BIOLOOG DRS. W. WOLFF IN VLISSINGEN: „Actiegroepen alles te veel zwart-wit zien GOES MAAKT KENNIS MET NIEUWE PASTOOR NIEUWE BLUSEENHEID VOOR BRANDWEER IN SAS VAN GENT GESLAAGD EENAKTER FESTIVAL NKV in Terneuzen werkt lijvige agenda af Frontale botsing Vrij zacht Gevaarlijke stoffen ontdekt in Terneuzen Aanvaring bij Baalhoek Sportraad Reimerswaal- vergadert INBRAAK IN GRAAUW PONTIAC v.d.zwaan Spectaculaire demonstratie op Oostkade SUBSIDIE VOOR SOCIALE SCHOOL SNOEPERS T.v.-circudt in stadhuis Middelburg streek BESLISSING „Oosterschelde open" boos op H. Baarens Sint-Jansteen PRINSENBAL IN 'S-HEERENHOEK 1 Maandag 6 november 1972 tVan onze correspondent) MIDDELBURG Op d Oude Vlissingseweg te Mid delburg heeft zaterdag een frontale botsing plaatsgevon den tussen twee personenau to's, bestuurd door C. O. uit Arnemuiden en J. A. C. M. van R. uit Vlissingen. De auto van de Vlissinger werd geheel vernield, terwijl de bestuurder enkele gekneus de rjbben en een hoofdwond opliep. Na behandeling in het Gasthuis te Middelburg kon Van R. huiswaarts keren. Het ongeluk ontstond doordat O. twee fietsers passeerde juist op het moment toen uit tegen overgestelde richting van R. kwam aanrijden. De politie roept d« twee fietsers als ge tuigen op. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Een belangrijk deel van de dis cussie zaterdagmiddag in Open Hof te Vlissingen was gewijd aan de rol van de overheid in een aantal lo pende „Zeeuwse" projecten. Centraal stond de vraag of vergevorderde projecten als de afsluiting van de Oosterschelde en in mindere mate de herverkaveling van De Poel terug te draaien zijn, en zo ja, welke we gen daartoe dienen te worden bewandeld. Circa hon derd mensen bezochten deze discussiemiddag, die in het kader van de aanstaande verkiezingen was be legd door de drie progressieve partijen PvdA, PPR en D'66. (Van' een onzer verslaggevers) GOES Dr. A. Blommerde, de deken voor Zeeland, heeft gistermorgen in de parochie kerk van de H. Maria Magda- lena de heer F. W. J. Bastl- aensen als de nieuwe pastoor van Goes aan de parochianen gepresenteerd. Dat gebeurde in een plechtige eucharistie viering, die onder anderen werd bijgewoond door burge meester mr. F. G. A. Huber en wethouder J. H. Roose Namens de parochianen sprak de heer J. van Osta, lid van de parochieraad, een wel komstwoord. Hij bleek alle vertrouwen in de nieuwe pas toor te hebben, want, zo zei hij „bij uw afscheid in Steen bergen waren ruim vijftien honderd mensen aanwezig, en diat zal wel niet komen omdat ze u niet mochten". Kapelaan V. G. Schoenma kers las voor dat deken Blom merde tot de installatie over. gmg, de benoemingsbrief van de bisschop voor. Nadat de heer J. B. Meyer van de Gos- se raad van kerken het slotge bed had uitgesproken, richtte pastoor Bastiaensen het woord tot zijn nieuwe parochianen Hij zei te zullen trachten eeD oprecht dienaar te zijn. hoogwater .Morgen, dinsdag 7 novem ber. Bergen op Zoom 4.24 en 16.36. 16.36. Hansweert 3.25 en 15.42. Terneuzen 2.46 en 15.03- Vlissingen 2.16 en 14.32. Wemeldinge 4.14 en 16.26. In twee korte inleidingen gaven de bioloog drs. W. Wolff, secretaris van de stichting Het Zeeuwse Landschap, en Zeelands ETI-directeur drs. M. C. Verburg, hun visie op de herverkaveling van De Poel, delocalisatie van de zeeha vengebieden, de vaste oever verbinding en de afsluiting van de Oosterschelde. Zijde lings behandelden zij nog de tweede nationale lucht haven, Baalhoek-Ossenisse en de toekomst van het Rei- merswaalgebied. Wim Wolff betoogde in zijn inleiding dat actiegroepen vaak de gewoonte hebben al les zwart-wit te zien, in som mige gevallen zelfs alleen