Meyer Lansky aangehouden ya KVP niet helemaal negatief tegen progressief kabinet Verkiezingen én voetbal op één net STREVEN NAAR GEZONDE ENKA IN BREDA Tilanus haalt uit naar DS '70 J amro-pierson fund* Protesten tegen kortingsregeling Mr. Hiltermann doctoreert Japanse kaper wilde naar Uruguay STAKINGEN IN ITALIË Korting Zekerheid Hoe u elke dag vlees kunt eten zonder op andere posten te bezuinigen. Verrassing: vlees kan best voordelig zijn. Stinkbommen voor De Koster Open vraag Mogelij klieden Shirley Temple geopereerd Achter uw Amro-Pierson Fund staan deAmroBanken Pierson,Heldring&Piersoa Vertrouwd idee. VEEVOEDERFABRIEK CHV IN OPSPRAAK (ADVERTENTIE) Zwana Shag? L. OrSSwg MIAMI (AFP) De 70- jarige Amerikaan Meyer Lansky, die wel beschouwd wordt als het „financiële brein" van de Amerikaanse Maffia, is gisteren in Miami in de Amerikaanse staat Florida gearresteerd, toen hij per vliegtuig uit Panama aankwam. In de V.S. lopen verscheidene arrestatiebeve len tegen hem wegens on wettige gokpraktijken en be lastingontduiking. Hij loopt de kans tot vijf jaar gevan genisstraf te worden ver oordeeld en een boete van 10.000 dollar. Lansky heeft eerst gepro beerd zich in Israël te vesti gen. Sinds juli 1970 woonde hij met een toeristenvisum in dat land. Op grond van de Israë lische „wet op de terugkeer van joden" vroeg hij het Is raëlische staatsburgerschap aan, maar dat werd hem ge weigerd omdat hij een ..ge vaar voor de openbare veilig heid" werd geacht. Israël wilde hem niet uitle veren en beloofde hem vrije aftocht naar elk land dat hem zou willen opnemen. Op 27 ok tober stelde de Israëlische au toriteiten hem een termijn van twee weken om het land te verlaten. Volgens onbevestigde berich ten stelde Lansky elk land dat hem zou opnemen een miljoen dollar en belangrijke investe ringen in het vooruitzicht na dat was gemeld dat Lanskv zich in Amsterdam wilde ves tigen, deelde een woordvoer der van het ministerie van Justitie in Den Haag mee dat de Amerikaan in Nederland ongewenst was. Ook landen als Haiti, Zwit serland waar Lansky maan dagochtend korte tijd op de vliegvelden van Bazel en Zue- rich verbleef en Paraguay liéten weten dat zij hem niet toelieten. Toen hij bij aan komst in Panama een zelfde mededeling te horen kreeg, vertrok hij naar de Verenigde Staten. ■NIJMEGEN De tweeling van prinses Irene en prins Ka- rel Hugo in de couveuse van het Nijmeegse Radboudzieken- huis. Op de foto links Margari ta en rechts Jaime. (Foto Roland de Bruin). (Van onze onderwijsired'acteur) UTRECHT De televisie commentator mr. G. B. J. Hil termann (58) promoveert ne gen november tot .doctor in de letteren. Hij doet dat aan de Utrechtse universiteit. Zijn proefschrift behandelt het vraagstuk Oost-Europa en de Duitse deliing. Als promotor treedt op prof. dr. Z. R. Dit- trich, gewoon hoogleraar in de Oosteuiropese geschiedenis. TOKIO (RTR) De 47- jarige Japanner die maandag op de luchthaven van Tokio werd gearresteerd zie onze editie van gisteren nadat hij een Boeing van de Japanse luchtvaartmaatschppij had ge kaapt, heeft de politie in To kio meegedeeld, dat hij Cuba asiel wilde vragen en van plan was later de macht in Urugu- gay in handen te nemen. Tat- soedji Nakaoka, die gewapend was met een pistool en ont plofbare stoffen, eiste twee miljoen dollar en vervoer naar Cuba toen hij een Boeing van de Japanse luchtvaart maatschappij op een binnen, landse vlucht kaapte. Op de luchthaven van Tokio werd Nakaoka gepakt. ROME (AFP) Het grootste deel van de ambtenaren op de ministeries in Rome is gisteren in staking gegaan voor her ziening van de salarissen en het bevorderingsbeleid. 1.400.000 metaalarbeiders hielden gisteren stakingen van van vier uur om kracht bij te zetten aan hun looneisen. 1.200.000 bouwvakarbeiders hielden met hetzelfde doel ver spreide, korte stakingen. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN De mengvoeder-fabriek CHV uit Veghel is in opspraak gekomen nu de raad van com missarissen bij de vaste afnemers van de CHV een nieuwe kortingsregeling geïntroduceerd heeft. De van de CHV afnemende veehouders in Brabant, Zeeland en deel van Gelderland worden (in sommige geval len) gedwongen om een afnamecontract te tekenen, willen zij voor deze nieuwe regeling in aanmerking komen. Dit echter zonder dat de boe ren enige zekerheid geboden wordt over de prijs en de kwa liteit van het CHV-voeder in de toekomst. De Nederlandse Organisatie van Pluimveehouders (NOP) heeft in een brief aan de CHV al krachtig geprotesteerd tegen deze methode. Ook het Consulentschap voor Varkens en Pluimveehouderij in Tilbuing zegt zich niet te kunnen verénigien met de CHV-kortingsregeling. Ir. J. W- F. van Enckevort van het Consulentechap legit uit: „Het uitgangspunt van coöperatieve fabrieken wat de CHV in feite is is dat de veesouders steeds een voorlopige prijs be rekend wordt voor het afgeno men voer. Aan het einde van het boekjaar wordt telkens be keken of men te hoog of te laag gecalculeerd heeft. Blij ken de afnemers teveel be taald te hebben, dan kunnen zij een terugbetaling tegemoet zien. In het omgekeerde geval dienen rij bij te betalen. Bij de CHV blijkt over het afgelopen boekjaar inderdaad teveel be taald te zijn door de afnemers zodat het logisch is wanneer de CHV overging tot terugga ve van deze gelden. In plaats daarvan is nu een kortingsre geling ontworpen, die voorna melijk voor de CHV interes sant is." Hoe de regeling luidt heeft de raad van commissarissen in middels in een brief aan de zaakvoerders uiteen gezet: voor elke afgenomen 100 ton voeder wordit 75 cent korting per 100 kilo gegeven. Voor hen die meer dan 100 ton hebben afgenomen geldt nog een extra korting, die kan oplopen tot 1 gulden per 100 kilo. Totaal te beltalen voordeel dus maxi maal 1,75 per 100 kilo. Voorwaarde die de CHV in en kele gevallen stelt: wie in aan merking wenst te komen voor deze regeling dient een con tract te tekenen, waarin de ondertekenaar zich verplicht tot minstens 1 januari 1974 af nemer te blijven voor alle in het bedrijf gebruikte voeders. Ir. Van Enckevort van het Consulentschap: „We vinden dit een bar kwalijke zaak. Het gaat hier om geld van de boer. In feite probeert men de boer over te halen om zich met han- (ADVERTENTIE) den en voeten te binden aan de CHV, wil hij zijn eigen .te veel betaalde, geld terug krij gen. Met name in kringen van pluimveehouders heeft dat al veel kwaad bloed gezet, omdat de regeling geen enkele zeker heid biedt t-a.v. de toekomst- Hoe hoog de CHV de voeder- prijzen ook opdrijft en hoe zeer men ook inboet op de kwaliteit van hot voeder: de boeren blijven verplicht tot af name. Wanneer de CHV aan het begin van het boekjaar de ze regeling al bekend gemaakt had, was er in zoverre niets aan de band geweest, dat de veehouders ""dan geweten had den waar ze aan toe waren. Nu dwingt deCHV de afne mers dingen te doen, die ze ei genlijk niet kunnen verant woorden. Vele boeren zullen echter misschien toch tekenen, omdat het hier om grote be dragen gaat. Voor een bedrijf met 50.000 slachtkuikens, dat jaarlijks 750 ton voeder af neemt, betekent niet-tekenen van deze eenzijdige overeen komst een strop van meer dan 10.000 gulden. Zo'n voordeeltjp laat je natuurlijk niet makke lijk schieten, dat heeft de CHV goed begrepen", aldus ir. Van Enckevort. Bij de CHV zelf tilt men niet zo zwaar aan de hele kwestie. De heer J. Bakker, hoofd com merciële zaken van de CHV: „Wij zitten met een enorm ex panderend bedrijf, dat alleen kan uitbreiden wanneer er eni ge zekerheid ten aanzien van de toekomst is. Zo'n zeker heid, zo'n waarborg kan een aantal afnemers rijn, dat niet al te trouw is aan de CHV. Vallen zij op een gegeven mo ment weg, dan ritten wij met onrendabele produktie-eenhe- den. Dat werkt onherroepelijk door in de kostprijs en dat be tekent weer, dat