Water raket spuit teer uit awl MIDDENSTAND WIL JEUGD NIET IN EX-KAZERNE De Stem/De Vrije Zeeuw DUIKER BAANT ZICH WEG DOOR BARRIèRE VAN AFVAL Geld nodig? Binnen'n paar dagen geregeld-met een persoonlijke leninq van de NMB Zoute water in kanaal probleem voor fabrieken O Citizen. Voor hetzelfde geld beterbijdetijd. stad streék in zeeland Echtpaar had twee geweren Clinge GENTS INDUSTRIETERREIN Terneuzen Aardenburg OPERATIE SPANNING Zware schade bij aanrijding KOT verliest Vis gestolen Woensdag 1 november 1972 5 y O •<Z7 cz> ken), 't Kotje (thans gevestigd in het pand Steenkamplaan 10), het jongerencentrum Tiffani en het jongerencentrum Dhyana, heide gevestigd aan de Markt. De raad zal nog nader beslis sen over de vorm wa&rin de oude marechausseekazerne aan de centrale stichting in ge bruik zal worden gegeven. De middenstand aan de Nieuwstraat vreest, aldus deel de de heer Van den Berghe van hotel De Post mee, dat het aan zien van de Nieuwstraat als zakencentrum geschaad zal worden wanneer het vroegere kazernegebouw ter beschikking zal komen van de centrale stichting. ,,Je hoeft alleen maar te zien wat ze van het pand van de vroegere hbs aan de Markt (ADVERTENTIE) Een persoonlijke lening is tegenwoordig een gewono zaak. Het is een moderne manier om wensen of noodzakelijke voorzieningen in het privé vlak te verwezenlijken. De NMB maakt 't niet moeilijker dan 't is, Geen onnodige formaliteiten. Een persoonlijk gesprek waarbij in overleg met u het benodigde bedrag wordt vastgesteld evenals de maandelijkse aflossingstermijnen. En bovendien: gunstige voorwaarden. Een lening van ƒ2000,- kunt u bijvoorbeeld terugbetalen in 18 termijnen van 129,50, Een bedrag van 3500,- in 24 keer 171,50. Rente en kosten zijn daar al bij inbegrepen. Stap eens binnen voor meer inlichtingen. Nederlandsche Middenstandsbank Er is een NMB kantoor te: Axelsestraat 8, Terneuzen Winkelcentrum Zuidpolder, Terneuzen Steenstraat 25, Hulst Westkade 90, Sas van Gent Plein 12, Zaamslag Nieuwstraat 24,Oostburg Dorpsstraat 3, Breskens Walplein 12, Sluis tel. 01150-54 51 tel. 01150-54 51 ts. 32 tel. 01140-3210/3410 tel. 01158-14 00 tel.01153- 6 08 tel. 01170-2751 tel. 01172-1439 tel. 01178-1794 (Van onze correspondent) TERNEUZEN Tegen het te Assenede (B) wonende echtpaar L.E.G.-de S. werd door de Terneuzense gemeen tepolitie proces-verbaal opge maakt wegens het jagen met een flobert en een dubbelloops jachtgeweer, waarvoor geen vergunning aanwezig was. Beide geweren werden in be slag genomen. Prijskaarting In café De Gouden Kroon bij L- de Vos is een prijskaarting gehouden, waaraan door 48 personen is deelgenomen. De prijzen be stonden uit hazen, konijnen en kippen. De uitslag: 1 Iv. Brac- ke-A. Rottier; 2 L. Smet-Th. Bolssens; 3 H. de Cock-K. Xvens; 4 L. van Duyse-W. Wullaert; 5 Fr. Dobbelaer-Th. de Rijcke; 6 J. de Letter-Th. de Vlieger; 7 R. van der Ke- len-W- Vergauwen. (Van een onzer verslaggevers) GENT Fabrieken in het Gentse industriegebied ondervinden veel problemen van het zoute water, dat vanuit de Westerschelde via het kanaal van Gent naar Terneuzen tot in de haven van Gent is doorgedrongen. Het gevolg hiervan is dat fabrieken, die vroeger het water van het kanaal als koelwater gebruikten, nu koelwater betrekken van het Gentse waterleidingbedrijf. Door de zoute onderlagen van het kanaalwater ontstonden namelijk veel