CONTACTEN MET BELGISCHE INSTANTIES Mogelijk aardgas voor enkele grensplaatsen P.M.C. leidt in bedrijfsvolley- competitie Nieuw leven in Hulster bioscoopcommissie Aanbesteding rondweg om Hulst heet uw baby? Inbreker betrapt Steens carnaval slecht te spreken over muzikale medewerking Feesttent op plein in Axel stad streek Pittige piepkleine pikzwarte pilletjes. SCHOOLBUS VAN ABSDALE GEHANDHAAFD Vogelshow te Hulst GILDEN Ziekte houdt prins tegen Terneuzen Wedstrijd in dameskappen te Axel Zaamslag Kinderen bij raad Kapelle Aanvragen voor subsidie afgewezen Voor Zeeland 2719 woning- vergunningen Hulst Kruiningen Donderdag 2 november 1972 f 2 -Van een onzer verslaggevers) HULST Als alles meezit lullen de grootste verkeers problemen, waarmee Hulst nu regelmatig wordt geconfron teerd op drukke dagen, eind volgend jaar zijn opgelost. Verwacht wordt, dat er nog dit jaar een begin gemaakt zal worden met de aanleg van de rondweg om Hulst. Op 10 november zal de aan besteding van dit werk plaats hebben, dat voor een groot gedeelte wordt gesubsidieerd- De rondweg zal worden aan gelegd vanuit Kapellebrug vanaf de Witte Brug aan het eind van de Zoetevaart en loopt vervolgens via de spoor weg naar de Koolstraat, waar de route uiteindelijk aanslui ting geeft' op de Glacisweg. De rondweg zal vooral de ver keersstroom vanuit België in goede banen leiden. Nu moet alle verkeer ko mende vanaf de grens en be stemd voor Hulst, dwars door de binnenstad worden geleid. Vooral in de zomermaanden, als het aanbod vanuit België erg groot is, geeft dit aanhou dend aanleiding tot complica ties, omdat de smalle straten in de binnenstad de stroom niet aankunnen. De politie ziet zich dan ge noodzaakt om de straten bin nen de wallen hermetisch voor alle autoverkeer af te sluiten. Een gevolg daarvan is, dat alle bezoekers gedwongen zijn om buiten de stad een parkeer plaats te zoeken. Als de rond weg er ligt, zal geen enkele automobilist nog in de stad hoeven komen als hij dat niet ivenst. De bezoekers kunnen dan rechtstreeks in de richting van de Glacisweg rijden, waar ze toch betrekkelijk dicht bij het centrum zijn. Verwachit wordt dat deze gewijzigde verkeerssituatie heel wat verlichting zal geven, ook voor het doorgaande ver keer, dat nu veel hinder on dervindt van lange files. De rondweg krijgt één rij baan en wordt 6.20 meter breed. Er komen uitrijstroken. terwijl aan weerszijden rij wielpaden worden aangelegd van 3 meter. De aan weerszij den van de route gelegen per celen krijgen een uitweg aan de aan te leggen weg. Aan de aanbesteding is een lange tijd van voorbereiding vooraf ge gaan, omdat met tamelijk veel grondeigenaren moest worden onderhandeld over verkoop van hun grond, voor zover dat ten behoeve van de aanleg noodzakelijk was- (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) HULST In de heren eerste klasse van het bedrijfsvolleybal afdeling Hulst heeft PMC 1 het heft van een wat terugvallend Clitex-Sport 1 overgenomen. De PTT-Milock combinatie, staat nu na een nieuwe nederlaag van Clitex-Sport, met een comfor tabele voorsprong van vier punten alleen boven aan de ranglijst. PMC 1 .vormt op het mo ment een goed spelend geheel zonder zwakke plekken en is ook mentaal zeer sterk. Hen te kloppen zal geen eenvoudige zaak worden. Watneys 1 won, zoals verwacht, van hekkeslui- ter Voorwaarfs 1, maar on danks de 31 nederlaag heb ben de Voorwaartsspelers zich goed verdedigd. Dank zij voor al een geweldige inzet scheen CVC voor een regelrechte ver rassing te gaan zorgen tegen PMC 1. De Clingenaren lagen speltechnisch wie onder, maar ze