Sportiviteit staat bij J. Lecluijze op eerste plaats zeeuws MIDDELPUNTVLIEDEND „Biervlietse duiven zijn niet slechter Weekeindtips VVV Zeeland SAMENSTELLING DAGELIJKS BESTUUR STREEK-WV stad streék SUCCESSEN AARDENBURG Vuilnisbelt in Walsoorden is gesloten ZOEK DE VERSCHILLEN Achteloos Mohammed Weekend-dienst STEM-redactie Oplossing Traditie Trek eens naar Hulst Zaterdag 4 november 1972 9 0 De heer Lecluijze met zijn succesvolle doffer. (Van onze correspondent) BIERVLIET Tot een der sterkste hokken dui ven bij de leden van de P.V. „Hoop" te Biervliet behoort zeker dat van J. Lecluijze. Al vele jaren staat zijn naam hoog ge noteerd bij de generale kampioenschappen in de ze vereniging. Jr Als bewijs daarvan toont hij de talrijke trofeeën in verschillende jaren door zijn duiven verdiend. Dat ge beurde vooral in 1965 en '66 toen hij de beste was in Biervliet en dus ook eerste in het generale kam pioenschap. In '65 speelde hij zich 37 keer bij de eerste tien. „Toen won ik alles wat er te winnen was." Zijn lievelingsduif, de H 69- 1474030, genaamd „De bonte" (een doffer die, zelf ge kweekt, afstamt van beroemde voorouders) heeft al heel wat gepresteerd- Hij vloog ver schillende eerste prijzen in de sterke vereniging, maar stond ook in kring- en provinciaal verband zijn mannetje, zowel 'in vitesse- als in midfond- vluchten. Dat Jah maar moei lijk zonder duiven om zich heen kan, geeft hij ruiterlijk toe: „Ik had zelfs in Indonesië duiven, waar ik destijds als militair ben geweest, dat wa ren rooie, die de Javanen daar hebben". Vanuit die tijd stamt ook zijn vriendschap met een zekere Geerling, ook een dui venmelker, en thans een van de topspelers in het Overijsel- se. Hij heeft nog regelmatig contact met deze man en er worden weieens duiven uitge wisseld die het tot beider te vredenheid goed doen. Wat men in Biervliet niet altijd even prettig vond, was het feit dat men was ingedeeld bij de kring West-Zeeuwsch-Vlaan- deren. Er werd enkele jaren geleden, in eerste instantie, een voorstel geboren om toe. stemming te krijgen tot de kring Centrum Zeeuwsch- Vlaanderen een voorstel dat la ter echter werd ingetrokken en mogelijk ook het kringbestuur nooit heeft bereikt. Zijn de Biervlietse duiven slechter dan die van hun col lega's elders in West Zeeuwsch-Vlaanderen, omdat men in kringverband de laat ste jaren geen hoge ogen meerj gooit? Lecluijze: „De kwaliteit van| onze Biervlietse duiven is net zo goed als elders, daar ligt het niet aan"- Volgens hem komt het doordat het gros van de aan de kringvluchten deel nemende duiven hun hokken in de kuststreek heeft en hij wijst op de Walcherense dui ven die hierin ook een rol spelen. De „trek" van de dui ven is dus naar de kust, naar het westen, en Biervliet ligt helemaal in het oostelijkste gedeelte van dit bij deze kring ingedeelde gebied. „Het front is te breed, en in ons nadeel", betoogt hij. Lecluijze werd dit jaar eerste kampioen jonge duiven, onaangeduld. Hij vindt dat het een zwaar kampioen schap is geweest waarvoor hij vier maanden lang heeft moe ten knokken, tot half septem ber toe,", „want" zegt hij, „als je resultaten wil behalen dan moet je er zelf ook veel voor doen". Zijn H 72-2278164, die veel aan dit kampioenschap heeft bijgedragen heeft in 12 vluchten 11 keer een prijs ge vlogen. Toch heeft hij naar hij zegt, zijn jonge duiven niet „afgerakt" en de meeste zijn dan ook doelbewust niet op de midfondvluchten ingezet. Gelooft Lecluijze in het kunnen kopen van goede dui ven? „Ja", is het antwoord, „maar je moet goed weten waar je koopt, en niet zomaar één, koop bij voorbeeld een hele ronde, desnoods late jon ge duiven en dan bij een lief hebber die je