kring Zeeuwsch-Vlaanderen. Het raadslid Jan Menu, tevens brandweercommandant, heeft in dit kader aangedrongen op sanering van bestaande korp sen. Hij maakte de samenstellers van het raadsvoorstel een compliment voor de helder heid, waarmee dit is gebeurd. „Ik sta hier volkomen achter", aldus zijn reactie, waarbij hij uiteraard niet alleen als raads lid sprak. Ook de heer Per- daen zei het voorstel toe te juichen. Hij was het er alleen met mee eens, dat alle deelne mende gemeenten evenredig financieel worden belast, ter wijl de kans op calamiteiten in Hij vond, dat die dan ook maar meer moesten betalen. Ook de heer Rademakers was het niet eens met de verdeel sleutel. De heer Menu wees er later in de discussie op, dat er toch dagelijks ook een groot aantal tankwagens met een gevaarlijke lading door Kloos- terzande rijdt. De heer Per- diaen: „Die komen ook niet van ons, maar von die chemi sche fabrieken. Die plukken de revenuen. Wij niet." Dit ver anderde niets aan zijn stand punt, zo merkte hij op. Wethouder P. Everaert maakte brandweercommandant -raadslid Jan Menu een ver wijt, dat hij diens naam slechts driemaal op de pre sentielijst voor oefeningen had aangetroffen. Menu in zijn. verweer: „Ik zit niet in de raad om op dat punt terechtgewe zen te wonden. Bovendien is er sprake van een misverstand bij het samenstellen van die presentielijst. Ik heb zelf ge heel belangeloos een cursus gegeven. En toch kwam mijn naam niet voor op de presen tielijst. Alle deelnemers zijn geslaagd. U kunt toch wel aannemen, dat dit niet het ge val geweest zou zijn als de docent er niet elke keer was bij geweest." De heer Menu wees er uit drukkelijk op, dat ondanks re gionalisering van het brand weerwezen de plaatselijke korpsen blijven bestaan. De heer Mangnus sprak de vrees uit dat bij de regionale brand weer de personeelsbezetting snel zou stijgen en daarmee ook de kosten voor, de ge meente. Hij drong ook aan op sanering van de eigen korpsen in Vogelwaarde en Klooster- zande. MIDDELBURG CITY: „Rendez-vous in Bray" Deze melancholieke film, die speelt in de Eerste We reldoorlog gaat over een jon ge Luxemburgse conservato riumstudent, die tijdens de oorlog als muziekrecensent in zijn levensonderhoud voorziet. Een geheimzinnig telegram roept hem naar een afgelegen streek, waar dan de verschillende verwikke lingen, waarbij de angst de boventoon gaat voeren. In deze week is ook te zien „Poppen aan 'n touwtje", een harde en gewelddadige mis daadfilm, waarbij de smok kel van heroïne centraal staat. De verfilming van het boek van Alistair MacLean vindt omgeving plaats. Een belang rijke rol wordt gespeeld door Barbara Perkins, bij het Nederlandse publiek beter bekend als „Betty" uit „Pey ton Place". VLISSINGEN ALHAMBRA: „De bloed- bruid van Dracula". Het is tot en met zondag in Vlissin- gen griezelen geblazen met de moordlustige activiteiten van de heer Dracula. Natuur lijk overwint net goede. Vanaf zondag is de Deense sexkomedie „Mijn tante ls een sexbom" te zien. Een ab surd verhaal van een tante die haar erfenis aan haar neef wil nalaten ais deze be wijst in bed een mannetjes putter te zijn. Wel, voor hen die het weten willen, hij is er een. GOES GRAND: „De Inbreker". Deze spectaculaire actiefilm is een week geprolongeerd in Goes. TERNEUZEN LUXOR: „Klute". Jane fonda als vertegenwoordig ster van het oudste beroep ter wereld en Donald Mash als de harde detective zorgen voor een film met veel span ning, actie en „1'amour". Vanaf zondagavond is in Terneuzen de oude rot Antho ny Quinn te bewonderen in „Opmars der Paria's". Quinn is een Indiaanse vrijbuiter, die zich hevig verzet tegen de aanleg van een nieuwe weg door het reservaat van zijn volk. OOSTBURG LEDELTHEATER: „Blue Movie". 