stelden hier een grote vechtlust tegenover. De talrij ke toeschouwers zagen een spannende partij volleybal, waarbij vooral de eerste twee sets enerverend waren. CVC sleepte de set met 16 14 in de wacht, maar via 15 13 en 159 setoverwinningen beslisten de FMC-heren deze strijd met 21 in hun voor deel. Clitex-sport leed tegen Bolsport de tweede opeenvol gende nederlaag. Hoewel de 21 uitslag het misschien niet doet vermoeden, waren de oud-leerlingen duidelijk het beste team- Ambulo 1 is zeker niet meer het te vrezen team van voorgaande jaren, dat werd nog eens bewezen door (Van een onzer verslaggevers) ABSDALE De schoolbus van Absdale is voorlopig ge red. In de begroting van 1973 wordt een post opgenomen, die het financiële tekort op deze speciale schoollijn, zal moeten dekken. Daartoe is onder meer op aandringen van de betrokken ouders en onderwijsinstanties besloten. De bus vervoert schoolkinderen van Absdale naar Sint-Jansteen. Krachtens de wet is de gemeente niet verplicht om financiële mede werking te verlenen, maar het betrokken oudercomité heeft gewezen op de „morele ver plichting" daartoe. Men vindt niet alleen de afstand naar Sint-Jansteen te groot om die door de kleuters te laten af leggen. maar v "'er ook de verkeerssiH'" ar- liik. PMC 1, dat de kampioenen van vorig jaar gemakkelijk met 4—0 versloeg. Tweede klasse: nieuwe ne derlaag van Clitex Sport 2. Ditmaal gingen zij kansloos met 40 ten onder tegen PMC 2. Racing Daf kon het net niet bolwerken tegen Jansenius en verloor met 21. Beide teams waren aan elkaar gewaagd. De setstanden waren 615, 153 1513. Voorwaarts 2 doet het heel wat beter dan hun colle ga's van het eerste 'team. Na zes wedstrijden staan zij op de eerste derde plaats. Thans stuurden zij Ambulo 3 met een 40 nederlaag terug naar huis. WC liet zich onverwacht een punt ontfutselen door GVC- Na een gelijk opgaande strijd eindigde deze ontmoe ting op een 22 gelijkspel KPJ 2 profiteerde van deze kleine misstap van WC om via een weliswaar benauwde 30 overwinning op PMC 3 alleen op kop te komen. (Van een onzer verslaggevers) NIEUW-NAAIEN - De Energiemaatschappij on derzoekt op dit moment of er mogelijkheden zijn om de Belgische dorpen Kieldrecht en De Klinge aan te sluiten op het Ne derlandse aardgasnel. Dat zou dan tegelijkertijd kunnen gebeuren met de ontsluiting van enkele Nederlandse grensplaat sen, waaronder Nieuw- Namen. C;; Geruime tijd geleden zijn er met betrekking tot deze zaak al contacten gelegd, die zich dan nu ook hebben uit gestrekt tot de Belgische in stanties, die zich bezig hou den met de distributie van aardgas. Het grootste probleem bij de ontsluiting van de grensplaat- (AD VERTENTIE (Van onze correspondent) HULST De Vogelvereni ging „Vogelvriend" in Hulst lioudt zaterdag en zondag haar jaarlijkse fcentoonsteling in ca fé De Ster te Hulst. Voor de vogelvereniging die dit jaar hel 25-jarige bestaan viert, wordt dit een jubileumten toonstelling. Vorig jaar was het aantal aangevoerde vogels 165 stuks- Dit jaar zullen er ongeveer 240 vogels op de jubileumten toonstelling aanwezig zijn. On geveer 140 kanaries, 50 gras parkieten en 50 tropen, bas taarden en grote parkieten zullen de tentoonstelling een zeer kleurrijk aanzicht geven, zodat iedere vogelliefhebber aan zijn trekken zal komen. De keuring van de vogels vindt vrijdag plaats. De kana ries worden gekeurd door de heren Kraak uit Oostburg en Heijnsdijk uit 's Heer Hen drikskinderen. De keuring van de grasparkieten gescheidt door de heer De Waal uit Hooger- heide. De tropen, bastaarden en grote parkieten zullen ge keurd