Nederlander leest ruim halfuur per dag krant Meer bommen dan ooit in één etmaal op N.-Vietnam LINKER VLEUGEL IN KVP LAMGE SLAGEN SENSATIE IN EREDIVISIE ONGEZOUTEN KRITIEK OP GEHEIM HOEDEN OOSTERSCHELDE-NOTA Alfrink: Te weinig belangstelling voor werk aan vrede Verdeeldheid over kabinetsformatie Katholieken demonstreren in Saigon Beschuldigingen Overwegwachter vergeet bomen Jongen dood door trein Treinbotsing in Amsterdam: 7 gewonden De Jong Man bij café met zakmes doodgestoken NieUWe serie kentekens Vliegtuig stort neer: 34 doden Niet op t.Vv Poolshoogte VERKIEZINGEN IN VS OP TELEVISIE ZEVIBEL EN VERVOEX: 9 Directeur- Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—79 20 Abonnementsprijs m.i.v. 1-7-72: 18,80 per kwartaal; 6,36 per maand. Losse nummers 20 cent. Gironummer 1114111 t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda VRIJE ZEEUW MAANDAG 6 NOVEMBER 1972 26e Jaargang Nr. 9000 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem HILVERSUM (ANP) Per dag luistert de gemiddelde Nederlander ongeveer drie uur naar de radio, kijkt hij rond twee uur en tien minuten naar de televisie, leest hij geduren de 35 minuten een krant en elf minuten in geïllustreerde bladen. Dit blijkt uit een door de afdeling luister- en kijkonder zoek van de NOS gehouden steekproef. Uit de enquête is gebleken, dat de meeste men sen de grootste waarde hech ten aan de televisie. 38 pro cent vindt de televisie het be langrijkste van de vier media (radio, televisie, krant, tijd schrift), 43 procent vindt de televisie als nieuws- en infor- matieverschaffend medium het meest betrouwbaar, 37 procent kan de tv het moeilijkst mis sen. Alleen ten aanzien van de snelheid van informatie gaat de voorkeur uit naar de radio: 62 procent vindt, dat dit medi um het laatste nieuws het snelst verschaft. Na de televisie komt voor 28 procent het dagblad en voor 27 procent de radio als belangrijkste medium. 27 pro cent vindt echter de radio het meest betrouwbaar en 16 pro cent de krant. In de betrouw baarheid van de geïllustreerde bladen gelooft men niet zo erg: I procent. Ook in het buitenland blijkt de televisie steeds het meest betrouwbare nieuwsmedium voor de meeste mensen te zijn. 0 Bij een demonstratie in Sai gon zijn gisteren naar schat ting vijfduizend katholieken de straat op gegaan die in spreek koor riepen: „W de com, munisten". De (volgens waarnemers door de regering) georganiseerde protestbetoging trok honderden verslaggevers maar slechts wei. nig toeschouwers en de organi sators hadden de zaak voor de westerlingen wat gemakkelijker gemaakt door vele spandoeken met Engelse tekst te ontwerpen. (Van onze redactie binnenland) SAIGON-WASHINGTON Amerikaanse reuzenbommen- werpers van het type B-52 hebben in een tijdsbestek van 24 uur, in het afgelopen week einde zeker 2000 ton bom men afgeworpen op Noord- Vietnam. Zwaardere bombar dementen zijn er in de hele oorlog in één etmaal niet uit gevoerd. De doelen bevonden zich beneden de 20e breedte graad, de grens die president Nixon voor de luchtaanvallen heeft vastgesteld als „gebaar van goede wil" in de vredes onderhandelingen. Er werden daarnaast nog andere aanvals- vluchtcn gemaakt door 140 straaljagers. Volgens welingelichte krin gen in Washington is ook Noord-Vietnam bezig zijn troepen in het zuiden te ver sterken, voordat een bestand de bewapening op het strijdto neel op het huidige peil be vriest. De afgelopen dagen is volgens deze kringen een 2900 man sterk Noord Vietnamees pantserregiment met bijna honderd tanks en eenzelfde aantal pantsertransportwagens 1 door de gedemili tariseerde zone naar Zuid- Vietnam