AMNESTIE IN OOST-DllITSLAND Grote vier akkoord met verdrag Donn-DDIi Inönu verlaat Volkspartij Protest tegen sluiting kerk Veel bezieling, weinig concrete resultaten landelijke ontmoetingsdag „Open Kerk" op Nieuwe „J. Henry Dunant" startklaar STRAKS TWEE DUITS LANDEN BIJ VN DREIGENDE REGERINGS CRISIS IN TURKIJE TE EINDHOVEN: Marathon- biosje VROUW BIJ BRAND OMGEKOMEN Klacht tegen hartchirurg dr. v. d. Schaar Blijetijds Gereedschap binnenland buitenland Prostituée liep brandwonden op Slotfase Moeilijkheid Sojoez-Apollo- experiment start 15 juli 1975 WlantJi Wan let BEJAARDE VADER Vondst olieblik bij „Sdveren Seepaert" bleef jaar geheim Hans Tiemeyer kreeg medaille stad Arnhem Belgische autoweg naar Frankrijk open Maandag 6 november 1972 5 7 BERLIJN (AP) In Oost- Duitsland zijn tot nu toe krach tens het amnestieprogramma 7.300 politieke en criminele ge vangenen vrijgelaten, zo heelt de Westduitse televisie gemeld. Van de vrijgelatenen zijn in middels al honderden in West- Berlijn en West-Duitsland aan gekomen. Op 1 november liet de DDR 171 gevangenen vrij die naar West-Berlijn en West-Duitsland mochten vertrekken. Dit wa ren voornamelnk politieke ge vangenen, onder anderen Oost duitsers die waren betrapt op een vluchtpoging of anderen hadden geholpen te vluchten. Men neemt aan dat er in Oost-Duitsland ongeveer 60.000 mensen gevangen zitten, onder wie naar schatting 3.000 a 5.000 politieke gevangenen. Het huidige amnestiepro gramma (het vierde in totaal) valt samen met de laatste fase van de onde-handelingen over een verdrag ter normalisatie van de betrekkingen tussen Oost- en West-Duitsland, waar over hieronder meer. Op de vraag of in totaal wel licht tot 30.000 gevangenen zou den worden vrijgelaten, ant woordden Oostduitse zegslieden dat dit goed mogelijk was. Zij voegden hieraan toe dat aan mogelijk 5000 politieke gevan genen in aanmerking komen voor amnestie. Van Oostduits- ziide was nooit eerder toegege ven, dat zoveel duizenden poli tieke en andere gevangenen vastzaten in Oost-Duitsland. Oost-Duitsland gaat binnen kort, in een nieuw gebaar van goede wil, hereniging toestaan van vaders en moeders die naar West-Berlijn en West-Duitsland uitweken en hun kinderen die bij familie en in tehuizen in de DDR achterbleven. Men schat dat achthonderd a duizend van deze kinderen in Oost-Duits land zijn. De regering in Oost- Berlijn heeft ze tot dusver nooit willen laten gaan 0 Ismet Iriónu, Turkijes 87-jarige „Oude Vos". ANKARA (Rtr) De 87- jarige oud-president en grij ze eminentie van Turkije, Ismet Inönu, is gisteren uit de republikeinse volkspartij gietreden na haar besluit om haar ministers aan de coali tieregering te onttrekken. Inönu's desbetreffende brief werd aan de pers voorgelezen door zijn 15-jarige kleindoch ter. Er staat ook in dat hij zijn zetel in de nationale vergade ring opgeeft en een zetel in de senaat wil innemen. Inönu die ook premier van Turkije is geweest heeft al 52 jaar zitting in het parlement. Als ex-president kan hij het recht opeisen zijn senatorschap- voor-het-leven actief te bekle den. Inönu liet zijn besluit mee delen toen het Turkse kabinet in spoedzitting bijeen was om het uittreden van de republi keinse volkspartij die links van het centrum staat te be spreken. Vier van de vijf RVP- ministers woonden de vergade ring bij. Een hunner, minister van ge zondheid Kemal Demir, deelde mee dat hij en zijn partijgeno ten later zouden laten weten of ze het bevel van hun party op volgen. De zes maanden oude rege ring van premier Ferit Melen heeft nog wel een meerderheid in de nationale vergadering, maar is beroofd van de steun van de RVP, op één na Tur kijes grootste partij. In het ka binet zijn nu nog twee partijen