Kantonrechter houdt 'aanvaring op Schelde' aan Makelaars niet somber over grote leegstand De Stem/De Vrije Zeeuw Horlogeventers kregen boete WEEKMARKT AXEL KRIJGT MEER RUIMTE Schoolraad bijeen „HOOGSTE TIJD VOOR BOUWCOMMISSIE" Doorlopend geld achter de hand. Zeeuwsch-Vlaanderen in fotos i Daar voel ik wel voor. Algemene Bank Nederland stad streek Oostburg Zuiddorpe OPLEVING St.-Jansteen HAARLAK ONTVREEMD JONGELUI BEKENNEN DIEFSTAL Zaamslag Sas van Gent Nieuw-Namen in zeeland Woensdag 8 november 1972 5 (Van een onzer verslaggevers) zitting voor onbepaalde tijd Toen beide schepen elkaar kom er maar uit" ten teken verbalisant wilden horen stuit- (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op 10 no vember 1971 ontstond op de Westerschelde voor Terneuzen een aanvaring tussen het Rus sische zeeschip Brazlav en het Liberiaanse schip Ore Prince. De schade aan beide schepen was aanzienlijk. De zaak werd in eerste instantie behandeld door de Terneuzense kan tonrechter mr. C. J. van Hees. Aangezien mr. Van Hees en de officier van justitie, mr. W. Mijnssen, echter het horen van een getuige en de verbalisant van de rijkspolitie te water nodig vonden werd de recht zitting voor onbepaalde aangehouden. De Belgische loods C. J. L., die ten tijde van de aanvaring op de brug van de Ore Prince stond, moest zich verantwoor den voor het feit dat hij de roerganger een onjuist advies zou hebben gegeven. De Ore Prince kwam uit de Terneu zense zeesluis en wilde koers zetten naar Vlissingen. Uit zee naderde het Russische schip. Volgens loods L. was de Rus de Dow-steiger nog niet ge passeerd en had de Brazlav alle ruimte achter de Ore Prince om voorbij te varen. Toen beide schepen elkaar tot op ongeveer een kwartmijl genaderd waren draaide de Rus echter naar bakboord. De Ore Prince was inmiddels ook naar bakboord gezwenkt. Hoe wel loods L. zijn schip van stop op volle kracht achteruit liet zetten was een botsing niet meer te voorkomen. Volgens loods L. heeft de loods van het Russische schip dat op weg was naar Antwer pen die Ore Prince niet of te laat opgemerkt door de „lich- tenzee" van Dow Chemical. Bovendien had hij over de scheepsradio de loods van de Brazlav horen zeggen: „O.K., kom er maar uit" ten teken dat hij rustig de Westerschel de kon oversteken. Later had de Rus op oproe pen van de Ore Prince niet gereageerd. Loods L. ontkende een verkeerde manoeuvre van de Ore Prince te hebben uit gelokt. „Wanneer die Rus koers had gehouden en niet naar bakboord was gedraaid was er niets gebeurd," zei hij. Toen de officier van justitie en de kantonrechter te kennen gaven het bandje te willen horen waarop het radioverkeer tussen bedde schepen was op genomen en dat zij ook de verbalisant wilden horen stuit te dat op bezwaren van de raadsman mr. F. K. Adriaan- se. Volgens deze waren er vol doende gronden aanwezig voor vrijspraak. Het ging de raads man te ver loods L. strafrech telijk te vervolgen. Bovendien meende hij dat er uit de ge luidsband toch niets valt op te maken". Het is een warboel van geluiden". Mr. Mijnssen: „Dan wil ik die warboel zelf wcleens be luisteren". De kantonrechter sloot zich bij de wens van de officier aan en hield de zaak voor onbepaalde tijd aan. Collecte De collecte voor de Nierstichting die in Oost- burg werd gehouden heeft in totaal f 522,- opgebracht. Schieting Handboogvere niging Sint-Sebastiaan heeft een kalkoenschieting gehou den. In totaal namen 82 schut ters aan deze traditionele Zuiddorpse wedstrijd deel. De uitslag was als volgt: le hoog vogel: Nic Goossens, Klooster- zande, 2e hoogvogel: W. de Kok, Clinge, zijvogels: J- van de Velde, Zelzate (B) en H. de Waele, Koewacht, kallen: Uytendaele, Puyenbroek (B) en A. Bossche, Sas van Gent. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Het is natuurlijk jammer dat er op het ogenblik zoveel woningen in Terneuzen leeg staan, maar dat is nog geen reden om in paniek te raken. Nee, die leeg stand van woningen is voor mij niet bijzonder verontrus tend. Op het toaal woningbezit van Terneuzen betekenen die leegstaande woningen maar 5 procent. Aan de andere kant is het voor het publiek interes sant dat het nu volop kan kiezen uit de aanwezige voor raad huizen. Ik schat dat de woningsituatie binnen hooguit twee jaar weer helemaal ge zond is". Aan het woord is de Ter neuzense makelaar J.F. Rouw. Hij is het in het geheel niet eens met de negatieve gelui den over het grote aantal leeg staande woningen in Terneu zen. „Aan paniek zaaien heb ben we niets. We zouden er alleen miaar eventuele beleg gers door afschrikken. Dat zou de verdere ontwikkeling van Terneuzen en de Kan-aalzone niet ten goede komen. Ik ben het er mee eens dat er geen nieuwe bouwplannen uitge werkt moeten worden, maiar de bestaande plannen moeten normaal uitgevoerd worden. Ik blijf er bij dat we de huizen die we nu bouwen over een jaar of twee hard noddig zullen hebben". De heer Rouw wijst er op dat als gevolg van de verdergaande opruiming van krotwoningen een aantal van de nu leegstaande huizen bin nen afzienbare tijd bewoond zullen worden. In het nieuwe uitbreidingsplan Hof Zelden- rust zullen voldoende moge lijkheden geschapen dienen te worden voor individuele bou wers, meent bil. De heer Rouw wijt de hui dige grote leegstand van wo ningen. in Terneuzen - en daarin wordt hij bijgevallen door de heer J.A. van der Poel, directeur van het aanne mingsbedrijf gebr. Van der Poel - voornamelijk aan het gebrek aan overleg en coördi natie in de Terneuzense bouw sector. „Al jaren geleden heb ben we gewezen op de nood zaak van een gemeentelijk bouwteam dat regelmatig bij elkaar komt om overleg te plegien over nieuwe bouwplan nen. Op het ogenblik wordt er veel te veel langs elkaar heen gewerkt. Het wordt de aller hoogste tijd dat een dergelijke coördinatiecommissie in het leven wordt geroepen", zegt de heer Van der Poel. Ook de heer A. ter Eist, medewerker van het make laarskantoor Stok in Terneu zen, is niet al te somber ge stemd over de huidige wo ningleegstand. „In de loop van volgend jaar verwacht ik een opleving van onze economie en dan zal ook de vraag naar woningen en zeker die in de premiesector toenemen". De heer Ter Eist verwacht met name een grote stimulans van de vooruitzichten op de vaste oeververbinding". Topbiljart De topbiljart- cluib „Zondagsvermaak" speel de een wedstrijd tegen de tóp- biljartclub „De Wuitens" uit Harome. Zondagsvermaak Hep een nederlaag op en moest met een 12—9 score huiswaarts keren. Gouden huwelijk Op 30 november zal het vijftig jaar geleden rijn, dat het echtpaar Blammaert-IJsebaert in de Beukenlaan in het huwelijks bootje stapte. Het zal dit echt paar, waarvan de heer W. Blommaert gepensioneerd hoofdonderwijzer is, op deze dag zeker niet aan belangstel ling ontbreken. Editie Zeeland RAÏONKANTOREN: TERNEUZEN: Nieuwstraat 9, tel. 01150 - 7920 (4 lijnen); HULST Steenstraat 14, tel. 01140-3751 (3 lijnen); GOES: Klokstraat 1 tel. 01100-8030 (3 lijnen). KANTOORUREN: maandag t/m vrijdag 8.15 - 12.30 en 13.30 -17.00 uur. HULPKANTOOR OOSTBURG: voor aanname advertenties en abonnementen: Boekhandel Pie- ters, Brouwerijstraat 4, tel. 01170 - 2791. BUITEN KANTOORUREN: ADVERTENTIE-EXPLOITATIE: Breda: maandag t/m vrijdag 19.00 - 21.00 uur, tel. 01600 - 22341; zaterdag 9.00 - 12.00 uur, tel. 01600 - 49900; zondag 20.00 - 22.00 uur, tel. 01600-22341. BEZORGKLACHTEN: Zeeuwsch-Vlaanderen: teL 01140-3751 ot 01150 - 6297; Midden- Zeeland: 01100-4944. HUIS AAN SLUITINGEN: REDACTIE: chef Zeeuwse redactie: S. C. Augustijn, kantoor Nieuwstraat 9. Terneuzen, tel. 01150 - 7920, privé tel. 01150 - 6745; algemeen re dacteur Zeeland: A. F. Koopman, kantoor Kromme Weele 4. Mid delburg, tel. 01180-7764, privé tel. 01180 - 7438; redacteur Mid den-Zeeland: B. Jansen, kantoor Klokstraat 1, Goes, teL 01100- 8030; redacteur te Terneuzen en Kanaalzone: G. van BerkeL kan toor Nieuwstraat 9, Terneuzen. teL 01150 - 7920, privé teL 01150 4866; redacteur O Z.-Vlaanderen: A Verlind, kantoor Steenstr. 14. Hulst, tel. 01140- 3751, privé tel. 01140 - 3103; redacteur W.Z.- Vlaanderen: R van der Helm, kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen teL 01150-7920, privé tel. 01150 - 4865; sportredactie Zeeland R. van Deursen. teL 01155 - 1367. FOTOJOURNALIST ZEELAND: C. J. de Boer. Trumanlaan 10, AxeL teL 01155 2287. ABONNEMENTEN.EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland: P. Konings, teL 01150 - 6297. ADVERTENTIE-EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland: C. Menu, teL 01100-4316. (Van onze correspondent) TERNEUZEN In de gras- sierderij van P.K. aan de Kerkhoïlaan te Terneuzen werd in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken. Er werd een aantal spuitbussen met haarlak ontvreemd. De da ders kwamen via een dakven ster binnen. 0 Deze foto kreeg als titel „Catacomben" mee. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. Vier man sterk stonden ze voor de kan tonrechter ln Terneuzen en alle vier ontkenden ze hardnekkig zich schuldig te hebben gemaakt aan het ten laste gelegde feit, het clandestien venten met horloges en armbanden op de Grote Markt in Hulst In augustus van dit jaar pakte de rijkspolitie tijdens een gebundelde actie zes hor logeverkopers in de kraag, na dat de politiemannen eerst vanuit het stadhuis het doen en laten van de venters had geobserveerd. Twee van de verdachten lieten op de zitting in Terneuzen verstek gaan. De vier koopheden gaiven toe dat ze een aantal horloges en armbanden bij ziah droe gen, maar toen de politie hen aanhield hadden ze zich niet met de handel beziggehouden zeiden ze aan de kantonrech ter mr. Van Hees. „We ston den alleen wat met elkaar te praten omdat het niet best gaat met de handel". De vier verdachten klaagden (Van onze correspondent» TERNEUZEN In de ma gazijnen van de Handelmaat schappij „Victor" te Terneuzen werd ingebroken. Een hoeveel heid snoep en een aantal fles sen wijn is verdwenen. Drie Terneuzense jongens van 15 en 16 jaar, die hiervan worden verdacht, zijn door de politie verhoord en hebben bekend (Van een onzer verslaggevers) hun nood omdat ze nergens een ventvergunning krijgen en toch aan de kost moeten ko men om hun gezin te onder houden. „We worden overal en door iedereen gediscrimineerd. Ieder draagt een steentje bij om ons in een bepaalde hoek te zetten en, iedereen voelt zich geroepen om ons een tik te geven", zei een van de ver dachten in zo'n stortvloed van woorden dat mr. Van Hees er om moest gtimdachen. De officier van justitie, mr, W. Mijnssen, achtte het tenlas- tegelegde bewezen. Bij zijn eis hield hij rekening met de waarde van verbeurd ver klaarde