Zuiveringsschap wil binnen 5 jaar alle afvalwater zuiveren Geen schoon maak-ziekte in Verenigde Staten VOOR BELGISCHE KUST België verkoopt water aan Zeeland Vergrijzing bron van zorg Demonstratie wedstrijden tennis Christiaanse wint internationaal visconcours Redelijk jaar glastuinders ZOEK DE VERSCHILLEN Fotograferen onder water erg moeilijk Breskens Aardenburg Nieuwe scholen in Middelburg FORUM MET KAMERLEDEN IN OOSTBURG Groeten van Monica Vroom Oplossing Woensdag 8 november 1972 (Van onze correspondent) BASSEVELDE (B.) Tijdens een bijeenkomst van de bedrijfs gilden van de Belgische Boerenbond in Bassevelde zijn bijzonder heden bekendgemaakt over de verkoop van overtollig Belgisch oppervlaktewater aan de Watermaatschappij Zeeland. Het betreft overtollig water in de Zwarte Sluispoldier en de Isaibeilapolder. In totaal zullen deze polders 12.000.000 kubieke meter waiter per jaar leveren, tegen een prijs van 14 centiem per kubieke meter (totaal 120.000 gulden). De heer H. M. de Smet, grif fier-cmtvamger van de Zwarte SluispoLder, die dit aan. de vergadering meedeelde, rei verder dat het om overtollig oppervlaktewater ging dat an ders toch verloren ging naar zee via de Braakman of het Leopoldkanaal. Ook zei hij dat de Zeeuwse wateranaatschap- pijook zal bijdragen in de kosten van verbetering en de aanleg van nieuwe waterlopen in de Zwarte Sluispolder, met name In de gemeenten Boek hout en Assenede. Maar niet alleen daar. Vismijn Aan de vismijn in Breskens werd aangevoerd: 18570 kg exportgarnalen l,7é4,20; 3141 kgpellerij gar nalen 1,16—3,35, 2280 kg bot 25—48, 1094 kg schar 731,62, 11069 kg schol 851,65, 3400 kg tong 8,1710,18, 761 kg tarbot 3,02—9,82, 342 kg griet 1,60—5,59, 43342 kg kabeljauw 77-2,17, 12701 kg wijting 42- 1,21, 147 kg rog 1,50—2 07, 202 kg makreel 92-1,21, 421 kg poon 75-1,77, 86 kg haai 1,26- 1,61, 4kg paling 8,59, 4 kg ham 3,68—4,49, 13kg baars en herder 2,73—5,18, 94 kg kom meraal 1,00—1,51, 26 kg tong schar 3,01—3,58, 22 kg schel vis 1,33-2,21, 12 kg krabben 84, 8 kg zonnevis 1.68. Wegafsluiting In verband met verbeteringswerkzaaimhe- den door het waterschap „het Vrije van SIuis" zal de Isabel- ladijk tot 15 november a-s. in beide richtingen zijn afgesloten voor alle verkeer. Alleen voet gangers kunnen nog van de weg gebruik maken. Wielersport Zaterdaga vond wordt om halfacht in „Tramzioht" te Draaibrug een grote hometrainerwedstrijd gehouden. Het is de tweede in een serie voor het Zeeuwsch- Vlaamse klassement. Aan de wedstrijden wordt o-m. deel genomen door Toine van de Bunder en Wiim de Waal. Cross De eerste cyclo cross van het winterseizoen wordt zaterdag 2 december gehouden op het landgoed „de Elderschans". Medewerking hieraan wordt verleend door de wielervereniging Zeeuwsch-Vlaanderen, wieler club Middelkamp en wieler vereniging Roosendaal- Vogeltcntoonstelling Vo gelvereniging „de Edelzanger" bereidt een tentoonstelling voor ter gelegenheid vam het eerste lustrum van de vereni ging. De expositie zal op 1, 2 en 3 december gehouden wor den in „de Zwaan" aan de Beefcmanstraat. Collecte De in Aarden- burg, Sint-Kruis en Draaibrug gehouden collecte, ten behoeve van de Nierstichting Neder land, heeft in totaal f 527,14 opgebracht. Contactavond Om het contact tussen de ouders van de leerlingen en het personeel van de openbare lagere school te Aardenburg te verstevigen wordt op 17 november een contactavond gehouden. De avond begint om 19.30 uur in de