REGERING WH HEFFING INVESTERINGEN Al IN APRIL 1973 INVOEREN VS willen nu dat Hanoi troepen terugtrekt Initiatief-wetsontwerp: geen belastingplicht voor weduwen met AWW NVV Voortaan lunchpakket bij KIM Kunst is voor iedereen esreiPt) Werkgevers niet akkoord Spanning in „Ortthuis" toegenomen Indianen op oorlogspad JUMBO DOOR DE KNIEËN «re Harde lijn afg ewezen Vonnis in gifproces: anderhalf jaar en t.b.r. binnenland buitenland de veiligste trap». NEGATIEF Udink: Als Fransen niet willen houdt het op Duits overleg in kritieke fase Discussienota kunstbeleid PUPILLEN HOUDEN GEBOUW BEZET Reuzen- spimienplaag in Brazilië Eerste Chinese ambassadeur gearriveerd Franse ereconsul bij aanslag gewond Mercedes showt zijn nieuwe S-klasse in Rotterdam De show wordt - in samenwerking met onderstaande dealers - gehouden in het Hilton Hotel in Rotterdam. :®W,; -o fiwv«..iM«r ly/^. commentaar Het conflict NVV-Groenevelt is in zoverre nuttig ge weest, dat nu gebleken is, dat de vakbeweging in Nederland in overgrote meerderheid voor redelijk overleg kiest en geen vertrouwen stelt in de harde lijn, die Groenevelt wenst te volgen. De heetgebakerde voorzitter van de Industrie- bond-NVV blijkt dit begrepen te hebben: ook hij accepteert nu het centfaal akkoord. Daarmee is (voorlopig?) een conflict ten einde. Dat de pro gressieven zwaar op de maag lag. De leiding van de PvdA en D'66 was zich er maar al te goed van bewust, dat het optreden van Groenevelt in Nederland grote weerstanden opriep, ook bij de achterban van het NKV en CNV. Dit Groenevelt-effect had, gecom bineerd met de negatieve In druk die het PvdA-congres op velen heeft achtergelaten, de progressieve partijen bij de komende verkiezingen wel eens zwaar kunnen opbreken. Groenevelt c.q. het NVV gaan nu verder actie voeren, zodra de verkiezingen voorbij zijn. Dit klinkt als een dreige ment. Als zodanig zal het ook wel bedoeld zijn. De vakbe- ging wenst heel duidelijk geen terugkeer van het kabinet- Biesheuvel. Anderen hebben hierover echter ook nog wat te zeggen. De grote vraag blijft dus: waarvoor kiest straks de Nederlandse kiezer-? (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering is niet van plan het wets ontwerp selectieve investeringsheffing een jaar op te schorten. Dat blijkt uit een opmerking van minister Nelis sen (Financiën) in de Tweede Kamer. De bewindsman zei daar, dat de regering hoopt dat de selectieve investerings heffing al per 1 april van het volgend jaar in werking kan treden. DEN BOSCH (ANP) De rechtbank in Den Bosch heeft donderdagmorgen de 37-jarige monteur J. R. uit Den Bosch veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf en onvoorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering. Hij stond op 19 oktober te recht wegens het feit, dat hij in het voorjaar van 1959 de twintigjarige Willy Maas door vergiftiging met thallium om het leven heeft gebracht en in 1971 gepoogd heeft Annette Voormans met hetzelfde vergif van het'leven te beroven. De officier had tegen hem drie jaar gevangenisstraf en onvoorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering geëist. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON President Richard Nixon heeft gisteren een gesprek van een uur ge had met zijn speciale adviseur Henry Kissinger. Aan de orde was de vrede in Vietnam. Hanoi is niet ingegaan op de Amerikaanse aandrang voor een nieuw gesprek, waardoor een wapenstilstand verder in het verschiet is komen te lig gen. Na zijn onderhoud met Kis singer werkte Nixon aan de verkiezingsrede die hij van daag voor de televisie uit spreekt. Volgens perschef Ro nald Ziegler zal Nixon spre ken over de Vietnamese situa tie. Kissinger heeft aan de Noordvietnamezen gevraagd om nog een gesprek van een dag of drie, vier met Le Due Tho, Hanoi's hoofdonderhandelaar. Volgens welingelichte kringen willen de Verenigde Staten dat Hanoi begint met het te rugtrekken van een deel van de 145.000 Noordvietnamiese soldaten in het zuiden, gedeel telijk om tegemoet te komen aan eisen daaromtrent van president Nguyen van Thieu. •Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft do-nderddag officieel bevestigd dat Canada, Indonesië, Polen en Hongarije de landen zijn die acceptabel zijn als toezicht houders op de wapenstilstand in Vietnam. Canada heeft zich inmiddels bereid verklaard een delegatie ter beschikking te stellen. (ADVERTENTIE) Oerdegelijke aluminium trappen, ladders en ZIG-ZAG Beneluxstraat 8 Voor brochure: tel. 04242 - 3283 Dag en nacht bereikbaar; HENRI BRANDS BV OISTERWIJK (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De socialis tische Tweede-Kamerleden Van Lier en Dolman hebben een initiatief-wetsontwerp bij de Kamer ingediend over de belastingplicht van weduwen met een AWW-uitkering. Zoals onze krant gisteren al meldde, moeten deze weduwen met in- gan gvan 1 januari 1973 belas gang van 1 januari 1973 belas uitkering. Dat is een gevolg van een beslissing, die in de Tweede Kamer enkele weken geleden nam, toen het de structurele wijziging van de loon- en in komstenbelasting aanvaardde. De Kamer ging toen akkoord met de bepaling, dat weduwen met kinderen jonger dan 13 jaar in het vervolg niet meer als gehuwden zullen worden beschouwd. Dat betekent dat ze automatisch in een ander tarief vallen, waardoor ze be lasting moeten gaan betalen. De beide PvdA-Kamerleden vinden dat een onbillijke situa tie en vragen de Kamer via een initiatief-voorstel deze groep (het gaat om 40.000 per sonen) volgend jaar de ont heffing te verlenen. Op die manier kan men het vraagstuk in alle rust opnieuw gaan be kijken en volgend jaar er een definitieve beslissing over ne men. Volgens Van Lier en Dol man is met hun voorstel slechts enkele miljoenen gulden ge moeid. Het initiatief zal dooi de nieuwe Tweede Kanier moe ten worden behandeld, omdat de oude gisteren voor het laatst heeft vergaderd, onvoor ziene omstandigheden daarge laten. In het overleg met werkge vers en werknemers heeft de regering toegezegd dat het be trokken wetsontwerp in ieder geval een jaar zal worden op geschort. Het was een voorwaarde van de centrale werkgeversor ganisaties om mee te werken aan de prijsmeldingsbeschik- king en het centraal akkoord met werknemers. Het zou de. regering 125 miljoen gulden gekost hebben als het wetsont werp pas met ingang van januari 1974 in werking zou treden. Daarvoor is geen- dek king gevonden. De bewinds man wil het geld op de kapi taalmarkt lenen. De werkgeversorganisaties zullen niet akkoord gaan ais de regering de heffing inder daad per 1 april gaat invoeren. De hoer Haverhafs van het Verbond van Nederlandse On dernemingen Het ons weten, dat het opschorten van de se lectieve investeringsheffing van minstens een jaar voor hen een essentieel onder deel is van het centraal ak koord. Vooralsnog gaan de werkgevers er van uit dat de nieuwe na de verkiezingen te vormen regering zich zal houden aan dat centraal ak koord. Zo niet dan zullen de organisaties zich over de con sequenties moeten beraden. Inmiddels hebben de bouw ondernemers