Trakteer op pannekoeken Das feest aan tafe Nederland profiteert van ademnood tegenstanders Teveel kansen gemist Koopmans Fadrhonc: „Onze opzet geslaagd" Sporttoto STAND CEDAR WOOD Invallers voor radioverslag door ongeluk Vlug eierpannekoekmeel Em bcunk mm m-AQWuA ov&ohemgaat debetéèlbare scheercrême sport NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK lather shave Pantalons 39,95 Donderdag 2 november 1972 17 2[ Pfrommer: „Tijden beslissen" AMSTERDAM Als het vermoeden van Leen Pfrom mer juist is, zal het straks voor een flink deel van Bob Spaak hoofd van de NOS- sportprogramma's afhangen of het profschaatsen bfj het Nederlandse publiek aan zal slaan. „Als hfj echt prof- minded is en dat laat blij ken door aan de profs méér zendtfjd te besteden dan aan de amateurs, dan zal dat grote invloed hebben". Leen Pfrommer (37) zegt tij dens een gesprek in het res taurant van de Amsterdamse jaap Edenbaan na afloop van de training vam de kernploeg, dat hij zelf geen enkele poging zal ondernemen om de gunst van de televisie voor de ama- teurtoernooien te werven. Nee, Leen Pfrommer, nu bezig aan zijn vijfde seizoen als kernploegtrainer, wil maar op één mamier de strijd met de profs aanbinden in het gevecht om het publiek „Onze ama teurs zullen hard moeten rijden goede tijden moeten maken. Daarmee kun je het publiek overtuigen-" In dit kader wenst Pfrommer ook de concurrentie tussen amateurs en professionals te zien. „Tijden, gemaakt op een zelfde soort baan, zullen straks aantonen of er nu wer kelijk zoveel verschil tussen deze twee categorieën be staat." Zouden de amateurs de tijden der profs dicht benade ren, dan is de victorie volgens Pfrommer aan de amateurs. Vier jaar lang had Pfrommer de vier Nederlandse profs on der zijn hoede, die hij nu zij het dan op papier gaat bestrijden. Cees Verkerk, zij het in rftindere mate, Jan Bols en Eddy Verheyen en vooral Ard Schenk vierden hun grootste triomfen onder het bewind van Pfrommer. Zijn reactie nu op de vele suc cessen „Het is mij nooit al léén maar om de titel gegaan (ADVERTENTIE) die gewonnen werd. Met een goede klassering van de ande ren was ik met zo blij." Uitvoerig gefêteerd van de kant van zijn pupillen is Pfrommer eigenlijk nooit. Maar daar zat hij ook niet op te wachte„Als Ard Schenk mij eens een schouderklopje gaf, of zeizo ouwe, dat heb ben we weer goed voor elkaar gaf mij dat genoeg voldoening. Ik zit niet op schriftelijke dankbetuigingen of andere huldigimgsblijken te wachten." Het is overigens niet zo dat het tijdens het bewind-Pfrom- mer in de afglopen tijd altijd pais en vree was in de kern ploeg. De overgrote meerder heid mocht dan hevig verslin gerd zijn aan de hard en in ventief werkende KMA-offi- cier uit Etten-Leur, met name met Cees Verkerk heeft het nooit goed geboterd- Verkerk zelf heeft dat onlangs mogeens duidelijk gezegd„Ik had een slecht oonitact met Leen. We begrepen elkaar niet." Boven dien herhaalde hij voor de zo veelste keer dat Pfrommer Jan Bols altijd heeft voorgetrok ken. Leen Pfrommer over de klaarblijkelijk nog bestaande aversie bij Verkerk tegen zijn persoon „Om de een of ande er reden vindt hij het nog steeds nodig zich tegen mij af te zetten. Het probleem met Cees is, dat terwijl hijzélf dwars ligt hij een ander de schuld daarvan geeft." Diepere oorzaak van het nukkige ge drag van Verkerk tegenover zijn nu ex-trainer is, aldus Pfrommer, het feit dat hij het de laatste jaren niet alleen te- - gen Ard Schenk maar ook te gen een Jap Bols en Eddy Ver heyen moest afleggen. „En daar kreeg ik dan de schuld van." De werkelijke oorzaak van de terugval van Verkerk zoekt Pfrommer in het feit dat hij alles wat er te winnen viel al minstens een keer gewonnen had. „Zijn