Geheim overleg Groenevelt-N.V.Y.-top Treinongelukken in Turkije en Zwitserland REGERING NIXONGEEN TIJDSLIMIET Koninklijk paar krijgt 3 miljoen belastingvrij Kamer akkoord met kinderbijslag werkende jongeren Van Riel (WD) betreurt aftreden van Ter Heide Uknjgttot61%bS Mentaliteit veranderen Struisvogelpolitiek PREMIESPAARWET PAS «VER TWEE JAAR WEG Hartcentrum moet september 1973 klaar zijn altijd safe binnenland buitenland Amerikaan dood gevonden op straat CONFLICT HAND HOGERE AOW EERSTE KAMER EINDHOVEN 9 11 Woensdag 1 november 1972 N.y.V. ZOEKT OPLOSSING AMSTERDAM (ANP) De 25-jarige houthakker Roger W. Lewis uit Eugene in Oregon (VS) is in een portiek in Am sterdam-Centrum dood aange troffen. Sectie op het lichaam heeft uitgewezen dat misdaad vooralsnog uitgesloten moet worden. De exacte doodsoor zaak was gisteren nog niet be kend Morgen komt waarschijnlijk ook het overlegorgaan van de drie vakcentrales bijeen om een definitief standpunt 'te be- commentaar "Tke Stichting Hulp aan Buitenlandse Werknemers heeft de ■*-' vrees uitgesproken dat een o.m. door het Rotterdamse gemeentebestuur voorgestelde beperking van de verblijfs duur van gastarbeiders slechts tot gevolg zal hebben dat er veel meer illegaal naar ons land zullen komen en blijven. De stichting vindt het terecht onaanvaardbaar deze mensen b.v. na 3 jaar weer weg te sturen en hun gezinnen te weren. Eenzelfde teneur valt te ontdekken in het rapport aan de re gering van een ambtelijke commissie over de z.g. migratie van Surinamers en Antillianen. Geen visumplicht invoeren, zegt de ze commissie, die ook weigert te adviseren tot beperking van de stroom rijksgenoten naar ons land. Wel moet de regering in overleg met beide rijksdelen snel zorgen dat de harmonie in de Nederlandse samenleving niet wordt verstoord. Daartoe ad viseert de commissie: de terugkeer van Surinaamse beursstudenten bevorderen; het werven van arbeidskrachten regelen; remigratie naar Suriname en de Antillen bevorderen; tijdelijke voogdij van minderjarige rijksgenoten die hier ko men; betere voorlichting in Suriname en de Antillen en betere opvang en begeleiding hier; o.m. bij de huisvesting. De ambtenarencommissie constateert een mentaliteitsverhar ding in ons land ten opzichte van zowel gastarbeiders als rijks genoten. Dat komt omdat hun aantal in vrij korte tijd verveel voudigd is tot op dit moment rond 230.000 (gastarbeiders en rijksgenoten). De tijd is te kort geweest, de bevolking was er niet op voorbereid, aldus de commissie. Het positieve in de benadering van zowel de Stichting Hulp aan Buitenlandse Werknemers als de ambtelijke commissie is het respect voor deze minderheden, voor hun rechten en hun menselijke waarde, die uitstijgt boven de rol van economische speelbal waarin zowel gastarbeiders als rijksgenoten veelal te rechtkomen. De problemen worden onderkend, de oplossingen worden gelukkig niet gezocht in egoïstisch terugsturen, als We ze niet meer nodig hebben of als ze te lastig worden. Laten we niet vergeten dat het doorgaans de armsten zijn uit doorgaans arme (ontwikkelings)landen, die hierheen komen in de hoop op een beter bestaan. Als zij, verrijkt met meer ken nis, terug zouden gaan zouden zij veel voor hun eigen land betekenen. Maar dat wil niet zeggen dat we ze uit ons al maar rijker wordend land mogen wegsturen naar hun land dat de rijke landen arm houden. Een en ander neemt niet weg dat de overheid dringend aan het werk moet om deze mensen op een meer harmonieuze wij ze met de Nederlanders te kunnen laten samenleven. De ad viezen van de ambtelijke commissie ten aanzien van Surina mers en Antillianen lijken ons een goede basis voor een be- heid waarvan tot nu toe nog nauwelijks sprake is geweest. Op veel punten zijn die adviezen door de overheid en bedrijfs leven ook ter harte te nemen ten aanzien van de gastarbei ders. Niet op de laatste plaats moet gezegd worden dat de in dividuele Nederlander bij de opvang van gastarbeiders en rijksgenoten ook een eigen verantwoordelijkheid heeft. Samen kun je pas aan een meer harmonieuze samenleving werken. Daar is bij velen een verandering van mentaliteit voor nodig. Het verkeerslawaai in Rotterdam