nogal negatief gereageerd op het opschorten van de selectieve investerings heffing. Het zal %-olgens hen ongetwijfeld tot gevolg hebben dat een aantal plannen tot in vestering in gebouwen voorlo pig niet zal worden uitge voerd. De bouwondernemers voorspellen een afwachtende houding van de investeer ders. Als dat lang duurt zal er een duidelijke negatieve in vloed merkbaar worden. Bo vendien zal bij het niet in werking treden van de wet op een gegeven moment een ex tra hoeveelheid bouwwerken in uitvoering moeten worden genomen. Er ontstaat op die manier een dis-continuiteit, die weer zal leiden tot grotere werkloosheid in de bouw, al dus de raad van bestuur Bouwbedrijf in een brief aan de regering. (Vervolg van pagina 1) Arie Groenevelt zei na af loop van de besprekingen met de NW-top. dat hij zijn leden nu zal adviseren akkoord te gaan met het centraal ak koord. Overigens zal de indus- triebond-NW daarover pas ruim een week voor de ver kiezingen een definitieve uit spraak doen. Volgens Groene velt behoudt de industriebond bij de CAO-onderhandelingen de nodige ruimte. Zowel de voorzitter van de NVV-bouw- bond. Bram Buys, als zijn col lega van de NKV-bouwbond Leo Brouwer, hebben het ak koord toegejuicht. Brouwer: „Deze oplossing is ongunstig voor de hyena's". Daarmee on dermeer doelend op de felle aanvallen van WD-fractielei- der Hans Wiegel op Arie Groenevelt. Arie de Boon zei dat het uitgesloten is dat de afgetreden NW-voorzitter drs. Harry ter Heide terug keert. Zijn beslissing is onher roepelijk. De verbondsraad zal zich spoedig gaan beraden o/er een nieuwe voorzitter. WASHINGTON (DPA). De Noordamerikaanse indianen zijn weer op oorlogspad. Donderdag bezetten circa 500 Indianen een zaal in het ministerie van binnenlandse zaken in Washington. Zij eisten onderdak en eten voor de deelnemers aan een voorgeno men protestweek in de Amerikaanse hoofdstad. De bezettersvormen de voorhoede ban een colonne Indianen die op weg is naar Washington. Jaarlijks herinnert de Ameri kaansIndiaanse beweging de Amerikaanse autoriteiten aan de verdragsbreuk waarvan de Indianen in het verleden het slacht offer zijn geworden. De Indianen hebben intussen in de staat Iowa een klein succes geboekt. De gouverneur van deze staat gaf namelijk opdracht uit het museum in Des Moines het gebeente te verwijderen van Indianen uit de'12de of 13de eeuw. Hij deed dit nadat de rood huidende „bleekgezichten" de raad hadden gegeven het ge beente van George Washington of Abraham Lincoln ten toon te stellen als zij beslist de resten van hun voorouders wilden laten zien. SCHIPHOL (ANP). De KLM heeft besloten op de kor. te vluchten binnen Europa een drastische wijziging aan te brengen in de culinaire service, die aan boord wordt ge geven aan de passagiers. De stewardessen zullen niet meer, zoals tot dusverre ge schiedde, haast-je rep-je tijdens de korte vlucht de pas sagiers een voor een van een serveerblad met de gebruike lijke sandwiches en broodjes voorzien. Voortaan zal nog voor de start van het vliegtuig een eenvoudig lunchpakket (met snacks, crackers) worden uitgereikt, waarbij dan tij dens de vlucht alleen nog de koffie of thee behoeft te wor. den ingeschonken. De vroegere service was erg tijdrovend en in de praktijk kwam dan het verkopen van extra-drankjes en belasting vrije artikelen in het gedrang. Tijdens een proefperiode is volgens de KLM gebleken, dat de passagiers juist op die laatste service veel prijs stellen. v,. 