PÉCHINEY WIL MEER RUIMTE IN SLOE INSTALLATIE VAN ZEEUWSE VROUWENRAAD Bezoek van Noorse ambassadeur PSD'cijfers: ook in september sstoar 'sdfA BIERFEEST IN VOGELWAARDE D. Geuze kreeg gouden medaille Als voorbereiding op carnaval OVERKOEPELEND ORGAAN VOOR ALLE ORGANISATIES amro-pierson fund* Vraagstukken j eugdwerk besproken Gesmokkelde sigaretten gevonden HORLOGES GESTOLEN Herman! dag langer in Terneuzen DE LAATSTE DRIE MINIBOEKJES NU BU DE stad streek /haar £>e Achter uw Amro-Pierson Fund staan deAmroBanken Pierson, Heldring Pierson. Vertrouwd idee. zeg romein. van ons kant Wewiedag 1 november 1972 3 AMRO \BANK (Van een' onzer verslaggevers) VLISSINGEN-OOST Het Franse aluminiumconcern Pé- chiney-Ugine-Kuhlmann on derzoekt nog steeds de moge lijkheden om nieuwe indus triële activiteiten te onderne men in de buurt van de alu- miniumfabriek van Péchiney- Nederland in het Sloegebied. Of deze activiteiten neerko men op uitbreiding van de aluminium-producerende fa briek in het Sloe, die thans op veertig procent van zijn capa citeit werkt, of dat er verwer kingsbedrijven zullen worden gesticht, is nog niet te zeggen, aangezien er nog geen defini tieve besluiten genomen zijn. Het is ook niet uitgesloten, dat het Franse concern andere activiteiten zal ontwikkelen op de negentig hectare, die het in het Sloegebied in optie heeft. Het aanvankelijke plan van Péchiney, om te zamen met het Ameriaanse Kaiser-concern een aluinaardefabriek dn het Sloe te stichten, is geheel op gegeven. De Nederlandse overheid heeft voor vestiging van een dergelijk bedrijf na melijk geen toestemming ge geven, omdat het als een grote watervervuiler wordt be schouwd. „Een aluinaardefabriek ls Péchiney Nederland, ir, F. echter geen watervervuiler in de strikte zin van het woord", aldus de bedrijfsdirecteur van Scheuerman, tijdens een ex cursie die b. en w. en de raad van Middelburg gistermiddag naar het bedrijf ondernamen. „Bij de verwerking van bauxiet tot aluinaarde blijft ongeveer vijftig procent van de grondstof over in' de vorm van modder waarin zich ijzer deeltjes bevinden. Deze mod der heeft een rode kleur, maar is geen agressieve stof. Dus het enige milieugevaar dat de modder oplevert, is, dat het aan de Zeeuwse stranden kan aanspoelen en daar voor onge wone kleuren gaat zorgen", al- aus de heer Scheurman. De groep Péchiney, ontstaan door een fusie in oktober van het vorige jaar, heeft behalve de produktie en verwerking van aluminium nog andere pijlen op haar industriële boog. Daarbij nemen de fabri cage van speciale staalsoorten en ijzerlegeringen een voorna me plaats in, evenals chemie en nucleaire activiteiten. In het Sloe wordt uitslui tend zuiver aluminium gepro duceerd, volgens de algemeen directeur van Péchmey-Neder- !and, de heer J. Poincaré zijn er tekenen van herstel op de wereldmarkt voor aluminium en is de verwachting gewet tigd, dat Péchiney-Nederland begin 1974 op zijn volle capa citeit van 170.000 ton alumini um per jaar zal komen een produktie, die volgens de aan vankelijke plannen reeds op dit moment zou moeten zijn bereikt. Of in een verdere toekomst uitbreiding van de aluminium- pi'oduktie boven die 170.000 ton mogelijk is, zal mede af hangen van de vraag of Péchi ney-Nederland binnen de door de hinderwet gestelde voor waarden betreffende de uit stoot van schadelijke gassen en stoffen zal kunnen blijven. Péchiney mag, volgens de hin derwet, niet meer dan 22,5 kilogram aan stof en gassen per uur uitstoten. „Wij blijven daar ruim onder", aldus de heer Poincaré, „hetgeen te danken is aan ons voortdurend ijveren om de gassen die bij de electrolyse vrijkomen op te vengen. Bij de zuivering worden thans twee systemen gecombineerd, Het gas wordt niet alleen in wasinstallaties op diet dak van de smelthallen gezuiverd, maar bovendien worden de smeltovens in de hallen thans van deksels voor zien De heer Poincaré zei verder, dat Nederland, verge leken met Noorwegen, West- Duitsland en Japan de streng ste normen inzake luchtver vuiling door aluminiumfabrie- ken kent. „Onze collega's ne men het ons wel eens kwalijk, dat wij hier in Nederland de ons opgelegde strenge normen nebben aanvaard", aldus de neer Poincaré. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De commissaris van de konin gin, de heer J. van Aartsen, heeft dinsdagmorgen de Zeeuwse Vrouwenraad het overkoepelend orgaan voor alle Zeeuwse vrouwenorganisaties in de provin cie Zeeland geïnstalleerd. Bij de Zeeuwse vrouwenraad zijn 20.000 leden aangeslo ten. De heer Van Aartsen zei het bijzonder op prjjs te stel len dat deze raad tot stand was gekomen. Voor de provinciale en gemeentelijke overheden is de situatie nu heel wat duidelijker geworden. Voortaan zullen alle Zeeuwse vrouwen op een adres, dat op dat van de Zeeuwse Vrouwenraad, bereikt worden, aldus de commissaris. (Van onze correspondent) OOSTBURG - MIDDEL BURG. Zijn veertig dienst jaren bij de Raad van Arbeid heeft het AR-Statenlid D. Geuze uit Oostburg gisteren beloond gezien met de gouden medaille behorende bij de ko ninklijke onderscheiding in de Orde van Oranje Nassau, met tal van geschenken en met veel woorden van waarde ring. De gouden medaille werd de heer Geuze gisterochtend op gespeld door burgemeester A. Schipper van Oostburg. Aan wezig hierbij waren mr. J. Kolkman ,de voorzitter van de Raad van Arbeid te Middel burg, en de heer J de Hooges- chef de bureau. Gistermiddag werd de heer Geuze in Middelburg nog eens gehuldigd. Van het personeel kreeg hij hier een vulpenset. Voor mevrouw Geuze waren er bloemen. De heer Geuze trad op 31 oktober 1932 in dienst van de Raad van Arbeid. Hij begon als schrijver en doorliep daar na diverse rangen. In 1941 kwam hij In de buitendienst terecht. Thans is de heer Geu ze als adjunct-inspecteur be last met de zorg voor het ge bied te Zeeuwsch-Vlaanderen en een gedeelte van Walche ren. Op kerkelijk en politiek ter rein heeft de heer Geuze vele verdiensten. Van augustus 1963 tot april 1970 het mo ment van de gemeentelijke herindeling was Hij wet houder in Oostburg. Vanaf 1966 heeft de heer Geuze voor de AR zitting in Provinciale Staten. Sinds 1 januari 1948 is de- heer Geuze secretaris van het ziekenfonds voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Andere functies die de heer Geuze heeft ver vuld zijn: lid kerkraad gere formeerde kerk in Oostburg, voorzitter Christelijk nationale school Emmanuel, voorzitter van de AR-Statenkring te Sluis en voorzitter van de AR- kiesverenigmg te UoslDurg. 0 D. Geuze (ADVERTENTIE) De heer Van Aartsen voor zag de nieuwe presidente mevrouw G.K. Hesselink-Mon- dria en de secretaresse van de raad mevrouw J.G. van Loon- Verhoeff, na de officiële in stallatie van een prachtige corsage. Mevrouw Hesselink prees de grote verdienste van de Middelburgse mevrouw L.A. van de Boogert-Selhorst ex-presidente van de nationa le Vrouwenraad Nederland, die dank zij haar grote visie op de toekomst en ondanks de protesten van vele wouwen de stoot heeft gegeven tot de op richting van de Zeeuwse Vrouwenraad. Het werkcomité o.l.v. me vrouw J.E. Kakebeekè-Mossel- mans hefeft bergen werk ver zet voor het zover was, maar mede dankzij deze inzet kan de Zeeuwse Vrouwenraad lan delijk als voorbeeld dienen voor de nog in oprichting zijn de raden voor de rest van Nederland. Deze ontwikkeling staat landelijk gezien nog maar in de kinderschoenen. Vorige week is de landelijke interimstichting van start ge gaan, volgens mevrouw Hesse link kan het nog wel drie jaar duren voor dat de oprichting van een landelijkallesoverkoe- pelend