overschrijdt op vele plaat sen de toelaatbare norm. Aldus een rapport van de afde ling hinde^rwet-milieutoezicht van de dienst bouw- en woning toezicht in de Maasstad. Voor de tweede maal in een jaar is het zoutgehalte van het Rotterdamse leidingwater boven de smaakgrens gestegen: 510 mg zout per liter, terwijl 200 mg normaal is. Aldus een an der bericht. Arm Rotterdam, dat toch wel een zware tol moet betalen voor de driftige economische industriële groei. Want gaat het niet over drinkwater of geluidshinder dan komt in Rotterdam en omgeving de alarmfase drie wel op de proppen. De verpesting van het milieu gaaf onverminderd voort. Via rapporten, zoals hierboven, weten we precies hoe slecht we er aan toe zijn. Op de internationale Rijnconferentie van vorige week lagen de drieste cijfers ook open en bloot op tafel. Maar er iets aan doen is een andere zaak. Dat heeft diezelfde Rijnconferentie wel bewezen. Het resultaat aan besluitvorming is nul komma nul te noemen. ledereen weet precies hoe slecht het met het milieu gesteld is. Zodra het echter over harde maatregelen gaat, die door gaans veel geld kosten, wordt door overheid en bedrijfsleven struisvogelpolitiek bedreven. Struisvogels hebben de nare ge volgen van „de kop in het zand steken" menigmaal aan den lijve ondervonden. Zo zal het ook de „smaakmakers" van ons milieu en met hen de totale bevolking, over niet al te lange tijd vergaan. Des te meer steekt het dan wanneer de regering in een ak koord met de werkgevers de selectieve investeringsheffing voor het westen des lands schrapt, hiermee vrij baan gevend aan nog meer industrie in een nog vollere Randstad I (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Terwijl de linkse oppositiepartijen in de Tweede Kamer fel van leer trokken tegen de manier waar op de regering met werkgevers en werknemers heeft onder handeld, spraken de vice-voorzitters van het NVV, Arie de Boon en Wim Kok, in het diepste geheim met de voor zitter van de Industriebond - NVV, Arie Groenevelt. Dat geheim overleg zal ook vandaag worden voortgezet om alsnog te trachten uit de impasse te geraken. palen over wat NVV, NKV en CNV nu te doen staat met betrekking tot het concept- centraal akkoord- Eerst zou het overlegorgaan al vandaag bijeenkomen, maar dat is op verzoek van het NVV uitge steld om nog meer tijd te krijgen om de moeilijkheden intern op te lossen. In vakbondskringen ver wacht men niet meer, dat de industriebond van het NW haar verzet tegen de afspra ken met de regering en de werkgevers zal staken. Inte gendeel, er is een zekere ver harding in het standpunt van Groenevelt waar te nemen, nu hij maandag de volledige steun van zijn verbondsraad kreeg. Dat betekent dan wel, dat de kans, dat het centraal akkoord zaterdag wordt onder tekend. uiterst gering moet worden geacht. Het overlegorgaan van NW, NKV en CNV zal wel-ver- wacht men alle aangesloten bonden aanraden bij de ko mende onderhandelingen voor nieuwe arbeidsovereenkomsten het bereikte akkoord als basis te nemen. Voor ruim eenderde van de georganiseerde werk nemers zal dat wel uiterst moeilijk worden, omdat de in dustriebond van het NW naar verwacht bij die c.a.o-onder- handelingen dwars zal gaan liggen. Zo voorziet men al weer een conflict zoals begin dit jaar in de metaal ontstond. Gevreesd wordt dat een soortgelijke si tuatie zal ontstaan, namelijk dat de confessionele bonden wel een nieuwe c.a.o. met de werkgevers zullen afsluiten, maar de NW-Industriebond niet. In een communiqué, dat na afloop van het geheime beraad tussen De Boon, Kok en Groe nevelt werd uitgegeven, staat dat er een „verkennend ge sprek" is gevoerd, dat vandaag op een geheime plaats zal worden voortgezet. Het dage lijks bestuur van het NVV zal vandaag ook aan dat gesprek deelnemen. Gisteren is gepraat over de -,uitgestoken hand" van Arie Groenevelt. Dat houdt in dat de discussie over de nota ar beidsvoorwaardenbeleid van NVV, NKV en CNV weer op gang zal worden gebracht. Voor de industriebond-NW is dat een voorwaarde bij het oplossen van de interne moei lijkheden. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren 'n amen dement van de KVP'er Van Zeil aangenomen, waar door de premiespaarwet pas met ingang van 1 januari 1974 wordt opgeheven. Zoals bekend wil de rege ring dat al een jaar eerder doen, tegelijk met het in wer king treden van de wet spaar loon. Hoewel minister Boers- ma ook gisteren in de Kamer een principieel tegenstander bleek van verder uitstel, ver zette hij zich niet tegen de Kamermeerderheid. De wet zelf tenslotte kreeg de steun van alle partijen, behalve de linkse oppositiepartijen. Tegen het wetsontwerp stemden ook SGP en GPV. Bij een treinongeluk in de buurt van de Turkse stad E s- kisehir ten westen van Anka ra, zijn dinsdag volgens een voorlopige opgave zeker dertig mensen om het leven geko men. Er zouden ten minste 40 gewonden zijn. Bij een spoorwegongeluk bij de Zwitserse plaats St.-Trip- hon verloren dinsdag vier mensen het leven toen de trein Sion - Genève op een rangerende goederentrein in reed. Ook hier brak brand (zie foto )uit in de laatste wagon van de goederentrein, waarop een tank met 80.000 liter olie stond. (Vervolg van pagina 1) In tegenstelling tot Den Uyl, Van Mierlo en Berger (DS'70) die van mening waren dat bij de totstandkoming van het cen traal akkoord het parlement buiten spel is gezet, meende Andriessen dat het parlement in zoverre niet buitenspel is ge zet dat in het bereikte akkoord wel degelijk door de regerings partijen geuite wensen tot hun recht komen. Tot hilariteit van de oppositie deelde Andriessen terloops nog even mee, dat de 100 miljoen bezuiniging, die het gevolg zijn van 't akkoord voor zijn eigen nog niet uitgebroede plannen om binnen de begrotin gen te schuiven ten behoeve van een beter welzijnsbeleid vervelende consequenties heeft. De fractieleider van de WD, Wiegel, wees er op dat bij het eventueel niet nakomen van het centraal akkoord, de regering zich bewust moet zijn van de eigen verantwoordelijkheid. Minister Boersma van Socia le Zaken bestreed de opmer king van Den Uyl als zou de regering het sociale klimaat be dorven hebben. Dat is de grootst mogelijke nonsens, al dus Boersma, die vond dat de regering aan een aantal reële eisen van de vakbeweging te gemoet gekomen is. Er is geen sprake van een knieval, meen de hij. Ook ontkende de be windsman dat de regering er bewust op uit zou zijn geweest het parlement buiten spel te plaatsen of de parlementaire taak uit te hollen. Het was ge zien de bijzondere omstandig heden erg moeilijk een andere weg dan de nu bewandelde te vindn. Er is in het overleg wel degelijk rekening gehouden met de wensen van de kamer. Uit het overleg met het be drijfsleven is een pakket maat regelen gekomen waarover de kamer nu zijn oordeel geeft, aldus de bewindsman van so ciale zaken, die er op wees dat niets doen betekent dat het vol gend jaar een loonsomstijging zal optreden van vijftien pro cent en een prijsstijging van negen procent (door het cen traal akkoord blijven deze stij gingen respectievelijk beperkt tot 12,5 en 5,8 procent). Boersma zei te hopen dat het akkoord zo snel mogelijk for meel bekrachtigd wordt in een afrondend gesprek dat mis schien reeds zaterdag wordt gehouden. De motie-Bakker raadde hij af, omdat deze in feite onjuist is. WASHINGTON-PARIJS President Nixon weigert zich te binden aan een tijdslimiet voor de ondertekening van een vredesovereenkomst voor Vietnam. Het Witte Huis deel de dinsdag, de dag waarop volgens Noord-Vietnam en het Zuidvietnamese bevrijdings front het akkoord had moeten worden getekend, mee dat er voor Amerika maar één ter mijn geldt: „die welke het juiste soort overeenkomst mo gelijk maakt". Hanoi en het bevrijdings front protesteerden gisteren opnieuw tegen het uitstel van de ondertekening. Een ultima tum betreffende het afbreken van de onderhandelingen stel den zij echter niet. Ze eisten alleen dat de Amerikaanse re gering zo spoedig mogelijk tot ondertekening van het ak koord overgaat. Amerika ont kent dat er een afspraak be stond dit dinsdag te doen. Het Witte Huis gaf dinsdag tè kennen dat Nixon niet van plan is voor de dag van de presidentsverkiezingen, 7 no vember, nog een verklaring over Indo-China af te leggen. Eerder al hadden ambtenaren van het Witte Huis meege deeld het „onwaarschijnlijk" te achten dat de vredesover