corrossieproblemen. Volgens het Belgisch studie- en documentatiecentrum voor water, de Becewa, zijn de bo venste lagen vnn het kanaal water zoet. Dit zoete water is afkomstig van riviertjes als de Schelde en de Leie. Onder dat zoete water treft men echter zware zoutlagen aan. Vooral na de opening van de nieuwe zeesluizen in Terneu zen is het zout in het kanaal van Gent naar Terneuzen toe genomen. Volgens de Becewa had ter wering van het zoute water bij de sluizen in Ter neuzen een luchtgordijn aan gebracht moeten worden, evenals een z.g. zoutdrempel. „De Belgen houden zich mis schien niet aan de in het trac- taat vastgelegde afspraken wat betreft de kwaliteit van het kanaalwater, maar, de Neder landers hebben ook geen maatregelen genomen om de verzilting van het kanaal te voorkomen", zegt de scheikun dige Fr. van den Bossche, de coördinator van de Becewa. De Becewa is al ongeveer tien jaar bezig met het con stant onderzoeken van het ka naalwater. Tijdens dit onder zoek is niet alleen geconsta teerd dat de zoutlagen in het kanaalwater steeds dikker zijn geworden en steeds meer van uit Terneuzen naar Gent zijn opgeschoven, maar ook blijkt uit de onderzoekcijfers dat het water steeds vuiler is gewor den. „Het water is nu zo sterk verontreinigd dathet tijdens alle seizoenen zuurstofloos is. Dat geldt zowel voor de zoete voedingwateren als voor de zware zoutlagen. De organi sche belasting van het water is groot. Door de trage snel heid van het water is er bo vendien een grote sliblaag ont staan, dje sterk zuurstofabsor- berend is. De waterkwaliteit is geleidelijk aan slechter ge worden en als er geen maatre gelen genomen worden, dan gaat de waterkwaliteit van het kanaal nog verder achteruit", aldus de heer Van den Bos-, sche van de Becewa, het on derzoeksinstituut, dat zoals wij gisteren reeds mededeel den van mening is dat door een intensieve beluchting van het kanaalwater met behulp van grote turbines, de kwali teit van het kanaalwater weer op een redelijk peil kan wor den gebracht. Botsing Twee personen auto's, bestuurd door respectie velijk L. R. W. Ch. en J. V., bei den uit Sas van Gent, werden, toen zij in de richting van hun woonplaats reden op de weg langs het kanaal verblind door een tegenligger. Toen V. stopte zag Ch. bijna niets meer, ten gevolge waarvan hij eerstge noemde aan de achterzijde aan reed. De auto van V. werd licht en die van Ch. zwaar bescha digd. Snelheidsmeting Gisteren werd door de dienst van de pro vinciale waterstaat op de weg nabij Zaamslagveer snelheids metingen uitgevoerd. Deze die nen voor een eventuele bebor- ding ter plaatse, in verband met reeds eerder voorgekomen verkeersongevallen. Raadsvergadering De ge meenteraad van Aardenburg komt in vergadering bijeen op dinsdag 7 november om 18.30 uur. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Exploitan ten van horeca-bedrijven aan de Nieuwstraat in Terneuzen zijn voornemens bij het ge meentebestuur te protesteren tegen de eventuele verkoop van de oude marechausseekazerne aan de centrale stichting voor sociaal-cultureel werk. Zoals bericht besloot de gemeente raad het gebouw voor f 120.000 van de Nederlandse staat aan te kopen. In het desbetreffende raads voorstel wordt door b. en w. opgemerkt dat in het gebouw zullen worden ondergebracht: het centraal orgaan van de stichting, de wereldwinkel (thans gevestigd