„Op dit moment geen bezwaar" WATERPEIL DAMSE VAART IS BENEDEN NORMAAL EEN KNIPOOGJE VAN DE BUREN In Vlaanderen heeft men heimwee naar gisteren EN DE ZWALUW VLUCHTTE Sinterklaas zet voet aan wai in Breskens ZOEK DE VERSCHILLEN stad streek NAJAAR Aardenburg UITREIKING BRANDWEER- MEDAILLES OOSTBURG Breskens EINDE Schieting om hanen in Aardenburg Etalagewedstrijd in Aardenburg Oplossing Donderdag 2 november 1972 9 (Van een onzer verslaggevers) SLUIS/BRUGGE Het waterpeil in de Damse Vaart tussen Brugge en Sluis is momenteel een meter beneden normaal. Bij traktaat is geregeld dat van Belgische zijde er voor gezorgd dient te worden dat dit waterpeil normaal blijft, maar een verzoek van Nederlandse, met name Sluise, zijde hiertoe is niet te verwachten. „Men kan de Damse Vaart weer snel op zijn oude peil krijgen als water rut de Gentse Vaart er in wordt gepompt," aldus burgemees ter mr. H. P. L. van den Beid van Sluis, „maar om dat dit water sterk vervuild is zullen wij zeker geen aan drang uitoefenen dit ook te doen, want het unieke zui vere en schone karakter van het water van de Damse Vaart moet behouden blij ven." In Sluis zijn de gevolgen van het lage waterpeil wel te merken, de waterfietsen aan de kaai zijn alleen nog met een ladder te bereiken en het openluchtzwembad staat bijna droog. „Op dit moment is dat geen bezwaar", zegt de Sluise burgemeester, „fnaar zomers zou zo'n lage waterstand pro blemen geven". vaarbaar houden, de provincie West-Vlaanderen heeft de zorg voor de dijken en de water schappen staan in voor dui kers en kleine sluisjes. Dit vergemakkelijkt de zaken niet. Maar eendrachtig zal toch aan de toenemende vervuiling een einde gemaakt dienen te worden, wil men het unieke natuurgebied, wat de Damse Vaart met zenn vele schuinge- waaide bomen toch is, behou den. 0 Belangstelling voor de waterstand. Sint-Nicolaasactie De Aardenburgse winkeliersvere niging houdt de traditionele Sint-Nicolaasactie dit jaar van 24 november tot en met 5 december. Collecte De in Aarden burg gehouden collecte ten ba te van de geestelijk gehandi capten bracht f 186,07 op. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Sinter klaas zal op 11 novem ber voet aan wal zetten in Zeeuwsch-Vlaande- ren. Op uitnodiging van de Breskense winke liersvereniging „Ons be lang" doet hij dat op zaterdag 11 november. De goedheiiigman zal zijn schip om 14.00 uur 's middags laten afmeren de vismijn in de Zeeuwsch-Vlaamse vis sersplaats. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG —In het ge meentehuis van Oostburg zul len op 17 november verschil lende brandweeronderschei dingen c.q. vrijwilligersme- dailles worden uitgereikt aan daarvoor in aanmerking ko mende leden van de Oostburg- se brandweer. De bijeenkomst begint om 19-30 uur. Vismijn Aan de vis mijn in Breskens werd aange voerd: 20978 kg exportgama- len 2.42-4.27 3596 kg pellerij garnalen 2.07-4.14; 962 kg bot 25-67 661 kg schar 75-2-00; 6930 kg schol 1.03-1.90; 3010 kg tong 8.59-10.80; 33535 kg kabeljauw 77-2.71; 6240 kg wijting 42-1.83; 392 kg tarbot 4.009.84; 202 kg griet 2.76- 2-79; 71 kg rog 1.71-2.22; 307 kg poon 82-1.82; 16 kg tong schar 3.30-3.53; 23 kg komme raal 1.11-1.60; 115 kg haai 1.31-1-71; 10 kg krabben 64; 88 kg makreel 98-1.11; 10 kg zon-i nevis 2.07-2.17; 75 kg baars en heerder 2.27-5.67. Het Sluise gemeentebestuur heeft overigens al contact ge had