eenkomst vóór die dag gete kend wordt. Na een nieuwe onderhandelingsronde in Parijs reist Kissinger eerst nog naar Saigon voor overleg met president Thieu. Zuid-Vietnam houdt vast aan terugtrekking van alle Noordvietnamese troepen en blijft zich verzet ten tegen een coalitieregering met de communisten- Geen der partijen heeft aan wijzingen gegeven over de da tum waar-op de beslissende ge spreksronde begint. Kissinger was dinsdag nog in Washing ton, evenals minister van -bui- tènlandse zaken William Ro gers die het akkoord zou on dertekenen. Volgens welingelichte diplo matieke kringen in Parijs is Noord-Vietnam nog niet ak koord gegaan met een Ameri kaans voorstel betreffende de slotronde en staat het ook nog niet vast dat deze in Parijs zal worden gehouden. Kissinger zou wél in contact staan met de Sovjet-Unie en China, die er volgens diploma tieke kringen bij Hanoi op hebben aangedrongen de on derhandelingen ter beëindi ging van de oorlog voort te zetten. Amerikaanse B-52-bommen- werpers voerden dinsdag der tien luchtaanvallen uit op Noord-Vietnam, het hoogste aantal sinds twee maanden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De overgrote meerderheid van de Tweede Kamer is gisteren akkoord ge gaan met het voorstel het finan cieel statuut voor het konink. lijk huis definitief te regelen. Slechts acht socialisten (de he ren Van den Doel, Dolman, Egas, Klaassens, De Ruiter, Schaefer, Voortman en Ter Beek) en de pacifist Wiebenga stemden tegen. De communis ten waren wel voor. De grondwet eist, dat dergelijke wetsontwerpen met tweederde meerderheid wordt aanvaard. Met ingang van 1 januari 1973 gelden de volgende .salarissen': 9 Koningin Juliana 1.060.000 gulden personeelskosten, 1.110.000 gulden overige kosten en 540.000 gulden inkomen. 9 Prins Bernhard respectieve lijk 120.000, 210.000 en nog eens 210 000 gulden. Prinses Beatrix 180.000, '280.000 gulden en 160.000 gul den. Prins Claus 180.000, 210.000 en 160.000 gulden. Dat betekent voor de regering een uitgave per jaar, die ruim (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De meerder heid van de Tweede Kamer heeft de interimregeling kin derbijslag werkende jongeren goedgekeurd. Hierdoor wordt het mogelijk, dat ouders van werkHlde jongeren met terug- werifShde krncht tot 1 juli een kinderbijslag krijgen voor elk werkend kind dat een dag per week vorming en-of scholing krijgt. De bedragen variëren van 12,66 tot 23,28 gulden per KVP, ARP, CHU, PvdA, VVD en DS'70 deden wel een beroep op de regering zo snel mogelijk met een regeling bij de Kamer te komen, waardoor ook het earste en tweede wer kende kind van zelfstandiger van deze interimregeling kan gaan profiteren. Om reden, dat in de huidige wet een derge lijke bepaling ontbreekt stem de de heer De Jong tegen. De oppositie deed nogmaals een beroep op de regering direct een financiële regeling te tref fen, als de tweede dag ver plicht wordt gesteld. De PvdA-fractie zou graag zien dat het loon dan gewoon wordt doorbetaald. Maar de meerderheid van de Kamer wilde zich daar (nog) niet over uitspreken. De Kamer ging ook akkoord met een structurele verhoging van de AOW en AWW met vier procent, ingaande per 1 januari 1973. Overigens komt daar boven nog eens een extra verhoging wegens de prijsin- dexering. De Kamer verwierp het amendement van mejuf frouw Barendrecht (PvdA) om per I juli van het volgend jaar de AOW-AWW-uitkerin- gen op het peil van het mini mumloon te brengen. Alleen de linkse oppositiepartijen steunden dit voorstel. anderhalf miljoen gulden ho ger ligt dan de oude bedragen. Ze zijn belastingvrij. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAA G —„De bespre kingen met de Stichting van de Arbeid hebben duidelijk aangetoond, dat het overgrote deel van het bedrijfsleven be reid was om met deze rege ring het sociaal contract af te sluiten. Het is voor mij dan ook onbegrijpelijk, waarom het zeer goede kabinet van de heer Biesheuvel door de con fessionele partijen niet tot in zet van de verkiezingen werd gemaakt." Dit zei de liberale fractielei- d er mr. Van Riel gisteren in de Eerste Kamer. Met zijn woorden over het sociale con tract en de breuk binnen net N.V.V. strooide hij zout in de socialistische wonden. Hij zei het aftreden van de heer Ter Heide als voorzitter van het NVV te betreuren- De heer Van Riel zei het weinig te waarderen dat de socialisti sche lijstaanvoerder Den Uyl niet heeft willen kiezen tus sen „de verstandige Ter Heide en de radicale Groenevelt". Die keuze maakte de socia listische fractieleider in de Eerste Kamer, de heer Broeksz, ook niet. Hij gaf de schuld aan de regering, dat er alleen maar een soort overeen komst en geen sociaal contract met het bedrijfsleven is geslo ten. Oud-premier De Jong zei als voorzitter van de senaatsfrac tie van de KVP te betreuren, dat het bereiken van een soci aal contract werd bemoeilijkt door de voorwaarden, die het bedrijfsleven buiten de sociale sfeer (onderwijs, belastingen e.d.) heeft gesteld. „De prijs, die nu betaald moet worden, lijkt ons wel erg hoog", zei hij. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Het hart- chirurgisch centrum van top klasse waarvan de voorberei ding is opgedragen aan dr. P. J. van der Schaar, moet in september 1973 klaar zijn, te gelijk met het nieuwe binnen- ziekenhuis in Eindhoven. Dit heeft het bestuur van het ziekenhuis geschreven aan onder meer minister Stuyt, dr. Veldkamp en burgemeester Witte van Eindhoven. Het nieuwe centrum zal on dergebracht worden in het nieuwe ziekenhuis. Maar de kliniek krijgt een eigen be stuur, een eigen staf en een afzonderlijke behuizing- Bo vendien zal aan dr. Van der Schaar zo snel mogelijk de gelegenheid gegeven worden een hartteam om hem heen op te bouwen. Donderdag zullen de andere ziekenhuizen, die m de regio Eindhoven samenwerken, wor den ingelicht. Deze zdjn tot nog toe buiten het overleg ge houden, hetgeen niet bijster goed gevallen is bij de ver schillende directies. iNsp Oude liefde roest niet zeg gen ze wel eens. Een ex-abon nee van deze krant, mevrouw W. van Kuijk die nu in het Gelderse Olaebroek woont, heeft ons een knipsel gestuurd uit een krant met veel Veluws niéuws. In Wezep, zo staat in dat bericht, moet een nieuwe rcoms-katholieke school ko men. Maar dat was tegen het zere been van het SGP-raads- lid Schreurs, wie d'aloude In stitutie van Calvijn nog zeer zwaar m de botten zit. „Calvijn", zo zei hij, „waar schuwt tegen de Roomse gods dienst. Ook in de bijbel staat dat we niet met de Roomsen in zee mogen gaan, het is een valse godsdienst, dat blijkt uit de leerstukken van de oude kerk". Overigens was hij de enige tegenstander- Als Het niet van zo weinig respect voor andermans over tuiging getuigde zou ik gezegd hebben: een pracht van een oudheidkundige vondst daar in Wezep. DAFgang. Jongeheer Wiegel heeft me teen maar van de gelegenheid gebruik gemaakt om Den Uyl „een gevangene van Groene velt" te noemen, welke laatste bovendien volgens genoemde jongeheer „onze samenleving naar de bliksem wil hel pen'. Mag ik dan van de gelegen heid gebruik maken om vast te stellen dat a. Arie Groene velt inderdaad een aardige gooi aan het doen is naar het doordra verschap van het jaar, maar dat b. uitgerekend Wie gel zeker nog meer kans heeft de grootste doordraver te wor den, waar hij zelf als nauwe lijks èen ander gevangene is van het systeem, waarmee c. een aantal kapitaalkrachtige ionge- en oudeheren onze sa menleving pas goed naar de bliksem aan het helpen is. Een groenboek is, ats ik Het goed begrepen heb, een wit- boek dat nog niet droog achter de oren ts. Een curieuze vraag wordt dan wel wat een zwartboek is._. Laat u dus geen appel voor Citroen verkopen. Heden op deze gedevalueer de en gekelderde hoogtijdag wil ik even stilstaan bij het wonderlijke katholieke ge bruik, dat afgeleid van het latijnse woord portiuncula (als ik het me nog goed herinner) pesjonkelen heette. Alleen maar even bij stilstaan, en proberen je te realiseren hoe lang dat geleden is. Het lijkt langer geleden dan het is, vrienden. We hollen hard. Sta eens wat vaker stil bij de dingen waar je zo gemak kelijk aan voorbijholt- Maar je moet er niet bij stil blijven staan. ■ir Het beste. MERIJN (ADVERTENTIE) Opzoek naarh rente? De postspaarbank Is altijd vlak bl) woning of werk, want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9