goed kent en van wiens vliegresultaten je op de hoogte bent, het kopen van één duif bij een liefheber met een grote naam, waar borgt nog geen toekomstige successen". Met Lecluijze praten over duiven kan uren duren, over het heden en het verleden. Als hij zijn geheugen eens wil op frissen dan bladert hij in zijn „boekhouding", waarin al zijn successen keurig op een rijtje staan- Maar bij alle successen en tegenvallers staat bij hem een ding op de allereerste plaats „sportiviteit". En dat Jan Lecluijze de dui vensport voorlopig nog geen vaarwel zal zeggen bewijst het nieuwe hok boven zijn textiel zaak aan de Noordstraat. De hokken zijn ruim, luch tig en licht met een uitzicht op het oosten. Maar ook het oude tuinhok blijft staan. Be grijpelijk, als duivenliefhebber neem je maar moeilijk af scheid van een hok, waar ie dere plank, hoe oud ook, je herinnert aan een succesvol verleden. burgerlijke stand Geboren: Bianca dv N. Gheerardijns-de Vreeze; Onder trouwd: Ronald Janssen 22 en J Kort 19; Johannes van Waes 24 en Denise de Wandel 19; Freddy de Mul 25 en Winnie Haars 19; Albertus Maat 28 en Wilhelmine van den Hoek 26; J-osef Rijk 35 en Cecilia Buijs- se 35. Getrouwd: Etiënne Her mie en Maria Rammelaere, Robert Verschaeve en Maria Thijssen, Jan van Huuksloot en Maria Schippers, Etienne van Hee en Marie Haege- man. Overleden: Johanna de Kra mer 98 wv C- de Kraker, Ju les de Rijoke 80 ev G. Maene; Johannes van den Bossche 78 ev L. Tierentijn; Anna Vrie- lijnck 76 ev P. Claeijs, Anto- nia Tobe 80 wv van Ista. (Van onze correspondent) OOSTBURG Het dage lijks bestuur van de streek VVV West-Zeeuwsch-Vlaande- ren heeft de bestuursfuncties verdeeld nadat de algemene vergadering van deze stichting reeds de heer J.H. Schippers uit Groede als voorzitter had gekozen. Vice-voorzitter is geworden mr H. van den Beid, burge meester van Sluis. Tot secreta ris en penningmeester werden respectievelijk gekozen de he ren W. Dierick uit Aardenburg en A. van Beijsterveldt uit Sluis. Zij vervulden deze functies reeds in de voormali ge Contact commissie West Zeeuwsch-Vlaamse VVV 's. Van het dagelijks bestuur ma ken verder nog deel uit de heren G., Claeijs, wethouder van Oostburg, J- Paridaen, ge meentesecretaris van Aarden burg en de heer L. van Liere uit Cadzaad. predikbeurten ZATLKDAU 4 NOVEMBER ZLVhrNLIE-DAGS-ADVEN- TISTEN Goes: Doopsgez. kerk, West- wal 10-11 uur: bijbelstudie, van 11-12 uur: bediening des woords. Vic. A. Steens. Middelburg: Doopsgez.kerk, Lange Noordstraat 10-11 uur: bijbelstudie, van 11-12 uur: bediening des woords, ds. A. Dingjan. Vlissingen: Doopsgez. kerk, Vrijdomweg 9.15-10.15 uur: bediening des woords, van 10.15-11.15 uur: bijbelstudie, ds. A. Dingjan. ZONDAG 5 NOVEMBER NED. HERV. KERK Aardenburg: 10.30 uur Da. H. Valk. Axel: 8.45 en 10.30 (H.D.) uur Ds. P- J. Pennings. Biervliet: 9.30 uur Ds. W. Meeuse. Breskens: 9.30 uur Ds. C. Balk. Cadzand: 11 uur Ds. J. W. Schokking. Groede: 9.30 uur: Ds. D. J. Baars. Hoek: 10 uur Ds. W- J. van Meeuwen. Hontenisse: 9 uur Da. H. B. de Nee M-ng. Hoofdplaat: 10 uur Dr. C. Ro- zemond. Hulst: 10.30 uur: Da. H. B. de Neeling. Nieuwvliet: 11 uur Ds. W. Meeuse. Oostburg: 9.30 uur De H. Valk Rotranchement: 9.30 ulur Ds. J. W. Schokking. Sas van Gent: 9.30 uur Ds. J. L. «r. d. Eijk Schoiondiijke 11 uur Ds. D. J. Baars. St. Anna ter Muideru 11 u. Dsi Ph.J-Leènmans. St. Kruis: 9 uur: ds. W. B. Bergsma. Sluis: 9.30 uur Ds. Ph. J. Leenmans. Sluiskil: 11 uur Ds. J. L- v. d. Eijk. Terneuzen: Grote Kerk: 10 uur Ds. J. Scholten. H.D. Opstamd'ingskehk: 10.30 uur Ds. E. J. Rietveld H.D. Goe de Herderkerk: 10 uur Ds. G. C. Vijzelaar; 19 uur Ds. E. J- Rietveld. Waterlandkerkje: 