vertegenwoordigd. De rest dei- ministers bestaat uit techr- craten. Inönu die nog rechterhand is geweest van de stichter van het hedendaagse Turkije Kemal Ataturk draagt de bijnaam „oude vos". Hij was voorzitter van de RVP van 1938 tot mei van dit jaar. GRONINGEN (ANP) Een nog onbekende jongeman heeft de 20-jarige Groningse prostituée C. R. levensgevaar lijk gewond. De man was na een ruzie met de vrouw aan de voordeur van haar woning in de Kleine Haddingestraa-t vertrokken, maar even later kwam hij te rug en wierp haar toen een plastic emmertje met benzine naar het hoofd. Daar vlakbij een gaskachel brandde ont stond een enorme steekvlam. Brandend als een fakkel stormde de vrouw de trap op naar de bovenverdieping waar eeri collega haar beroep uitoe fende. Deze vluchtte naar het dak toen op de bovenverdie ping een tweede brandhaard ontstond. De brandweer kon haar daar even later vandaan halen. Een man had intussen me juffrouw C.R. .naar buiten ge sleept. De vrouw had zeer ern stige brandwonden en werd naar het Academisch Zieken huis gebracht waar men on middellijk operatief ingreep. Met de brand zelf had de brandweer weinig moeite De schade bleef beperkt. (Van onze redactie buitenland) BERLIJN De grote vier hebben gistermiddag hun besprekingen over Duitsland met succes afge sloten. Ze hebben in een gemeenschappelijke verkla ring vastgesteld, dat hun rechten en verantwoorde lijkheden voor Duitsland als geheel gehandhaafd blijven na het sluiten van een normaliseringsverdrag tussen Bonn en Oost-Berlijn en de toetreding van de beide Duitslanden tot de Verenigde Naties. De ambassadeurs van de Verenigde Staten, de Sovjet- Unie, Frankrijk en Enge land, die de onderhandelin gen in Berlijn hebben ge voerd, zullen de tekst van de gemeenschappelijke verkla ring na aan hun regeringen voorleggen. Het is nog niet bekend wanneer de tekst ge publiceerd zal worden. De historische conferentie heeft als uniek resultaat opge leverd, dat de Sovjet-Unie voor het eerst met de westerse grote drie overeenstemming heeft be reikt over de rechten en ver antwoordelijkheden van de overwinnaars uit de tweede we reldoorlog in het verdeelde Duitsland. De verklaring van de grote vier moet worden gevoegd bij het nagestreefde basis-verdrag over de betrekkingen tussen de Bondsrepubliek en de DDR. De onderhandelingen daarover worden vandaag voortgezet door de Westduitse staatssecre taris Egon Bahr en diens Oost duitse collega Michael Kohl. Alles wijst erop, dat ook deze besprekingen in een slotfase zijn aangeland. Bahr heeft gisteren de rege ring in Bonn ingelicht over het verloop van de onderhandelin gen. Bondskanselier Willy Brandt zal morgen opening van zaken geven over de stand van zaken bij het basis-verdrag, ook wan neer dan nog geen overeen stemming over een ontwerp verdrag is bereikt. De regering in Bonn heeft eerder al duide lijk gemaakt dat het verdrag met de DDR hoogstens gepara feerd zal worden voor de bonds dagverkiezingen van 19 nover- ber, maar nog niet ondertekend. Oppositieleider Rainer Barzel had de regering-Brandt er za terdag voor gewaarschuwd geen overeenkomst met de DDR te sluiten vóór de algemene ver kiezingen. De twee essentiële, punten bij de parallel lopende besprekin gen van de grote vier en de twee Duitslanden waren het vraagstuk van de erkenning van Oost-Duitsland en de ver tegenwoordiging van West-Ber lijn door West-Duitsland. Of deze moeilijke punten in de teksten van het Duitse ak koord en het vier mogendheden akkoord met. name genoemd zullen worden valt niet te zeg gen. Volgens Westduitse bron nen zal de vier mogendheden WASHINGTON (RTR) Het gemeenschappelijke Russiscb- Amerikaanse ruimte-experi ment, waarbij een „Sojoez" en een „Apollo" 48 uur gekoppeld