DANK ZU VOETBALTOTO Analfabetisme in Brazilië daalt Planoloog „Think tank" gaat denken Regenmaker in een boze bui t t reinigt uw toilet tot-en-met ZWARTE TOEKOMST VOOR LONDEN Bemanning Apollo gaat op zoek naar jonge maanstenen A. 6. H. Laumen J. BLOMMAERT IN BESTUUR NKV-BOND REYNAERTSPEL OP MARKTPLEIN SINT NIKLAAS Geef onze lezers de ruimte! Via ruime informaties vinden de weg naar uw zaak! Gemeente Hulst Voorbereidingsbesluit Tivoliweg geen spreekuur 0o°o° BRUISEND sfJ °o°l adverteren adverteren in deze krant Duimafdruk MILIEU Donderdag 2 november 1972 4 A. P. R. VAN DE HEMEL en A. M. M. CUELENAERE hopen op 7 november as. met de fa milie, hun GODDEN BRUILOFT te vieren. H. Mis uit dankbaarheid om 14.30 uur in de St.-Bavo-kerk te Groede. Gelgenheid tot feliciteren aan huis, van 4 tot 5 uur. Groede, Pr. Marijkestraat 36. Heden overleed tot onze diepe droefheid in hui ze de Blaauwe Hoeve, na een kortstondige ziek te, voorzien van de H. Sacramenten der zieken, in de leeftijd van 87 jaar, onze geliefde moeder, behuwdmoeder, grootmoeder, overgrootmoeder, zuster, tante en nicht, mevrouw ELISA HEMELAAR weduwe van de heer Petrns Blommaert Wij bevelen de ziel van onze dierbare overle dene in uwe gebeden aan: Hulst: L. Bosschaert-Blommaert J. Bosschaert, kinderen en kleinkinderen Veisen-Noord: M. de Bot-Blommaert A. de Bot, kinderen en kleinkinderen Beverwijk: A. de Smet-Blommaert B. de Smet kinderen en kleinkinderen Hulst: J. Blommaert L. Blommaert-de Vetter, kinderen en kleinkinderen Hulst: S. Blommaert E. Blommaert-Esseling, kinderen en kleinkind Beverwijk: F. Blommaert A. Blommaert-de Bilde kinderen en kleinkinderen Sas van Gent: A. Blommaert F. Blommaert-Rombout, kinderen en kleinkinderen Hulst: E. Blommaert E. Blommaert-Mortier, kinderen en kleinkind Sas van Gent: J. Blommaert M. Blommaert-Schoolmeester en kinderen Hulst: R. Blommaert S. Blommaert-de Block, kinderen en kleinkinderen Hulst: L. Blommaert M. Blommaert-de Bakker, kinderen en kleinkinderen Hulst: C. Blommaert M. Blommaert-Kemzeke en kinderen IJmuiden: R. Demmers-Blommaert Fr. Demmers, kinderen en kleinkinderen De familie Blommaert De familie Hemelaar Hulst, 30 oktober 1972 Truffinoweg 2. De plechtige uitvaartdienst, waarbij wij u uit nodigen, zal plaatshebben op vrijdag 3 novem ber a.s. om 10.00 uur in de kapel van Huize de Blaauwe Hoeve te Hulst, waarna de begrafenis op het r.-k. kerkhof aldaar. Donderdagavond om 19.00 uur avondmis in de kapel. Bijeenkomst voor de uitvaartdienst om 9.45 uur in de kapel van Huize de Blaauwe Hoeve. Zij die bij vergetelheid geen rouwbrief hebben ontvangen, gelieven deze advertentie als zoda nig te beschouwen. Enige en algemene kennisgeving Heden overleed geheel onverwachts onze gelief de man en vader, schoonzoon, broer, zwager en oom, de heer LEON VAN DEN HEMEL echtgenoot van mevrou' - Lenie de Graaf op de leeftijd van 38 jaar. Mevr. L. van den Hemel-de Graaf Tim Fam. van den Hemel Fam. de Graaf Terneuzen, 31 oktober 1972 Willem de Zwijgerlaan 13. De begrafenis zal plaatsvinden op zaterdag 4 november a.s. op de Algemene Begraafplaats te Terneuzen, voorafgegaan door een rouwdienst in de aula van de begraafplaats welke aanvangt om 10.30 uur. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de be grafenis in de aula van de begraafplaats. De burgemeester van Hulst maakt ingevolge het bepaalde in artikel 25 van de Wet op de Ruimte lijke Ordening bekend dat de gemeenteraad van Hulst in zijn vergadering van 27 oktober 1972 heeft verklaard dat een wijziging van het be stemmingsplan „West" wordt voorbereid voor een gebied aan de Tivoliweg tussen de percelen Tivoliweg -50 en 54, zoals dat gebied nader is aangegeven, op de bij dat besluit behorende teke ning nr. V38. Genoemd besluit ligt met de daarbij behorende tekening, vanaf heden voor een ieder ter ge meentesecretarie, afdeling algemene zaken, ter inzage. Hulst, 2 november 1972. De burgemeester van Hulst, P. MOLTHOFF. Na een welbesteed leven is voorzien van het Wil va nons heengegaan onze beminde broer, Wil van ons heengegaan, onze beminde broer, oom en medebroeder BROEDER MAJELLA (Ant. Hendr. Wijnhoven) Overleden in het ziekenhuis te Bergen op Zoom op de leeftijd van 83 jaar en in het 53ste jaar van zijn professie. Mede namens zijn familie: Broeder Reginald Poelstra, Algemeen Overste van de Broeders van Huijbergen. Bergen op Zoom, 31 oktober 1972 Hoogstraat 23. De eucharistieviering zal plaatsvinden in de kapel van Ste. Marie te Huijbergen op vrijdag 3 november om 10.30 uur, waarna de begrafenis op het kloosterkerkhof. TANDARTS HEDEN Met droefheid geven wij u kennis, dat na een kortstondige ziekte, toch nog vrij onverwachts overleed in het Ignatiusziekenhuis te Breda, mijn geliefde echtgenote, moeder, behuwdmoeder, grootmoeder, zuster, tante en nicht, mevrouw CLEMENCE VAN SCHEPENDOM echtgenote van de heer Cyrillus de Moor in de leeftijd van 61 jaar. Wij bevelen de ziel van de overledene in uw gebeden aan Clinge: C. de Moor Clinge: A. E. de Block-de Moor W. F. de Block en kind Clinge: F. de Moor M. L. A. de Moor-Hoofman en kinderen De Klinge (B.): M. M. Dobbelaar-de Moor R. J. A. Dobbelaar en kind Familie de Moor Familie van Schependom Clinge, 31 oktober 1972 Rembrandtstraat 28. De plechtige uitvaartdienst, waarbij wij u be leefd uitnodigen, zal plaatshebben op zaterdag 4 november a.s. om 10.00 uur in de parochiekerk van de H. Henricus te Clinge, waarna de be grafenis op het r.-k. kerkhof aldaar. Vrijdagavond om 19.30 uur rozenkransgebed in de parochiekerk. Samenkomst voor de uitvaartdienst om 9.45 uur aan bovengenoemde kerk. Zij die bij vergetelheid geen rouwbrief ontvin gen, gelieven deze advertentie als zodanig te beschouwen. ao.enkinerenMd Met leedwezen geven wij kennis van het plot seling overlijden na een noodlottig ongeval, van onze vriend en collega ADRIE BAAS Wij verliezen in hem een uitstekend vakman en een goede vriend. Zijn nagedachtenis zal bij ons in hoge ere blijven Firma L. L. Martens en Zonen en Personeel Hoofdplaat, 1 november 1972 Aoo00 oO(5> O co O OoOr) z'l een belangrijk onderdeel voor een gezond en modern zakenbeleid weldoordachte beslissing passend in dit gezonde en moderne zakenbeleid RIO DE JANEIRO (Associa ted Press) Tweeënzeven tig procent van de mensen bo ven de 15 jaar in Brazilië kan nu lezen en schrijven tegen een percentage van slechts 44 in 1940. De laatste decennia is het onderwijs in dit land met ruim 100 miljoen inwoners over het algemeen verbeterd, maar de grote sprong vooruit in de strijd tegen het analfa betisme is hoofdzakelijk te danken aan het Mobral pro gramma. In de twee jaar sinds het ter hand werd genomen, hebben meer dan twee miljoen volwassenen leren lezen en schrijven. En