1 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. „Ka nonneerboten de Rijn op sturen is uit de tijd. He. laas". Het was minister IJdink (Verkeer en Waterstaat) die dit gisteren in de Tweede Kamer zei als re actie op de kritische op merkingen van veel Ka merleden over de hou ding die de Fransen tij dens de internationale Rijnconferentie hebben ingenomen. De kritiek was vooral gericht op het feit, dat de Franse dele gatie neen gezegd heeft op het dringende verzoek van Nederland om de energie-centrales bij Fes- senheim alsnog met koel torens uit te breiden. De Fransen zeiden neen, en daarmee was het uit. Daar kwamen de woor den van de minister wel op neer. (Van onze redactie buitenland) BERLIJN De onderhan delingen over een basisver drag tussen de beide Duitse staten zijn donderdag waar schijnlijk in een kritieke fase gekomen. De zevende bijeenkomst van de staatssecre arissen Michael Kohl van Oost-Duitsland en Egon Bahr van de Bondsrepu bliek, in Oost-Berlijn, werd gedurende enkele uren onder broken om Bahr de kans te geven voor ruggespraak naar West-Berlijn te gaan. Bahr heeft vermoedelijk vanuit West-Berlijn opgebeld naar Bonn. Hij wenste er zelf geen mededelingen over te doen en wilde evenmin zeggen of er een crisis was ontstaan, staan. (Van onze kunstredactie) DEN HAAG Kunst moet een maatschappelijke beteke nis en werking hebben. Het beleid moet gericht zijn op de maatschapplijke werking van kunsten, en niet op de kunste naar. Deze filosofie vormt het uitgangspunt van een kunst beleid dat het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk wenselijk acht. Zij wordt naar voren gebracht in de gisteren gepu bliceerde „Discussienota Kunstbeleid". De aard van de nota geeft het aan: Er wordt eerst nog met belanghebbenden gesproken over de door CRM ontwikkel de ideeén. Die discussie zou naar de mening van de huidige minister van CRM, de heer P. Engels, onder wiens verant woordelijkheid de nota werd opgesteld, begin volgend jaar op gang gebracht moeten wor den. Om de uitgangspunten het vol le effect te geven moet de overheid erop uit zijn iedereen tot deelhebber te maken van kunst. Die voorzieningen moe ten openstaan en afgestemd zijn op zoveel mogelijk groe pen van mensen. Er moet een zo groot mogelijke aandacht worden gegeven aan de ama teuristische kunstbeoefening en de interesse in de kunst moet steeds weer gestimuleerd worden via het onderwijs bij voorbeeld en buitenschoolse activiteiten. Daarbij is het be langrijk het verschil tussen de kunst met een grote K en met een kleine k uit de cultuur te bannen. Een dergelijk beleid houdt vol gens de nota niet in dat „kunst voor de massa" als enig goed gepropageerd moet worden. „Wanneer slechts kleine groe pen, die het gist in de samen leving zijn, worden bereikt, kan dit belangrijker zijn dan kunst voor massaconsumptie". Het beleid zal gericht moeten zijn op de maatschappelijke (Van onze redactie binnenland) band met de situatie, zoals die na de recente moeilijkheden in het Ortthuis is ontstaan. De pupillen vrezen, dat nog meer jongens elders geplaatst zullen worden en het tehuis dicht- AMERSFOORT De onrust onder de pupillen van de or thopedagogische maatschappij V Zandbergen" te Amersfoort, voor zover ondergebracht in Volgens directuer J. A. van het „Ortthuis", is donderdag Venrooy is het niet de voorop- sterk toegenomen, nadat een gezette bedoeling om het te- van de jongens op verzoek huis te sluiten. „Wed wordt er van zijn vader is overgeplaatst met de kinderrechters over- en de directie van „Zandber- legd, in hoeverre wij de