aan elkaar zullen reizen en de ruimtevaarders van het ene in het andere ruimteschip zullen overstappen, begint 15 juli 1975. Op die datum wordt de „So joez" gelanceerd. Vijf Magen later gevolgd door de „Apol lo". De eerste gezamenlijke op leidingsbijeenkomst wordt ko mende zomer in de V.S. gehou den. Russische kosmonauten zullen daar verscheidene we ken doorbrengen- In de herfst gaan dan Amerikaanse ruim tevaarders voor eenzelfde pe riode naar de Sovjet-Unie. verklaring slechts uit twee zin nen bestaan en zal het woord „Duitsland" er niet in voorko men. Het Duitse normaliserings- verdrag zou volgens andere zegslieden geen directe melding maken van de Westduitse ver antwoordielijkheid voor West Berlijn. (ADVERTENTIE) MET BONT ZONDER BONT tot en met maat 56 Elegante Damesconfectie Ginnekenstraat 153 hoek van Coothplein Breda-Tel 01600-34965 's MAANDAGS DE GEHELE DAG GESLOTEN DE drie miljoen dollar die Co lumbia Broadcasting System in New York heeft uitgetrok ken voor het verslaan van de Amerikaanse presidentsverkie zingen (morgen) zouden in het water gegooid kunnen blijken te zijn, nu een staking van cameramen, technisci en electrotechnici is uitgebro ken. ARNHEM Een paar gehan dicapten kijken naar de tewa terlating van de nieuwe J. Hen ry Dunant bij de Arnhemse Scheepsbouw Mij. te Arnhem. Zaterdagochtend liep het schip van stapel, dat elk jaar onge veer 2350 patiënten kan laten genieten van een bijzondere va kantie. De Nederlandse bevol king bracht in oktober 1970 tij dens de actie Schip Ahoy bijna 8 miljoen gulden bijeen voor de bouw van dit hospitaalschip, het grootste deel van de totale kosten van 10 miljoen gulden. SASSENHEIM (ANP) Bij een brand zaterdagmorgen in de Sassenheimse Crocussen- straat is de 53-jarige mevrouw Hoogervorst om het leven ge komen. De brand die uitbrak in de slaapkamer en vermoe delijk is ontstaan doordat de vrouw in bed lag te roken, werd ontdekt door de buur man. Hij zag rook in zijn huis maar kon verder niets vinden. Hij heeft echter toch de brand' weer gewaarschuwd. De vrouw werd bewusteloos op de grond naast haar bed gevonden. Haar man was niet thuis omdat hij zeer vaak in Duitsland is en meestal pas 's zaterdags naar huis komt. De vrouw heeft vermoedelijk nog getracht het balkon te bereiken maar is daar niet meer in geslaagd. Zij is gestikt door de enorme rook ontwikkeling die de met veren en kapok gevulde matrassen teweeg brachten. ST. GALLEN, (AP) Eberhard Haselbacb, een overgrootvader van 82 jaar, heeft gisteren trots de geboorte bekendge maakt van zijn achtste kind, een welgeschapen zoon van goed 6 pond Haselbach, die woont in het stadje Oberriet, is verleden jaar voor de tweede maal getrouwd Zijn vrouw is nu 3® Haselbachs eerste vrouw is tien jaar geleden ovc leden. (Van onze correspondent) EINDHOVEN De be zoekers van de St.-Lamber- tuskerk in Eindhoven heb ben zaterdag en zondag op tzeer emotionele wijze ge reageerd op een brief waar in mgr. Bluyssen zegt, dat de kerk op 12 november wordt gesloten. Voor het begin van iedere mis deelden leden van het ac tiecomité voor het behoud van de St. Lambertuskerk stencils uit, waarin werd gemeld, dat tijdens de dienst waarschijnlijk een brief van de bisschop zou worden voorgelezen, waarin zou staan, dat de kerk zou worden gesloten. Het actieco mité vroeg de kerkgangers, die tegen de sluiting zijn, waardig de kerk te verlaten of achterin (Van onze correspondent) EINDHOVEN De officier van justitie, mr. Peijnenburg, heeft zaterdag, bijna een jaar na de brand in hotel ,,'t Sil- veren Seepaert" in Eindhoven, in het openbaar melding ge maakt van een olieblik, dat is gevonden op de plaats waar de brand is ontstaan Mr. Peijnenburg heeft gezegd dat de vondst om, tactische