Geheimzinnigheid over atoomwapens Kaas uit vuistje 72 bij een Bordeaux'64? NIXON BREEKT ALLE RECORDS (3= *9 Nipo-enquête: Biesheuvel komt terug e^elUd LANDELIJK BUREAU WERKZOEKENDE ACADEMICI DE KOSTER OVER SCHIETINCIDENTEN Amerika heeft zichzelf herkozen binnenland Het Zeer Voordelige Wereldmerk #HITACHI Speldjes voor „Vuile stad- schone stad" 0 BONTMANTELS voor de prijzen van STOFFENMANTELS van 1095.- voor 895.- Schoolpers wil scholieren politiek scholen Boersma wil niet meer in kabinet met DS'70 Den Uyl: verwarring bij de drie confes sionelen neemt toe Twee secties Donderdag 9 november 1972 commentaar merika heeft Richard Nixon opnieuw voor vier (aar op de -L*- hoogste troon ter wereld geholpen. Niet eens zozeer, zo komt ons voor, omdat tweederde van de Amerikanen Nixon zo'n prachtkerel vinden, maar vooral omdat zij het alternatief McGovern, nog minder vertrouwden. Nixons kracht is de zwakte van McGovern geweest, zou je eigenlijk kunnen zeg gen. Niet dat de democratische kandidaat zelf zwak was. Integendeel, als persoonlijkheid maakte hij een krachtige en onvermoeibare indruk. McGovern is bij de Amerikaanse meer derheid echter veel zwakker overgekomen dan Nixon Om verschillende redenen. Nixon heeft de gevestigde orde gehandhaafd en zou dat blijven doen letterlijk en figuurlijk een belangrijk stuk zekerheid dus. McGovern wilde aan die bestaande orde juist gaan morrelen, ten gunste van de lagere inkomensgroepen, ten nadele van de hogere, hij wilde minder uitgeven voor de defensie, hij wilde een iets vrijer drugbeleid. Kortom hij wilde wat tegen de stroom in gaan roeien. Dat wekt oo zich al veel weerstand. Door o.m. de Eagleton-affaire aan het begin van zijn cam pagne, door de weigering van Nixon om met hem in discussie te treden, door Nixons poliiteke successen op buitenlands terrein, waaronder niet op de laatste plaats het ophanden zijnde (althans lijkende) vredesverdrag met Noord-Vietnam, heeft McGovern weinig greep op de verkiezingscampagne kunnen krijgen. Hef feit dat b.v. het schandaal van de afluister apparatuur in Watergate het vertrouwen in Nixon niet heeft kunnen schokken, maar veel meer nog het feit dat kennelijk veel jongeren en dat meer negers dan vier jaar geleden voor Nixon hebben gekozen, bewijzén, dat men het zekere voor het onzekere heeft gekozen. Niet de democratische partij heeft geleden, dat blijkt o.m. uit hun gehandhaafde meerderheid in de senaat, maar de man McGovern heeft geen vertrouwen kunnen inboezemen. En de man is belangrijk in de Amerikaanse presidentsverkiezingen misschien meer dan hetgeen hij zeqt of voorstaat. Nixon is vertrouwd, in hem herkent de gemiddelde Ameri kaan zichzelf: in zijn succes, zijn geloof in de „Amerikaanse droom", zijn ambities, zijn geloof dat deze maatschappij ordening de van hogerhand gewilde is, daarin herkent de gemiddelde Amerikaan zijn eigen geloof, en ambities. Dat andere, wat McGovern wilde, betekende misschien een recht vaardiger toekomst voor de kleine man, maar zij die „het gemaakt hebben" in het Amerika van vandaag, willen dat niet prijsgeven, en zij die onder McGovern misschien meer toekomst zouden krijgen, hebben het niet allemaal aangedurfd. Omdat McGovern hun niet genoeg vertrouwen inboezemde, een andere conclusie lijkt niet mogelijk. Van de ene kant vinden ook wij dat jammer, van de andere kant moeten we eigenlijk ook zeggen dat het al heel wat is dat eenderde van Amerika voor McGovern gekozen heeft. Men moet niet vergeten