1 Onderzoek naar aan behoefte kantoorruimte GROTE ORDER VOOR DE SCHELDE Spektakel van Arnemuiden MINISTERS PRATEN IN ZEELAND BOTSING OP VLAKEBRUG VINDT KERSTBOMEN TE DEER ONTWIKKELINGSMAATSCHAPPIJ IS OPDRACHTGEEFSTER Kanisvliet Terneuzenaar vangt tien in één keer Zacht „Pech Onder- weg in Zeeland PROMOTIE DR. STAAL m—ÊÊÊÊÊÊmm^m UL' -lil kleine E 8 1 1 Jongste der wereldmerken. Vitaal, dynamisch, internationaal! Peter Stuyvesant- rijke geurige tab^k en... het Miracle Filter Peter Stuyvesant, U geniet zoveel meer! AUTO RIJDT BLOEMBAKKEN ETALAGE IN QUIST STOPPEN TRIEST POOLSE DANK AAN AXEL Woensdag 8 november 1972 (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) TERNE UZEN De heer R. van Kouteren uit Ter- neuzen sloeg het afgelo pen weekeinde op de Westerschelde een kabel jauw van 10 kilogram aan de haak van zijn werphengel. Samen met zijn visge- noot slaagde hjj er in, de forse knaap met veel moeite binnenboord te halen. .(Van onze oorrespondent) OOSTBURG Bij de meu belzaak van de heer Z. die S. dn de Brouwerijstraat te Oost burg is dinsdaga vond voor wel f 10.0000 schade aangericht toen een auto slipte, énkele bloembakken omverreed, en deze vervolgens in.de etalage van de meubelzaak deponeer de. De auto werd bestuurd door v. d. P. uit Knokke. In de Brouwerijstraat stonden enke le auto's geparkeerd, waarop hij zich verkeek en begon te remmen met het noodlottige gevolg. De auto was total Toss. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/ROTTERDAM In opdracht van een ontwikkelingsmaatschappij in Middelburg is het advies bureau Polyad N.V. in Rotterdam begonnen met een onderzoek naar de toekomstige behoefte aan kantoor- en verkoopruimten in de Zeeuwse hoofdstad. Het betreft hier, aldus een woordvoerder van Polyad, een peiling b(j het bedrijfsleven in Middelburg, dat intussen met vragen lijsten is benaderd. De ingevulde lijsten geven straks een inzicht in de wen sen en behoeften van diensten en instellingen aan kantoor- en verkoopruimten in de stad. Als de behoefte aam nieuwe of andere accommodaties is ge kwantificeerd dan zal de ont wikkelingsmaatschappij, wier naam voorlopig geheim wordt gehouden, eventueel plannen opstellen voor de bouw van nieuwe kantoor- en winkel panden in Middelburg. Polyad N.V. is, aldus de zegsman van dit bureau, dat zich met de ontwikkeling van zowel stedelijke, industriële als recreatieve voorzieningen bezig houdt, momenteel druk doende met een onderzoek ten behoeve van de gemeente Goes. Dit onderzoek zal vele jaren gaan duren, en in de studieopdracht ligt vervat, dat Polyad eens in de twee a drie maanden inzake deelaspecten van het totale onderzoek, rap port aan b. en w. van Goes uitbrengt. Het onderzoek ten behoeve van de gemeente Goes heeft ten doel een beleid ten aan zien van de ontwikkeling van de binnenstad te ontwerpen, in relatie met hetgeen er op 't gebied van centrale winkel voorzieningen op Walcheren gaande is. Zoals bekend heb ben zowel Middelburg als Vlissingen definitieve plannen om centrale winkelvoorzienin gen van grote omvang te creë ren. Goes wil daartegenover zijn eigen centrumfunctie voor Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18 uur: Zacht met later opnieuw regen. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Neder- land. Voor dandier,dag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp. 0 tot 5 graden boven normaal. Max. temp-: 1 tot 5 graden gaven normaal. Kans op een droge periode van mims(ens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 pro cent. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 4- Min. temp.: 0 tot 6 graden boven normaal. Max temp.: 0 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 40 Dra cent. hoogwater MORGEN, donderdag 9 no vember Bergen op Zoom 5.28 en 17.37, Hansweert 4.32 en 16.51, Terneuzen 3.55 en 16.13, Vlissdngen 3.26 en 15.43, Wemeldinige 5.18 en 17-27. waterstanden Konstanz 277 (onv), Rhein- felden 172 (min 7), Straats burg 170 (plus 12), Piitters- dorf 298 (plus 12), Maxau 336 (plus 2), Plochingen 125 (plus 3), Mannheim 146 (min 11), Steinbach 118 (plus 2), Mainz 169 (min 6), Bingen 70 (min 2), Kaub 91 (min 1), Trier 227 (onv), Koblenz 100 (onv). Keulen 39 (min 2), Ruhrort 203 (min 5), Lobith 803 (onv), Pannerdense kop 783 (onv), Nijmegen 611 (plus 2), IJssel- kop 758 (plus 1), Eefde IJssel 280 (min 8), Deventer 166 (min 4), Monsin 5458 (min 2), Borgharen 3831 (plus 20), Bel- feld 1088 (plus 2), Grave ben de sluis 508 (plus 2). (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op 27 no vember begint een nieuwe ANWB-cursus „Pech onder weg" in de Technische streek school Zeeland aan het Molen water te Middelburg. De cur sus omvat vier lessen die op vier achtereenvolgende maandagen worden gegeven. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Gisteren heeft dr. G. E. J. Staal, die geboren is in Lamswaarde, aan de Rijksuniversiteit te Utrecht zijn inaugurale rede gehouden als gewoon lector in de facul teit der geneeskunde. Dr. Staal, die zich speciali seert op het gebied van de bloedcellen, had als onderwerp van zijn inaugurale rede „En zym-defecten bij de mens". Dr. Staal werd in 1937 in Lamswaarde geboren. In 1965 deed hij zijn doctoraal examen in de biologie. Hij is onder meer verbonden geweest aan het biochemisch laboratorium van de Landbouwhogeschool te Wageningen. een deel van de regio Midden- Zeeland veilig stellen. „Polyad N.V." heeft twee onderzoekers permanent ter beschikking ge steld van het Goese project. Polyad N.V. is enkele jaren geleden gesticht op initiatief van een drietal grote bedrij ven, namelijk Pakhoed Hol ding N.V., de Verenigde Be drijven Nederhorst en de Ko ninklijke Nederlandse Heide maatschappij Polyad maakt bij de behar tiging van ontwik-kei ingsop drachten, die zowel door de overheid als het particulier bedrijfsleven kunnen worden verleend, gebruik van de ken nis en ervaring van de onder nemingen die de stoot tot op- ricbtig van Polyad hebben ge geven. Deze figuur leidt ech ter niet tot bindingen tussen degenen voor wie projectstu- ddes worden verricht en de ondernemingen die Polyad heb ben opgericht In de procedures die Polyad volgt, is de inspraak van de bewoners in gebieden waar voor projecten worden onder zocht, in «terke mate verze kerd. (Van onze correspondente VLISSINGEN De scheepswerf N.V. Koninklijke Maatschappij De Schelde, lid van de Rijn-Sehelde-Verolme- groep, heeft van de N-V. PZEM een order ontvangen voor de bouw van een stoom ketelinstallatie met een stoom- produktie van 590 ton per uur. De installatie is bestemd voor de uitbreiding van de conven tionele centrale te Borssele, met een opwekkingseenheid van 190 MW en ls gelijk aan de ketelinstallatie die in 1971 door De Schelde aan dezelfde opdrachtgever werd gele verd. De oplevering zal in de loop van 1975 geschieden. Met deze order is een bedrag van bijna 