Groeiende verontwaardiging Noordierse kinderen komen naar Nederland Kippesoep Koffie 10 Vissticks 500gram Kijo Bananen Ppfe Zonnebloem margarine Letferzegel R ru voor Varkens fricandeau Boerenleverworst 12z%. Spaanse Sinaasappelen Roomboterletter DEZE WEEK 10 binnenland buitenland Indruk Reclasserin van mens tot mens grof gebroken droogkokend Inhet Centra Spaarplan groeien uw dubbeltjes het hardst stuks Cf. Donderdag 9 november 1972 In de late herfst van 1940 had rijkscommissaris Seyss- Inquart reden om aan te nemen dat hij wezenlijk voortgang boekte bij zijn pogingen, bezet Nederland geleidelijk te nazificeren. „De pers was goeddeels ge lijkgeschakeld en de radio- omroep zou staatsbedrijf worden, de Nederlandse Ar beidsdienst en de Winter hulp waren in opbouw; dan was de leiding van het de partement waar het belang rijke onderwijs onder res sorteerde, aan een pro- Duitse figuur toevertrouwd." Bovendien was er een de partement van volksvoor lichting en kunsten opge richt, dat werd geleid door een NSB'er. De rijkscom missaris kon aannemen, dat hij „met succes bezig was, de nieuwe organisatorische vormen te scheppen, die in een later stadium Neder lands samengaan met het Derde Rijk zouden bevorde ren". Dat laatste was óók de strekkling van de eerste anti- joodse maatregelen. Neder- ker dan ooit vervuld was van afschuw jegens het Derde Rijk en zijn handlangers. Men ging tegen die laats ten ook steeds agressiever optreden. Herhaal delijk kwam het voor dat bij NSB'ers en Rijksduitsers de ruiten ingeworpen werden." Banden van Duitse auto's wer den doorgesneden. Kortom in die maanden bleek dat hei Nederlandse volk zich over de schok van de oorlog en de bezetting had heengewerkt. De verontwaardiging groeide De spanning steeg. Incidenten tus sen NSB'ers. marcherende Ne derlandse WA .en het publiek waren schering en inslag. Juist de nazi-handlangers pro voceerden dat publiek. „Voor zover NSB'ers tot de politie en de marechaussee benoorden traden zij bij voorkeur niet te gen de werkelijke ordever stoorders op maar tegen diege nen, die zich legen hun matre den verzetten" Maar elders waai de politie „goed" was, lagen de zaken anders. „In Den Haag trad de politie, als ze dat al deed, met zo kennelijke tegenzin tegen het verontwaardigde publiek op, dat binnen het korps eind '40 een apart, uit NSB'ers be staanti detachement gevormd werd dat, telkens wanneer een waarschuwing van de WA binnenkwam, onder leiding van een inspecteur van politie, ook al een NSB'er, ging ingrij pen. In september en oktober wekten al deze straatgevech- WA marcheert voor „volk en vaderland" over het Damrak, beschermd door politie en mare chaussee. lands samengaan met Duits land vergde immens diat de Joden in Nederland in de in ferieure positie gebracht wer den waarin zij zich in Duits land bevonden. Die anti-jood se maatregelen hadden wel hier en daar tot protesten ge leid, maar op de keper be schouwd, tot weinig feitelijk verzet. Was dat Seyss-ln quart meegevallen? Wellicht. Duitse uitspraken op dit punt ontbre ken, aldus professor De Jong. Maar op zuiver politiek ge bied was hij in die late herfst van '40 met veel verder geko men. ,.In juli was het de gelijk schakeling van de SDAP op een faliekante mislukking uit gelopen. In augustus was hem gebleken dat de ehristelijk- historischen en vooral de anti revolutionairen er in slaagden, grote volksmassa's op de bee/ te brengen, die aan Nederland zoals het vóór de Duitse inval was, wilden vasthouden; voorts, dat de Nederlandse Unie, hoezeer zij ook met een voor hem acceniptabel program van start gegaan was, zich tot een krachtige, tegen de Duit sers en de NSB gerichte be weging ontwikkelde.'1 ten grote bezorgdheid bij de meeste Nederlandse autoritei ten". Nieuwe irritatie wekte de poging de Winterhulp-Neder land inigaing te doen vinden. De Nederlandse bisschoppen puntten hun mandement tegen de NSB nog wat toe en in februari stond in een vasten brief dat de kerk rich verzette „tegen leerstellingen en stre ven die haar dreigen te tref fen in het hart"- En, zo