de verwachting is dat dat totaal in 1974 tot 7.2 miljoen zal zijn gestegen. Het gros van de inkomsten van Mobral dat voor 1972 een begroting van 20 miljoen dollar heeft is afkomstig uit de wekelijkse voetbaltoto. De rest van de inkomsten be staat uit giften van het be drijfsleven dat 1 procent van zijn jaarlijkse federale belas tingaanslag mag overmaken aan het programma. Het aantal mensen overigens dat niet met goed gevolg de cursussen van Mobral vol brengt is hoog: 58 procent. Toch is de regering nog steeds buitengewoon tevreden met de resultaten. „Wij zijn bezig de strijd te gen het analfabetisme te win nen", zo zegt Jarbas Passarin- ho, de Braziliaanse minister van onderwijs. Jose Bento Camargo, een 28 jaar oude pottenbakker en va der van 4 kinderen zei toen hij LONDEN <AP> De voor naamste Londense planoloog is van oordeel dat de bevolking van Londen afneemt en de armoede van de stad toeneemt. In Groot-Londen wonen thans 7,5 miljoen mensen, dat is 1 miljoen minder dan aan het einde van de Eerste We reldoorlog. Dr. David Eversley, plan nenmaker nummer 1 van de gemeenteraad van Groot-Lon den (Greater London Council) voorziet dat als de regering niet snel ingrijpt, de helft van de Londense bevolking alleen kan overleven op speciale toe wijzingen, kortingen en gratis dienstverleningen. De Londenaren worden ar mer, zei hij, omdat steeds meer industrieën de stad ver laten om plaats te maken voor kantoren. In acht jaar tijd had een derde der fabrikanten Londen reeds de rug toege keerd. Meer dan 27 percent der Londense bevolking heeft een weekinkomen van 20 pond. Het landelijke gemiddelde is 30 pond. Als de regering bijvoorbeeld niet meer geld gaat besteden aan bijspringen in de huren en het verlenen van gratis dien sten in gebieden als North Kensington en Brixton waar de helft der bevolking bestaat uit niet-blanken dan kan men net zo goed de vervallen huizen daar slopen en er gras over laten groeien, aldus dr. Eversley. Veel mensen die vrij komen doordat er industrieën ver trekken kunnen niet naar de nieuwe en groeiende steden en centra gaan omdat zij niet de nodige scholing hebben en vermoedelijk ook te oud zijn. Bovendien is er een tekort aan hersciioiingscentra. Als voorbeelden van vak mensen, die de boot zijn gaan missen, noemt hij schrijnwer kers en broekenpersers. Maar, aldus dr. Eversley, als een plannenmaker de problemen wil aanpakken komt hij ook in moeilijkheden. Als men ar mere gezinnen helpt de stad te verlaten klinkt al gauw het verwijt „dat de stad Londen van zijn proletariaat af wil". Als men die mensen daarente gen vasthoudt wordt er gezegd „dat de overheid voor goedko pe huisslaven zorgt." En als de plannenmakers in dustriële groei voorstaan om voor betere inkomens te zor gen dan valt men hen aan en zegt men. dat zij „meedoen aan de vervuiling". „Maar moet je dan Bever een stad zien die sterft en die vol met mensen zit die van de steun leven, dan een schoor steen die rook uitbraakt?" al dus dr. Eversley. Als men het hele probleem bezie' tegen een achtergrond van een economie die vastzit, dalende inkomens en scherp stijgende prijzen van huizen en grond dan, aldus de plano loog, slaat iemand wel dë schrik om het hart. zijn diploma van Mobral ont ving: „Ik was blind. Zij hebben mij het licht gegeven". In de zuidoostelijke Brazili aanse plaats Andradina, dat 40.000 