school aan de Markt in Aairdenburg. Bollerwcdstrijd De uit slag van de clubbolling van de Ware Vrienden" was als volgt: P. Boekhout - B. Bauwens 109, A. de Smet - C. d'Hondt 104, W. Temmerman - L. de Hon 10—9, Tli. d'Hondt - R- d'Hondt 10—9. J. Hol W. Claus 109, P. Temmerman ,E. Verhuist 10—7. Ten behoeve van de leve ring van ddt overtollig Oost vlaams oppervlaktewater aan Zeeuwsch-Vlaanderen moeten aan een groot aantal waterlo pen in België verbetesrings- werkzaaimheden worden uitge voerd. Hiermee is een bedrag gemoeid van rond 100 miljoen frank (7 miljoen gulden), waarvan de W. M- Z. ongeveer een derde zal betalen. (Van een onzer verslaggever») OOSTBURG De bejaar denzorg Sn West-Zeeuwseh- Vlaanderen is eén object van aanhoudende Zorg. Dit zegt het Oostburgse college van b. en w- in zijn begeleidingsbrief bij de aanbieding van de begro ting 1973. In de brief wordt gewezen op de vergrijzing van de bevolking in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Momenteel werkt in deze regio sedert 1 januari 1972 een project open bejaardenzorg. „Het is de bedoeling", a> schrijft het college, „dat dit werk, dat met een Zeeuwsch- Vlaamse begeleidingscommis sie is gestart, zo spoedig moge lijk een eigen beleid gaat voe ren". Gewezen werd op de wijzi gingen van de wet op de be jaardenoorden. waarin o.m. wordtbepaald dat b. en w- een commissie samenstellen die aan de bejaarde die opneming wenst en aan de houder van een bejaardenoord advies uitbrengt over de aard en de mate van de verzorging, die voor de bejaarde noodzakelijk is. Het Oostburgse college acht het niet uitgesloten om via een gemeenschappelijke rege ling te komen tot de samenstel ling van een oommissie voor alle gemeenten in de regio. „Mogelijk dat dan ook gemak kelijker de gedachte van een zogenaamd gesloten circuit, dat wil zeggen van: zelfstandi ge bewoning, via bejaarden- woning en bejaardentehuis naar verzorgings- of verpleeg tehuis, gerealiseerd kan wor den aldus het Oostburgse college. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Op zater dag 18 november worden er in de gemeentelijke sporthal te Vlissingen demonstratie wed strijden tennis gehouden in het kader van de winterclub- wedsfcrijden. Door het dames- en heren team van Tilburg, spelende in de hoofdklas, bestaande uit Marijke Schaar, Elly Simons, reserve Leone van de Wilden- borg, Jan Hordijk, Fred Em- mens, reserve Guido Herman en het bondsteam, bestaande uit Wouter Fock, Frank Ko- nink, reserve Claus Visser, en de dames mevr. Patricia Went en mej- Wilhelmina Broere van Shot uit Zeist. Er Wordt gespeeld in twee maal heren enkel en tweemaal dames enkel, tweemaal heren dubbel en tweemaal dames dubbel. De wedstrijden zijn gratis toegankelijk. Het aanvangstijdstip is ge steld op een uur 's middags, waarna vijf uur achtereen wordt gespeeld- (Van onze correspondent) 's-HEERENHOEK Wet houder C. Verdonk reikte met enkele toepasselijke woorden aan de heer C. Christiaanse, winnaar van het internationale visconcours, dat aan de Zee dijk te Borssele gehouden werd, de ere-medaille van de gemeente Borsele uit. Dat er nog geen vissers- moeheid bestaat, bleek uit het feit, dat 465 hengelaars, onder wie Belgen, Duitsers, Zwitsers en één Spanjaard een stekkie aan de Zeedijk opzochten. Tij dens dit concours, dat georga niseerd werd door de '-Hee- renhoekse hengelsportvereni ging „De Leeglopers" bestond een grote publieke belangstel ling en er werd veel vis ge