honger naar titels was een beetje gestild. Bij Schenk hgt dat nu nog anders, maar Cees kan niet meer een volle dig toernooi lang echt „lijiden". Iets wat nodig is om een titel te winnen. Cees kan alleen nog maar op één, hooguit twee af standen schitteren-" De troubles met Verkerk wa ren er mede de oorzaak van dat Pfrommer er na het eind van dit seizoen een punt ach ter wilde zetten. „Ik had graag eens 3 jaar dames of junioren getraind." Uiteindelijk, nadat alle rijders óók Cees Ver kerk zich voor zijn aanblij ven hadiden gestemd, besloot Pfrommer voor nog twee jaar te blijven. Pfrommer„In alle bescheidenheid, ik zou zelf ook niet geweten hebben wie mijn opvolger had moeten worden. Buiten Huiskes, w-as er toch niemand die dat werk ade quaat kon overnemen." Maair uiteindelijk hoefde het allemaal niet, want het pakte door de oprichting van de In ternational Speed Skating Lea gue heel anders uit. Pfrommer werd wel gevraagd om de Ne derlandse profs te gaan trai nen, maar liet al direct weten dat daar niets van terecht zou komen. Pfrommer licht nog eens toe „Ik krijg van het mi nisterie van Defensie wel^ vrij om de amateurs te trainen, omdat men vindt dat het hier om een landsbelang gaat. Bij de profs zag men dat er niét in." Van het ene op het andere mo ment kreef Pfrommer met een ploeg van heel wat mindere kwaliteit te maken, alhoewel hij dat zelf een beetje 'be strijdt „Ik moet eerst nogeens zien dat alles wat onder Schenk („laten we hem nu even niet meetellen") komt zoveel beter is als een Harm Kuipers bijvoorbeeld." Voor hem betekent dit echter be paald niet het gevoeld „gede gradeerd" te zijn. Pfrommer „Nee, ik voel het zeker niet als een degradatie- Dat zou wel het geval zijn wanneer ik het behalen van een titel als mijn voornaamste taak zou zien. Maar zo is het niet. Ik geniet het meest van de relatie met de jongens en ik ben te- uitgang wordt gebo vreden als ik zie dat er voor uitgang wordt geboekt in de resultaten." De stemming in de met 4 man (De Koning, Derksen, Pais ma en Van Helden) uitgebreide kernploeg noemt Pfrommer voortreffelijk. In met name Jlarm Kuipers ziet hij een mo gelijke titelkandidaat samen met Stensen, Claeson en La- vroesjkin terwijl hij het voor mógelijk houdt dat alle 5 rijders zich bij de laatste zes tien en mogelijk 3 bij de eerste twaalf zullen plaatsen. „De amateurtoemooien straks in Grenoble en Deventer zijn meer open en spannender dan ooit," zo voorspelt hij, „en dat is ook aantrekkelijk voor het publiek." Ofschoon hij de laatste maan den geen contact meer met ze heeft gehad, ontmoet Leen Pfrommer zijn vroegere pupil len nu meerdere keren per week. Schenk, Verkerk en Verheyen trainen namelijk vóór de amateurs op de Jaap Edenibaan en een gesprekje zo nu en dan is dan ook onver mijdelijk. Zij het, dat Pfrom mer daar wat voorzichtiger mee is geworden sinds enkele leden uit zijn amateurploeg hem verwijten maakten dat hij twee keer een paar minuten met Eddy Verheyen had ge sproken. „En misschien hebben ze nog gelijk ook. Ten slotte zijn het nu eikaars concurren ten geworden." Maandagavond heeft Leen Pfrommer, een nauwgezet werker óók als het op „huis werk" aankomt, zijn jarenlang bijgehouden dagboeken van ie der der profs aan Anton Huis kes overhandigd- „Een duidelijk bewijs," zo con cludeert Pfrommer zelf, „dat ik die jongens zoveel mogelijk terwille wil zijn." Dat dit laatste niet altijd op gaat, liever gezegd niet op kan gaan, heeft Peter Nottet de af gelopen degen ondervonden. De Zoetermeerse fysiothera peut wil opnieuw proberen via de selectiewedstrijden in de kernploeg te rijden. Hij moet dit echter op eigen krachten doen. Er is geen trainer die hem bijstaat. Ook niet op de Jaap Edenbaan waar hij tussen de