Y.V.y. maakt woningenlijst Proefstemming in Middelburg SNATERENDE VOGELS: HET BESTE COMMENTAAR VMZ benauwd voor storingen kerncentrale BEMIDDELING TUSSEN VERHUURDER EN HUURDER Première film „Saaftinghe de lekkerste snek GS: GEEN UITSTEL DELTA WERKEN Saval beveiligt Total Arbeidsreserve iets gedaald |yOORTAAN he|„t bij stad streek ..ZWAAI NAAR LINKS" Jeugd vraagt voorlichting over politiek Wat onbestendig Levendig beeld Suggestie D'66-tournee door Z.-Vlaanderen KWALITEIT PROEF BEPERKT T a n n a I b i nö PPR-propaganda op Z.-Beveland Zeeuwen ook thuisblijvers verkiezingen Opbouworgaan Zeeland geeft teveel aan Waterstaat Reimerswaal in beroep bij kroon Donderdag 9 november 1972 (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De ruim 400 leerlingen van de Rijkspedago- gisehe Academie te Middelburg hebben gisteren en eergisteren aan een interessante „proefverkiezing" deelgenomen. Tot tweemaal toe werd er gelegenheid tot stemming gegeven. De eerste keer kon men spontaan, naar eigen keuze, naar de stembus trekken en de tweede keer gebeurde dat na uitvoerige voorlichting door vertegenwoordigers van alle politieke partijen. Bij de beide stemmingen kwam een duidelijke voorkeur voor die linkse groeperingen naar voren. In de eerste ronde haalde PvdA 28,9% stemmen, D '66 14,4%, de CPN 3,7%. de PPR 16,1% en de PSP 17,1%. Van de rechtse partijen liep de WD op met intussen niet meer dan 8.2% van de stem men. Bij de tweedie stemming, die was voorafgegaan door voor lichting, traden opmerkelijke verschuivingen op. De PvdA liep terug tot 24,7, D '66 tot 7,1, terwijl de PPR steeg naar 25,3 en de PSP naar 24,5. Ais men de PSP bij deze ver schuivingen tot maatstaf neemt, dan kan men zeggen» dat de studenten van de Peda gogische Academie door de voorlichting nog meer naar links zijn gaan neigen dan zij van zichzelf al deden. Ook de stemvastheid is on derzocht. In concrete cijfers, waarbij men het totaal aantal stemgerechtigden van ruim 400 ter vergelijking moet han teren, waren er de volgende „trouwe kiezers". Voor de PvdA 67, voor de KVP 3, de WD 19, D '66 23, CHU 4, DS '70 8, die CPN 7. de PPR 49 en de PSP 52. Er waren bij de eerste stem ming 20 blanco stemmen en hij de tweede ronde 9. Conse quent in dit opzicht waren 5 leerlingen. In de loop van deze maand wordt een soortgelijke „proefverkiezing" echter in een wat andere vorm nl. ingebouwd in het leervak maatschappijleer gehouden aan de Christelijke Pedagogi sche Academie voor Zee land. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op initia tief van Fr. Lafort en G. Pis- caar, twee leerlingen van het Zeldenrustcollege te Terneu- zen, wordt op 17 november in het schoolgebouw een foruma vond gehouden, waarop over een aantal politieke onderwer pen zal worden gesproken. Deze avond wordt bijge woond door vertegenwoordi gers van de drie progressieve fracties en drie conservatieve fracties uit de Zeeuwse staten. De forumavond, die in eerste instantie bedoeld is om jonge kiezers wat meer wegwijs te maken in het politieke spel, is niet alleen voor leerlingen van het Zeldenrustcollege toegan kelijk. Iedereen is welkom. Een ongerept stuk natuur, een der beelden uit de film. Vooruitzichten voor .vrijda gen zaterdag, opgesteld door het KNMI op woensdag om 18 uur: tamelijk onbestendig met ongeveer normale temperatu ren. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Neder- lnand. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: 0 tot 4 graden boven normaal. Max. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 71 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven nor maal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur' 80 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 50 pro cent. hoogwater Morgen, vrijdag 10 november: Bergen op Zoom 5.59 en 18.09 Hansweert 5.08 en 17.27 Terneuzen 4.31 en 16.49 Vlissingen 4.03 en 16.20 Wemeldinge 5.49 en 17.59 waterstanden KONSTANZ 277 (onv), Rheinfelden 175 (pl.3), Straatsburg 144 (-26), Plitters- dorf 282 (-16), Maxau 327 (- 9), Plochingen 123 (-2), Mannheim 151 (pl.5), Stein- bach 120 (pl.2), Mainz 164 (- 5), Bingen 66 (-4), Kaub 88 (- 3), Trier 233 (pl.6), Koblenz 88 (-12), Keulen 38 (-1), Ruhr- ort 199 (-4), Lobith 801 (-2), Pannerdense kop 781 (-2), Nijmegen 606 (-5), IJsselkop 753 (-3), Eefde IJssel 280 (onv), Deventer 168 (pl.2), Monsin 5450 (-8), Borgharen 3831 (onv), Belfeld 1083 (-5), Grave ben. de sluis 501 (-5-. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Een buitendijks gelegen Baalhoekkanaal zal het verdronken land van Saeftinghe niet zodanig aantasten dat dit rampzalig zou zijn voor het grootschalige karakter van dit gebied. Het verdient de aandacht, dat inpoldering van Saef tinghe ten behoeve van de landbouw, in Zeeland geen bezwaar oproept, terwijl inpoldering ten behoeve van de industrialisatie dat juist wél doet. En toch gaat in beide gevallen een kostbaar en zeldzaam natuurterrein verloren". Deze kanttekeningen plaatste de Commissaris der Koningin, Mr. J. van Aartsen, gisteren, toen in het Middelburgse City theater de film „Saeftinge" van Jan van de Kam in première ging. Deze film werd, met sub sidie van tal van instellingen, gemaakt in opdracht van de stichting „Het Zeeuwse Land schap". De voorzitter van deze orga nisatie, Mr. D. Lebret, zei in een voorwoord tot de film dat een soortgelijke film van Jan van de Kam over de Wadden zee veel heeft bijgedragen tot de opinievorming aangaande de Waddenzee. Hij hoopte dat „Saaftinge" evenzeer de aan dacht van velen zal gaan trek ken. Mr. Van Aartsen beschouwde met betrekking tot de film, ge heel Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren in het licht van de indu- strialisatiepolitiek en herinner de er nog eens aan, dat het con flict ligt tussen de behoefte aan werkgelegenheid en de nood zaak om het landschap te spa ren. De kleurenfilm van Jan van de Kam duurt,, 33 minuten, die gevuld zijn mét een overvloed aan leven en beweging, weer- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ondanks een lichte stijging van het aantal werklozen in de afgelopen maand is de situatie in Zee land niet noemenswaard ver slechterd. Er treedt aldus het ministerie van Sooiale Zaken een zekere stabilisatie op. Ge corrigeerd naar seizoen is de arbeidsreserve zelfs gedaald. Dat komt vooral, omdat de in oktober opgetreden stijging van het aantal werklozen be duidend lager lag dan in de zelfde maand van het vorig jaar. gegeven in vaak bijzonder knap pe filmtaal, waarin het overtui gendste commentaar wordt ge leverd door snaterende vogels. De stem van commentator Bert Garthoff is echter aanwezig om de film zijn propagandistische waarde te geven. „Saaftinge" is n.l. een pleidooi voor het on gerept behoud van het door de natuur gevormde gebied. De camera heeft in beeld kunnen brengen hoe het Land van Saeftinghe is gevormd, zonder daarmee een onderwijsfilm te worden. Overigens is in het commen taar wel merkbaar, dat biologen en ornithologen hun aanteke ningen in het scenario hebben weten te verwerken. Muziek ontbreekt geheel en al in de film, hoewel de unieke beelden zich terdege voor ge- luids-illustratie leenden. Waar schijnlijk is het krappe budget waarmee geiwerkt moest wor den, de oorzaak dat geluid ach terwege bleef. Jan van Kam's film toont niet alleen de omvang van het schorrengebied, dat zich zo dicht bij de grote industrie complexen van Antwerpen heeft weten te handhaven, maar zij toont met behulp van macro-opnamen, ook het kleine leven in dit laatste stuk natuur lijk Deltaland. Mens en dier ko men in de film geregeld voor de lens. Van de Kam heeft het avontuurlijke van hun bestaan in het landschap, dat tweemaal per dag door vloed wordt over stroomd, prachtig weten uit te beelden. De gesproken tekst probeert soms de suggestie, die van de filmbeelden uitgaat, nog te accentueren. Op deze mo menten wordt het net iets te veel van het goede. In zijn geheel: een instructie ve en bekoorlijke natuurfilm, die het hartelijke applaus na de eerste vertoning in het open baar, zeker waard was. De pro vincie Zeeland heeft inmiddels een kopie van de film aange kocht en ondergebracht in haar film-o-theek. T. K. (ADVERTENTIE) Miljoenen Nederlanders hebben al kennisgemaakt met Shoestring, het kleine zusje van de gewone frist..Overheerlljk bij "t eten in plaats van aard appelen. Lekker warm als snek bij 'n