dat de stroming McGovern ook maar een stroming in diens democratische partij was. En het blijkt nog heel wat anders een democratische conventie te bewerken, dan een heel, althans meer dan de helft van een kiezersvolk te bewegen tot iets anders dan het gewend is. Of dat andere nu beter is of niet. Amerika heeft het in ieder geval bij het oude willen laten, Amerika heeft zichzelf herkozen. Misschien heeft McGovern toch teveel uitsluitend op het andere paard gewed. Te veel ineens gewild. Te weinig rekening gehouden met de menselijke traagheid, met de angst voor een onzekere toekomst. De nederlaag van McGovern moet in ieder geval ook een waarschuwing zijn aan progressieve stromingen in Europa. Ons land en West-Duitsland gaan over enkele weken ook naar de stembus. Brandt is electoraal gezien misschien al te hard van stapel gelopen, hoezeer we zijn Oost-politiek ook toejuichen. De progressieve krachten in ons land zouden uit de nederlaag van McGovern kunnen leren hoe moeilijk het is om een progressief beleid aan de kiezers te verkopen. Men kiest leiders bij wie men zich en zijn (mate riële) positie geborgen weet. Wie iets anders wil, moet eerst het vertrouwen winnen. (ADVERTENTIE) 1964 was een mooi wijnjaar, net als 1966 en 1970. Wijnliefhebbers knopen zich die jaren goed in de oren. Wat de kaas betreft is het eenvoudiger: elk jaar is een goed kaasjaar - en elk wijnjaar toont zich op z'n best naast een stuk kaas uit 't vuistje. Het aardige van de Nederlandse kazen is vooral dat ze een wijn begeleiden en nooit overheersen. Op uw gezondheid! (Van onze parlementaire redacteur* DEN HAAG Minis ter De Koster (Defensie) wil niet toegeven dat in het Drentse dorpje Darp atoomwapens liggen op geslagen. Hij noemt dat een veronderstelling van het Tweede Kamerlid dr. Bas de Gaay Fortman (PPR), die een reeks schriftelijke vragen had gesteld over de bewaking van dit atoomcomplex, waar tot vijf maal toe schoten zijn gelost en een burger en een soldaat ge wond raakten De minister geeft overi gens wel toe, dat er op Ne derlands grondgebied „mo gelijk" kernwapens liggen opgeslagen. Hij is niet van plan te bevorderen dat daar verandering in komt. zo deelt hij het kamerlid mee De bewindsman is het niet eens met de stelling van De Gaay Fortman, dat de soldaten van de bewakingscompagnie Van Heutz (die het atoomcom plex bewaken) redenen tot on gerustheid hebben. Sinds 26 ok tober hoeven deze soldaten na melijk niet meer wacht te lo pen met een op scherp gesteld geweer. Wel is het wapen ge laden, maar er bevindt zaoh geen kogel in de kamer. Vain 7 September tot 28 ok tober werd bij belangrijke militaire objecten (zoals dat in Darp) wel wacht gelopen met op scherp gestelde wa pens. Die maatregel was geno men omdait de mogelijkheid van verscherpte terroristische activiteit niet denkbeeldig was. Daar waren inlichtingen over, aldus De Koster, die te vens meedeelt dat een aantal recente inbraken met wapen- diefstal mede aanleiding wa ren tot verscherpte waakzaam heid. Dat deze maatregel van kracht werd na de Palestijnse overval op het Olympisch Dorp in München wordit door de bewindsman erkend, maar het had naar zijn mening niet rechtstreeks met het Mürachense incident te ma ken. Er hebben zich in Darp vijf schot-incidenten voorgedaan, die de minister nader verdui delijkte- Naar, aanleiding van het laatste incident heeft de com pagniescommandant de ver scherpte bewakingsvoorschrif ten (kogel in de kamer) op ei gen houtje