worden door de heer Van Nunen uit Bavel. De tentoonstelling is zater dag geopend van 12 tot 21 uur en zondag van 10 tot 20 uur. Spaar met Ardita voor baddoeken met ingeweven de naam van uw baby (broertje of zusje mag ook). Let op het pak met de kuikentjes. Ardita - kuikenzacht. Ardita Extra-nog zachter. De betere luier flWfll ffl bij uw kruidenier. \AJi IAJVuUJ unicura nv, amsterdam postbus 1384 tVan onze correspondent) CADZAND In de zomer woning in Cadzand aan de Zinkval heeft J. J. P. uit Ter- neuzen dinsdagmorgen ge poogd in te breken. Door een voorbijganger, A. uit Cadzand, werd hij bemerkt,, waarna hij zich ijlings met zijn auto uit de voeten maakte. A. noteerde echter het auto nummer en meldde dit aan de rijkspolitie. Op verzoek van de politie te Oostburg is P. in Terneuzen aangehouden. Hij heeft deze poging tot inbraak inmiddels bekend en is voor nader verhoor in het bureau van de rijkpolitie te Breskens in bewaring gesteld. Vrijdag zal hij voor de officier van justitie worden voorgeleid. sen is, dat er zeer lange aan voerlijnen moeten komen, waarvan de aanleg alleen ver antwoord is bij een zo groot mogelijk aantal aansluitingen- Datzelfde probleem speelt voor het Belgische grensge bied met dien verstande, dat aansluiting vanuit Nederland wellicht nog iets gunstiger is dan vanuit België. Nieuw-Na- men zal van aardgas voorzien moeten worden vanuit een aankoopstation in Sint-Jan- steen. Daarvoor is het nodig dat er via Clinge naar Nieuw- Namen een leiding wordt ge legd. „Het is het meest voor de hand liggend, dat die aan sluiting via Nederlands grond gebied plaatsheeft", aldus burgemeester P. Molthoff van Hulst, die over deze zaak al verscheidene besprekingen met Belgische collega's achter de rug heeft. Een en ander is woensdagmorgen meegedeeld, tijdens de maandelijikse pers conferentie van de gemeente Hulst. Daarop is ook het bestem mingsplan Koekebakkershoek in de binnenstad nog aan de orde geweest. B. en W. willen de naam va' dit uitbreidings plan wijzigen in „Gilden kwartier". Het is de bedoeling, dat alle straten na-men krijgen, die zijn ontleend aan de vroe gere gilden- Zo wordt er ge dacht aan een Smedenplein. een Tuiniersstraat, een Fruite- niersplein, een Pottersstraat en Pottenbakkersplein. Een voorstel in deze geest zal bin nenkort aan de gemeenteraad worden gedaan, die uiteinde lijk over de naamsverandering zal moeten beslissen. (Van een onzer verslaggevers) HULST De voettocht van de Hulster prins carnaval Toon I naar St.-Niklaas is niet doorgegaan. Zijn uitdager, de prins van het Waasland, moest het op het laatste moment we gens ziekte laten afweten. Van ladder gevallen Woensdagmiddag is A. G. de M. uit Terneuzen tijdens werkzaamheden in de oude HBS aan de Wolstraat van een ladder van drie meter hoogte gevallen. Hij bekwam een beenbreuk en een polsblessure en werd naar het Julianazie- kenhuis overgebracht. *JÜ - Mejuffrouw Scheele. (Van onze correspondent) AXEL De leerlingen van de opleiding dameskappen, de leerlingen van de tweede klas primaire opleiding en van de eerste klas voortgezette oplei ding, hebben in Axel meege daan aan een onderlinge wed strijd in het dameskappen. De opdracht voor de leerlin gen van de primaire opleiding bestond uit het maken van een dagkapsel in twintig minuten en voor de leerlingen van de voortgezette opleiding het ma ken van een -cogfNuii-kapsel in 25 minuten. Door de deelne mers werd hard en met veel interesse gewerkt en de jury, bestaande u-iit mevrouw Kop- pes uit Terneuzen, de heer C. Koppe-la-as uit Bergen op Zoom en je heer Buyze uit Zaam- slag, had het