de trouwe klanten de dupe worden- Om hen en onszelf dus veilig te stellen, laten we een aantal los-vaste afnemers, onze twij felgevallen eigenlijk, een der gelijke overeenkomst tekenen." Over het spelen met geld van de boer: „Juridisch zijn wij geen coöperatie, maar een N.V- Dat onze afnemers pas na af loop van het boekjaar op de hoogte gesteld zijn is een zaak van de raad van commissaris sen. Ik wist in mei al dat dit zou gebeuren, maar het is niet aan ons om dat bekend te gaan maken." Alles wat u nodig hebt: een beetje kookfantasie en voor delig vlees. Dit 4-persoons recept bijvoorbeeld kost maar ca. f 2.25 per persoon. Poolse Zuurkool Kook 500 g wijnzuurkool in 20 min. Voeg eerst wat kruidnageltjes toe en later 2 in blokjes gesneden appels, zout, peperen 100 g champig nons. Bak doorregen varkenslappen. Schik die op de zuurkool samen met knak worstjes, salamiworst of rook worst en giet de jus er over. i (Van een onzer verslaggevers! TILBURG De KVP zal een minderheidskabinet van de progressieve drie aanvaarden als die op 29 november meer zetels in de Tweede Kamer krijgen dan de confes sionele drié. Ook zal de Tweede Kamer-fractie van de KVP dan zo'n door de linkse drie gevormde minderheids regering constructief op zijn daden beoordelen. Dat stelde KVP-fractievoor- zitter Andriessen gistermiddag in Tilburg. Hij was daar lid van een forum van politici, onder wie enkele kopstukken ZÜ beantwoordden vragen en opmerkingen. Zij deden dat op uitnodiging van het Til- burgse studentenbureau. Zo'n 750 studenten legden af en toe het vuur na aan de schenen van de forumleden. De heer Andriessen, die het bij tijd en wijle te verduren had, verklaarde ook dat de KVP straks graag weer rege ringsverantwoordelijkheid zal dragen. Maar niet tot elke prijs En ook omdat zijn party „als de dood is voor een regering van de linkse drie, die een heel erg onaanvaardbaar beleid zul len gaan voeren". Het jonge CHU-kamerlid Huysen zorgde voor enige op schudding met zijn verklaring dat het WD-verkiezingspro- gramma „een borrelpraatje" is. Hij pleitte voor een regerings combinatie van christelijke en progressieve partijen. PvdA-voorzitter Van der Louw vertelde dat zqn party hoopt nog voor de verkiezingen besprekingen, die met de PSP aan de gang zyn, tot een goed einde te kunnen brengen. „Op dat in ieder geval tussen die party en de progressieve drie een goede samenwerking mo gelijk wordt". Desgevraagd ver klaarde de heer Van der Louw met nadruk dat de PvdA er niet aan denkt met de CPN „een party die met alle demo cratie spot" te gaan samen werken. (Van onze redactie binnenland) MAASTRICHT Stinkbom men, traangasbommetje en ver wensingen hebben minister De Koster, aanwezig op een ver kiezingsbijeenkomst van de WD Maastricht, het spreken bijna onmogelijk gemaakt. Het was een demonstratie van een groep linkse jongeren, die minister De Koster het spreken wilde beletten, omdat ze zijn betoog, zoals ze schreeuwden, „aan fascisme" vonden grenzen. De miniisiter sprak onider meer over de nieuwe regeling voor de haar dracht van militairen. Minister De Koster rondde zijn betoog, ondanks de strub belingen met stemverheffing af. „Ik hoop dat u achttien jaar bent. Dat betekent mis schien een stem voor de WD", zei hij. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM De NOS acht het zijn taak tegenover het Ne derlandse publiek om op 29 no vember zowel de verkiezingen voor de Tweede Kamer als de wedstrijd Ajax CSKA uit te zenden. Dat gaat moeilijk tegelijk en daarom zullen de verkiezings uitslagen worden geïntegreerd in de voetbaluitzending- Een en ander vertelde Carel Enkelaar, hoofd TV-sectie NOS, ons gisteren. In de prak tijk gaat het betekenen dat tij dens de wedstrijd in de linker bovenhoek van het scherm van tud tot tijd een segment ka merverkiezingen wordt ge toond met name de tussenstan den en de uitslagen van de grotere gemeenten.