met ir. Simoen van de Belgische dienst bruggen en wegen, de instantie die de Damse Vaart beheert. „Wij hebben weten te bewerkstelli gen dat geen water uit de Gentse Vaart of de Brugse rei en in de Damse Vaart wordt overgeheveld" vervolgt de heer Van den Beid, die zegt hier mee gelukkig te zijn. In dit verband vindt de Sluise bur gemeester bet zeer gelukkig dat thans ook een begin is gemaakt met de reiniging van de Brugse reien (zie De Stem van gisteren). Er zijn drie oorzaken voor het lage waterpeil- Ten eerste het vrij droge najaar ten twee de de aftapping van schoon water uit de Damse Vaart door landbouwers langs het gehele kanaal die hun z_g. „vette wei den" graag vochtig houden en hietoe door duikers en sluisjes water uit de vaart in de lang de weiden gelegen sloten laten lopen. Ten derde zijn die sluisjes en duikers slecht afgesloten en sijpelt constant water weg uit de Damse Vaart. Overigens is de vervuiling van de vaart al begonnen. In de buurt van Brugge kon vroeger menig visje verschalkt worden. Tegenwoordig moeten vissers al meer en meer rich ting Sluis gaan om met succes hun hengel in bet water te' gooien. Er bestaat in België wel een plan om de Damse Vaart schoon te houden. Dit plan be oogt verbetering van duikers en sluisjes en de overheveling van overtollig polderwater in de vaart. Bovendien zouden de landbouwers spaarzaam dienen om te gaan met het schone water- Een moeilijkheid hier bij is dat drie Belgische in stanties betrokken zijn bij de vaart. De dienst bruggen en wegen moet de waterweg be- (Van onze oorrespondent) AARDENBURG De uitslag van de hanenschieting van Sint-Sebastiaan, waaraan 52 schuttens deelnamen is als volgt: le hoogvogel: A. de Lil le, Maldegem; 2e en 3e hoog vogel: idem, 4e hoogvogel: N. Quinten, Wenduine; le zijvo- gel: A. de Lille, Maldegem: 2e zijvogel: N. Quinten, Wendui ne; le kal; M. Godefroot, Knesselaere; 2e kal; R. Mou- ton, Knesselaere, beker: G. Gijselinck, Knokke Hanen: O. Goethals, Oostburg; J. van Rollegem, Wenduine; R. Mou- ton Th. Roets, Maldegem; F- Wijffels, Aardenburg; J. Lan- nooije, Aardenburg, Rob de Rijcke, Aardenburg; W. van Poelvoorde, Maldegem; E. de Pre, Middelburg (B) en A. Timmerman, Moerkerke. De prijsvogel was voor F. Wijf fels. (Van onze correspondent) AARDENBURG De uit slag van de etalagewedstrijd die in Aardenburg werd ge houden is bekend. De wed strijd was bestemd voor de jeugd die in de diverse etala ges voorwerpen moest opspo ren die als ongebruikelijk konden worden aangemerkt in de etalages van de deelnemen de winkeliers. De uitslag was als volgt: 1 Frankan Vanhulle, 2 Jean- Pierre Blowdeel; 3 Bennie van Hoof, Putte (N.B-); 4 Dirk van Parijs, Eede, 5 Carolien Quateaert, 6 Geert van Parijs, Eede 7 Frankie de Cocq; 8 Chantal de Cock; 9 Annelies Pielaet; 10 Alexander de Clerck. Commissievergadering In de commissie voor de strafver ordening zal vrijdag 17 no vember om 20.00 uur 's avonds de nieuwe algemene politie verordening van Axel worden besproken. In de verordening zijn verschillende bepalingen opgenomen ten aanzien van het milieu en transport van gevaarlijke stoffen. Vlaanderen houdt zijn folklore in ere, vooral als er een katholiek aureool rondhangt. Zij herinnert aan de tijd, waarin alles veel eenvoudiger leek, tvoord enals leefmilieu, natuurbescherming, ver- keershinder e.d. nog niet hestonden en wat te doen en te laten netjes werd