redenen met opzet geheim js gehouden. Het olieblik zou op het moment het enige aan knopingspunt bij het zoeken naar de oorzaak van de brand zijn. te gaan staan, als de brief zou worden voorgelezen. Vrijwel alle mensen, die za terdag of zondag een mis be zochten, gaven gevolg aan deze oproep. Ook in de mis van half twaalf, op zondag, verlieten de mensen en bloc de kerk toen pater A. Rotter begon met het voorlezen van de brief. Even later kwam iedereen weer de kerk in, applaudisseerde en zong vervolgens het lied „Nooit meer doen". Tegen het einde van de dienst schreeuw den bezoekers dat ze geen ge zinsbijdrage maar zonden be talen en dat de bisschop zelf de brief niet durfde voor te le zen. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Dr. Y. Mas- hour, hartchirurg aan het Bin- nenziekenhuis in Eindhoven, heeft bij de raad van beroep van de Koninklijke Maatschap pij voor de Geneeskunst een klacht ingediend tegen hart chirurg dr. P. van der Schaar en anesthesist J. Jansonius. Dr. Mashour voelt zich door beide specialisten „consequent a-sociaai" behandeld. Dr. van der Schaar en dr. Jansonius hebben in het tv-actualiteiten- programma „Hier en Nu" ver klaard dat dr. Mashour nog noodt zelfstandig een hart operatie heeft gedaan. Dit was een van hun argu menten om aan te tonen dat het buiten dr. Van der Schaar om gevormde hartchirurgisch team van het Binnenziekenhuis te weinig ervaring heeft om verantwoord te kunnen werken. UTRECHT (KNP) „Van daag hoeven we niet klaar te komen, als we morgen maar verder kunnen". Aldus ge spreksleider prof. dr. F. Haars- ma aan het begin van de twee de landelijke ontmoetingsdag van de beweging „Open Kerk" zaterdag in het jaarbeurscon grescentrum te Utrecht. Dit motto werd bewaarheid. De 700 aanwezigen waar van de helft tussen de 40 en 60 jaar deden veel bezieling op voor morgen, maar ze kwa men allerminst klaar met het thema „de situatie van de kerk in Nederland" en nog minder met het opstellen van practi- sche vuistregels. Mevr. Tine Govaert-Halkes: „We hebben vandaag alleen ervaringen uit gewisseld. Op zich natuurlijk erg nuttig. Maar zou het ook niet mogelijk zijn handelsmo dellen op te stellen en mensen te trainen om met groepen om te gaan?" Open Kerk-voorzitter deken drs. W. Meijs zei hierop, dat het dagelijks bestuur zich over deze vragen gaat beraden en de uitbouw van Open Kerk, „die hard nodig is" ter hand neemt. Zoals bekend is Open Kerk ontstaan als reactie op de benoeming van mgr. Gijsen en bedoeld om de openheid in de kerk en de medeverant woordelijkheid te bevorderen, met name op plaatselijk vlak. In Utrecht waren geen bis schoppen aanwezig, wel vijf vicarissen, onder wie mgr. A. Theeuwes (bisdom Breda), als ook drie provinciale oversten, n.l. L. Grond OFM, S. Saelman OSA en dr. A. van de Weijer OFM Cap. „Tot in onze zondagse Euch? ristlevieringen zitten er ver klikkers in onze kerken, db prompt daarna vertaald en we naar Den Haag en Rome dat gene overbrengen wat helaa; te velen in Rome maar al t' graag horen om Vaticaans er pastoraal concilie als lastige in cidenten te kunnen afsluiter Dit zijn zaken waarin wij een voudig niet mogen berusten ei die een voortdurend wakke houden van de publieke opini- vergen. Ook Open Kerk moe en wil daartoe bijdragen". Al dus deken Meijs in zijn ope ningswoord. Hij zei echter te geloven, „met de kardinaal en diverse bisschoppen in onze kerkpro vincie", dat de werkelijke groei toch doorgaat en dat de werkelijke groeikracht ligt in de Actieve plaatselijke ge meente van de Heer". H. Divendal, directeur van het communicatiecentrum Open Kerk, deelde mee dat de be weging 5000 symphatisanten en 20 regionale werkgroepen telt, waaruit een landelijke werkgroep is gevormd. Elke