11 uur Ds. J. v. d. Hoek. IJzendijke: 11 uur Ds. C. Balk. Zaamslag: 10 uur Ds. A. T. Deinum. Zuidzande: 9.30 uur Ds. J. v. d. Hoek. GEREF KERK Terneuzen: Noordstraat 10.30 uur Ds. P. v. d. Veen. Op standing kerk: 9 uur: Ds. P. v. d. Veen,17 uur Ds. A. Vos. GEREF KERK (Vrijge maakt). Axel: 10 en 15 uur Ds. J. v. d. Wielen. CHR GEREF. KERK Zaamslag: 10 en 14.30 uur Ds. D. J. van Vuüren. - GEREF. GEMEENTE Hoek: 9.30 en 14 uur- Lees- dienst. Terneuzen: (Vlooswijkstraat) 9i30, 14 en 18 uur Lees- dienst. GEREF. GEMEENTE (Syno daal). Axel: 10 en 14.30 uur Lees- dienst. Terneuzen (Frans Halslaan): 10 en 15 uur Leesdienst. OUD-GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 9.30, 14 en 18 uur Ds. A. de Reuver- LEGER DES HEILS Terneuzen: 9.30 uur Bidstond; 10 en 19.30 uur Samen komst. (Van een onzer verslaggevers) WALSOORDEN De ge meente Hontenisse zal voor het verwerken van grof vuil een beroep doen op de inter communale ophaaldienst voor huis- en tuinvuil, nu de vuil nisbelt in Walsoorden defini tief is gesloten. De belt wordt afgedekt en beplant. Als het in deze rubriek over „de abdij" gaat, dan be perk ik mij voortdurend tot het politieke bedrijf, dat zich in de statenzaal afspeelt, en meer in het bijzonder tot de figuren die het Zeeuwse volk en zijn belangen vertegen woordigen. Deze benadering doet eigenlijk wel wat tekort aan „de Abdij" als zodanig. Immers: de show wordt in dat eerbiedwaardige gehouwen- complex feitelijk beheerst door het legioen van mannelijke en vrouwelijke ambtenaren. Met honderden houden z(j de pro vinciale schrijftafel bezet. Hun gemeenschappelijk kantoor is een ware bijenkorf, waarin echter in plaats van honing, (abdij siroop) papier wordt geproduceerd. De abdij is werkelijk het administratief hart van de provincie. Wie een beetje thuis is in dit Mekka, ziet er bijna iedere dag wel burge meesters, wethouders, secre tarissen van gemeenten, di recteuren van bedrijven, re geringsambtenaren en nog vele, vele anderen binnentre den. Alle wegen leiden naar Middelburg en in het bijzon der naar de Abdij. Zo is het altijd geweest en zo zou men het graag tot in lengte van jaren willen houden. Of dat zal lukken is even wel de vraag. Er zijn enkele tekenen aan de wand, die erop wijzen dat „de Zeeuwse voordeur' niet per definitie wordt gevormd door de 600 kg zware, bronzen deur van het provinciehuis, ingang Abdijzijde. Want wat is er gaande? De gewesten begin nen zich te roeren. In de verre uithoeken (vanuit Mid delburg geredeneerd) van deze provincie, breekt lang zaamaan het inzicht door, dat het helemaal niet zo vanzelf sprekend is, dat alle gebeur tenissen van Zeeuws belang zicb in Middelburg dienen af te spelen. Een voorbeeld hiervan is de actie die de burgemeester van Hulst, de altoos goed- gekapte heer Molthoff, heeft ondernomen. Deze burge meester, in een achteloos moment weieens de best ge klede man van Zeeland ge noemd, is van oordeel dat de première van een nieuwe do cumentaire film over Saef tinge, niet in Middelburg doch in Hulst dient plaats te vinden. Zoals u wellicht weet, of apders weet u het bij 'dezen, zal de bewuste film op 8 november a.s. voor het eerst worden vertoond, en wel in het City-theater te Middelburg- Molthoff zegt nu: „Dat is dwaasheid! De film is hier in de omgeving opgenomen en bovendien heeft de gemeente Hulst een aaardig geldsbe drag betaald om de opnamen mogelijk te maken. Waarom moeten wij, die het Land van Saeftinge bij wijze van spreken kunnen ruiken, nu naar Middelburg reizen om de filmpremière bij te wo- In deze redenering schuilt een onwrikbare logica, die ik persoonlijk nog sterker ge vonden zou hebben, indien Molthoff had gezegd: „Wij <£=3 l"1' Voor de oplossing zie elders in deze rubriek. Voor redactionele aangele genheden kunt u vandaag en morgen contact opnemen met de her n e B.naJ sen, tel. 01180-6550 of 01100-8030 (voor Midden-Zeeland) en R- van der Helm, tel. 01150- 4865 of 01152-432 (voor Zeeuwsch-Vlaanderen). 