BUURTHUISWERK IN GROEDE VAN DE GROND Subsidie van Aardenburg voor r.p.c. zeeuws Open brief aan kerkeraad Groede Hontenisse dient lijst in van aanvullend werk Kloosterzande heeft tafeltennisclub John Reinerie en de geheimen van Asbach Uralt ZEELAND IN NOTEDOP IS BESTSELLER Voorbereidingen in eindstadium Aardenburg geeft publiek inspraak BOOS? ZOEK DE VERSCHILLEN ZWIJGEN IS MOEILIJK stad streek Vergadering raadsleden Systeem Geld Aardenburg VRIENDEN Oplossing Donderdag 9 november 1972 (Van een onzer verslaggevers) GROEDE In een open brief zullen leden van de Ne derlandse hervormde gemeen te Groede zich wenden tot de kerkeraad en kerkvoogdij van hun hervormde gemeente- In deze brief dringen zij er hij de bestuursorganen op aan op de begroting voor 1973 een post „ontwikkelingssamenwer- kdnig" op te nemen die 1 pro cent van de begroting zou moeten bedragen „wellicht 2 procent", 20 wend gesteld. In de brief wondt erop ge wezen dat het breed modera- men van de synode van de Nederlands hervormde kerk een oproep aan de kerkeraden en kerkvoogdijen in deze geest hebben gericht- (Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE De gemeente Hontenisse heeft by de „Dienst aanvullende werkgelegenheid" in Den Bosch een aantal projec ten aangemeld, dat gebruikt zou worden ter bestrijding van de werkloosheid. Voor de gemeente heeft dit het voordeel, dat bepaalde projecten met rijkssubsidies goedkoop uitgevoerd kun nen worden. Het betreft hier onder meer: reconstruotie Walsoordense- straait, verbetering Water straat, verbetering Oudeweg, bouw bezinkbassins bij lozings- punten riolering, uitbreiding sportpark Kloosterzande en (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG In de volgende raadsvergadering van Aardenburg zal een voorstel van de zijde van de raad ko men na de rondvraag de aan wezigen op de publieke tribu ne gelegenheid te geven tot het stellen van vragen. Dit besloot de raad in zijn laatste vergadering toen een rapport van het college over „inspraak van de publieke tri bune" ter tafel gebracht werd. Zoals gemeld toonde vooral de heer W. van Helden zich voor stander van deze vorm van openheid. In het rapport wijst het col lege erop voorstander te zijn van inspraak van de ingezete nen, „maar in welke vorm", vraagt het college zich af. Ge wezen wordt op de dorpsver gaderingen die ruim 20 jaar geleden regelmatig werden ge houden en -om een of andere reden niet meer voorkwamen. Ook werd gewezen op de mo gelijkheid van openbare frac tievergaderingen, waarop ie dereen zijn zegje kan doen. Directe inmenging in de raadsdebatten leidt volgens het college tot „chaotische toe standen". Beraadslaging voor de vergadering acht het ooile ge eveneens onjuist omdat een Handig redenaar een raadslid kan ompraten die de dan te berde gebrachte nieuwe motie ven niet geheel kan overzien en mogelijk een besluit neemt dat hij de volgende dag betreurt. staioairaivanterrein „De Vogel' In die aanbiedingsbrief bij de begroting wondt ook aangege ven welke projecten de ko mende maanden naar de me ning van bet gemeentebestuur in Hontenilsse verwezenlijkt dienen te warden. Op het gebied van scholen bouw moet als urgent gezien worden de bouw van een nieuwe kleuterschool in Vogel waarde, ter benoeming van de in slechte Staat verkerende kleuterschool in Stoppel dijk. Voorts moet een op lossing gezocht worden voor de jongensschool in Klooster zande. De bestaande school is dringend aan verbetering toe, waarbij als alternatief kan gelden die bouw van een ge heel nieuwe school. B. en w. zün van mening, dat nu er een nieuwe meis jesschool moet kamen daar gelijkertijd een jongensschool bij gebauwd zou kunnen war den. Op deze wijze zou het onderwijs gecentraliseerd kun nen warden en goed aanslui ten bij het nog te verwezenlij ken bestemmingsplan „Kloos- terzande-Noord". Ook blijft 't plan tot verbouw van de bij zondere lagere school in Hengstdijk onze aandacht ver gen", aldus de aanbiedings brief, „Het wachten is thans nog op de benodigde finaneiierings- middielen.." (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De vereni ging van katholieke raadsle den West-Zeeuwsch-Vlaande- ren houdt op dinsdag 14 no vember een vergadering in „Du Commerce" in Oostburg. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Op de agenda staat een inleiding door gedeputeer de A- L. van Geesbergen over het onderwerp: subsidiebeleid ten aanzien van sport- en jeugdzaken. (Van een onzer verslaggevers) GROEDE Een werkgroep in Groede, bestaande uit elf personen, is druk bezig met de voorbereidin gen om binnen afzienbare tijd in deze kern het buurthuiswerk van de grond te krijgen. De werkgroep krijgt de beschikking over de Franse kerk, die voor dit doel door de kerkvoogdy van de Nederlands hervormde kerk verhuurd wordt. Het buurthuiswerk is in principe bedoeld voor de geheel Groedese gemeenschap, waarvan 650 jongeren tussen 4 en 25 jaar en ruim 350 bejaarden deel uitmaken. en op de plaatselijke scholen. „Juist om iedereen erbij te betrekken en te laten meeden ken hebben wij voor dit sys teem gekozen", aldus Fred Bergweirff. De uitgewerkte en- quetes worden weer aan ie dereen toegezonden, waarna op 24 november in de Franse kerk een hoorzitting belegd wordt. Hierop kan iedereen zijn zegje doen, ook za-1 er een bestuur gekozen moeten wor den, waarin ook vertegen woordigers van de streek- jeugdcentnale (S. J. C.) en de dorpsvereniging Groede zitting zulten nemen. De eerste aanzet" tot dit buurthuiswerk werd gedaan in 1971 toen de S. J. C. contact opnam met de kerkeraad van de n. h. kerk. Men besloot dat weer een begin moest worden gemaakt met het werk voor jongeren, waarbij de S. J. C. de verantwoordelijkheid zóu dragen. In de loop van 1972 kwam het jongerenbestuur en S. J. C. regelmatig bij elkaar om de opzet te bespreken, tot dat in-eens de Franse kerk weer werd aangeboden door de kerkvoogdij en een ruimere opzet (voor meer leeftijds groepen) mogelijk was. De Franse kerk krijgt dan na drie jaar weer een bestem ming. Tot begin 1970 maakte de plaatselijke soos er gebruik van, maar na enige strubbelin gen werd de kerk gesloten en de soos opgeheven. „Het wan trouwen tegen het jeugdwerk is sedertdien ere groot", aldus streekjeuigdwerkleider Fred Bergwerff, die nauw bij de voorbereidingen betrokken Die voorbereidingen omvat ten ook een aantal enquêtes, zowel huis-aan-huis voor de ouders, als onder de jongeren (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG - Schoor voetend en met 6 stemmen voor en 5 tegen heeft de raad van de gemeente Aardenburg besloten voor 1972 en 1973 een subsidie van f 4,25 per inwo ner toe te kennen aan de stichting regionaal pedagogisch centrum. De heer Ferket zied in de discussie die aan de stemming voorafging nu na een lezing in Oostburg meer informa tie te hebben gekregen over het r.p.c. dan in de vorige vergadering het geval was. „Maar voor mij is het nog niet volledig uit de verf gekomen", zei hij. De heer Ferket juichte het werk van de stichting toe en roet een bijdrage van f 4,25 per inwoner kan hij zich vere nigen, „maar als strakB de rijkssubsidie wordt vermin derd en er misschien gemeen telijke bijdragen van 13-14 gulden wordt gevraagd dan wordit dat mij te gortig. Dat war(3en fenomenale bedragen. Wij zullen in de volgende ja ren omzichtig te werk moeten gaan bij het toekennen van de bijdrage", zo zei hij. De heer L. de Clerck was het hiermee niet eens. Hij toonde zich een tegenstander van het r.p.c. Hij bestreed bo vendien de opvatting van de heer Ferket om volgende jaren de bijdrage nauwlettend