heette het verder „zij (die kerk) zou schromelijk haar taak ver waarlozen ais zij rustig zou toezien dat de vijand onkruid zaait onder de tarwe". Dat loog er niet om. In september werd het ver bod afgekondigd joden in - overheidsdienst aan te stellen of te bevorderen. In november werden ruim 2500 joden in overheidsdienst „van de waar neming van hun functie onthe ven". Dat was de sprong naar massaal ontslag. Begin decem ber waren joodse leden van gemeenteraden en van Provin ciale Staten uit hun functie ontheven. Midden-december werd het personen ,van Duit- sen of stamverwanten bloede" verboden bij joden te werken. Even later werd bepaald dat joodse artsen, apothekers, vroedvrouwen, makelaars, ad vocaten alleen joodse cliënten mochten helpen. Daarna volg den maatregelen tegen joodse studenten. In januari werd het joden verboden bioscopen te bezoeken.. Eindelijk, 10 januari '41 werd verordend, dat alle in Nederland levende joden zich moesten laten registreren. Daarmee was het voorspel van de deportaties van de joden in otns land begonnen. Rellen en vechtpartijen, met name in Den Haag en Amster dam, tussen publiek en WA, gesteund door Duitsers, waren aan die orde van de dag. Op cafés verschenen de bordjes „voor joden verboden". Neer gehangen door de WA. Zater dag 8 en zondag 9 februari kwam het op het Waterloo- plein en in de jodenhoek van Amsterdam tot felle gevech ten- NSB'ers en Duiitse militai ren gingen tot sluitende ge welddadigheden over. „Het leek de aanloop tot een pro- grom." „Wie kon bescherming bieden? De politie leek, spe ciaal na de gebeurtenissen op zondag, machteloos. Wat restte er dan zelf een verdediging te organiseren? Er werden knok ploegen gevormd, die onder ling contact hielden, wachtpos ten uitzonden en primitieve wapens bijeenbrachten." JACQUES LEVIJ. Op tweede kerstdag wordt opnieuw een groep Noordierse kinderen en jonge moeders met hun kinderen overgevlogen naar Nederland voor een vakan tie van zo'n tweeeneenhal- ve weekZe zijn afkomstig uit een van de zwaarst ge troffen gebieden van heel Voord-lerland: Shankill Road en Falls Road in Belfast. Twee straten, die van elk aar gescheiden zijn door een hoge stenen muur met dikke rollen prikkeldraad. Aan de ene kant wonen katholieken, aan de andere kant protestanten. Veel kinderen hebben nog nooit met elkaar gesproken, hoe wel ze slechts tien meter van elkaar wonen. Hun eni ge communicatie bestaat uit de stenen die over en weer vliegen. helft uit protestanten. Dat is een uitdrukkelijk uit gangspunt geweest voor de ze actie. Daarom ook krij gen de kinderen in Neder land één gemeem chappelijk programma voorgeschoteld en worden ze als gemengde groep ondergebracht in voorlopigongeveer vijf centra. Pas dan namelijk zullen katholieke en protes tante kinderen goed met elk aar in contact komen. Van de pleeggezinnen is men afgestapt om precies de zelfde redenen. De kinde ren zouden dan niet dicht genoeg meer bij elkaar zit ten. De actie van de vier or ganisaties is dan ook in fei te een financiële adoptie actie. De verzorging, het transport, de verblijfkosten belopen zo'n 20 gulden per dag per kind. Wie dat be drag bijdraagt (Hulpactie Noord-Ierland, giro 9992, Nieuwe Gracht 27, Utrecht maakt één vakantiedag mo gelijk voor een Noordiers dat zij hadden gedaan op de vredesgezindheid van bepaalde Noordierse leiders (Bernadette Devlin, Ian Paisley b-v.) niets had uit gehaald. Er kwam van hen uit de verscheurde Engelse provincie nauwelijks reac- - tie. Wel van andere Noord ierse zijde, die de verschil lende kerken en andere groepen in Nederland lieten weten dat hun beroep pas geloofwaardig werd als er iets in de praktijk zou wor den gedaan. Hieruit is de vakantie voor de Noordier se kinderen ontstaan. -Grot Mevrouw Elzas-Groot schreef ter gelegenheid van de reclasseringsweek, die deze ma. nd wordt gehou den. het volgende ge dicht: St.-Quentin en.... koepels.... muren..