Motie tegen raadslid Ariiemiiiden VRAAGTEKENS BI] TOEKOMST KANSEN VAN VLIEGVELD „CULTURES TEN DODE M. KROMBEEN OVERLEDEN OPGESCHREVEN" Vondeling zag niet veel, maar hoorde des te meer Studies over industrie bij Ossenisse zonder nut? BISDOM BREDA HEEFT WEER BATIG SALDO onbetwist de beste lil® Conclusie RH O-rapport: Bij afsluiting Oosterschelde Tegen loods 600 gulden boete geëist ijlt specially made from superior quality tobaeoos ook in menthol streek STRUISVOGELPOLITIEK Droog Biervlietse drumband viert feest ONGEZUIVERD Kamerlid Roels vraagt Schrijfster Van Dijk-Has in Goes overleden II®® Zaterdag 4 november 1972 t 3 (Van een onzer verslaggevers) ARNEMUIDEN De ge meenteraad van Arnemuiden heeft donderdagnacht met de grootst mogelijke meerderheid het CHU-raadslid N.E.V. Quist gedoodverfd als „onwaardig om het lidmaatschap van de raad te bekleden." Bij motie, ingediend door de heer J. Theune (Algemeen Belang) werd de heer Quist uit alle vertegenwoordigende functies die hij namens de raad be kleedt, ontslagen. Hij mag zich voortaan voor informaties ten stadhuize alleen nog maar aan het loket vervoegen en kan zijn dialoog met het gemeente bestuur in het vervolg alleen nog maar schriftelijk voeren. De raad had geen bevoegdheid de heer Quist als raadslid te ontslaan. Nadat de motie, met de "tem van de heer Johan Bel- zen SGP, tegen (deze vond de' motie wat te ver gaan) was aangenomen, liet de voorzit ter, burgemeester A. Hack blijken, dat hij niet zou schro men om van zijn in de ge meentewet verankerde recht gebruik te maken om de heer Quist desnoods vijf achtereen volgende malen de toegang tot de raadsvergaderingen te ont zeggen. Deze harde besluiten vielen na een bewogen vergadering, waarin de heer Quist achter eenvolgens moties van wan trouwen tegen de wethouders Jac. van Belzen en C. van Hemert had ingediend met een motie van afkeuring tegen de burgemeester was gekomen en tenslotte het ontslag wegens onbekwaamheid had geëist van twee techische ambtena ren. En passant lanceerde hij nog een aantal krasse verwij ten aan de plaatselijke CHU en haar vroegere secretaris. De beschuldigingen bleken, naar onderzoek en getuigenis, volledig onhoudbaar en wer den door de voltallige raad met verontwaardiging van de hand gewezen. De heer Quist, die wind zaaide en storm oogstte, verze kerde de raad en de stampvol le publieke tribune, dat hij zich niet als raadslid zal te rugtrekken. „Ik zal mijn recht hogerop zoeken en het krij gen" riep hij uit. „Bij de vol gende verkiezingen, als jullie allemaal al weg zijn, stel ik mij weer kandidaat". In zijn eigen fractie oogstte de heer Quist niets dan ont zetting. (Van eenonzer verslagge vers) MIDDELBURG Als e-n ETI-studie, waartoe inmid dels opdracht door G.S. is verleend, uitwijst dat het vliegveld Midden-Zeeland een Zeeuwse functie ver vult, dan kan het waar schijnlijk op jaarlijkse ex ploitatie-subsidies van de provincie blijven rekenen. Voldoet het vliegveld niet aan redelijke verwachtingen van economisch nut voor de regio, dan kan verwacht wor den, dat de provincie er de handen van af trekt. Tot het zo ver is, zal de provincie wellicht daarin gevolgd door het rijk en de Zeeuwse ge meenten het vliegveld een royale kans geven om te be wijzen wat het werkelijk waard is. Een en ander kwam naar voren tijdens de beraadsla gingen van de commissie van economische aangelegenhe den uit Provinciale Staten, die gisteren in overgrote meerderheid uiterst sceptisch stond tegenover een voorstel van G.S., om voor de komen de drie jaar jaarlijkse ex ploitatie-subsidie van 22.500 gulden aan de stichting „Vliegveld Midden-Zeeland" te verlenen- De commissieleden plaats ten talloze vraagtekens bij de toekomstkansen van het vliegveld, sinds dat versto ken is van aansluiting op vaste lijndiensten. Het ETI- onderzoek zal zo vond de commissie voorlopig meer houvast moeten geven voor een heoriëntatie. commentaar De