25 miljoen gulden gemoeid. Vorige wieek verstrekte de N.V. PUEM (Provinciale Utrechtse Energie Maatschap pij) De Schelde eveneens een opdracht voor de bouw van een stoomketeliinstallatie, be stemd voor de centrale Lage- weide te Utrecht met een op- wekktagseanheiid van 250 MW. De complete ketelinsitaRaftie die een stoomproduktde krijgt van een maximale cantimupro- dufct-ie van 825 tan per uur, wordt gebauwd volgens het combustion engineering Schel de-ontwerp. Met de order is een kleine 35 miljoen gulden gemoeid, zodat de orderporte feuille van De Schelde in en kele dagen uitgebreid werd met opdrachten ter waiarde van een zestig miljoen gul den. 3DOC3 ARNEMUIDEN In het halletje van het gemeente huis van Arnemuiden staan twee witgeschuurde klom pen, netjes naast elkaar. Een geur van verse koffie, ge mengd met tabaksrook, vult de kleine ruimte. Boven brandt licht. Er klinkt luid rumoer, dat wijst op openlij ke ruzie. Driftige hamersla gen weergalmen door het halletje en zijn zelfs op straat hoorbaar. De raad van Arnemuiden vergadert. Sinds de laatste gemeenteraadsverkiezingen is het bijna iedere keer raak in die zaal daarboven. Waar de vroede vaderen tot voor kort rustig en weloverwogen de zaken bespraken, elkaar soms amicaal bij de voor naam noemend, daar vliegen nu beschuldigingen over en weer. Waar men hiet vroeger met allerlei nuances altijd wel eens kon worden en waar begrip voor ander mans standpunt eigen-Lijk de regel was, daar verheffen zich nu burgemeester en wet houders van hun zetel, om in een ta-al die zwaar geladen is met stadbudstermen, bij de almachtige God te zweren, dat zij nimmer hun functie hebben misbruikt. Waar vroeger de overredingskracht het democratische wapen was, daar worc[t nu uitgeroe pen: „Meneer, u bent een lasteraar!" of (de citaten zijn letterlijk): „Hij heeft altijd wat te ouwehoeren-" En kort daarna: „Eenmaal zult gij re kenschap moeten afleggen voor de eeuwige rechter, want er wordt hier tegen de naaste gezondigd en dat staat gelijk aan moord en dood slag! Mijn ziel is ontroerd! O, als God hier eens verscheen, zouden wij ons dan niet moeten schamen over ons rentmeesterschap?" En direct daarna weer een deur, die opengezet wordt om wat frisse lucht in het doorge rookte zaaltje binnen te laten en een stem van de bode, die roept: „Kan ik met de koffie binnenkomen, burgemees ter....?" Het is een onbeschrijfelijk beeld. Chaotisch, absurd. Rondom in de zaal zie je prachtige oude schilderijen, o.a. voorstellend de geblind doekte vrouwe Justitia en staatslieden uit een tijd, waarin het woord „democra tie" nog niet bekend was. Onder de wijze blik van de bedaagde heren op de por tretten zie je de raad van Arnemuiden bijeen, tot de tanden gewapend. Bij stem mingen roepen zij niet „voor" of „tegen", maar „waardeloos" of „radicaal en met verontwaardiging te gen!" en dat alles op een toon, die erop duidt dat de mensen zichzelf -opvreten van woede en afkeer. Wat is hier in vredesnaam gebeurd? Wat heeft burge meester Hack, dat hij zich herhiaialdeldjk van zijn stoel verheft, om met duidelijk in gehouden woede te spreken van „lasterlijke aantijgin gen"? Waarom handhaaft hij opeens het reglement van or de, alsof hij een huis van bewaring in plaats van een gemeenteraad aan het leiden was? Hebben ze iets ver keerds gegeten, vandaag? Een Jongeman op de pu blieke tribune zegt: „Neem Quist en je hebt twist!". Een soort verkiezingsleus, die