te be zien. „Dan laiten we ze dus twee jaar aanscharrelen om dan misschien te zeggen we doen niet meer mee. Dan maar gelijk nee zeggen", aldus de heer De Clerck. Hij wees erop dat ook onderwijzers het nut van het r.p.c. niet inzien. „Weggegooid geld", meende hij. De heer W. van Helden vond het r.p.c. een te dure instelling. „Bovendien worden de cursussen slechts door een derde van de scholen in Zee land gevolgd", zei hij. Hij wees erop dat vernieuwingen ook zonder r.p.c. mogelijk zijn. Hij stelde voor f 2,- per inwo ner bij te dragen. „Dat is een doekje voor het bloeden", al dus loco-burgemeester G. F. Bonte. Uiteindelijk ging de raad met de kleinste meerder heid akkoord met de gewaag de bijdrage van f 4,25. De financiën moeten nog ge regeld worden. „Wij zuilen de gemeente vragen het werk voor 55 procent te subsidiëren, 40 proeent bomt van het rijk en de rest moet bomen uit de eigen bijdragen", aldus Fred Bergwerff. Hij zei tevens te hopen dat een deel van het bedrag dat de gemeente Oost burg heeft ontvangen bij de verkoop van het Groedese ge meentehuis beschikbaar komt voor het buurthuiswerk. „Er is in een of andere raadsvergadering in antwoord op vragen van de heer A. Verhage gezegd dat een deel van dit bedrag best aange wend kan worden voor de kern Groede zelf, en dit lijkt ons een uitstekende gelegen heid", zo zegt Bergwerff. „Als we daar nu eens tien mille van kregen dan kunnen we vooruit en tevens al gaan den ken aan een andere behuizing, als het werk aanslaat". Schieting. De uitslag van de derde puntenschieting van Sint-Sebastiaan (deelname 20 schutters) had de volgende uitslag: hoogvogel: P. Blon- deel, le zijvogel: J. Caittoor, le kal: T. Wijffels, meeste kleine vogels (8 stuks): H. de Rijcke. De stand voor het kampioen schap is als volgt. 1 H. de Rijcke, 22 p. 2 en 3 J. van Zwaarden en R. de Wispelaere, 16 p. 4 H. van Iwaard-en, 13 p. 5 P- Blondeel, 11 p. De uitslag van de derde klepschieting was als volgt: drie kleppen: R- de Wispelae- re, 2 kleppen: H. de Rijcke, H- van Iwaarden. J. van Iwaar- den, 7 kleppen, 2 en 3 R. de Wispelaere en J. Cattoor, 6 den en Rok de Rijcke. Stand voor het kampioenschap: 1. H. van Iwaarden, 7 kleppen, 2 en 3 R. de Wispelaere en J. Cat toor, 6 kleppen 4 Rob de Rijcke 5 kleppen. (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE Sinds het begin van dit jaar is Kloosterzande een tafeltennis vereniging rijk- Nadat eerder al een poging was mislukt, is het mevrouw Neve-Pieters ge lukt een aantal mensen warm te krijgen. Op dit moment, een groot aantal maanden na de oprich ting, wordt duidelijk, dat me vrouw Neve met haar initia tief midden in de roos heeft geschoten. Ongeveer dertig le den trainen elke inten sief om straks mei tere ver enigingen te kuur- ''Mtomen iin competitieverband. Dat ge beurt overigens ook nu al op bescheiden schaal met een he ren- en damesteam. Zo'n team bestaat uit drie spelers of speelsters. Met de intensieve trainingen hoopt men te kunnen bereiken, dat men het volgende seizoen met drie of vier teams in de com petitie kan verschijnen. Die competitie speelt zich in Zeeuwsch-Vlaanderen af tus sen twee teams uit Terneuzen, een uit Graauw en twee uit Kloosterzande. Men komt uit in de vierde klas c. Elke donderdagavond wordt er op drie tafels in de zaal van heft gemeenschapshuis in Groenendijk getraind. Me vrouw Neve zegt het wel jam mer te vinden, dat er nog zo weinig jongeren voor deze sport zijn te interesseren. De leeftijdsgrens ligt momenteel bij de twaalf jaar, aldus de voorzitster. „Hieruit blijkt wel dat het voor een nieuwe vere niging erg moeilijk is om goed van de grond te komen. We zijn indertijd gestart met 40 mensen, maar daar zijn er tien van afgevallen. Het is altijd no?"' moeilijk om een groep m n bij elkaar te