orgaan tot stand is ge bracht. De opzet van de Zeeu- se Vrouwenraad wordt overal in het land als model gebruikt voor de op te richten provinci ale vrouwenraden. solide vermogensbeheer *ffcthuisfonds vandc Amsteidam-Rotterdam Bank en Pierson,Heldring&Pierson. (Van een' onzer verslaggevers) TERNEUZEN Beroeps functionarissen in het jeugd werk uit heel Zeeland kwa men in het buurtcentrum de Sluis aan de Dijkstraat in Ter- neuzen bijeen om diverse ac- Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag. Aanhoudend rustig weer en op vele plaatsen mist. Vooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 4, min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; max. temp: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal.; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon 0 tot 5; min. temp van onge veer normaal tot 4 graden on der normaal; max. temp: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 pro cent. waterstanden Konstanz 259 onv., Rheinfei- dn 189 pl. 3, Straatsburg 160 -14 Plittersdorf 303 -21, Maxau 360 -10, Plochingen 122 pl. 2, Mannheim 178 pl. 10, Steinbach 131 pl. 1, Mainz 185 pl. 5, Ruhrort 205 onv., Lobith 107 pl. 10, Trier 234 pi. 6, Koblenz 114 pl. 8, Keulen 45 pl. 5, Ruhrort 205 orav. Lobith 805 -3, Pannerdense kop 786 - 3, Nijmegen 610 -3, IJsselkop 758 -2, Eefde IJssel 280 pl. 4, Deventer 160 pl. 2, Monsin 5454 pl. 6, Borgharen 3845 pl. 30, Belfeld 1088 -16, Grave beneden de sluis 502 -5. tuele vraagstukken te bespre ken. Ondermeer gaven ze verslag uit van hun bevindingen ten aanzien van het onlangs ge houden interkerkelijk deltabe- raad en de provinciale nota over het jeugdbeleid. De ge- dachtenwisselrng stond onder leiding van de heer D.E. Hiensch, adviseur voor provin ciaal jeugdwerk van de her vormde kerk. De heer Roger Lijnen, pro jectleider van het buurtcen trum de Sluis, gaf een uiteen zetting over het jeugd en op bouwwerk in de Terneuzense binnenstad. MIDDELBURG (ANP) De douanerecherche in Zee land heeft dinsdagmorgen op de veerpont Kruiningen-Perk- polder twee mannen aange houden die in het bezit waren van 400.000 niet gebanderol- leerde sigaretten met een han delswaarde van 13 tot 14.000 gulden. De 29-jarige R.G. de V. uit Rotterdam en de 27-jarige B.S. uit Schiedam zijn door de douanerecherche in Vlissingen verhoord. De mannen hebben verklaard dat de sigaretten af komstig zijn uit Antwerpen. De douanerecherche zegt bij monde van mr. A. van Leien horst, belastinginspecteur, de ze verklaring niet geloofwaar dig te vinden. De sigaretten zijn waarschijnlijk afkomstig uit Zeeuwsch-Vlaanderen. De beide verdachten zullen woensdag aan de officier van justitie te Middelburg worden voorgeleid. (Van onze correspondent). OVEZANDE In de nacht van maandag op dinsdag is bij de fa. Blokland ingebroken en voor een bedrag van f 3000,- aan horloges ontvreemd. De daders zijn het klokkenfa- briekje, dat gevestigd is in de vroegere huishoudschool van Ovezande, binnengekomen door een ruit te verbreken aan de achterzijde van het ge bouw. De eigenaar, die daar woonachtig is, heeft niets van de inbraak gemerkt. 0 Herman van Veen MIDDELBURG- TERNEUZEN Her man van Veen treedt niet alleen vanavond, maar ook morgenavond in het Zuidlandtheater te Terneuzen op. .De tournee door Zeeland duurt voor Herman van Veen dus drie dagen. Gisteravond trad hij op voor een volle zaal in Middelburg. Ook in Ter neuzen zal vanavond het Zuidlandtheater tot de laatste plaats bezet zijn als Herman van Veen aan zijn optreden begint. Omdat het Zuidlandthe ater voor deze voorstel ling ai wekenlang is uit verkocht heeft „Uit" in Zeeuwsch-Vlaanderen besloten Herman van Veen ook morgenavond nog een keer in Terneu zen te laten optreden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. De Noorse ambassadeur in ons land, O. C. Malterud, zal vergezeld van zijn echtgenote, op donderdag 2 en vrijdag 3 november een bezoek aan Zeeland brengen. Dit bezoek begint donderdag in Yerseke, waar de burgemeester van Reimers. waal, mr. C. Pijl Hogeweg, de gasten zal begroeten. De Noorse bezoekers zullen algemene informatie ontvangen over de oester- en mosselcultuur, waarna enkele oester- en mosselputten zullen worden bezocht. Eventueel zal ook een kreeftenpark worden be zichtigd. 