inhoud van het RIVO-rapport „De Oosterschelde en de visserij" roept wel enkele vragen op omtrent de houding van minister Lardinois. Nog geen twee weken geleden ver klaarde deze bewinsdman tegenover persverslaggevers geen aanleiding te zien tot het opstellen van een nota over het bij zondere karakter van de Oosterschelde en over de gevolgen van afsluiting voor de visserij. De minister verzuimde bij die gelegenheid echter aan de journalisten mee te delen, dat een dergelijke nota al sedert 10 januari van dit jaar in zijn bezit was, een rapport namelijk van het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek te IJmuiden, een overheidsinstelling die garant staat voor gedegen vakkennis op dit gebied. De minister heeft daaraan overigens nooit getwijfeld, want om te kunnen antwoorden op de lastige v,ragen van het Eerste Kamer-lid H. van Wijk (PSP), die op de hoogte was van het bestaan van de nota, moest hij herhaaldelijk zijn toevlucht ne men tot het geheime document, dat vooralsnog bleef liggen waar het lag. Uiteraard dringt zich nu de vraag op wat de minister ertoe kan hebben gebracht het document tot staats-' geheim te verheffen, en met de vakkennis van autoriteiten als Korringa en Boddeke op zo'n raadselachtige manier om te springen. Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het KNMI op vrijdag om 18 uur. Droog met ongeveer normale temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 1 tot 7; min. temp: omstreeks normaal; max. temp: van on geveer normaal tot 3 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal; 90 pro cent. Voor maandag: aantal uren zon: 1 tot 8; min- temp: om streeks normaal; max. temp: omstreeks normaa,; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. waterstanden Konstanz 279 oniv., Rheinfel- den 184 oirv., Straatsburg 150 -2, Plittersdorf 298 -7, Maxau 343 -3, Plochingen 127 pl. 3, Mannheim 158 pl. 7, Mainz 168 -14, Steinbach 118 pl. 1 Binigen- 70 -11, Kaub 95 -9, Trier 227 -1, Koblenz 105 -5. Keulen 50 -12, Ruhrort 221 pl. >1, Lobiith 821 pl. 14, Panner- dense kap 800 plus 12, Nijme gen 626 pl. 13, IJsselkop 771 pl. 11, Eefde IJssel 286 pl. 6, Deventer 167 pl. 4, Monsin 5452 p2. Borgharen 3821 -18, Belfeld 1089 pl. 8, Grave bene den de sluis 500 -2. hoogwater Morgen zondag 5 novem ber. Bergen op Zoom 3.13 er 15.26 H-answeert 2.21 en 14.35. Temeuzen 1.45 en 13.59. Vlissingen 1.15 en 13.29. Wemeldiinge 3.03 en 15.16. Maandag 6 november. Bergen op Zoom 3.49 en 16.03. Hansweert 2.53 en 15.08- Terneuzen 2.15 enl4.30. Vlissingen 1.45 en 14.00 Wemeldinge 3.39 en 15.53. (Van onze correspondent) HANSWEERT In zijn >vo- ning aan de Oude Polderstraat te Hansweert is op 88-jarige leeftijd overleden de heer M. Krombeen, erelid van de Bond voor Harmonie- en Fanfarege zelschappen, 75 jaar lid van de harmonie Scheldegalm, waar van vele jaren als bestuurslid Op hem kon altijd een be roep worden gedaan en niets was hem teveel. Als blijk van waardering hiervoor heeft hij een koninklijke onderscheiding ontvangen. Op 18 september 1971 tijdens de viering van het 85-jarig bestaan van Schelde galm, werd de heer Krombeen nog officieel gehuldigd. Bur gemeester mr, C. Pijl4Hogeweg van Reimerswaal noemde de heer Krombeen bij deze gele genheid een voorbeeld van trouw aan vereniging en ge meenschap. Bij deze gelegen heid mocht hij tevens een oor konde ontvangen van de Ko ninklijke Nederlandse Federa tie van Harmonie- en Fanfare gezelschappen, ter gelegenheid van het feit dat hij 75 jaar lang lid was van de muziek vereniging. Ook werd hij be noemd tot lid van verdienste van deze bond. De heer Krombeen was se dert november 1971 ziek. De begrafenis zal vandaag (zater dag) plaats vinden te half 12. Met muzikaal eerbetoon. IJMUIDEN De oester- en mosselcultures zijn ten dode opgeschreven. Vrijwel alle overige visserij produkten die thans op economische schaal worden geoogst zullen automatisch verdwijnen. De kinder kamerfunctie komt sterk in het gedrang. Dit zijn de drie voornaamste bevindingen die het Rijks Instituut voor Visserij Onderzoek (R1VO) te IJmuiden in zijn rapport „De Oosterschelde en de visserij" (zie ook pag. 1aan de minister kenbaar maakt. Als oorzaken noemt de nota: uitvallen van de getijstroom, daling van het zoutgehalte en plaatselijk lage zuurstof waarden bij de bodem. Kortom, afsluiting van de Oosterschelde. 