Amerika moet leren leven met Nixon Consumentenbond over de prijzen Prins Bernhard grootste gevaar binnenland buitenland Oude havik Kandidaat burgemeesters niet op sollicitatie- bezoek bij de raad De wortels Geen keus Behoudende katholieken naar Rome papier oor uw pen Onnozelaars D.S. '70 abortus Donderdag 9 november 1972 (Van onze correspondent in Washington) Het klachtenboek van Nixon's politieke tegenstan der is geen bestseller geble ken. De Amerikaanse kie zers hebben de ambities van George McGovern, de poli tieke evangelist, vermor zeld en een amorfe „coalitie van links" geïsoleerd in een politiek getto. Nixon, de onbeminde, heeft zich bij Franklin Roosevelt en Lyn don Johnson gevoegd, de grootste verkiezingsover winning in deze eeuw Een centrum-coalitie van mas saal tot de republikeinse partij bekeerde zuiderlingen, welge stelde bewoners van voorste den. georganiseerde arbeiders, DEN HAAG (ANP) Voor de Consumentenbond komt de laatste forse stijging van de kosten van levensonderhoud geenszins als een verrassing, aldus het commentaar van de ze organisatie op de stijging van het algemeen prijsniveau met 1,3 procent in een maand tijds. De bond heeft in de herfst van het vorig jaar al bij de regering aangedrongen op he invoeren van een prijsmaatre gel en die vraag daarna m een aantal malen herhaald, he laas zonder succes, aldus de bond. In de loop van dit jaar heeft de Consumentenbond moeten constateren dat het bedrijfs leven de prijzen sterker ver hoogde dan op grond van de loonkostenontwikkelm-g nodig was. De prijzenbeschikking die de overheid per 1 november heeft afgekondigd is naar de mening van de Consumenten bond onvoldoende om de prijs stijgingen in de nabije toe komst te beteugelen. Er zijn hardere maatregelen nodig. De Consumentenbond heeft daar om alle consumenten in Neder land opgeroepen prijsstijgin gen die zij na 1 november 1972 constateren te melden aan de Consumentenbond Den Haag. boeren, katholieken, voorma lige Wallace-volgelingen, be wogen deserteurs uit de demo cratische partij, werkende jon geren en loyale republikeinen, is de basis van Nixon's over winning. Zoals de kiezers in 1964 de Goldwater-vleugel van de republikeinse partij afwe zen die zich van het republi keinse centrum had meester gemaakt, wezen zij dinsdag de linkervleugel van de democra tische partij af. Nixon's over winning is een triomf van het centrum, dat in vergelijking tot 1964 niet onaanzienlijk naar rechts is verschoven Wat is er in de komende vier jaar van president Nixon te verwachten Zijn verkiezingsoverwinning, de laatste in zijn politieke carriè re, want de grondwet verbiedt hem een verdere prolongatie van zijn presidentsschap in 1976, verlost hem van politieke druk. Hij heeft nu zijn handen vrij en kan, bij wijze van spre- Geertsema (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Minister Geertsema van Binnenlandse Zaken voelt er niets voor om kandidaat-burgemeesters op sollicitatiebezoek te laten gaan bij de gemeenteraad, ook al zou dat bezoek achter gesloten deu ren plaats vinden. Dat bleek gisteren bij de begrotingsbe handeling in de Eerste Kamer, waar de heer Eisma uit Apel doorn zich tot tolk maakte van de wensen van het afdelingsbe stuur van D'66 in Gennep. Het voorstel van D'66 komt hierop neer, dit de raadsleden na een eerste selectie der solli citanten inzage krijgen in hun naam en levensbeschrijving en dat zij daarna in overleg met de commissaris der koningin hun voorkeur voor een of meer der sollicitanten kunnen uitspreken. De minister wilde hier niets van weten. Hij vertelde uit eigen erva ring te weten, dat het bijzonder moeilijk is om alleen op grond van schriftelijke stukken een goede indruk te krijgen van een sollicitant. Bij een persoonlijk gesprek komt men vaak tot een geheel andere indruk. Het is volgens de minister dan ook „een volkomen illusie" om te menen, dat gemeenteraden te vreden zouden zijn met schrif telijke stukken. Het gevolg daarvan is, dat gemeenteraadsleden met de sol licitanten tot een persoonlijk contact proberen te komen. Dat gebeurt nu ook al hier en daar, doch de minister zei nadrukke lijk, daar een uitgesproken te genstander van te zijn. Vanuit die praktijk kan men weer een stap verder gaan: dan gaan de sollicitanten zelf hun opwachting maken bij de raads