's Middags zal tijdens een vaartocht op het Veerse Meer, aan boord van een rijkspolitie- vaartuig, de directeur van „Het Veerse Meer", de heer J. VV. van de Graaf, een toelich ting geven over het werk van het recreatieschap. Aan het eind van de middag zal in liet provinciehuis de film „Er zijn nog Zeeuwen", worden ver toond, waarna een ontvangst ten huize van de commissaris der koningin, mr. J. van Aartsen zal plaatsvinden. In het abdij-restaurant biedt het Provinciaal Bestuur een diner aan. Op de tweede dag zal 's morgens ten stadhuize van Vlissingen, burgemeester drs. Th. Westerhout een korte in leiding houden over zijn ge meente en de industrialisatie in Vlissingen-Oost. Er zal voorts informatie worden ver schaft door de directeur van het havenschap Vlissingen, de heer J. van Konijnenberg. Vervolgens wordt de film „Commamdos Strike On Wal cheren" worden vertoond. De ze film is opgenomen door een Noors offioier, die met vele landgenoten deelnam aan de landing op en de bevrijding van Walcheren in oktober-mo- vember 1944 door de geallieer de strijdkrachten. Daarna gaat het gezelschap voor het bijwonen van een herdenkingsplechtigheid naar de landingsplaats van de geal lieerden op het z.g. eiland Vlissingen. De Noorse ambas sadeur zal bij het monument een krans leggen. Volgend punt van het pro gramma is een ontvangst op het hoofdkantoor van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde", door de presi dent-directeur ir. .7. Bout en enkele directieleden. Wellicht zal ook aanwezig zijn de Noorse reder J. E. Dijvi voor wiens rekening een autotrans portschip op de werf van de Koninklijke Maatschappij de Schelde in aanbouw is. Na een bezoek aan de werf zal het gemeentebestuur van Vlissingen In Grand Hotel Bri tannia een lunch aanbieden. Een rondrit door Vlissingen- Oost wordt besloten met een rondleiding in de kernenergie centrale van de N.V. PZEM, in aanwezigheid van de burge meester van Borsele, de heer G. van Waes. Daarna vertrekt het gezelschap naar Westka- pelle, waar burgemeester L. M. Moermond het gezelschap zal begroeten en waar een be zoek zal worden gebracht aan het landingsmonument op de dijk te Westkapelle. Hier zal de ambassadeur een krans leg gen. Op beide dagen zullen de ambassadeur en echtgenote worden vergezeld door de vi ce-consul van Noorwegen, de heer K. van E verdingen en de secretaris van het kabinet van de commissaris der koningin, de heer J. Parent (Van een onzen- verslaggevers) MIDDELBURG Gerekend over de eerste negen maanden van dit jaar, zijn er verge leken met de overeenkomstige periode in 1971 ongeveer 150.000 auto's minder met de Westerschelde-veren overge zet. De maandcijfers van de Provinciale Stoomboot Dien sten in Zeeland tonen aan, dat het vervoersaanbod, dat jaar na jaar geleidelijk is toegeno men, zich nu beneden het ni veau bevindt, dat men in het jaar 1970 bereikte. Voor de verschillende veer- trajecten zijn de dalingen in het vervoersaanbod sterk ver schillend. Op het traject Vlis- singen-Breskens werden 45.000 auto's minder ver scheept. Op het traject Krui- ningen - Perkpolder bedroeg de daling maar liefst circa 70.000 auto's. Het verdwijnen van de verbinding Terneuzen - Hoedekenskerke heeft in de statistiek geleid tot het ver dwijnen van een