Kerncentrale bijna klaar Kieldreeiit GEEN INTERESSE VOOR FLATS IN TERNEUZEN JONGEN BELOOND VOOR REDDEN VAN KIND BOER MOET MEER VERDIENEN Ontslagen Oostburg wil extra geld gemeentefonds LAATSTE GROTE ONDERDEEL WORDT OVER ENKELE WEKEN GEPLAATST HHh' 1H1HHHHHHHH -voorzitter Rioolschap wil nee van G.S. omzeilen Ruzie met meisje ontaardt in drinken van 72 flesjes bier Oostburg voor één zuiveringsschap ALS RECREATIE-GEMEENTE stad streék PROEF Zelfde weer mm BRUIDJE bruidsboutique Ballonsporthal Middelburg morgen open Veroorde lingen voor rijden onder invloed V) V) Vrijdag 3 november 1972 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Binnen enkele weken zal het laatste, grote onderdeel van de kernenergie centra- le van de N.V. PZEM in het centrale gebouw te Bors- sele worden geïnstalleerd. generator, die een maximum elektrisch vermogen van 490 Megawatt zal gaan leveren. Deze generator in feite een grote dynamo is de grootste in kwh-vermogen, die in West-Europa is gebouwd. De kolos wordt ingebed in een om vangrijke betonconstructie. De turbines, die deze gene rator aandrijven, bevinden zich in het stadium van af bouw. De kernreactor, die de hitte opwekt, waarmee de cen trale wordt „gestookt", zal na- dat het reactor-drukvat de stoomgeneratoren en de pom pen, die tezamen het nucleaire hart van de centrale vormen zijn beproefd, met 38 ton ura nium worden „geladen" en vervolgens in april of mei van het volgend jaar in bedrijf ko men. Dit vernamen wij giste ren van ir. A. Tiktak, hoofd van de kernenergiecentrale, die in de Schouwburg te Mid delburg een voordracht hield voor ongeveer 180 leden van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs. Ir. Tiktak wees er op, dat de bouw van de kern centrale, ondanks tegenslagen, snel vordert. „Het is moeilijk je te realiseren, dat de bouw opdracht voor de eerste com merciële kerncentrale in Ne derland pas in april 1969 werd verleend", zei hij. Het „hete" (stralende) ge deelte van de centrale zal nog voor het eind van het jaar op bedrijfszekerheid worden be proefd, onder realistische om standigheden. Druk en hitte, overeenkomstig de waarden die bereikt worden als de re actor met uranium geladen is, zullen vier weken lang in het hart van het bolvormige reac torgebouw heersen. Men kan dan alle effecten, behalvg^ de radioactiviteit (omdat de splijtstof immers nog niet zal zijn ingebracht), die in de in stallatie optreden, meten. Ook de bewakings- en regelappara- tuur kan worden getoetst en) ingeregeid. In het vroege voorjaar wor den als de proeven 100% bedrijfsveiligheid en -zekerheid uitwijzen de uraniumsta- ven in de reactor aan gebracht, waarna deze kritisch gaat worden. De kerncentrale is in de hoogste mate geautomatiseerd. Duizenden kilometers kabel en een grote procescomputer zijn nodig om de centrale wacht als het ware met duizenden ogen tegelijk naar alle contro lepunten in de centrale te' kunnen laten kijken. Tijdens een excursie door Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om 18.00 uur. Overwegend droog met plaatselijk mist en temperatu ren meest boven normaal. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land- Voor zaterdag: aantal uren zon: 0 tot 5. min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal, max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 5. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent- Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. waterstanden Konstanz 279 -1, Rheinfel- den 184 -2, Straatsburg 152 pl. 2, Plittersdorf 305 pl. 16, Maxau 346 -1, Plochingen 124 pl. 4, Mannheim 151 -14, Steinbach 117 -2, Mainz 182 - 14, Bingen 81 -11, Kaub 104 - 11, Trier 228 -10, Koblenz 110 -16, Keulen 62 pi- 6, Ruhrort 221 pl. 11, Lobith 807 pl. 3, Pannerdense kop 788 pl. 4, Nijmegen 613 pl. 2, IJsselkop 760 pl. 4, Eefde IJssel 280 onv., Deventer 163 -2, Borgha ren 3839 -5, Belfeld 1081 pl. 1, Grave beneden de sluis 502 onv. Hoogwater Morgen, zaterdag 4 novem ber. Bergen op Zoom 2.36 en 14.51, Hansweert 1.46 en 13.59, Terneuzen 1.13 en 13.26, Vlis- singen 0 43 en 12.56, Wemel- dinge 2.26 en 14.41. de kerncentrale vernamen de bezoekende ingenieurs, dat