aan de Blok- (waar tot voor kort het jonge rencentrum Tiffany was geves tigd, red.) hebben gemaakt om te begrijpen waarvoor wij bang zijn", zegt de heer Van den Berghe. Hij voegt er aan toe dat het merendeel van de mid denstanders aan de Nieuwstraat de bezwaren tegen de over dracht van de voormalige ma rechausseekazerne aan de stich ting voor sociaal cultureel werk onderschrijft. „Wij zullen ons in elk geval verzetten tegen dit plan van de gemeente. Om te beginnen is men van plan een handteke ningenactie onder de zakenlie den in de Noordstraat te hou den", aldus de heer Van den Berghe. Directeur Henk van den Berg van de centrale stichting.' „Ik ben erg blij met het besluit van de gemeenteraad om de vroegere marechausseekazerne aan te kopen. Het is genoeg zaam bekend dat wij bij de cen trale stichting al jaren met een groot ruimtegebrek te kampen hebben om ons werk goed te kunnen organiseren. Overigens wil ik hier niet vooruitlopen op wat de gemeente verder met het gebouw van plan is. Dat moet nog officieel door de ge meenteraad worden beslist. De heer Van den Berg maakt er geen geheim van dat hij graag alle activiteiten van de centrale «stichting in het ge bouw van de vroegere mare chausseekazerne onder een dak wil brengen. „Hoe dat zal moe ten gebeuren, daarover zijn we nog volop bezig na te denken". (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Een smalle polderweg tussen Sluiskil en Ter neuzen. In een vette brij van modder en teer staan tankauto's. Enkele mannen staan om een vierkant gat in de berm. Een ladder wordt in de diepte neergelaten. Een van de mannen, die Sam wordt genoemd maar in werkelijkheid Gerard van Wijk heet, krijgt een persluchtmasker voor. Zware lieslaarzen en een oliepak behoren eveneens tot zijn uitrusting. uur, meldt Co tot zichtbare opluchting van iedereen, dat Sam de duiker er met een „noodgang" aankomt. Enkele minuten later klimt de van top tot teen met teer besmeur de duiker, ondersteund door zijn maat Oo, uit zijn kwalijk riekende onderaardse gevange nis. Hij mompelt iets in zijn persluchtmasker. „Hij zegt dat hij nu wel een flinke borrel zou lusten", zegt Co. De heer A. Stoffels van het Zeeuwsch-Vlaamse cleaning- bedrijf, die de „live-line" geen moment heeft losgelaten, vraagt de vermoeide duiker hoe het beneden was. „Na on geveer tachtig meter kon ik er zowat niet meer doorkomen van de teertroep. Ik heb wel vijftig meter op handen en knieën moeten kruipen. Daar na ging het wel weer. Toch ben ik blij dat ik weer boven ben. Het lijkt wel of ik uren beneden ben geweest". Iemand vraagt: „Sam, hoe ademt dat, krijg je voldoende lucht?" De duiker schudt het hoofd. Er wordt aan de kraan van de zuurstoffles gedraaid. Sam knikt dait hij nu beter kan ademen. Dan stapt hij op de ladder en daalt de stinken de duisternis van de afvalwa terleiding tegemoet. Als slechts nog zijn hoofd boven de grond uitsteekt steekt hij zijn duim omhoog. Zijn 250 meter lange, moeizame, ge vaarlijke en eenzame kruip- tocht door een door teer ver ontreinigde tunnel van nau welijks een meter doorsnee is begonnen. Voor de mannen boven hem breken minuten vol angstige afwachting aan. Het rioolspuitbedrijf Van den Maagdenberg uit Roosen daal heeft in nauwe samen werking met het Zeeuwsch- Vlaamse cleaningbedrijf de strijd tegen het in de afvalwa terleiding binnengedrongen teer er vrijwel