LIJVIGE AGENDA VOOR AARDENBIIRGSE RAAD IN WEST-ZEEUWSCH- VLAANDEREN Kanunniken al kwart eeuw aan het werk zeeuws Drie keer „De drie zusters" in Zeeland Matige belangstelling bij uitvoeringen in Oostburg Meesterwerk van Tsjechov FILMS IN ZEELAND Zeeuwen naarkook- wedstrijd Bezoek voor De Veste uit Breskens ZOEK DE VERSCHILLEN stad streek IN BRUGGE Kaartleesrit van Zeeuwen OMMEKEER BISSCHOP Aanrijdingen Brass United in Ledel- theater Uitverkocht huis voor Herman van Veen Oplossing Vrijdag 3 november 1972 9 (Van onze correspondent) AARDENBURG De Aar- denburgse gemeenteraad krijgt dinsdagavond een 30 punten tellende agenda te behandelen, waaronder een groot aantal te nemen onderwijsmaatregelen. B. en w. stellen opnieuw de subsidieverlening aan het Ee- dese kermiscomité aan de or de. In de laatste vergadering staakten de stemmen bij 5-5 over een tegenvoorstel van de heer W. Standaert, die f 225 subsidie wilde verlenen tegen f 150 die het college beschik baar wilde stellen. Ook de subsidie aan het regionaal pe dagogisch centrum komt op nieuw in bespreking- Door de directeur van dit centrum is een lezing gehouden, waarbij 7 leden van de raad aanwezig waren. Voorgesteld wordt ver der de vormingscentra „Van Eeghenhuis" en „Hedenesse" met ingang van 1973 een sub sidie per vormingsdag te ge ven van f 3 (was f 2). Ook „De Zonnebloem" kan als de raad hierin toestemt een subsidie tegemoet zien in de kosten van de gehouden boot tocht op het Veerse meer. Nu de vuilnisbelt binnen af zienbare tijd volgestort zal zijn is het oog gevallen op een nieuwe stortplaats aan de Ap pelstraat in St.-Kruis. De eige naar wil echter in ruil hier voor een ander perceel krij gen. Hiervoor is een stuk grond pal ten zuiden van de kom Aardenburg beschikbaar. Om meer service aan de inwo ners te bieden zal de stort plaats meer voor het publiek geopend zijn. De raad wordt voorgesteld een vergoedingsre geling vast te stellen voor het storten van vuil door particu lieren, te meer omdat nu ook door inwoners uit omliggende gemeenten vuil wordt gestort in Aardenburg, omdat dit in hun eigen gemeente geld kost. Voorgesteld wordt een tarief van f 4 per kubieke meter. Tevens komen in de raad nog grondaankopen, pachto- verdrachten. Ook behandeld wordt een verzoek van de ver eniging „Het vakantiewerk" in Mechelen (B.) die een ge meentelijke geldlening van f 15.000 wil voor de aanleg van centrale verwarming in „De Elderschans". De bejaar den kunnen, als de raad gun stig over dit voorstel beslist, een verhoogde subsidie tege moet zien. Voorgesteld is de sociëteiten (4 stuks) per be zoeker 20 cent toe te ken nen. (Van een onzer verslaggevers) SLU1S-BRUGGE Tijdens de 7e Salon van Gastronomie in Brugge, die van 18 tot 26 novem ber wordt gehouden, worden ook kookwed- strijden gehouden- Hier voor hebben o.a. koks uit Sluis en Vlissingen ingeschreven. Hiermee houdt de Ne derlandse deelname niet op, want in samenwer king met de horeca zal tijdens de salon de eerste biertapwedstrijd in België gehouden wor den. De internationale jury hiervan staat onder leiding van de heer E.O. Cuelenaere uit Aarden burg, die tijdens de pre sentatie van het pro gramma gisteren in Brugge een uiteenzetting gaf over biertapwedstrij- den. De Salon van Gastro nomie is dit jaar voor het eerst verspreid over twee gebouwen, „Ter Groene Poorte" en het Boudewijnpark. De ga stronomische week zal officieel worden geopend door de heer A. Stever- lynck, staatssecretaris voor de middenstand in België. Tijdens de week zul len Franse, Belgische, Oostenrijkse en Ierse koks dagelijks kookde monstraties geven. De biertapwedstrijd begint op 24 november om 14.00 uur 's middags in de foyer van het ijssta dion in het Boudewijn park. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Zaterdag houdt de motor- en automo bielclub Zeeuwen een oefen- kaartleesrit voor de a- en de b-klasse. Gereden dient te worden volgens een zogenaam de ingetekende lijn. Aan de start ontvangt iedere deelnemer een fotocopie van een topografische kaart waar op in zwart een route is inge tekend. Deze ingetekende lijn dient, in voorwaartse richting, zoveel mogelijk te worden be reden. De start is bij café restaurant Huvers te Koude- kerke waar ook na afloop de prijsuitreiking zal plaatsvin den. Deze start is voor de eerste deelnemer in de b-klasse be paald te 14.00 uur en er dient in deze klasse gereden te wor den met een gemiddelde snel heid van 30 km per uur- Om 14.30 uur start de eerste a- klasser, vereiste gemiddelde snelheid voor deze klasse is 36 km per uur. De rit is uitgezet door de heren J. Schuitema en E. Kupers te Vlis9ingen. De lengte van de rit is ongeveer 50 kilometer. (Van onze correspondent) SLUIS/AARDENBURG Op 31 oktober was het precies 25 jaar geleden dat zich drie reguliere kanunniken van Sint-Augustinus vestigden in Sluis. Het drietal bestond uit een priester, overste dom Frits van Even en twee theologie studenten W. Mariens, thans pastoor in Aardenburg en Fr. Kil thans rector aan het Oostburgse ziekenhuis. Toen deze „heren" (in de streek werden ze paters genoemd) in West-Zeeuwsch-Vlaan deren aankwamen betekende dit een historisch feit voor deze orde, een der oudste van de Latijnse kerk. In de middeleeuwen bezat de orde vele kloosters in de lage landen en telde beroemde leden, zoals Jan Ruusbroec, de mysticus uit het Brusselse Zonienwoud, Thomas a Kempis, de schrijver van de „navolging van Christus". Ook Geert Grote met zijn „moderne devotie" in Deventer, en omstreken behoorde tot de orde. Nauwelijks in Zeeuwsch Vlaanderen aangekomen begon men in november 1947 met een klein seminarie. Er waren 5 studenten bij de start van de eerste klas in een voormalige paardenstal achter de Shiisse parochiekerk. Later verhuisde het Seminarie Sint-Augustinus naar een villa langs de Brugse vaart en in 1949 nam de in middels gegroeide klooster- en studentengemeenschap haar intrek in een leegstaand kloos ter a-an de Sint-Annastraat. Deze werd vroeger bewoond door de broeders van Baarle- Nassau. Sluis had intussen al de feestelijke priesterwijding meegemaakt van Dom Frans Kil en dom Willy Martens. Terwijl het aantal studenten toenam tot zo'n 50, stelden de aan het seminarie verbonden priesters zich in dienst van de streek en ver daarbuiten. In tal van parochies in Zeeland en België traden zij op als assistenten, tot in Zierikzee toe iets wat, gezien de verbindin gen vlak na de oorlog bepaald niet gemakkelijk was. De veranderingen in de r-k kerk gingen ook aan deze orde niet voorbij. Vanaf 1962 wer den de studenten overgeheveld naar Tilburg waar een concen tratie van priesterstudenten plaatsvond. De leraren gingen deels mee en werden verder ingezet in de zielzorg in West- Zeeuwsch-Vlaanderen en paro chies in Noord-Brabant- Thans zijn in West- Zeeuwsch-Vlaanderen nog vijf kanunniken werkzaam: dom J. Rademakers assisteert in Knokke, dom J. Holleman en dom W. Martens zijn respec tievelijk pastoor in Sluis en Aardenburg, dom Fr. Kil is rector in