de kernreactor in de centrale Borssele regelbaar is tussen een vermogen van enkele watts en het volle gevraagde vermogen van 490 miljoen Watt. Een andere technische bij zonderheid, die de bezoekers hogelijk interesseerde was, dat de met water gevulde reactor kern op drie manieren wordt gemodereerd, nl. met speciale glasplaten, met behulp van re- gelstaven en met behiulp van boorzuur, dat in het water kan worden opgelost. Het aantal beveiligingen en de grondigheid van deze be veiligingen in de centrale is enorm. De beveiligingen zijn vooral bedoeld om de centrale onder alle denkbare omstan digheden veilig uit bedrijf te kunnen nemen. Een staaltje van procesbe waking zagen wij in het hart van de centrale, waar een in stallatie is opgesteld, die klei ne kogeltjes, die „meedraaien' in de reactorkern, op niet minder dan 1600 meetwaarden tegelijk meet. Het reactorgebouw zelf is zo ontworpen, dat zelfs bij het maximaal denkbare ongeluk, n.l. het afbreken van een lei ding b.v. tussen de kernreac tor en de andere installaties in het reactorgebouw, nog geen radio-activiteit van enige bete kenis na-ar buiten kan treden. Ook op overstro-mingsgevaar zijn de installaties volledig be rekend. (Vervolg van pagina .1.) Op de eerste plaats zijn aan de stemming voor dit ruilver kavelingsproject maanden van emotionele discussies en acties van voor- en tegenstanders voorafgegaan. Toen de ruilver kaveling uiteindelijk bij stem ming werd geaccepteerd, kwam kort daarna de mededeling, dat een groot deel van de werk zaamheden stilgelegd zou wor den in afwachting vain de tracé bepaling voor het Baalhoekka- naal. Ook nadat het tracé bekend was, hebben de betrokken land bouwers lange tijd in onzeker heid moeten verkeren. Naar aanleiding daarvan werden on der meer vragen gesteld aan Gedeputeerde Staten, maar ook dit brachit geen licht in deze materie. Voor de boeren dreig de de opschorting uit te lopen op een grote schadepost, omdat ze voor geen enkel werk mede werking konden krijgen. Ook voor de drainage van percelen grond werd in afwachting van definitieve beslissingen toe stemming geweigerd. Het bericht over de opschor ting kwam ongeveer een jaar geleden op het moment, dat met de uitvoering van dit deel van het project begonnen zou wor den. Het ging daarbij om hoge bedragen. Bovendien was een groot deel van de aansluitende werken al gereed, zodat het uit stel van de aanvullende werk zaamheden nogal wat vraagte kens heeft opgeworpen. De grootste vrees van de ruil verkavelingscommissie was, dat door het uitstel de prijzen zo danig zouden stijgen, dat de verkaveling in het noordelijke blok veel duurder zou gaan uit vallen dan geraamd was. De mededelingen die komende week gedaan worden zullen voor veel l-aindbouwers een hele opluchting betekenen, zo heeft men van bepaalde zijden laten doorschemeren. mm PK ff Üf p jpri «ar M - ■ft jjt& - ^\v 3 -A'-- v-:x s f. 0 De in aanbouw zijnde flats. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN I„ het uitbreidingsplan Katspolder in Terneuzen zijn 328 flat woningen van de woning bouwvereniging in aanbouw. Enkele van de totaal acht blokken zijn zo goed als ge reed om betrokken te wor den. Het laat zich echter aanzien dat de gloednieuwe flats voorlopig niet bewoond zullen worden. Bij de woningbouwvereni ging hebben zich tot dusver geen gegadigden voor deze woningen aangemeld. Uit een recent onderzoek ingesteld door de gemeente is gebleken dat er op dit ogenblik in Terneuzen 250 woningen leegstaan, waarvan het merendeel eengezinswo ningen. Als de flats in de Katspolder straks worden opgeleverd staan in Terneu zen een kleine 600 woningen leeg. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De 15-ja- rige Middelburgse scholier Piet Tilroe is door het Carne- gie-Heldenfonds beloond voor het redden van een tweejarig jongetje dat in het water was gevallen in februari van dit jaar. De beloning: een vierkleu renbalpen werd aan de mavo bezoeker, die vrij had gekre gen en niet wist waarvoor hij eigenlijk op het stadhuis moest komen, overhandigd door Middelburgs burgemees ter drs. P.A. Wolters. Piet Tilroe was in februari met een paar vrienden aan het voetballen, toen iemand riep: er ligt wat in het water. Piet keek in de richting van de vijver en zag nog net een pluk haar boven water uitsteken. Hij bedacht zich geen ogen blik en sprintte naar de vijver waar hij zijn trui en schoenen uittrok en in het water sprong. Het had pas gevroren, dus de temperatuur van het water was niet al te aangenaam.. Piet kon het jongetje grij pen en naar de kant trekken waar de bewusteloze kleuter werd aangepakt door een vriend van Piet en zijn moe der, die haar zoon even daar voor in het water had zien plonzen. Burgemeester Wolters zei in zijn toespraak tot Piet, dat het de vader van het jongetje was geweest, die Piet had voorge dragen voor een beloning, die hem dan ook namens het Car- negief onds werd toegekend. ■yh (ADVEPTENT1E) Een keuze uit onze prachtige bruids- stoffen draagt bij tot een romantische hu welijksdag. Wij hel pen met deskundig advies I STOFFEN TILBURG: Heuvelstraat/^9 BREDA: Lange brugstraat 31 DORDRECHT: Voorstraat 292 (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Het Oostburg- se college van b. en w. is voor stander van een zuiverings schap voor geheel Zeeland. Dit staat te lezen in de begelei dingsbrief bij de aangeboden begroting voor 1973. Zoals bekend zal in Zeeland de zuiveringstaak vermoedelijk na 1 januari 1974 niet meer be rust en bij de gemeenten. In de loop van volgend jaar zullen Provinciale Staten hierover be slissen. „Wij stellen ons op het standpunt dat deze werkzaam heden dienen te geschieden door één lichaam voor de gehe le provincie, waarbij onze ge dachten uitgaan naar 'n zuive ringsschap. waarin ook de gemeenten vertegenwoordigd dienen te zijn", aldus het col lege. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Morgen zal de nieuwe ballonsporthal aan de Breeweg te Middelburg (sportpark Voorborch) in ge bruik worden genomen. Om half een zal burgemeester P. A. Wolters van Middelburg de aftrap verrichten voor een zaalvoetbalwedstrijd tussen een team van de gemeenteraad en een team van het stadhuis. De burgemeester zal zich na de aftrap niet naar de zijlijn begeven, want hij blijft zelf meespelen in het team van de gemeenteraad. (Van een onzer verslaggevers) GOES „Het is zaak dat de georganiseerde landbouw met klem blijft aandringen op verhoging van de prijzen der gegaran deerde produkten". Dit zei de heer J. B. Becu, voorzitter van de ZLM, de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in Zeeland en Noord-Brabant, in zijn openingswoord van de vergadering der ledenraad. De heer Becu waarschuwde daarbij voor een al te groot op timisme nu, na een toch wel vlot verlopen oogst, de prijzen van vooral de vrije produkten aanzienlijk beter zijn dan vo rig jaar. Zowel in de akker bouw als in de fruitteelt is evenwel, zo zei de ZLM-voor- zitter, structureel nog niets verbeterd. Het zijn vooral de tegenvallende opbrengsten, met name in de fruitteeltsector, die aan de sterk gestegen prijzen ten grondslag liggen. „Volgend jaar kan de situatie echter weer geheel anders liggen", aldus de heer Becu. Hij zei verder het terecht te vinden dat het Landbouwschap heeft gesteld dat bij een loon stijging van gemiddeld negen procent de landbouwprijzen met vier A vijf procent moeten stijgen. „Nu het er naar uitziet dat de lonen met tenminste elf procent zullen stijgen, zal dit zeker vijf procent moeten zijn. Wij eisen van de minister van landbouw dat hij zich bij de komende onderhandelingen in Brussel volledig, inzet om deze prijsverhoging te bewerkstelli gen en achten het onaanvaard baar dat de landbouwprijzen voor 1973-1974 zouden worden bevroren", aldus de heer Becu. In zijn overzicht van de ont wikkelingen binnen de EEG stelde mr. J. F. G. Schlinge- mann dat hier sprake is van een periode van afwachten tot dat de uitbreiding tot negen le den een feit is en de nieuwe commissie met haar werkzaam heden kan beginnen. Ook de heer Schlingemann achtte het onaanvaardbaar dat de prijzen voor het seizoen 19731974 be vroren zouden worden in het kader van de inflatiebestrij- ding. Met ingang van 15 november, zo werd meegedeeld, zal de re geling ter verstrekking van