vertrokken. Uit Chi na zouden nieuwe wapenvoor- raden Noord-Vietnam binnen stromen. De verkeerswegen en spoor lijnen waarover dat gebeurt, liggen in het gebied dat niet meer gebombardeerd wordt, zodat het vervoer ongestoord kan plaatsvinden. Amerika heeft van zijn kant een spoedprogramma in wer king gesteld om de Zuidviet- namese regeringstroepen nog zoveel mogelijk te versterken. Als onderdeel daarvan leveren Taiwan, Zuid-Korea en Iran F-5 straaljagers aan het be wind in Saigon, zo deelde het Pentagon eerder mee. „Nhan Dan", het dagblad in Hanoi dat spreekbuis van dp Noord Vietnamese regering is. schreef gisteren, dat de .Vere nigde Staten de ondertekening van het wapenstilstandsak koord ophouden om Zuid-Vipt- nam nog gauw van wapens to kunnen voorzien. Volgens Nhan Dan hebben de Amerikanen onlangs nog vliegtuigen waaronder 220 he likopters veel tanks, pant serwagens en munitie aan Zuid-Vietn-am geleverd. Washington overweegt ook nog meer officieren naar Zuid- Vietn-am te sturen om Zuid- vietnamese militairen op te leiden, aldus Nhan Dan. Ook de Russische „Prawda", be schuldigde de VS gisteren van een „koortsachtige" bewape ning" van Zuid-Vietnam Soortgelijke verwijten kwa men uit Peking. De Amerikaanse minister van defensie Meivin R. Laird heeft gisteren verklaard: „Wij trachten de onderhandelingen te bevorderen door bespoedi ging van de levering van wa pens en vliegtuigen aan Zuid- Vietn-am". De Amerikaanse democrati sche presidentskandidaat Geor ge McGovern heeft in een televisietoespraak president Nixon ervan beschuldigd het Amerikaanse volk met een „vredesillusie" bedrogen te hebben. In zijn felste campag nerede tot dusver zei McGo vern dat Nix-ons vredesbelof- te alleen maar een truc was om bij de verkiezingen van dinsdag stemmen te winnen. Nixon is helemaal niet van plan een einde te maken aan de oorlog in Vietnam, zo zei McGovern. HOOGEZAND (ANP) Een vergissing van de 30-jari- ge overwegwachter A. H. P. in Hoogezand heeft gisteravond de dood van een jongen tot gevolg gehad. Hij vergat om half zes de bomen te sluiten voor een trein van Groningen naar Bremen. De achtjarige Jan Hollander uit Hoogezand kwam met zijn fiets onder de trein en werd op slag gedood. De spoorwegen hebben de overwegwachter direct buiten dienst gesteld. UTRECHT (ANP) Zeven mensen zijn gisteravond in de trein van Utrecht naar Am sterdam gewond geraakt, toen hun trein bij het binnenrijden van station Amsterdam CS „zijdelings" in botsing kwam met een rangerende elektri sche locomotief. Oorzaak van het ongeluk was een onjuiste wisselbediening. (Van onze parlementaire redactie) BIDDINGHUIZEN De linkervleugel in de KVP onder leiding van Paul Beugels is er niet in geslaagd de partij raad te laten deelnemen in de beslissingen met wie de KVP na de verkiezingen een kabinet moet gaan vormen. Een motie om de partijraad diresct na de verkiezingen bij een te roepen werd zowel door partijvoorzitter De Zeeuw als lijsttrekker Andriessen ontra den met een beroep op integri teit en de eigen verantwoorde lijkheid van de partijorganen. De partijraad voelde niets voor het „onder curatele stellen" van lijsttrekker Andriessen, zoals dat werd genoemd. Zijn onder handelingsmogelijkheden zou den bij aanvaarding van de motie sterk aan banden gelegd worden. De inhoud van de motie werd door hem in zekere zin be schouwd als een motie van wantrouwen, hoewel dit door Beugels ontkend werd. Volgens de radicaal ging het hem en zijn medestanders (onder wie de KVP-jongerenslechts om een stukje interne partijdemo- cratisering. De motie werd ten slotte met 43 tegen 28 stemmen verworpen. Van het aantal