Oostburg en de mis sie-procurator van - de orde diom J. van Montfoort heeft tevens de zielzorg in de bad plaats Cadzand op zich geno men. De reguliere kanunniken, waarbij volledigheidshalve vermeld dient te worden dat zij zijn van de Congregatie van Lateranen hebben nu het punt weer bereikt waarop zij vele eeuwen terug begonnen waren, nl. het zich ten dienste stellen van bisschop en de ker kelijke gemeenschap, waar dit maar gevraagd wordt. Zij heb ben de kerkelijke geschiedenis gedurende de laatste 25 jaar mede bepaald in de regio en West-Zeeuwsch-Vlaanderen is 'hen ongetwijfeld veel dank verschuldigd- Ook het omge keerde is waar: de regio en vooral Sluis ook, hebben zich steeds zeer gastvrij getoond voor de paters, waarmee zij ook heel gelukkig zijn ge weest. (Van onze correspondent) GOES Woensdag te 08.15 uur heeft op de Sloeweg een aanrijding plaatsgevonden tus sen een vrachtwagen plus aan hangwagen bestuurd door J.J.B -uit 's-Heer Arendskerke en een personenauto die be stuurd werd door B.B. uit Vlissingen. De personenauto werd geheel vernield terwijl de bestuurder met de schrik vrijkwam. Te 13.15 uur is te 's-Heer Arendskerke in de Arend straat een personenauto die ei gendom was van de heer B. van D. uit Goes geheel uitge brand. De brandweer van 's- Heer Arendskerke was spoe dig ter plaatse doch kon niets doen dan trachten de auto te blussen. De oorzaak van de brand is onbekend. De auto reed op gas. Te 18 uur is in de Buys Ba-llotstr-aat de bromfietsbe stuurder E.H. uit Kloetinige komen te vallen doordat een langs de weg geparkeerd staande auto van C. B. R. uit Kruiningen, terwijl de brom fietsersbestuurder trachtte te passeren, door de bestuurder het portier werd geopend. De bromfietsbestuurder liep schaafwonden en snijwonden op aan het rechterbeen en moest behandeld worden door een plaatselijke arts- (Van onze correspondent) OOSTBURG —In het Le- deltheater heeft de toneelvere niging Groede een uitvoering gegeven waarvan de opbrengst bestemd is voor de stichting Sport Steunt Zonneveld. Slechte honderjivijftig mensen woonden deze uitvoering bij. Burgemeester A. Schipper van Oostburg was er ook en open de deze avond. Hij zei dat er veel gedaan wordt voor de ge handicapten doch dat er nog veel meer moet gebeuren. Een extra woordje kregen me vrouw E. Schippers-Le Bleu en de heer M- de Regt voor hun groot aandeel dat zij in dit toneelwerk gehad hebben. De heer De Regt gaf een over zicht hoe men tot deze uitvoe ring was gekomen. Zij was oorspronkelijk al in februari gepland, doch wegens ziekte kon de voorstelling toen niet doorgaan. Hierbij betreurde hij echter de zeer geringe me dewerking van de vele aange schreven sportverenigingen. Voor het voetlicht werden ge bracht „juffrouw Doweij," een stuk uit de eerste wereldoor log en „De Koperen Ketel" dat geheel in het Cadzandse dialect werd gespeeld. De di recteur van de stichting Sport Steunt Zonneveld, de heer Westerweel, alsmede de se cretaris konden vanwege de weersomstandigheden niet aanwezig zijn. Er werd tot slot nog een geslaagde verloting gehouden. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Zaterdaga vond vindt in het Oosrburgse Ledeltheater een optreden plaats van Brass United, onder leiding van de eerste kornet- tist van het Concertgebouwor kest, Freddy Grin. Brass United - een ontdek king van Willem Duys - is reeds verschillende keren op t.v. te zien geweest- Het gezel schap met een bezetting van 5 trompetten, 2 trombones, 1 bas trombone, 2 hoorns, 1 bastuba en aangevuld met slagwerk, gitaar en elektronisch orgel speelt populaire, klassieke en typische brassmuziek. Het optreden in Oostburg begint om 20 uur. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Een af vaardiging van het bestuur van de woningbouwvereniging Breskens zal zaterdag 4 no vember een bezoek brengen aan het bejaardencomplex De Veste aan de Oesterputten te Terneuzen. Aangeboden zal worden een zogenaamde boomstructuur vervaardigd door pastoor O. Gielleit te Breskens. Het stelt voor een rustende vogel en het materiaal waaruit dit werk is gemaakt is vele eeuwen oud en komt uit de nabijheid van Terneuzen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het optre den van Herman van Veen in het Terneuzense Zuidlandthea- ter werd met een uitverkocht huis gehonoreerd. Zoals te verwachten viel, bleek de waardering voor zijn met alle gangbare regels van cabaret, conference of toneel spottende werk niet onverdeeld gunstig te zijn. Daarvoor is Herman van Veen nu eenmaal met geen an der artiest te vergelijken en past hij in geen enkel vakje van ons theaterwereldje. Het kon dan ook niet missen dat in Terneuzen verscheidene be zoekers voortijdig de zaal ver lieten omdat Hermans presta ties bij hen niet klikten. Gis teravond trad Herman van Veen voor het laatst op in het Zuidlandtheater. Geen enkele revolutie komt uit de lucht vallen. Zoals de lente zich aankon- ligt door het uitbotten van het groen, door het veran derde gedrag van de vogels en door iets geheimzinnigs in de lucht, zo kondigen ook grote maatschappelijke en culturele veranderingen zich door voortekenen aan. Het zijn de scheppende kunstenaars, die wel licht zonder de betekenis van hun waarnemingen naar waarde te schatten komende veranderingen in „de tijd" voorvoelen. Soms lopen zij als profeten op komende gebeurtenissen vooruit soms blijken zij al te ademen in het nieuwe le vensgevoel dat bij de nieuwe tijd hoort. In dat klimaat scheppen zij hun belangrijk ste kunstwerken. Zo één was ook de Russi sche schrijver Anton Tsje chov. Hij stierf aan tubercu lose, in het jaar 1904, slechts 44 jaar oud. Tsjechov en an deren zijn feitelijk de anten nes geweest, die de vroegste signalen van de grote Russi sche revolutie, die zich pas in 1917 voltrok, opvingen, en deze artistiek verwerkten tot literatuur. Daarmee werden zij na ontvangers te zijn geweest zenders. Uit het voorspel tot één van de grootste omwen telingen in de moderne ge schiedenis zijn de schrijvers en dichters, de componisten en beeldende kunstenaars niet weg te denken. Opvoeringen van werken, die in de tijd dat het zaad van de Russische revolutie nog onder de sneeuw lag, werden gemaakt, zijn dan ook belevenissen in dubbele zin. Deze maand worden er in Zeeland drie opvoeringen ge geven van een toneelwerk, dat behoort tot de meest ge liefde scheppingen van Anton Tsjechov, namelijk „De drie zusters"- Het stuk wordt on der regie van Ton Lutz ge speeld door de toneelgroep Globe. Op 10 november gaat het in de Middelburgse ■aurep oi bio^t puoui 6 'B00J)eui pjEeqe}; -3feq 8 'J31J03I laoq i 'jooq M.noq;m 9 'tooq -rajfto g 'Sut[ -tbj pJooif f 'euiep ywnoui g 'ourep se; g 'jagOA tresis t 0 Spelmoment uit „De drie zusters" schouwburg, op 11 november in het Zuidlandtheater in Terneuzen en op 18 novem ber in de Prins van Oranje te Goes. „De drie zusters", is het in wezen diep tragische verhaal van mensen, die wachten op het ogenblik dat zich voor - hen de diepere zin van het leven zal