32e week. Zondag middag een film voor de ge- nele familie in Oostburg, .Daar komen de Smurfen", een zeer goede tekenfilm van Belgische makelij. „Eerst wilde ik een video-installatie aanschaffen, maar als je een werkelijk goede beeldkwaliteit wilt hebben, kost dat hopen geld, daarom ben ik, nauwelijks twee jaar geleden, begonnen met filmen," zegt de heer J. de Blok (33), die tegelijkertijd een kast opentrekt en er een kostbare Leicina uithaalt, waarmee hij films over het dagelijkse leven in Biervliet maakt. „Dat is professioneel," zegt Stern-fotograaf Cor. J. de Boer, en je hoort bewondering in zijn stem. Bij iemand op bezoek gaan om een artikel te schrijven omdat hij amateur-filmer is, loont in vele gevallen de moeite niet. Als je op vakan tie bent kom je duizenden mensen tegen die met een film- of fotoapparaat op hun buik lopen. Voor velen is het niet veel meer dan een sta tussymbool en als je de com mentaren van vele fotografen hoort (ook al verdienen zij er goed aan) en in fototijd- schriften leest over het ama teurfilmen en -fotograferen, dan is het vaak zonde van de centen, die eraan besteed worden. De heer De Bok maakt daar in ieder geval een gunstige uitzondering op. Hij heeft in Biervliet, Noordstraat 5, een eletkro- techndshh bureau en verkoopt dus o.m. t.v.'s, radio's, band opnemers en alle andere moeilijke apparatuur, die er bij hoort. Dus is ihet niet te verwonderen dat er in zijn gezellige woonkamer een ra il iokast staait met wat weet ik er nog allemaal in gemon teerd en waarvoor het woord indrukwekkend alls passend kan worden gekwalificeerd. Daarnaast staat er dian nog een opneemapparaat, aange sloten op de radio. Terwijl mevrouw De Blok voor de koffie zorgt, zegt hij dat de voornaamste reden, waarom hij wilde filmen was, later herinneringen aan zijn kin deren te hebben. Al gauw ontdekte hij dat er nog meer boeiende onder werpen zijn, b.v. het leven van alle dag in een kleine dorpsgemeenschap als Bier vliet. Ik heb die film voor zover hij klaar is gezien en ben wéér tot de ontdek king gekomen dat blijkbaar de meeste mensen, dingen waarmee zij dagelijks te ma ken hebben eerst waarderen, nadat ze die op een plaatje hebben gezien. Ook het ogenschijnlijke doodgewone Biervliet is schilderachtig en boeiend. Vooral het oude gedeelte met zijn nauwe straatjes, zijn markt, de kerktoren, de mo len en het groen. Willem Beukelszoon is de centrale figuur in deze gemeenschap; de meeste belangrijke evene menten spelen zich af op het pleintje aan de voet van zijn standbeeld. En dam de bewo ners. De heer De Blok heeft er heel wat .op zijn film. Vooral de oudste, waarvan er inmiddels gestorven zijn. Be- Voor de op lossing zie elders in deze rubriek. paald kostelijk is het film fragment over het werk in de molen „de Harmonie", da terend uit 1795, waar sedert 1897 de nu al ruim negentig jarige „mulder" Lijbaart mog altijd even kwiek en helder van geest een handje toe steekt. Je hoort het gesprekje tussen hem en de heer De Blok. Je ziet de enige „war me bakker" en het uithang bord aan de gevel van zijn winkel, waarop staat „In de Boeten Inval", coimpleet zoals het hoort met het mannetje dat in de ton met „soetighe- den" tuimelt. Bij de slager wordt een varken geslacht, er is een trouwfeest en een gouden bruiloft, agent Onge- nae, die door het dorp fietst, de kleurige drumband die uitmarcheert, St.-Nicolaas, die zijn intocht houdt en een tombola met dansen na. Als ik een reden moet op geven waarom ik die film zo goed vind, dan kan ik alleen maar antwoorden: „Omdat hij me boeit en de beelden hel der zijn, nooit te lang duren en in het overvloeien een bepaald ritme te bespeuren valt en omdat de gewone da gelijkse gebeurtenissen in een dorpsgemeenschap zoals Zeeuwsch-Vlaanderen er nog enkele heeft, uitermate boei end zijn. De heer De Blok heeft zijn ogen goed de kost gegeven en kennelijk met veel plezier de film gemaakt. Hij zal er waarschijnlijk nooit een onderscheiding voor krijgen, al verdjenit hij die De veranderingen in ons gewest, die oude en vaak heel mooie plekjes doen verdwijnen, daarvan heeft hij er ook al heel wat op het celluloid vastgelegd: de provinciale boot in Ter- neuzen, de Paulinahaven, de Emmahaven en de Kruispolderhaven. Later, als alleen nog de ouderen er een herinnering aan zullen hebben bewaard, dan zullen de films van de heer De Bok geschiedkun dige waarde hebben. G. WIJNE •super jeoq ot .'rejroj[ urooq 6 .'sojurt 5(Ei( 8 I paced roo t Isrpui] led dejq 9 :jpi| g super rnepjets Iroods g ipsSueq reuruie j> Ipreed ueeqrooA j

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9