zwart. Hij vond het jammer dat in het gev'al van de Oos terschelde ook de Deltadienst van rijkswaterstaat naar zwart nijgt. „Met factoren ails risico- berekening wordt een beetje te gemakkelijk omgespron gen", aldus de bioloog. Drs. Ver burg ging uit v-an een af gesloten Oosterschelde, en zei zijn hoop te hebben gevestigd op een zuid(wesitelijk) com partiment. Hij pleitte in dit verband voor een tijdig inrichtingsiplan. De dtécussie die hierop een Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het KNMI op zondag om 18 uur: vrij zacht met aanvanke lijk regen. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor dinsdag: aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: 1 tot 5 graden boven normaal. Max. temp.: 0 tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel _droog etmaal: 40 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: 0 tot 4 graden boven normaal. Max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op _een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Zaterdag vervoerde de Terneuzense ge meentepolitie, onder begelei ding van de brandweer, drie vaten elk inhoudende 220 liter perchloorethyleen. De vaten lagen opgeslagen nabij een voormalig reini- gingsbedrijf van De S. in de Stoofstraat te Zaamslag. De vaten werden tijdelijk bij Phi lips te Terneuzen onderge bracht. (Van onze correspondent) HANSWEERT Zaterdag om twee uur heeft op de Wes- terschelde. ter hoogte van Baalhoek een aanvaring plaatsgevonden tussen de Ma leisische zeeboot Bunga Orkid, groot 10.730 ton, en de Engelse autoveerboot Celtic Ferry, groot 2245 ton. De aanvaring vond plaats bij slecht zich. De Bunga Or kid kwam op een zandplaat vast te zitten, terwijl het schip tevens lichte averij opliep. De Engelse veerboot kwam er zonder kleerscheuren at Zaterdagmiddag om twee uur werd de Maleisiër vlot getrokken door zes sleepboten van de Unie var. Redding- en Sleepdiensten uit Antwerpen, en W. MuUers Sleepdienst uit Terneuzen. aanvang nam, met al-s eerste onderwerp de herverkaveling van De Poel, bewoog zich al vrdj snel op bestuurlijk ni veau. De heer De Wolff in antwoord op vragen van het CHU-raadslid H. Eversdijk: „De overheid houdt een stem ming in een bepaald gebied hoe, daar wil ik het nu niet over hebben en o-p grond daarvan valt de beslissing. Voor gewijzigde inzichten is dan geen plaats meer". Het PPR-statenlid C. van Water schoot trok deze lijn meteen door naar de Oosterschelde- problematieik: „Ik zie niet in waarom we een wet, die door gewijzigde inzichten verou derd is, niet kunnen verande ren". Het Tweede-Kamerlid W. Wilbers (D'66) had de Ka- mer-ervarinig dat dergelijke zaken niet zijn terug te schroeven. Volgens „emeritus" Van Poelje viel dit via de Staten toch wel te spelen. Vanuit de zaal werd er echter op gewezen dat dit in theorie misschien wel mogelijk is, maar dat het dan voor prakti sche uitvoering te laat is. In het geval van De Poel: „De bulldozers staan ail klaar". Toen later op de middag de afsluiting van de Oosterschel de aan de orde kwiarai bracht het OSO-actiegroeplid Joop Zoetewey het „geheime" RI- VO-rapport ter sprake. Ver schillende aanwezigen waren van mening dat het hier een stuk betrof dat <>P de confe rentie fn Hedenesse enkele maanden geleden niet had mo gen ontbreken, evenals de sa mensteller prof. dr. P. Korrin- ga. Ook het afSiuitingsstond- punt van het Statenlid en Tweede-Kamerlid P. Roeis (PvdA) kwam nu in het ge ding. Het Tweede-Kamerlid gaf te kennen zijn standpunt in deze kwestie niet te wijzi gen, ook al zou hij daardoor in de toekomst aan het regeerak koord moeten verzaken. (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE De sportraad van de gemeente Reimerswaal vergadert donderdag 30 no vember in het voormalige ge meentehuis van Kruiningen- De arts mevrouw Donker zal op deze vergadering een uit eenzetting geven over de waarde van de sportkeuring. Verder komt ter sprake de aanleg van tennisbanen in Krabbendijke, waarvoor de opdracht tot het maken van een plan reeds is gegeven, en de medewerking van de spor traad aan een enquête over het jeugdwerk. (Van onze correspondent) GRAAUW In de nacht van vrijdag op zaterdag werd in gebroken in een vakantiewon ing te Graauw. De dader(s) verschaften zich toegang door een ruit in te slaan. Er werd een antieke klok ontvreemd met een waarde van 225,—. Tijdens dezelfde nacht werd uit een geparkeerd staand busje in de Dorpstraat te Graauw de benzine gestolen. Van het busje warden ook twee spiegels meegenomen. (Van onze correspondent) YERSEKE De afdeling Yerseke van de actiegroep Oos terschelde open voelt zich ge krenkt door 'n brief van de Zeeuwse Spardirecteur Baarens die de actiegroep verwijt „langs spectaculaire weg" te streven naar behoud van het natuurschoon. De heer Baarens, die door zijn deelname aan de bekende glasinzamelingsaktie voor het milieu veel sympathie ver wierf, vindt het niet passend om als commerciële organisa tie „partij te kiezen in con flicten". Hij deelt de actie groep dit mee in een brief, die tevens afwijzend beschikt over een eventueel verzoek van de aktiegroep voor een inzameling te haren bate. (ADVERTENTIE) HOKIlKihS VA'UOTHPLblN 0 De belangstelling bij het demonstreren van de nieuwe bluseenheid was groot. En dat het publiek niet voor niets kwam bewijst de inzetfoto reehts: in een oogwenk stond de straat vol schuim. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Op spectaculaire wijze is zater dagmiddag de nieuwe brand- bluswagen van de Sas van Gentse brandweer in gebruik genomen. Hoge- en lagedruk- spuit en schuimblusapparatuur werden uitvoerig voor veel ge nodigden en samengestroomd publiek gedemonstreerd aan de Oostkade in Sas van Gent. Gent. Daarvoor had een bijeenkomst plaatsgevonden op het ge meentehuis waar loco-burge meester W.H.M. Colsen door het overhandigen van de con tactsleutels de nieuwe wagen symbolisch overdroeg aan brandweercommandant De Vriend. In zijn toespraak waarbij hij o.m. oud-burgemeester R. den Boer, afgevaardigden van brandweerkorpsen uit Belgi sche en Nederlandse buurge meenten en oud-brandweerlie den uit Sas van Gent verwel komde, memoreerde de heer Colsen nog even de voorge schiedenis, waaruit bleek dat vooral commandant De Vriend bleef aandringen op deze nieu we brandbluseenhèid. De heer Colsen vroeg zich af of het geen aanbeveling verdiende tot een betere coördinatie tus sen gemeentelij jke en be- drijfsbrandweren te komen. „Op deze wijze kan tot een verantwoorde materiaalvoor ziening gekomen worden", zo meende hij. „De overdracht van deze nieuwe bluseenheid onderstreept het belang dat de gemeentelijke overheid hecht aan de goed functionerende vrijwillige brandweer van Sas van Gent", aldus de heer Col sen. Brandweercommandant De Vriend toonde zich ingenomen met de nieuwe - 80 mille kostende uitrusting. Hij bracht dank aan oud-burgemeester Den Boer en het huidige ge meentebestuur. „De taak van de brandweer wordt steeds zwaarder", zo meende hij. Hij wees op de aanwezigheid van spoor- weg- en waterverbin dingen in Sas van Gent, waar over. regelmatig vervoer van gevaarlijke stoffen plaatsvindt, die Sas van Gent mede door de aanwezigheid van veel in dustrie op brandweergebied kwetsbaar kunnen makep. Hij sprak de hoop uit op een spoe dige realisering van een twee de spoorwegovergang