pupillen van Leen Pfrom mer zijn trainingsrondjes draait. Pfrommer„Het gaat me wel aan mijn hart, want ik heb zo lang met Peter opge trokken. Maar ik kan dat niet verantwoorden tegen mijn ei gen jongens. Die zouden me dat zeker kwalijk nemen." ORANJE VAAGT NOREN WEG (Van onze sportredactie) ROTTERDAM 90 En toch nog geen echte voldoe ning. Want de monsterzege welke Nederland in de eerste kwalificatiewedstrijd voor het wereldkampioenschap voet bal op Noorwegen behaalde, liet toch nog een schaduw na. Want pas toen de, Noorse amateurs in ademnood kwamen te verkeren en het heilige vuur om defensief tot helden daden te komen bij de Noren was opgebrand, kon de Ne derlandse doelpuntenmachine pas goed op gang komen. (Van onze sportredactie). ROTTERDAM Wanneer een goede start nog steeds het halve werk is, dan mag wor den gesteld dat het Neder lands elftal een flinke stap in de richting van de eindronde van het wereldkampioenschap voetbal heeft gezet. De gezien de uitlatingen tegen de Noren toch met enige zorg tegemoet geziene interland eindigde na melijk in een 90 overwin ning en daarmede maakten de Oranjehemden in een duel bij na evenveel doelpunten als de grootste concurrent België in drie ontmoetingen. Had den de Oranjehemden echter wat nauwkeuriger geschoten dan zou de nederlaag voor de Noren nog wel groter zijn uit gevallen. Wanneer de gewone gemiste kansen buiten beschouwing worden gelaten dan kan altijd nog worden beweerd dat ten minste vijf keer in meer dan riante positie werd gefaald! Belangrijk lijkt dat op dit ogenblik niet. De verdiensten van dit Nederlands elftal te gen dit uitermate primitieve Noorse elftal was dat de rust in het veld bleef gehandhaafd. Het feit dat de eerste helft met slechts 10 werd afgeslo ten deerde de Nederlanders ogenschijnlijk niet. Vooral niet meer nadat Neeskens al snel na de hervatting voor de nodi ge opluchting zorgde. Dizelfde Neeskens werd uit eindelijk met drie doelpunten terecht topscorer. Cruyff en de voor Pahlplatz 'ingevallen Bro- kamp die zich nergens iets van aantrok prikten er elk twee in terwijl De Jong en Keizer eveneens op de score tabel lieten noteren. Nogmaals het had: veel meer bunnen en moeten zijn.Dit Noorse elf tal „bakte" er namelijk hele maal niets van. Hoe dan ook: Nederland heeft zijn visitekaartje duide lijk afgegeven. De volgende tegenstander is België. Dan zal blijken hoe de mogelijkheden werkelijk liggen. Tot slot nog een compliment voor Piet Keizer. De gehaaide Ajacied deed veel goede din gen. De meest opvallende han deling verrichtte hij na het laatste fluitsignaal van de zwakke Poolse arbiter Eksz- tajn. Keizer bleek toen een public-relationsman van allure door de spelers te verplichten van het op het laatste moment toch nog talrijk opgekomen publiek afscheid te nemen. Dat mag eigenlijk best een traditie worden. PETER VAN PUTTEN. 9 Brokamp: twee doelpunten. DEN HAAG (ANP) De premie van toto no. 10 ten bedrage van f 158.023,10 is ten deel gevallen aan de houder van het formuliernummer n.6381255. Deze ontvangt nu aan prijs en premie totaal bru to f 191.885,20. Neeskens (driemaal), Cruyff (tweemaal), de slechts twintig minuten spelende Brokamp (tweemaal), De Jong en Piet Keizer schoten Nederland zelf. vertrouwen in de benen voor de belangrijke sleutelwedstrijd welke zondagavond 19 novem ber in Antwerpen tegen de Bel gen wacht. De Belgische coach Raymond Goethals was lange tijd in het Feyenoordstadion mogelijk de meest nijvere man. Van op slechts enkele meters afstand van de ereplaatsen in „De Kuip" maakte de Belg zijn aantekeningen- Krabbels, waarin onomstotelijk kwam vast te staan dat Nederland moeilijk in een overvol straf schopgebied ruimte kon vin den, waardoor de ploeg ge vaarlijk