dan ook niet ge makkelijk, omdat er over het algemeen uitstekend werk werd geleverd. Maximaal wa ren 90 punten te verdienen. De uitslag: tweede klas pri maire opleiding: 1. Jenny Goedhals, Breskens, 90 pun ten: 2. Suzie Verschellin-g Breskens, 63. Winnaa-rs eerste klas voortgezette opleiding: 1 Marjan Scheele Axel 85 pun ten en 2. Jan Verduin Oost burg, 71 punten. Mej, Goethals. Harmonie De leden van de Terneuzense culturele raad gingen akkoord met het door de voorzitter, drs. R. C. Barbé gedane voorstel, tijdens een vergadering van 'deze raad, aan de muziekvereniging „De Volharding" het voormalige gemeentehuis te Zaamslag gratis beschikbaar te stellen voor de repetities van deze harmonie. Tot dusver maakte de Zaamslagse muziekvereniging gebruik van het verenigings gebouw „De Rank", waarvoor men jaarlijks f 1250 betaalt. (Van onze correspondent) KAPELLE Het was heel wat drukker dan gebruikelijk op de raadsvergadering te Ka- pëlle. Hoewel de agenda naast de aanbieding van de begro ting voor het dienstjaar 1973 en een voorstel tot wijziging van een algemene politieveror dening weinig aantrekkelijks bood, zat de publieke tribune afgeladen vol met in hoofd zaak jeugdige toehoorders. Het betrof hier een excursie van de zesde klas van de plaatselijke openbare basis school, die overuren maakte om enige praktische kennis op te doen inzake de werkwijze van de plaatselijke overheid. „Ik had gemerkt dat de kinde ren net zoveel weten van het gemeentebestuur als de ge middelde Nederlander van de gang van zake van een wets ontwerp", aldus het schodf- hbofd A.G. Ossel. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Het Axelse ge meenteraadslid P. Apers heeft tijdens de raadsvergadering vraagtekens gezet achter het subsidiebeleid van de gemeen te- Hij deed dit naar aanlei ding van het feit, dat drie verzoeken voor subsidie zon der pardon zijn afgewezen op voorstel van b. en w. Daartoe behoren ook een verzoek van de blindenbond om financiële medewerking. „Ik zou over die subsidies in zijn algemeenheid wat willen zeggen", aldus Apers. „Ik vraag me af of er nog wel sprake is van een subsidie beleid, als alle verzoeken worden afgewezen". Hij stelde schertsend voor aan de deur van het stadhuis een bord te hangen met de mededeling: „Aan de deur wordt niet ver kocht". Wethouder D.J. Oggel van financiën wees er in zijn antwoord op, dat de subsidie aan de blindenbond bij het college van b. en w- toch wel zwaar had gewogen. Over de opmerking van de heer Apers zei hij: „Ik wil liever spreken over een subsidiebeleid van de gemeenteraad. De raad oor deelt uiteindelijk over de voorstellen van b. en w. en verleent subsidie of wijst die af". De heer Dierdck had blijkbaar een dergelijk ant woord verwacht, want hij deed het voorstel om te be sluiten in het volgende begro tingsjaar aan de blindenbond subsidie te verlenen. Hij bleek de mening toegedaan, dat deze bond zulk belangrijk werk verricht, dat dit door de ge meente in ieder geval gesti muleerd moet worden.Wethou- der Oggel liet doorschemeren, dat een subsidieverzoek voor de begroting van 1973 wellicht wel in behandeling genomen zou kunnen worden. De wet houder: „Als de bond vóór de behandeling van de begroting van 1973 alsnog een verzoek indient, zouden we die zaak zeker nog eens kunnen bekij ken"- (Van onze correspondent) SINT-JANSTEEN Aan de oproep van de prins en raad van elf van de stichting Steen se carnaval om aanwezig te zijn op de carnavalsinforma- tie-avond in café de Kroon gaven vijftig belangstellenden gehoor. Op deze avond werd een aantal dia's en flimpjes vertoond van