stemgerechtigden was overi gens slechts 40 procent op de partijraad aanwezig. Voor- en tegenstanders vonden elkaar op de belofte van De Zeeuw en Andriessen dat over de forma tie van een nieuw kabinet na de verkiezingen nauw overleg zal plaatsvinden tussen het partij bestuur en het fractiebestuur. De radicalen aanvaardden als goede democraten hun neder laag, maar Beugels kondigde wel aan direct na de verkiezin gen alles in het werk te stellen een extra partijraadsvergade ring te beleggen. Hij nam geen genoegen met de toezegging van De Zeeuw, dat bij afwij king van de uitgestippelde be leidslijnen de partijraad alsnog bij elkaar zal komen. Partijvoorzitter De Zeeuw had eerder gesteld dat de vor ming van een extra-parlemen tair kabinet momeniteel het meest aanspreekt. Volgens De Zeeuw moeten „we ons dit al ternatief in de parlementaire geschiedenis" nog eens herinne ren als „de nood aan de man" komt. Hij doelde daarbij op het extra-parlementair kabinet Cort van der Linden, zestig jaar geleden. Zijn visie week af van die van de politieke leider Andries sen, die de vorming van een meerderheidskabinet somber inzag en daarom een confessio neel minderheidskabinet prefe reerde voor de bestuurbaarheid van het land, maar hij bena drukte dat de christelijke drie nooit en te nimmer regerings verantwoordelijkheid zullen schuwen. Dat standpunt vond geen groot onthaal bij oud premier De Jong. Die meende, dat „al te lichtvaardig" over minderheidskabinetten gepraat wordt, omdat er veel in dit land moet gebeuren dat tijd vergt. Een minderheidskabinet is geen lang leven beschoren. Dat leidt spoedig weer tot nieuwe verkie zingen met het gevolg, dat de roep om wijziging van het po litieke stelsel steeds sterker wordt. Voor de stabiliteit van het land is daarom een meer derheidsregering nodig, aldus De Jong. VELP (ANP) Zaterdag nacht is de 23-jarige D. H. Dekkers uit Velp voor de deur van een café in die plaats met een zakmes doodgestoken. De dader, de 38-jarige P. N. B. probeerde te vluchten, maar de snel gewaarschuwde politie kon hem arresteren. Hij heeft inmiddels een be kentenis afgelegd. De juiste toedracht en het motief zijn nog onbekend- DEN HAAG (ANP) In de loop van 1973 komen voor alle categorieën motorvoertui gen nieuwe kentekenseries in gebruik, aldus het ministerie van verkeer en waterstaat. Bij deze kentekens staan de let ters tussen de Cijfers (00-XX- 00). De ni-euwe series verschij nen naast de bestaande kente kens met de letters resp. voor en achter de cijfers. Met de invoering van de nieuwe cij- fer-lettercombinatie is het mo gelijk zo'n drie miljoen nieu we kentekens uit te geven. SOFIA (UPI-AFP) Een Bulgaars lijnvliegtuig is zater dag op een binnenlandse vlucht van de Zwarte Zeeha ven Boergas naar Sofia veron gelukt. De 29 passagiers en vijf bemanningsleden hebben de dood gevonden. (Van onze sportredactie: BREDA Sensatie in de eredivisie. Telstar haalde de enorme stunt uit door FC Den Haag met niet minder dan 4l te verslaan. Voor goed nieuws zorgde ook NAC dat Excelsior met 21 de baas bleef. Overigens wil len de Bredanaars nog meer triomfen boeken. Daarom reist tratner Peeters deze week naar Polen in de hoop enkele scherpschutters te be machtigen. Vooral een (goed kope) spitsspelcr van klasse staat op het verlanglijstje. De uitslagen in het betaal de voetbal zijn diit weekein de: Ere-divisieGo Ahead Aegles - FC Amsterdam 0 0. PSV - Haarlem 21, NEC - AZ 32, Feyenoord - MVV 21, FC Groningen - Sparta 14, NAC - Excelsior 21, Telstar - FC Den Haag 41, Ajax - FC Den Bosch 90, FC Utrecht - FC Twente 1— 2. Eerste divisie: Heracles - Fortuna VI 20, Roda JC