0 Het Tweede-Kamerlid voor de PvdA, dr. Anne Vondeling, is aan de Belgische grens op het strand van Retranchement een gecombineerde fiets- en wandeltocht begonnen. Hij zal via de Afsluitdijk zoveel mogelijk langs de Nederlandse kust naar Nieu- werschans gaan. Naast hem, rechts op de foto, rijdt de voorzitter van het gewest Zeeland van de PvdA, de heer Schouwenaar. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG. „Al een echte rooie vrouw, hè?" Dit zei gister, ochtend dr. Anne Vondeling tegen de 2-jarige Eva Broekhuis, die het Tweede-Kamerlid een bosje rode rozen aanbood, toen deze in gezelschap van burgemeester D. Schouwenaar van Brou wershaven en wethouder J. Vergouwe van Oostburg op de Zuid- zandsestraat in die plaats arriveerde. (Van onze correspondente BIERVLIET Monique de Krijger, trommelaarster .n de drumband Willem Beukelszoon te Biervliet, heeft dit jaar de wisselbeker gewonnen, die be schikbaar wordt gesteld voor het beste lid van het seizoen Het uitreiken van de wisselbe ker gebeurde tijdens de feest en ouderavonj. die de drum- tand hield in bet clublokaal. Het oude Raedtnuis. Voor deze avond stond ook een loterij op het programma ter verstevi ging van de clubkas. De hoofd prijs een fiets werd gewonnen door de hr. J. Versluis. Verder werd door de heer Blok een film vertoond over actuele ge beurtenissen in Biervliet. Met muziek van R. Dees (accorde on) en C. de Krijger (drums) werd de avond besloten. Een snoepje was de beloning voor Eva, die geheel toe passelijk geheel in het rood gekleed was. De rozen werden duidelijk zichtbaar in de schoudertas gestoken, naast de 30 prentbriefkaarten van West-Zeeuwsch-Vlaanderen, die bij een eerdere gelegen heid waren ontvangen. Gisterochtend was de tocht begonnen op een koud en mis tig stukje strand, vlakbij de grenspaal met België. Een twintig meter brede en 25 cm diepe geul water scheidde het gezelschap van dit markerings punt. De vertrekceremónie begon nu iets meer op Neder lands gebied. Na ongeveer een 1 km lange strandwandeling stapte de heer Vondeling en zijn „ploegmaten" op de fiets om met een gemiddelde snel heid van rond 20 km per uur de afstand Cadzand - Breskens via Óostburg en Schoondij- ke af te leggen. Het gezelschap gunde zich uitvoerig de tijd de sociale werkplaats in Oostburg te be zoeken. In een oogwenk was de heer Vondeling in gesprek met de werknemers daar, die hem allerlei meestal per soonlijke problemen voor legden. „Maar dat persoonlijk contact is juist de bedoeling van mijn tocht", aldus de heer Vondeling. „Ik wil zoveel mo gelijk mensen ontmoeten om hen ertoe te brengen van hun stemrecht gebruik te maken". De heer Vondeling betreurde het dat zijn tocht gisteren let terlijk „de mist inging". „Ik heb niet zoveel van het onge twijfeld mooie landschap kun nen zien", zo zei hij- Het risico van het zich ver plaatsen per rijvriel speelde de P.v.d.A.-wielerploeg parten- De heer Schouwenaar hoorde zijn band sissend onder zich leeglopen. De ploegwagen was in de buurt en in een omme zien van tijd was de band gerepareerd. Geheel volgens tijdschema arriveerden de drie fietsers, waarvan wethouder Vergouwe soms uit het zadel moest om met een fel tussensprintje zijn prominente partijgenoot bij te „benen", omstreeks een uur bij de veerhaven in Breskens, In allerijl werd een kop war me (tomaten)soep naar bin nengewerkt, want om vijf voor halftwee vertrok de veerboot. Aan de overkant werd de heer Vondeling opge wacht door het gezelschap dat