inwoners telt, hangt een affiche met do tekst: „Win 30 cruzeiros (16 gulden) Geef ons de naam van een analfa beet tussen de 14 en 50 die in deze stad woont". Burgemees ter Antonio Soares Andrade beween dat het analfabetisme er vrijwel geheel uitgeroeid is. Op de affiche staat het vignet van Mobral: een duimafdruk met een grote x er door heen. Gaan nu de miljoenen Bra ziliaanse armen een beter le ven tegemoet? Kritici van het regiem menen dat, ofschoon miljoenen volwassenen nu dank zij Mobral het a-b-c- le ren, er weinig kans voor hen bestaat na voltooiing van de cursus, een betere baan te krijgen. Arlindo Lopez Correa, de secretaris van Mobral, beweert dat 825-000 mensen die het Mobral-diploma hebben ge haald, naar gesubsidieerde cursussen zijn gegaan waar zij de diploma's van het lager en middelbaar onderwijs kunnen behalen. „Wij weten dat ie mand die zo'n vervolgcursus met succes volbrengt, een re delijk veilige economische toe komst heeft". Het militaire bewind ge bruikt het programma ook voor zijn eigen doeleinden. Ie dere 14 dagen verschijnen twee miljoen exemplaren van een hel gekleurd blad, Jornal do Mobral genaamd. Dit ge makkelijk leesbare blad maakt propaganda voor de nationale ontwikkelingsprogramma's, prijst het ambtenarenkorps, geeft wat praktische raadge vingen en het belangrijkste wereldnieuws. Een kop in één van de laat ste nummers luidde: „De uit voer toont vooruitgang". Ver der werd ergens de raad gege ven nooit te redetwisten met de beslissingen van voetbal scheidsrechters: „Zelfs niet als zij het aan het verkeerde eind hebben". (Van onze correspondent) SINT-JANSTEEN In Utrecht werd in het landelijk centraal bestuur van de Indus triebond NKV gekozen, de heer J. Blommaert, plaatselijk voozitter van het NKV Sint- Jansteen. KAAP KENNEDY (FLORIDA) (AP) Volgens de plannen vertrekt op 6 december de Apollo 17 naar de maan. Tot landingsplaats van astronaut Eugène Cernan en geo loog dr. Harrison Schmitt is uitgezocht een bergachtig ge bied Tauris-Littrow geheten. Dit is geografisch gezien een zeer gecompliceerd gebied, al dus dr. William Mühlberger van het Amerikaanse centrum voor astrogeologie te Flagstaff, in Arizona. „Het zou jongste en terzelfdertijd ook oudste de len van de maan kunnen be vatten", aldus de geleerde. Cernan en Schmitt zullen er als alles gaat, zoals gepland is, landen op 11 december en wel in de kleine vallei, die haar naam ontleent aan het nabije Taurus-gebergte en aan de Littrow-kraiter. De vallei ligt in de noordoostelijke kwa drant van de maan en bij de rand van de Zee der Stilte. De astronauten gaan er de „geologie ontcijferen" in een streek die bij geleerden een aantal intrigerende vragen heeft opgeroepen. Zo bevinden zich in het landingsgebied een aantal lagere kegels met kra- tertjes aan de bovenkant, die wegens hun donkere kleur zouden kunnen bestaan uit as en sintels, die eens uit een oude vulkaan werden ge spuwd. Maar geen der vorige astronauten heeft nog van zijn reis as of sintels meege bracht. Om de genoemde kegels te doen ontstaan zouden ook stoom of hete gassen nodig zijn geweest en daarvan is ook nog nooit iets gebleken uit het- maangesteente, dat door de astronauten is meegenomen, aldus dr. Mühlberger. Mocht het donkere materiaal blijken „jonge" as en sintels te zijn dan zou dit kunnen betekenen, dat de maan niet zo „dood" is als men