Volewijckers uitgesteld, Do Graafschap - SC Tilburg 2—1, Wageningen - Veenda-m 32, SC Cambuur - Heerenveen 3—1, Volendam - Vitesse 1 1 FC - VW - FC Dordrecht 3—0, Fortuna SC - HVC 0— 0, SW - Eindhoven 0'0, PED Zwolle - Helmond SDort 00. Het Europacupgebeuren van woensdag aanstaande werpt zijn bekende schaduw vooruit. Vast staat dat er geen rechtstreekse televisie reportages zullen worden uit gezonden. De prestaties van Ajax, Feyenoord en FO Twente zijn wel via de radio te volgen. Dat gebeurt vis Hilversum 2 en 3. Woensdag middag kan men vanaf 14.39 uur een rechtstreeks verslag horen van OFK Beograd - Feyenoord en vanaf 16.55 uur de wedstrijd CSKA So fia - Ajax. Van de wedstrijd FC Twente - FREM worden tussen 20.00 uur en 21.45 uur via Hilversum 3 flitsen uit gezonden. CSKA Sofia de tegenstan der van Ajax verloor overi gens mee 2 .'an stadsge noot Lokomotiv. De gebles seerde aanvoerder Penev speelde niet. Afwezig was eveneens coach Boskov. Hij zat bij Ajx - FC Den Bosch te kijken. Na afloop ver klaarde hij: „Het is een elf tal zonder zwakke plekken, een geweldige conditie, een volmaakte eenheid". OFK Beograd de opponent van Feyenoord won zijn laat ste competitieduel met 43 van landskampioen Seriajewo. FREM Kopenhagen dat in Enschede in het velid komt, verloor in de Deense compe titie. met 50 van Freja Handera. Een uniek verschijnsel deed zich voor in Arnhem bij de wedstrijd VDZ 2 - ESCA 2. De scheidsrechter die bij de aanvang van de tweede helft moest wachten 0 Dr. Stefan Boskov, tech nisch directeur van CSKA So fia, kwam gisteren Ajax gade slaan tegen FC Den Bosch. op de spelers van VDZ ging eens poolshoogte nemen. De deur werd echter voor zijn neus dichtgegooid omdat de 9 Feyenoord - MVV (21) leverde ondermeer dit duel op tussen Van Hanegem en MVV. ir Klingen, trainer nog niet„met zijn tac tische praatje klaar was. Het geduld van arbiter Willem- sen was toen op en hij staak te de wedstrijd wegens niet opkomen. P.v.d.A.'s Tweede-Kamerlid Anne Vondeling die afgelo pen vrijdag vanuit Cadzand aan een wandeling naar Gro ningen begon, is zaterdag langer dan de bedoeling was in Zeeland gebleven. Anne Vondeling nam namelijk deel aan de prestatieloop een on derdeel van de Zcelandcross. Vondeling slaagde er in om net voor het verstrijken van de tijdslimiet dc zes kilome ter af te leggen. (Voor meer nieuws zie onze sportpagina's) HILVERSUM (ANP) De NOS-televisie zal morgen na afloop van het normale avond programma vanaf 23 uur Via Nederland 2 een rechtstreekse reportage uitzenden over de Amerikaanse presidentsverkie zingen. De uitzending zal duren tot het moment, waarop enige ze kerheid bestaat omtrent de einduitslag. Dat zal om onge veer 2 uur zijn. HET wiikorgaan van de Rot terdamse havenbuurt Kaïten- drecht heeft er bij het ge meentebestuur nogmaals krachtig op aangedrongen ne gen bordelen in de wijk te vorderen ten behoeve van wo ningzoekenden (Van een onze» verslaggevers: HULST - YERSEKE ..Volksverlakkerij. Een blun der van de minister. Dwinge landij van Rijkswaterstaat". Dat is de ongezouten kritiek van voorzitter A. Lockefeer (Van onze redactie buitenland: STRAATSBURG „We ontkomen niet aan het gevoel dat het actieve vredeswerk in bredere kring nauwelijks is doorgedrongen. Ook in de pas toraal schijnt de vredesproble- matiek, buiten de vredeszon- dag en Vredesweek, weinig te worden ervaren als een inte grerend bestanddeel. Voorzo ver positief wordt gereageerd op de pogingen meer aandacht door deze problematiek te ver krijgen, schijnt men geneigd te zijn het maar over te laten a- i jongeren of kleine groe pen. Daardoor ontstaat bij ve len een soort