aanbod van ruim 34.000 voertuigen. De dienst Vlissingen - Bres- kens. die tijdens de eerste ne gen maanden van het vorige jaar „miljonair" was, zal dit maal een maand later zijn om met „zeven cijfers" te kunnen schrijven. Op de beide veerdiensten tezamen werd in de maand september alleen een aantal van ruim 192.000 auto's over gezet. In september van het vorige jaar bedroeg het aantal overgezette voertuigen 218.000. Op de dienst Vlissingen - Breskens daalde het aantal au to's met ongeveer tienduizend, en op de dienst Krudningen - Perkpolder met circa 13.000 auto's. Een bijkomstig voordeel van het dalende vervoersaanbod is dat er belangrijk minder au to's dan vorig jaar op de aan legplaats moesten wachten doordat de veerboot vol was. Daarbij speelde de indienst- stelling van een tweede dub beldekker op de dienst Krui- njngen - Perkpolder overigens een belangrijke rol. (ADVERTENTIE) GA JE NOU MEE NAAR DE AMRO BANK OF WIL JE DIE DRIE BOEKJES andere hoogwater Morgen, donderdag 2 november ber Bergen op Zoom 103 en 13.29 Hansweert 011 en 12.31 Terneuzen 12.03 Vlissingen 11.35 Wemeldinge 0.53 en 13.19 0 Mawilla Coppeiis. Miss Carnaval van vorig jaar wordt gefeli citeerd door Wim Hendriksin zijn rol van presentator. (Van een onzer verslaggevers) VOGELWAARDE Links en rechts beginnen de berich ten van de eerste carnavals activiteiten alweer langzaam binnen te druppelen. De comités zijn er dit jaar vroeg bijHontenisse heeft al een voorlopig programma bekend gemaakt en datzelfde geldt voor Hulst. Ook Vogelwaarde hoort bij die „vroegertjes". Op zaterdag 4 en zondag 5 november worden er in het kader van de voorbereidingen voor carnaval in dit dorp bier feesten gehouden. In het pro gramma komen twee hoogte punten voor. Zaterdagavond kan er van 19.30 tot 21.00 uur gratis bier worden gedronken en het tweede hoogtepunt is de „miss-carnavalverkiezing voor 1973". Voor welke activi teit de belangstelling het grootst zal zijn is vooraf moei lijk te zeggen, maar de organi sators verwachten, dat het in geen van twee de gevallen aan interesse zal ontbreken. Voor wat de miss-verkiezing betreft, hebben dat de ervaringen van vorig jaar al wel geleerd. Het comité heeft er overigens geen idee van, hoeveel liter bier het gratis tapfestijn zal gaan kosten. „We hebben niet de illusie dat de bezoekers ons nat zullen laten staan", aldus het commentaar van een opti mistische organisator. „Het is tegewoordig niet zo gemakkelijk meer om volle za len te trekken en daarom moet je van tijd tot tijd eens iets bij zonders doen. Tegen die achter grond moet u dat gratis drin ken zien", aldus het carna valscomité. De miss-verkiezing is een al lang in het Vogel- waairdese carnavalsprogramma ingeburgerd evenement. Ver wacht wordt, dat ook dit jaar weer heel wat lieftallige dames zich zullen opgéven. Ze hoeven niet in carnavalskledij te ver schijnen; de enige voorwaar de, die aan de deelname wordt verbonden is, dat ze er aardig uitziet en zich vlot bewegen. De winnares krijgt uit handen van Miss Carnaval van vorig jaar (dat was Mawilla Coppens uit Sag van Gent) een bedrag van 200 gulden, te besteden in een boetiek in Terneuzen. Gegadigden kunnen zich tevo ren opgeven bij een van de organisators of tijdens de bier feesten aan de zaal. Die zaal is ook deze keer weer de tot een feesttempel omgetoverde transportloods Van de firma Scheerders. Normaal staan er vrachtwagens gestald, maar tijdens de bierfeesten zal er van het oorspronkelijk inte- rieur niets zijn terug te vinden. „Die bierfeesten worden op touw gezet om wat geld bij el kaar te krijgen voor het ko mende carnaval. Het is het enige wat we daaraan doen. Verder worden er geen acties gehouden", zo vertelt iemand van het comité.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3