over het (algemeen denkt. Er zou uit kunnen blijken dat de „hit- tebron" van de maan „vrij kort geleden, en dat is dan misschien zo'n 500 miljoen jaar. nog werkzaam w-as. Het maiangesteente, dat bij de vo rige vijf maairreizen is terug gebracht was tussen de 3.000 miljoen en 4.100 miljoen jaar oud. Uit infrarode foto's van de nieuwe landingsplaats blijkt, aldus dr. Mühlberger, dat zich daar eens een aardverschui ving neeft voorgedaan. „Als er zich inderdaad een lawine heeft voorgedaan dan zou men zeker een grote keus aantreffen van gesteente af komstig van de berg waar die lawine was begonnen. Dr. Schmitt zou dan aan de hand van zijn geologische kennis een grote variëteit aan mon sters kunnen oppakken en meenemen." Hier zouden stenen bij kun nen zijn van grote ouderdom. Tot nu toe hebben astronauten nog geen stenen gevonden, die dateren van het tijdstip waar op de maan zou zijn ontstaan, dat is ongeveer 4.500 miljoen jaar geleden. Dr. Mühlberger gelooft, dat voorzover men zich thans een beeld kon vor men van de streek waar Cer nan en Schmitt gaan landen, een goede kans bestaat dat het tweetal daar, en dat is voor het eerat, vulkanisch gesteente gaat aantreffen. (Van een* onzer verslaggevers) HULST Op 19, 20, 26 en 27 mei wordt op het Markt plein van Sint-Niklaas een groot Reynaertspel opgevoerd, waaraan 600 doen. mensen mee- LONDEN (AP) De schoonzoon van premier Alexei Kosygin van de Sovjet- Unie zal met een vooraan staande Amerikaanse professor in de wiskunde de leiding hebben van een door 12 lan den opgezette bestudering van economische vraagstukken de wereld- De „Think Tank", die de eerste organisatie van deze aard wordt genoemd welke niet onder directe regerings- auspiciën werkt, is begin okto ber officieel opgericht tijdens een plechtigheid in de Royal Society in Londen. De organisatie International institute of applied systems MONTREAL (AP) De meteoroloog Bernard Power uit Montreal heeft een proces tegen de regering van de Verenigde Staten aanhangig gemaakt waarin hij een schadevergoeding van 95 miljoen dollar eist, omdat een anparaat voor het uitzaaien van wolken dat hij heeft uitgevonden, door de Amerikanen zou ziin gebruikt om het boven de Ho Tsji Minh-route in Indochina te laten regenen. Power, directeur van de Weather Engineering Corp. of Canada Ltd. en van de Wea ther Engineering Corp. of America, verklaarde in een in terview dat zijn eis aanhangig was gemaakt bij de civiele kamer van de Amerikaanse rechtbank in Washington. Volgens Power hadden de Amerikanen gebruik gemaakt van zijn regenmaker, die hij ongeveer 10 jaar geleden heeft uitgevonden en waarop hij in Canada, de Verenigde Staten en 25 andere landen patent heeft gekregen. Het apparaat is een onge veer anderhalve kilo zware trommel, die zilverjodidekris- tallen bevat. Het apparaat wordt uit een vliegtuig gewor pen, explodeert dan en ver spreidt de zilverjodide over de aanwezige wolken zodat het gaat regenen. Power verklaarde dat hij patenten heeft op alle metho den en apparaten die uit vliegtuigen geworpen worden om door middel van explosie ven „wolken uit te zaaien Volgens zijn schatting hebben de Amerikaanse troepen voor ongeveer 95 miljoen dollar van zijn trommels gebruik gemaakt om de moessonregens boven de Noordvietnamese aanvoerroute te verhevigen. De „regen- trommels" van Power kosten ongeveer 50 dollar per