bo vendien alles zegt. Na de laatste gemeente raadsverkiezingen is de al tijd hoogrode, lichamelijk aangeslagen heer M. E. V. Quist, wonend in de kern Kteverskerke, onder het vaandel van de CHU tot de gemeenteraad toegetreden. Met hem kwam de ruzie in huis. Quist mam zijn taak ais raadslid namelijk met de be zetenheid van een duivelban ner op. Tot lichte verbijste ring van zijn kiezers kwam hij niet alleen af en toe met voorstellen waar een ander nooit op zou komen voor stellen, die de gewone bur ger echt wel aanspreken, maar bovendien begon hij complotten te ontdekken, zó grotesk, dat men zijn oren niet geloofde. Eerst liet de raad Quist maar begaan. Hij meende het goed. Hij spande zich persoonlijk voor veel zaken in, zoals voor de bouw van een zwembad, welks troebel water hij op een zo merdag hoogstpersoonlijk wilde zuiveren met behulp van chloortabletten. Hij nam het op voor de man die op winterdagen de straten van Arnemuiden sneeuwvrij maakt en was (omdat de be trokken burger deels werk loos zou worden) krachtig tegenstander van het voorstel om een gemeentelijke sneeuwschuiver aan te ko pen. Hij doorvorste docu menten, niet alleen op de gemeente-secretarie, maar ook op het kantoor van de centrale dienst bouw- en wo ningtoezicht Walcheren. Hij spitte in het politieke verle den van een nieuw benoem de wethouder en.... (het voor naamste punt) hij ving zo secuur als een radarspiegel alle dorpsroddel op, zeker waar deze betrekking h-ad op hemzelf. Op een dag moeten de stoppen bij hem zijn doorge slagen. Hij had allerlei din gen ontdekt: blokvorming (tegen hem) in de raad. Las ter door ambtenaren(tegen hem) in het dorp. Manipula ties (tegen hem) door de beide wethouders en door de burgemeester. Met weinig gevoel voor het politieke spel en waarschijn lijk krachtig opgehitst door een stel lolbroeken in het dorp, begon Quist met een waar bombardement van mo ties van wantrouwen tegen de wethouders, moties van afkeuring tegen de burge meester en felle brieven, waarin hij ontslag van be paalde ambtenaren eiste. Hij liep van tijd tot tijd boos uit raadsvergaderingen weg, dreigde Soestdijk op te bel len, verweet de burgemees ter dat deze emotioneel was en derhalve onbekwaam en.... stelde dat alles ook nog eens op schrift, iets dat hem ty peert. Vorige week donderdaga vond kwam de lawine van wantrouwen, die Quist in gang had gebracht, terugrol len. Hij ontdekte, dat ruim 150 jaar parlementaire erva ring aan de Nederlanders, Arnemuiden niet uitgezon derd, niet ongemerkt voorbij zijn gegaan. Zijn moties wer den stuk voor stuk van de tafel geveegd, onder de meest krasse verwijten aan zijn adres. Hij kreeg tot slot zelf een motie mee naar huis, waarin hij „onwaardig om raadslid te rijn" wordt genoemd. Bovendien dreigt, hem het gevaar vijf verga deringen lang niet tot de boksvloer van de raad te worden toegelaten. Maar hij blijft bij zijn beweringen. „Ik zal alles waarmaken!" heb ik hem wel tienmaal ho ren roepen. Wat in die raadzaal begon als een klucht (althans voor de toeschouwers) dat eindig de als een tragedie. Quist zat verkeerd, maar dat zal hij' niet zo gemakkelijk inzien. Hij meende democratisch be zig te rijn, doch gedroeg zich in feite klinisch. Van open bare aanklager werd hij hoofdverdachte, van analyti cus werd hij patiënt. Sommi gen zullen zeggen: „Zijn kie zers zullen hem verafschu wen". Ik wil het omdraaien: de afschuw geldt de kiezers, die deze