leden en dan zal het agauw gebeuren, dat zij aan die raads leden ook toezeggingen gaan doen over het te voeren beleid. Zelfs op die manier, aldus de minister, blijft het ook nog een illusie om te denken, dat de raadsleden dan met een eens gezinde voordracht zouden ko men. Nee, zo besloot de minis ter, als het op die manier zou moeten gaan dan zou ik nog eerder de voorkeur geven aan de rechtreeks gekozen burge meester j lezèer ik ook daarte. gen ben gékant. ken, „de nieuwe Nixon van zijn eigen keus worden". Geen Amerikaans politicus Is flexi beler gebleken dan Nixon: de oude havik predikt vrede. De man die in de dagen van Joe McCarthy en John Foster Dul les kruistochten ondernam te gen het communisme zocht ac commodaties in Peking en Moskou. De man die geboekt stond als een fundamentalis tisch verdediger van onver dund kapitalisme begon te spreken over een gegarandeerd minimum inkomen. De vraag is welke Nixon de president in de komende vier jaar verkiest te zijn. De huidige paternalis tische Nixon, die zo royaal door de kiezers werd be loond De oude Nixon Of een nieuwe Nixon, die we nog niet eerder hebben ontmoet De beweeglijkheid van Nixon in het politieke spectrum kan worden verklaard uit een bijna totale afwezigheid van pure ideologie en een overdaad aan pragmatisme in zijn politieke existentie. Zijn associatie met „rechts" was nimmer een kwestie van ideologie, maar van taktiek, waar men hem in het politieke centrum aantreft, heeft meer ie maken met de constructie van zijn macht, dan met ideologische overtui ging. Er zijn in ieder geval geen verkiezingen meer in aantocht, die Nixon dwingen de wereld te laten raden wie „de echte Nixon" is. Hij heeft nu de gelegenheid zichzelf te zijn. Hij kan zich gaan oriën- teren op wat de geschiedenis boeken op den duur van hem zullen gaan zeggen. De wortels van George McGovern's nederlaag hoeft men niet te zoeken in een overdadige populariteit van Richard Nixon. Richard Nixon is lang niet zo univer seel geliefd als Franklin Roo sevelt dat 40 jaar geleden was, McGovern's coalitie van anti- oorlogsduiven, jongeren, min derheden en radicalen, opge trokken op de resten van de politieke organisatie van Ro bert Kennedy en Eugene McCarthy, kon geen vat krij gen op het democratische cen trum. Een reeks van ongeluk kige ontwikkelingen, niet in de laatste plaats de Eagleton-af- faire, sloeg iedere hoop op een tijdige reparatie van de demo cratische partij de bodem in. McGovern's organisatie ver zuimde tijdig vrede te sluiten met zoveel mogelijk fracties binnen de democratische par tij, zoals John Kennedy dat in 1960 deed. McGovern's elite was zo overtuigd van eigen gelijk en van eigen kans dat concessies bij voorbaat werden uitgesloten als „een capitulatie aan de duistere krachten van het midden". Toen die conces sies onvermijdelijk bleken was het te laat en had McGovern zijn geloofwaardigheid «er- sneeld. Voor grote groepen kiezers bleek er geen keus. zij vrees den dat George McGovern. de vriendelijke maar rampzalige kandidaat, weer wel een ramp zalig president zou kunnen worden. De Nixon-coalitie is waarschijnlijk geen blijvende. Met een meer op het centrum gerichte kandidaat zouden de democraten stellig niet tenon- der zijn gegaan in een politie ke aardverschuiving van onge hoorde omvang. Deze weten schap zou Nixon nu kunnen temperen. Een streven om de nieuw gevormde coalitie te verstevigen, kan tot een ver rassende „nieuwe Nixon" aan leiding geven. Amerika koos, op zijn minst, een Nixon die. onbuigzaam, de lijn volgt van zijn eerste termijn en op zijn best, een Nixon die de macht en het prestige van het presi dentschap ondergeschikt zal maken aan het begin van de oplossing van Amerika's grote sociale vraagstukken. Nationa le verzoening is in Amerika even belangrijk als in Viet nam. En leren leven met Nixon is voor de Amerikanen in de eerste plaats leren leven met zichzelf. ROME (KNP) Ongeveer 8000 behoudende katholieken worden morgen in Rome ver wacht op de wereldbijeen komst van de „Federatie voor Geloof en Kerk". Uit Neder land komt een delegatie van 176 deelnemers o.l.v. N.A. van Rijn (O.P.), sekretaris van de beweging „Voor Paus en Kerk", die probeert een fede ratie te vormen tussen de on geveer 35 groeperingen, die aldus het mededelingenblad „Voor Paus en Kerk" zich