kon worden. Aan de rand van het veld zat de Noorse coach George Curtis. Ijverig zwaaiend en volop schreeuwend naar zijn mannen in het veld. De opdracht wel ke Curtis verstrekte was dui delijk: het strafschopgebied zo dicht mogelijk houden. In geval van nood moest Tor Fuglset er zelfs nog aan te pas komen om onverhoopte gaten alsnog te stoppen. Begrijpelijk dat zodoende Nederland-Noor- wegen zich slechts op een helft kon afspelen. Meters grond waarop Nederland (ADVERTENTIE) krachtig begort te combineren maar daarvoor toch zoveel tijd gebruikte, dat de Noren steeds de trijd kregen om zich te hergroeperen. En als dat niet lukte zorgden de oranjeman nen er zelf voor dat een aantal fraaie kansen in het eerste halfuur jammerlijk om zeep werden geholpen. Johan Cruyff maakte in deze speel- fase de grootste fout, toen hij de bal slechts voor het intrap pen had. Hier voor was Johan Neeskens al in de fout gegaan, terwijl kort daarvoor Theo de Jong met een verbluffend én erg verrassend afstandsschot keeper Haftorsen aan een be langrijke test had onderwor pen. Maar in de 31ste minuut kreeg Johan Neeskens toch hetgeen waarop hij zo vurig had gehoopt. Uit alles werd het duidelijk: Noorwegen was slechts met de bedoeling naar Nederland gekomen om de nederlaag zo klein mogelijk te houden. Alle middelen werden daarvoor aangegrepen. Het zou keeper Haftorsen wegens tijdrekken zelfs een gele kaart opleveren. Maar Nederland, zes achter eenvolgende interlands nu al ongeslagen, wilde met een ma- gerfe overwinning geen genoe gen nemen. Toen de 58.000 man in het stadion om de MW-schutter WSlly Brokamp gingen schreeuwen, kwam er ineens meer vuur en meer va riatie in het spel en het was welhaast logisch dat na vijf minuten spelen de openingsgoal viel. Het was de uitermate zwakke verdediger Meirik, die al eerder Piet Keizer veel vrij heid had geboden en de weer ver opgerukte Johan Neeskens niet de weg versperde. Via de voet van doelman Haftorsen werd het 20. Vanaf dat mo ment lag de weg naar een forse overwinning open, ook al was bijvoorbeeld Piet Keizer niet altijd even secuur in de opbouw en de afwerking van de aanvaL Beter verging het Johan Gruyff in de negende minuut toen hij alleen voor Haftorsen gekomen, wel het vizier op scherp had staan: 3 0. Maar nog altijd dnas Neder land niet hongerig genoeg ge worden- Het gevarieerde snel le spel waarmee Nederland al eens eerder Luxemburg naar een debacle had gespeeld en waarmee Feyenoord de zaak afmaakte tegen de amateurs van Rumelange, ontbeerde Oranje. En zodoende was het mogelijk dat Johan Neeskens tot de topscorer van de avond kon uitgroéien. De kanonsko gel van Theo de Jong werd nog wel door Haftorsen ge stopt, maar de attent reageren de Neeskens maakte de aanval koelbloedig en trefzeker af: 4—0. 0 Johan Neeskem (uiterst rechts) heeft zwevend in de lucht, ingéknald. Het zou het eerste doel punt voor Nederland worden. De Jong luidde de slotfase in met een achttienkaraats spet ter langs Haftorsen. Vijf minu ten later was het Willy Bro kamp die zich volledig wist aan te passen aan een grootmeester 12, tussen Cruyff en Van Ha- negem. Willy Brokamp, die korte tijd later de pech had de bal in de armen van de Noorse doelman te spelen, maakte de actie tussen Van Hanegem en Cruyff secuur af om de stand op 60 te stellen. De gemakkelijkste kans kreeg Piet Keizer toen hij vanaf de eif-meterstip raak mocht schie ten, nadat hij kort daarvoor in het strafgebied was neerge haald. Voor Johan Cruyff die de mogelijkheden op een pre- (ADVERTENTIE) senteerblaadje van Brokamp kreeg aangegboden, was de achjtste treffer weggelegd. Doelpunten overigens die nog altijd niet ontstonden door eigen kracht, maar door hoofd zakelijk uiterst zwakke momen