man als een dorpse had-je-me-maar in een arena hebben geplaatst, waarin hij in plaats van dompteur, voed sel voor de leeuwen zou worden. De afschuw geldt dat kleine clubje lauwen, dat op de vergadering van de CHU-kiesvereniging zo rede neerde: „Zonder een inwoner van Kleverskerke op de lijst verliezen we stemmen" en toen de kandidatuur van Quist accepteerde, omdat die inderdaad in Kleverskerke woont. De CHU heeft het geweten! Maar erger is dat Quist het zal weten. Als hij het niet laat afweten TOM KOOPMAN (Van onze correspondent) VLISSINGEN De KVP afdeling Zeeland heeft voor de komende drie weken een zwaar programma in elkaar gedraaid ter voorbereiding op de komende Tweede Kamer verkiezingen van 29 novem ber. Zo organiseert de KVP afdeling Middelburg op 7 no vember om 20.15 uur in de bovenzaal van hotel Suisse op de markt te Middelburg een bijeenkomst waar KVP-gede- puteerde, de heer A.L. van Geesbergen, de problemen van Zeeland en de Tweede Ka merverkiezingen zal behande len. Op diezelfde avond ver wacht men in de Rijks Peda gogische Academie in Middel burg, drs. W.R. Dusarduijn en drs. R.C.B. Barbé. Op 10 no vember houdt de afdeling Oost-Zeeuwsch-Vlaianderen van de KVP om half 3 in het gemeentehuis van Hontenisse een contactmiddag waar mr. H.J.J. Andriessen, Tweede Kamer-fractievoorzitter van de KVP, drs. W.R.V. Dusarduijn, Tweede Kamerlid van de KVP, drs. M.W.J.M. Peijnen- burg, ook Tweede Kamerlid van de KVP en mevrouw M.H.F. Gardeniers-Berendsen zullen spreken en de KVP af deling Goes begint op diezelf de avond om 8 uur in de j eugdhoeve te 's Heerenhoek, een bijeenkomst waar mr. An driessen een aansluitend fo rum gevormd door bovenge noemde personen zal voorzit ten. Tijdens deze discussie zal er uitgebreid gelegenheid zijn tot het stellen van vragen over de Zeeuwse en landelijke vraagstukken. Ook op 10 november houdt de KPJ in Oostburg een bij eenkomst waar ir. P.J. Lardi- nois, minister van Landbouw en drs. W. Nuijens, voorzitter van de KPJ zullen spreken. Op 14 november begint de KVP kring Zeeland in samen werking met de ARP en de CHU om 20 uur in het Zuid- Landtheater in Terneuzen een bijeenkomst waar de KVP-in- leider R.J. Nellissen, minister financiën, CHU-inleider mr. Van Veen, minister van onder wijs en AR-inleider drs. J. Boersma, minister van sociale zaken zullen spreken. Op 15 november is er in de Christelijke Kweekschool voor Zeeland een bijeenkomst waar drs. Dusarduijn weer zal spre ken. Op 16 november is er weer een bijeenkomst waarin de drie christelijke partijen samen om 20 uur in het Open Hof in Pauwenburg bijeen zullen komen. Op 17 novem ber in de jeugdsocdëteit Oanus om 8 uur in gebouw de Vroone in Capelle Biezelinge. Dat zal een discussieavond zijn waar gedeputeerde, de heer A. van Geesbergen, aan wezig zal rijn. Op 23 novem ber aal de Vereniging Lande lijk Contact Orgaan voor het jeugd- en jongerenbeleid te Goes een bijeenkomst organi seren waar mevrouw Garde- nier-Berendsen spreekt. 