hem over Walcheren zou lood sen. Gisteravond werd in het eindpunt van de eerste etappe Oostkapelle een verkie zingsbijeenkomst voor de P.v.d.A. gehouden. Dit gaat kapot, als de conclusies van het RIVO juist zijn: Een oesterprodu-ktie, di-e naaf de 30 miljoen stuks jaar lijks toegroeit: de expo-rt-oes- ters, die gemiddeld 75 a 80 kg. per duizend stuks wegen, brengen thans circa zes gulden per kg. op. Een mosselcultuur met een prod-Uiktie van 80 a 100 mil joen kg jaarlijks. Vijftien pro cent hiervan is bestemd voor de conservenindustrie, het overige deel gaat (zandvrij) naar de consument. Daartoe ondergaan de mosselen op de zogenaamde verwaterplaatsen een biologische reiniging in zuiver zeewater, waarbij alle zand- en slibdeeltjes worden uitgestoten. De doorgaans huge eisen die aan deze verwater plaatsen worden gesteld ma ken dat Yerseke fungeert als leverplaats van alle Neder landse consum-ptiemosseien. 0 de kreeftenhandel, interna tionaal van opzet en goed voor een totale omzet van zes mil joen gulden per jaar. Verscheidene andere visse rij produkten, zoals de ansjo vis, de kreukel, de bot, de zeekrab en de wulk. De moge lijkheid bestaat dat zich een aalstamd in het Zeeuwse Meer ontwikkelt, maar het RIVO acht het uiterst onwaarschijnlijk dat deze even rijk zal zijin als die welke ziah na de afsluiting van de Zuiderzee in het IJs- selmeer ontwikkelde. Eenzelfde lot treft de gar nalenvisserij, die nu samen met de tongvisserij buiten gaats en in het westelijk deel van de Oosterschelde wordt uitgeoefend. Uit het afgesloten deel van de Oosterschelde za-1 de garnalenvisserij zonder meer verdwijnen, maar naar alle waarschijnlijkheid zal ook de garnalenstand buitengaats een aanmerkelijke terugslag van de afsluiting ondervin den. Een heel ander aspect van de garnalen- en tongvissea-ij is echter de functie van de Oos terschelde als kinderkamer. Recent onderzoek van het Rijks Instituut voor Visserij Onderzoek heeft duidelijk ge maakt, dat zowel de jeugdige garnalen als jonge exemplaren van vissen als tong en schol en tot zekere hoogte zelfs van kabeljouw en haring graag in de Waddenzee en in de Zeeuwse zeegaten vertoeven. Het RIVO legt er de nadruk op, dat met name de Ooster- en Westerschelde als zeer be langrijke kinderkamers funge ren (doch niet als paaigebied of kraamkamer, zoals ten on rechte vaak wordit vermeld). Door de verontreiniging van de Westerschelde, die ener zijds door industriële afvalwa ter uit België (van de perslei ding Hasselt-Antwerpen) en anderzijds door het ongezui verd afvalwater van heel West-Brabant (en in een later stadium ook van het industrie terrein Shell-Chemie Moer dijk) de pijpleiding naar Waarde) binnen afzienbare tijd in sterke mate zal toene men, mag gevoegelijk worden aangenomen dat ook de Wes terschelde zijn kinderkamer- functie zal verliezen, also con cludeert het rapport. Minister Lardinois heeft in antwoord op vragen van het Eerste Ka merlid Van Wijk (De Stem 18-10-72) geantwoord, dat na schelde zou worden getracht afdamming van de Ooster- de kinderkamerfunotie van de zeearmen in Zuidwest Neder land zowel in nationaal als in internationaal verband opti maal tot waarde te brengen in d-e openblijvende Westerschel de. y (Van onze parlementaire redactie) 'S-GRAVENHAGE Het socialistische Tweede Ka merlid P. A. Roels zet een vraagteken bij het nut van allerlei studies over industrie vestiging in de buurt van Os senisse en langs het Baalhoek- kanaal. Dit soort studies is onder meer verricht door het ETI voor Zeeland en de provincia le planologische dienst, maar de uitkomsten ervan komen in de lucht te hangen, als de regering van mening zou zijn dat er langs het Baalhoekka- naal geen industrie mag ko men- Roels heeft over deze kwes tie schriftelijke vragen gesteld aan de ministers .Udink (ver keer en waterstaat en ruimte lijke ordening) en Langman (economische zaken). Hij wil om te beginnen we ten