stuk. Toen het systeem was goed gekeurd en met succes was beproefd, aldus Power, werd het aan de Amerikaanse auto riteiten getoond. „Ik was van mening dat het iets was waar zij van op de hoogte moesten zijn. Het zou de oorlog kunnen verkorten en een hoop levens sparen. Wij hebben op 10 ja nuari 1967 een model van het apparaat getoond aan een mili taire medewerfker van het Wit te Huis en hem ook inzage gegeven in de rest van onze informatie over het veroorza ken van regen". „Wat zij daarna hebben ge daan, weten wij niet. Ze heb ben ons niets verteld", aldus Power. Hij voegde eraan toe dat de Amerikaanse regering het recht had zijn patent te ge bruiken. „Iedere regering heeft het recht om met of zonder toestemming een pa tent te gebruiken, maar uitein delijk moeten ze je schadeloos stellen. Daarom zijn wij naar de rechtbank gegaan". Hij zei dat het proces, dat hij aanhangig heeft gemaakt, wel drie jaar zou kunnen du ren. Power's maatschappij verricht meteorologisch werk voor een groot aantal cliënten, onder wie de U.S. Steel, de regeringen van India en Boli via en de elektriciteitsmaat schappij van de Amerikaanse staat Pennsylvania. analysis (int. instituut voor toegepaste systeem-analyse) heeft een staf van 100 geleer den uit de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Engeland, Ja pan, Canada, Tsjechoslowakije, Frankrijk, Oost- en West- Duitsland, Italië, Bulgarije en Polen. Het instituut krijgt een bud get van 3,5 miljoen dollar voor de komende drie jaren en is gevestigd in het Luxembourg paleis. 15 km buiten Wenen. Een woordvoerder van het instituut heeft verklaard, dat de staf onafhankelijk van re geringen zal werken en dat alle resultaten van het onder zoek bekend zullen worden gemaakt aan alle landen. Voor de analyses die het instituut zal opstellen zullen dezelfde systemen worde» ge bruikt als in de ruimtevaart. Het instituut begint met een onderzoek naar de energie bronnen in de wereld en de vraag die er bestaat naar energie. De risico's, die de ex ploitatie van bepaalde energie bronnen met zich meebrengt, zullen eveneens worden bestu- 'eerd. Verder cal het Instituut vraagstukken op het gebied van de milieu-verontreiniging bestuderen, alsmede milieu problemen in algemene zin. Te Amerikaanse en Sovjet academies van wetenschap hebben ieder een miljoen dol lar toegezegd voor het werk van het instituut- De rest van het benodigde geld zal worden verschaft door andere acade mie» van wetenschappen. Dzjerman M, Gvisjiani, plv. hoofd van de machtige staats commissie voor wetenschap en technologie van de Sovjet- Unie, is benoemd tot voorzit ter van de bestuursraad van het instituut voor drie jaar. Hij is getrouwd met Loedmilla Kosygin, die zelf een deskun dige is op het gebied van de betrekkingen tussen de Vere nigde Staten en de Sovjet- Unie. Howard Raiffa, professor in de bedrijfseconomie van Har vard, is benoemd tot hoofd van het instituut. Hij zal de mderzoek-programma's lei den. Het idee „Think Tank" in het leven te roepen is voor het eerst geopperd door George Bund- in 1966 Hij was speci aal adviseur van president Johnson, die zijn idee over nam. President Nixon heeft later eveneens zijn goedkeu ring gehecht aan het plan- In oktober 1971 werd over te stichting van het instituut een akkoord getekend in fa- rijs.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 4