voorgeschreven vanaf de kansel. Toen leefde men nog gelukkig, zo wordt er nu gezegd, vol van heimwee naar gisteren. Stoelt daarop de belang stelling voor alles wat naar vroeger ruikt en het succes ■van manifestaties, die voor de Vlaming een afspiegeling van het verleden betekenen? Nooit was er zoveel belang stelling voor antiekbeursen als nu en zelden was er meer volk op een „Gents feest" dan dit jaar, een feestwaar Volkszangers, zoals Wannes - van de Velde, Walt er de Buck of de mensen van het „Kliekske" in hun dialect zongen. De promotors van de fol klore smeden het ijzer als het heet is. Zo werd er deze zomer in de oude St.-Pieters- abdij, dat zonder speciaal die naam te hebben lang zaam een der mooiste cultu rele centra van België wordt, een nationale antiekbeurs ge houden, compleet met offi ciële catalogus en deelnemers van zowat overal. De antiekbeurs, die elk jaar in het historische kader van de Koomlei gehouden wordt en meer nog de wekelijkse Prondelmarkt naast de St.-Jacobskerk zijn heel wat democratischer. De eerstgenoemde manifesta tie wordt georganiseerd door een gebuurtedekenij, een der Gentse ouerjaarse instellin gen, die zij het aangepast nog altijd in stand gehou den kunnen worden en de antiekbeurs organiseren in samenwerking met wat vol uit de naam heeft van wet tig erkende beroepsvereni ging van handelaars in twee de-handsgoederen en oudhe den. nstfunep ox iordemnj trut 6 !sbea 8 usftirtjapxtips ;ue3] •jopuo i ijajaóoj Svez g ïuraa; uaatsjooips g lat-poaq- uaaq f topróps dotSjoq g '.seca ut uiaojq z Idurej jraous t eindredactie bas augustijn Het heet nu dat deze vere niging een waarborg voor de koper is, zodat de koper geen appelen voor citroenen kunnen worden verkocht. Sa men met de antieke voor werpen, die zij in ruil voor zoveel francs willen afstaan moeten de verkopers een au- thenticiteitsdocument afleve renwaarbij zij zich ver plichten het verkochte terug te nemen als lalter blijkt dat de koper bedot werdDe an tiquairs van genoemde vere niging houden zich overigens veel minder bezig met het kleine grut. Het zijn geen brocanteurs, die treft men meer aan op de Prondel- markt. De kans dat men er voor een schijntje iets op de kop kan tikken is dan ook heel klein geworden. Alleen voor het pittoreske uitzicht stelt men nog wat oude Delftse tegeltjes (250 fr. per stuk), chinoiseriën of bibe lots, oude, muf ruikende an sichtkaarten of lithogravures ten tocm. Gelukkig kan men voor de grote stukken nog altijd „marchanderen". Een goede vertrekbasis is de helft van de gevraagde prijs-.. De Prondelmarkt kan ver geleken worden met wat de Brusselaars kennen als de „marché aux puches" - de luizenmarkt. Het is overigens opvallend hoeveel Brussels frans-sprekenden hier elke zaterdag neerstrijken om hun twijfelachtigewaar aan de man te brengen. Hier is ech ter meer kans om koopjes te doen, maar dit veronderstelt dan weer enige kennis van wat er te koop is. Koper werk, oude stijl, maar vers uit de gieterij is blijkbaar een dankbaar verkoopobject. Verder treft men er heiligen- en andere beelden aan, die over vijftig jaar misschien antiek zullen zijn. Wettelijk is de term antiek in België aan een leeftijd van minstens honderd jaar gebonden. Maar op de Prondelmarkt wordt met daarmee wel eens een loopje genomen zeeuws JAN Bruens, de tekenaar uit de Nieuwstraat in Eede, was al vaker bij ons in de krant. Hij