opzitten. Zoails gemeld loosde de Cokesfabriek in Sluiskil door een fout in het productieproces grote hoe veelheden teer in de afvalwa terleiding. Het grootste deel van de 2 kilometer lange af valwaterleiding kon met een soort wiaterraket schoonge spoeld worden. In het laatste stuk echter kon de sproeier niet op eigen kracht door de teerbarrière heen komen en moest duiker Van Wijk een bijna 300 meter lange lijn doo.r de nauwe leidingschacht heen voeren, aan welke kabel later de sproei-installatie be vestigd zou worden. De heer A. J. Krols, hoofd van de technische dienst van de afvalwaterleiding, leidde, uitgerust met een wialkie-tal- kae de operatie. Voortdurend stond hij via het apparaat in verbinding met een assistent die bij het mangat aan het eind van de schoon te maken afvalwaterleiding had postge vat. Duiker Van Wijk wias met een lang touw, een zogenaam de live-line, verbonden met de ploeg die ook de toevoer van zuurstof regelde. Indien de duiker in moeilijkheden zou geraken, kon hij dat met ruk ken aan het touw kenbaar ma ken. In de waterleiding op enkele meters onder de grond stond weer een andere man klaar om de voortk.ruipende duiker op te vangen. Een kwartier, een half uur kroop voorbij. Uit de afvialwaterleidingbuis kwam geen teken van leven. De heer Krols door de walkie- talkie: „Floor, hoe staat het er mee, hoor je Sam al aan ko men?" Floor, roept naar de man beneden hem in de schacht: „Co, zie je al wat?" Co antwoordt dat nog niets de komst van de duiker ver raadt Dit vraag- en antwoordspel herhaalt zich nog enkele ma len. Dan, na ruim een half- BERGEN OP ZOOM Roxy 20 uur: De vernieti ging van Frankenstein 18 j. Hal Stadhuis, Grote Markt tentoonstelling van de maand van Marcel Cocka (t.m. 30 nov). Van 9-12.30 en van 1330-17.30 uur. Markiezenhof, Gemeentemuseum expositie „Beelden binnen" collectie kleinere plastieken (t.m. 19 nov). Dagelijks van 14-17 uur. HULST Boekh. van Geyt, Steen straat 20, expositie „Kleine formaatjes" (t.m. 3 dec). Werkd. van 9-12 en 13-18 uur, zondag van 14-17 uur. KEMZEKE-PAAL Wed. de Backer 15 uur: kloefkensschieting. KOEWACHT (B) P. van Steen 15 uur: schieting. HOKTGENE Galerie Les Deux Chapeaux, expositie kunstschilder Hans ter Keurs (t.m. 3 nov.). Dag van 9-21 uur. MIDDELBURG Galerie Papaver, Kinder dijk, expositie Frans Erkelens met'schilderij en en tekeningen (t.m. 24 november). Open di. t.m. zat. van 14-20 uur. OOSTBUKG Ledcl Theater 14.30' uur: Blue Movie 18 j. ROTTERDAM De Doelen(bal) 12.45 uur: Koffieconcert Rott. Philh. Koperensemble. De Doelen (kleine zaal) 20.15 uur: Fiesta Gitana. Hofplein Thea ter 20.15 uur: Henk van Ulsens eigen bewerking van „Het dagboek van een gek" van N.W. Gogol. Piccolo Thea ter 14.15 uur: „Hutspot" door de Nieuwe Comedie. Schouwburg 20.15 uur: „De visioenen van Simone Ma- chard" van B. Bracht door het Amsterdams Toneel. TERNEUZEN Zuidland Theater 20 uur: Optreden van Herman van Veen. VL1SSINGEN Alhambra 20 uur: De in breker 14 j. WESTDOKPE Kunsth. Troutzaerte, Singel 45, expositie Jaap van de Pol, schilderijen en tekeningen (t.m. 8 nov.). Werkdagen van 9-18 uur, zond. van 14-18 uiur. Ma. gesloten. ANTWERPEN Sportpaleis, de nieuwe Wie ner Eisrevue „IJseairoused" (t.m. 19 nov.), Di. wo. dond. vrijd. en zat. om 20 uur. Za terdagen en de feestdagen 1 en 15 november ook om 15 uur. Op ma. geen voorstel ling. Kon. Museum van Schone Kunsten, expositie Jos Hen- drickx (t.m. 24 nov). Exposi tie Research-Group-Hasselt (lm. 11 nov.). (Van onze correspondent) TERNEUZEN Op Spui ter hoogte van de Pootersdijk verleende de autobestuurder C. 