ver gen" overleg is begonnen met antwoording kunnen dragen de kinderrechters omtrent de voor een tehuis, waarin geen toeKOmst van het tehuis. volwassenen meer zijn, onge- De overplaatsing van de acht de grote discipline, die (le jongen houdt rechtstreeks ver- jongens opbrengen. Het ligt vóór de hand, dat die discipli ne maar een tijdelijk karakter zal dragen, we zullen dan ook proberen, met de jongens in contact te komen", aldus de heer Van Venrooy. Woensdagavond hebben de 21 pupillen de directie schrif telijk een aantal wensen ken baar gemaakt, vanuit het be zette gebouw. De moeilijkheden in het Ortthuis ontstonden, toen het hoofd van het tehuis, de heer J. van Neuren, op staande voet werd ontslagen „wegens zijn gedragingen tegenover een vrouwelijk personeelslid en het openbaar maken van zeer vertrouwelijke stukken en dossiers over de pupillen". Het ontslag is later omgezet in een schorsing. Van de zeven leiders die zich na de ontslag aanzegging ziek hebben ge meld, zijn er vier teruggeko men. De drie anderen zijn vertrokken of zullen de instel, ling binnen een maand verla ten. Sinds woensdag hebben de jongens zelf het tehuis bezet en de ingevallen leiding ver zocht, het tehuis te verlaten, waaraan gevolg is gegeven. werking van de kunst en niet op het kunstenaarschap. Ten aanzien van de subsidiëring houdt dit in dat iemand g'een subsidie mag krijgen, alleen maar omdat hij zegt dat hij kunstenaar is. Die subsidie zal pas worden gegeven, als zijn produkt voldoet aan twee toet singspunten: artistieke kwali teit en een maatschappelijke relevantie, die getoetst wordt aan vormgevende, dan wel op voedende, dan wel recreatieve, dan wel sociale functie. RIO DE JANEIRO (DPA) Het dorp Par- naiba in de Braziliaanse staat Sao Paulo wordt geplaagd door geweldige zwermen grote wolfs- spinnen (Zuidamerikaan- se tarantella's). De be woners hebben de mili tairen te hulp geroepen omdat er telkens enkele duizenden dieren tege lijk verschijnen. De reuzenspinnen, drie tot vijf centimeter groot, leven gewoonlijk in het oerwoud en zijn niet gif tig en ook niet erg vechtlustig. Deskundigen hebben nog geen verklaring voor het verschijnsel. Q Als een ris op het droge, zo moeten de passagiers van een Japanse jumbo-jet in Anchora ge (Alaska) zich gevoeld heb ben nadat het vliegtuig door de neuswielen ging. Het toestel landde om brandstof in te rie men. De 279 inzittenden wer den met bekwame spoed in vei- ligheid gebracht. SCHIPHOL (ANP) Zeer beminnelijk lachend tegen de wachtende fotografen heef de eerste ambassadeur van de Volksrepubliek China donder dagmiddag op Schiphol zijn eerste stappen op Nederlandse bodem gezet. De 66-jarige in het bekende Chinese antracietgrijze pak geklede ambassadeur Hao Te- Ching arriveerde uit Parijs, waar hij na zijn lange vlieg reis uit Sjang-Hai een dag rust gehouden heeft. Na een hartelijke begroeting van het op Schiphol aanwezige ambassadepersoneel, waarbij de Nederlandse bloemen niet ontbraken sprak de heer Hao Te-Ching zijn vreugde over zijn benoeming uit. „Het is voor mij een grote eer tot eerste ambassadeur in uw land te zijn benoemd. Er heeft al tijd een band van vriendschap bestaan tussen het, Nederland se en Chinese volk". SARAGOSSA (UPI-AFP) De Franse ereconsul in de Spaanse stad Saragossa is don derdag bij een bomaanslag door Baskische nationalisten zeer ernstig gewond. De bomaanslag waar schijnlijk een wraakoefening voor het recente optreden van de Franse politie tegen in Frankrijk wonende Baskische extremisten veroorzaakte