'squq MnoqaS ure-ni 01 'puoq )jEcis 6 'ubui zag -uiA 8 'sjtpaj uedqep i *opiB} -qoc.iA g 'joq g '.iaijoq uiooq f 'piuoq toodjappe g "au -uajuB z 'Jioaq qeqspuojj eindredactie bas augustijn Oost-Zeeuwschvlamingen hebben geen film nodig om te zien hoe Saeftinge is. We kunnen er eenvoudig heen- wandelen en het betrokken gebied in raatura aanschou wen. Doe ons dat maar eens na, Middelburgers!" Maar dat wend nu eenmaal niet gezegd, zodat ik mij kon be perken tot het symptoom als zodanig: een staaltje van re gionaal zelfbewustzijn. Mol thoff zou willen, dat - al was het maar voor één keer - de berg eens naar Moham med kwam, in plaats van andersom. Hij krijgt natuurlijk zijn zin niet. De uitnodigingen voor de filmpremière in Mid delburg zjn al verstuurd, ook naar b. en w. van Hulst en de bioscoop in de Zeeuw se hoofdstad is al afge huurd. Maar ik houd het niet voor onmogelijk, dat bij een vol gende gebeurtenis, die met deze filmpremière vergele ken kan worden, de rollen worden omgedraaid. Er zul len dagen komen, dat de Ab dij in plaats van een magneti sche, een middelpuntvlieden de actie zal gaan vertonen. De eerste sporen van die nieuwe tijd heb ik al waar genomen. Over een poosje zullen de besturen van de havenschap pen Vlissingen en Terneuzen om beurten in eikaars hoofd kwartieren gaan vergaderen. De ene keer komt het be stuur van het havenschap Terneuzen naar Middelburg, de andere keer reist het be stuur van het havenschap Vlissingen, dat normaal altijd in de Abdij vergadert, naar de overzijde van de Wester- sehelde, om in het stadhuis van Terneuzen te vergade ren. Zie. dat zijn voortekenen van een andere tijd! Burge- meeester Molhhoff heeft waarschijnlijk een zesde zin tuig, dat hem op het juiste ogenblik deed opkomen voor het beginsel van de gesprei de representativiteit- Want daarom gaat het hier, dacht ik. Om redenen van traditie en gemak is er namelijk een situatie gegroeid, waarin de Abdij bestuurt, en de rest bestuurd wordt. Zo is er eens per jaar de zogenaamde statemexcursie. De provinciale bestuurders klimmen dan ietwat jichtig in een autobus en bezichti gen - gezellig koutend - een deel van de provincie van nabij. Ik heb die excursies al heel wat keren meegmaakt, waarbij mij telkens het ge voel bekroop dat wij op sa fari waren. Gelukkig waren de inboorlingen vreedzaam en vriendelijk. Wij kwamen alioos veilig thuis, beladen met souvenirs. Als vorm van gespreide representativiteit is die excursie een absoluut minimum. Al heel wat doeltreffender is de traditie, dat de leden van het college van Gedepu teerde Staten gespreid over de provincie moeten wonen. Zo tref je ze aain in Zierik- zec, in Tholen, in Terneuzen, :n Retranchement en (par don) in Middelburg, waar er twee zitten. Maar wij moeten het hart vooruit durven gooien. De havenschappen geven de toon aan. Zou het ooit nog eens zover komen, dat er er gens in de regio een comple te Statenvergadering wordt gehouden? Doch waar zou de vliegende staten-kolonne te recht kunnen? Welke zaal buiten de statenzaal is groot genoeg, om de kudde te her bergen? Suggesties worden beleefd ingewacht door steller dezes. Als u maar niet met de Axelsevlakte of het Land van Saeftinge komt aandra. get. Ik zou niet graag zien, dat de Staten letterlijk in de ruimte zonden moeten pra ten.. Onze tip voor dit weekend is gesitueerd in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen <-n meer in het bijzonder in de omgeving Hulst-CIinge-St.