ongedaan gemaakt, maar diens chef was het daar niet mee eens en voerde het voorschrift weer in, totdat op 26 oktober de maatregel van verhoogde waakzaamheid werd ingetrokken. Volgens de minister kan er niet gesproken worden van ongerustheid on der de bewoners van Darp, aangezien hem geen klachten bereikt hebben. Met betrek king tot ongerustheid onder de sdldaten zegt hij, dat daar (zo er al spraike van geweest is) geen aanleiding meer toe is, omdat de verscherpte bewa kingstoestand is opgeheven. Bovendien is de bewaking niet meer uitsluitend aan één onder dieel opgedragen. De Koster geeft overigens toe dat ver hoogde waakzaamheid een ze kere mate van gespannenheid meebrengt. Sensationele publi citeit over die acties van Pales tijnse terroristen heeft zijne inziens odk bijgedragen tot enigermate nerveuze reac ties. (ADVERTENTIE) IMP. TRIDENT N.V., AMSTERDAM ftfiKiKSl AMSTERDAM Koningin Juliana reikte gisteren speldjes uit i.v.m. de aktie „Vuile stad - schone stad" op het paleis aan de Dam te Amsterdam. Hier bewondert zij enige werkstuk jes. (Vervolg van pag. 1) President Richard Nixon heeft zijn herverkiezing bezegeld met enkele records: Hij heeft het grootste aan! tal kiezers achter zich verza meld, dat ooit voor een Ameri kaans president heeft gestemd: bijna 44,5 miljoen, dat is 61pct. Tegenover ruim 27,5 miljoen, d.i. 38 procent voor McGovern. Nixon kreeg een hoger per centage van het kiezerstotaal dan Lyndon Johnson in 1964. Hij won in 49 van de 50 staten en veroverde 521 stem men in het kiescollege. Alleen in de staat Massachusetts en in de stad Washington, die niet in het congres is vertegenwoor digd, kreeg McGovern een meerderheid, goed voor 17 stemmen in het kiescollege. De enorme overwinning van Nixon lijkt echter meer het re sultaat van stêmmen tegen Mc Govern dan stemmen voor Nix on. Nixon won, maar de repu blikeinse partij kon zich nau welijks staande houden: 0 De democraten veroverden twee zetels in de senaat en hebben daar nu teen meerder heid van 57 tegen 43. De democraten boekten een winst van 1 zetel in de gouver neursbreedte en bezetten nu gouverneurszetels in 30 van de 50 staten. 0 De republikeinen verover den een dozijn zetels in het huis van afgevaardigden, maar dat was lang niet voldoende om de bestaande democratische meerderheid in gevaar te bren gen. Voor een republikeinse overwicht zou een winst van 40 zetels nodig zijn geweest, op het totaal van 435. Het ontbreken van een „kiel zogeffect" dat partijgenoten van de president naar overwinnin gen in het congres moest sle pen, verschaft de democraten een goedé basis voor een tijdig herstel voor de verkiezingen van 1976, wanneer Spiro Ag- new hoogstwaarschijnlijk de vaandeldrager van de republi keinse partij zal zijn. Amerikaanse kiezers hebben op ongekende schaal door de partijlijnen heen gestemd. Ty perend was het kiezersgedrag in Alabama: 7 van de 10 kie zers stemden op Nixon en slechts 3 van de 10 kiezers stemden op republikeinse kan didaten voor het congres. De uitslag was een overweldigende afwijzing van George Mc-Go- vern, maar niet van lagere democratische goden. De apathie van de kiezers was merkbaar in de opkomst: slechts rond 55 procent van de 140 miljoen stemgerechtigden brachten hun stem uit en dat kwam dicht bij het in 1948 ge vestigde naoorlogse dieptepunt 0 In Californië spraken de kiezers zich in een verhouding van twee tegen een uit voor de wederinvoering van de dood straf en. tegen de legalisering