INBREKERS SCI I lETEN ECHTPAAR NEER Centraal akkoord #eek voor verkiezingen rond Schoen fabriek sluit: 175 man op straat Luchtgevecht boven Golan- hoogvlakte LOONGRENS ZIEKEN FONDSWET WORDT F 20.900 Vandaag HASJ- SMOKKELBENDE OPGEROLD CHAOS BIJ STICHTING VOOR MAAT SCHAPPELIJK WERK NIEUWE PRINSENBAL-HAL IN SAS Alle eisen kapers ingewilligd MAN MET SCHAAR DOODGE STOKEN W. A. Ortthuis blijft open Bankroof in Eindhoven buit 28 mille NOG GEEN HERSTEL OP ARBEIDS MARKT BEDRIJFSLEVEN EN REGERING VERWACHTEN: Groenevelts bond kan nog dwarsliggen Mexicanen In Kaatsheuvel Elf arrestaties in liool'dstad Vermoeden Olifantjes Geluk Douane Spoorloos Directeur- Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—79 20 Abonnementsprijs m.i.v. l-7-'72: i 18,80 per kwartaal; 6,36 per maand. Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114111 t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda VRIJE ZEEUW VRIJDAG 10 NOVEMBER 1972 26e Jaargang Nr. 9004 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adre» bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers! GROESBEEK Onbekende inbrekers hebben gisternacht het echtpaar van middelbare leeftijd J. Th. Hendriks uit Bredeweg bij Groesbeek neer geschoten nadat ze ongeveer drie uur in de woning hadden rondgesnuffeld en op hun ge mak wat worst en kaas hadden verorberd. De heer en mevrouw Hendriks die de supermarkt in Brede weg exploiteren, werden door revolverschoten in de buik ge troffen en moesten ernstig ge wond worden overgebracht naar het St. Canisiuszieken- huis in Nijmegen. De heer Hendriks is er het ergst aan toe; hij verkeert echter niet meer in levensgevaar. Omstreeks middernacht hoor de heit echtpaar dat al op bed lag beneden gestommel. Men schonk er geen aandacht aan, tot iv even voor drieën weer ISwaai werd gehoord. De heer Hendriks stapte het bed uit en ging met een schoen in zijn hand op verkennings tocht. Boven aan de trap werd hij echter door een onbe kende man aangevallen waar na een schot werd afgevuurd. De heer Hendriks strompelde in de buik getroffen naar de slaapkamer terug, terwijl zijn vrouw, gealarmeerd door het schot, met een tinnen vaas in de aanslag naar de trap rende. Op haar werden twee schoten afgevuurd. Direct na de schietpartij na men de daders de vlucht. Me vrouw Hendriks was nog vol doende bij haar positieven om huisarts dr. Kuiers te bellen. De buren moeten de schoten hebben gehoord, maar reageer den er niet op. Voor zover vanmorgen kon worden nagegaan, hebben de inbrekers niets van waarde meegenomen. In de keuken la gen nog enkele stukken kaas en een aangebroken worst. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op woens dag 22 november zullen werkgevers en vakcentrales in het bijzijn van een dele gatie uit het kabinet-Bies heuvel het centraal akkoord over arbeidsvoorwaarden in 1973 ondertekenen. Men hoopt dat voor die tijd alle meningsverschillen die er nog binnen sommige vak bonden bestaan, opgelost te hebben. Men heeft een uit weg gevonden rond het in bouwen van de zogenaamde openbreekclausule. Overeengekomen is dat die clausule slechts in werking zal kunnen treden als het nieuwe kabinet zich niet zal houden aan de toezeggingen, die het kabinet-Biesheuvel heeft ge daan. Verder heeft het overleg orgaan van NVV, NKV en CNV vastgesteld, dat die clau sule verder alleen maar mag worden opengebroken, als een van beide partijen zich niet aan het centraal akkoord houdt. Als de prijzen sneller zullen stijgen dan nu in dat akkoord is vastgelegd, treedt de clausule automatisch in werking. Een derdie omstandigheid voor het hanteren van die clausule, wait er moet gebeu ren als het volgende kabinet iniet tegemoet komt aan de nieuwe eisen van de vakcen trales, is niet opgenomen. Zo als bekend was juist die om standigheid voor de voorzitter van de NVV-industrrdebond Arie Groemevelt reden om zijn verzet tegen het centraal ak koord op te geven. Men verwacht