regionale groep heeft zijn ei gen ontstaansgeschiedenis en eigen kleur. Daarom pleitte hij ook niet voor een gestroom lijnd landelijk programma. Di vendal benadrukte verder, dat Open Kerk nooit een ander nag verketteren en dat groe ien steeds meer een „toevlucht /oor onbehuisden" worden Dok dr. G.A. Zuidberg wees er tijdens de gebedsdienst op dat iet de grootste verleiding is ook voor Open Kerk om je zelf te laten inkapselen in ver langen naar macht, zodat er mensen onder gebukt zouden gaan. Ditzelfde geluid kwam in de 18 gespreksgroepen vaak naar boven. Het ging opvallend weinig over de hete hangijzers zelfs niet over Limburg waar, volgens de Limburgse Open Kerkers bemiddelaar Van dei- Meer goed werk schijnt te doen maar meer over gebed en geloof, bescheidenheid en vergeving, humor en moed. Een rode draad dooi- de ge sprekken was de vraag naar het leven met polarisatie en naar de wettige pluriformiteit. Vicaris Kuipers, sprekend vanuit ervaring over conflic ten, wanneer een gehuwde pastor voorgaat, gaf als stel regel, dat een plaatselijke kerk nooit zo plaatselijk mag zijn, dat ze de communio met de an dere kerken verliest. „Er kan een moment zijn dat men een legitiem conflict aangaat, maar het kan ook een op dracht z(jn daar vanaf te zien, wanneer dat conflict de com munio zou verbreken". Voor de financiering werd tot nu toe 30.000 gulden ont vangen. Van symphatisanten wordt een jaarlijkse bijdrage van 50 gulden gevraagd. (ADVERTENTIE) Vraag de DHZ-brochure aan bij Nooitgedagt, Postbus 1, IJlst. ARNHEM (ANP) Konin gin Juliana heeft zaterdag avond in de Arnhemse stads schouwburg de première bij gewoond van „Het Woud" door toneelgroep Theater. In deze tragikomedie van de 19e eeuw- se Russische schrijver Ostrows- ki neemt de nu bijna 65-jarige Hans Tiemeijer zoals In on ze weekly van zaterdag j.l. ge meld, afscheid van het Neder lands toneel. Ruim 45 jaar stond hij op de planken er, hij speelde in honderden stukken. Sinds 1954 was hij aan toneel groep Theater verbonden. Na afloop kregen Tiemeyer en de overige medewerkenden applaus op applaus. Burge meester drs. J. A. J. Roeien reikte tijdens de receptie aan Tiemeyer, die toneelspreiding zozeer propageerde en veel heeft bijgedragen aan het wel slagen van „Theater" als regio naal gezelschap. De zilveren medaille van de stad Arnhem uit, dit voor zijn uitzonderlij ke verdiensten voor het toneel en zijn educatieve activiteiten gedurende een lange reeks van jaren. Hans Tiemeyer dankte voor de hem gebrachte hulde en haalde in zijn dankwoord de woorden aan die Sacha Gujtry een oude toneelspeler in de mond heeft gelegd. „Mijn zoon, wanneer je het beste gegeven hebt van wat in je is, dan moet je buigen voor je pu bliek, dieper, dieper en die per". BRUSSEL (ANP) Zater dagmiddag is in Rekkem een deel van de nieuwe autoweg A-3, namelijk het deel van Kortrijk-Belgisch/Franse grens Rijsel, voor het verkeer open gesteld. Ook het nieuwe Frans- Belgische douanecomplex aan de grens werd officieel in ge bruik gesteld. De nieuwe weg geeft nu rechtstreeks verbin ding van Antwerpen, via Gent en Rijsel, met Parijs LONDEN Reuter In een Londense bioscoop is zaterdagmiddag de ver. toning begonnen van alle 26 afleveringen achter elkaar van de Britse tele visie-serie „The Forsythe Saga". Zondag in de na middag was de voorstel ling afgelopen. Er waren enkele korte onderbre kingen ingelast cn wat langere pauzes voor avondeten, ontbijt en lunch. De 165 plaatsen in de bioscoop waren uitver kocht voordat de voor stelling begon. De helft hiervan was bij de aan vang van de marathon, vertoning bezet De eer ste bezoekers hadden hoofdkussens en eten en drinken meegebracht.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 5