van marihuana. (ADVERTENTIE) Koop in een speciaalzaakl Deskundig advies. Volledige garantie. Eigen atelier. Nieuwe Binnenweg 178 Rotterdam (bij 's-Gravendijkwal) Tel. 362185 Vrijdagavond tot 9 uur geopend J AMSTERDAM (ANP) „Al congresserend gaat de PvdA ten onder" schrijft het weekblad El sevier als commentaar bij de derde Elsevier-Nipo- e quête over de komende erkiezingen. Volgens de laatste opiniepeiling van eind oktober zal over drie weken bij de verkie zingen het kabinet-Bies heuvel weer een meer derheid krijgen, de WD twee zetels winnen, en zal DS'70 op het oude peil blijven. „De spectaculaire opmars der rode broeders is tot staan gebracht en in verge lijking met de tweede enquête (van een maand geleden) verspeelde de PvdA drie kamerzetels", concludeert het weekblad uit de verkregen cijfers. Den Uyls persoonlijke ster, sinds de breuk in het kabinet-Biesheuvel pijlsnel stijgend aan de hemel van de volksgunst, bevindt zich nu weer met dezelfde vaart DEN HAAG (ANP) Stichting Nederlandse Schoolpers (NSU) wil binnenkort als interme diair tussen de Neder landse schoolbladredac- ties en de politieke par tijen een voorlichtings bijeenkomst organiseren. De meent dat er, nu de' stemgerechtigde leef tijd tot achttien jaar is verlaagd, bij veel jonge ren belangstelling be staat voor een objectieve voorlichting over de ver schillende programma's van alle politieke partij en. De voorlichting dient zo breed mogelijk te zijn, aldus de N&U, want het zou niet met onze doel stellingen overeenstem men, wanneer we zou den samenwerken, met slechts enkele partijen. De Stichting heeft de besturen van alle politie ke partijen in Nederland inmiddels op de hoogte gesteld van haar plan nen. De NSU werd in 1958 opgericht. Circa 400 schoolbladredacties zijn in de NSU verenigd met een totaal van ruim 300. (ANP) Minister Boersma wil na 29 no vember geen zitting ne men in het kabinet waarvan ook DS'YO deel uitmaakt- Hij zei dit tij dens een verkiezingsbij eenkomst in Veenendaal. GPV-lijsttrekker P. Jon geling vertelde elders in Veenendaal dat minister Nelissen deze week maar met moeite werd overgehaald tot aan de verkiezingen aan te blij ven. De minister zou ge dreigd hebben af te tre den door de concessies die de regering bij de vak bonden heeft gedaan bij het afsluiten van het centraal akkoord. op de terugweg. Eind sep tember sooorde de PvdA- lijsttrekker de hoogste ogen bij de vraag in welke poli ticus men veel vertrouwen heeft. Met een opbrengst - van 38 procent liet hij toen zijn rivaal inhet Catshuis, premier Biesheuvel 26 procent) ver achter zich. Eind oktober lieten de kie zers beide heren ex aeauo eindigen: 32 procent ver trouwen voor ieder. Een maand geleden leverde de opiniepeiling nog 27 pro cent op voor Den Uyl als premier en slechts 15 pro eent voor Biesheuvel- De derde enquête resulteerde in 22 procent voor De nUyl en 20 procent voor Bies heuvel. Eind september haalden de vijf partijen van het ka binet-Biesheuvel samen 49 procent van de stemmen. Bij de derde enquête van een maand later was dit percentage gestegen tot 52 procent. Het oude kabinet heeft dus de krappe meer derheid weer terug. Bij de progressieve drie liep het totaal juist terug van 38 naar 36 procent. Bij de vraag in welke politicus de Nederlander het meeste vertrouwen stelt rees de ster van WD-frac- tieleider Hans Wiegel het sterkst. Een jaar geleden verkreeg hij drie procent, nu 18. Daarmee is hij drie maal vertrouwenwekken der dan de