0 Het bleef bij materiële schade. (Van onze correspondent) KRUININGEN Dins dagmorgen vroeg ontstond op de Vlakebrug een ket tingbotsing waarbij vijf au to's waren betrokken. De eerste auto, bestuurd door VV. van N. uit Kruiningen reed richting Goes en be gon te slippen en kwam op de andere weghelft in bot sing met een vrachtwagen bestuurd door A. M. uit Kruiningen. Door de aanrij ding kwam deze vrachtauto ook weer op de andere weghelft terecht en botste daar op twee personenau to's, bestuurd door A. C. T. uit Rilland-Bath, en J. M. uit Krabbendijke, en daar na op een Volkswagenbus je, bestuurd door J. C. A. V. uit Roosendaal, die allen in de richting Goes reden. In deze wirwar van auto's werden twee personen ge wond, namelijk de 17-jari- ge C. v. d. B. van het Voikswagenbusje, en een inzittende van de eerste au to J. K. uit Krabbendijke. Beiden liepen snijwonden en kneuzingen op en wer den overgebracht naar het Bergzichtziekenhuis te Goes, waar zij na behande ling huiswaarts konden ke ren. De materiële schade was aanzienlijk. (Van een onzer verslaggevers)' AXEL Alle kernen van de gemeente Axel zullen de ko mende maand verstoken blij ven van sfeervolle openbare Kerstverlichting. B en w. heb ben besloten om dit jaar uit zuinigheidheidsoverwegingen geen kerstbomen te kopen voor die op een aantal punten in de gemeente te plaatsen. „Goede kerstbomen worden „Goede Kerstbomen worden zeldzaam en duur", aldus bur gemeester M.K. van Dijke in een toelichting op dit besluit. Wel bestaat het plan om een kunstenaar opdracht te geven een kerstmotief te ontwerpen, dat in hout of staal uitgevoerd zou kunnen worden. Het Kerst-kunstwerk zou elk jaar gebruikt kunnen worden en opgesmukt kunnen worden met de bestaande feestverlich ting. Voor elke kern zou er een dergelijk motief moeten ko men, aldus de Axelse burge meester. „We hopen op deze manier in de toekomst toch wel wat te doen aan enige stadsverfraaiing rond Kerst mis". (Vervolg van pag. 1) Lucien van de Vijver: ,.Je kunt goed merken, dat de si tuatie snel verslechtert. Ing. van der Waa vertelt, dat des kundigen er het waterschap al op hebben gewezen, dat de Kanisvlietkreek op deze manier de ondergang tegemoet gaat. Lucien van de Vijver beaamt dat en voegt er aan toe, dat de problemen groter zijn gewor den, nadat Zelzate zijn riole- ringsnet heeft gemoderniseerd. Dat is nu ongeveer een jaar geleden. Op dit moment loost de helft van de Belgische ge meente op de Kanisvlietkreek en verwacht, dat er de komen de maanden nog heel wat hui zen en bedrijven bij zullen komen. Zelzate schermt met een traktaat van 1830 en wordt niet koud of warm onder invloed van de protesten vanuit Nederland. Triest zijn de ontwikkelingen alleszins omdat juist de Kanisvliet kreek een belangrijke recrea tieve functie vervult. Aan de kant van Sas van Gent heeft staatsbosbeheer een beschei den recreatiepark aaangelegd. maar dat zal wel nooit meer goed uit de verf komen als er niet snel maatregelen worden genomen. Wie wil uiteindelijk zijn ontspanning zoeken aan de rand van het open riool van zijn buurman? (Van een onzer verslaggevers) AXEL Kapitein Z. Kintri van de tiende Poolse vereni ging van leden van het regi ment dragonders heeft burge meester M.K. van Dijke van Axel in een brief bedankt voor de ontvangst van een aantal dragonders op 23 september in Axel. „We zullen de woorden,"waar mee u ons toesprak eerst tij dens de begroeting in het stad huis en later tijdens de maal tijd, waarbij u zo vriendelijk en hartelijk de nadruk legde op de rol, die ons onderdeel gespeeld heeft in het gevecht voor de bevrijding van Axel, nooit vergeten", aldus de kapi tein, die de burgemeester voorts vraagt zijn dank ook over te brengen aan de afge vaardigden van de organisatie commissie van de herdenkin gen en de hele bevolking van Axei,

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3