gaf daar dan ook steeds aanleiding toe. Viel hij eerst op door zijn uitgave van Het Groot Wasknijperboek en zijn idee om een consumeer- machine te maken, nu is hij volop bezig met de aan zichzelf gestelde taak van landschapscontroleur. Vanaf zijn tekenbord oefent hij de controle uit op het milieu. Voor het op doen van lokale sfeer kruipt hij langs sloten en heggen om deze te inven tariseren inzake levende insecten en ander gedierte. Bij deze tochten ziet hij al het afval dat „toevallig" passeerde mensen van zich afgooien. Ook het kleinste. Onlangs struikelde Jan over een lucifersdoosje en maakte er een tekening van. Het doosje lag bij een nog ongerept watertje. Aan de hemel waren nog maar een paar donkere wolken. Op een tekenbord kan van alles gebeuren, zo vindt Jan. En zie, op een vol gende tekening neemt de zwaluw van het onbespro ken lucifersmerk als blijk van afschuw voor dit mi lieubederf de snelle wie ken. Het opschrift „Sakerhet- standstickor" (veiligheids lucifers op z'n Zweeds) kon hem niet weerhouden om zijn post te verlaten. Het werd hem te heet on der de poten. De prachtig gekleurde tekeningen herbergen een grauw soort humor. Een humor die niet eerder kon ontstaan dan in deze tijd van teruggang in de na tuur. Hopelijk kan de zwaluw volgend voorjaar nog eens terug komen... COR J. DE BOER 0 Het zwembad staat droog. IN deze tijd, waarin ver voersproblemen nauwe lijks meer een rol spelen omdat toch al haast ieder een een ronkend vervoer middel op vier wielen heeft, komen de Zeeuwen er veel gemakkelijker toe om eens in zuidelijke rich ting bij hun buren, de ge moedelijke Vlamingen op visite te gaan. Omgekeerd tuffen vele dagen van het jaar grote drommen Bel gen, keurig in eikaars vaar water, naar Nederlandse winkels, markten, sex- shops en andere Neder landse oorden, die grote aantrekkingskracht schij nen uit te oefenen. De intensievere contac ten, die er tussen Vlamin gen en Zeeuwen zijn ont staan hebben ook tot ge volg dat men zich wat meer in elkaar is gaan interesseren. Men wil ge woon wat meer van elkaar weten. Om in deze be hoefte te voorzien schrijft de Vlaamse journalist Ma- nu de Tremerie voortaan op gezette tijden in deze rubriek over Vlaamse ge woonten, gebeurtenissen, wetenswaardigheden. In het „Zeeuws Dag boek" van vandaag treft u zijn eerste artikel aan. Wie ook nog het hete ijzer smeedt, is de zanger Walter de Buck. Hij ligt met zijn initiatief om oude liedjes in het Gents te zingen zoals Wannes van de Velde deed in Antwerpen aam de ba sis van de „revival" van de Gentse feesten. De bijval, die hij elke dag in de laatste week van juli naast de St.- Jacobskerk (waar hij een macrobiotisch restaurant ex ploiteert) oogstte, wil hij nu bestendigen. Een leegstaand pand wordt thans door hem ingericht als café-chantant, een café, waar men kan ge nieten van volksmuziek, ca- oaret, volkstoneel e.d. Een café-chantant te Gent is geen nieuwigheid. Dit soort vermaakgelegenheden kende onmiddellijk na de Eerste Wereldoorlog een grote bloei. Een 25 jaar geleden waren er nog een paar in leven. De Buck meent dat het volk nog behoefte heeft aan dergelijke inrichtingen. Hij hoopt daarbij dat het geen elitekroeg wordt, waar studenten, artiesten en intel lectuelen de dienst zullen uitmaken. M. DE TREMERIE 0 Voor de oplossing zie elders in deze rubriek.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9