uit, „want als er op de huidige overgang iets zou gebeuren waardoor wij als het nodig is niet kunnen passeren moeten er kilometers omgereden wor den willen wij in het deel van Sas achter de spoorlijn hulp kunnen verlenen". Hij toonde zich verheugd dat de oude bluseenheid beschikbaar komt voor de brandweer van West- dorpe en overhandigde de ene nog resterende sleutel van de ze auto aan de Westdorpse commandant. Daarna begaf het gezelschap zich naar de Oostkade waar de nieuwe brandweerwagen met loeiende sirene arriveerde om vervolgens alle (brandweer)- registers open te trekken. SINT-JANSTEEN In het Verenigingsgebouw te St.-Jansteen ging zaterdag avond het doek open voor de toneelvereniging Camere van Rethorica St.-Jan ten Stene. Ditmaal in het kader van een eenakterfestival, waarop ook de Transfigura tie uit Hulst en de Hei- kantse Comedie uit Heikant acte de presence gaven. De zaal was redelijk gevuld. De Heikantse Comedie onder regie van de heer A. Piessens beet de spits af met een sociaal getint stuk „Provoceren", waaruit bleek dat de mens gauw geneigd is zijn ideeën aan te passen als zijn maat schappelijke status zich verbetert. De directeur, Lex Voerman, kwam in dit stuk echter tot bezinning- De heer Wim Riemens gaf deze directeur op voortref felijke, wijze gestalte, en- 0 De Heikantse Comedie besluit het festival met een thriller. thousiast bijgestaan door zijn medespelers mevrouw Ina Hagermans-Weemaes, mevrouw De Putter-de Bot en de heer Wilfried Vlas- senrood. Daarna was de beurt aan de Transfiguratie uit Hulst met het stuk „A- vondkleding onvermijde lijk". De Hulstenaren brachten een speelse kome die waarin na vele verras sende wendingen uiteinde lijk de jonge weduwe en haar dochter naar ieders te vredenheid aan de man kwamen.Vooral mevrouw Wies de Maat-Kas als de weduwe en heer Gerrie Buijsrogge als haar eeuwi ge minnaar, vielen op door de overgave waarmee ze hun toneelhobby bedreven- De avond werd besloten met „Moord in de kleedka mer" door de Steense Ca mere van Rethorica onder regie van de heer P. Ver- wer. Een komische triller waarbij op originele wijze de spelers ook van de zaal gebruik maakten, hetgeen verrassende effecten te weegbracht tot grote hila riteit van de toeschou wers. De toeschouwers verlie ten uiterst tevreden de zaai en zullen de thuisblijvers verlangend doen uitkijken naar een volgende uitvoe ring door deze amateurs. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Voorzitter Colsen van de sociale school van het NKV Terneuzen was niet de enige, die met grote voldoening de vergadering van de NKV-centrale verliet, in lunchroom Van Assche te Terneuzen. Zijn verzoek om een subsidie werd ruim schoots gehonoreerd, daarvoor zorgde o.m. de NKV-voorzitter, de heer A. van der Ven, door de sociale school namens de Bouw bond een extra bedrag toe te zeggen, ook de KABO en de Indu striebond lieten niet veel'twijfels bestaan over de waarde die zij hechten aan de sociale school. Nadat de heer Colsen had gezegd dat de school bijzonder goed „loopt" zette hij uiteen dat er extra geld nodig is om de leerlingen te kunnen laten profiteren van lezingen en excursies Verschillende mensen had den reeds aangeboden dit gra tis te verzorgen, maar „men kan hen toch niet met lege handen wegsturen", vond de heer Colsen en daarmee waren de vertegenwoordigers van dR vakbonden het wel eens. Als bijzondere gast was op deze vergadering mevrouw C. Martens aanwezig, om een toe lichting te geven over het werk van de stichting Maat schappelijke Dienstverlening. Dit naar aanleiding van de wens van het NKV om bij die stichting een vertegenwoordi ger aan te