openbaren, in af wachting waarvan zij wer ken, werken en nog eens werken. De zusters naar wie het stuk is genoemd, willen weg uit het muffe provin ciestadje, om zich in het woelige leven van de grote stad (Moskou) te storten. Tsjechov heeft zijn on geëvenaard vermogen om ka rakters te peilen en te ontle den, gebruikt om de drie zusters te schilderen. De oudste, Olga, is een wat op jaren gekomen ongetrouwde lerares, die een hekel heeft aan haar werk, maar wier leven buiten de school geen inhoud heeft. Mas ja, de tweede zuster, is getrouwd met een alledaagse, pietepeu terige man en kent als hoog tepunt in haar leven alleen maar een kortstondige affai re niet de commandant van het plaatselijk garnizoen. Iri- na, de jongste van de drie, werkt als telegrafiste. Om haar hangt een zweem van verwachting en liefde. Zij is namelijk verloofd, doch haar uitverkorene wordt' in een duel gedood. De drié zusters hebben gezien de dufheid van huji leventjes alle verwachtingen geprojecteerd op een verafgode broer, An drei. die voorbestemd schijnt te zijn om professor te wor den in Moskou, de lokkende stad, waarheen hij de zusters te zijner tijd stellig zal mee nemen. Andxej trouwt echter een truttige burgerjuffrouw en neemt, zonder zijn zusters daarin te kennen, een hypo theek op het huis. De bur gerjuf ontpopt zich als een ware helleveeg, die de drie zusters het leven onmogelijk maakt. Het enige wat hen rest is het werk. In de opvoeringen van „Globe" worden de drie zus ters gespeeld door Sacha Bulthuis, Ann Hasekamp en Annet Nieuwenhuyzen. De an dere vrouwenrollen zijn in handen van Magda Janssens en Femke Broersma. Het stuk is op 21 september in de Nederlandse vertaling van Charles B. Timmer in Til burg in première gegaan. En kele mannenrollen: Pim Dik kers, Siem Vroom en John Soer. eindredactie bas augustijn 0 De drie zusters: Sacha Bulthuis, Ann Hasekamp en Annet Nieuwenhuijzen. Voor de oplossing zie elders in deze rubriek. TERNEUZEN LUXOR: „Decamerone"- De bekende verfilming door Pier Paolo Pasolini van het middeleeuwse pikante lite raire werk van Bocaccio „De Decamerone", draait deze week in Terneuzen. De be kendste verhalen uit de De camerone zijn door Pasolini, die in een verhaal ook zelf optreedt, in beeld gebracht, waarvan de kostelijkste ons inziens die is waarin een slimme pastoor een arme boer voordoet hoe hij tijde lijk zijn vrouw in een werkpaard kan verande ren. OOSTBURG LEDELTHEATER: „Blue Movie" 31e week. Zondag middag is Richard Widmark weer eens te bewonderen in een van zijn harde rollen, nu als kapitein bij de Ameri kaanse infanterie in een In- dianenfilm „De laatste der Cheyennes". MIDDELBURG CITY: „Veel liefs uit Moskou". Deze naar onze ■mening beste James Bond film ,is vanaf heden in Mid delburg te zien. Het feit dat van het boek hier en daar flink is afgeweken doet aan de spanning en het als altijd in dit soort films spectaculai re stuntwerk weinig af. Voor de liefhebbers. VLISSINGEN ALHAMBRA: „De Rode zon". Een Samoeraikrijger en een desperado, in 1871 op zoek in het Wilde Westen naar een gestolen Samoe raizwaard. Ziedaar de ingre diënten, waarvan James Bond-filmregisseurTerence Young een avonturenfilm heeft gefabriceerd, waarin zelfs de Comanchéindianen weer eens aan bod komen- GOES GRAND: „De Inbreker". Nederlands nieuwste thriller- produktie van eigen bodem met in de hoofdrol „inbre ker" Rijk de Gooyer, tot vol gende week woensdag te zien in Goes. M

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9