vangen. De prijsuitreiking vond plaiaits in hotel „De Ko renbeurs" te 's-Heerenhoek. Uitslag: 1 C. Christiaanse, Kloosterzande met 1830 pun ten, 2. J.P- Lepoetier, HVKK, Kapelle met 1742 punten, 3. G- Desmet van „De Vogel" Kloosterzande met 1350 pnt, 4. A. Demmense van „Zeester" Halsteren, met 1260 pnt, 5. L. Bax, „Zeester" Halsteren met 1190 pnt. Uitslagen ereprijzen: 1 C. Christiaanse met 1830 pnt. De eerste Zeeuw J. P. Le- poeter met 1742 pnt. De eerste dame mevr. Van der Heijden met 1250 pnt. De eerste bui tenlander de heer Van Puyen- broek met 970 pnt. Uitslagen korpsen: 1. Zeester, Halsteren met 5825 pnt, 2. De Vogel, Kloosterzande met 5565 pnt, 3- HVKK, Kapelle met 5362 pnt, 4. HSC, Halsteren met 3990 pnt. worden zal dit de kwaliteit van het Noordzeewater, mede dank zij de nieuwe zuive ringsinstallatie die in West- Zeeuwsch-Vlaanderen wordt aangelegd, zeer zeker ten goe de komen wat voor badplaat sen alleen maar aantrekkelijk is- (Van een onzer verslaggevers) BRUGGE Begin volgend jaar wordt in België een soort zuiveringsschap opgericht dat de afvalwaterzuivering van de gehele Belgische kust ter hand gaat nemen. Dit schap neemt de zuiveringstaak over van de gemeenten, die al van voor de oorlog verenigd waren in een inter gemeentelijke vereniging voor het zuiveren van afval water van de kust. Het nieuwe schap, met als naam „afvalwaterzuiveringsmaat schappij van de kust en het IJzerbekken", komt onder voorzitter schap van de gouverneur van de provincie West-Vlaanderen en wordt gevestigd in Brugge of Oostende. De nieuwe vereniging heeft grootse plannen, die in totaal ruim twee miljard Belgische frank vergen. Gepland zijn vijf nieuwe zuiverinigsstaitions. Thans zijn er twee, een in Nieuwpoort en een in Knok- ke, die mettertijd zullen moe ten verdwijnen. Het zuive ringsstation van Nieuwpoort, waarop vijf rioolgemalen zijn aangesloten, werkt momenteel alleen in het toeristenseizoen van 15 juni tot 15 septem ber. De nieuwe zuiveringsstati ons zijn voorzien in: Heist (wordt nog dit jaar aanbe steed), Oostende(eerste steenlegging volgend jaar), De Panne-Koksijde (1973-1974(, Nieuwpoort (1974) en Blan- kenberge. Dit betekent dat als alles mee zou zitten en aanvragen gehonoreerd worden binnen 3 jaar alle werkzaamheden vol op aan de gang kunnen zijn. De zuiveringsstations krij gen niet alle dezelfde capaci teit. De grootste komt te staan in Oostende. Reden hiervan is de aanwezigheid van veel in dustrie en het grotere getal permanente bewoners- De an dere plaatsen zijn duidelijk toeristenplaatsen met een be- volkingspiek in de zomer en betrekkelijk weinig fensen in de winter. De capaciteit van, de stations moet hieraan wer den aangepast. Duidelijk wordt dit geïllustreerd bij het huidige station-in Nieuwpoort. Dit is te klein voor de zomer- bevolking (reden voor vervan ging) maar te groot voor de winterbevolking. In Oostende zal het zuive ringsstation gebouwd worden op het industrieterrein, direct naast de daar geplande ver brandingsoven- De bedoeling hiervan is de energie die vrij komt bij verbranding te ge bruiken voor het drogen van- het slib dat vrijkomt bij de waterzuivering. De vijf geplande zuiverings stations bedienen overigens niet uitsluitend de kust. Het achterland zal ook zijn afvalwater via de nieuwe sta tions gaan lozen. Hiertoe is de kuststrook met achterland ver deeld in z.g. bekkens, -waarbij ieder bekken zijn eigen lo- zingsput heeft. Als deze plan nen inderdaad