dan ook, dait Groenevelt heel wat moeite zal hebben dat door zijn bond „heen te slepen"- Een bond, die toch al sterk verdeeld is over het centraal akkoord. De kans moet niet worden uitge sloten dait het verzet binnen de indiUstriebond-NVV nu sterker zal worden. Een laatste moeilijkheid, die de ondertekening van het cen traal akkoord in de weg kan staan, is de houding van de werkgevers. Op 22 november ('s morgens) komt ook de Stichting van die Arbeid bijeen om daarover te praten. Men verwacht echter niet, dat de werkgevers veel bezwaren te gen de openbreek-clausule zullen maken, aangezien de „scherpe angel" van Groene velt er uit is gehaald. MEXICO-STAD (AP) Een Mexicaans verkeersvliegtuig is naar Cuba gegaan om daar de 82 passagiers en de zeven bemanningsleden op te halen van de Mexicaanse ma chine die woensdag was ge kaapt. Het gekaapte toestel staat nog in Havana. Door een lek in de olieleiding kon er niet wor. den vertrokken. De Cubaanse regering heeft nog niet gezegd, wat zij gaat doen met de vijf kapers, de 320.000 dollar die deze hadden ontvangen als losgeld, en de zes gevangenen die de Mexi caanse regering had vrijgelaten. Z126 (Van een onzer verslaggevers) KAATSHEUVEL Dc schoenfabriek M. J. Vesters B.V. in Kaatsheuvel gaat slui ten. De 175 werknemers zullen binnen enkele weken worden ontslagen. Er is bij het Ge westelijk Arbeidsbureau een ontslagvergunning gevraagd. Het bedrijf, waarvan o.a. Leo Parc's verkooporganisatie on derdeel is, staakt al zijn acti viteiten. Het produceerde da- mes- en meisjesschoenen. Het bedrijf bestaat ongeveer veer tig jaar- De directie zegt dat ze tot deze vrijwillige liquidatie is gedwongen omdat het bedrijf, onder andere, enorme concur rentie van goedkope landen niet langer kan volhouden"- Bovendien is het voor Vesters B.V. niet meer mogelijk het hoofd te bieden aan kostenstij gingen die een gevolg zijn van het „alsmaar duurder worden van het produceren in Neder land van arbeidsintensieve produkten". Met de betrokken vakbonds vertegenwoordigers is over eenstemming bereikt over een afvloeiingsregeling. Lopende orders zullen worden afge werkt. Voor de 22 Joegoslavi sche werkneemstes bij Ves ters is een speciale regeling getroffen. Over het ontslag van deze meisjes is bovendien contact opgenomen met de be treffende officiële instanties, w'/a (Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT In de grote hal van het beurs- en vermaakscentrum „De Vlaan deren" aan de Westdam te Sas van Gent wordt alles in ge reedheid gebracht voor het grote prinsenbal van de Sasse carnavalsvereniging „De Bete koppen", op zaterdag avond a.s. Er worden naar schatting tweeduizend bezoekers ver wacht. De kleurrijke slingers zorgen alvast voor een feeste lijk tintje. Het orkest en ande re artiesten zullen niet te kla gen hebben over gebrek aan ruimte, want zij krijgen de beschikking over een vadium dat 16 meter breed en acnt meter diep is. Directeur Van Ilaveren is vol lof over de wijze waarop tal van werknemers van be drijven zich hebben ingezet om het vermaakscentrum op twcl klaar te krijgen. TEL AVIV DAMASCUS (DPA) Boven de Hoogvlakte van Golan hebben Israëlische en Syrische vliegtuigen giste ren een luchtgevecht gevoerd. Een Israëlische militaire woordvoerder meldde dat er twee Syrische Mig-21-toestel len waren neergeschoten. Een Syrische woordvoerder ver klaarde daarentegen dat er ook vier Israëlische vliegtuigen wa ren neergehaald. Volgens Tel Aviv keerden de Israëlische toestellen alle onbeschadigd terug. Voordat het tot een luchtge vecht kwam had de Israëlische luchtmacht twee Syrische mi litaire stellingen gebombar deerd. De tweede Israëlische aanval volgde op een artillerie gevecht bij de demarcatielijn in de Golan-hoogvlakte. Israël gaf als reden voor de aanval op de Syrische stellin gen op dat Palestijnse guerrilla strijders pogingen tot sabotage hadden gedaan. AMSTERDAM (ANP) In hotel Weber in