ten bij de Noren. Maar de doel punten van deze avond ver goedden wat de toeschouwers aan kwaliteit te kort kwamen. Willy Brokamp bleek een uitermate geschikte wisselspe ler, want na een korte inspeel- periode was de Maastrichtenaar al zo snel aan het wedstrijdrit me aangepast dat hij onbevan gen het negende doelpunt voor zijn rekening nam. De stand in groep 3 in het toernooi om het wereldkampi oenschap luidt nu: België 3 3 0 0 6 10— 0 Nederland 1 1 0 0 2 90 Noorwegen 3 1 0 2 2 412 IJsland 3 0 0 3 0 1—12 Een rijke, romige crème om de baard te prepareren voor het mes, dat diep en glad kan uitscheren. Met dc mannelijke Ccdar-Wood- geur. tube 80 gr. 3,15 fabr.: Christopher Collins, London imp.: Medica N.V., 's-Hertogenboseh (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Triomfan telijk stond bondscoach dokter Fadrhonc na afloop de verza melde pers te woord. Met een sherryglas in zijn hand stond de immer vriendelijke Fadrhonc grappen en grollen te verkopen en roemde in een adem door de prestatie van zijn Oranje-elf. Fadrhonc: „Natuurlijk moeten we erkennen dat het elftal van de Noren niet erg sterk speelde. Maar we zijn toch in ons doel geslaagd en dat was doelpunten maken. Op dat punt hebben we voorsprong op België. Voor de rust werd er te weinig ge combineerd. Na de pauze ging het iets beter, maar toen kwam uiteraard ook op conditie aan". Hoewel Fadrhonc uiterst voorzichtig bleef in zijn be woordingen, wilde hij toch wel kwijt dat hij dit Nederlands elftal hoger aanslaat dan dat van België, over 14 dagen de tegenstander van Oranje. Fadrhonc: „Wij hebben ge woon meer kwaliteit, maar dat wil niet zeggen dat wij al ge wonnen hebben. Die Belgen kunnen tot grote prestaties ko men, dat hebben ze wel tegen Italië bewezen. Aangaande de superioriteit van Nederland tegenover Bel gië bestond bij de Nooi-se bondscoach George Curtis geen enkele twijfel. Cürtis: „Dit Ne derlands elftal moet geen en kele moeite met België hebben. Vooral technisch hebben zij meer inhoud". Over de prestaties van zijn eigen elftal zei Curtis: ,,Ik kan mijn jongens alleen maar een compliment geven. Zij hebben zich zonder uitzondering ge weldig ingezet. Maar tegen dit Nederlands elftal waren wij gewoon niet opgewassen. Hoewel, als men mij tijdens de rust de vraag had gesteld, dan zou ik toch een ander ant woord hebben moeten geven". Curtis wilde het ontbreken van strateeg Harald Berg niet als een excuus aanvoeren voor de grote nederlaag. Curtis: „Het scheelt natuurlijk wel iets, maar vanavond is het wel duidelijk geworden dat de af stand tussen onze amateurs en de Nederlandse profvoetballers erg groot is". FLORENCE (ANP) Fio- rentina heeft woensdag in Flo rence de tweede wedstrijd in de tweede ronde van het toer nooi om de UEFA-cup met 2 1 gewonnen van Vitoria Setu- bal. De Portugezen hebben zich echter toch voor de derde ronde geplaatst, omdat de eer ste wedstrijd in een 10 zege voor Vitoria is geëindigd. Leen Pfrommer: Dagboeken van de Nederlandse profs aan Anton Huiskes gegeven. HILVERSUM (ANP) Wim Hoogendoorn en Chris van Leeuwen, die gisteravond met Dick van Rijn het radio verslag zouden verzorgen van de wedstrijd Nederland Noorwegen, hebben op weg naar Rotterdam een auto-onge luk gehad. De twee verslagge vers zijn na het ongeluk, dat tussen Hilversum en Vreeland plaats vond, opgenomen in een Hilversums ziekenhuis. Theo Koomen versloeg de wedstrijd als „invaller' in samenwerking met Dick van Rijn. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) een uitgebreide collectie in modellen en kleuren o.a. prachtige RUIT-dessins in flannel en jersey zuiver scheerwol vanaf Breda «Tilburg-Goes Roosendaal Middelburg

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 17