houden en jrbij komt ais extra pro bleem nog, dat we slechts drie tafels hebben. „De club staat voor hoge uitgave. Er is een vierde tafel besteld, maar daarmee is een aanzienlijk be drag gemoeid. Op een subsi dieverzoek bij de gemeente heeft de club tot niu toe geen reactie ontvangen. Enkele we ken geleden heeft de tafelten nisvereniging uit Graauw met de heren Dumez en vain Wa terschoot een demonstratie ge geven voor leden van SAR, zoals de club uit Kloosterzan de is gedoopt. Die naam is een afkomstig van „Sla Altijd Raak", zo weet de voorzitster te vertellen. John Reinerie uit Axel heeft dit jaar vier maanden als gids gewerkt in de wijndistilleerderij van Asbach Uralt in het Duitse Rüdesheim am Rhein. Dit werk is John zo goed bevallen dat als hij tenminste 's konings wapenrok niet moet gaan dragen hij volgend jaar er weer heen wil. Dank zij het feit dat vader Reinerie, exploitant van het restaurant bij het cultureel centrum „De Halle" in Axel, Asbach verkoopt en mede door het werk van zakenrelaties kwam John aan het baantje. Samen met een Engelsman en een Schot heeft John in de periode van I juli tot 1 november duizenden mensen rondgeleid in de distilleerderij van Asbach, waar wijnbrand wordt gemaakt. Tijdens deze rondleidingen vertelde John De actiegroep „Ooster- schelde open" geeft aan uw correspondent verkeerde voorlichting. De flessenactie van de Spar is ontstaan im Groningen op initiatief van een lid van de vereniging tot behoud van de Waddenzee- De opbrengst van het glas van heel Spar Nederland wordt door de glasfabriek dan ook alleen aan deze ver eniging uitgekeerd. Ais Zeeuw zag ik natuur lijk ook liever dat dit geld voor Zeeuwse doeleinden werd gebruikt, maar ik zie geen kans de Groningse aan spraken te veranderen. Na mens de Vereniging Milieu hygiëne Zeeland, de stichting het Zeeuwse Landschap en d eactiegroep „Oosterschelde Open" heeft men mij vragen gesteld over mogelijkheden ook geld naar Zeeland te krijgen- Ik heb hun op de mogelijkheden van hun initi atief gewezen. Alleen de actiegroep Oos terschelde Open misbruikt deze glasactie voor publici teit ten eigen bate. In haar brieven verschuilt ze zich achter een postbusnummer. De inhoud van die brieven is zo, dat ik haar geadviseerd heb een bekwaam propagan dist aan te nemen. Alleen dan zou de aktiegroep „Oos terschelde Open" volledig gaan strijden voor een open Oosterschelde- Nu probeert ze soms alleen maar tegen mensen te strijden die geen enkele invloed hebben op een sluiiting van de Ooster schelde. H.C. Baarens, Spar afdeling Zeeland. de bezoekers, waaronder veel Nederlanders, Engelsen, Amerikanen, Fransen, in hun eigen taal hoe wijnbrand wordt gemaakt. Voor ons wilde John het ook best eens herhalen. Wijnbrand wordt bij Asbach volgens John gemaakt uit zuideuropese wijnen en niet uit Duitse, want die zijn te duur en hebben een te laag alcoholpercentage. Eerst wordt de wijn tweemaal ge destilleerd, daarna opgesla gen in livosin - eikehouten vaten, waarin het twee tot vijf jaar blijft liggen. Daarna wordt het diestilaat aan gemengd met gedestilleerd bergwater om aan het juiste alcoholgehalte te komen (de gehalten zijn voor Denemar ken 36%, voor de EEG-lan- den 38%), voor Engeland en de Verenigde Staten 40 pro cent en Columbia 42 pro cent)- Dan wordt de wijn nog vier weken opgeslagen in spessarteikehouten vaten en vervolgens gaat het in de fles en wordt het verzonden naar het land van bestem ming. In totaal produceert Asbach per jaar zo'n 24 tot 25 miljoen flessen. Bij As- haeh werken ongeveer 800 mensen, in Rüdesheim alleen al een kleine 300- Volgens John is de sfeer goed, even als die sociale voorzienin gen. John heeft ln die vier maanden veel vrienden ge maakt. Er werden hem zelfs banen aangeboden in Ameri ka en hij is