Amsterdam is gisternacht omstreeks vier uur het stoffelijk overschot aange troffen van de 63-jarige tolk Willy Wethly. De man, die naakt op de vloer van zijn kamer lag, bleek te zijn dood gestoken. De schaar waarmee de tolk om het leven moet zijn gebracht, werd onder het li chaam gevonden. De vermoedelijke dader, is later in de nacht aangehouden. Het is de 26-jarige zich privfc- dietectiive rfoemenide W- C. uit de hoofdstad. Hij was woens dagavond samen met het slachtoffer in een homofielen- sociëteit C.O.C. gezien. Volgens de politie was d» verdachte in het bezit van dossiers van diverse „affai res", die door hem zouden zijn behandeld. De stukken waren getekend door het slachtoffer, die volgens C. zijn werkgever was. Het iis de politie nog niet duidelijk wat de achtergrond is van de steekpartij. AMERSFOORT (ANP) Het. W. A. Ortthuis te Amers foort blijft open. Het in juli ontslagen hoofd van dit tehuis, de heer J. van Neuren, zal niet terugkeren, maar de an dere personeelsleden, onder wie drie leiders, die eerder werden ontslagen. of ge schorst, zullen hun werk kun nen hervatten. Het aantal pu pillen. dat aanvankelijk door het bestuur zou worden terug gebracht tot zeven, zal onge wijzigd blijven. Dat betekent, dat van de zeventien thans nog in het tehuis aanwezige jongens niemana zal worden overgeplaatst. DEN HAAG (ANP) De staatssecretaris van Sociale Zaïken, mr. Rietkerk, en de minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, dr. Stuyt, hebben, zoals werd verwacht de loongrens van de verplichte ziekenfondsverzeikering per 1 januari 1973 verhoogd van f 18 800 tot f 20.900. Voorts is het maximum dag loon, waarover de premie Van de verplichte ziekenfondsver zekering wordt geheven, met ingang van 1 januari 1973 ver hoogd van f 61 tot f 68. Deze verhogingen zijn conform het door de Ziekenfondsraad uitge brachte advies. Volgens de bepalingen van de ziekenfondswet is een werknemer in 1973 verplicht verzekerd, indien zijn vaste loon op 1 november 1972 niet meer bedroeg dan f 20.900 per jaar. STAD EN STREEK Beter worden bijna onbetaalbaar. Pagina 3. Jongeren uit Sluiskil ontevreden. Pagina 5. FINANCIëN EN ECONOMIE Mineurstemming bij Shell: de winst daalt. Pagina 11. BINNEN- EN BUITENLAND Schedel van 2,5 miljoen jaar gevonden. Pagina 13. KUNST EN CULTUUR Mensen kijken. Pagina 15. SPORT Jan Hajer voorwaar delijk gestraft. Pagina 17 (Van onze correspondent) EINDHOVEN Twee ge maskerde mannen hebben gis termiddag bij een overval op een bijkantoor van de Amro- bank in Eindhoven een bedrag van f 28.000 buitgemaakt. Een van hen dwong de drie personeelsleden met een ge weer om op de grond te gaan liggen, de directeur en de kas sier. zagen echter kans voor dien het stille alarm in te drukken. De andere bankrover sprong over de balie en vond i-n een muurkast een linnen zak, die geen geld bevatte, maar wel diverse sleutels. Hij dwong de kassier de geldla open te maken en haalde er f 2.000 aan Nederlands geld en f 8.000 aan buitelandse valuta uit. Vlak voor de komst van de politie verdwenen de twee eein bivakmuts over het ge zicht getrokken in een oude Ford Taunu*. 9 Een van de uitgeholde planken, waarin de hasj verstopt werd. (Van een onzer verslaggevers! - - - 1 AMSTERDAM De narco- tica-brigade van de Amster damse recherche heeft met het oprollen van een Pakistaans syndicaat de grootste hasjiesj- vangst in haar bestaan gedaan. Onder het mom van een im- en exportfirma importeerden de Pakistani in totaal naar schat ting 1000 kilo hasjiesj. Dit was verpakt in dubbele bodems van sinaasappelkistjes, in zogenaam. de marmer-artikelen als sier- olifantjes en in kleine houtsnij werken. In totaal heeft de po litie II arrestaties verricht. De handelswaarde van de ge hele partij wordt geschat op 1,8 miljoen gulden. Tot nu haalde de politie uit de zen dingen 350 kilo hasjiesj, goed voor 630.000 gulden. Inspecteur EIberse, chef van de narcotica brigade, verwacht dat er uit de nog niet opengemaakte kist jes ('Ti meer unrsehïju zal komen. Het grooiste deei van de 1000 kilo is waarschijnlijk in sigaretten verwerkt en aan de man gebracht Alle elf arrestanten zijn bui tenlanders. Het gaat om acht Pakistani, van wie er zeven tijdelijk in Amsterdam wonen en één in Engeland. Verder zijn gearresteerd een in de hoofdstad werkende Perzische monteur en een Engelse vrouw van 31 jaar, vriendin van één van de topfiguren. 