horloges en armban den. De door de officier ge vorderde boeten varieerden van f 50 en verbeurdverkla ring van de koopwaar tot f 150 en verbeurdverklaring. Mr. Mijnssen zei dat volgens de algemene politieverorde ning van Hulst onder venten ook wordt verstaan het mee voeren van koopwaar met de kennelijke bedoeling deze te verkopen. De kantonrechter veroor deelde G. M. tot f 100 boete en verbeurdverklaring van zijn ln beslag genomen koop waar. L. H. tot f 50 en ver beurdverklaring, ,A. M. tot f 150 en verbeurdverklaring. C. H. tot f 100 en verbeurdver klaring, R. tot alleen ver beurdverklaring van zijn hor loges en C. H tot f 100 en verbeurdverklaring. SAS VAN GENT De nu drie jaar ln Zeeuwsch-Vlaan deren wonende en werkende Erik Ossewaarde hij woont in Graauw is als fotograaf vooral onder de indruk van de bedrijvigheid van de hier ge vestigde industrieën en als een soort tegenpool de rustieke charme van het landschap. Het zijn dan ook vooral foto's Van deze onderwerpen die opval len op de expositie van zijn werk in galerie „De Uilenspie gel" aan de Westkade in Sas van Gent. Erik Ossewaarde is een man die wat hij voor de lens krijgt het liefst recht toe recht aan op de gevoelige plaat vast legt. Technische foefjes ge pleegd in de donkere kamer komen in zijn produktie hoogst zelden voor. Hier en daar valt in zijn werk een poëtische noot te onderkennen en tie tillen sommige foto's boven het strak zakelijke beeld van havengezichten en industriële activiteiten uit. Er ik Ossewaarde geeft ook grif toe dat hij in het bijzonder door de kracht dit uit machi nes en andere bedrijfsinstalla- ties spreekt wordt geboeid. Van deze voorkeur getuigt zijn expoistie in de Uilenspie gel. Trimafdeling Onder grote belangstelliinig is onder auspi ciën van de gymnastiekvereni ging Thor in Sas van Gent begonnen met een trimafde ling voor heren. In de gym nastiekzaal van het cultureel centrum De Speye werd van 21 tot 22 uur door een aantal enthousiaste deelnemers aan de conditie gewerkt. Met een partijtje basketbal werd die avond besloten. Het maximum aantal deelnemers is nog niet bereikt, zodat voor een aantal heren de mogelijkheid bestaat vrijdag a-s. aanwezig te zijn. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Geregelde bezoe kers van de Axelse week markt zullen binnenkort op marktdagen, in de Noordstraat wat meer ruimte krijgen. B. en w. hebben namelijk beslo ten tot een nieuwe maxktind»- ling. Een deel van de staanplaat sen is daarbij verschoven naar het Szydlowskiplein. Het Axelse college heeft hiertoe besloten om de winkels in de Noordstraat gemakkelijker toegankelijk te maken. Daar komt nog bij, dat enkele cafés een terras hebben gekregen, dat op deze manier in het marktbeedd ingepast kan wor den. Burgemeester M. K. van Dijke verwacht, dat dit met name in de zomermaanden ten goede aal komen aan de week markt. De marktkramen, die in de Noordstraat mogen blij ven, zullen wat verder van elkaar komen staan. De Tuin straat zal in het vervolg ge bruikt worden ais parkeerge legenheid voor de marktkoop lui. De wijzigingen worden zo sned mogelijk doorgevoerd. Er moeten op het Szydlowski plein eerst nog enkele voorzie ningen worden getroffen. Ais gevolg van deze veranderingen zal in het vervolg ook de brandweer bij noodgevallen beter en sneller kunnen optre den, aldus burgemeester M. K. van Dijke die de voorgenomen wijzigingen gisteren op de we kelijkse persconferentie be kend heeft gemaakt. De burgemeester heeft te vens meegedeeld, dat hij het bestuur van de stichting „Streekcentrum" heeft