rentesubsidies voor akkerbouw en veehouderij-bedrijven var kracht worden. (Van onze correspondente) MIDDELBURG J. A- uit Terneuzen werd veroordeeld tot een week gevangenisstraf onvoorwaardelijk en negen maanden ontzegging van de rijbevoegdheid omdat hij op 6 augustus van dit jaar met zijn auto tegen een lichtmast te Breskens botste, hij bleek na derhand onder invloed te zijn, P. A. V. uit Breskens kreeg voor dronken rijden op de fiets f 150,- boete opgelegd en N. A. de L. uit Goes voor het doorrijden na het beschadigen van een afrastering in Borssele f 150,- boete. De Joegoslaaf S. L. uit Vlissinigen zal volgens de politierechter niet onder in vloed zijn geweest toen hij op 25 juli tegen en stilstaande auto aanknalde in Middelburg. De schade bedroeg f 3600,-. Voor de aanrijding zelf kreeg hij f 100,- boete opgelegd (ADVERTENTIE) Grote Markt 25 - Breda (Van onze correspondent) MIDDELBURG Het algemeen bestuur van het Rioolschap Walcheren vergadert maandag „over de re alisering van de centrale persleiding op Walcheren". Het algemeen bestuur is bang dat de gemeenschap pelijke regeling die door de meeste gemeenten op Wal cheren is goedgekeurd niet het fiat van Gedeputeerde Staten zal krijgen. De Staten gaan er nl. vanuit, dat de afvoer van rioolwater en de zuivering daarvan een taak is van de waterschappen. In 1964 besloot het gemeen tebestuur van Souburg om een rioolpijpleidinig naar de Wes- terschelde aan te leggen- Deze methode bleek nl. goedkoper te zijn dan verbetering of uit breiding van de oude lei ding. In 1967, toen Middelburg, (Vervolg van pagina 1) We hebben wel nooit an ders gekend dan een felle con currentie in de apparaten bouw, maar nu is er bijgeko men, dat de markt tot een kwart is ingezakt. Akzo inves teerde in 1970 bijv. nog voor een miljard gulden, dit jaar is het nog geen honderd miljoen en verwacht wordt, dat bij dit bedrijf de investeringen in 1973 en 1974 nog geringer zul len zijn. Shell is nog bezig in Moerdijk, maar als dat project klaar is, dan zullen daar de investeringen aanzienlijk te ruglopen", vertelt ir. W. J. ter Hart, directeur van de A.K-F. Naar zijn mening is er on derhand sprake van een struc tureel probleem. Hij voegt er aan toe, dat de faciliteiten, die de' Nederlandse regering in petto heeft voor de chemische industrie niet zo daverend zijn. „Ik ben voor milieubescher ming, maar soms zijn de maat regelen zo overdreven, dat ae bedrijven in Nederland geen poot aan de grond kunnen krijgen", is zijn mening. Om aan de verslechterde marktsituatie het hoofd te kunnen bieden, heeft de A-K.F. enkele maatregelen ge nomen, waaronder het nage noeg sluiten van de draaierij waardoor nü 22 man op strPjat komen te staan. „Een zaak, fne niet al te dramatisch» moet worden bekeken als men be seft, dat dit aantal nog geen 6 is van ons totale perso neelsbestand", merkt de A.K.F.-directeur op. Andere maatregelen om de malaise te boven te komen, zoekt de A.K-F. in verbetering van de produkten en het in tensiveren van neven-activitei ten. Welke dat zijn wilde ir. Ter Hart niet mededelen. Het besluit om de draaierij prak tisch te sluiten is volgens hem genomen omdat het voordel! ger is materiaal kant en klaar elders te betrekken. Over de te nemen maatregelen is over leg met vakbonden en onder nemingsraad gewenst. Het personeel is gistermiddag in gelicht. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG „Teneinde een middelenverruiming te verkrij gen voor de kapitaal- en exploitatielasten van de te stichten ri oolgemalen, zal waarschijnlijk niet te ontkomen zijn aan een verhoging of bijsturing van de rioolbelasting". Dit schrijft het Oostburgse college van b. en w. in de begeleidingsbrief bij de aange boden begroting voor 1973. Zoals gemeld sluit de gewone dienst met een post onvoorzien van f 108.398. De raad zal voorstellen over de rioolbelas ting tegemoet kunnen zien als de definitieve gegevens be kend zijn. De financiële positie van de gemeente is niet verslech terd, zo laat het college weten. De geringe groei van de rijks- udtkeringem is echter reden voor het college om het tot dusver gevoerde voorzichtige financiële beleid te continue