borrel. Gemakkelijk en snel te bereiden: In de frituur, of zónder olie of vet ia do oven. een nieuw diepvrieepradutó van (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het p) vinciaal bestuur van Zeeland heeft zich per brief tot de minister van Verkeer en Wa terstaat gewend, om zijn ver ontrusting uit te spreken over de voorgenomen temporisering van de dijkwerken rond de Westerschelde, in het kader van de deltawet. „Ieder verder uitstel van de werken is om veiligheidsrede nen onaanvaardbaar" zeggen G.S. van Zeeland. „In plaats van temporisering van deze werken, zou juist gestreefd moeten worden naar het inlo pen van de achterstand". G.S. beseffen, dat een en ander gevolgen voor de rijks begroting heeft. „Het betreft hier echter een zaak, die niet door bezuiniginigsmaaitregelen mag worden getroffen, doch die om redenen van veiligheid en algemeen belang, de hoog ste prioriteit dient te hebben. G.S. wijzen er verder op, dat de. waterschappen in Midden- Zeeland en in Zeeuwsch- Vlaanderen in staat moeten worden gesteld om de nog res terende werken in het kader van de deltawet in versneld tempo uit te voeren. Niét al leen omwille van de beoogde veiligheid, maar ook uit een oogpunt van werkgelegenheid zijn de werken van- groot be lang voor Zeeland. Volgens de huidige gegevens rekent de regering erop, de Nederlandse zeeweringen om streeks 1985 volgens de delta normen te hebben beveiligd. Vorig jaar werd nog als streefj aar voor voltooiing 1981-82 genoemd, waarmee Zeeland vrede had, hoewel aanvankelijk het jaar 1978 als eindpunt was genomen. Een afschrift van de brief kan de minister van Verkeer en Wa terstaat is aafi de leden van de Eerste en Tweede Kamer toe gezonden. TERNEUZEN Het D'66 kamerlid drs- W- Wilbers maakt vrijdag een propagan- datournee door Zeeuwsch- Vlaanderen- Dit in gezelschap van het D'66 statenlid K. Schouten en het Terneuzens D '66-raadslid De Vlieger. In Oostburg worden in de ochtenduren de peuterspeelzaal en de bibliotheek bezocht Rond het middaguur is er een gesprek in Hedenesse over de financiële problemen van de vormingsinstituten in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Vrij dagmiddag om half drie begint in het Vijverhof te Terneuzen een discussie over onderwijs en welzij nszaiken. Hierna brengt drs. Wilbers een be. zoek aan een aantal Terneu - zense winkels, waar hij dan met klanten van gedachten wisselt over politieke onder werpen. DEN HAAG Saval N.V. te Breda heeft van Badger N.V. te Den Haag de opdracht gekregen tot levering van een belangrijk gedeelte van de brandbeveiliging voor de nieu we raffinaderij van Total in Vhssingen. De opdracht omvat de leve ring van mobiel blusmaterieel, zoals brandlblusappanaten, bluswagentjes, water-monitoren en brandslagen. Daarnaast is in de order be grepen de levering 'ven monta ge van automatische blusin stallaties voor meer dan 25 opslagtanks. Saval specialiseert zich al vele jaren op de beveiliging van petrochemische bedrijven; met name automatische BCF- blussystemen levert het be drijf naar meer dan 15 laden. Met de order is een van ruim f 600.000 gemoeid. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In het komende toeristensei zoen zal de Provinciale Zeeuwse VVV gaan op treden als bemiddelaar tussen degenen die va kantiewoningen willen verhuren en hen die zo'n woning tijdelijk willen be trekken. Het gaat hier, zo vertelde ons gisteren de voorzitter van de Provinciale Zeeuwse VW, mr. H. Bruin, om een begin vaii centralisering in de va kantiewoningbemiddeling. die nu op tal van fronten tegelijk plaatsvindt. Niet alleen de ei genaars van vakantieaccommo daties. maar ook vele van de 37 plaatselijke VVV's in Zee land houden zich met de be middeling bezig, en werven zelf hun gasten. De daarbij gehanteerde sys temen, aldus mr. Bruin, zijn sterk van elkaar verschillend en al bij al bieden ze degeen die voor een bepaalde periode in Zeeland een huisje wil hu ren, nog niet de zekerheid dat hij tijdig weet waar hij te recht zal komen en of het aangeboden object de gevraag de huurprijs wel waard ia. De Provinciale Zeeuwse VW gaait nu met een boekje werken, dat rond de kerstda gen klaar zal zijn. In dat boeikje