heer Koekoek, slaat minister Nelissen dubbel en laat ook zijn ei gen minister Geertsema met 11 procent ver achter zich. Intussen heeft deze derde enquête wel duidelijk ge maakt, dat de PvdA in ie der geval de grootste partij zal blijven, al liep de voor sprong op de KVP als tweede partij in een maand terug van 10 naar 7 pro cent. APELDOORN (ANP) PvdA-lijsttrekker Den Uyl heeft in Apeldoorn verklaard, dat de ver warring in de confessio nele partijen (KVP, ARP en CHU), over de kabi netsformatie na de ver kiezingen toeneemt. Deze drie partijen heb ben geen gezamen lijk verkiezingsprogram, geen gezamenlijke kan didaat-premier en geen overeenstemming over een kabinet na de ver kiezingen, aldus Den Uyl. Hij stelt verder. „In de ARP bepleit Aantjes een faire houding tegenover een progressief minder heidskabinet. Zijn partij-' genoot Biesheuvel wil dat onder geen beding en kiest voor voortgezet te samenwerking met de WD, zonder de deur voor DS'70 te sluiten. In de KVP voelt De Zeeuw voor een extra parlementair kabinet, oud-premier De Jong voor een vijfpartijenka- binet. Andriessen geeft de voorkeur voor een confessioneel minder heidskabinet, en linker vleugelman Beugels be pleit steun aan een pro gressief minderheidska binet. „Het was een bijzonder gro te baby, met een pluk zwart haar op het hoofd en een lui de, doordringende stem. Voor zover ik weet, heeft hij dat haar en die stem nog altijd Zo sprak twaalf jaar gele den de toen 86-jarige vroed vrouw.die op 9 januari 1913 Richard Nixon op de wereld heeft helpen brengen. Op die zelfde wereld waarover die zelfde Richard nu opnieuw voor vier jaar min of meer de baas maq gaan spelen. Deze Nixon heeft eens, in, een nogal griezelige parafrase op de historische woorden van wijlen dominee Luther King in een verkiezingsrede gespro ken van zijn „droom". Hij zei onder meer: „Ik geloof in de Amerikaanse droom, want ik heb hem zelf in mijn leven werkelijkheid zien worden". ■Ar Hij is zelf de grote droom van het Amerikaanse kiezers volk geworden. Maar wat als Amerika uit de droom ont waaktDat gebeurt een keer, let op mijn woorden. Ze zullen zich dood schrikken. Wij trou wens ook. •it Een aantal is al aan het ontwaken uit de Amerikaanse droom, die immers voor tallo zen in de States en in de wereld een nachtmerrie is. McGovern had een stel van die ontwaakten achter zich, maar veel te weinig. De toekomst komt trager dan Apollo's kunnen vlie gen. ■it „Richard was een ernstige, gesloten en dromerige jongen, die zich zowel op school als thuis in de winkel onder scheidde door ijver en werk lust", aldus een biografie van Nixon. „De jongens op school noemden hem: Gloomy Gus letterlijk: Sombere Guus je Die reeds in zijn vroeg ste jeugd sterk tot uiting ko mende trek van droefgeestig heid, die echter slechts schijn is, is altijd bepalend gebleven voor Nixons aard". - -Ar „En dat terwijl Nixon alles behalve een ongelukkig of zwaarmoedig mens is. Hij is alleen ongewoon sterk in zich zelf gekeerd en geïsoleerd van zijn omgeving". ■it „En bovendien is hij heel tevreden en ingenomen met zijn land, zijn medeburgers, zijn directe omgeving en voor al met zichzelf", zegt de bio graaf. i ■tt Nixon? Nixam! Op naar de volgende verkie zingen, in het eigen nest. MERIJN Ongeveer dertig verontwaar digde aanhangers van de De venter eredivisieclub Go Ahead-Eagles hebben de De- ventenaar A. Rijsbaarman en zijn vrouw telefonisch be dreigd met knokploegen. Aan leiding tot de woede-uitbar sting van de fanatieke voetbal liefhebbers was een brief van de heer Rijsbaarman aan de gemeenteraad van Deventer, waarin hij enkele argumenten aanvoerde om de subsidie aan Go Ahead-Eagles (345.000 gul den) te verwerpen. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/BREDA Het toenemen van het aan tal werkzoekende academi ci en leidinggevende func tionarissen heeft ertoe ge leid, dat op 1 november een landelijk bureau Arbeids voorziening Academici met zün werkzaamheden is be gonnen. Het bureau komt in de plaats van bet zogeheten „Centraal Punt Academici" (CPA) dat gevestigd was in het kantoor van het geweste lijk arbeidsbureau in Den Haag. Het nieuwe bureau is ondergebracht bij het d.irecto- raat-generaal voor de arbeids voorziening in Rijswijk (Vol- merlaan 1, tel. 070-184670). 184670). Het CPA had een beperkte taakstelling. Het was in het midden van de vijftiger jaren in het leven geroepen om de arbeidsbureaus bij te staan in hun bemiddelende taak. Maar binnen die opzet kwam het bureau niet toe aan een syste matische verkenning en inven tarisering van het deel van de arbeidsmarkt waarop het ope reerde en evenmin aan vol doende samenwerking met an dere instanties en organisaties 01 met het bedrijfsleven zeil. Die tekorten heeft men nu getracht te ondervangen zowel door de taakstelling als door de opzet van het nieuwe, lan delijke bureau. Het bureau is in twee secties onderverdeeld. Een daarvan, een soort vacatu re-bank is een open vacature- mformatie-systeem. Het staat tot ieders beschikking en ver zamelt zoveel mogelijk infor matie over vacatures voor aca demici en hoger leidinggevend personeel in en buiten Neder land. Niet alleen werkzoeken den kunnen er terecht, maar ook diegenen die van betrek king willen veranderen en daartoe het terrein eens willen verkennen. Daarnaast is er de tweede sectie: een advies- en informatiecentrum voor vraag en aanbod, waaraan drie con sulenten verbonden zijn. Bij di« sectie kunnen academici en hoger personeel zich laten registreren, waarna zij regel matig op de hoogte gehouden worden van alle vaoatures die voor hen vam belang zijn. Heeft dit na drie maanden geen resultaat opgeleverd, dan volgt een gesprek met een der consulenten. Voorlopig is de mogelijkheid tot registratie beperkt tot. eco nomen en juristen. Op een La ter tijdstip volgen andere ca tegorieën. Openstaande func ties voor economen en juristen kunnen nu al worden inge schreven. De betrokken werk gevers worden daarna op de hoogte gesteld van het aantal mogelijke kandidaten. Gege vens over inschrijving en regi stratie worden niet met ar beidsbureaus uitgewisseld. De gewestelijke arbeidsbureaus blijven in de nieuwe opzet normaal hun taak voor deze groepen vervullen wat betreft arbeidsbemiddeling. ontslag, uitkering e.d. In deze opzet tekent zich iets af van de arb.idsbemidde- ling nieuwe stijl waaraan ge werkt wordt. Opvallend is bij voorbeeld, dat een bepaalde mate van zelfwerkzaamheid wordt verondersteld. Alleen in gevallen waarin eigen pogin gen geen succes opleveren komt de bemiddelaar in actie. De bedoeling is ook en gedeeltelijk wordt daar al mee gewerkt dat de arbeidsbe middeling -meer achtergrond kennis verzamelt van de func ties en de bedrijven waarvoor bemiddeld wordt. Dit vereist natuurlijk een grote openheid van de kant van het bedrijfs leven, maar daar blijkt voor een dergelijke werkwijze ze ker belangstelling te be staan.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 13