in de gestelde termijn uitgevoerd kunnen (Van onze correspondent) MIDDELBURG Volgende week woensdag worden in de Middelburgse nieuwbouwwijk Dauwendaele twee schalen ge opend, een kleuterschool en een lagere school. De kleuter school, die de naam de Eute- beuters draagt, zal worden ge opend door de wethouder van onderwijs, de heer M. Hu- bregtse, terwijl de heer M. Hage, directeur van de rijks- pedagogische academie, de opening van de Rosenburg zal verrichten. De scholen worden door twee verschillende men sen geopend ojfn zo de goede samenwerking tusen rijk en gemeente te benadrukken. Beide scholen zijn gevestigd aan de Kruitmolenlaan. (Van onze correspondent OOSTBURG Vrijdaga vond om 19.00 uur begint in het Oostburgse gemeentehuis een politieke forumavond, ge organiseerd door de K-P.J- kring Oostburg. Zoals gemeld zal hierbij o.m. aanwezig zijn de minister van landbouw en visserij, ir. P. Laidiinois. Namens verschillende poli tieke partijen hebben boven dien zitting in het forum de heren Th. van Lier (P.v.d.A.) mr. J. Scholten (A.R.), drs. F. Burger (CHU), drs. D. Drees, (V.V.D.), de heer J. Nuyens (jongeren K.V.P.) drs. W. Wil- bers (D '66) en drs. M. van Hui ten (P.P.R.). (Van onze correspondent) KAPELLE De glastuin- ders uiit Kapelle en omgeving hebben een redelijk jaar ach ter de rug. Bij de kasaardbei- en gaf vooral de late teelt goede resultaten en ook de tomaten hebben het dit sei zoen goed gedaan. Dit deelde de voorzitter van de glasstu dieclub Kapelle en omstreken van de Zeeuwse Groentetelers Organisatie, de heer A.J. Ber- man te Kapelle, mede op de vergadering van deze studie club. De heer Berman zei dat het in de bedoeling ligt dat de kringen Oost-Zuid-Beveland en West-Zuid-Beveland van de Zeeuwse Groentetelers Or ganisatie wonden samenge voegd tot één kring en verder wees hij op de noodzaak om lid te zijn van de Zeeuwse Groentetelers Organisatie. Tij dens een vergadering die werd belegd vanwege het Centraal Bureau van die Tuinbouwvei lingen is aandacht besteed aan die meest gewenste verpakking voor kasaardibeien. Hierover zal nog nader van gedachten worden gewisseld, ook door een afvaardiging van de Zeeuwse glastuinders. Op deze bijeenkomst sprak de heer J. Ruissen van het consulent- schap voor de tuinbouw te Goes over de resultaten van de teelt van kaeaatdbeien in de laatste drie jaar en daaruit bleek duidelijk hoe het vooral de prijs is die bepaald hoe de teelt financieel verloopt. Aan de mogelijkheden tot prod.uk- tiviteitsvergroting is nu wel ongeveer een eind gekomen. De heer B. Bayense van het oonsulentschap voor de tuin bouw gaf een uiteenzetting van de teelteisen bij de kas- aardbeienteelt. Op het ogen blik loopt de oogst van toma ten in de kassen teneinde en binnen afzienbare tijd zullen de aardbeien voor de nieuwe oogst er weer worden inge bracht Van Monica Vroom, het Middelburgse meisje, dat nu een jaartje in Amerika studeert en ons regelmatig in deze rubriek op de hoogte houdt van haar ervaringen, kregen wjj een dezer dagen de volgende brief: „het is nu vijf weken ge leden dat ik in de United States arriveerde. In deze tijd is me wel het een en ander omtrent de Ameri kaanse aard en denkwijze duidelijk geworden. De eer ste dagen was mijn program ma overladen doordat iedere vriend of bekende, die maar van mijn komst gehoord had, me wilde zien en ontmoeten. Bij zo'n uitnodiging werd me het hemd van het lijf ge vraagd. Dit gaf mij de in druk van