uigenodigd om bezoeken te brengen aan Au stralië, Singapore, Engeland en Wales. Niet altijd betrof het ech ter rondleidingen mot toeris ten. Ook was er weieens een commerciële rondleiding- Dit waren dan mensen, die As bach Uralt verkopen, zoals slijters, importeurs, restau ranthouders e.d. Volgend jaar zou John er graaig weer bezoekers willen rondleiden. Hij hoopt dat er diam veel Nederlanders zullen komen. Voor entree en rond leidingen behoeft volgens John' niets te worden betaald en aan het eind van de tocht mag iedereen hoe kan het ook anders eens proeven hoe Asbach Uralt smaakt. Adrie Verschelling. 0 Voor de oplossing zie elders in deze rubriek. Tot grote verrassing van de samenstellers, blijkt er vooral onder de school jeugd, een enorme belang stelling te bestaan voor het handzame boekje „Zeeland in cijfers en feiten", dat enkele weken geleden De raadsleden van de ge meente Borsele waren er zich dinsdagavond goed van bewust dat hun politieke spel in de raadzaal door enige tientallen dames uit de zak van Zudd-Beveland op lettend werd gevolgd. Het moet gezegd worden: de raadslieden deden hun best om zo goed mogelijk voor de dag te komen. Het kibbelen werd achterwege gelaten en een enkele rot-opmerking werd zo keurig ingekleed dat hiet alleen maar humoristisch klorik. Bovendien hadden sommige raadsleden hun bes te pak en schoenen aan en hier en daar bleven de haar dossen wat keuriger in het gelid dan normaal. Overigens zorgden de da mes door hun aanwezigheid voor een gezellige sfeer in de raadzaal. Om plaats te maken voor de dames waren de tafels van b. en w. en de raadsleden wat dichter tegen elkaar aan gezet. Niet alleen gaf dot een wat intiemere sfeer, maar bovendien leek het of de afstand tussen de fracties onderling wat klei ner was geworden. Maar het gezelligste van al was het geroezemoes van cte tiental len dames. Ofschoon ze moeite deden om de raadsle den niet met al teveel lawaai te storen was het natuurlijk van hen teveel gevergd om altijd maar de mond te hou den. Af en toe een frons in het voorhoofd van burgemeester G. van Waes en zelfs een openbaar verzoek van de kant van de raadsvoorzitter aan de dames om wat rustig te zijn, hield hen echter vol doende in toom. Het geluid verstomde dan even om even later weer voort te kabbelen als zachte achtergrondmu ziek. Wat ons betreft mogen de dames er volgende keer weer bij rijn. door de afdeling voorlich ting van de provincie is uitgegeven. De oplage van dit boekje tweeduizend stuks leek aanvankelijk wel wat erg hoog geraamd, maar zo zegt men óp de afdeling voorlichting „we zijn al lang uitverkocht". De na bestellingen, die vooral van de kant van de scholen komen, hebben soms een orde van grootte die in de honderden loopt. De pro vinciale huisdrukkerij heeft de persen dan ook weer startklaar gemaakt om met grote spoed een nieuwe oplage te vervaar digen. „Zeeland in cijfers en feiten" bevat in een aantal korte hoofdstukjes een massa actuele infor maties, zowel over de be volking, de industrie, het onderwijs, als over de mi lieuhygiëne, de recreatie en nog tal van andere za ken die alom in discussie zijn, doch waarover de exacte informatie nogal eens pleegt te ontbreken. De animo voor „Zeeland in cijfers en feiten" is des te opmerkelijker, omdat een al enkele jaren gele den verschenen voorhch- tingsboekje over „het pro vinciaal bestuur van Zee land" nauwelijks aftrek heeft gevonden. De Zeeu wen interesseren zich waarschijnlijk meer voor hun gewest dan voor de mensen, die het besturen. ■xrmui ui .map -oi 'sapiq jadumq '6 'treur joo '8 'uaAoq produjeEiUEj 'i 'aurep puour •9 'siqoaj jaiAT 'g 'jassi/AUa; -nu 'f 'si[UT[ arijopi 'aurep shau z 'snjoaj jqatijaiqoa 'f eindredactie bas augustijn

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9