- Daarmee is afgestapt van een vroeger systeem waarbij via een van de zenders een inte grale verslaggeving van de verkiezingen werd verzorgd terwijl op het andere net ge voetbald werd. „De mensen keken toch in overgrote meerderheid naar het voetbal", aldus Corel En kelaar die eraan toevoegde dat het allemaal wel zal meeval len omdat voor een uur of tien in de avond toch nog weinig belangrijks van het verkie- zingEfront zal zijn te melden. Voor de rest aldus Enkelaar is de aanpak van de verkiezin gen even ambitieus als de vo rige keer. Het ANP werkt weer nauw sa men met de NOS die zijn stu diecomplex in Hilversum be schikbaar stelt als knooppunt van alle verbindingsiynen uit het hele land. De uitslagen worden afgewisseld met com mentaren van daarvoor in aan merking bomende autoriteiten en politici. Dezelfde „voetbalformule" zal worden toegepast bij de uit zending van de Westduitse (Vervolg van pag. 1) Als de plannen van Enka- Glanzstolf doorgaan, zijn voor lopig geen ingrijpende maatre gelen te verwachten voor de AKZO-bedrijven in Wupper- tal, Barmen, Emmen en Em- mercompascuum. Door de raad van bestuur wordt gestreefd naar het voortbestaan van Enka-Breda als een gezonde bedrijfsecono mische eenheid, die na enkele produktiewijzigingen en toe passing van enkele recente technologische ontwikkelingen, mogelijk kan uitgroeien tot een fabriek met een capaciteit van tachtig procent van de huidige topproduktie. die 50 ton per dag bedraagt. Volgens onze informaties zullen de voorgestelde maatre gelen in ieder geval tot gevolg hebben dat de strektwijnerij, waar momenteel ongeveer 450 mensen werken, voor de helft verdwijnt en dat de konerij en de natwijnerij, waar ieder veertig man werkzaam zijn, geheel zullen worden opgehe ven. „Men streeft er kennelijk naar", zo deelde ons de be stuurder van de NKV-indus- triebond de heer J. Jansen mee, „om in Breda te komen tot één stevig activiteit (po lyestergarens) waarvan men de zekerheid heeft dat er toe komst in zit". De vermindering van het aantal arbeidsplaatsen wil men proberen op te lossen door omscholing, overplaatsing naar andere AKZO-bedrijven of bedrijven buiten AKZO-ver band en het aanbieden van wachtgeldregelingen aan oude re (boven 57-jarige) werkne mers. „De discussie over de vraag of de principes van waaruit de raad van bestuur redeneert juist zijn", zo reageerde vak bondsbestuurder Jansen", is nog volledig open. „Wij heb ben nog onvoldoende inzicht in de vraag of AKZO bij het overwegen van deze maatrege len voldoende risico' heeft aanvaard in het rendements- vlak. Er is zeker nog geen ja gezegd op de plannen. Met name over kwesties als om scholing, overplaatsing en af vloeiing zal nog het nodige overleg moeten worden ge voerd. De aanwezigheid van regeringswaarnemers bij dit overleg heeft bovendien bij de vakbonden de klemmende vraag opgeroepen welke maat regelen de overheid in gedach ten heeft ter verbetering van het werkgelegenheidsklimaat in West-Brabant". „Het is verheugend dat En ka-Breda niet dicht gaat, maar het is een misverstand dat per soneelsstop, en geleidelijke af vloeiing geen verlies aan ar beidsplaatsen zouden inhou den. In feite betekent de ont wikkeling bij Enka dat er 700 arbeidsplaatsen naar de knop pen gaan". De heer F. Drabbe van de industriebond NVV noemde het een winstpunt dat Enka-Breda zal worden her vormd tot een hypermoderne fabriek, die mogelijk op den duur kan worden uitgebreid. De kaderleden hebben in hun eerste reactie te kennen gegeven ingenomen te zijn met de serieuze pogingen om van Enka-Breda een gezond en levensvatbaar bedrijf te maken. De vermindering van het aantal arbeidsplaatsen is een zaak die de kaderleden „zwaar op de maat ligt". „Dat bestand is inmiddels teruggelopen", zo reageerde ondernemingsraadslid O. R. Selliers van 1700 in april naar 1250 man nu. Een van de pun ten die door de ondernemings raad in samenwerking met deskundigen moet worden on