't G. uit Terneuzen die de provinciale weg wilde oprij den geen voorrang aan de in de richting Axel rijdende au tomobilist P. P. uit Stekene (B). Beide auto's liepen aan zienlijke schade op en er wa ren geen gewonden. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) TERNEUZEN De Terneu zense biljartvereniging KOT heeft in café Du Commerce te Terneuzen de laatste wedstrijd gespeeld in het kader van het nederiaagtoernooi van KOT. KOT speelde die laatste wedstrijd tegen het Belgische Burcht. De Belgen wonnen de ze wedstrijd die gespeeld werd op twintig beurten band stoten. KOT behaalde 269 ca ramboles, terwijl Burcht er 357 scoorde. Door deze over winning is biljartvereniging Burcht winnaar geworden van het nederiaagtoernooi. De prijs uitreiking heeft zaterdaga vond plaat» in café Du Com merce. Loepzuiver super- Kompleet met stalen horloge, datumaanduiding, armband. 143.- 17-steens,waterdicht. Importeur J. Hat b.r. LtibcpMo, Amltrinm. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Eerst giste ren werd bekend dat uit de koelcel van vishandel Fieret te Terneuzen 440 kg tong en 10 kg garnalen werden gestolen voor een gezamenlijke waarde van ongeveer f4.600,De vis be hoorde toe aan V. en F. van de B. uit Terneuzen. In de omge ving van de vishandel werden enkele lege viskisten aange troffen. Editie Zeeland RAYONKANTOREN: TERNEUZEN: Nieuwstraat 9. tel 01150 - 7920 (4 lijnen); HULST: Steenstraat 14, tel. 01140 - 3751 (3 lijnen); GOES: Klokstraat 1, tel. 01100-8030 (3 lfjnen). KANTOORUREN: maandag t'm vrijdag 8.15 - 12.30 en 13 30 - 17 00 uur. HULPKANTOOR OOSTBURG: voor aanname advertenties en abonnementen: Boekhandel Pie. ters, Brouwerijstraat 4, tel. 01170-2791. BUITEN KANTOORUREN: ADVERTENTIE-EXPLOITATIE: Breda: maandag Um vrijdag 19 00 - 21 00 uur, tel. 01600 - 22341; zaterdag 9.00- 12.00 uur, tel. 01600 -49900; zondag 20.00-22.00 uur, tel. 01600 - 22341. BEZORGKLACHTEN: Zeeuwsch-Vlaanderen: tel. 01140-3751 of 01150-6297; Midden- Zeeland: 01100-4944. HUISAANSLUITINGEN: REDACTIE: chef Zeeuwse redactie: S. C. Augustijn, kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. 01150 - 7920, privé tel. 01150 5745; algemeen re dacteur Zeeland: A F. Koopman, kantoor Kromme Weele 4, Mid delburg, tel. 01180-7764, privé tel. 01180 7438; redacteur Mid- dën-Zeeland: B. Jansen, kantoor Klokstraat 1, Goes, tel. 01100- 8030; redacteur te Terneuzen en Kanaalzone: G van Berkei, kan toor Nieuwstraat 9, Terneuzen. tel. 01150-7920. privé tel. 01150- 4866: redacteur O Z.-Vlaanderen: A Verlind, kantoor Steenstr. 14, Hulst. tel. 01140- 3751, privé tel 01140 - 3103; redacteur W.Z. Vlaanderen: R van der Helm. kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. 01150 - 7920, privé tel 01150-4865; sportredactie Zeeland: R. van Deursen. tel. 01155- 1367. FOTOJOURNALIST ZEELAND.' C. J. de Boer, Trumanlaan 10, Axel, tel. 01155 - 2237. ABONNEMENTEN-EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland: P. Konings, tei 01150 - 6297. ADVERTENTIE-EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland: C. Menu, teL 01100 - 4316.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 5