in ons land op een of andere wij ze inzetten voor het behoud van het authentieke geloof". De bijeenkomst begint mor genavond met een pontificale mis in de basiliek van Sint Jan van Lateranen. (ADVERTENTIE) Brieven voor deze rubriek moeien met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publrkatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Ik wil niet zeggen, dat alle „Ollanders" zo zijn, maar het grootste deel zijn onnozelaars, en noog het meest van al zijn ze j aloers- U hebt daar zo onder andere en zekere schrijver in uw krant Jan Wintraecken. Je zou eigenlijk wel beschaamd zijn van zulke zever neer te pen nen als hij doet- En zou die domme vent, want een dwaas is het in ieder geval niet be ter eerst eens rondom te kijken in uw eigen land. Daar heb je rommel genoeg. Inplaats van elke week te roddelen dan weer over Merckx, (van wie jullie ziiek zijn van jaloezie) dan weer over Belgische scheidsrechters of wat weet ik al niet meer- Ik vind, dat je beter maar eens zou rondkijken naar de troep in eigen land in plaats van elders te gaan zoeken. Je hebt trouwens stof genoeg. Maar een Merckx hebben jul lie lekker niet. SAS VAN GENT N. TES. Onder dit kopje komt een, helaas niet ondertekend, arti kel voor dat m.i. qua bedoe ling wel enige aandacht ver dient. Of zijn verontrusting, die door velen wordt gedeeld: ook door ondergetekende, is serieus, of zij is geachte oppo nent ingegeven als politieke propaganda tegen DS'70. Hoe het ook zij!, in beide gevallen dient zij ernstig te worden genomen. Geachte opponent citeert „Berger" naar aanleiding van zijn uitspraak over het regeer- recht van de PvdA. Waarom doet hij dat niet van diezelfde „Berger" ten aanzien van de te elfder ure op het congres aangenomen vraagstuk van de Abortus? Is hij soms bevreesd te moeten erkennen, dat er partijen zijn, waartoe hij wel licht zelf behoort, die in strijd met hun beginselgrondslag, nagelaten hebben de „abortus liberalisatie" principieel te be strijden. DS'70 voelt zich krach tens de aangenomen doelstel ling: het economische leven en de sociaal-economische ver houdingen weer in gezonde banen te leiden zeker niet geroepen om ons volk te mo raliseren ten aanzien van za ken, die in wezen behoren tot godsdienstige overtuigingen. Wel kan ik geachte oppo nent verzekeren, dat indien die overtuigingen inderdaad principieel in de dagelijkse handelingen van ons volle tot uiting zou worden gebracht, dat wil zeggen inderdaad zou den worden toegepast, we dan zeer zeker sneller de economi sche teruggang konden beteu gelen. Maar dat is dan geheel iets anders dan de slotsom waartoe onze geachte opponent komt. Wanneer ik dan „Ber ger" ten aanzien van één van die vele godsdienstige begin selen de abortus mag citeren: Berger zei op een vraag van een verontruste ka tholiek lid van DS'70 het volgende: De godsdienstige vorming en praktische toepassing daarvan berust bij de katholieken bij de priesters en bij de protes tanten bij de dominees en bij die partijen, die zich doelbe wust op die godsdienstige be ginselen hebben gebaseerd. Wij d-i. DS'70 zullen die beginselen in een eventueel samengaan respecteren en er nimmer een principiële kwes tie van maken om ze te doen stranden. Breda Drs- C. J. N. de Graaff. Voorzitter DS'70 DEN HAAG (ANP) Het grootste gevaar, dat onze maat schappijen in' West-Europa op dit moment bedreigt, is dat het element van moderatie uit on ze politiek dreigt te verdwijnen en dat de polarisatie tussen de verschillende standpunten toe neemt. Dit heeft prins Bern hard gisteren gezegd in de feestrede, die hij in Keulen hééft gehouden in een bijeen komst ter viering van het 175- jarig bestaan van de kamer van koophandel van Keulen. Prins Bernhard zei ervan overtuigd te zijn, dat een voortgaande po larisatie uiteindelijk het einde zou betekenen van de essentiële waarden van onze maatschap- pijvorm. „Het politieke leven van democratieën is afhanke lijk van tegengestelde menin gen over belangrijke problemen van binnen- en buitenlandse politiek, maar het is ook afhan kelijk van elementen van rede. lijkheid en van moderatie, van tolerantie en van het erkennen van rechten van minderheden, zonder capitulatie voor de meest extreme gedachten van die minderheden".

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 15