derzocht", aidus de heer Sel- lier. „is die van de mogelijke vestiging van een andere En- ka-activiteit op het Bredase fabrieksterrein". De vakbonden verwachten veel van het onderzoek van de Europese commissie naar de overcapaciteit in de polyester- sector. Met dit onderzoek zal echter wel de nodige haast moeten worden ge maakt. verkiezingen voor de Bonds dag die op 19 november plaatsvinden. Deze vallen na melijk samen met de wedstrijd Nederland - België. (Van onze redactie binnenland) SCHEVENINGEN „Voor de vorming van een kabinet, dat op een parlementaire meerderheid berust, zijn in de huidige omstandigheden naast de drie christen-democratische partijen de VVD en DS'70 de eerst-aangewezen partijen. Dit heeft drs. D. Tilanus, lijsttrekker van de CHU, ge zegd in een rede tijdens de herdenking van het 75-jarig bestaan van de Christelijk- Historische kiesvereniging Sheveningen- Drs. Tilanus teleurgesteld over de houding van DS'70 tijdens de kabinetscrisis van de afgelopen zomer wil toch DS'70 niet a priori uit sluiten. „Landsbelainig gooit ons bo ven partijbelang. Wij zijn be reid opnieuw een regering met DS'70 te vormen, wanneer dit op basis van de verkiezings uitslag mogelijk blijkt. Dan echter mag van DS'70 worden verwacht, dat zij ook bereid is haar verantwoordelijkheid waar te maken en niet onmid dellijk met portefeuilles gaat rammelen" Onzekerheid kwelt mijn geest op het moment dat deze woorden worden geschreven. Wie, o wie is de president van de waakhond van de vrije we reld, leidsman van 225 miljoen Amerikanen, opvolger van Nixon, wie heeft de vinger aan de trekker van het groot ste pistool ter wereld? Het zal Tricky Dick wel wezen, Richard Nixon zelf. En mocht het anders wezen, dat zal dat in niet geringe mate de feestvreugde verhogen waar aan ik mij trouwens vandaag toch ga overgeven. Maar Spiropopoupolodopou- los komt dus ook terug! Die man hoefde de laatste maan den van zijn baas niet meer zo hard te blaffen. Sterker: hij moest zich koest houden. In Amerika mag een president slechts twee ambtstermijnen uitzitten. En het kan dus zijn dat Spiro in 1976 kandidaat voor het presidentschap wordt. Tenminste als de wereld dan nog bestaat, je weet toch maar nooit met die Nixon aan het stuur. Maar goed, een har de blaffer kan natuurlijk geen president worden. Daar moet je een wolf in schaapskleren voor hebben. En dus verkleedde Spiro zich en werd een klein braaf baasje. En ik voorspel u dat hij dat de komende vier jaar ook zal zijn- Als....Maar nee, McGovern ia toch niet gekozen. Ik verneem dat mr. Hilter mann gaat promoveren in de letteren. De letteren G. B. J. natuur lijk. Hy kon na Ferry Hoogen- dijk ook met achterblijven. De Koster is in Maastricht als minister van Defensie „waardig" ontvangen: met traangas. Ost-verdragen: waar Rainier Barzel zijn vingers aan Brandt. Een gemaskerde man kwam een bank binnenlopen in het Duitse Trochtelfingen, kreeg te horen dat er geen geld was, draaide zich om en was weg. „Nee, d'r is niks", zei de kassier vanachter zijn kogel vrije glas tegen de would-be overvaller. De man geloofde de kassier op zijn woord en vertrok. Niet met lege handen staan, als ik de navolgende code- boodschap moet geleven, W. en M.-J. „Zo zie je maar weer", Snapt-u daar wat van? Ik niet. Dan zullen we ze ge woontegetrouw maar de groeten doen. Denk er wel om dat ui terlijk deze week de bollen de grond in moeten. Anders zijn er wellicht geen krokusjes meer voor ons. Het is werke lijk de hoogste tijd. Politie te paard! MERIJN (ADVERTENTIE) STANFORD Célifornië (AFP) De voormalige filmster Shirley Temple (44) is in een 'lekenhuis in Stanford (Cali- fonrië) een borst afgezet we gens een kankergezwel. Vol gens een communiqué van het ziekenhuis is de operatie ge slaagd. solide vermogensbeheer. Het huisfonds van de Amsterdam-Rotterdam Bank en Pierson, Heldring feKersoa

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9