een brand in het perceel in het centrum van Saragossa waarin het consulaat is ge huisvest. U kunt in gemoede moeilijk staande houden dat ondergete kende geen verstand van voet ballen heeft. Het is zogezegd mijn andere ik. Nu wil ik op deze plaats even van dit ver stand blijk geven- Die wedstrijd van het Ne derlands elftal tegen de No ren. Winst voor de onzen met liefst 90. Sjonge, wat een prestatie! Kunst hoor. Tegen die Noren. Die mannen kun nen nauwelijks voetballen. En ik zai u zeggen waarom. Bent u wel eens in Noorwe gen geweest? Nee, nou ik wel. Fijn land hoor, daar niet van. Pracht land zelfs. Maar ze hebben, als het over voetbal len gaat, een handicap: er is bijna geen stukje vlak land te vinden. En een voetbalveld moet vlak wezen, nietwaar? Dacht ik ook. Die mannen kunnen nooit eens fatsoenlijk tramen. Zodoende. En Arie is door de knieën gegaan, wordt beweerd. Maar let op mijn woorden. Net zo mm als deze regering hele maal door de knieën is ge gaan, is ook Arie niet hele maal door de knieën. Met dit verschil: de regering houdt de rechterpoot stijf, en Arie de linker. En hinken ze de toekomst in. En wij hinken mee. 4 Heuvel op heuvel af met Barend Hinkepoot- En dat vreemde gedoe met die AWW-belasting zit mij ook niet lekker: We duwen de weduwen er nog verder mee de zorgen in. Een kort verhaal. Enige tijd geleden biechtte een jonge Braziliaanse blom, Rosa gehe ten, tegen haar broer op dat ze met haar 19 lentes in ver wachting was. De aanstaande vader had geen zin in een huwelijk met Rosa. Dat nam Rosa's broer niet. Hij verleidde prompt de zus van de onwillige bruidegom en toen deze op haar beurt in verwachting bleek te zijn, liet hij weten haar niet te trouwen als haar broer niet met zijn zus (Rosa dus) trouwde. Daar voor ging de onwillige broer door (allebei) de knieën, ech ter op de trouwdag liet hij alsnog verstek gaan. Tot overmaat van ramp kwam diezelfde dag, in de trouwzaal, het kind van Rosa ter wereld. Terwijl de ambte naar van de burgerlijke stand bi; de bevalling assisteerde, toog de ingeschakelde politie naar de hut van de afwezige bruidegom en sleepte hem on der bedreiging van de wape nen naar het stadhuis. Acht schietensgerede politiemannen waren daarop getuige van de huwelij kssiuitmg. Drie dagen later trouwde Rosa's broer met des anderen bruidegoms zus. En de rust keerde weer in het dorpje Traipu, in Noordwest-Brazilië, aiwaar dit alles geschiedde. Tot morgen. MERIJN (ADVERTENTIE) Op 3, 4 en 5 november wordt in het Hilton Hotel in Rotterdam het Mercedes-programma geëxpo seerd. Centraal staat Mercedes' opzienbarende nieuwe S-klasse: de 6-cilinders 280 S en 280 SE en de 350 SE met V-8 motor. En van zelfsprekend staan de vertrouwde modellen voor u klaar. Letterlijk. Want u kunt een proefrit in het type van uw keuze maken. Tijdens de show of na afspraak. Openingstijden: vrijdag 3 november van 10.00 - 22.00 uur zaterdag 4 november van 10.00 - 22.00 uur zondag 5 november van 12.00 - 18.00 uur Automobielbedrijf „Dopern" - Dordrecht Van Dongen-Jonkers B.V. - Breda, Roosendaal, Bergen op Zoom Automobielbedrijf Fa. W. Gilijamse - Renesse Vermaat's Autobedrijf N.V. - Hellevoetsluis Autobedrijf „Victoria" N.V. - Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen Garage Mona - Middelburg B.V. Garage van Oeveren - Goes SB.V. Garage 't Westen - Oostburg Mercedes-Benz Wie over Mercedes spreekt, denkt aan veiligheid Imp. AGAM B.V., Reactorweg 25. Uirechl. Tel. 030 451911.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 13