carnavalsoptoch ten in vroegere jaren. Ver schillende positieve voorstel len van de aanwezigen zullen door de carnavalsstichting in overweging worden geno men. Het ligt ook in de bedoeling om niet meer aan de carnavlas- optocht in Kloosterzande deel te nemen omdat de deelname prijs van 25 gulden te gering wordt geacht. Daartegenover zal getracht worden om op de vierde carnavalsdag te gaan dweilen, waarbij de carnavals wagens en groepen zullen worden verzocht medewerking te verlenen. De v-erkoop van oliebollen d'ie dit jaar goen doorgang zou vinden zal nu toch doorgaan omdat verschil lende horecabedrijven de bloem gratis beschikbaar stel len. Aan de jury zal verzocht worden om voor iedere deelnemende wagen en groep een rapportje te maken zodat men zelf kan beoordelen hoe de jury tot deze beoordeling is gekomen Het aantrekken van muziekverenigingen voor de carnavalsoptocht levert steeds meer problemen op en men was er helemaal niet over te spreken dat de muziekvere niging Heikant zelfs op deze dag haai- medewerking zal 7eril?1en aan <Le carnavalsop tocht te Clinge. (Van een onzer verslaggevers) HULST De gemeente Hulst wil de bioscoopcommis sie nieuw leven inblazen. Daartoe is men genoodzaakt om de redelijkheid te kunnen bestuderen van de aanvraag van een bioscoopvergunning door een van de in Hulst werkzame sex-cinema's. Zoals bekend heeft de rijks politie tegen een groot aantal ïxploitan en van sex-shops enige tijd geleden proces-ver baal opgemaakt. Daartoe werd besloten, omdat er vol gens de politie geen sprake meer van was, dat de sex- cinema's opereerden als „be sloten clubs". En dat betekent, dat ze daarmee eigenlijk on der de Bioscoopwet vallen. Krachtens die wet is de open bare vertoning van films ge bonden aan eisen, zowel ten aanzien van de lokaliteit, waarin dit gebeurt als ten aanzien van hetgeen er op het witte doek verschijnt. Alle films moeten gekeurd zijn en dat is met de films in de sex- cinema's niet het geval. In een brief aan de exploitanten heeft het college van b. en w. eerder al laten weten, dat ze een vergunning moeten aan vragen. Daarop heeft tot op heden slechts één exploitant gerea- ;eerd. Hij heeft zich tot de gemeente gewend met het verzoek om die vergunning te krijgen. Daarover zal zich eerst de bioscoopcommissie moeten buigen. Nu had Hulst eigenlijk al een bioscoopcom missie, maar die is de laatste jaren niet in touw hoeven te komen en leed daardoor een sluimerend bestaan. Dezer da gen kan een aantal mensen een brief in de bus verwach ten met het verzoek van de gemeente alsnog zitting te wil len nemen. Overigens is het twijfelachtig of de vergunning verleend zal worden. Die kans is er wel, maar dan zal de betrokken exploitant zich aan alle voorwaarden moeten hou den en dat betekent automa tisch dat de „sex-cinema" daarmee „sex-cinema" af is. Het bioscoopje wordt dan ge bombardeerd tot een „norma le" bioscoop, waarin wel „Blue Movie" vertoond mag worden, maar niet de rolprenten, die op dit moment plegen te ver schijnen op de witte doeken van al die sex-cinema's. Wat er met de cinema's zal gebeu ren, die niets van zich hebben laten horen is nog niet be kend. Burgemeester P. Molthoff: „We wachten het optreden van de justitie af". De burgemees ter schrijft het succes van de vele sex-cinema's toe aan de „aantrekkelijke situatie voor dit doel in Hulst"- Hij doelt daarmee op de toeristische be langstelling voor het stadje. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Udink (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) heeft gedurende de eerste negen maanden van dit jaar ruim 90.000 vergunningen voor wo ningen afgegeven. In totaal werden 33.052 vergunningen voor woningwetwoningen af gegeven. Daarvan waren er 3.083 voor bejaarden woningen. Subsidie beschikkingen werden voor 57.783 woningen afgegeven. Daarvan waren 9.586 zoge naamde corporatiewoningen, 29.633 eigen woningen en 18.564 andere huurwoningen. Van het totaal in de gesubsi dieerde sector werden 8.893 vergunningen voor bejaarden woningen afgegeven. Voor Zeeland zijn de eerste negen maanden van dit jaar in totaal 2.719 vergunningen en subsidiebeschikkingen ver strekt. Het ging hier om 1.100 woningwetwoningen (waarvan 38 bejaardenwoningen) en 1.619 gesubsidieerde particu liere woningeh (waarvan 361 bejaardenwoningen). Deze laatste sector is als volgt on derverdeeld: corporatiewonin gen: 332, andere huurwonin gen: 634 eigen woningen; 653. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De gemeente Axel zal met ingang van vandaag (1 november) alle huis- en tuin- vuil gaan storten op de vuil nisbelt van de firma Tollenaar in Sas van Gent. Dat gebeurt voorlopig tot 1 januari- Na die datu-m stapt de ge meente Axel voor wat de kern Axel betreft, over op de inter communale ophaaldienst voor huisvuil, die eveneens gebruik maakt van de stortplaats in Sas van Gent. De overige ker nen van Axel zijn al eerder op de intercommunale aangeslo ten. Burgemeester Van Dijke heeft dit op zijn wekelijkse persconferentie meegedeeld. Daarin kwam verder de vol gende punten nog aan de or de: De middenstandsvereni- gin gstreekcentrum heeft toe stemming gekregen voro de bouw van een tijdelijke amu sementshal op het Szydlowski- plein in de maand december. In de tent zullen in het kader van de Sint-Nicolaasactie be kende artiesten optreden. Het cultureel contact Axe. heeft een subsidie gekregen, waardoor het mogelijk wordt lagere schoolkinderen uit Overslag, Zuiddorpe en Koe wacht schoolvoorstellingen te laten bijwonen. Het onderzoek naar de tv- storing in Axel is nog steeds in volle gang. De uitslag is nog niet bekend. Aanrijding Gistermiddag werd mej. A. van M. uit Ndeuw-Namen op de kruising van Waesberghestraat - Hou tenkwartier in Hulst, aangere den door een personenauto be stuurd door mevr. G. van C. uit Hulst. Mej. Van M. liep een zware hersenschudding op en werd met de ambulance naar het St.-Liduinaziekenhuis overgebracht. Schieting Aan de schie ting op de liggende wip in café W. Blommaert te Hulst namen 64 schutters deel. Er werd geschoten op twee wip pen. L- Verbraecken uit Hulst slaagde er in twee zijvogels af te schieten. De uitslag luidt als volgt: Wip 1de hoogvogel werd geschoten door A. de Nijs te Hulst, de eerste zijvogel door H. Jesiers te Koewacht, de tweede zijvogel was voor P. de Koster te Graauwse Paal. De meeste kleine vogels, 5 stuks, werden geschoten door H. Jorissen te Koewacht en P. Strobbe te Lamswaarde- Wip 2: De hoogvogel was voor P. Pauwels te Klooster zande, de eerste en tweede zijvogel waren voor L. Ver braecken te Hulst. De meeste kleine vogels, 5 stuks, werden geschoten door P. Jansen te St.-Jansteen. Zaterdag wordt opnieuw een schieting gehouden op twee liggende wippen. Aanvang van de schieting om drie uur. Excursie De Nederlandse hervormde vrouwengroep af deling Kruiningen heeft een bezoek gebracht aan de PZEM te Middelburg. Na verwelko ming aldaar volgde een koffie tafel. Hierna vond een voor lichting plaats op het gebied van gas en elektriciteit. Voor de kleine huishoudelijke appa raten. die a'daar tentoonge steld stonden, bestond grote belang follinig.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2