stellen. Mevrouw Martens zei voornamelijk iets over de moeilijkheden, die er momenteel bij de stichting zijn, in verband met het in stellen van een ondernemings raad. De „top" van de stich ting zou in deze niet erg mee gaand zijn. Van de ongeveer dertig in vaste dienst zijnde personeelsleden en ongeveer vijfenzeventig part-time werk sters, wist spreekster te ver tellen, dat die wel van goede wil zijn. De vertegenwoordi gers van de KABO zegden toe deze kwestie aanhangig te ma ken. Half december zal begon nen worden met de actie „Wij en zij" en volgens een reeds eerder gemaakte afspraak, zul len de vakbonden deze ieder voor zich bij hun leden ver zorgen. Volgens goede traditie houdt het NKV jaarlijks, te zamen met de vrouwenafdeling, een ontspanningsavond en ook dit jaar zal deze plaatshebben in café „De Vriendschap" op za terdag 2 december- Mogelijk is dit de laatste keer dat het NKV er aan "meedoet, omdat men de noodzaak ervan niet zo goed meer ziet. Tevoren werd contact opge nomen met een lid van de Unie van Beambten Leiding gevend en Hoger Personeel om in Terneuzen te komen tot de oprichting van een bestuur, gezien de 34 leden in Terneu zen. Medegedeeld werd dat in een komende bestuursvergade ring van deze bond zal worden nagegaan om een ervan af t.e vaardigen naar de NKV-ver- gadering te Terneuzen. Secretaris W- van der Weide deelde mee dat het in de be doeling ligt deze winter in Zeeland Scht forumavonden te organiseren, waarvan telkens zes districtsbestuurders zullen deelnemen. Voor Terneuzen is dit vandaag (maandag 6 no vember) om acht uur in hotel Rotterdam. De andere avonden worden zoals gemeld gehouden op 10 november te Vlissingen, op 14 november te Zierikzee, 17 november te Poortvliet, 21 november te Goes, 24 novem ber te Hulst en 28 november te Oostburg. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Vier kin deren, in de leeftijd van zes tot negen jaar werden betrapt bij het wegnemen van snoep goed in het magazijn van „Viktor" te Terneuzen. De kinderen verklaarden dat dit de derde keer was dat zij daar snoep hebben gestolen. Bij de twee vorige inbraken waren nog twee andere kin deren betrokken. (Van een onzer versJaiggevers) MIDDELBURG In ver band met de te verwachten publieke belangstelling voor de algemene beschouwingen over de gemeentebegroting 1973 van Middelburg, die de vijf fractievoorzitters vana vond (maandag) zullen geven, zal in het Middelburgse stad huis een gesloten tv-circuit worden aangebracht. Door middel van dit circuit zullen degenen, die op de pu blieke tribune van de raadzaal geen plaats meer kunnen vin den. in de aangrenzende ka mer van burgemeester en wet houders op twee tv-toestellen de gebeurtenissen in de raad zaal kunnen volgen. (Van onze correspondent) 's-HEERENHOEK Een bijna angstwekkend grote slang kroop zaterdagochtend over de schaars verlichte dansvloer van De Jeugdhoevo in 's-Heerenhoek. Toen er meer licht werd ontstoken werd het monster overweldigd en onder daverend applaus kwam prins Janus de Tweede van Paerehat tot Koenkelpot met de raad van elf uit do buik van het reptiel te voor schijn. Deze lugubere toestand vormde de opening van het prinsenbal dat de 's-Heeren- hoekse carnavalsvereniging „De Koenkelpot" zaterdaga vond heeft gehouden. Het vormde tevens het startsein voor de carnavalsactiviteiten van het komend seizoen, die dii jaar „we gaan d'r met z'n allen tegen an" als motto zul len meekrijgen In zijn openingswoord ver welkomde prins Janus de reedsin opperbeste stemming verkerende Paerehatters en wenste hen een vrolijke avond toe met „hardstikke veel leut" toe.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3