een persoonlijk contact. Vooral ook, omdat die mensen me nadien tel kens weer aanspraken en naar me informeerden. Eén keer ben ik de hele dag rondgeleid door het gebouw van de telefoonmaatschappij (die niet in handen van de staat is) in SacramentoZo'n zeventienhonderd mensen verdienen hier hun brood. Het gebouw heeft dus een groot aantal kantoren. Ze hebben me minstens in tien ervan binnengeleid en daar met alle (voor mij onbeken de) mensen laten kennisma ken. Tot aan de directeur zelfs toe. Ze zijn direct vre selijk in je geïnteresseerd en zodra je het woord Holland laat vallen, weten ze altijd iemand uit hun kennissen kring die in Amsterdam is geweest. Aan het eind van de dag was ik zo'n zestig „vrienden' rijker. Dan blijkt echter al snel dat de interesses geen brede basis hebben, dat de ge sprekken niet boven een be paald niveau 'uitkomen. Een gesprek start als volgt: Hi how are you?". Antwoord: „O.k., fine". Dan begint, een van beide partijen over zijn belevenissen van de vorige dag te praten. Hij doet de ander achterover slaan van de gegevens over bekenden, die dit en dat pas nieuw hebben gekóchtover wat hem is overkomen en de gees tigheden, die hij daarbij ten berde heeft gebracht. Nadat de andere partij dit in stomme verbazing heeft aangehoord, trekt deze van leer. Op een gegeven moment zijn beiden ingelicht. Dan worden er an dere grappen verkocht, want uitgepraat raken ze nooit. Kinderen van drie of vier ja ar beheersen deze stijl al helemaal. Ze kunnen volwas senen gemakkelijk lange tijd bezighouden, zonder enige schuchterheid of verlegen held. In het begin lijkt dit alle maal even leuk en aardig- Maar het wordt ellf moment van de dagelke avond en bij iedere gelegenheid her haald. Zelf ben ik niet zo'n vreselijke ster in het ophan gen van sterke verhalen. Vaak luister ik dan, als we bijvoorbeeld in de auto zit ten, naar het gesprek 'van' de anderen. Ik doe mijn uiterste best om er achter te komen waar ze het nou eigenlijk i' i' «'i not,.', |',1, 1T71- over hebben, maar meestal kom ik er niet eens uit. Hun leven is inderdaad vreselijk gezellig op deze manier en je hebt inderdaad, „lots of fun" en „enjoy life". Op zulke avonden zit je aan een stuk door te lachen. Dat is waar. Het ligt dus helemaal aan jezelf, aan de normen en aan de eisen, die je aan het le ven stelt, of je deze stijl wel of niet kunt waarderen. Maar het geeft wel een beetje hun oppervlakkigheid weer. De mensen zijn altijd be zig ergens naar toe te gaan of buitenshuis iets te doen. ,-£eik$ii:;. Hiërd.oo'f, s(%ft pf -, weinig 'tijd övef' ffm ergens dieper op in te gaan, zelfs niet in de familiekring. Want het gezinsiepen hier verschilt ivel enigszins van het Neder landse. Behalve het warme eten maak je de rest van de maaltijden zelf klaar (veel zoetigheden en dat is. niet altijd even gezond). Je ruimt en spoelt je eigen bord af. en ieder gaat zijns weegs. Na schooltijd, of tijdens het nieuws, zijn er ook geen spe ciale thee- of koffietijden (met het koekje). Dit heeft tot gevolg dat de familie zel den op gezette tijden in zijn geheel bijeen is. Ik zie dat als een gemis. Ik kan het bijzonder op prijs stellen als er in de familiekring of tij dens het diner zo af en toe lopende problemen worden behandeld, hetzij een onder werp uit de krantenhetzij een persoonlijke kwestie- Maar het maakt niet veel uit of de familie wel bijeen is, want dan zit de helft toch naar de t.v. tekijken. Dat gaat hier de hele dag door. Er worden bijzonder veel shows getoond, griezelfilms, detectives en die Amerikaan se programma's, die wij ook in Nederland kunnen zien (zoals Bonanza, Mission Im possible etc. De mensen hoeven geen kijkgeld te be talen. De t.v.