Herfst in De Poel stad streek Tekst: Ben Jansen Foto's: Cor J. de Boer figuurlijk de herfst bestaan heeft bereikt. het Het is herfst in De Poel. Bruin- en groengrijze kleuren met hier en daar strepen geel en rood beheersen het land schap. Dorpen liggen verstild tussen de velden en .de dijken. De bomen en de heggen laten hun laatste bladeren vallen. Midden in dit stille eeuwen oude landschap laten dreu nende en piepende draglines en graafmachines er geen twijfel over bestaan dat De Poel ook van zijn 'Bij 's-Heer Abtskerke is aannemerbedrijf Zeeland na melijk druk bezig met de uit voering van bestek UD 14 van de ruilverkavelh schillen worden meidoornhagen uit de gronc gerukt, sloten en drinkputten dichtgeschoven en nieuwe kaarsrechte wegen en sloten worden aangelegd. Doel van de ruilverkaveling, die nu pas goed in het fraaie Poelland- gaat happen betere voor de boerengezin nen in het De tegenstanders van de ruilverkaveling zeggen: „Denkt toch met alleen aan de belangen van de landbouwers, maar ook aan de landschappe lijke, natuurwetenschappelij ke, recreatieve en cultuurhis torische waarden van het ge bied, die voor iedereen van belang is. „En ze pleiten voor een oplossing waarbij de- landlbouw- en landschapsas pecten beter tegen elkaar wor den afgewogen. Zo'n op'ossimg bieden Tineke van Oosten- Snoek en Jan van der Made in hun rapport De Poel-Elimina tie of conservatie" In dit rapport geven zij de mogelijkheden aan om het ka* rakter van het landschap te behouden en tegelijkertijd de bedrijfsuitoefening van de boeren te verbeteren. Hierover hebben ze óok contact gehad met de plaatselijke ruilverka- vedingscommissie. Of er iets uit komt? „We moeten dat maar afwachten", zeggen Ti neke van Oosten en Jan van der Made. Het is niet zo dat ia de ruilverkave ling helemaal niets meer van De Poel over is. Twee delen ervan blijven nagenoeg onge rept: het heggen- en het gan- zenreservaat. „Maar het intie me karakter van het gebied en de totale indruk ervan gaan zo^ils de zaken er nu voor staan hoe dan ook verloren", aldus Jan van der Made. Maar niet alleen de ruilver kaveling bedreigt De Poel. Er moeten nieuwe wegen worden aangelegd, er komt een lei- dungstnaat door te lopen en de PZEM heeft een nieuwe hoog- spamungsleiding gepland. Buiten het bestek UD 14 sluimert de Poel voort. Koeien bukken zich over de drinkput ten en boeren proberen met hun met suikerbieten geladen trekkers op de smalle wegge tjes zoveel mogelijk naar rechts uit te wijken om de al vijf minuten lang achter hen rijdende auto's te laten passe ren. Maar dat is niet, erg, wie heeft er haast in De Poel. Automobilisten die elkaar te- gekomen knikken vriendelijk. „Dat zal straks ook wel afge lopen zijn", zegt Tineke van Oosten. „Als die nieuwe we gen er eenmaal liggen, rijdt iedereen zo hard dat je geen tijd meer hebt om te groeten, laat staan dat je 't door de snelheid nog zou kunnen zien..."

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11