zijn naar schatting 200 tot 250 vakantiewoningen, met al hun bijzonderheden, en zo mogelijk met foto, opgenomen. Ook de prijzen staan daar in aangeduid. Degenen die dit boekje aanvragen kunnen via de Provinciale Zeeuwse VW in Middelburg hun keus bepa len en een reservering laten vastleggen. „Het belangrijke voordeel voor de klant is", aldus de directeur van de Provinciale Zeeuwse VW, de heer J. de Regt, dat de mensen die zich door ons laten bemiddelen, de zekerheid krijgen dat de aan geboden accommodaties aan redelijke kwaliteitseisen vol doen. Bovendien is een winst punt, dat onze bemiddeling ac tueler kan werken, dan die welke de klant tot dusver moest gebruiken De vakantiewoningenlijst vormt in het geheel van de Zeeuwse toeristische informa tie een sluitstuk. Er bestaan al oampinglijsten en hotel- en pensioniijsten, die door de provinciale VVV worden ver spreid. Het jaar 1973, waarin met de centrale bemiddeling wordt begonnen, wordt als een proefjaar beschouwd. De „va- kantiewoningenlijsten" zuilen, als de proef slaagt, van jaar tot jaar omvangrijker worden. „Het is een geste tegenover de klant", zegt VW-direoteur De Regt. „De groei in de verhuur sector is er uit. Wij waren gewend geraakt aan een jaar lijkse toeneming van het aan tal toeristische overnachtingen met circa tien procent. Nu sig naleren wij een stilstand, en er zijn zelfs tekenen van ach teruitgang. Het is dan ook de hoogste tijd om kwaliteitsver betering van het produkt „va kantiewoning" na te stre ven". De bemiddeling door de pro vinciale Zeeuwse VW be perkt zich tot een gering deel van de geschatte 2500 zomer huisjes en de 5000 gemeubi leerde woningen die per sei zoen in Zeeland voor de vreemdeling beschikbaar zijn. Het totale aantal toeristische overnachtingen beliep in 1969. het laatste ja-ar waarover ge gevens beschikbaar zijn, onge veer zes miljoen. De provinci ale VW doktert nu al ruim een jaar aan een systeem om de zomerwoningen en aanver wante bouwsels, onder-te bren gen in een classificatiesys teem, waaraan de klant kan zien wat hij in een bepaalde prijsklasse kan en mag ver wachten. (ADVERTENTIE) OP REIS Of THUIS l (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In een brief aan de minister van sociale zaken heeft de Ver. Milieuhygiëne Zeeland gevraagd om een onafhankelijk en deskundig onderzoek, alvorens de nieuwe kern energiecentrale van de N.V. PZEM te Borssele in bedrijf wordt gesteld. De VMZ is nogal geschrok ken van een mededeling van de waarnemnd directeur van de N.V. PZEM, ir. J. vanDam Isselt, dot niet precies van te voren kan worden gezegd hoe de bedrijfszekerheid van de kerncentrale uitvalt. Daarbij is het noodzakelijk, dat Zeeland met name de industriële grootafnemers hun elektri sche energie kunnen blijven ontvangen. „Hier is dus bij zondere waakzaamheid gebo den" zegt het bestuur van de VMZ, „dat tijdens de storingen, waarop men kennelijk bij voorbaat rekent —dn geen geval radio-actieve edelgassen of deeltjes splijtmategiaal in de lucht, het water of op de bodem terecht kunnen ko- men".De VMZ vindt, dat de leefbaarheid in de wijde om trek van de kerncentrale Borssele absolute voorrang moet hebben boven de elektri- cdteiltevoorriening als zodanig. Van de zijde van de NV PZEM en door de leverancier van de kerncentrale (Siemens- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De PPR senator Michel van Huiten en het PPR-raadslid uit Borsele, de heer Joh. de Koster, zullen in de twee weken die aan de Kamerverkiezingen vooraf gaan, zeer actief in Zuid-Be veland bezig zijn. Op 15 november beginnen zij hun campagne in 's-He- renhoek, waar zij na schrif telijke aankondiging huis bezoeken zullen afleggen. Op 17 november wordt in de Prins van Oranje te Goes een verkiezingsbijeenkomst gehou den, die tot onderwerp heeft „politieke duidelijkheid ten aanzien van de Oositerschel- de". Op 18 november presenteert de PPR zich op de Markt te Goes met een voorstelling van „drie confessioneel-liberale verschoppelingen". Het thema is: de economie beheerst de samenleving, in- plaats van andersom. Op 18 november bezoeken Van Huiten en De Koster en kele bars in 's-Heerenhoek. Op 22 november wordt in zaal