-, tralies- te.... tijgerkooi- grauw- De groep zoals het er nu uitziet zo'n 200 personen kan naar ons land ko men door een geslaagde ac tie van de Nederlandse Protestanten Bond en de stichting Terre des Hom mes, waarbij zich nu ook de Johannieter Orde Ne derland en de stichting Eu ropa Kinderhulp hebben gevoegd. De actie, deze „Vredesluchtbrug", wordt gesteund door alle politieke partijen, kerkgenootschap pen en diverse groeperin gen in ons land. De groep uit N oord-Ier - land bestaat voor de helft uit katholieken, voor de kind. Hoe meer bijdragen, hoe meer kinderen voor enige tijd uit de geweldda dige atmosfeer van Belfast kunnen worden gerukt. Ook in de zomer heeft een groep kinderen al een va kantie in Nederland door gebracht. Gehoopt wordt nu zelfs ook in Belfast dat de demarcatie-lijn die katho lieken en protestanten van elkaar scheidt, verdwenen zal zijn als de kinderen te rugkomen. Maar dat is een te optimistische gedachte, zo menen de initiatiefne mers. Zij zijn tot hun actie ge komen nadat het beroep Een schuwe, óf vermetele blilc.trij 't entree geboren uit wanhoop van de mens, die faalde. Een verstikte kreet om het leven dat begraven werd „Kruisweg" van de ge- en "betrapte broeder. Er is goedheid en begrip nodig om de taak te verlichten van hen die de terugweg helpen ba nen. Er is geloof nodig, in de goede wil.... van hen die faalden. Wie nooit misdeed, hem kan nooit worden vergeven durf het risico te nemen.... van vertrouwen én gééf..-, met een blijmoe dig hart. doe mee. REDACTIE VAN MENS TOT MENS (ADVERTENTIE) Hitler had, ook op verzoek van Seyss-Inquart, Mussent ontvangen. Die had Hitiers lei derschap en de rassenleer er kend. De NSB had een streep je voor gekregen. Op enkele hoge posten waren NSB'ers benoemd. „Dat nam niet weg dat, aldus onze indruk, Seys- Inquart er in de laatste maan den van '40 weinig voor voel de, zich definitief en exclusief aan de NSB te binden." Hij voelde toen nog steeds voor een samengaan met Duitsland waarbij de democratische poli tieke partijen van Nederland zoutten meewerken. Die had den in juli rijn eis om over Oranje en de onafhankelijkheid te zwijgen; afgewezen. Seyss wilde toen nog verschillende ijzers in het vuur houden: Musserts NSB, Arnold Meyers Nationaal Pront, de Neder landse Unie, het Politiek Con" vent (de leiders vam de demo- cratilsohe pairtijen). In die tijd ook, en dat is van groot belang om de stem ming in ons land te begrijpen, kwamen die berichten over Britse successen in Noord-Afri- ka. „Roosevelt was herkozen en Italië leed de ene zware nederlaag na de andere- In december en januari werd vooral Wav-ells offensief in Li bië met uitbundig enthousias me gevolgd. De Duitsers wa ren niet de enigen, die over winningen konden boeken^ de Engelsen konden het óók! Men beschouwde dat in bezet gebied als een bevestiging van het vertouwen dat men al in de Engelsen gesteld had nog vóór zij de Luchtslag om En geland gewonnen hadden". Bo vendien kwam daarbij de irri tatie van de eerste bezettings- winter. De problemen waren toen nog niet groot. De winter was mild- M-aiar de verduiste ring gaf alles 's avonds een naargeestig tintje. Er verdron ken honderden mensen ook Duitsers die door de duis ternis misleid te water raak ten. Geruchten over een op handen zijnde ineenstorting van Duitsland vonden gretig gehoor. Het herhaalde en steeds veelvuldiger luchtalarm verhoogde de spanning. De af gemeten voedsei-distributie eveneens. Geen wonder diat in een van de rapporten die de Sicherheitediienst ontving ge zegd werd „dat de in het land heersende stemming een nau welijks nog te overtreffen dieptepunt heeft bereikt". „Hiermee werd overigens niet bedoeld dat men gedepri meerd was maar diat men- ster- Knorr, zakje Deze week extra voordelig: Jumbo, 'n prima kwaliteit-359" in diverse kleuren J-0T Remia Goud bij de boodschappen 500 gram 150 gram Nieuwe oogst Zo spaart u voor 'n echte" Vraag in uw Centra-winkel1 de gratis letter-\ spaarkaart met alle informatie Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 11 november 1972. Prijswijzigingen en uitverkocht voorbehouden. 500 gram zeebanket uit de diepvries

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 14