alibi-houdtng: het is op zich een goede zaak dat enkele enthousiaste men- sen zich ermee bezig houden Zo wordt verhinderd dat gro tere groepen in beweging ko men en het werk aan de vrede als een plicht voor ieder wordt erkend". Dit zei kardinaal Alfrink gistermiddag in zijn slottoe spraak op het internationaal congres van dé katholieke vre desbeweging „Fax Christi", dat in Straatsburg Is cehon- In zijn rede ging kardinaal Alfrink, internationaal voorzit ter van Pax Christi, vooral in op het feit dat er overal aller lei vormen van geweld be staan, terwijl velen zich nog verzetten tegen een feitelijke vernieuwing van de maat schappij. Eraan herinnerend dat het in april 1973 tien jaar geleden zal zijn dat de encycliek „Pa- ccm in Terris" verscheen, stelt de kardinaal vast, dat we sindsdien „iets gewonnen heb ben, dat er een zekere mate van begrip is ontstaan voor de noodzaak van een bekommer nis om vrede". Maar de vrede is nog maar enkelen echt een zorg en „intussen gaat de wa penwedloop door, wordt de kloof tussen rijke en arme landen steeds groter, worden in vele landen de rechten van de mens geschonden". De kardinaal constateert dat men terecht deze verschijnse len in verband brengt met de machtsstructuren in de eigen omgeving, maar wijst er tege lijk op dat we de verhoudin gen niet uit het oog mogen verliezen, „als we het onrecht hier en in de derde wereld als vredesbeweging bestrijden". „Als we b.v. klagen over uit buiting door huiseigenaren, moeten we ons tevens verant woordelijk weten voor het lot van de Noord-Vietnamezen die helemaal geen huizen meer hebben, van de paria's in In dia of van degenen die in Latijns Amerika in krotten moeten wonen". Kardinaal Alfrink waar schuwde zowel tegen vaagheid en vrijblijvendheid, als tegen eenzijdigheid. De problemen moeten grondig worden onder zocht, alvorens een standpunt te bepalen en een strategie uit te zetten. Maar wanneer deze gege vens eenmaal zijn onderzocht, „moeten we ons ondubbelzin nig durven opstellen en duide lijk stelling nemen. Dat be treft zowel het onduldbare ge weld en de menselijke ellende in Vietnam, als het voortdu rend koloniaal bewind van Portugal in de Afrikaanse ge bieden en de ap irtheid in Zuid- Afrika, zowel de discriminatie van joden in Rusland als het onrecht dat de Palestijnen in het Midden-Oosten wordt aan gedaan, zowel de willekeur van de arrestaties van politie ke tegenstanders en de marte ling van gevangenen in Brazi lië als de schending van de rechten van de mens in Grie kenland", aldus de kardi naal. van de vereniging van Zeeuw se visserijbelangcn (Zevibel) en voorzitter P. Verwijs van de vereniging van oesterkwe kers en oesterexporteurs (Ver- voex) over het tien maanden geheim houden van het rap port van het rijksinstituut voor visserij-onderzoek (RI- VO) over de afsluiting van de Oosterschelde- Zoals wij zaterdag'j.l. heb ben gemeld is het RIVO in januari al tot de conclusie ge komen dat de voorgenomen afsluiting van de Oosterechel- de rampzalige gevolgen zal hebben voor de beroepsvisserij en de doodsteek zal zijn voor de sportvisserij. De heer Lockefeer keurt het achterhouden van het RIVO- rapport ten sterkste af: „Het is geen fair play om zo'n be langrijk rapport van iemand met de reputatie van prof. Korringa (directeur van het RIVO, red.) zo maar onder tafel te schuiven". De heer Verwijs: „Uit het rapport van het RIVO blijkt, dat ons na de eventuele afslui ting van de Oosterschelde niets dan narigheid staat te wachten Recreatie, landbouw en visserij en ook dc schelp dierencultures zijn ten dode opgeschreven".

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1