ren. Gewezen wordt ook op de grote uitgaven die typische re creatiegemeenten zich moeten getroosten teneinde het vreemdelingenverkeer in goe de banen te leiden. ,.In dit verband menen wij wel te moeten opmerken dat gemeen ten met een recreatieve func tie zich voor uitgaven gesteld zien dit in geen verhouding staan tot de revenuen", aldus het college. Erop gewezen wordt dat enkele jaren gele den middels een enquête is aangetoond dat dit soort ge meenten voor een extra-uitke ring uit het gemeentefonds in aanmerking dienen te komen. Het college vindt dat de strandposten het afgelopen jaar goed hebben gefunctio neerd. Tevreden werd gecon stateerd dat zich geen verdrin- kingsgevallen hebben voorge daan. Wat de kampeerterrei nen betreft laat het college weten binnenkort met een be stemmingsplan te komen waarin alle campings die op grond van planologische maat regelen kannen worden ge handhaafd, zijn opgenomen. Vlissmgen, en het waterschap Walcheren om de tafel gingen zitten, bleek dat op Walcheren veel gemeenten kampten met problemen met betrekking tot lozing van hun rioleringen. Daarom werd het wijselijk ge acht om een centrale perslei ding aan te leggen. De leiding Oost-Souburg - Westersehelde zooi een onderdeel van het plan kunnen worden. In 1968 werd vervolgens door de gemeentebesturen een commissie gevormd, die in overleg trad met het technisch bureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. De commissie adviseerde om de uitwerking van de opgestelde plannen over te laten aan het technisch bureau van de Vere niging van Nederlandse Ge meenten. Dit concludeerde dat een ge zamenlijke regeling goedkoper zou zijn dan het treffen van eigen voorzieningen. Inmiddels is de persleiding van Souburg naar de Wester sehelde al een feit waarbij re kening gehouden werd met het feit dat andere Walcherse gemeenten van de pijpleiding gebruik zouden gaan maken. Medio 1971 werd door de gemeentebesturen besloten om goedkeuring te heohten aan de ontwerp Gefneenschappelijke regeling „Rioolschap Walche ren". Het lijkt erop dat GS niet voor deze regering geporteerd zijn. Daarom adviseert het dage lijks bestuur aan het algemen bestuur om door iedere ge meente apart bij het technisch adviesbureau van de Vereni ging van Nederlandse Ge meenten een aanvraag in te laten dienen orrr de plannen bestek klaar te maken. Iedere gemeente moet dan zorg dragen voor het gedeelte van de persleiding tot aan d.e aansluiting van de nabij lig gende gemeente. Op deze manier zal volgens het dagelijks bestuur geen stagnatie optreden. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Op 21 ju li van dit jaar kreeg de 23- jarige D. O. uit Middelburg ruzie met zijn meisje. Uit bal- lorigheid dronk hij drie krat ten bier leeg, ofwel 72 flesjes. Daarna wist hij van niets meer, maar hij was nog wel in staat om in zijn auto te klim men en om naar huis te gaan. Onderweg reed hij vier achter elkaar op het trottoir lopende voetgangers aan. Een van hen kwam op de motorkap terecht en werd en kele meters meegesleurd- O. merkte niets van het ongeluk en reed door naar huis, daar lichtte de politie hem van zijn bed, maar het bleef bij lichten want O. was inmiddels nage noeg bewusteloos geraakt. De politierechter merkte terecht op: „Meneer u was toch wel laveloos op die bewuste 21 juli". „Jawel meneer, maar ik heb er veel spijt van", liet hij de politierechter weten. Het betreft hier een ongelooflijke hoeveelheid bier, merkte de officier in zijn requistoir op. Er hadden wel doden kunnen vallen. Voor iemand die zich zo slecht in de hand heeft kan de wet geen consideratie opbrengen, liet de officier we ten en hij eiste een maand onvoorwaardelijke gevangenis straf, een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid en ver- beurtverklaring van de auto. De politierechter mr. Mulder maakte verder niet veel woor den vuil aan deze zaak en veroordeelde O. tot drie we ken onvoorwaardelijke gevan genisstraf, een week werd hem geschonken, maar alleen van wege het feit dat zijn auto ook al kwijt raakte en een jaar ontzegging van de rijbevoegd heid.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3