9 In de wanden van dergelijke kistjes zat de hasj De narcotica-brigade had al maandenlang lucht van een hasj iesj -smokkel- en dealersyn dicaat. Doorlopend werden dea lers en verkopers van verdo vende middelen gevolgd. Er werd beslag gelegd op een zending druiven, omdat het vermoeden bestond dat er ha sjiesj mee werd geïmporteerd. Dat leverde echter niets op. Op 28 oktober boekte de briga de het eerste succes dat uitein delijk tot de ontmaskering van de „fruithandelaren" leidde. In een box achter de woning van een 33-jarige Perzische mon teur werd 42 kilo hasjiesj van uitstekende kwaliteit gevon den. Eén kilo van dit goed brengt 1600 tot 1800 gulden op. De Pers was in het bezit van vrachtbrieven die betrekking hadden op fruitzendingen door een Pakistaanse im- en export firma. Deze overigens ge fingeerde firma bleek zen dingen van 30 a 40 kistjes si naasappelen via de normale luchtvaartlijnen en Schiphol in te voeren. Maar met deze papieren kwam de politie niet veel verder, tot dat de Pers ook in het bezit bleek te zijn van enkele arti kelen zoals olifantjes, asbak ken en poppetjes. Enkele wer den er stuk geslagen en er vie len kleine hoeveelheden ha sjiesj uit. Toen moest de man wel enigszins open kaart spe len en dat leidde tot de aan houding van de eerste twee Pakistani, een 32-jarige koop man en een 25-jairige boer. Uit het verhoor van deze drie ar restanten vormde de politie zich langzamerhand een beeld van de ongekende omvang die deze hasj iesj-handel later bleek te hebben. De schijnim- en exportfirma bezigde in Amsterdam twee postbusnum mers en huurde steeds op an dere plaatsen om de handel na aankomst op Schiphol onder te brengen en te verwerken. Met een van de verhuurkwitanties kwam men terecht bij een ma kelaar die zei dat zijn klanten steeds voor korte tijd onder stukken van hem huurden. De huur werd geïnd door een van de grote banken in Amster dam. „Op dat moment", vertelde EI berse, „hadden we een behoor lijke mazzel, want toen een van de rechercheurs hij dc be- 9 Een olifantje dat hasj in de buik had. wuste bank navraag ging doen. trof hij daar voor hem aan het loket een Pakistaan aan die via zijn chequeboekje een be drag van 55.000 gulden op nam. Onze man vertrouwde dit niet en belde even met het bureau waar we hem het ad vies gaiven de Pakistaan aan te houden". Vrijwel tegelijkertijd deden twee rechercheurs een invail op een adres waar zij twee Pakistani aantroffen die met 6e koffers gepakt en keu rig in bun zondagse kostuum gestoken kennelijk op een taxi zaten te wachten. Beide man nen schrokken geweldig en werden meegenomen. De narcotica-brigade had nu zes man te pakken, wat verder onderzoek vergemakkelijkte. Men kwam terecht bij een groot pand in Ouderkerk aan de Amstel. Daar lagen duizen den kilo's sinaasappelen, ka potgeslagen marmeren beeld jes, vernield houtsnijwerk en verpakkingsmateriaal door el kaar. Intussen meldde de douanere cherche de aankomst op Schiphol van een zending van 40 sinaasappelkistjes aan de zelfde firma. Besloten werd de zending normaal te behande- 'en om zodoende nog meer „firmanten" in de kraag te grijpen. Over de inklaring van deze zending werd druk gete legrafeerd met Pakistan. Uit een telegram bleek dat op zaterdag 4 november een ze kere M.A.Q. op Schiphol de kistjes zou komen ophalen. Deze 22-jarige Pakistaan ver scheen met zijn 30-jarige land genoot N.S. nietsvermoedend oa de bewuste zaterdagmorgen per openbaar vervoer. Vanaf de luchthaven werd een expe diteur gecharterd en met ge heim politie-escorte ging de vracht naar een opslagplaats nabij het Prinseneiland in het hart ie van Amsterdam. Daar greep mer. in en arresteerde ei-de Pakistani. Maar er waren aanwijzingen dat enkele topfiguren van het syndicaat nog steeds buiten schot bewaren gebleven. Via de hotelregistratie verraste de politie daarop in hun hotelka mer twee Pakistani van 44 en 37 jaar en hun Engelse vrien din. Het drietal bleek meer dan twee ton aan Nederlandse en andere valuta op zak te hebben. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Er heb ben zich in de loop van do maand oktober enkele verras sende ontwikkelingen op do Zeeuwse arbeidsmakrt voorge daan. Er blijft vrij plotseling wat meer werkgelegenheid to zijn ontstaan in de bouwsector (burgerlijke en utiliteitsbouw) terwijl ook de metaalnijver heid meer mensen ging vra gen. Dit betekent echter niet aldus het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in Zeeland dat de situatie o» de arbeidsmarkt in haar ge heel gunstig is. De vergrote werkgelegen heid in de B. en Ü.-sector steunt op een paar grote ob jecten, waarmee in oktober een aanvang is gemaakt, en doe eien lijdelijk karakter heb ben. De grote piek, veroor zaakt door de seizoenwerk- loosheid, mloet nog komen, zo dat er een stijging van het aantal werkzoekenden mag worden verwacht. De seizoenwerklaosheid werpt haar schaduw vooruit in de vorm vain een toename van het aantal bij de arbeidsbu reaus ingeschreven, mensen uit die horeca-seatar (126 mannen tegen 79 einid september), waartegenover alechts een vraag van 29 staat (Zie ver der paig. 3) (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE-VO- GELWAARDE „Er is door de administrateur van de stichting een bijzonder slordi ge administratie bijgehouden. Ik heb daar tijdens mijn zit tingsperiode in het bestuur herhaalde malen op geatten deerd en zelfs aangeboden om de zaak weer op poten te zet ten. Maar Vogelwaarde hing er als een soort aanhangsel bij en ze hadden me niet no dig". Dit ils het relaas van een voormalig bestuurslid van de inmiddels geliquideerde stich ting voor maatschappelijk werk in Hontenisse en Vogel waarde. Om begrijpelijke re denen heeft hij liever niet. dat zijn naaim bekend wordt ge maakt nu de stichting in op spraak is gekomen, doordat verschillende gezinsverzorg sters nog steeds op een uitke ring van salaris en vakantie geld zitten te wachten. De volle haniderd procent kunnen niet worden uitbe taald, omdat de administratie van de in 1970 opgeheven stichting lijkt op een complete chaos. Een accountantsbureau uit Breda is er al maanden mee bezig om de zaak weer op poten te zetten, maar het eindrapport is nog steeds niet geproduceerd. Het bestuurslid; dat graag bereid was een toe lichting op de situatie te ge ven, schuift de verantwoorde lijkheid voor de chaos in do schoenen van de toenmalige administrateur. „Er is naar mijn idee geen sprake 'van een foutief beleid van het bestuur. We hadden alle vertrouwen in die man en toen we er achter kwamen, dat hij dat vertrouwen eigen lijk niet waard was, zaten we al in een chaos waar niets meer aan te doen was", aldus zijn betoog. Ook de betrokken admini strateur wijst alle verantwoor delijkheid af. „De moeilijkhe den zijn ontstaan rond de jaarrekeningen van 1965-1966 en 1967- Die bleken spoorloos verdwenen te zijn. Ze hebben me in 1968 gevraagd de admi nistratie te gaan doen, maar toen was het al een rotzooi. De verantwoordelijkheid voor deze zaak ligt helemaal bh het bestuur". Hij ontkent, dat de gezins verzorgsters een vordering van in totaal 58.000 gulden hebben. Volgens zdjn betoog is dat een vordering, die de belasting nog op de stichting heeft. „Die gezinsverzorgsters hebben in januari hun salaris uitbetaald gekregen. Wat dat betreft te de zaak inmiddels opgelost", (vervolg op pagina 3)

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1