of de regering inderdaad op het standpunt staat, dat in dustrievestiging langs het Baalhoekkanaal ongewenst is en herinnert er in dit verband aan, dat deze mening tijdens een voorlichtingsbijeenkomst in Graauw door een woord voerder van rijkswaterstaat is verkondigd. Ook wil Roels weten of de mededeling Wan de zelfde woordvoerder, namelijk dat de onteigeningsprocedure voor het kanaal in 1975 klaar kan zijn, op waarheid berust. Als dat zo is vindt het uit Zeeland afkomstige Kamerlid dat de ministers hun standpunt on middellijk aan de Kamer moe ten meedelen, evenals aan de provincie én de besturen van de betrokken gemeenten. Als er nog geen definitief standpunt is ,moet de regering naar de mening van de heer Roels haar standpunt in elk geval wel openbaar maken voordat een verdrag met Bel gië wordt gesloten, opdat de Tweede Kamer tijdig zijn oor deel kan geven- (Van een onzer verslaggevers)' BREDA Het bisdom Bre da beeft, financieel gezien, vo rig jaar wat beter geboerd dan lo 1970. Dat blijkt uit een vergelijking van de rekenin gen van baten en lasten over die twee jaren, die in het informatieblad van het bisdom Onderweg te zien zijn. Het afgelopen jaar liep uit op een batig saldo van f 6.529,- ter wijl 1970 een nadelig saldo vertoonde van f 13.580. Een opmerkelijke stijgiDg toont de inkomstenkant als ge volg van de bijdragen van de pa'-ochies aan net Diocesaan Sr Iddariteits Fonds. De ver plichte afdracht werd vorig jaar verhoogd van f 0,10 cent per parochiaan boven de 18 jaar tot f 0,12 Het eindbe drag is f 541-043 hoger dan het jaar daarvoor. Maair daat staat tegenover, dat het totaal aan verleende bijdragen van het bisdom aan bijvoorbeeld de stichtingskoten van een kerk, aan bestaande parochies (de solidariteit dus) aan studie kosten en andere pastorale ak- tiviteiten, met een nog groter bedrag, en wel f 559.574 geste gen is. Het kleine batige saldo moet dus het resultaat zijn van de vermeerdering van an dere baten, zoals renten (f 118.631) en giften en legaten f 42.125). De post „voorzieningen" en diverse lasten", die ten op- - zichte van 1970 is gestegen met f 79.090 is oa. aangespro ken voor uitkeringen aan rus tende priesters. Tot nu toe worden dè pensioenen betaald ■uit omslagpremies. Daardoor zijn in het verleden geringe overschotten gevormd, die nu nog ais kortlopende schulden cp de balans staan. In 1971 werd aan emeritaatstoelage f 249.435 meer uitgekeerd dam aan omslagpremies is ontvan gen. Volgens de toelichting op de balans van het bisdom zal in de loop van dit jaar de oprichting van een pensioen fonds voor priesters van de Nederlandse bisdommen een feit worden. De balans over 1971 toont aan, d-a-t het bisdom per 31 december een vermogen bezat Van f 3.147.194,- hetgeen pre cies f 6.529 meer was dan een jaa-r daarvoor. GOES (ANP) De ro- manschrijfster Nelly van Dijk- Has is vrijdagmorgen in het ziekenhuis in haar woonplaats Goes op 80-jarige leeftijd overleden. De schrijfster debuteerde in 1912 met een novelle in een weekblad. Vorig jaar ver scheen haar laatste roman „Cirkelgang". Mevrouw Van Dijk-Has publiceerde in totaal 41 boeken: 1 novellenbundel, 6 meisjesboeken en 34 romans- MIDDELBURG (ANP) De officier van justitie bij de Middelburgse rechtbank heeft vrijdag zeshonderd gulden boete geëist tegen de Belgi sche staatsloods J.B.L.B. uit Mortsel in wat bekend is ge worden als de „tankerrace-af faire". De zaak werd in hoger beroep behandeld. De kan tonrechter in Terneuzen had de loods op 17 februari jl tot dezelfde boete veroordeeld. In Antwerpen en in Enge land bestaat grote belangstel ling voor de uitspraak in deze zaak. In verband met aan te spannen civiele procedures. De schade die de aanvaring ver oorzaakte, liep namelijk in de miljoenen guldens. De recht bank doet op 17 november uit spraak- (ADVERTENTIE) ®li;i:w: PïV®-' lilWi r IPl I f «to**»»

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3