-maatschappijen krijgen hun geld van de ad verteerders. Maar dan wor den de reclame's wel midden in het programma getoond. Zelfs het nieuws wordt er voo- onderbroken. Deze gele genheden worden echter met beide handen aangegrepen om wat chips te halen of naar het toilet te gaan. Naar mijn mening zijn er veel en veel te weinig docu mentaires en programma's als Achter het Nieuws, Brandpunt en Marcel van Dam. Hierin worden natuur lijk geen onderwerpen be handeld, die. bijdragen tot hun instelling: „have fun". Het nieuws wordt op bijzon der ongelegen tijden uitge zonden: zes en elf uur 's avonds. Dat zijn nu net de ogenblikken dat geen sterve ling kijkt. Het is dan ook geen algemene bezienswaar digheid, zoals in Nederland- Hierdoor houden de mensen zich wat afzijdig van het ac tuele nieuws. Nu maar hopen aat ze de krant goed lezen. Een ding dat ik bijzonder In de Amerikanen kan prij zen is dat ze niet besmet zijn met de schoonmaak-ziekte. Bijna iedere vrouw heeft haar baan tenzij de kinde ren erg klein zijn). Ze komt helemaal niet aan het „dege lijke" huishouden toe (de mannen zijn trouwens reuze handig waar het huishoude lijke klusjes betreft. De meeste karïveitjes doen ze zelf. Kunnen ze het niet al leen klaarspelen, dan komen er vrienden aan te pas. Ze zullen niet zo snel een vak man te huip roepen). Eéns per week wordt er een grote schoonmaak gehou den. Iedereen helpt mee (de hulpvaardigheid en coöpera tie is. groots bij de Amerifcp- p.en). Daii kuhhèit ze er Weer een week tegen. Alleen 'de fieukeri;Die'li&uden ze elke. dag bij.' Je' haakt er tenslotte Wel aan gewend als je een stofje ziet en het ts tenmin ste niet zo'n vreselijke tijd verspilling. -f,?. USUI unnp 01 Jfezjajuoe 6 rno) pjooq g UBUI /Anuiq:sjusA\ 1 ZZZ 3JJOAV 9 sqiuii juejd s lat/A f sinq uibbj g uaajsjooqas g sjqoaj uiaoiq j 0 Voor de oplossing zie elders in deze rubriek. eindredactie bas augustijn Met name in de Ooster- schelde is de fotowerkgroep van de Nederlandse onder watersportbond de laatste tijd erg actief. Het maken van onderwaterfoto's in geor ganiseerd verband staat in Nederland overigens nog in de kinderschoenen. Carl Lau- inger uit Breda, de secretaris van de fotowerkgroep, ver telt dat de werkgroep mo menteel heel druk bezig is met het vergaren van kennis over onderwaterfotografie en het uitdragen van die kennis aan de leden. „Fotograferen onder water ls een erg moeilijke zaak", vertelt hij. „Vooral in Neder land. In de Middellandse Zee bijvoorbeeld heb je onder water een helder zicht, maar in Nederland is er veel zweefvuil in het water, waardoor het zicht beperkt is. Het gemiddelde zicht in de Oosterschelde is ongeveer twee meter. Dat betekent dat je moet fotofraferen op een afstand van veertig centime ter". De in deze rubriek afge drukte foto is door Carl Lau- inger in de Oosterschelde ge maakt op een diepte van vier meter, op een afstand van 45 centimeter van het ónder- werp en er was geen flits licht nodig. Mensen, die meer willen weten over on derwaterfotografie kunnen zich wenden tot de Neder landse onderwatersportbond. Baliestraat 96 in Den Haag of tot de heer Lauinger, Ire- nestraat 4 te Breda.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 7