Verbeek te Ovezande gespro ken over „industrialisatie en gemeentepolitiek" en op de 23ste is er een verkiezingsbij eenkomst in Lewedorp. Op 24 november treedt het duo Van Huiten en De Koster aan in Ierseke, waar de open Ooster- schelde weer het onderwerp (Van, een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het aan tal kiezers in Zeeland, dat bij de vorige Tweede-Kamerver kiezingen „thuis" bleef is pro centueel gezien, nagenoeg ge lijk aan het Nederlands ge middelde, nl. 21,4 procent. Dit blijkt uit een analyse die de stichting Zeeland, heeft gemaakt. Het valt op, aldus de statistici van de Stichting Zee land, dat met uitzondering van Middelburg, de Zeeuwse ste den (Vlissingen, Terneuzen, Goes, Hulst. Sas van Gent) ae laagste opkomstpercentages te zien hebben gegeven. Ook dit is een landelijk verschijnsel. Naar regio gerekend was de opkomst het hoogst op Schou- wen-Duiveland, Tholen en Sint-Philipsland, en Noord-Be- veland. In Zeeuwsch-Vlaande- ren was de opkomst het laiagst. Hulst spande daarbij de kroon, met bijna 30 procent thuisblijvers. Ook de ongeldi ge stemmen zijn in de becijfe ringen opgenomen. Kraftwerk Union) is vorige week, voor een kritisch pu bliek van Nederlandse inge nieurs, omstandig uitgelegd-, dat bij bedrijfsstoringen inde kerncentrale zelfs indien men een catastrofale omvang van zo'n storing in de vorm van het afbreken van een lei ding in het reactorsysteem, veronderstelt, geen radio-acti viteit naar buiten kan treden. De beveiligingen in de centra le zijn er niet op gericht onder alle omstandigheden de reactor aan de gang te houden, maar deze juist af te schakelen. Zelfs indien geen elektriciteit in de generatoren wordt op gewekt, en ook de bediening van die kernreactor stroomloos wordt, schakelt de reactor zichzelf in een fractie van een seconde uit, doordat de regel- baitterij, die het proces in de kern in de gewenste mate op gang houdt, dan gehoorza mend aan de wet van de zwaartekracht omlaag valt en de reactie tot nul terug brengt. De regel-batterij hangt namelijk in elektromagneten, die hun greep op de regelbat- terij verliezen, zodra de stroom uitvalt. Er rijn drie beveiligingsoircuits, aldus ir A. Tiktak, hoofd van de cen trale Borssele. VLISSINGEN (ANP) Vol- gens het provinciaal opbouw orgaan stichting Zeeland wordt er in die provincie te veel geld uitgegeven voor ver keer en waterstaat en veel te weinig voor de welzijnsfac- tor. In de provinciale begroting 1973 is 40 procent van de net to uitgaven gereserveerd voor verkeer en waterstaat en maar 19,7 procent voor de welzijns- faictor- Een evenredig deel van deze 19,7 pet gaat naar 't bibliotheek wezen, terwijl daartegenover een opmerkelijke daling staat van het bedrag dot aan sociale zaken en volksgezondheid be steed mag worden in 1973, zo vindt de stichting. Ten opzich te van vorig jaar daalt het totale beschikbare budget in deze sector- van 9,9 procent naar 5,4 pet. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG B. en w. van Reimerswaal hebben de gemeenteraad voorgesteld om bij de kroon vernietiging te vragen van een besluit van de staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen. Het betreft hier een besluit inzake het „„bedrag per leerling" dat het rijk betaalt voor het basison derwijs in Rilland. De staatssecretaris heeft het bedrag per leerling voor de r.-k. basisschool voor 1972 be paald op f 208,75 per- jaar. Volgens b. en w. van Reimers waal, had dit bedrag niet hoger mogen zijn dan f 202,32. B. en w. van Reimerswaal rijn van mening, dat de r.-k. basis school, nu zij in een nieuw gebouw gehuisvest is, het fei telijk met de bedragen die normaal worden toegekend, zou moeten kunnen redden. Er ligt echter een koninklijk be sluit van oudere datum, waar in voor de r.-k. school een ho ger bedrag per leerling werd vastgesteld. Dat besluit moe ten b. en w. uiteraard eerbie digen. Dat de staatssecretaris toch hogere vergoedingen heeft toe gestaan, is een gevolg van de begrotingscijfers die het r.-k. schoolbestuur heeft overge legd, De raad van Reimers waal zal dindiagavond 14 no vember over het request aan de kroon discussiëren.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3