- Jansteen. Sinds kort is het prachtige bos van het water wingebied bij St.-Jansteen vrij voor het publiek. U be reikt het door bij St.-Jan steen de weg te volgen naar Kapellebrug-St-Niklaas. Juist voorbij Kapellebrug ligt rechts een deel van het 80 ha. groot bosgebied, dat hoofdzakelijk bestaat uit di verse soorten sparren en dennen, afgewisseld met beuken, eiken etc. Vanzelf sprekend is het verboden in het bos met auto's of brom mers te rijden. Ook loslopen de honden kunnen niet toe gelaten worden. Hoewel de bladeren al flink vallen zijn de bomen toch nog getooid in prachtige herfstkleuren en zijn de sparren en dennen bijzonder mooi. In het bos zijn aangelegde wandelpaden. Het bosgebied ligt zeer dicht bij de Belgische grens en daarom adviseren wij u na een gezonde, stevige wan deling in dit „nieuwe" vrije bos de weg richting St.-Ni- klaas te volgen, de grens over te rijden en een (kof- fie)-pauze in te lassen in het „Domein de Wal", enkele honderden meters na de grens gelegen. Indien het weer redelijk blijft, zullen de kinderen in uw gezel schap er zeker mee instem men, want het „Domein de Wal" beschikt over een fijne speeltuin met o.a. pony's en papegaaien. Deze laatste kunnen echter ook reeds bin nengehaald zijn vanwege het koude weer. Na deze pauze rijdt u terug richting Nederland om dan juist voor Hulst rechtsaf te slaan naar Clinge. In het dorp zelf gaat u linksaf (Gravenstraat) richting Hulst. Op deze manier na dert u de oude „Reinaerdt- stad" langs de bijzonder mooie buitenvest en passeert u de „bekendste Hulstenaar": de vos Reinaerde, die u bij de Gentse poort welkom heet. De Vos vormt een on derdeel van het monument, dat u eraan herinnert, dat het epos van de vos Reinaer de in de omgeving van Hulst zou hebben gespeeld. Achter de Vos zijn op een fraai uitgehouwen plaat de belang rijkste andere dieren, voor komende in dit verhaal, uit gebeeld. De straat doorrij dend komt u vanzelf op de Grote Markt, waar u het bes te uw auto kunt parkeren om dan verder te voet te gaan- Hulst is namelijk een stad, waar u, om alles beter te zien, beter kunt wandelen. De stad kent een groot aantal histori sche gebouwen, waarvan wij slechts noemen de St.-Wille- brordusbasiliek, tegenover de Grote Markt en het stadhuis. Bijzonder interessant zijn ook de opgravingen van de Land- en Waterpoort (ook wel Dobbele Poort), die in 1957 werd ontdekt en daarna opgegraven. Van daaruit kunt u teruglopen naar het centrum over de prachtige oude stadswallen, aangelegd in een onregelmatige negen hoek en gemarkeerd door 9 bastions. Wilt u van de gele genheid gebruik maken om het fraaie stadhuis ook van binnen te zien, dan kan dat. Vandaag en morgen is het stadhuis geopend voor bezoe kers aan de tentoonstelling „Retrospectieven" van de be kende schilder Hugo Metsers, burger van Hulst en inwoner van St.-Jansteen. De tentoon stelling omvat ca. 50 schil derijen vanaf zijn beginperi ode tot nu toe en is gratis toegankelijk. Bezoekers kunnen dan te vens een rondwandeling ma ken door het stadhuis. Wilt u dat liever niet, omdat u nog enthousiast bent over de vo gels, die u hoorde of zag tijdens uw boswandeling, ga dan naar café „De Ster" waar de Hulster vogellief hebbers zaterdagmiddag en zondag de hele dag een grote vogeltentoonstelling organise ren. Met deze tip bent u echt een (mid)dagje uit en waar om zou u dat ook niet feeste lijk afsluiten met een heer lijke mossel- of palingmgal- tijd in één van de vele be kende eetgelegenheden in of nabij Hulst? Wij wensen u een prettige tocht en smake lijk eten. I

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9