uitge nodigd om te komen praten over de plannen om in Axel te komen tot de bouw van een permanente expositieruimte. Om dit plan te verwezenlijken is de „Stichting Expo" in het leven geroepen, die zich te vens zai bezighouden met de jaarlijkse organisatie van de middenstandstentoonstelling. Burgemeester Van Dijke heeft gisteren desgevraagd ver klaard zeer positief te staan te genover het idee van een per manent beursgebouw. Op wat voor manier de gemeente daaraan e\ entueel medewer king zou kunnen verlenen, is- volgens de burgemeester nog niet bekend. Dat vormt nog een punt van beraad, dat aan de orde zou kunnen komen in het gesprek met de midden standsvereniging. „Of dit beursgebouw gecombineerd kan worden met een sporthal moet nog bekeken worden", aldus de heer Van Dijke, die twee jaar geleden zelf met het idee kwam om in Axel een definitief beursgebouw te ver wezenlijken. Hengelwedstrijd De hen- gela arsvereniging HVSO hield nabij buurtschap de Griete in de Westerschelde en zeehen- gelwedstrijd. De uitslag was-: 1 J. van Langevelde, Axel, met 1047 pnt, 2 B. Taaiman, Zaamslag, 982, 3 J. de Bruijné, Terneuzen, 644, 4 R. de Footer 382, 5 M. Hamelink 281, 6 M. Allaart, 271, 7 Jac. de Putter, 270, 8 Mart. HameHnk, 268, 9 D. de Dekker, 262, 10 W. Al laart, 125, allen te Zaamslag. Carnavalsbal Het earna valsoomité van Nieuw-Nomen organiseert op 11 november a.s. een balavond in café R. Thilleman. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur met muzika le medewerking van The Sto ne Stars. (ADVERTENTIE) BERGEN OP ZOOM Roxy 20 uur: Zweedse stewardessen 18 j. Hal Stadhuis. Grote Markt, tentoonstelling van de maand van Marcel Cocka (t.m. 30 nov). Van 9-12.30 en van 13.30-17.30 uur. Markiezenhof gemeentemuseum, expositie Beelden binnen, collectie klei nere plastieken (t.m. 19 nov.) Dagelijks van 14-17 uur. GOES Grand 20 uur: De inbre ker 14 j. Goese Museum, expositie van de Ver. Landschapsreser vaat over het landschap van Zuid-Beveland (t.m. 11 nov.) Open ma. t.m. vrijd. van 10-12 en van 13.30-17 uur. Wo. ook van 19-21 uur. Zat. van 14-17 uur. Zon. gesloten. HULST Boekh. Van Geyt, Steen- straat 20, expositie Kleine maatjes (t.m. 3 dec.) Werkd. van 9-12 en van 13-18 uur, zond. van 14-17 uur. MIDDELBURG Galerie Papaver, Kinderdijk expositie Frans Erkelens met schilderijen en tekeningen (t.m. 24 nov.). Open di. t.m. zat. van 14-20 uur. ROTTERDAM De Doelen (Hal grote zaal) 12.45 uur: Koffieconcert met Arie Keijzer aan het or gel. Hofplein Theater 20.15 uur. Paul van VHet met „Noord-West". Piccolo Theater 20.15 uur: „Naar huis" van WilUam Trevor en „Sonate van het maanlicht" van Vonnis Ritsos met oa. Ellen Vogel, John Peters en Pim Peters. Schouwburg 20.15 uur: „De drie zusters" van Tsjechow door het Zuidelijk Toneel Glo be. SAS VAN GENT Galerie de Uilenspiegel, Westkade 71 Foto-expositie Erik Ossewaarde (t.m. 30 no vember). VLISSINGEN Stadhuis, expositie Plasti sche kunst in West-Vlaande- ren 1972. Dagelijks, behalve zondags van 10-17.30 uur (tm. 8 nov). WESTDORPE Kunsth. Troutzaerte. Singel 45 expositie Jaap van de Pok schilderijen en tekeningen (t.m. 8 nov.). Werkdagen van 9-18 uur, zond, van 14-18 uur, ma. gesloten. ANTWERPEN Sportpaleis de nieuwe Wie ner Eisrevue IJscarrousel, t.m. 19 nov. Di. wo. dond. vrijd. en zat. om 20 uur. Zaterdagen en de feestdag 15 nov. ook om 15 uur. Op ma. geen voorstel ling. Kon. Museum van Schone Kunsten, expositie Jos Hen- drickx (tm. 24 nov.). Exposi tie Research- group-Hosselt (tm. 11 nov.). GENT Kon. Opera 20 uur: Ont dek de wereld „Azoren en MSadeira". (Van onze correspondent) TERNEUZEN In de eer ste vergadering van de Ter neuzense schoolraad (openbaar lager onderwijs) is een uit vier leden bestaande commis sie gevormd, die zal onderzoe ken of de openbare lagere schooi te Driewegen moet blij' ven bestaan. Indien mogelijk zal deze kwestie voor I febru ari 1973 tijdens een openbare raadsvergadering worden be handeld. De schoolraad wil het vol gend jaar inspraak hebben bij de samenstelling van de ge meentelijke concept-begroting voor 1974, dit voor wat betreft het doör de gemeente te beta len bedrag per leerling. Wet houder Barbé zegde toe dat de schoolraad deze cijfers zo vlug mogelijk zal worden toe gezonden. Door het ontstaan van de schoolraad zal de ou derraad worden ontbonden. Tijdens de vergadering werd besloten dat dit aan het Ter neuzense college van b. en w. zal worden meegedeeld. Bij de benoeming van hoofden en verder onderwij zend personeel van de openba re scholen zal een permanente commissie uit de schoolraad worden betrokken. Dit zal in nauw overleg met de school hoofden gebeuren, voor zover het „gewoon" onderwijzend personeel betreft. Deze com missie bestaat uit twee „vas te" leden met toevoeging van een derde lid. dat wisselt al naar gelang de school, die bij een bepaalde sollicitatie of be noeming is betrokken. Wethouder Barbé vroeg zich af of het systeem van proef lessen geven, nog wel het juiste is. Volgens de heer Bar bé kan hierop een sollicitant niet juist beoordeeld wor den. Besloten werd dat de schoolraad zal toetreden als lid van de raad van adviesorga nen, waarvan thans de meeste oudercommissies in Terneuzen van het openbaar onderwijs lid zijn. Welhaast alle schooi en ouderraden in Nederland rijn lid van de raad van ad viesorganen. Het lidmaatschap van de schoolraad houdt wel in dat de oudercommissies hun Hdmaatschap van de raad van adviesorganen moeten opzeg gen. Uit de schoolraad kwamen vragen naar voren over het invoeren van schoolmelk waarvoor veel animo bleek te bestaan. Het bestuur zal de voor- en nadelen hiervan on derzoeken. In hoeverre een schoolkind verzekerd is tegen allerlei risico's zal het bestuur eveneens bestuderen en daaro ver uitleg geven in de verga dering, die op maandag 11 de cember om 20.00 uur in het stadhuis zai worden gehou den. Als u een ABN Plan-Krediet afsluit, hèbt u doorlopend geld achter de hand zonder dat het u een cent kost. U mag zelf weten hoe en wanneer u het Plan-Krediet wilt besteden. U kunt er een kleuren TV, een caravan of dat leuke vis-bootje voor kopen. U kunt het gebruiken voor, die onverwachte garage- of tandartsrekening, voor het opknappen van uw huis, voor een vakantie. U kunt profiteren van die voordelige aanbieding, want wachten op het einde van de maand of op uw tantième hoeft niet meer. U kunt het overeengekomen bedrag van uw Plan-Krediet ineens of in gedeelten opnemen. U kunt het ook rustig laten staan totu het nodig hebt Zo hebt u altijd wat geld achter de hand, zonder steeds opnieuw een kontrakt te hoeven afsluiten. En het mooie is: u begint voor ABN Plan-Krediet pas rente (1% per maand) te betalen als u geld opneemt. ABN Plan- Krediet geeft u een financiële reserve die u geen cent kost! I Graag ontvang ik van u nadere informatie en ccn aanvraagformulier voor I een ABN Plan-Krediet Naam. Adres Woonplaats. _TeL. Bc heb rekening bij de Algemene Bank Nederland. "T I In ongefrankeerde envelop opzenden aam AlgemeneBankNededaad, Antwoordnummer3502,Amsteidam. SV 4

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 5